EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0883

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2021/883, 1. juuni 2021, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006 seoses nimekirjaga lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu või tegevuspiiranguid (EMPs kohaldatav tekst)

C/2021/4015

ELT L 194, 2.6.2021, p. 22–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/883/oj

2.6.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 194/22


KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2021/883,

1. juuni 2021,

millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006 seoses nimekirjaga lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu või tegevuspiiranguid

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2005. aasta määrust (EÜ) nr 2111/2005, mis käsitleb ühenduse nimekirja, millesse kantakse lennuettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu, koostamist ja lennureisijate teavitamist lendu teenindavast lennuettevõtjast ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivi 2004/36/EÜ artikkel 9, (1) eriti selle artikli 4 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni määrusega (EÜ) nr 474/2006 (2) on kehtestatud nimekiri lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu.

(2)

Määruse (EÜ) nr 2111/2005 artikli 4 lõike 3 kohaselt on teatavad liikmesriigid ja Euroopa Liidu Lennundusohutusamet (edaspidi „amet“) edastanud komisjonile teavet, mis on kõnealuse nimekirja ajakohastamise seisukohast oluline. Asjakohast teavet on esitanud ka kolmandad riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid. Esitatud teave viib järelduseni, et nimekiri tuleks ajakohastada.

(3)

Komisjon teavitas kõiki asjaomaseid lennuettevõtjaid kas otse või nende regulatiivse järelevalve eest vastutavate ametiasutuste kaudu olulistest üksikasjadest ja kaalutlustest, mille alusel otsustatakse kehtestada nende suhtes tegevuskeeld liidus või muudetakse määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisa või B lisa nimekirja lisatud lennuettevõtja suhtes kehtestatud tegevuskeelu tingimusi.

(4)

Komisjon andis asjaomastele lennuettevõtjatele võimaluse tutvuda kõikide asjaomaste dokumentidega, esitada kirjalikke märkusi ning teha komisjonile ja määruse (EÜ) nr 2111/2005 alusel loodud komiteele (edaspidi „ELi lennuohutuskomitee“) suuline ettekanne.

(5)

Komisjon on teavitanud ELi lennuohutuskomiteed käimasolevatest ühiskonsultatsioonidest, mida peetakse määruse (EÜ) nr 2111/2005 ja komisjoni määruse (EÜ) nr 473/2006 (3) raames Armeenia, Indoneesia, Kasahstani, Kõrgõzstani, Moldova, Pakistani ja Venemaa pädevate asutuste ning lennuettevõtjatega. Komisjon teavitas ELi lennuohutuskomiteed ka tsiviillennunduse olukorrast Dominikaani Vabariigis, Ekvatoriaal-Guineas, Liibüas, Lõuna-Sudaanis ja Nepalis.

(6)

Amet teavitas komisjoni ja ELi lennuohutuskomiteed tehnilistest hindamistest, mis tehti komisjoni määruse (EL) nr 452/2014 (4) sätete alusel välja antud kolmandate riikide lennuettevõtjate lubade esialgseks hindamiseks ja nendega seotud pidevaks järelevalveks.

(7)

Amet teavitas komisjoni ja ELi lennuohutuskomiteed ka välismaiste õhusõidukite ohutuse hindamise programmi (edaspidi „SAFA programm“) raames komisjoni määruse (EL) nr 965/2012 (5) kohaselt seisuplatsil tehtud kontrollide analüüsi tulemustest.

(8)

Peale selle teavitas amet komisjoni ja ELi lennuohutuskomiteed tehnilise abi projektidest kolmandates riikides, kelle suhtes kohaldatakse määruse (EÜ) nr 474/2006 kohast tegevuskeeldu. Lisaks andis amet teavet edasise tehnilise abi kavade ja taotluste kohta ning kolmandate riikide tsiviillennundusametite haldus- ja tehnilise võimekuse suurendamiseks tehtava koostöö kohta, eesmärgiga aidata neil kõrvaldada puudujäägid kohaldatavate rahvusvaheliste tsiviillennunduse ohutusstandardite järgimisel. Liikmesriike kutsuti üles reageerima sellistele taotlustele, lähtudes mõlema poole huvidest ning kooskõlastatult komisjoni ja ametiga. Sellega seoses rõhutas komisjon, kui kasulik on anda rahvusvahelise lennundusvaldkonna osalistele eelkõige Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni (edaspidi „ICAO“) lennuohutusalase partnerlusabi vahendi (Aviation Safety Implementation Assistance Partnership tool) kaudu teavet kolmandatele riikidele ettenähtud sellise tehnilise abi kohta, mida liit ja selle liikmesriigid annavad lennuohutuse suurendamiseks kogu maailmas.

