EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0188

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Lapse huvid esikohale: teatis, mis on lisatud komisjoni soovitusele integreeritud lastekaitsesüsteemide kohta

COM/2024/188 final

Brüssel,23.4.2024

COM(2024) 188 final

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Lapse huvid esikohale: teatis, mis on lisatud komisjoni soovitusele integreeritud lastekaitsesüsteemide kohta


„Laste häälele tuleks anda laiem kõlapind, see omakorda võiks julgustada teisi lapsi oma probleeme mitte varjama.“ (Leedu lapse vastusest 1 )

LASTE KAITSE EUROOPAS JA MUJAL KUI ELi PRIORITEET

Laste elu Euroopa Liidus ja kogu maailmas on viimastel aastakümnetel mitmes mõttes paranenud. Seda muu hulgas tänu kasvanud jõukusele, paremale tervishoiule ja hariduse paremale kättesaadavusele. Kuna maailm meie ümber on mitmel põhjusel – alates pandeemia kahjulikust mõjust lastele, ebavõrdsusest, diskrimineerimisest, kuni konfliktide või kliimamuutuste ja virtuaalmaailmas varitsevate ohtudeni – kiires muutumises, oleme astunud samme, et ka edaspidi kaitsta ja veelgi tugevdada laste õigusi ja elukvaliteeti nii ELis kui ka väljaspool. EL, tema Euroopa ja rahvusvahelised partnerid ning kodanikuühiskonna organisatsioonid on üheskoos töötanud selle nimel, et tulla neist katsumustest välja ja kasutada rohe-, digi- ja rahvastikupöördes peituvaid võimalusi nii, et ühtegi last ei jäetaks maha.

Viimastel aastatel on komisjon kehtestanud tugeva ja tervikliku õigus-, poliitika- ja toetusraamistiku, mis sisaldab selgeid kohustusi laste õiguste kaitse, edendamise ja järgimise tugevdamiseks, eelkõige võtnud märtsis 2021 vastu tervikliku ELi lapse õiguste strateegia 2 (edaspidi „ELi strateegia“) ja Euroopa lastegarantii 3 . ELi strateegia alusel rakendatakse paljusid meetmeid koos liikmesriikidega, sealhulgas internetis ja väljaspool internetti toimuva laste seksuaalse väärkohtlemise ja ärakasutamise vastaseid meetmeid 4 ja tegevusi laste vaesuse ning abivajavate laste, sealhulgas puuetega või vähemus- ja rändetaustaga laste sotsiaal-majandusliku tõrjutuse vähendamiseks. Samuti on võetud meetmeid selleks, et kohandada kohtusüsteeme, et need arvestaksid paremini vajadusi, mis lastel on ohvrite, kahtlustatavate, süüdistatavate või süüdimõistetute, tunnistajate või muude menetlusosalistena. Peale selle on komisjon välja töötanud meetmed laste vaimse tervise ja heaolu parandamiseks. Laste mõtestatud osalus ja lastega konsulteerimine, sealhulgas laste osalusplatvormi 5 kaudu, on olnud ELi strateegia üks tunnusjooni ning sellest on saamas nii ELis kui ka väljaspool tunnustatud tava.

ELi strateegia sisaldab ka tugevat välismõõdet: EL tõhustab oma tegevust, et kogu maailmas edendada, kaitsta, täita ja austada laste õigusi, kaotada lapstööjõu kasutamine, võidelda lapsabielude vastu, teha kogu maailmas märkimisväärseid investeeringuid haridusse ja kaitsta lapsi igasuguse vägivalla, väärkohtlemise ja hooletusse jätmise eest, sealhulgas humanitaarkontekstis. Noorte välistegevuse tegevuskava kaudu 6 soodustab EL laste ja noorte osalemist ülemaailmsel tasandil. ELi suunised laste ja relvakonfliktide kohta 7 on praegu läbivaatamisel, et hoida ära relvakonfliktidest mõjutatud laste vastu suunatud kahjulikke tavasid, neile tavadele vastu astuda ja neile lõpp teha.

Kuigi on tehtud tuntavaid edusamme, on lastevastane vägivald nii ELis kui ka väljaspool mitmel tasandil endiselt probleem. Igasuguse lastevastase vägivalla lõpetamine, sealhulgas integreeritud lastekaitsesüsteemide arendamine ja tugevdamine, on vääramatult vajalik nii moraalselt kui ka õiguslikult. Pealegi on see strateegiline investeering meie ühiskonna tulevikku.

LASTE KAITSE: VÄÄRAMATULT VAJALIK JA STRATEEGILINE INVESTEERING ÜHISKONDA

Vägivald võib esineda mitmes vormis ja selle hulka kuulub igasugune füüsiline või vaimne vägivald, ülekohus ja väärkohtlemine, hooletusse jätmine, hooletu või julm kohtlemine ja ärakasutamine, sealhulgas seksuaalne väärkohtlemine füüsiliselt, internetis või virtuaalmaailmas. Niisuguse vägivalla alla kuulub koduvägivald, inimkaubandus, seksuaalne väärkohtlemine, sooline vägivald, sealhulgas naiste suguelundite moonutamine ja lapsabielud, aga ka igasugune kiusamine ja kehaline karistamine. Lapsed puutuvad kokku ka diskrimineerimise ja sallimatusega, sealhulgas digielus 8 . Aastal 2021 langes ELis tapmise ohvriks 114 last 9 . Hinnanguliselt langeb 20 % Euroopa lastest lapsepõlves mingis vormis seksuaalse väärkohtlemise ohvriks 10 . Hiljutises naistevastase vägivalla uuringus teatas riigiti kuni 13,7 % täiskasvanud naistest, et nad on lapsepõlves kogenud seksuaalvägivalda, 11 ehkki see protsendimäär võib olla isegi suurem, sest sellisest vägivallast teatatakse kahjuks vähem, kui seda tegelikkuses esineb. Hinnanguliselt ähvardab kogu ELis 190 000 tüdrukut risk langeda sunniviisilise suguelundite moonutamise ohvriks 12 . Enesetapud on noorte (15–19-aastaste) seas surmapõhjuste hulgas teisel kohal 13 . Eri liikmesriikides teatas 13–29 % (15-aastastest) lastest, et neid kiusatakse sageli 14 .

