Mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama
SAŽETAK DOKUMENTA:
Uredba (EU) 2023/956 o uspostavi mehanizma za ugljičnu prilagodbu na granicama
ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?
Uredba:
- uspostavlja mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM) kako bi se spriječio rizik od istjecanja ugljika* za određenu robu koja sadržava ugrađene emisije stakleničkih plinova koje se uvoze u Europsku uniju (EU);
- dopunjuje sustav EU-a za trgovanje emisijama (EU ETS, vidjeti sažetak) primjenom sličnih pravila na uvoz obuhvaćen Uredbom;
- zamjenjuje elemente postojećeg sustava kako bi se u obzir uzela mjera u kojoj se emisijske jedinice EU-a za ETS dodjeljuju besplatno.
KLJUČNE TOČKE
Uredbom se:
- primjenjuje se, tijekom svoje početne prijelazne faze, na sljedeći ugljično intenzivni uvoz:
- cement, električnu energiju, gnojiva, željezo i čelik, aluminij i kemikalije (vodik) (dodatne pojedinosti navedene su u Prilogu I.);
- ne primjenjuje se na uvoz:
- male vrijednosti ili za vojnu uporabu,
- iz zemalja i područja na koje se primjenjuje EU ETS ili koji su sklopili sporazum s EU-om o potpunom povezivanju EU ETS-a sa sustavom trgovanja emisijama te zemlje ili područja – trenutačno su to Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska te područja Büsingena, Ceute, Heligolanda, Livigno i Melilla (Prilog III.),
- električne energije iz zemalja koje nisu članice EU-a čije je domaće tržište električne energije integrirano s EU-om.
Deklaranti CBAM-a
- Samo ovlašteni deklarant CBAM-a, uvoznik ili neizravni carinski predstavnik koji je uspješno za taj status podnio zahtjev svojem nacionalnom tijelu može uvoziti robu obuhvaćenu Uredbom u konačnom razdoblju koje počinje od 2026.
- Podnositelji zahtjeva za CBAM moraju dostaviti osnovne informacije kao što su podaci za kontakt, glavna gospodarska djelatnost i dokaz o sukladnosti s carinskim i poreznim pravilima tijekom prethodnih pet godina.
- Nacionalna tijela države članice EU-a vode registar ovlaštenih deklaranta CBAM-a.
- Deklaranti CBAM-a od 2027. podnose godišnju izjavu do 31. svibnja o aktivnostima iz prethodne godine koja sadržava sljedeće informacije:
- količinu svake vrste uvoza;
- ukupne ugrađene emisije* u robi;
- broj izdanih CBAM certifikata;
- preslike različitih izvješća o provjeri.
Emisije
- U Prilogu IV. utvrđeno je kako izračunati emisije ugrađene u robu.
- U Prilogu II. navodi se roba za koju se uzimaju u obzir samo izravne emisije: željezo i čelik, aluminij, kemikalije (vodik).
Deklaranti CBAM-a:
- vode detaljnu evidenciju za četiri godine o informacijama koje se upotrebljavaju za izračun ugrađenih emisija (u Prilogu V. navedeni su zahtjevi);
- osiguravaju da ukupne ugrađene emisije koje su dostavljene u njihovoj deklaraciji odobri akreditirani verifikator;
- mogu zatražiti smanjenje broja CBAM certifikata koje dostavljaju za ugrađene emisije kako bi se u obzir uzela cijena ugljika* plaća se u zemlji podrijetla.
Europska komisija na zahtjev operatora postrojenja u zemlji koja nije članica EU-a bilježi potrebne informacije o tom operateru i njegovim postrojenjima u registru CBAM-a.
Nacionalna tijela
- Države članice imenuju nacionalna tijela za provedbu Uredbe. Ona međusobno razmjenjuju osnovne ili relevantne informacije.
