Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích
PŘEHLED DOKUMENTU:
Nařízení (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích
CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?
Nařízení:
- zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM), aby se zabránilo riziku úniku uhlíku* pro určité zboží obsahující obsažené emise skleníkových plynů dovážené do Evropské unie (EU),
- doplňuje systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS, viz shrnutí) tím, že uplatňuje podobná pravidla na dovoz, na který se nařízení vztahuje,
- nahrazuje prvky stávajícího systému tak, aby odrážely rozsah, v jakém jsou povolenky EU ETS přidělovány bezplatně.
KLÍČOVÉ BODY
Nařízení:
- se v počáteční přechodné fázi vztahuje na následující uhlíkově náročné dovozy:
- cement, elektřina, hnojiva, železo a ocel, hliník a chemikálie (vodík) (další podrobnosti jsou uvedeny v příloze I),
- se nevztahuje na dovoz:
- s malou hodnotou nebo pro vojenské účely,
- ze zemí a území, na které se vztahuje EU ETS nebo které uzavřely s EU dohodu o plném propojení EU ETS se systémem obchodování s emisemi dané země nebo území – v současné době se jedná o Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko a území Büsingen, Ceuta, Helgoland, Livigno a Melilla (příloha III),
- elektřiny ze zemí mimo EU, jejichž domácí trh s elektřinou je integrován s trhem EU.
Deklaranti CBAM
- Zboží, na které se vztahuje nařízení, může v konečném období počínaje rokem 2026 dovážet pouze oprávněný deklarant CBAM – dovozce nebo nepřímý celní zástupce, který o tento status úspěšně požádal svůj vnitrostátní orgán.
- Žadatelé o CBAM musí poskytnout základní informace, jako jsou kontaktní údaje, hlavní hospodářská činnost a doklad o dodržování celních a daňových předpisů v předchozích pěti letech.
- Vnitrostátní orgány členských států EU vedou registr oprávněných deklarantů CBAM.
- Počínaje rokem 2027 předkládají deklaranti CBAM každoročně do 31. května prohlášení o činnosti za předchozí rok, které obsahuje tyto informace:
- množství každého druhu dováženého zboží,
- celkové obsažené emise* ve zboží,
- počet odevzdaných certifikátů CBAM,
- kopie různých ověřovacích zpráv.
Emise
- Příloha IV stanoví, jak vypočítat obsažené emise zboží.
- Příloha II uvádí zboží, u něhož se zohledňují pouze přímé emise: železo a ocel, hliník, chemikálie (vodík).
Deklaranti CBAM:
- po dobu čtyř let uchovávají podrobné záznamy o informacích použitých pro výpočet vložených emisí (požadavky jsou uvedeny v příloze V),
- zajistí, aby celkové vložené emise uvedené v jejich prohlášení byly schváleny akreditovaným ověřovatelem,
- mohou požadovat snížení počtu certifikátů CBAM, které poskytují pro vložené emise, aby zohlednili cenu uhlíku* vyplacenou v zemi původu.
Evropská komise na žádost provozovatele zařízení v zemi mimo EU zaznamená potřebné informace o tomto provozovateli a jeho zařízení do registru CBAM.
Vnitrostátní orgány
- Členské státy určí vnitrostátní orgány, které budou nařízení provádět. Ty si mezi sebou vyměňují podstatné nebo relevantní informace.
- Úřední ověřovatelé musí buď splňovat požadavky prováděcího nařízení (EU) 2018/2067 (viz shrnutí), nebo být schváleni vnitrostátním akreditačním orgánem.
- Komise:
- pomáhá vnitrostátním orgánům a koordinuje jejich práci,
- zřizuje standardizovanou elektronickou databázi oprávněných deklarantů CBAM, která obsahuje informace o jejich osvědčeních CBAM a další důležité údaje,
- provádí kontroly informací a transakcí zaznamenaných v registru na základě rizik,
- přezkoumává prohlášení CBAM za účelem kontroly poskytnutých údajů a zasílá svá zjištění příslušnému vnitrostátnímu orgánu, který může provést vlastní přezkum a na základě předběžného výpočtu Komise rozhodnout, zda je třeba předat další certifikáty CBAM,
- sleduje obchodní zvyklosti s cílem odhalit případné pokusy vyhnout se dodržování nařízení, například mírnou úpravou zboží s cílem vyjmout je z oblasti působnosti nařízení,
- usnadňuje výměnu informací o podvodném jednání a uložených sankcích.
- Vnitrostátní celní orgány zajišťují, aby zboží mohl dovážet pouze oprávněný deklarant CBAM a předávat příslušné informace Komisi.
Certifikáty CBAM
Členské státy prodávají certifikáty CBAM na společné centrální platformě, kterou zřizuje a spravuje Komise, oprávněným deklarantům CBAM ve své zemi.
Informace v centrální platformě o prodeji, zpětném odkupu a zrušení certifikátů CBAM se na konci každého pracovního dne přenášejí do registru CBAM.
Komise:
- zajišťuje, že každý certifikát má přidělené jedinečné identifikační číslo,
- vypočítává týdenní cenu certifikátů CBAM jako průměr závěrečných cen povolenek EU ETS na své aukční platformě,
- každoročně k 1. červenci bez náhrady zruší všechny nadbytečné certifikáty, které deklarant CBAM drží a které byly zakoupeny během roku předcházejícího předchozímu kalendářnímu roku.