(9)

Eurocontrol andis komisjonile ja ELi lennuohutuskomiteele ajakohastatud teavet SAFA programmi ja kolmandate riikide lennuettevõtjate häirefunktsiooni staatuse kohta ning statistika tegevuskeelu saanud lennuettevõtjatega seotud ohuteadete kohta.

Liidu lennuettevõtjad

(10)

Pärast seda, kui amet oli analüüsinud liidu lennuettevõtjate õhusõidukitele seisuplatsil tehtud kontrollide ja ameti korraldatud standardimiskontrollide tulemusi, mida oli täiendatud ka liikmesriikide lennuametite tehtud konkreetsete kontrollide ja auditite tulemustega, on mitu liikmesriiki võtnud teatavaid täitemeetmeid ning teavitanud neist komisjoni ja ELi lennuohutuskomiteed.

(11)

Liikmesriigid kinnitasid uuesti, et kui asjaomasest ohutusteabest peaks ilmnema, et asjakohaste ohutusstandardite järgimata jätmine liidu lennuettevõtjate poolt põhjustaks otseseid ohutusriske, on nad valmis võtma vajalikke meetmeid.

Armeenia lennuettevõtjad

(12)

2020. aasta juunis lisati komisjoni rakendusmäärusega (EL) 2020/736 (6) määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse Armeenia lennuettevõtjad.

(13)

15. aprillil 2021 korraldasid komisjon, amet, liikmesriigid ja Armeenia tsiviillennunduskomitee (edaspidi „CAC“) esindajad tehnilise koosoleku, kus CAC esitas teavet oma järelevalvetegevuse ja 2020. aasta juulis koostatud parandusmeetmete kava edusammude kohta. CAC esitas ka ülevaate eelmisel aastal esinenud probleemidest, teabe Armeenia lennunduskeskkonna üldise olukorra kohta ning CAC eri vastutusalades tuvastatud puuduste kohta, mis vajavad tähelepanu.

(14)

Lisaks esitas CAC sellel koosolekul üksikasjaliku ülevaate nende parandusmeetmete rakendamise seisust, mis võeti seoses 2020. aasta veebruaris toimunud liidu kohapealsel kontrollkäigul tehtud tähelepanekutega ning ülevaate CAC riskijuhtimisprotsessist.

(15)

Sellega seoses teatas CAC komisjonile, et kehtetuks on tunnistatud lennuettevõtjate Atlantis European Airways ja Mars Avia sertifikaadid ning et sertifikaadid on väljastatud uutele lennuettevõtjatele Fly Armenia Airways (sertifikaat nr 070), Novair (sertifikaat nr 071) ja Shirak Avia (sertifikaat nr 072). Kuna CAC ei ole tõendanud, et ta suudab piisavalt rakendada ja jõustada asjakohaseid ohutusstandardeid, ei taga lennuettevõtja sertifikaadi väljaandmine kõnealustele uutele lennuettevõtjatele, et nende tegevus on piisaval määral kooskõlas rahvusvaheliste ohutusstandarditega.

(16)

Komisjon võtab teadmiseks CAC edusammud nende lennuohutusega seotud probleemide lahendamisel, mille tulemusena lisati Armeenia sertifitseeritud lennuettevõtjad 2020. aasta juunis määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse. Praegu ei ole siiski piisavalt tõendeid, mis õigustaksid Armeenia lennuettevõtjate suhtes kehtestatud tegevuspiirangute tühistamist. Komisjon jätkab olukorra edasise arengu jälgimist ja hindamist.

(17)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et praegu on Armeenia lennuettevõtjate puhul alust muuta nimekirja lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu, et lisada lennuettevõtjad Fly Armenia Airways, Novair ja Shirak Avia määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse ning jätta kõnealusest lisast välja lennuettevõtjad Atlantis European Airways ja Mars Avia.

(18)

Liikmesriigid peavad jätkama Armeenias serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

Indoneesia lennuettevõtjad

(19)

2018. aasta juunis kustutati komisjoni rakendusmäärusega (EL) 2018/871 (7) määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisast kõik Indoneesia lennuettevõtjad.

(20)

Indoneesia tsiviillennunduse peadirektoraat (edaspidi „DGCA Indonesia“) esitas 26. veebruaril 2021 ohutusjärelevalvealase teabe ja ajakohastuse alates septembrist 2020 kuni veebruarini 2021. Lisaks ajakohastatud parandusmeetmete kavale, mis koostati 2018. aasta märtsis toimunud liidu kohapealse kontrollkäigu põhjal, sisaldas DGCA Indonesia esitatud info ka ajakohastatud teavet lennuettevõtja sertifikaadi omanike, registreeritud õhusõidukite, lennuõnnetuste, tõsiste vahejuhtumite ja lennuohutust mõjutavate juhtumite ning DGCA Indonesia võetud täitemeetmete kohta.