- Službeni verifikatori moraju ispunjavati zahtjeve iz Provedbene uredbe (EU) 2018/2067 (vidjeti sažetak) ili ih mora odobriti nacionalno akreditacijsko tijelo.
- Komisija:
- pomaže nacionalnim tijelima i koordinira njihov rad;
- uspostavlja standardiziranu elektroničku bazu podataka o CBAM registru ovlaštenih deklaranata koja sadrži informacije o njihovim CBAM certifikatima i drugim relevantnim pojedinostima;
- na informacijama i transakcijama zabilježenima u registru provodi kontrole koje se temelje na riziku;
- preispituje CBAM deklaracije kako bi se provjerili dostavljeni podaci i svoje nalaze šalje relevantnom nacionalnom tijelu koje može provoditi vlastito preispitivanje i na temelju Komisijinog preliminarnog izračuna odrediti moraju li se na temelju Komisijinog preliminarnog izračuna dostaviti dodatni CBAM certifikati;
- prati trgovinske obrasce kako bi se utvrdio bilo kakav pokušaj izbjegavanja sukladnosti s Uredbom, na primjer, neznatno izmjenjivanje robe u svrhu izlaska izvan područja primjene Uredbe;
- olakšava razmjenu informacija o prijevarnom postupanju i izrečenim sankcijama.
- Nacionalna carinska tijela osiguravaju da samo ovlašteni CBAM deklarant može uvoziti robu i proslijediti relevantne informacije Komisiji.
CBAM certifikati
Države članice prodaju CBAM certifikate ovlaštenim CBAM deklarantima u svojoj zemlji na zajedničkoj središnjoj platformi koju uspostavlja i kojom upravlja Komisija.
Informacije na središnjoj platformi o prodaji, ponovnoj kupnji i poništenju CBAM certifikata prenose se u CBAM registar na kraju svakog radnog dana.
Komisija:
- osigurava da se svakom certifikatu dodijeli jedinstveni identifikacijski broj;
- izračunava tjednu cijenu CBAM certifikata kao prosjek završnih cijena emisijskih jedinica EU-a za ETS na svojoj dražbovnoj platformi;
- svake godine 1. srpnja otkazuje bez naknade sve dodatne certifikate koje CBAM deklarant ima, a koji su kupljeni tijekom godine koja prethodi prethodnoj kalendarskoj godini.
Ovlašteni CBAM deklaranti:
- godišnje do 31. svibnja, počevši 2027., onoliko certifikata koliko su ugrađenih emisija deklarirali u prethodnoj godini;
- podložni su kazni ako ne predaju potreban broj certifikata;
- osiguravaju da broj certifikata koje imaju u CBAM registru na kraju svakog tromjesečja odgovara najmanje 80 % emisija u ugrađenih robu koju su uvezli od početka kalendarske godine;
- do 30. lipnja svake kalendarske godine mogu zatražiti da se Komisiji, putem država članica, po izvornoj cijeni proda do trećina certifikata kupljenih u prethodnoj godini.
Komisija:
- donosi provedbene i delegirane akte;
- podnosi sljedeća izvješća Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije:
- najmanje godinu dana prije kraja prijelaznog razdoblja (31. prosinca 2025.) za proizvodi koje su niže u lancu vrijednosti robe iz Priloga I. koji bi se mogli uključiti u Uredbu,
- prije kraja prijelaznog razdoblja, na moguće proširenje područja primjene Uredbe na drugu robu za koju može postojati rizik od istjecanja ugljika, posebno ekološke kemikalije i polimere, na druge ulazne materijale (prekursore), na emisije neizravno ugrađene u robu iz Priloga II. te na emisije ugrađene u prijevoz robe;
- prije 1. siječnja 2028. i svake dvije godine nakon toga o primjeni Uredbe i funkcioniranju CBAM-a;
- pruža:
- provedbenu uredbu kojom se detaljno navode izvještajni zahtjevi tijekom prijelaznog razdoblja i metodologija izračuna emisija za CBAM robu,
- smjernice za uvoznike iz EU-a i postrojenja izvan EU-a o praktičnoj provedbi novih pravila,
- internetske materijale za osposobljavanje, webinare, vodiče i tablice s činjenicama specifične za određenu djelatnost kao potporu poslovanju.
