EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004E0909

Nõukogu ühismeede 2004/909/ÜVJP, 26. november 2004, millega luuakse ekspertrühm, pidades silmas võimalikku Euroopa Liidu integreeritud politsei-, õigusriigi- ja tsiviiladministratsiooni missiooni läbiviimist Iraagis

ELT L 381, 28.12.2004, p. 84–86 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
ELT L 153M, 7.6.2006, p. 351–353 (MT)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/02/2005

ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2004/909/oj

28.12.2004   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 381/84


NÕUKOGU ÜHISMEEDE 2004/909/ÜVJP,

26. november 2004,

millega luuakse ekspertrühm, pidades silmas võimalikku Euroopa Liidu integreeritud politsei-, õigusriigi- ja tsiviiladministratsiooni missiooni läbiviimist Iraagis

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikleid 14 ja 26,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu eesmärk on turvaline, stabiilne, ühtne, jõukas ja demokraatlik Iraak, mis annab positiivse panuse piirkonna stabiilsusesse. EL toetab Iraagi rahva ja Iraagi vahevalitsuse jõupingutusi Iraagi majanduslikul, sotsiaalsel ja poliitilisel ülesehitamisel Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni Julgeolekunõukogu 8. juuni 2004. aasta resolutsiooni nr 1546 rakendamise raames.

(2)

Euroopa Ülemkogu tervitas 5. novembril 2004 ühist teabekogumismissiooni võimaliku integreeritud politsei- ja õigusriigioperatsiooni läbiviimiseks Iraagis ning arutas selle aruannet. Euroopa Ülemkogu tunnustas kriminaalkohtusüsteemi tugevdamise tähtsust kooskõlas õigusriigi põhimõtte, inimõiguste ja põhivabaduste austamisega. Ülemkogu märkis Iraagi võimude soovi, et EL oleks Iraagis aktiivsemalt tegev ning et kriminaalkohtusektori tugevdamine vastaks Iraagi vajadustele ja prioriteetidele.

(3)

Euroopa Ülemkogu otsustas, et 2004. aasta novembri lõpuks tuleks saata ekspertrühm jätkama dialoogi Iraagi ametivõimudega, alustama võimaliku politsei-, õigusriigi- ja tsiviiladministratsiooni missiooni esialgset planeerimist, mis alustab tegevust eeldatavasti pärast 30. jaanuariks 2005 kavandatud valimisi, ja eelkõige hindama hädavajalikke julgeolekunõudeid sellise missiooni läbiviimiseks. Soodustada tuleks samuti nimetatud ja muudes küsimustes dialoogi pidamist piirkonna teiste riikidega.

(4)

EL peab Iraagi ja selle naaberriikidega dialoogi, et soodustada pidevat piirkondlikku osalemist ja toetust Iraagi julgeoleku parandamisele ning riigi poliitilisele ja ülesehitusprotsessile, mis põhineb kaasatusel, demokraatlikel põhimõtetel, inimõiguste ja õigusriigi põhimõtte austamisel ning samuti piirkonna julgeoleku ja koostöö toetamisel.

(5)

Selline missioon peaks olema turvaline, sõltumatu ja selgelt eristatav, kuid oleks täiendav ja lisaks väärtust käimasolevatele rahvusvahelistele jõupingutustele ning arendaks koostoimet ühenduse ja liikmesriikide käimasolevate jõupingutustega. Seoses Iraagis toimuva missiooniga tuleb asjakohaselt käsitleda kõiki julgeolekuaspekte enne mis tahes otsuse tegemist.

(6)

Pidades silmas Iraagis ja Bagdadis valitsevat julgeolekuolukorda, tuleks ekspertrühma või selle elementide Iraaki lähetamise (sealhulgas sellise lähetamise ulatuse ja kestuse) üle otsustada vaid asjakohaste julgeolekualaste nõuannete ja hinnangute alusel ning eeldusel, et on kehtestatud piisav julgeoleku- ja logistikaalane kord ohu minimeerimiseks.

(7)

Ekspertrühm rakendab oma mandaati olukorras, mis ohustab avalikku korda, üksikisikute julgeolekut ja turvalisust ning Iraagi stabiilsust ja mis võib kahjustada Euroopa Liidu lepingu artiklis 11 sätestatud ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärke.