(21)

Komisjon on pärast saadud teabe ja dokumentide läbivaatamist seisukohal, et kõiki 2018. aasta märtsis toimunud kohapealsest kontrollkäigust tulenevaid allesjäänud avatud tähelepanekuid on edukalt käsitletud ja need võib lugeda lahendatuks. Tehtud edusamme silmas pidades peab komisjon piisavaks, et Indoneesia DGCA saadab ajakohastuse senise kahe korra asemel üks kord aastas.

(22)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et ei ole alust muuta nimekirja Indoneesia lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu.

(23)

Liikmesriigid peavad jätkama Indoneesias serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(24)

Kui asjakohasest ohutusteabest ilmnevad rahvusvaheliste ohutusstandardite järgimata jätmise tõttu tekkinud otsesed ohutusriskid, võivad vajalikuks osutuda määruse (EÜ) nr 2111/2005 kohased komisjonipoolsed lisameetmed.

Kasahstani lennuettevõtjad

(25)

2016. aasta detsembris kustutati komisjoni rakendusmäärusega (EL) 2016/2214 (8) määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisast Kasahstani lennuettevõtjad.

(26)

2020. aasta veebruaris alustati Kasahstani ohutusjärelevalvesüsteemi pideva järelevalve raames ametlikke konsultatsioone Kasahstani pädevate asutustega. Sellega seoses anti ELi lennuohutuskomiteele 2020. aasta mais ja novembris toimunud kohtumistel ülevaade ohutusjärelevalve olukorrast Kasahstanis.

(27)

ELi lennuohutuskomitee 2020. aasta novembri arutelude järelmeetmena on komisjon ja amet hoidnud pidevat kontakti Kasahstani Lennuameti aktsiaseltsiga (AAK). Sellega seoses toimus 26. märtsil 2021 videokonverents, kus osalesid komisjon, amet, liikmesriigid ning nii Kasahstani tsiviillennunduskomitee kui ka AAK esindajad. Sellel tehnilisel kohtumisel esitas AAK põhjaliku ülevaate meetmetest, mis on võetud Kasahstanis ohutusjärelevalve parandamiseks, sealhulgas ülevaate järelevalvetegevusest, tehniliste töötajate värbamise ja koolitamise kavadest ning teatavate Kasahstanis serditud lennuettevõtjate suhtes võetud täitemeetmetest. Lisaks sellele rõhutas AAK valmisolekut jätkata oma pideva parandamise poliitikat, sealhulgas olulist tööd ohutusjärelevalve arenduse valdkonnas.

(28)

Lisaks tutvustas AAK oma 2021.–2025. aasta strateegiat, sealhulgas uue lennundusseaduse vastuvõtmist ja sellest tulenevaid muudatusi Kasahstani riiklikus õigusraamistikus.

(29)

Praegu kättesaadava teabe põhjal võib järeldada, et Kasahstanis valitseva ohutusolukorraga tegelemiseks on tehtud märkimisväärseid jõupingutusi ja toimunud vastav areng. Kuigi komisjon tunnustab seni tehtud edusamme, jätkab ta olukorra edasise arengu jälgimist ja hindamist. Sellega seoses kavatseb komisjon teha ameti ja liikmesriikide abiga liidu kohapealse kontrollkäigu Kasahstani.

(30)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et ei ole alust muuta nimekirja Kasahstani lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu.

(31)

Liikmesriigid peavad jätkama Kasahstanis serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(32)

Kui asjakohasest ohutusteabest ilmnevad rahvusvaheliste ohutusstandardite järgimata jätmise tõttu tekkinud otsesed ohutusriskid, võivad vajalikuks osutuda määruse (EÜ) nr 2111/2005 kohased komisjonipoolsed lisameetmed.

Kõrgõzstani lennuettevõtjad

(33)

2006. aasta oktoobris lisati komisjoni määrusega (EÜ) nr 1543/2006 (9) määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse Kõrgõzstani lennuettevõtjad.

(34)

Komisjon, amet ja Kirgiisi Vabariigi tsiviillennundusameti (edaspidi „CAA KG“) esindajad pidasid 25. novembril 2020 Kõrgõzstani taotlusel ja pideva järelevalvetegevuse raames tehnilise koosoleku, kus CAA KG andis põhjaliku ülevaate oma organisatsioonist ja ülesannetest, sealhulgas ohutusjärelevalve teostamise põhimõtetest. Muu teave, mille CAA KG esitas, hõlmas personaliga seotud probleeme, ülevaadet Kõrgõzstani õigusraamistikust ja selle strateegilist lähenemisviisi tehnilisele arengule lennundusohutuse suutlikkuse arendamise kontekstis. Samuti ajakohastati lennuettevõtja sertifikaadi omanike ja registreeritud õhusõidukite loetelu.