Lastevastasel vägivallal on ka majanduslik hind: hinnanguliselt kuni 8 % maailma SKPst ehk 6,5 triljonit eurot, sest selle tõttu aeglustub majandusareng, suureneb sotsiaal-majanduslik ebavõrdsus, pidurdub majanduskasv ja väheneb sissetulek elaniku kohta 15 . Kui eraldada vahendeid väikelaste programmide jaoks, annab see algse investeeringu tagasi rohkem kui neljakordselt 16 . Laste ja noorte vaimsetest häiretest tulenev inimkapitali kaotus on Euroopas hinnanguliselt 54,2 miljardit eurot 17 . Lapsepõlve ebasoodsad sotsiaal-majanduslikud tingimused toovad ühiskonnale kaasa suured kulud: kokku keskmiselt 3,4 % ELi SKPst 18 . Lastekaitsesse ja vägivallaennetusse investeerimisest tõuseb seega ka suur majanduslik kasu ja pikaajaline kulude kokkuhoid.

Ka lapsed ise soovivad, et neil oleks rohkem mõjuvõimu, ja räägivad oma elust ja probleemidest. Nad on õiguste omajad ja muutuste elluviijad siin ja praegu ning nad kutsuvad väga sõnakalt täiskasvanuid tegudele, et laste vajadustele vastata. Lapsed on neid puudutavates küsimustes ise eksperdid ja nõuavad õigusega: „Mitte midagi meie jaoks ilma meilt küsimata.“ Nagu on ette nähtud ÜRO lapse õiguste konventsiooni (edaspidi „ÜRO konventsioon“) artiklis 12 ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartas (edaspidi „harta“), on laste hääl ja laste vajadused integreeritud lastekaitsesüsteeme käsitlevas soovituses kesksel kohal. ELi laste osalusplatvormil konsulteeriti rohkem kui 1 000 lapsega nende kaitsevajaduste küsimuses.

INTEGREERITUD LASTEKAITSESÜSTEEMIDE POOLE

Laste kaitsmine igasuguse vägivalla eest on üks ELi põhieesmärke. Samuti on see lahutamatult seotud vägivalla ennetamise, laste heaolu tagamise ja lapse õiguste austamisega. Euroopa Liidu lepingu artikli 3 lõikes 3 on ELile seatud eesmärgiks edendada lapse õiguste kaitset. Harta artiklis 24 on sätestatud, et lapsel on õigus tema heaoluks vajalikule kaitsele ja hoolitsusele ja et kõikides lapsega seotud toimingutes, olenemata sellest, kas neid teevad avalik-õiguslikud asutused või eraõiguslikud institutsioonid, tuleb esikohale seada lapse parimad huvid. Lastekaitse on ka ÜRO konventsiooni ja kestliku arengu tegevuskava 2030 üks olulisemaid eesmärke, et ükski laps ei peaks elama hirmus, taluma hooletusse jäetust, väärkohtlemist või ärakasutamist. Šokeeriv statistika ja tõendusmaterjal laste väärkohtlemise, lastevastase vägivalla ja laste hooletusse jätmise levimuse kohta kõikjal ELis, sealhulgas lõiv, mida on nõudnud pandeemia, Ukraina-vastase agressioonisõja tagajärjed ja ülemaailmsete relvakonfliktide järsk kasv, näitavad selgelt, et palju tööd on veel ees.

Seepärast esitab komisjon liikmesriikidele soovituse 19 arendada ja tugevdada oma lastekaitsesüsteeme nende integreerituse suurendamiseks, et paremini rahuldada laste vajadust olla kaitstud igasuguse vägivalla eest ja edendada lastekaitset kui liidu ülemaailmset prioriteeti.

Lastekaitse on teema, mis puudutab kogu ühiskonda ja kõiki sektoreid. Vastutus laste kaitsmise eest jaguneb paljude eri osalejate vahel, kelle hulgas on avaliku sektori asutused, erasektori osalejad, rahvusvahelised ja kodanikuühiskonna organisatsioonid. Väga mitmesugused töövahendid, mis on liikmesriikide käsutuses, sealhulgas liidu tasandil (õigusaktid, poliitika ja rahastus) ja eri juhtimistasanditel, võivad aidata muuta lastekaitsesüsteemid integreeritumaks ja tugevamaks. Et tagada eri ministeeriumides või eri pädevustasanditel tulemuslikke valdkonnaüleseid vastusamme, on tarvis liikmesriike ühendavaid koordineerimismehhanisme. On oluline, et kõik osalejad võtaksid omale selgelt piiritletud rolli ja tagaksid tiheda koordineerituse. Probleeme valmistab ka inim- ja finantsressursside kättesaadavus ja koordineerimine. Selle põhjal on selgelt vaja tõhusamaid ja integreeritumaid lastekaitsesüsteeme.

Kogu ühiskonnal põhinev lähenemisviis lastekaitsele on käegakatsutav ja strateegiline pikaajaline investeering, seda ka pikaealisuse ühiskonna kontekstis meie silme ees aset leidvate muutuste tõttu. See aitab oluliselt kaasa õiglasema, võrdsema ja ausama ühiskonna loomisele, mida toetab põlvkondadevaheline õiglus ja solidaarsus nii praeguste kui ka tulevaste põlvkondade jaoks.

