Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1640

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/1640 оd 13. srpnja 2018. o dopuni Uredbe (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se dodatno određuju zahtjevi za nadzirane doprinositelje u pogledu upravljanja i kontrole (Tekst značajan za EGP.)

    C/2018/4425

    SL L 274, 5.11.2018, p. 16–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2018/1640/oj

    5.11.2018   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 274/16


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1640

    оd 13. srpnja 2018.

    o dopuni Uredbe (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se dodatno određuju zahtjevi za nadzirane doprinositelje u pogledu upravljanja i kontrole

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o indeksima koji se upotrebljavaju kao referentne vrijednosti u financijskim instrumentima i financijskim ugovorima ili za mjerenje uspješnosti investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2008/48/EZ i 2014/17/EU te Uredbe (EU) br. 596/2014 (1), a posebno njezin članak 16. stavak 5. četvrti podstavak,

    budući da:

    (1)

    U članku 16. Uredbe (EU) 2016/1011 uvode se određeni zahtjevi za nadzirane doprinositelje u pogledu upravljanja i kontrole, uključujući zahtjev raspolaganja kontrolnim okvirom kako bi se osigurala cjelovitost, točnost i pouzdanost ulaznih podataka te zahtjev raspolaganja djelotvornim sustavima i kontrolama kako bi se osigurala cjelovitost i pouzdanost svih doprinosa ulaznih podataka. Neki od tih zahtjeva već su izneseni u člancima 11. i 15. Uredbe (EU) 2016/1011 i u odgovarajućim delegiranim uredbama. Međutim, odredbe ove Delegirane uredbe Komisije u određenim aspektima uključuju više od onog što je propisano u člancima 11. i 15. Uredbe (EU) 2016/1011 pa određeni nadzirani doprinositelji možda neće podlijegati odredbama iz članaka 11. i 15. jer dostavljaju podatke za referentne vrijednosti koje pružaju administratori koji su izuzeti iz područja primjene Uredbe (EU) 2016/1011. Kako bi se izbjegla pravna nesigurnost, zahtjevima koji su utvrđeni u ovoj Delegiranoj uredbi Komisije ne dovode se u pitanje članci 11. i 15. Uredbe (EU) 2016/1011 ni odgovarajuće delegirane uredbe te ih se stoga primjenjuje samo kao dopunu prethodno navedenim odredbama.

    (2)

    Kontrolni okvir koji uspostavi nadzirani doprinositelj trebao bi uključivati postupak za otkrivanje slučajeva kršenja Uredbe (EU) 2016/1011 i mjerodavnog kodeksa ponašanja te upravljanje takvim slučajevima, a trebao bi uključivati i politike o zviždačima, nadzoru i periodičnom preispitivanju postupka dostavljanja ulaznih podataka. Na taj način nadzirani doprinositelji mogu osigurati da postupaju zakonito te dostavljaju točne i pouzdane ulazne podatke.

    (3)

    Podnositelji koje zapošljava nadzirani doprinositelj moraju biti osposobljeni u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) 2016/1011, a to bi osposobljavanje trebalo uključivati i osposobljavanje o načinu na koji se referentnom vrijednošću mjeri predmetna tržišna ili gospodarska stvarnost te osposobljavanje o svim elementima kodeksa ponašanja koji se primjenjuju na doprinošenje ulaznih podataka. To je iznimno važan alat kojim se osigurava da podnositelji postupaju primjereno i u skladu s metodologijom referentne vrijednosti.

    (4)

    Mjere za upravljanje sukobima interesa kojima nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (c) Uredbe (EU) 2016/1011 trebale bi uključivati mjere za razdvajanje podnositeljâ od ostalih zaposlenika doprinositelja te mjere u pogledu doprinositeljeve politike nagrađivanja podnositeljâ kako bi podnositelji imali što manje poticaja za manipuliranje doprinošenjem ulaznih podataka.