(35)

Lisaks teatas CAA KG 14. detsembril 2020 pärast 25. novembri 2020. aasta tehnilist koosolekut komisjonile, et lennuettevõtjatel Heli Sky (sertifikaat nr 47), Valor Air (sertifikaat nr 07), Aerostan (sertifikaat nr 08), KAP.KG Aircompany (sertifikaat nr 52) ja FlySky Airlines (sertifikaat nr 53) on aktiivne lennuettevõtja sertifikaat. Kuna CAA KG ei ole tõendanud, et ta suudab piisavalt rakendada ja jõustada asjakohaseid ohutusstandardeid, ei taga lennuettevõtja sertifikaadi väljaandmine neile uutele lennuettevõtjatele, et tema tegevus on piisaval määral kooskõlas rahvusvaheliste ohutusstandarditega.

(36)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et nimekirja Kõrgõzstani lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu, tuleb muuta ja lisada lennuettevõtjad AeroStan, FlySky Airlines, Heli Sky, KAP.KG Aircompany ja Valor Air määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse.

(37)

Liikmesriigid peavad jätkama Kõrgõzstanis serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

Moldova lennuettevõtjad

(38)

2019. aasta aprillis lisati komisjoni rakendusmäärusega (EL) 2019/618 (10) määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse kõik Moldova lennuettevõtjad, v.a Air Moldova, Fly One ja Aerotranscargo.

(39)

2. märtsi 2021. aasta kirjas esitas Moldova tsiviillennundusamet (edaspidi „CAAM“) teabe ja ajakohastatud ülevaate parandusmeetmete kavast, milles käsitletakse 2019. aasta veebruaris toimunud liidu kohapealse kontrollkäigu raames tehtud tähelepanekuid ja antud soovitusi.

(40)

Pärast saadud teabe ja dokumentide läbivaatamist leiab komisjon, et parandusmeetmete kava kohta antud selgitused on hästi struktureeritud ja piisavad.

(41)

Komisjon, amet, liikmesriigid ja CAAMi esindajad pidasid 25. märtsil 2021 Moldova taotlusel ja pideva järelevalvetegevuse raames tehnilise koosoleku, kus CAAM andis põhjaliku ülevaate oma organisatsioonist ja ülesannetest, sealhulgas ohutusjärelevalve teostamise põhimõtetest. Tsiviillennundusameti esitatud muu teave hõlmas ajakohastatud ülevaadet tema parandusmeetmete kava arengust ja olukorrast, käsitledes 2019. aasta veebruaris toimunud liidu kohapealse kontrollkäigu raames tehtud tähelepanekuid ja antud soovitusi. CAAM märkis, et enamik parandusmeetmete kava tähelepanekuid on suletud, kuid veel on pooleli vaid neli tähelepanekut.

(42)

Sellel koosolekul teatas CAAM komisjonile, et kõik Moldova lennuettevõtjad sertifitseeriti ümber vastavalt uuele käitamismäärusele, millega võeti Moldova õigusesse üle komisjoni määrus (EL) nr 965/2012 (11). Praegu on Moldovas üksteist lennuettevõtja sertifikaadi omanikku. Suurem osa kaheksast lennuettevõtja sertifikaadi omanikust, kellel ei ole kolmandate riikide lennuettevõtjate luba, käitavad õhusõidukeid väljaspool Moldovat asuvatest baasidest. CAAMi sõnul tehakse nende mujal asuvate baaside üle järelevalvet kooskõlas rahvusvaheliste ohutusstandarditega.

(43)

Lisaks teatas CAAM komisjonile, et sertifitseeritud on uus lennuettevõtja HiSky (sertifikaat nr MD 025). Kuna CAAM ei ole tõendanud, et ta suudab piisavalt rakendada ja jõustada asjakohaseid ohutusstandardeid, ei taga lennuettevõtja sertifikaadi väljaandmine kõnealusele uuele lennuettevõtjale, et tema tegevus on piisaval määral kooskõlas rahvusvaheliste ohutusstandarditega.

(44)

Praegu kättesaadava teabe põhjal näib, et tsiviillennundusamet on teinud rahvusvaheliste ohutusstandardite rakendamisel märkimisväärseid jõupingutusi. Praegu ei ole siiski piisavalt tõendeid, mis õigustaksid Moldova lennuettevõtjate suhtes kehtestatud tegevuspiirangute tühistamist. Olukorra parandamise kohta esitatud teavet tuleks täiendavalt kontrollida liidu kohapealse kontrollkäigu ajal Moldovasse.