Autorizovaní deklaranti CBAM:
- každoročně do 31. května, počínaje rokem 2027, vyřazují počet certifikátů odpovídající množství emisí, které vykázaly v předchozím roce,
- se vystavují pokutě, pokud nevyřadí požadovaný počet certifikátů,
- zajišťují, aby počet certifikátů, které mají v registru CBAM na konci každého čtvrtletí, odpovídal alespoň 80 % obsažených emisí ve zboží, které dovezli od začátku kalendářního roku,
- mohou do 30. června každého kalendářního roku požádat Komisi prostřednictvím členských států o zpětný prodej až třetiny certifikátů, které zakoupili v předchozím roce, za jejich původní cenu.
Komise:
- přijímá prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci,
- předkládá Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie tyto zprávy:
- nejméně jeden rok před koncem přechodného období (31. prosince 2025) o výrobcích, které se nacházejí níže v hodnotovém řetězci zboží uvedeného v příloze Ia které by mohly být zahrnuty do nařízení,
- před koncem přechodného období o možném rozšíření působnosti nařízení na další zboží, u něhož hrozí únik uhlíku, konkrétně na organické chemické látky a polymery, na další vstupní materiály (prekurzory), na nepřímé obsažené emise u zboží uvedeného v příloze II a na obsažené emise při přepravě zboží,
- před 1. lednem 2028 a poté každé dva roky o uplatňování nařízení a fungování CBAM,
- poskytuje:
- prováděcí nařízení, které podrobně stanoví požadavky na podávání zpráv během přechodného období a metodiku výpočtu emisí pro zboží CBAM,
- pokyny pro dovozce z EU a zařízení mimo EU týkající se praktického provádění nových pravidel,
- online školicí materiály, webové semináře, výukové programy a informační listy pro konkrétní odvětví na podporu podniků.
Přechodné období
- Trvá od 1. října 2023 do 31. prosince 2025.
- Dovozci, resp. nepřímí celní zástupci, předkládají Komisi od 31. ledna 2024 čtvrtletně zprávu CBAM, aniž by museli kupovat nebo vyřazují jakákoli osvědčení.
ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?
Je v platnosti od 1. října 2023, ale některé články platí od 31. prosince 2024 a jiné od 1. ledna 2026.
KONTEXT
- CBAM je přelomovým opatřením EU k řešení úniku uhlíku a hlavním pilířem jejího programu Fit for 55. Vyrovnává cenu uhlíku pro domácí výrobky a dovoz a jejím cílem je podpořit čistší průmyslovou výrobu v zemích mimo EU.
- Přechodná fáze slouží všem zúčastněným stranám (dovozcům, výrobcům a orgánům) jako období učení. Komise prostuduje údaje o obsažených emisích, aby upřesnila metodiku pro konečné období od roku 2026.
- Další informace viz:
KLÍČOVÉ POJMY
Únik uhlíku. Když společnosti přesunou výrobu do zemí, kde platí volnější pravidla pro emise skleníkových plynů než v jejich zemi.
Obsažené emise. Přímé emise uvolněné při výrobě zboží a nepřímé emise z elektřiny spotřebované během procesu.
Cena uhlíku. Částka zaplacená v zemi mimo EU jako daň, dávka nebo poplatek v rámci systému snižování emisí uhlíku.
HLAVNÍ DOKUMENT
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956 ze dne 10. května 2023, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (Úř. věst. L 130, 16.5.2023, s. 52–104).
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1773 ze dne 17. srpna 2023, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, pokud jde o oznamovací povinnosti pro účely mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích během přechodného období (Úř. věst. L 228, 15.9.2023, s. 94–195).
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1119 ze dne 30. června 2021, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (ES) č. 401/2009 a nařízení (EU) 2018/1999 („evropský právní rámec pro klima“) (Úř. věst. L 243, 9.7.2021, s. 1–17).
Rozhodnutí Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/708 ze dne 15. února 2019, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES, pokud jde o stanovení odvětví a pododvětví, která se považují za ohrožená únikem uhlíku, na období 2021 až 2030 (Úř. věst. L 120, 8.5.2019, s. 20–26).
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/841 ze dne 30. května 2018 o zahrnutí emisí skleníkových plynů a jejich pohlcování v důsledku využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví do rámce politiky v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a o změně nařízení (EU) č. 525/2013 a rozhodnutí č. 529/2013/EU (Úř. věst. L 156, 19.6.2018, s. 1–25).
Následné změny nařízení (EU) 2018/841 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/842 ze dne 30. května 2018 o závazném každoročním snižování emisí skleníkových plynů členskými státy v období 2021–2030 přispívajícím k opatřením v oblasti klimatu za účelem splnění závazků podle Pařížské dohody a o změně nařízení (EU) č. 525/2013 (Úř. věst. L 156, 19.6.2018, s. 26–42).
Viz konsolidované znění.
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2018/2067 ze dne 19. prosince 2018 o ověřování údajů a akreditaci ověřovatelů podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES (Úř. věst. L 334, 31.12.2018, s. 94–134).
Viz konsolidované znění.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie (přepracované znění) (Úř. věst. L 269, 10.10.2013, s. 1–101).
Viz konsolidované znění.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství a o změně směrnice Rady 96/61/ES (Úř. věst. L 275, 25.10.2003, s. 32–46).
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 06.02.2024