(8)

Kooskõlas 7.–9. detsembril 2000 Nice’is kogunenud Euroopa Ülemkogu suunistega peaks käesolev ühismeede määrama kindlaks peasekretäri/kõrge esindaja rolli vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklitele 18 ja 26,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISMEETME:

Artikkel 1

Missioon

1.   Käesolevaga luuakse ekspertrühm jätkama dialoogi Iraagi ametivõimudega, alustama võimaliku politsei-, õigusriigi- ja tsiviiladministratsiooni missiooni esialgset planeerimist, mis alustab tegevust eeldatavasti pärast 2005. aasta jaanuaris toimuvaid valimisi, ja eelkõige hindama hädavajalikke julgeolekunõudeid sellise missiooni läbiviimiseks. Soodustatakse samuti nimetatud ja muudes küsimustes dialoogi pidamist piirkonna teiste riikidega.

2.   Ekspertrühm paigutatakse positsioonidele 2004. aasta novembri lõpuks.

3.   Ekspertrühm tegutseb vastavalt artiklis 2 sätestatud pädevusele.

Artikkel 2

Pädevus

1.   Ekspertrühm peaks hiljemalt 2005. aasta jaanuari lõpuks esitama aruande, milles tuuakse välja üksikasjalikud võimalused ülalnimetatud eesmärkide saavutamiseks. Ekspertrühma järeldused toetuvad nii võimaluste teostatavuse, olemasolevate ja rahvusvaheliste algatuste kaudu selles valdkonnas nimetatud võimaluste pakutava lisakasu ja julgeolekupiirangute üksikasjalikule analüüsile.

2.   Ekspertrühm tugineb oma esialgsel planeerimisel Euroopa Ülemkogu deklaratsioonile, et “kuigi Euroopa Ülemkogu leidis, et väljaspool Iraaki toimuvad tegevused koos Iraagis paiknevate kontaktelementidega oleks käesoleval hetkel võimalikud, nõustuti siiski, et seoses Iraagis toimuva missiooniga tuleks asjakohaselt käsitleda kõiki julgeolekuaspekte enne mis tahes otsuse tegemist”. Tuleks pidada dialoogi piirkonna teiste riikidega.

3.   Aruanne määrab eelkõige kindlaks ja sisaldab järgmist:

Iraagis valitseva julgeolekuolukorra põhjalikku ja üksikasjalikku analüüsi, mis hõlmab üksikasjalikku ohtude hindamist võimaliku Iraagis läbiviidava missiooni kõigi aspektide osas. Analüüs peaks samuti arvesse võtma riigi uuemaid arenguid enne aruande esitamist. Aruanne peaks samuti andma ülevaate situatsiooniplaneerimisest missiooni Iraagis asuvate elementide jaoks, kui julgeolekuolukord peaks halvenema,

valdkondi, milles võidakse jagada poliitilisi nõuandeid ning selliste nõuannete konkreetseid eesmärke ja nõustamiseks vajalike teadmiste kirjeldust,

konkreetseid koolitusnõudeid, sellise koolituse täpset sihtgruppi ja erinevate koolitusmudelite (sealhulgas riigisisese ja välisriigis toimuva koolituse) suhtelist mõju,

kõiki asjakohaseid rahvusvahelisi standardeid (eelkõige ÜRO, Euroopa Nõukogu või OSCE norme), mida tuleks koolitusmaterjalis kajastada,

ÜROga tehtava koostöö ulatust, vastavalt ELi ja ÜRO kriisireguleerimisealasele ühisdeklaratsioonile,

käimasolevat või kavandatavat abi kavandatava operatsiooniga seotud valdkondade teistelt rahastajatelt,

seost olemasolevate abi kooskõlastamise raamistikega Iraagis ja siseriikliku arengu raamistikega,

võimalike lähetuspiirkondi nii Iraagis kui väljaspool,

lähetamise ajakava,

personali, logistikat, tehnilisi ja julgeolekunõudeid,

erinevate võimaluste teostamiseks vajalikke eelarvelisi vahendeid,

missiooni staatuse alaste kokkulepete eelnõude vajalikke elemente.