(45)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et praegu on Moldova lennuettevõtjate puhul alust muuta nimekirja lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu, et lisada lennuettevõtja HiSky määruse (EÜ) nr 474/2006 A lisasse.

(46)

Liikmesriigid peavad jätkama Moldovas serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(47)

Kui asjakohasest ohutusteabest ilmnevad rahvusvaheliste ohutusstandardite järgimata jätmise tõttu tekkinud otsesed ohutusriskid, võivad vajalikuks osutuda määruse (EÜ) nr 2111/2005 kohased komisjonipoolsed lisameetmed.

Pakistani lennuettevõtjad

(48)

2007. aasta märtsis lisati komisjoni määrusega (EÜ) nr 235/2007 (12) määruse (EÜ) nr 474/2006 B lisasse Pakistan International Airlines, mis hiljem kustutati sealt 2007. aasta novembris komisjoni määrusega (EÜ) nr 1400/2007 (13).

(49)

Pakistani lennundusministri 24. juuni 2020. aasta avaldusest selgus, et suur hulk Pakistani tsiviillennundusameti (edaspidi „PCAA“)poolt välja antud piloodilube on saadud pettuse teel.

(50)

Selle asjaolu ja PCAA-poolse tõhusa ohutusjärelevalve ilmse puudumise tõttu peatas amet alates 1. juulist 2020 lennuettevõtjate Pakistan International Airlines ja Vision Air kolmandate riikide lennuettevõtjate load.

(51)

Komisjon alustas 1. juulil 2020 PCAAga konsultatsioone vastavalt määruse (EÜ) nr 473/2006 artikli 3 lõikele 2 ning palus PCAA-l esitada teabe oma vastuse kohta föderaalministri avaldusele. Eelkõige palus komisjon teavet Pakistanis registreeritud lennuettevõtjate järelevalve kohta, sealhulgas nende ohutusjuhtimise süsteemide kohta, ning tõendeid selle kohta, et sarnane olukord ei valitse muudes, samuti PCAA ohutusjärelevalve alla kuuluvates valdkondades, näiteks salongipersonali sertifitseerimine, hooldusinseneride litsentsimine või lennuettevõtjate sertifitseerimine.

(52)

2020. aastal korraldas komisjon PCAAga kaks tehnilist koosolekut, 9. juulil ja 25. septembril.

(53)

Valmistudes 2021. aasta mais toimuvaks ELi lennuohutuskomitee koosolekuks ning võttes arvesse ameti menetlusnõudeid seoses lennuettevõtjate Pakistan International Airlines ja Vision Air kolmandate riikide lennuettevõtjate lubade peatamisega, korraldas komisjon 15. ja 16. märtsil 2021 tehnilise koosoleku, et tagada komisjoni ja ameti vaheline koordineerimine seoses nende vastavate kohustustega. Nendel kohtumistel osalesid liikmesriikide esindajad.

(54)

Nendel koosolekutel arutati mitmesuguseid küsimusi, eelkõige meeskonna litsentseerimist, lennutegevust, lennukõlblikkust, lennuohutust mõjutavatest juhtumitest teatamist ning PCAA vastuseid lennuohutusalastele soovitustele ja nende järelmeetmeid.

(55)

PCAA on esitanud asjakohased tõendid ja teabe, mida on hinnanud komisjon ja ameti eksperdid. Kuigi on leitud, et PCAA-l on piisavalt pädevaid ja asjatundlikke töötajaid, on tuvastatud mõned töökorralduslikud probleemid. Nende hulka kuuluvad kvaliteedijuhtimise puudused dokumenteeritud menetlustes, inspektorite vähene juhendamine, nõuetele mittevastav lennupiloodilubade kvalifikatsiooniprotsess, puudustest tingitud parandusmeetmete vähene jälgimine või mittejälgimine ning nõuetekohase juurpõhjuste analüüsi suutlikkuse puudumine.

(56)

Lisaks ei suutnud PCAA esitada tõendeid selle kohta, et Pakistan on teatanud ICAO-le oma olulistest eranditest ICAO 1. lisa kohaldatavatest rahvusvahelistest ohutusstandarditest, nagu on sätestatud lennundusspetsialistide lube käsitlevas punktis.

(57)

Tuginedes olemasolevatele tõenditele ja teabele antud hinnangule, tunnustab komisjon PCAA jõupingutusi võtta väljaselgitatud ohutuspuudujääkide kõrvaldamiseks parandusmeetmeid. Komisjon peaks siiski jätkama Pakistani olukorra jälgimist, sealhulgas ELi kohapealse kontrollkäigu kaudu Pakistani.