Prijelazno razdoblje
- To se provodi od 1. listopada 2023. do 31. prosinca 2025.
- Uvoznici ili neizravni carinski predstavnici Komisiji dostavljaju CBAM izvješće od 31. siječnja 2024., na tromjesečnoj osnovi, bez potrebe za kupnjom ili dostavljanjem bilo kakvih certifikata.
OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 1. listopada 2023., ali se neki članci primjenjuju od 31. prosinca 2024., a drugi od 1. siječnja 2026.
POZADINA
- CBAM je referentna mjera EU-a za rješavanje problema istjecanja ugljika i središnja okosnica programa Spremni za 55 %. Njime se ujednačava cijena ugljika između domaćih proizvoda i uvoza te se nastoji potaknuti čišća industrijska proizvodnja u zemljama koje nisu članice EU-a.
- Prijelazna faza upotrebljava se kao razdoblje učenja za sve dionike (uvoznike, proizvođače i tijela). Komisija će proučiti podatke o ugrađenim emisijama kako bi se poboljšala metodologija za konačno razdoblje koje počinje 2026.
- Za više informacija vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Istjecanje ugljika. Kada poduzeća prenose proizvodnju u zemlje u kojima su pravila o emisijama stakleničkih plinova opuštenija no u njihovoj zemlji.
Ugrađene emisije. Izravne emisije koje se ispuštaju tijekom proizvodnje robe i neizravne emisije iz električne energije koja se potroši tijekom postupka.
Cijena ugljika. Iznos koji se plaća u zemlji koja nije članica EU-a, u obliku poreza, pristojbe ili naknade, u okviru sustava smanjenja emisija ugljika.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) 2023/956 Europskog parlamenta i Vijeća od 10. svibnja 2023. o uspostavi mehanizma prilagodbe granica na temelju ugljika (SL L 130, 16.5.2023., str. 52.-104.).
VEZANI DOKUMENTI
Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/1773 od 17. kolovoza 2023. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2023/956 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu obveza izvješćivanja u svrhu mehanizma prilagodbe granica ugljika tijekom prijelaznog razdoblja (SL L 228, 15.9.2023., str. 94.-195.).
Uredba (EU) 2021/1119 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. lipnja 2021. o uspostavi okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni uredaba (EZ) br. 401/2009 i (EU) 2018/1999 („Europski zakon o klimi”) (SL L 243, 9.7.2021., str. 1.–17.).
Delegirana odluka Komisije (EU) 2019/708 od 15. veljače 2019. o dopuni Direktive 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju sektora i podsektora koji se smatraju izloženima riziku od istjecanja ugljika za razdoblje od 2021. do 2030. (SL L 120, 8.5.2019., str. 20-26.).
Uredba (EU) 2018/841 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o uključivanju emisija i uklanjanja stakleničkih plinova iz korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva u okvir za klimatsku i energetsku politiku do 2030. te o izmjeni Uredbe (EU) br. 525/2013 i Odluke br. 529/2013/EU (SL L 156, 19.6.2018., str. 1.–25.).
Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2018/841 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Uredba (EU) 2018/842 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. kojim se doprinosi mjerama u području klime za ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma i o izmjeni Uredbe (EU) br. 525/2013 (SL L 156, 19.6.2018., str. 26.-42.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/2067 od 19. prosinca 2018. o verifikaciji podataka i akreditaciji verifikatora u skladu s Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 334, 31.12.2018., str. 94.–134.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Uredba (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. listopada 2013. o Carinskom zakoniku Unije (preinačena) (SL L 269, 10.10.2013., str. 1.–101.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.–46.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 06.02.2024