Tuginedes Euroopa Parlamendi 20 , nõukogu 21 ja Euroopa Regioonide Komitee 22 üleskutsetele, kinnitatakse komisjoni poolt liikmesriikidele antud soovituses veel kord komisjoni kindlat tahet tugevdada lastekaitset kõikjal ELis ja ka väljaspool. Selles toetatakse liikmesriike ja kutsutakse neid üles hindama, tugevdama ja integreerima oma lastekaitsesüsteeme, tuginedes parimatele tavadele ja kasutades ELi tasandi töövahendeid, nagu õigusaktid, poliitikameetmed ja rahastus. Samuti kutsub komisjon Euroopa Parlamenti ja nõukogu üles võtma seda soovitust arvesse oma tulevastes aruteludes ning kutsub Regioonide Komiteed ja Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteed üles edendama dialoogi kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning kodanikuühiskonnaga. Kõigis nendes toimingutes tuleks alati esmajärjekorras kaaluda lapse parimaid huve.

(1)       ELi laste osalusplatvormi konsultatsiooni kaudu.
(2)     COM(2021) 142 final .
(3)    Nõukogu 14. juuni 2021. aasta soovitus (EL) 2021/1004, millega luuakse Euroopa lastegarantii (ELT L 223, 22.6.2021).
(4)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. detsembri 2011. aasta direktiiv 2011/93/EL, mis käsitleb laste seksuaalse kuritarvitamise ja ärakasutamise ning lasteporno vastast võitlust ja millega asendatakse nõukogu raamotsus 2004/68/JSK (laste seksuaalse kuritarvitamise direktiiv) ( ELT L 335, 17.12.2011 ), sealhulgas selle uuesti sõnastatud versioon (COM(2024) 60 final), teatis „Laste ja noorte digikümnend: uus lastele parema interneti loomise Euroopa strateegia“ (COM(2022) 212 final), määrus, millega kehtestatakse eeskirjad laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamiseks ja tõkestamiseks (COM(2022) 209).
(5)       ELi laste osalusplatvorm .
(6)      JOIN(2022) 53 final.
(7)       „EU Guidelines on children and armed conflict“ (ELi suunised laste ja relvastatud konflikti küsimuses).
(8)    Tõendid on esitatud lisatud komisjoni talituste töödokumendis (SWD(2024) 98 final).
(9)    Eurostat, Intentional homicide victims by age and sex - number and rate for the relevant sex and age groups (tapmisohvrid vanuse ja soo järgi – arv ja protsendimäär vastavas soo- ja vanuserühmas) (2021).
(10)     Council of Europe Human Rights Channel .
(11)    Eurostat, EU survey on gender-based violence against women and other forms of inter-personal violence (EU-GBV) (ELi uuring naistevastase soolise vägivalla ja muude inimestevahelise vägivalla vormide kohta) (2022).
(12)     Täisleppimatus naiste suguelundite moonutamisega (europa.eu) .
(13)    UNICEF, „The State of the World’s Children 2021: On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief: Europe“ (2021).
(14)     „The twin challenge of equity and excellence in basic skills in the EU. An EU comparative analysis of the PISA 2022 results“, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus (europa.eu) (2024).
(15)     „The Violence-Prevention Dividend, Why Preventing Violence Against Children Makes Economic Sense“ (2022).
(16)    Center for High Impact Philanthropy, „High Return on Investment (ROI)“ (2015).
(17)    UNICEFi aruanne „The State of the World’s Children 2021“, regionaalne kokkuvõte Euroopa kohta .
(18)    C. Clarke, et al. (2022), „The economic costs of childhood socio-economic disadvantage in European OECD countries“ , OECD Papers on Well-being and Inequalities, nr 9, OECD Publishing.
(19)    Vt viiteid integreeritud lastekaitsesüsteeme käsitlevas soovituses (C(2024) 2682 final), selle lisas, mis käsitleb lastekaitsesüsteemide valdkonnas võtmetähtsusega liidu õigustikku, poliitikadokumente ja rahastust, ning seda toetavas komisjoni talituste töödokumendis (SWD(2024) 98 final).
(20)    Euroopa Parlamendi 11. märtsi 2021. aasta resolutsioon laste õiguste kohta seoses ELi lapse õiguste strateegiaga ( 2021/2523(RSP) ).
(21)    Nõukogu 9. juuni 2022. aasta järeldused Euroopa Liidu lapse õiguste strateegia kohta ( 10024/22 ).
(22)      Euroopa Regioonide Komitee arvamus „Kohalike ja piirkondlike omavalitsuste rolli tugevdamine integreeritud lastekaitsesüsteemides“, vastu võetud 17.–18. aprillil 2024 toimunud täiskogu istungjärgul. Vt:  arvamuse teabeleht (europa.eu) .
Top

Brüssel,23.4.2024

COM(2024) 188 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Lapse huvid esikohale: teatis, mis on lisatud komisjoni soovitusele integreeritud lastekaitsesüsteemide kohta


LISA

Lastekaitsesüsteemide valdkonnas võtmetähtsusega liidu õigustik, poliitikadokumendid ja rahastamine

Selles dokumendis antakse ülevaade 1  lastekaitsesüsteemidega seotud liidu õigusaktidest, poliitika- ja rahastamisvahenditest.

