Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Institutsioonidevaheline kokkulepe eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ja finantsjuhtimise kohta

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Institutsioonidevaheline kokkulepe eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ja finantsjuhtimise kohta

2013. aasta institutsioonidevahelise kokkuleppe eesmärk on rakendada eelarvedistsipliini ning parandada iga-aastase eelarvemenetluse toimimist ja institutsioonidevahelist eelarvealast koostööd ning tagada samuti usaldusväärne finantsjuhtimine.

ÕIGUSAKT

2. detsembri 2013. aasta institutsioonidevaheline kokkulepe Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta.

KOKKUVÕTE

2013. aasta detsembris sõlmiti Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel kokkulepe eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta.

Kõnealune kokkulepe võeti vastu üheaegselt mitmeaastase finantsraamistikuga - ELi 7-aastase kavaga aastateks 2014-2020. Mitmeaastane finantsraamistik hõlmab kulukohustusi 960 miljardi euro suuruses summas (õiguslikult siduvad lubadused kulutada raha) ja makseid 908,4 miljardi euro suuruses summas (tegelikud väljamaksmiseks ettenähtud summad) 7-aastase ajavahemiku jooksul 2011. aasta püsivhindades.

Kõnealune kokkulepe koosneb kolmest osast.

  • I osa sisaldab täiendavaid üksikasju finantsraamistiku kohta ajavahemikuks 2014-2020 ning samuti erivahendite kohta, mida finantsraamistik ei hõlma (nt hädaabireserv (kasutatakse esmajoones humanitaarabi ja tsiviilkriisiohje rahastamiseks), Euroopa Liidu Solidaarsusfond, paindlikkusinstrument (kasutatakse selliste kulude rahastamiseks, mida ei saanud rahastada olemasolevate rubriikide raames), Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond ning ettenägemata kulude varu (varu ettenägematule olukorrale reageerimiseks ja viimase võimalusena kasutamiseks). Samuti sätestatakse nende vahendite kasutamise kord.
  • II osa eesmärk on parandada koostööd parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel eelarvega seotud küsimustes. See muudab näiteks eelarveläbirääkimised kõigis etappides läbipaistvamaks ning annab täpsemat teavet ELi rahaliste vahendite kasutamise kohta.
  • III osa on seotud liidu vahendite usaldusväärse finantsjuhtimisega. Selles käsitletakse näiteks kulutuste hindamist ning finantsplaneerimist, et tagada kulutuste tõhusus.

Kokkuleppe lisas on sätestatud institutsioonidevahelise koostöö üksikasjalikud eeskirjad eelarvemenetluse käigus. Nende hulka kuuluvad

  • pragmaatilise ajakava kokkulepe;
  • prioriteetide määramine;
  • eelarveprojekti koostamine ja esialgse eelarvestuse ajakohastamine;
  • konkreetsed otsustusmenetlused eelarvemenetluse erinevatel etappidel;
  • paranduseelarved;
  • täitmata kulukohustused (seni väljamakseteks assigneerimata).

Kõnealuse kokkuleppe muutmiseks on vaja kõigi institutsioonide ühist nõusolekut.

Taust

Lisateave:

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Institutsioonidevaheline kokkulepe

23.12.2013

-

ELT C 373, 20.12.2013

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Nõukogu 2. detsembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 1311/2013, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2014-2020 (ELT L 347, 20.12.2013).

Viimati muudetud: 24.04.2014

Top