(58)

Komisjon on määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et ei ole alust muuta nimekirja Pakistani lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu.

(59)

Liikmesriigid peavad jätkama Pakistanis serditud lennuettevõtjate poolt asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite tulemusliku järgimise kontrollimist, seades prioriteediks kõigi nende lennuettevõtjate kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(60)

Kui asjakohasest ohutusteabest ilmnevad rahvusvaheliste ohutusstandardite järgimata jätmise tõttu tekkinud otsesed ohutusriskid, võivad vajalikuks osutuda määruse (EÜ) nr 2111/2005 kohased komisjonipoolsed lisameetmed.

Venemaa lennuettevõtjad

(61)

Komisjon, amet ja liikmesriikide pädevad asutused on jätkanud Venemaal serditud ning liidus tegutsevate lennuettevõtjate ohutusalaste tulemuste jälgimist, mis muu hulgas hõlmab ka teatavate Venemaa õhusõidukite seisuplatsil tehtud kontrollimise prioriteediks seadmist vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(62)

14. aprillil 2021 kohtusid komisjoni, ameti ja liikmesriikide esindajad Venemaa föderaalse lennutranspordiameti (edaspidi „FATA“) esindajatega, et vaadata üle Venemaal serditud lennuettevõtjate ohutusalased tulemused ajavahemikul 15. oktoobrist 2020 kuni 14. aprillini 2021 seisuplatsil tehtud kontrollide aruannete põhjal ja teha kindlaks olukorrad, mille puhul FATA peaks järelevalvet tugevdama.

(63)

Venemaal serditud lennuettevõtjatele seisuplatsil tehtud SAFA kontrollide läbivaatamisel ei ilmnenud olulisi ega korduvaid ohutuspuudujääke.

(64)

Kättesaadava teabe, sealhulgas 14. aprilli 2021. aasta kohtumisel esitatud teabe alusel leiab komisjon, et FATA-l on vajalik suutlikkus ja tahe kõrvaldada avastatud ohutuspuudujäägid. Selle alusel ei peetud vajalikuks Venemaa lennuameti ega ühegi Venemaal serditud lennuettevõtja tulekut ELi lennuohutuskomiteesse ärakuulamisele.

(65)

Seepärast on komisjon määruse (EÜ) nr 2111/2005 lisa kohaste ühiste kriteeriumide põhjal jõudnud järeldusele, et praegu ei ole alust muuta liidu nimekirja lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu, ega lisada sinna Venemaa lennuettevõtjaid.

(66)

Liikmesriigid peaksid ka edaspidi kontrollima, et Venemaa lennuettevõtjad järgivad tulemuslikult asjakohaseid rahvusvahelisi lennuohutusstandardeid, korraldades õhusõidukite kontrollimise seisuplatsil vastavalt määrusele (EL) nr 965/2012.

(67)

Kui kõnealustest kontrollidest peaks ilmnema, et asjakohaste rahvusvaheliste ohutusstandardite järgimata jätmise tõttu on tekkinud otsesed ohutusriskid, võib komisjon kehtestada teatavate Venemaal serditud lennuettevõtjate suhtes tegevuskeelu ning kanda nad määruse (EÜ) nr 474/2006 A või B lisasse.

(68)

Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 474/2006 vastavalt muuta.

(69)

Määruse (EÜ) nr 2111/2005 artiklites 5 ja 6 on märgitud, et ohutusele avalduvat mõju arvestades on vaja võtta lisade ajakohastamisega seotud otsused vastu kiiresti ja vajaduse korral viivitamata. Seepärast on tundliku teabe ja reisijate kaitsmiseks vaja, et kõik otsused, mis tehakse seoses ühenduse nimekirjaga, millesse kantakse lennuettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu, avaldatakse ja need jõustuvad kohe pärast vastuvõtmist.

(70)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 2111/2005 kohaselt moodustatud ELi lennuohutuskomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EÜ) nr 474/2006 muudetakse järgmiselt:

(1)

A lisa asendatakse käesoleva määruse I lisa tekstiga;

(2)

B lisa asendatakse käesoleva määruse II lisa tekstiga.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 1. juuni 2021

Komisjoni nimel

presidendi eest

komisjoni liige

Adina VĂLEAN


(1)  ELT L 344, 27.12.2005, lk 15.

(2)  Komisjoni 22. märtsi 2006. aasta määrus (EÜ) nr 474/2006, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 2111/2005 II peatükis nimetatud ühenduse nimekiri lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu (ELT L 84, 23.3.2006, lk 14).