Kõigi õigusaktide ja poliitikadokumentide puhul on esitatud nende lingid

1.Esmased õigusaktid

Euroopa Liidu leping  (2016/C 202/13) – eelkõige artikli 3 lõiked 3 ja 5

Euroopa Liidu toimimise leping (2016/C202/47) – eelkõige artikkel 9 (võitlus sotsiaalse tõrjutuse vastu, hariduse, koolituse ja inimeste tervise kaitse kõrge tase), artikkel 10 (diskrimineerimiskeeld), artikkel 79 (ränne), artikkel 81 (õigusalane koostöö tsiviilasjades), artiklid 82 ja 83 (õigusalane koostöö kriminaalasjades) ning selle teine osa („Mittediskrimineerimine ja liidu kodakondsus“)

Euroopa Liidu põhiõiguste harta  (2016/C202/389), eelkõige artikkel 24 (lapse õigused), artikkel 7 (õigus perekonnaelule), artikkel 8 (isikuandmete kaitse), artikkel 14 (õigus haridusele), artikkel 21 (diskrimineerimiskeeld), artikkel 32 (keeld kasutada laste tööjõudu) ja 33 (perekonna- ja tööelu)

2.Horisontaalsed poliitikadokumendid lapse õiguste kohta

Komisjoni teatis „ELi lapse õiguste strateegia“  (COM(2021) 142 final)

Komisjoni teatis „Lapse õigusi käsitlev ELi tegevuskava“  (KOM(2011) 60 lõplik)

Komisjoni teatis „Euroopa Liidu lapse õiguste strateegia väljatöötamine“  (KOM(2006) 367 lõplik)

Nõukogu järeldused Euroopa Liidu lapse õiguste strateegia kohta  (10024/22)

Euroopa Parlamendi resolutsioon laste õiguste kohta seoses ELi lapse õiguste strateegiaga  (2021/2523(RSP))

3.Tegutseme lapsekeskselt

3.1.Kaasavad lastekaitsesüsteemid

3.1.1.Sotsiaalne kaasamine

Komisjoni soovitus Euroopa sotsiaalõiguste samba kohta  ((EL) 2017/761)

Komisjoni soovitus „Investeerides lastesse aitame neil välja rabeleda ebasoodsate olude ringist“ (2013/112/EL)

Komisjoni teatis „Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava“ (COM(2021) 102 final)

Komisjoni teatis „Euroopa sotsiaalõiguste samba loomine“  (COM(2017) 250 final)

Institutsioonide ühine teadaanne Euroopa sotsiaalõiguste samba kohta (2017/C 428/09)

3.1.2.Rassiline või etniline päritolu, sealhulgas romad

Nõukogu raamotsus teatud rassismi ja ksenofoobia vormide ja ilmingute vastu võitlemise kohta kriminaalõiguse vahenditega (2008/913/JSK)

Nõukogu soovitus romade võrdõiguslikkuse, kaasamise ja osalemise kohta (2021/C 93/01)

Komisjoni teatis „ELi strateegia antisemitismi vastu võitlemiseks ja juudi eluviisi edendamiseks (2021–2030)“ (COM(2021) 615 final)

Komisjoni teatis „Võrdõiguslik liit: ELi rassismivastane tegevuskava 2020–2025“ (COM(2020) 565 final)

Komisjoni teatis „Võrdõiguslikkuse liit: romade võrdõiguslikkust, kaasamist ja osalemist käsitlev ELi strateegiline raamistik (COM(2020) 620 final)

3.1.3.Puuded

Komisjoni teatis „Võrdõiguslikkuse liit. Puuetega inimeste õiguste strateegia aastateks 2021–2030“ (COM(2021) 101 final)

Nõukogu otsus Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni puuetega inimeste õiguste konventsiooni sõlmimise kohta Euroopa Ühenduse nimel  (2010/48/EÜ)

3.1.4.LGBTIQ-inimesed

Komisjoni teatis „Võrdõiguslikkuse liit. LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia 2020–2025“ (COM(2020) 698 final)

3.1.5.Sooline võrdõiguslikkus

Komisjoni teatis „Võrdõiguslik liit: soolise võrdõiguslikkuse strateegia 2020–2025“  (COM(2020) 152 final)

3.1.6.Noored

Nõukogu järeldused ELi noortestrateegia (2019–2021) rakendamise kohta  (14427/21)

Euroopa Liidu Nõukogu resolutsioon noortevaldkonnas tehtava Euroopa koostöö raamistiku kohta: Euroopa Liidu noortestrateegia 2019–2027 (2018/C 456/01)

3.1.7.Vaenule pole kohta

Ühisteatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Vaenule pole kohta: Euroopa seisab ühiselt vastu vihkamisele“ (JOIN/2023/51 final)

3.2.Laste turvalisusvajadused füüsilises keskkonnas ja internetis

3.2.1.Turvalisus füüsilises keskkonnas

Määrus, milles käsitletakse üldist tooteohutust ja millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1025/2012 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2020/1828 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2001/95/EÜ ja nõukogu direktiiv 87/357/EMÜ ((EL) 2023/988)

Määrus tarbijakaitsealaste õigusaktide täitmise tagamise eest vastutavate liikmesriigi asutuste vahelise koostöö kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2006/2004 ((EL) 2017/2394)

Määrus, millega määratakse kindlaks põllumajandustoodete ühise turukorraldusega seotud teatavate toetuste kehtestamise meetmed  ((EL) nr 2013/1370)

Määrus, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ((EL) nr 2013/1308)

Direktiiv, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ ((EL) 2020/1828)

Direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 98/6/EÜ, 2005/29/EÜ ja 2011/83/EL, et ajakohastada liidu tarbijakaitsenorme ja tagada paremini nende täitmine ((EL) 2019/2161)

Direktiiv tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise kohta, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (2013/11/EL)

Direktiiv tarbija õiguste kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ ning direktiivi 1999/44/EÜ ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 85/577/EMÜ ning direktiiv 97/7/EÜ (2011/83/EL)

