EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0965

2006/965/EÜ: Nõukogu otsus, 19. detsember 2006 , millega muudetakse otsust 90/424/EMÜ kulutuste kohta veterinaaria valdkonnas

ELT L 397, 30.12.2006, p. 22–27 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2009; mõjud tunnistatud kehtetuks 32009D0470

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/965/oj

30.12.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 397/22


NÕUKOGU OTSUS,

19. detsember 2006,

millega muudetakse otsust 90/424/EMÜ kulutuste kohta veterinaaria valdkonnas

(2006/965/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 37,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust, (1)

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Ühendus kaasfinantseerib liikmesriikide loomahaiguste ja zoonooside likvideerimise, tõrje ja seire alaseid tegevusi üheaastaste programmide alusel, mis on heaks kiidetud vastavalt nõukogu 26. juuni 1990. aasta otsuse 90/424/EMÜ (kulutuste kohta veterinaaria valdkonnas) (3) artiklis 24 sätestatud nõuetele ja menetlusele.

(2)

Võttes eelkõige arvesse toiduohutust käsitleva valge raamatu 29. meetmega liikmesriikides haiguste likvideerimise jälgimiseks loodud töökonna töö käigus saadud kogemust, näitas loomahaiguste ja zoonooside likvideerimise, tõrje ja seire programmide ühenduse kaasfinantseerimise korra läbivaatamine, et mitmeaastased programmid ning haiguste ja zoonooside uus loetelu aitaksid saavutada paremaid tulemusi. Loomahaiguste ja zoonooside mitmeaastased likvideerimise, tõrje ja seire programmid tagaksid programmide eesmärkide tõhusama ja tulemuslikuma saavutamise ning tagaksid parema ja läbipaistvama juhtimise ning suurendaksid kontrolli võimalust, muutes seega ühenduse vahendite kasutamise tõhusamaks. Seepärast on asjakohane muuta neid programme reguleerivaid sätteid, et lisada mitmeaastaste programmide rahastamise võimalus.

(3)

Läbivaatamine näitas ka, et lühem kaasfinantseerimise tingimustele vastavate loomahaiguste ja zoonooside loetelu suurendaks likvideerimise, tõrje ja seire programmide tõhusust ja tulemuslikkust. Ühenduse prioriteete kajastav loetelu haiguste ja zoonooside kohta, mille likvideerimist ühenduse rahalistest vahendistest toetatakse, tuleb kehtestada nii, et oleks võetud arvesse sellistest haigustest ja zoonoosidest rahvatervisele ning loomade või loomse päritoluga toodete rahvusvahelisele ja ühendusesisesele kaubandusele tulenevat võimalikku mõju. Zoonooside tõrjet käsitlevad erisätted tuleks seetõttu välja jätta. Tuleks näha ette võimalus komiteemenetluse teel loetelu muuta, et võtta arvesse uusi loomahaigusi või uusi epidemioloogilisi ja teaduslikke tõendeid.

(4)

Liikmesriikide poolt komisjonile esitatud likvideerimise, tõrje ja seire programmide heakskiitmise korra lihtsustamiseks tuleks sätestada, et ühenduselt rahalise toetuse saamiseks sobivate programmide heakskiitmiseks piisab ühest otsusest praegu nõutava kahe otsuse asemel, millest ühes loetletakse rahalist toetust saavad programmid ja teisega kiidetakse programmid heaks.

(5)

Et komisjon saaks programmide rakendamist jälgida, peaksid liikmesriigid andma korrapäraselt komisjonile aru teostatud tegevuste, saavutatud tulemuste ja kantud kulutuste kohta.