(3)  Komisjoni 22. märtsi 2006. aasta määrus (EÜ) nr 473/2006, millega kehtestatakse rakenduseeskirjad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 2111/2005 II peatükis nimetatud ühenduse nimekirja tarvis, millesse kantakse lennuettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu (ELT L 84, 23.3.2006, lk 8).

(4)  Komisjoni 29. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 452/2014, millega kehtestatakse kolmandate riikide käitajate lennutegevusega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 133, 6.5.2014, lk 12).

(5)  Komisjoni 5. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 965/2012, millega kehtestatakse lennutegevusega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 296, 25.10.2012, lk 1).

(6)  Komisjoni 2. juuni 2020. aasta rakendusmäärus (EL) 2020/736, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006 seoses nimekirjaga lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu või tegevuspiiranguid (ELT L 172, 3.6.2020, lk 7).

(7)  Komisjoni 14. juuni 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2018/871, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006 seoses nimekirjaga lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu või tegevuspiiranguid (ELT L 152, 15.6.2018, lk 5).

(8)  Komisjoni 8. detsembri 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2016/2214, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006, millega kehtestatakse ühenduse nimekiri lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu (ELT L 334, 9.12.2016, lk 6).

(9)  Komisjoni 12. oktoobri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1543/2006, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 2111/2005 II peatükis nimetatud ühenduse nimekiri lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu (muudetud määrusega (EÜ) nr 910/2006) (ELT L 283 14.10.2006, lk 27).

(10)  Komisjoni 15. aprilli 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/618, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006 seoses nimekirjaga lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse liidu piires tegevuskeeldu või tegevuspiiranguid (ELT L 106, 17.4.2019, lk 1).

(11)  Komisjoni 5. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 965/2012, millega kehtestatakse lennutegevusega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 296, 25.10.2012, lk 1).

(12)  Komisjoni 5. märtsi 2007. aasta määrus (EÜ) nr 235/2007, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006, millega kehtestatakse ühenduse nimekiri lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu (ELT L 66, 6.3.2007, lk 3).

(13)  Komisjoni 28. novembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 1400/2007, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 474/2006, millega kehtestatakse ühenduse nimekiri lennuettevõtjate kohta, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu (ELT L 311, 29.11.2007, lk 12).


I LISA

„A LISA

NIMEKIRI LENNUETTEVÕTJATEST, KELLE SUHTES KOHALDATAKSE LIIDU PIIRES TEGEVUSKEELDU, ERANDITEGA (1)

Lennuettevõtja juriidilise isiku nimi, mis on esitatud lennuettevõtja sertifikaadis (ja ärinimi, kui see on erinev)

Lennuettevõtja sertifikaadi (AOC) või lennutegevusloa number

ICAO kolmetäheline kood

Lennuettevõtja päritoluriik

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Suriname

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iraan

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Iraak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigeeria

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabwe

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Afganistani ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Angola ametiasutused, välja arvatud TAAG Angola Airlines ja Heli Malongo, sealhulgas:

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Teadmata

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Teadmata

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Teadmata

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Teadmata

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Armeenia ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Armeenia

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armeenia

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armeenia

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armeenia

ATLANTIS ARMENIAN AIRLINES

AM AOC 068

AEU

Armeenia

FLY ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 070

FBB

Armeenia

NOVAIR

AM AOC 071

NAI

Armeenia

SHIRAK AVIA

AM AOC 072

SHS

Armeenia

SKYBALL

AM AOC 073

N/A

Armeenia

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Brazzaville’i Kongo ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Kongo-Brazzaville

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

TWC

Kongo-Brazzaville

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Kongo-Brazzaville

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongo-Brazzaville

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Kongo-Brazzaville

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

Teadmata

Kongo-Brazzaville

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Kongo Demokraatliku Vabariigi ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Kongo Demokraatlik Vabariik

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

Teadmata

Kongo Demokraatlik Vabariik

(Kongo DV)

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Djibouti ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Djibouti

DAALLO AIRLINES

Teadmata

DAO

Djibouti

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Ekvatoriaal-Guinea ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Ekvatoriaal-Guinea

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatoriaal-Guinea

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Teadmata

Ekvatoriaal-Guinea

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Eritrea ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Eritrea

ERITREAN AIRLINES

AOC nr 004

ERT

Eritrea

NASAIR ERITREA

AOC nr 005

NAS

Eritrea

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Kõrgõzstani ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Kõrgõzstan