Direktiiv, mis käsitleb ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausaid kaubandustavasid siseturul ning millega muudetakse nõukogu direktiivi 84/450/EMÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 97/7/EÜ, 98/27/EÜ ja 2002/65/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 2006/2004 (2005/29/EÜ)

Direktiiv üldise tooteohutuse kohta (2001/95/EÜ)

Nõukogu direktiiv ebaõiglaste tingimuste kohta tarbijalepingutes (93/13/EMÜ)

Nõukogu soovitus suitsuvaba keskkonna kohta  (2009/C 296/02)

Komisjoni teatis „Strateegia „Talust taldrikule“: õiglase, tervisliku ja keskkonnahoidliku toidusüsteemi edendamiseks “ (COM(2020) 381 final)

Komisjoni teatis „Maapiirkondade arengu pikaajaline visioon – Tugevamad, ühendatud, vastupanuvõimelised ja jõukad ELi maapiirkonnad 2040. aastaks“ (COM(2021) 345 final)

Komisjoni teatis „Uus tarbijakaitse tegevuskava. Tarbijate toimetulekuvõime parandamine, et edendada majanduse kestlikku taastumist“ (COM(2020) 696 final)

Komisjoni teatis – Suunised Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2005/29/EÜ (mis käsitleb ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausaid kaubandustavasid siseturul) tõlgendamiseks ja kohaldamiseks (2021/C9320/01)

Komisjoni teatis – Suunised direktiivi 2011/83/EL (tarbija õiguste kohta) tõlgendamiseks ja kohaldamiseks (2021/C 525/01)

Komisjoni teatis – Suunised nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ (ebaõiglaste tingimuste kohta tarbijalepingutes) tõlgendamiseks ja kohaldamiseks (2019/C 323/04)

Internetis leviva vihakõne vastase võitluse tegevusjuhend (2016)

3.2.2.Internetiturvalisus

Määrus, mis käsitleb digiteenuste ühtset turgu ((EL) 2022/2065)

Määrus ajutise erandi kohta direktiivi 2002/58/EÜ teatavatest sätetest seoses tehnoloogiaga, mida numbrivaba isikutevahelise side teenuste osutajad kasutavad isikuandmete ja muude andmete töötlemiseks, et võidelda veebis toimuva laste seksuaalse kuritarvitamise vastu ((EL) 2021/1232)

Määrus, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ ((EL) 2018/1725)

Määrus füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise kohta ((EL) 2016/679)

Direktiiv, millega kehtestatakse Euroopa elektroonilise side seadustik  ((EL) 2018/1972)

Direktiiv audiovisuaalmeedia teenuste osutamist käsitlevate liikmesriikide teatavate õigus- ja haldusnormide koordineerimise kohta (2010/13/EL), mida on muudetud  direktiiviga 2018/1808, et võtta arvesse muutuvat turuolukorda ((EL) 2018/1808)

Komisjoni teatis „Laste ja noorte digikümnend: uus lastele parema interneti loomise Euroopa strateegia (COM/2022/212 final)

3.3.Laste puutumatus ja vaimne tervis

Direktiiv, mis käsitleb laste seksuaalse kuritarvitamise ja ärakasutamise ning lasteporno vastast võitlust (2011/93/EL)

Direktiiv, milles käsitletakse inimkaubanduse tõkestamist ja sellevastast võitlust ning inimkaubanduse ohvrite kaitset  (2011/36/EL)

Nõukogu otsus Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta seoses küsimustega, mis puudutavad õigusalast koostööd kriminaalasjades, varjupaika ja mittetagasisaatmist ((EL) 2023/1076)

Nõukogu otsus Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta seoses liidu institutsioonide ja avaliku haldusega ((EL) 2023/1075)

Nõukogu otsus Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni Euroopa Liidu nimel allkirjastamise kohta seoses varjupaiga ja mittetagasisaatmisega ((EL) 2017/866)

Nõukogu otsus Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni Euroopa Liidu nimel allkirjastamise kohta seoses küsimustega, mis puudutavad õigusalast koostööd kriminaalasjades ((EL) 2017/865)

Nõukogu soovitus vaktsiinennetatavate haiguste tõrje koostöö tõhustamise kohta (2018/C 466/01)

Komisjoni teatis, milles käsitletakse kõikehõlmavat lähenemisviisi vaimsele tervisele (COM/2023/298 final)

Komisjoni teatis Euroopa hooldusstrateegia kohta (COM/2022/440 final)

Komisjoni teatis „Inimkaubanduse vastu võitlemise ELi strateegia 2021–2025“ (COM/2021/171 final)

Komisjoni teatis „Euroopa vähktõvevastase võitluse kava“ (COM/2021/44 final)

Komisjoni teatis „ELi strateegia, mis käsitleb tulemuslikumat võitlust laste seksuaalse väärkohtlemise vastu“ (COM(2020) 607 final)

Komisjoni teatis „Naiste suguelundite moonutamine tuleb lõpetada“ (COM(2013)833 final)

Komisjoni teatis „Euroopa Liidu strateegia liikmesriikide toetamiseks alkoholist põhjustatud kahju vähendamisel“ (KOM(2006) 625 lõplik)

Ühine inimkaubandusevastase võitluse kava, et tegeleda inimkaubanduse riskiga ja toetada võimalikke ohvreid Ukraina sõjapõgenike seas (2022)

4.Integreeritud lastekaitsesüsteemid

4.1.Terviklike ja koordineeritud teenuste järjepidevus

Nõukogu soovitus, mis käsitleb õpiedu saavutamise teid ning millega asendatakse nõukogu 28. juuni 2011. aasta soovitus varakult haridussüsteemist lahkumise vähendamise poliitika kohta (2022/C 469/01)