4.   Ekspertrühm peab asjakohast dialoogi Iraagi ametivõimudega nii riiklikul kui piirkondlikul tasandil, kriminaalkohtusektori raames ning teiste asjakohaste osapooltega. Tagada tuleks korrapärased kontaktid Iraagi planeerimisministeeriumiga, mis vastutab abi üldise koordineerimise eest. Ekspertrühm peaks samuti looma tihedad sidemed Euroopa Komisjoni Iraagi esindusega (mis paikneb hetkel Ammanis), liikmesriikide kahepoolsete programmidega, Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni abimissiooniga Iraagis, ÜRO arengurühmaga, teiste suuremate rahvusvahelise abi osutajatega ja piirkonna ametiasutustega.

5.   Ekspertrühm koosneb väiksest tuumikust, mida võib vastavalt vajadusele täiendada lühiajaliste ekspertidega.

Artikkel 3

Ekspertrühma juht ja liikmed

1.   Ekspertrühma juhiks nimetatakse Pieter Feith. Tema valib peasekretäri/kõrge esindaja loal välja ekspertrühma liikmed. Ekspertrühma juht konsulteerib poliitika- ja julgeolekukomiteega ekspertrühma suuruse ja koosseisuga seotud küsimuste osas.

2.   Ekspertrühma juhi ja liikmed lähetavad liikmesriigid või ELi institutsioonid. Ekspertrühma liikmed jäävad lähetava liikmesriigi või ELi institutsiooni alluvusse ning täidavad oma kohustusi ja tegutsevad ekspertrühma huvides. Ekspertrühma liikmed suhtuvad nii mandaadi täitmise ajal ja ka selle järgselt suurima diskreetsusega rühmaga seotud teabesse ja kõigisse rühma puudutavatesse asjaoludesse.

3.   Töötaja lähetanud liikmesriik või ELi institutsioon vastutab kõikide lähetusega seotud nõuete eest, olenemata sellest, kas nõude on esitanud lähetatu või käib see tema kohta. Kõnealune liikmesriik või ELi institutsioon vastutab lähetatu vastu hagi esitamise eest.

4.   Ekspertrühma juht juhib ekspertrühma ja hoolitseb selle haldamise eest.

Artikkel 4

Poliitiline järelevalve ja aruandlus

1.   Ekspertrühma juht on peasekretäri/kõrge esindaja alluvuses ja annab talle aru. Poliitika- ja julgeolekukomitee saab ekspertrühma juhilt korrapäraste ajavahemike järel aruandeid.

2.   Poliitika- ja julgeolekukomitee teostab nõukogu vastutusel poliitilist järelevalvet. Poliitika- ja julgeolekukomitee annab nõukogule korrapäraselt aru.

Artikkel 5

Julgeolek

1.   Ekspertrühma juht vastutab – konsulteerides nõukogu julgeolekubüroo esindajaga missiooni juures – ekspertrühma suhtes kohaldatavatest minimaalsetest julgeolekustandarditest kinnipidamise eest.

2.   Liikmesriigid püüavad võimaldada ekspertrühmale Iraagis turvalised eluruumid, kuulikindlad vestid ja ihukaitse.

3.   Ekspertrühma juht konsulteerib peasekretäri/kõrge esindaja juhendamisel poliitika- ja julgeolekukomiteega rühma lähetamist mõjutavates julgeolekuküsimustes.

Artikkel 6

Rahastamiskord

1.   Ekspertrühma tegevusega seonduvate kulutuste katmiseks ettenähtud lähtesumma on 1 058 000 eurot.

2.   Kulutusi, mida rahastatakse lõikes 1 sätestatud summadest, hallatakse vastavalt Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele menetlustele ja eeskirjadele selle erandiga, et mis tahes eelrahastamise vahendid ei jää ühenduse omandisse.

3.   Komisjon sõlmib ekspertrühma juhiga lepingu. Ekspertrühma juht annab oma lepingu raames teostatud tegevuste eelarveliste aspektide kohta aru komisjonile ja tegutseb viimase kontrolli all. Ekspertrühma juht annab kõigist kulutustest aru komisjonile.

4.   Rahastamiskorras arvestatakse ekspertrühma operatiivvajadusi, sealhulgas selle julgeolekuvajadusi.

5.   Kulutused on rahastamiskõlblikud alates käesoleva ühismeetme jõustumise päevast.

Artikkel 7

Jõustumine

Käesolev ühismeede jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Käesolev otsus kehtib kuni 15. veebruarini 2005.

Artikkel 8

Avaldamine

Käesolev ühismeede avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 26. november 2004

Nõukogu nimel

eesistuja

B. R. BOT


Top