AEROSTAN

08

BSC

Kõrgõzstan

AIR COMPANY AIR KG

50

Teadmata

Kõrgõzstan

AIR MANAS

17

MBB

Kõrgõzstan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kõrgõzstan

FLYSKY AIRLINES

53

FSQ

Kõrgõzstan

HELI SKY

47

HAC

Kõrgõzstan

KAP.KG AIRCOMPANY

52

KGS

Kõrgõzstan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kõrgõzstan

TEZ JET

46

TEZ

Kõrgõzstan

VALOR AIR

07

VAC

Kõrgõzstan

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Libeeria ametiasutused

 

 

Libeeria

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Liibüa ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Liibüa

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Liibüa

AIR LIBYA

004/01

TLR

Liibüa

AL MAHA AVIATION

030/18

Teadmata

Liibüa

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Liibüa

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Liibüa

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Liibüa

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Liibüa

PETRO AIR

025/08

PEO

Liibüa

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Moldova ametiasutused, välja arvatud Air Moldova, Fly One ja Aerotranscargo, sealhulgas:

 

 

Moldova

Î.M “VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Moldova

CA "AIM AIR" SRL

MD015

AAM

Moldova

CA "AIR STORK" SRL

MD018

MSB

Moldova

CA„HISKY” SRL

MD025

HYM

Moldova

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Moldova

CA "PECOTOX-AIR" SRL

MD020

PXA

Moldova

CA "TERRA AVIA" SRL

MD022

TVR

Moldova

CA "FLY PRO" SRL

MD023

PVV

Moldova

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Nepali ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Teadmata

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

Teadmata

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

Teadmata

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

Teadmata

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

Teadmata

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

Teadmata

Nepal

MAKALU AIR

057A/2009

Teadmata

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

Teadmata

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Teadmata

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

Teadmata

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

Teadmata

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

Teadmata

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

Teadmata

Nepal

TARA AIR

053/2009

Teadmata

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad São Tomé ja Príncipe ametiasutused, sealhulgas:

 

 

São Tomé ja Príncipe

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

São Tomé ja Príncipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

São Tomé ja Príncipe

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Sierra Leone ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Sierra Leone

Kõik lennuettevõtjad, kelle on sertinud regulatiivse järelevalve eest vastutavad Sudaani ametiasutused, sealhulgas:

 

 

Sudaan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudaan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudaan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudaan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudaan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudaan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudaan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudaan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudaan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudaan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudaan

SUN AIR

51

SNR

Sudaan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudaan


(1)  A lisas loetletud lennuettevõtjatel võib lubada kasutada liiklusõigusi juhul, kui kasutatakse õhusõidukit, mis on renditud koos meeskonna, kindlustuse ja õhusõiduki kasutamiseks vajalike teenustega (wet-lease) lennuettevõtjalt, kelle suhtes ei kohaldata tegevuskeeldu, tingimusel et täidetakse asjakohaseid ohutusnõudeid.


II LISA

„B LISA

NIMEKIRI LENNUETTEVÕTJATEST, KELLE SUHTES KOHALDATAKSE LIIDU PIIRES TEGEVUSPIIRANGUID (1)

Lennuettevõtja juriidilise isiku nimi, mis on esitatud lennuettevõtja sertifikaadis (ja ärinimi, kui see on erinev)

Lennuettevõtja sertifikaadi (AOC) number

ICAO kolmetäheline kood

Käitaja päritoluriik

Õhusõiduki liik, mille suhtes kohaldatakse piirangut

Piiranguga õhusõiduki registritunnus(ed) ja, kui see/need on kättesaadav(ad), seerianumber/seerianumbrid

Õhusõiduki registreeritud riik

AIR SERVICE COMORES

06–819/TA-15/DGACM

KMD

Komoorid

Kõik õhusõidukid, v.a LET 410 UVP.

Kõik õhusõidukid, v.a D6-CAM (851336).

Komoorid

IRAN AIR

FS100

IRA

Iraan

Kõik Fokker F100 ja Boeing B747 tüüpi õhusõidukid.

Fokker F100 tüüpi õhusõidukid, nagu on märgitud AOC-s; Boeing B747 tüüpi õhusõidukid, nagu on märgitud AOC-s.

Iraan

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Põhja-Korea

Kõik õhusõidukid, v.a kaks TU-204 tüüpi õhusõidukit.

Kõik õhusõidukid, v.a P-632, P-633.

Põhja-Korea


(1)  B lisas loetletud lennuettevõtjatel võib lubada kasutada liiklusõigusi juhul, kui kasutatakse õhusõidukit, mis on renditud koos meeskonna, kindlustuse ja õhusõiduki kasutamiseks vajalike teenustega (wet-lease) lennuettevõtjalt, kelle suhtes ei kohaldata tegevuskeeldu, tingimusel et täidetakse asjakohaseid ohutusnõudeid.


Top