Nõukogu soovitus, millega luuakse Euroopa lastegarantii ((EL) 2021/1004)

Nõukogu soovitus kvaliteetsete alusharidus- ja lapsehoiusüsteemide kohta (2019/C 189/02)

Nõukogu soovitus, mis käsitleb alusharidust ja lapsehoidu: Barcelona eesmärgid 2030. aastaks (2022/C484/01)

Komisjoni otsus, millega reserveeritakse riigisisene numeratsiooniala algusega „116“ sotsiaalse väärtusega ühtlustatud teenuste ühtlustatud numbritele (2007/116/EÜ) (muudetud kujul), ning  direktiiv, millega kehtestatakse Euroopa elektroonilise side seadustik ((EL) 2018/1972)

Nõukogu 29. novembri 2021. aasta soovitus, milles käsitletakse põimõpet kvaliteetse ja kaasava põhi- ja keskhariduse tagamiseks (2021/C 504/03)

Komisjoni teatis „Väikelaste haridus ja hoid: lapsed tuleb eluks tulevikuühiskonnas hästi ette valmistada“ (KOM(2011) 66 lõplik)

4.2.Lapsesõbralik õigusemõistmine

Direktiiv, mis käsitleb kriminaalmenetluses kahtlustatavate või süüdistatavate laste menetluslikke tagatisi ((EL) 2016/800)

Direktiiv, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega süütegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu raamotsus 2008/977/JSK ((EL) 2016/680)

Direktiiv, millega kehtestatakse kuriteoohvrite õiguste ning neile pakutava toe ja kaitse miinimumnõuded (2012/29/EL)

Direktiiv, milles käsitletakse õigust saada kriminaalmenetluses teavet (2012/13/EL)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. juuli 2016. aasta määrus (EL) 2016/1191, millega edendatakse kodanike vaba liikumist, lihtsustades teatavate avalike dokumentide Euroopa Liidus esitamise nõudeid, ning muudetakse määrust (EL) nr 1024/2012

Komisjoni teatis „Õigusemõistmise tagamine ELis – Euroopa õigusalase koolituse strateegia aastateks 2021–2024“  (COM(2020) 713 final)

Komisjoni teatis „Ohvrite õigusi käsitlev ELi strateegia (2020–2025)“ (COM(2020) 258 final)

5.Lapsed piiriülestes olukordades

5.1.Tsiviilõigus

Määrus, mis käsitleb digipööret õigusalase koostöö ning piiriüleste tsiviil-, kaubandus- ja kriminaalasjadega seotud õiguskaitse kättesaadavuse vallas ning millega muudetakse teatavaid õigusalast koostööd käsitlevaid õigusakte ((EL) 2023/2844)

Määrus, mis käsitleb liikmesriikide kohtute vahelist koostööd tõendite kogumisel tsiviil- ja kaubandusasjades ((EL) 2020/1783)

Nõukogu määrus, mis käsitleb kohtualluvust, abieluasjade ja vanemliku vastutusega seotud kohtuasjades tehtud lahendite tunnustamist ja täitmist ning rahvusvahelisi lapserööve ((EL) 2019/1111)

Määrus, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest (uuesti sõnastatud) ((EL) nr 2013/604)

Nõukogu määrus kohtualluvuse, kohaldatava õiguse, kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise ning koostöö kohta ülalpidamiskohustuste küsimustes ((EÜ) nr 4/2009)

Nõukogu direktiiv, millega parandatakse õiguskaitse kättesaadavust piiriüleste vaidluste korral, kehtestades sellistes vaidlustes antava tasuta õigusabi kohta ühised miinimumeeskirjad (2002/8/EÜ)

5.2.Vaba liikumine

Direktiiv, mis käsitleb Euroopa Liidu kodanike ja nende pereliikmete õigust liikuda ja elada vabalt liikmesriikide territooriumil (2004/38/EÜ)

Komisjoni suunised ELi kodanike ja nende pereliikmete vaba liikumise õiguse kohta (C/2023/8500 final)

5.3.Ränne

Määrus, mis käsitleb Euroopa piiri- ja rannikuvalvet ((EL) 2019/1896)

Määrus Schengeni infosüsteemi kasutamise kohta ebaseaduslikult riigis viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmiseks (2018/1860/EL)

Määrus, milles käsitletakse Schengeni infosüsteemi (SIS) loomist, toimimist ja kasutamist piirikontrolli valdkonnas ning millega muudetakse Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni ja määrust (EÜ) nr 1987/2006 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1987/2006 (2018/1861/EL)

Määrus, milles käsitletakse Schengeni infosüsteemi (SIS) loomist, toimimist ja kasutamist politseikoostöös ja kriminaalasjades tehtavas õigusalases koostöös ning millega muudetakse nõukogu otsust 2007/533/JSK ja tunnistatakse see kehtetuks ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1986/2006 ning komisjoni otsus 2010/261/EL (2018/1862/EL)

Direktiiv, millega sätestatakse rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtu nõuded (2013/33/EL)

Direktiiv rahvusvahelise kaitse seisundi andmise ja äravõtmise menetluse ühiste nõuete kohta (uuesti sõnastatud) (2013/32/EL)

Direktiiv ühiste nõuete ja korra kohta liikmesriikides ebaseaduslikult viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmisel (2008/115/EÜ)

Direktiiv perekonna taasühinemise õiguse kohta  (2003/86/EÜ)

Komisjoni teatis „Integratsiooni ja kaasamise tegevuskava aastateks 2021–2027“ (COM(2020) 758 final)

Komisjoni teatis „Uus rände- ja varjupaigalepe“ (COM(2020)609 final)

