EUR-Lex Acces la dreptul Uniunii Europene

Înapoi la prima pagină EUR-Lex

Acest document este un extras de pe site-ul EUR-Lex

Document 32005R2080

Komisjoni määrus (EÜ) nr 2080/2005, 19. detsember 2005 , milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 865/2004 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide, nende tööprogrammide ja kõnealuste programmide rahastamisega

ELT L 333, 20.12.2005, p. 8-18 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
ELT L 322M, 2.12.2008, p. 145-155 (MT)
rumeeniakeelne eriväljaanne: Peatükk 03 Köide 067 Lk 228 - 238

Muu eriväljaanne (BG)

Statutul juridic al documentului care nu mai este în vigoare, Data încetării: 31/03/2009; kehtetuks tunnistatud 32008R0867

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/2080/oj

20.12.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 333/8


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 2080/2005,

19. detsember 2005,

milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 865/2004 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide, nende tööprogrammide ja kõnealuste programmide rahastamisega

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määrust (EÜ) nr 865/2004, mis käsitleb oliiviõli ja lauaoliivide turu ühist korraldust ja millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 827/68, (1) eriti selle artiklit 9,

ning arvestades järgmist:

(1)

Tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide tõhususe tagamiseks tuleb tunnustada eri kategooriatesse kuuluvaid ettevõtjaid, kellel on oluline mõju oliiviõli- või lauaoliivisektorile, ning samas tuleb tagada, et nimetatud organisatsioonid suudavad kinni pidada teatud miinimumtingimustest, mis on piisavad märkimisväärsete majandustulemuste saavutamiseks.

(2)

Selleks et võimaldada liikmesriikidel teostada tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide süsteemi haldusjuhtimist oliivisektoris, tuleb kehtestada nimetatud organisatsioonide tunnustamise kord ja tähtajad, tööprogrammide valiku kriteeriumid ning ühendusepoolse rahastamise kord ja rahaliste vahendite eraldamine.

(3)

Nõukogu 29. septembri 2003. aasta määruse (EÜ) nr 1782/2003 (2) (millega on kehtestatud ühise põllumajanduspoliitika raames kohaldatavate otsetoetuskavade ühiseeskirjad ja teatavad toetuskavad põllumajandustootjate jaoks) artikli 110i lõikega 4 nähakse ette, et liikmesriigid võivad kinni pidada kuni 10 % määruse (EÜ) nr 1782/2003 artiklis 41 osutatud riikliku ülemmäära oliiviõlikomponendist, et tagada ühenduse rahastamine tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide koostatud tööprogrammidele ühes või mitmes määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 lõikes 1 nimetatud tegevusvaldkonnas.

(4)

Vastavalt ühtsetele otsetoetuste rahastamise reeglitele ning selleks, et võimaldada liikmesriikidel nimetatud summasid kasutada, ei tohiks tööprogrammide rakendamiseks ettenähtud iga-aastased kulutused ületada iga-aastasi summasid, mille liikmesriigid on kinni pidanud vastavalt määruse (EÜ) nr 1782/2003 artikli 110i lõikele 4.

(5)

Tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide tegevuse üldise järjepidevuse tagamiseks tuleks täpsustada ühenduse rahastamise tingimustele vastavad ning mittevastavad meetmetüübid. Samuti tuleks täpsustada tööprogrammide esitamise korda ja nende programmide valiku kriteeriume. Asjaomastel liikmesriikidel peaks siiski olema võimalik sätestada täiendavad nõuetele vastavuse tingimused, et meetmed oleksid paremini kooskõlas oliivisektori olukorraga riigis.

(6)

Võttes arvesse saadud kogemusi, tuleks kindlaks määrata ühendusepoolse rahastamise künnised vähemalt valdkondades, mis hõlmavad oliivikasvatuse keskkonnamõju parandamist ning oliiviõli ja lauaoliivide kvaliteedi jälgimist, sertifitseerimist ja kaitsmist lõpptarbijale müüdavate oliiviõlide kvaliteedikontrolli abil riiklike asutuste järelevalve all, et kindlustada vähemalt teatava arvu meetmete rakendamine tundlikes ja samas prioriteetsetes valdkondades.

(7)

Selleks et tagada tööprogrammide rakendamine määratud tähtaegade jooksul ja vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 lõikele 1, ning tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide süsteemi tõhusa haldusjuhtimise tagamiseks tuleks kindlaks määrata tööprogrammide heakskiitmise taotluste esitamise ning tööprogrammide valiku ja heakskiitmise kord.