    (5)

    Sustavi vođenja evidencije kojima nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) 2016/1011 trebali bi uključivati zahtjev za vođenje evidencije o komunikaciji povezanoj s pružanjem ulaznih podataka, uključujući imena podnositeljâ. Razlog za to je da se omogući odgovarajuća razina transparentnosti.

    (6)

    Dopusti li se doprinositeljima primjena diskrecijskog prava, stvara se rizik da će različiti stručnjaci drukčije primjenjivati to pravo ili čak da će ga isti stručnjak s vremenom drukčije primjenjivati. Diskrecijsko pravo povećava i razinu ranjivosti relevantne referentne vrijednosti u odnosu na manipulaciju. Stoga politike utvrđene u skladu s člankom 16. stavkom 3. Uredbe (EU) 2016/1011 moraju uključivati okvir za osiguravanje dosljednosti u primjeni prosudbe ili diskrecijskog prava i za smanjenje rizika od manipulacije. Takvim bi se okvirom trebala uvesti obveza da se provode redovita unutarnja preispitivanja primjene stručne prosudbe. Njime bi se ujedno trebale utvrditi vrste informacija koje bi trebalo ili koje ne bi trebalo uzeti u obzir kako bi se primjereno odredio prostor za primjenu diskrecijskog prava.

    (7)

    Administratori bi trebali dobiti dovoljno vremena za osiguravanje usklađenosti sa zahtjevima iz ove Uredbe. Stoga bi se ova Uredba trebala početi primjenjivati dva mjeseca nakon što stupi na snagu,

    (8)

    Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koji je Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) dostavilo Komisiji.

    (9)

    ESMA je provela otvorena javna savjetovanja o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analizirala je moguće povezane troškove i koristi te zatražila mišljenje Interesne skupine za vrijednosne papire i tržišta kapitala osnovane člankom 37. Uredbe (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (2),

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Područje primjene

    Ova se Uredba ne odnosi niti se primjenjuje na nadzirane doprinositelje koji dostavljaju podatke samo za neznačajne referentne vrijednosti.

    Zahtjevima koji su određeni ovom Uredbom ne dovode se u pitanje zahtjevi određeni na temelju članaka 11. i 15. Uredbe (EU) 2016/1011 ni regulatorni tehnički standardi doneseni na temelju članka 11. stavka 5. i članka 15. stavka 6. Uredbe (EU) 2016/1011 (3).

    Članak 2.

    Kontrolni okvir

    Kontrolni okvir kojim nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 1. Uredbe (EU) 2016/1011 uključuje uspostavu i održavanje barem sljedećih kontrola:

    (a)

    učinkovitog mehanizma nadzora nad postupkom doprinošenja ulaznih podataka koji uključuje sustav upravljanja rizicima, utvrđivanje rukovodećeg osoblja odgovornog za postupak doprinošenja podataka te uključivanje bilo kojih službi za praćenje usklađenosti i unutarnju reviziju unutar doprinositeljeve organizacije;

    (b)

    politike o zviždačima, uključujući odgovarajuće mjere za zaštitu zviždačâ;

    (c)

    postupka za otkrivanje slučajeva kršenja Uredbe (EU) 2016/1011 i mjerodavnog kodeksa ponašanja izrađenog na temelju članka 15. te uredbe i upravljanje takvim slučajevima, uključujući postupak za istraživanje svakog otkrivenog slučaja kršenja i evidentiranje radnji poduzetih zbog toga;

    (d)

    periodičnih preispitivanja postupka doprinošenja podataka koja treba provesti najmanje jednom godišnje i svaki put u slučaju izmjene mjerodavnog kodeksa ponašanja.

    Članak 3.