Komisjoni  teatis „Lapsrändajate kaitse“ (COM(2017) 211 final)

Komisjoni teatis ELi tagasisaatmispoliitika kohta (COM(2014) 199 final)

6.ELi ülemaailmne prioriteet

6.1.Lapstööjõu kasutamise kaotamine

Komisjoni teatis, milles käsitletakse inimväärset tööd kogu maailmas üleilmseks õiglaseks üleminekuks ja kestlikuks taastumiseks (COM(2022) 66 final)

6.2.Välistegevus

Ühisavaldus „Euroopa konsensus humanitaarabi valdkonnas“ (2008/C25/01)

„Lapse õiguste edendamist ja kaitset käsitlevad ELi suunised (2017) – ühtegi last ei tohi kõrvale jätta“

ELi suunised laste ja relvastatud konflikti küsimuses (ajakohastatud 2008. aastal)

ELi suunised, mis käsitlevad naistevastast vägivalda ja võitlust kõikide naiste diskrimineerimise vormide vastu (2008)

Komisjoni teatis ELi humanitaartegevuse kohta: uued väljakutsed, samad põhimõtted (COM(2021) 110 final)

Komisjoni teatis „Haridus hädaolukordades ja pikaajalise kriisi tingimustes“  (COM(2018) 304 final)

Komisjoni teatis „Kaubanduspartnerluste jõud: ühiselt rohelise ja õiglase majanduskasvuni (COM(2022) 409 final)

Ühisteatis „ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskava (2020–2024)“ (JOIN/2020/5 final)

Ühisteatis „Noorte kaasamise tegevuskava ELi välistegevusse 2022–2027: noorte sisulise osaluse ja suurema mõju poole ELi välistegevuses kestliku arengu, võrdsuse ja rahu nimel“ (JOIN/2022/53 final)

Komisjoni talituste töödokument „Education in emergencies in EU-funded Humanitarian Aid Operations (SWD/2019/150 final)

Komisjoni talituste töödokument „Humanitaarkaitse: kaitse parandamine humanitaarkriisi olukorras viibivate inimeste ohtude vähendamiseks“ (SWD/2016/183 final)

Komisjoni talituste töödokument „Gender in Humanitarian Aid: Different Needs, Adapted Assistance“ (SWD/2013/290 final)

Komisjoni talituste töödokument „Addressing Undernutrition in Emergencies“ (SWD/2013/72 final)

Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) näitaja soo ja vanuse kohta (2014)

Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) tehnilised suunised „Technical Guidance on Protection Mainstreaming Key Outcome Indicator and Monitoring Tool“ (veebruar 2021)

ECHO 2016. aasta temaatiline poliitikadokument „Thematic Policy Document on Improving Protection Outcomes to Reduce Risks for People in Humanitarian Crises“

Komisjoni teatis „Haridus hädaolukordades ja pikaajalise kriisi tingimustes“ (COM(2018) 304 final)

Euroopa elanikkonnakaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadi (ECHO) uued katastroofideks valmisoleku suunised (2021)

6.3.Kliimamuutused ja keskkonnaohud

Komisjoni teatis „Euroopa roheline kokkulepe“ (COM(2019) 640 final)

Komisjoni teatis „Euroopa kliimapakt“ (COM(2020) 788 final)

Komisjoni teatis „Kliimamuutuste suhtes vastupanuvõimelise Euroopa kujundamine – ELi uus kliimamuutustega kohanemise strateegia“ (COM(2021) 82 final)

Komisjoni suunised liikmesriikide kohanemisstrateegiate ja -kavade kohta (2023/C 264/01)

Määrus, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik (2021/1119/EL)

7.ELi toetus

Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm (CERV) 2

·Võrdõiguslikkus, õigused ja sooline võrdõiguslikkus, sealhulgas projektikonkurss laste õiguste kohta

·Daphne projektikonkurss

Õigusprogramm , 3 sealhulgas projektikonkurss tsiviilõigust, kriminaalõigust või põhiõigusi hõlmavate riikidevaheliste õigusalase koolituse projektide toetamiseks (JUST-JTRA)

Ühtse turu programm (SMP) 4

·programm „Horisont 2020“: esimene ühiskondlik väljakutse – tervis, demograafilised muutused ja heaolu 21  

·programm „Horisont 2020“: kuues ühiskondlik väljakutse – kaasav, uuendusmeelne ja mõtlev ühiskond 22

·programm „Euroopa horisont“ (2021–2027): 2. teemavaldkond – kultuur, loovus ja kaasav ühiskond 23

·programm „Euroopa horisont“ (2021–2027): 3. teemavaldkond – ühiskonna tsiviiljulgeolek 24

·Euroopa Teadusnõukogu 25

Programm  „InvestEU“ 26

8.Olulised rahvusvahelised konventsioonid lapse õiguste vallas

8.1.Rahvusvaheline Tööorganisatsioon

Töölevõetava isiku vanuse alammäära konventsioon, nr 138 (1973)  

Lapsele sobimatu töö ja muu talle sobimatu tegevuse viivitamatu keelustamise konventsioon, nr 182 (1999)

8.2.Haagi rahvusvahelise eraõiguse konverents

Rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitlev 25. oktoobri 1980. aasta konventsioon

Vanemliku vastutuse ja lastekaitsemeetmetega seotud kohtualluvust, kohaldatavat seadust, tunnustamist, kohtuotsuste täitmist ja koostööd käsitlev 19. oktoobri 1996. aasta konventsioon

Laste ja teiste pereliikmete elatise rahvusvahelise sissenõudmise 23. novembri 2007. aasta konventsioon

Haagi rahvusvahelise eraõiguse konverents, ülalpidamiskohustuste suhtes kohaldatavat õigust käsitlev protokoll, 2007.