(8)

Selleks et võimaldada liikmesriigiti saadaolevat toetust õigesti kasutada, tuleks sätestada järgnevaks aastaks heakskiidetud tööprogrammide muutmise iga-aastane kord, et võtta arvesse nõuetekohaselt põhjendatud muudatusi võrreldes esialgsete tingimustega. Lisa peaks liikmesriikidel olema võimalus kindlaks määrata vajalikud tingimused tööprogrammide muutmiseks ning eraldatud summade ümberjaotamiseks, ilma et ületataks iga-aastasi kogusummasid, mille tootjaliikmesriigid peavad kinni vastavalt määruse (EÜ) nr 1782/2003 artikli 110i lõikele 4.

(9)

Selleks et tööd oleks võimalik alustada õigel ajal, peaks ettevõtjate organisatsioonidel olema võimalik saada ettemaksena 90 % abi saamise tingimustele vastava heakskiidetud tööprogrammi aastastest kulutustest, kui esitatakse tagatis tingimustel, mis on sätestatud komisjoni 22. juuli 1985. aasta määruses (EMÜ) nr 2220/85, millega sätestatakse põllumajandustoodete tagatissüsteemi ühised üksikasjalikud rakenduseeskirjad. (3)

(10)

Oliivisektori ettevõtjate organisatsioone käsitlevate eeskirjade nõuetekohaseks haldamiseks peaksid asjaomased liikmesriigid koostama kontrollikava ja nägema ette eeskirjade eiramise korral kohaldatavate karistuste süsteemi. Samuti tuleks sätestada, et ettevõtjate organisatsioonid peavad oma töö tulemustest teavitama asjaomase liikmesriigi asutusi ja edastama need tulemused komisjonile.

(11)

Selguse ja läbipaistvuse huvides tuleks tunnistada kehtetuks komisjoni 23. juuli 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1334/2002, mis sisaldab nõukogu määruse (EÜ) nr 1638/98 rakendussätteid seoses oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide tööprogrammidega 2002/03., 2003/04. ja 2004/05. turustusaastateks, (4) ja asendada see uue määrusega.

(12)

Oliiviõli ja lauaoliivide korralduskomitee ei ole eesistuja määratud tähtaja jooksul oma arvamust esitanud,

ON VÕTNUD VASTU KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisala

Käesoleva määrusega kehtestatakse määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklite 7 ja 8 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses ettevõtjate organisatsioonide tunnustamise, ühendusepoolse rahastamise tingimustele vastavate meetmete, tööprogrammide heakskiitmise ja heakskiidetud tööprogrammide rakendamisega.

Artikkel 2

Oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide tunnustamise tingimused

1.   Liikmesriik tunnustab ettevõtjate organisatsioone, kes vastavad määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklis 8 osutatud ühendusepoolse rahastamise tingimustele.

2.   Liikmesriigid kehtestavad tunnustamise tingimused, mis sisaldavad vähemalt järgmisi tingimusi:

a)

ettevõtjate organisatsioonid koosnevad eranditult oliivikasvatajatest, kes ei kuulu ühtegi teise tunnustatud ettevõtjate organisatsiooni;

b)

ettevõtjate organisatsioonide ühendused koosnevad eranditult tunnustatud ettevõtjate organisatsioonidest, kes ei kuulu ei kuulu ühtegi teise tunnustatud ettevõtjate organisatsioonide ühendusse;

c)

muud ettevõtjate organisatsioonid koosnevad eranditult oliivikasvatajatest, kes ei kuulu ühtegi teise tunnustatud ettevõtjate organisatsiooni;

d)

tootmisharudevahelised organisatsioonid peegeldavad oliiviõli ja/või lauaoliivide tootmise, töötlemise ja kaubandusega seotud kogu majandustegevust laialt ja tasakaalustatult;

e)

ettevõtjate organisatsioon on suuteline esitama tööprogrammi vähemalt ühe artikli 5 lõike 1 esimese lõigu punktides a–e osutatud tegevusvaldkonna jaoks;

f)

ettevõtjate organisatsioon peab lubama läbi viia artiklis 14 ette nähtud kontrollimisi.

3.   Ettevõtjate organisatsioonide esitatud tunnustamistaotluste hindamisel võtavad liikmesriigid arvesse eelkõige järgmisi aspekte:

a)

oliivisektori eripära igas liikmesriigi määratletud piirkonnas (edaspidi “piirkond”);

b)

tarbija huvid ja turu tasakaal;

c)

oliiviõli ja lauaoliivide tootmise kvaliteedi parandamine:

d)

esitatud tööprogrammide tõhususe hindamine.

Artikkel 3

Oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide tunnustamise kord

1.   Tunnustuse saamiseks peab oliivisektori ettevõtjate organisatsioon esitama liikmesriigi määratavaks kuupäevaks, kuid hiljemalt iga aasta 15. veebruariks taotluse, millega tõendatakse, et asjaomane organisatsioon vastab artikli 2 lõike 2 tingimustele.