(6)

Nõukogu 27. novembri 1990. aasta otsuses 90/638/EMÜ, millega sätestatakse ühenduse kriteeriumid teatavate loomahaiguste likvideerimiseks ja kontrolliks, (4) on kehtestatud ühenduse rahastamist taotlevate likvideerimise, tõrje ja seire programmide tehnilised ja sisulised nõuded. Neid tehnilisi ja sisulisi nõudeid tuleb korrapäraselt ja õigeaegselt ajakohastada ja kohandada, et käia kaasas tehnika ja teaduse arenguga ning arvestada programmide rakendamisel saadud kogemusi. Seepärast on asjakohane võimaldada komisjonil kõnealuseid tehnilisi kriteeriumeid vastu võtta ja vajadusel ajakohastada. Nõukogu otsus 90/638/EMÜ tuleks seega kehtetuks tunnistada.

(7)

Komisjoni 30. märtsi 2004. aasta otsuses 2004/292/EÜ TRACES süsteemi kasutuselevõtmise kohta (5) on kehtestatud olemasolevate arvutisüsteemide (Animo ja Shift) funktsioone ühendava uue süsteemi väljatöötamine. Seepärast on asjakohane võtta arvesse veterinaariaalaste protseduuride arvutistamise tehnilist arengut ja näha ette vahendid, mis on vajalikud ühtsete veterinaariaalaste elektrooniliste süsteemide veebimajutuseks, haldamiseks ja hoolduseks, võttes vajadusel arvesse riiklike andmebaaside olemasolu.

(8)

Teabe kogumise alased tegevused on vajalikud loomatervist ja toiduohutust käsitlevate õigusaktide paremaks koostamiseks ja rakendamiseks. Lisaks sellele on tungiv vajadus levitada kogu ühenduses võimalikult laialdaselt teavet loomatervist ja toiduohutust käsitlevate õigusaktide kohta. Seepärast on soovitatav laiendada otsuse 90/424/EMÜ reguleerimisala nii, et see hõlmaks ka loomakaitse ja loomatervise ning loomse päritoluga toodete toiduohutusega seotud teabepoliitika rahastamist.

(9)

Nõukogu otsuses 2006/53/EÜ sätestatakse, et ühendus toetab rahaliselt liikmesriikide poolt linnugripi tõrjeks võetavaid meetmeid. On soovitav, et see toetus hõlmaks ka kulusid, mis tulenevad liikmesriikidele munade hävitamise eest omanikele makstavast hüvitisest.

(10)

Lisaks sellele nähakse otsuses 90/424/EMÜ ette, et liikmesriikidele antakse teaduslikku ja tehnilist abi ühenduse veterinaariaalaste õigusaktide täiendamiseks ja koolituse arendamiseks. Võttes arvesse saadud kogemusi, on soovitatav laiendada sellise abi andmise võimalus rahvusvahelistele organisatsioonidele, nagu näiteks Maailma Loomatervise Organisatsioonile (OIE) ning Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioonile (FAO).

(11)

Samuti oleks selguse huvides asjakohane muuta otsust 90/424/EMÜ, et võimaldada liikmesriigil teavitada komisjoni, et ta on otseselt ohustatud loomahaiguse esinemisest kolmandas riigis või teises liikmesriigis, ning lisada selle otsuse artiklis 6 osutatud loomahaiguste hulka lisas esitatud haigused.

(12)

Seepärast tuleks otsust 90/424/EMÜ vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Otsust 90/424/EMÜ muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 1 kolmas taane asendatakse järgmisega:

“—

loomahaiguste ja zoonooside likvideerimise, tõrje ja seire programmid”.

2)

Artikli 3a lõike 3 esimene taane asendatakse järgmisega:

“—

50 % liikmesriikide kuludest, mis on tehtud karjaomanike kulude hüvitamiseks kodulindude või muude vangistuses peetavate lindude surmamise ning munade hävitamise korral.”

3)

Artikli 6 lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Kui liikmesriiki ohustab otseselt ühe artikli 3 lõikes 1, artikli 3a lõikes 1, artikli 4 lõigetes 1 ja 2, artikli 11 lõikes 1 või lisas osutatud haiguse esinemine või areng kolmanda riigi või liikmesriigi territooriumil, teatab liikmesriik komisjonile ja teistele liikmesriikidele meetmetest, mida ta kavatseb enda kaitseks vastu võtta.”