    Kontrole podnositeljâ

    1.   Sustavi i kontrole kojima nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) 2016/1011 uključuju dokumentirani i učinkoviti postupak dostavljanja podataka te sadržavaju najmanje sljedeće:

    (a)

    postupak imenovanja podnositeljâ i postupke ostvarivanja doprinosa u slučaju iznenadne nedostupnosti podnositelja, uključujući imenovanje zamjenika;

    (b)

    postupke i sustave za praćenje podataka upotrijebljenih za doprinose i samih doprinosa, s pomoću kojih se mogu generirati upozorenja u skladu s parametrima koje prethodno utvrdi doprinositelj.

    2.   Ne dovodeći u pitanje nijedan zahtjev određen člankom 15. Uredbe (EU) 2016/1011, doprinositelj koji za potrebe članka 16. stavka 2. točke (a) te uredbe utvrđuje je li proporcionalno uspostaviti postupak odobravanja koji obavlja fizička osoba nadređena podnositelju uzima u obzir sljedeće kriterije:

    (a)

    razinu diskrecijskog prava kojom se raspolaže u postupku doprinošenja;

    (b)

    prirodu, opseg i složenost aktivnosti nadziranog doprinositelja;

    (c)

    mogućnost nastanka sukoba interesa između doprinošenja ulaznih podataka za referentnu vrijednost i bilo kojih aktivnosti trgovanja ili drugih aktivnosti koje izvršava doprinositelj.

    3.   Kada kontrole koje je uspostavio nadzirani doprinositelj uključuju postupak odobravanja koji obavlja fizička osoba nadređena podnositelju, te kontrole uključuju jasna pravila o rokovima odobravanja, a ako uključuju mogućnost odobravanja nakon podnošenja ulaznih podataka, u okviru njih navode se okolnosti u kojima je dopušteno odobravanje nakon podnošenja te maksimalno vremensko razdoblje unutar kojeg treba dati takvo odobrenje.

    Članak 4.

    Osposobljavanje podnositeljâ

    1.   Sustavi i kontrole kojima nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) 2016/1011 uključuju programe osposobljavanja kojima se osigurava da svaki podnositelj ima:

    (a)

    odgovarajuće znanje i iskustvo o tome na koji se način referentnom vrijednošću mjeri predmetna tržišna ili gospodarska stvarnost;

    (b)

    odgovarajuće znanje o svim elementima mjerodavnog kodeksa ponašanja izrađenog na temelju članka 15. stavka 1. te uredbe, ako takav kodeks postoji.

    2.   Znanje podnositeljâ navedeno u stavku 1. točkama (a) i (b) te poznavanje zahtjeva Uredbe (EU) 2016/1011 kao i Uredbe (EU) br. 596/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (4) u mjeri u kojoj se oni primjenjuju na zadaće podnositeljâ periodično se ocjenjuju, a svakako najmanje jednom godišnje, kako bi se provjerilo ispunjuju li podnositelji i dalje uvjete za funkciju podnositelja.

    3.   Stavak 2. ne primjenjuje se ako je riječ o nadziranim doprinositeljima značajnih referentnih vrijednosti.

    Članak 5.

    Sukobi interesa

    1.   Mjere za upravljanje sukobima interesa kojima nadzirani doprinositelj mora raspolagati u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (c) Uredbe (EU) 2016/1011 uključuju barem sljedeće mjere:

    (a)

    registar sukoba interesa koji se ažurira i služi za evidentiranje svih utvrđenih sukoba interesa i mjera poduzetih za njihovo rješavanje. Registar je dostupan unutarnjim ili vanjskim revizorima;

    (b)

    fizičko razdvajanje podnositeljâ od ostalih zaposlenika doprinositelja kada je takvo razdvajanje primjereno uzimajući u obzir razinu diskrecijskog prava kojom se raspolaže u postupku doprinošenja, prirodu, opseg i složenost aktivnosti doprinositelja te mogućnost nastanka sukoba interesa između doprinošenja ulaznih podataka za referentnu vrijednost i bilo kojih aktivnosti trgovanja ili drugih aktivnosti koje izvršava doprinositelj;

    (c)

    odgovarajuće unutarnje postupke nadzora, uključujući pravila o međudjelovanju podnositeljâ i zaposlenika izvršnog ureda ako nema organizacijske ili fizičke razdvojenosti zaposlenika.