8.3.Muu

Rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni täiendav naiste ja lastega kaubitsemise ning muu inimkaubanduse ärahoidmise ja selle kuriteo eest karistamise protokoll

9.Olulised Euroopa Liidu Põhiõiguste Ameti dokumendid

ELi lastekaitsesüsteemide analüüs – ajakohastatud 2023. aastal

Saatjata laste eestkoste – käsiraamat eestkostjate koolitajatele

(1)    See loetelu ei ole ammendav.
(2)     Määrus, millega luuakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm ((EL) 2021/692).
(3)     Määrus, millega luuakse õigusprogramm ((EL) 2021/693).
(4)     Määrus, millega luuakse siseturu, ettevõtjate, sealhulgas väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate konkurentsivõime, taimede, loomade, toidu ja sööda valdkonna ja Euroopa statistika programm („ühtse turu programm“) ((EL) 2021/690).
(5)     Määrus, millega luuakse siseturu, ettevõtjate, sealhulgas väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate konkurentsivõime, taimede, loomade, toidu ja sööda valdkonna ja Euroopa statistika programm („ühtse turu programm“) ((EL) 2021/690).
(6)     Määrus, millega luuakse Sisejulgeolekufond ((EL) 2021/1149).
(7)     Määrus, millega luuakse Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifond ((EL) 2021/1147).
(8)     Määrus, millega luuakse Integreeritud Piirihalduse Fondi osana piirihalduse ja viisapoliitika rahastu ((EL) 2021/1148).
(9)     Määrus, millega luuakse Euroopa Sotsiaalfond+ ((EL) 2021/1057).
(10)     Määrus, mis käsitleb Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi ((EL) 2021/1058).
(11)     Määrus, mis käsitleb Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi ((EL) 2021/1058).
(12)     Määrus, millega luuakse Õiglase Ülemineku Fond ((EL) 2021/1056).
(13)     Määrus, millega luuakse Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfond ((EL) 2021/1139).
(14)     Nõukogu soovitus, millega luuakse Euroopa lastegarantii ((EL) 2021/1004).
(15)     Määrus, millega luuakse tehnilise toe instrument ((EL) 2021/240).
(16)    Vt näiteks integreeritud lastekaitsesüsteemide ja nn „lastemajade“ (Barnahus) loomise projekt, mis on juhtalgatuse „Demokraatia ja õigusriigi tugevdamine“ osa.
(17)     Määrus, millega luuakse liidu tervisevaldkonna tegevusprogramm (programm „EL tervise heaks“) ajavahemikuks 2021–2027 ((EL) 2021/522). Vt näiteks kaks 2023. aasta alguses algatatud projekti, millega rakendatakse parimaid tavasid haavatavate laste toetamiseks; 2023. aastal alanud projekt Ukraina põgenikele/lastele psühholoogilise esmaabi andmiseks; konkursikutse multidistsiplinaarse koolitus- ja vahetusprogrammi jaoks tervishoiutöötajatele ja teistele spetsialistidele, kes töötavad kogukonnas konkreetsete elanikkonnarühmadega, sealhulgas kooliõpetajatele; konkursikutse heade ja paljutõotavate tavade väljaselgitamiseks vaimse tervise valdkonnas, sealhulgas laste ja noorte jaoks; „Euroopa vähitõrje tegevuskava“ – juhtalgatus vähihaigete laste abistamiseks.
(18)     Määrus, millega luuakse programm „Digitaalne Euroopa“ ((EL) 2021/694).
(19)     Määrus, millega luuakse liidu haridus- ja koolitus-, noorte- ning spordiprogramm „Erasmus+“ ((EL) 2021/817).
(20)     Määrus, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Euroopa horisont“ ja kehtestatakse selle osalemis- ja levitamisreeglid ((EL) 2021/695).
(21)    Vt näiteks projektid RefugeesWellSchool – ennetavad meetmed pagulaste ja rändajatest noorukite vaimse heaolu edendamiseks koolides; Equal-Life – keskkond elu varases etapis ja selle mõju vaimsele tervisele kogu eluea jooksul ning ATHLETE – vahendite arendamine inimese varase elutsükli eksposoomi uurimiseks ja tulemuste rakendamiseks.
(22)    Vt näiteks projekt REFUGE-ED – tõhusad tavad hariduse, vaimse tervise ja psühhosotsiaalse toe valdkonnas lapspagulaste integreerimiseks.
(23)    Vt näiteks projektid SCIREARLY – teadusuuringutel põhinev poliitika ja tavad mahajäämuse ja haridussüsteemist varakult lahkumise vähendamiseks Euroopas; LETSCARE – hoolime: turvaliste ja hoolivate koolide loomine, et edendada hariduslikku kaasatust ja õpiedukust; CLEAR – õpitulemuste mitmetasandiline analüüs, keskendudes alasooritusele kogu elukaare kestel.
(24)    Vt näiteks projektid „2PS – Prevent & Protect Through Support“; ISEDA: „Innovative Solutions to Eliminate Domestic Abuse;“ IMPROVE: „Improving Access to Services for Victims of Domestic Violence by Accelerating Change in Frontline Responder Organisations“.
(25)    Vt näiteks projektid MAD2bully – kiusamise teadlikud ja alateadlikud stiimulid; CHALLENGE – püsiv kiusamine: kohandatud sekkumismeetodid tõhususe maksimeerimiseks; Outside-in – noorukieas kogetud kiusamise tõsised vaimsed tagajärjed.
(26)     Määrus, millega luuakse programm „InvestEU“ ((EL) 2021/523). InvestEU fond - Euroopa Liit (europa.eu) .
Top