4)

I jaotise 3. peatüki pealkiri asendatakse järgmisega:

5)

Artikkel 16 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 16

Ühendus annab rahalist toetust loomatervise, loomade heaolu ja loomse päritoluga toodete toiduohutuse valdkonnas teabepoliitika sisseseadmiseks, mis hõlmab:

a)

teabevahendite sisseseadmist ja arendamist, sealhulgas sobivat andmebaasi:

i)

loomatervist, loomade heaolu ja loomse päritoluga toodete toiduohutust käsitlevate ühenduse õigusaktidega seotud kogu teabe kogumiseks ja säilitamiseks;

ii)

alapunktis i osutatud teabe levitamiseks pädevatele asutustele, tootjatele ja tarbijatele, võttes vajadusel arvesse liideseid siseriiklike andmebaasidega;

b)

loomade heaolu käsitlevate õigusaktide ettevalmistamiseks ja väljatöötamiseks vajalike uuringute teostamist.”

6)

Artikkel 19 asendatakse järgmisega:

“Ühendus võib võtta või aidata liikmesriikidel või rahvusvahelistel organisatsioonidel võtta tehnilisi ja teaduslikke meetmeid, mis on vajalikud ühenduse veterinaariaalaste õigusaktide täiendamiseks ja veterinaariaalase hariduse või koolituse arendamiseks.”

7)

II jaotise pealkiri asendatakse järgmisega:

8)

Artikkel 24 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 24

1.   Lisas loetletud loomahaiguste ja zoonooside riiklike likvideerimise, tõrje ja seire programmide (“programmid”) rahastamisel liikmesriikide kantud kulude hüvitamiseks kehtestatakse ühenduse finantsmeede.

Lisas esitatud loetelu võib muuta artiklis 41 osutatud korras, eelkõige uute loomahaiguste osas, mis kujutavad riski loomatervisele ja kaudselt inimeste tervisele, või uusi epidemioloogilisi ja teaduslikke tõendeid arvesse võttes.

2.   Hiljemalt iga aasta 30. aprilliks esitavad liikmesriigid komisjonile ühe- või mitmeaastased programmid, mis algavad järgmisel aastal ja millele nad soovivad saada ühenduse rahalist toetust.

Pärast 30. aprilli esitatud programmidele järgmisel aastal toetust ei anta.

Liikmesriikide esitatud programmid sisaldavad vähemalt järgmist:

a)

haiguse epidemioloogilise olukorra kirjeldus enne programmi alguskuupäeva;

b)

selle geograafilise ja halduspiirkonna kirjeldus ja piiritlemine, kus programmi kohaldatakse;

c)

programmi tõenäoline kestus, kohaldatavad meetmed ja programmi lõppkuupäevaks oodatav tulemus;

d)

programmi hinnanguline maksumus ja eeldatava kasu analüüs.

Üksikasjalikud kriteeriumid, sealhulgas rohkem kui ühte liikmesriiki hõlmavad kriteeriumid, võetakse vastu artiklis 41 sätestatud korras.

Liikmesriikide esitatud mitmeaastastes programmides esitatakse käesolevas lõikes osutatud kriteeriumide kohaselt nõutav teave eraldi iga programmi aasta kohta.

3.   Komisjon võib liikmesriigil paluda kas esitada mitmeaastase programmi või vajadusel pikendada esitatud üheaastase programmi kestust, kui mitmeaastane programmitöö on vajalik selleks, et tagada konkreetse haiguse tõhusam ja tulemuslikum likvideerimine, tõrje ja seire, eelkõige juhtudel, kui see on vajalik loomatervisele ja kaudselt inimeste tervisele tuleneva potentsiaalse ohu tõttu.

Komisjon võib koostöös asjaomaste liikmesriikidega koordineerida rohkem kui ühte liikmesriiki hõlmavaid piirkondlikke programme.

4.   Komisjon kaalub liikmesriikide esitatud programme nii veterinaarsest kui ka rahalisest küljest.

Liikmesriigid edastavad komisjonile asjakohase lisateabe, mida viimane nõuab programmi hindamiseks.