    2.   Mjere za upravljanje sukobom interesa uključuju i politike nagrađivanja podnositeljâ kojima se osigurava da nagrađivanje podnositelja nije povezano s bilo čime od sljedećeg:

    (a)

    iznosom referentne vrijednosti;

    (b)

    konkretnim vrijednostima ostvarenih podnošenja; i

    (c)

    obavljanjem neke posebne aktivnosti nadziranog doprinositelja zbog koje može nastati sukob interesa u odnosu na aktivnost doprinošenja ulaznih podataka za referentnu vrijednost.

    Članak 6.

    Vođenje evidencije

    1.   Evidencija koja se mora voditi u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) 2016/1011 o komunikaciji povezanoj s pružanjem ulaznih podataka uključuje evidenciju o ostvarenim doprinosima i imenima podnositelja.

    2.   Evidencija koja se mora voditi u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) 2016/1011 o izloženosti doprinositelja financijskim instrumentima koji se pozivaju na referentnu vrijednost uključuje evidenciju o vrsti aktivnosti koju izvršava nadzirani doprinositelj i zbog koje nastaje izloženost.

    3.   Evidencija koja se mora voditi u skladu s člankom 16. stavkom 2. točkom (e) Uredbe (EU) 2016/1011 o unutarnjim i vanjskim revizijama uključuje evidenciju o sažecima revizija, izvješćima o reviziji i svim radnjama poduzetima kao odgovor na svaku reviziju.

    4.   Stavak 3. ne primjenjuje se ako je riječ o nadziranim doprinositeljima značajnih referentnih vrijednosti.

    Članak 7.

    Stručna prosudba

    Politike koje nadzirani doprinositelj u skladu s člankom 16. stavkom 3. Uredbe (EU) 2016/1011 mora uspostaviti ako se ulazni podaci temelje na stručnoj prosudbi uključuju najmanje sljedeće elemente:

    (a)

    okvir za osiguravanje dosljednosti među različitim podnositeljima i dosljednosti tijekom vremena, koji se odnosi na primjenu prosudbe ili diskrecijskog prava;

    (b)

    identifikaciju vrsta informacija koje se mogu ili ne moraju uzeti u obzir pri primjeni prosudbe ili diskrecijskog prava;

    (c)

    postupke za preispitivanje svake primjene prosudbe ili diskrecijskog prava.

    Članak 8.

    Stupanje na snagu i primjena

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 25. siječnja 2019.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 13. srpnja 2018.

    Za Komisiju

    Predsjednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  SL L 171, 29.6.2016., str. 1.

    (2)  Uredba (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala), izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/77/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 84.).

    (3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/1638 оd 13. srpnja 2018. o dopuni Uredbe (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se dodatno određuje način osiguravanja prikladnosti i provjerljivosti ulaznih podataka te unutarnjih postupaka nadzora i provjere doprinositelja koje administrator ključne ili značajne referentne vrijednosti mora osigurati ako ulazne podatke dostavlja izvršni ured (vidi stranicu 6. ovog Službenog lista); i Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/1639 оd 13. srpnja 2018. o dopuni Uredbe (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se dodatno određuju elementi kodeksa ponašanja koji izrađuju administratori referentnih vrijednosti koje se temelje na ulaznim podacima doprinositeljâ (vidi stranicu 11. ovog Službenog lista).

    (4)  Uredba (EU) br. 596/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o zlouporabi tržišta (Uredba o zlouporabi tržišta) te stavljanju izvan snage Direktive 2003/6/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i direktiva Komisije 2003/124/EZ, 2003/125/EZ i 2004/72/EZ (SL L 173, 12.6.2014., str. 1.).


    Top