Kogu programme käsitleva teabe kogumise periood lõpeb iga aasta 15. septembril.

5.   Hiljemalt iga aasta 30. novembriks kiidetakse artiklis 42 sätestatud korras heaks:

a)

programmid, mida on vajadusel muudetud, et võtta arvesse lõikega 4 ettenähtud hinnangut;

b)

ühenduse rahalise toetuse tase;

c)

ühenduse rahalise toetuse ülempiir;

d)

kõik tingimused, millest ühenduse rahaline toetus võib sõltuda.

Programmid kiidetakse heaks kuni kuueks aastaks.

6.   Muudatused programmides tuleb heaks kiita artiklis 42 osutatud korras.

7.   Iga heakskiidetud programmi kohta esitavad liikmesriigid komisjonile järgmised aruanded:

a)

tehnilised vahearuanded ja finantsvahearuanded;

b)

hiljemalt iga aasta 30. aprilliks iga-aastane tehniline aruanne, mis sisaldab hinnangut saavutatud tulemuste kohta ning eelneva aasta kulude üksikasjalikku arvestust.

8.   Maksetaotlused konkreetse programmi raames eelmisel aastal liikmesriikide kantud kulutuste kohta esitatakse komisjonile hiljemalt 30. aprilliks.

Maksetaotluste esitamise hilinemise korral vähendatakse kõnealuse aasta ühenduse rahalist toetust 25 % võrra 1. juunil, 50 % võrra 1. augustil, 75 % võrra 1. septembril ja 100 % võrra 1. oktoobril.

Hiljemalt igal aasta 30. oktoobriks otsustab komisjon ühenduse makse suuruse, arvestades lõike 7 kohaselt liikmesriigi esitatud tehnilisi ja finantsaruandeid.

9.   Komisjoni eksperdid võivad koostöös pädeva asutusega teostada kohapealset kontrolli, kui see on vajalik käesoleva otsuse ühetaolise kohaldamise tagamiseks kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määruse (EÜ) nr 882/2004 (ametlike kontrollide kohta, mida tehakse sööda- ja toidualaste õigusnormide ning loomatervishoidu ja loomade heaolu käsitlevate eeskirjade täitmise kontrollimise tagamiseks) (6) artikliga 45.

Kontrolli teostamisel võib komisjoni eksperte abistada ekspertide grupp, kes on moodustatud artiklis 41 osutatud korras.

10.   Käesoleva artikli üksikasjalikud rakenduseeskirjad võetakse vastu artiklis 41 sätestatud korras.

11.   Liikmesriigid võivad vastavalt määruse (EÜ) nr 1198/2006 (7) artiklile 17 koostatud rakenduskavade raames eraldada vahendeid lisas osutatud akvakultuurloomadel esinevate taudide likvideerimiseks.

Vahendid eraldatakse käesolevas artiklis sätestatud korras järgmiste kohandustega:

a)

toetuse määr vastab määruses (EÜ) nr 1198/2006 sätestatud määrale;

b)

ei kohaldata käesoleva artikli lõiget 8.

Likvideerimine toimub kooskõlas nõukogu 24. oktoobri 2006. aasta direktiivi 2006/88/EÜ (vesiviljelusloomade ja vesiviljelustoodete loomatervishoiunõuete ning teatavate veeloomadel esinevate taudide ennetamise ja tõrje kohta) (8) artikli 38 lõikega 1 või vastavalt kõnealuse direktiivi artiklile 44 koostatud, heakskiidetud ja rakendatud likvideerimisprogrammi alusel.

9)

Artikkel 26 asendatakse järgmisega:

“Artikkel 26

Ühenduse eelarvelisi kulukohustusi programmide kaasrahastamiseks täidetakse kord aastas. Mitmeaastaste programmide kulukohustused võetakse vastu vastavalt nõukogu 25. juuni 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) (9) artikli 76 lõikele 3. Mitmeaastaste programmide esimene kulukohustus täidetakse pärast programmi heakskiitmist. Kõik järgmised kohustused täidab komisjon artikli 24 lõikes 5 osutatud toetuse andmise otsuse alusel.

10)

Artiklid 29, 29a, 32 ja 33 jäetakse välja.

11)

Artikli 37a lõige 1 asendatakse järgmisega:

“1.   Ühenduse rahalist toetust võib anda järgmiste veterinaarprotseduuride arvutistamiseks:

a)

elusloomade ja loomse päritoluga toodete ühendusesisene kaubandus ja import;

b)

ühtsete elektrooniliste veterinaariaalaste süsteemide veebimajutus, haldamine ja hooldus, sealhulgas vajadusel liidesed riiklike andmebaasidega.”

12)

Artikkel 43a asendatakse järgmisega:

“Artikkel 43a

Komisjon esitab iga nelja aasta tagant Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande loomatervise olukorra ja programmide rakendamise kulutõhususe kohta eri liikmesriikides, sealhulgas kehtestatud kriteeriumide üksikasjad.”

13)

Lisa asendatakse käesoleva otsuse lisas esitatud tekstiga.

Artikkel 2

Otsus 90/638/EMÜ tunnistatakse kehtetuks alates kuupäevast, mil jõustub otsus, millega sätestatakse otsuse 90/424/EMÜ artikli 24 lõike 2 neljandas lõigus osutatud kriteeriumid ning selle otsuse artikli 24 lõikes 10 osutatud üksikasjalikud eeskirjad.

Artikkel 3

Enne käesoleva otsuse jõustumist heakskiidetud programmide suhtes kohaldatakse jätkuvalt otsuse 90/424/EMÜ (käesoleva otsusega muutmata kujul) vastavaid sätteid. Olenemata artikli 24 lõikest 1, võib veiste enzootilise leukoosi ja Aujeszky haigusega seotud programme toetada kuni 31. detsembrini 2010.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 19. detsember 2006

Nõukogu nimel

eesistuja

J. KORKEAOJA


(1)  12. detsembri 2006. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  26. oktoobri 2006. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(3)  EÜT L 224, 18.8.1990, lk 19. Otsust on viimati muudetud otsusega 2006/782/EÜ (ELT L 328, 24.11.2006, lk 57).

(4)  EÜT L 347, 12.12.1990, lk 27. Otsust on muudetud direktiiviga 92/65/EMÜ (EÜT L 268, 14.9.1992, lk 54).

(5)  ELT L 94, 31.3.2004, lk 63. Otsust on muudetud otsusega 2005/123/EÜ (ELT L 39, 11.2.2005, lk 53).

(6)  ELT L 165, 30.4.2004, lk 1.

(7)  Nõukogu 27. juuli 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1198/2006 Euroopa Kalandusfondi kohta (ELT L 223, 15.8.2006, lk 1).

(8)  ELT L 328, 24.11.2006, lk 14.”

(9)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.”


LISA

Loomahaigused ja zoonoosid

Veiste tuberkuloos

Veiste brutselloos

Lammaste ja kitsede brutselloos (B. melitensis)

Lammaste katarraalne palavik endeemilistel või kõrge riskiga aladel

Sigade Aafrika katk

Sigade vesikulaarhaigus

Sigade klassikaline katk

Kalade vereloomeorganite infektsioosne nekroos

Lõhilaste infektsioosne aneemia

Siberi katk

Veiste kontagioosne pleuropneumoonia

Linnugripp

Marutaud

Ehhinokokoos

Transmissiivne spongioosne entsefalopaatia (TSE)

Kampülobakterioos

Listerioos

Salmonelloos (zoonootiline salmonelloos)

Trihhinelloos

Verotoksiline E. coli

Karpkala kevad-vireemia (SVC)

Viiruslik hemorraagiline septitseemia (VHS)

Karpkalade herpesviirus (KHV)

Bonamia ostreae nakkus

Marteilia refringens’i nakkus

Vähkide ihtüoftirioos.


Top