Tunnustamise taotlus koostatakse kooskõlas liikmesriigi pädeva ametiasutuse antud mudeliga, et oleks võimalik kontrollida artikli 2 lõike 2 tingimustest kinnipidamist. Taotlus sisaldab eelkõige elemente, mille abil on võimalik kindlaks teha oliivisektori ettevõtjate organisatsiooni kõik liikmed.

2.   Hiljemalt iga heakskiidetud tööprogrammide rakendamise aasta 1. aprillil saab oliivisektori ettevõtjate organisatsioon liikmesriigilt tunnustuse ja vastava numbri.

3.   Tunnustust ei anta, see peatatakse või võetakse ära kohe, kui oliivisektori ettevõtjate organisatsioon ei vasta artikli 2 lõikes 2 osutatud tingimustele.

4.   Sellest hoolimata säilivad ettevõtjate organisatsioonil õigused, mis tulenevad tunnustusest kuni selle äravõtmiseni, tingimusel et organisatsioon on tegutsenud heas usus artikli 2 lõikes 2 osutatud tingimuste järgmisel.

Kui tunnustus võetakse ära seetõttu, et tootjate organisatsioon ei ole tahtlikult või raske hooletuse tagajärjel täitnud artikli 2 lõike 2 kohaseid tunnustamise tingimusi, jõustub tunnustuse äravõtmise otsus kuupäeval, mil tunnustamise tingimusi enam ei täideta.

5.   Tunnustust ei anta, see peatatakse või võetakse ära kohe, kui ettevõtjate organisatsiooni:

a)

on karistatud tootmistoetuste süsteemi (mis on sätestatud nõukogu määruses (EÜ) nr 136/66/EMÜ (5) eeskirjade rikkumise eest 2002/03. või 2003/04. turustusaastal;

b)

on karistatud ettevõtjate organisatsioonide tegevuse rahastamise süsteemi (mis on sätestatud nõukogu määruses (EÜ) nr 1638/98 (6) eeskirjade rikkumise eest 2002/03. või 2003/04. turustusaastal.

6.   Oliivisektori ettevõtjate organisatsioone, kes on saanud liikmesriigilt tunnustuse vastavalt määrusele (EÜ) nr 1334/2002 või saanud toetust ettevõtjate organisatsioonide tööprogrammide rahastamisel 2002/03. kuni 2004/05. turustusaastal, võib käsitada tunnustatuks vastavalt käesolevale määrusele, kui nad vastavad artikli 2 lõikes 2 osutatud tingimustele.

Artikkel 4

Ühendusepoolne rahastamine

1.   Ettevõtjate organisatsioonide tööprogrammide iga-aastane ühendusepoolne rahastamine on tagatud määruse (EÜ) nr 1782/2003 artikli 110i lõike 4 kohaselt kinnipeetud summa ulatuses.

Liikmesriigid tagavad, et iga-aastased kulutused heakskiidetud tööprogrammide rakendamisele ei ületa esimeses lõigus summat.

2.   Liikmesriigid tagavad, et ühenduse rahalisi vahendeid eraldatakse proportsionaalselt artikli 8 lõikes 1 osutatud perioodi kestusega.

Artikkel 5

Ühendusepoolse rahastamise tingimustele vastavad meetmed

1.   Vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 lõikele 1 on ühendusepoolse rahastamise tingimustele vastavad meetmed (edaspidi “abikõlblikud meetmed”) järgmised:

a)

oliiviõli- ja lauaoliivisektori turu järelevalve ja haldamise valdkonnas:

i)

andmete kogumine sektori ja turu kohta kooskõlas liikmesriigi pädeva ametiasutuse poolt kindlaksmääratud meetodi, geograafilise representatiivsuse ja täpsusega;

ii)

uuringute väljatöötamine eelkõige teemadel, mis on seotud teiste asjaomase oliivisektori ettevõtjate organisatsiooni tööprogrammis ettenähtud meetmetega;

b)

oliivikasvatuse keskkonnamõjude parandamise valdkonnas:

i)

ühismeetmed selliste kõrge keskkonnaväärtusega oliivisalude säilitamiseks, mille puhul on suur tootmisest loobumise oht, mille kohaldamisel järgitakse pädeva riikliku ametiasutuse poolt kindlaksmääratud tingimusi, mis hõlmavad eelkõige toetuse tingimustele vastavaid alasid ja kõnealuste meetmete tõhususe tagamiseks vajalikku väikseimat pindala ja oliiviõlitootjate miinimumarvu;

ii)

kohalike oludega kohandatud keskkonnaalastel kriteeriumidel põhineva hea põllumajandustava väljatöötamine oliivikasvatuses, samuti selle levitamine oliivikasvatajate seas ja selle praktilise rakendamise järelevalve;

iii)

kavad, millega demonstreeritakse oliivikärbse tõrjeks keemiatoodete asemel kasutatavat alternatiivset tehnoloogiat;

iv)

oliivikasvatuse tehnoloogia demonstreerimise kavad, mille eesmärk on keskkonnakaitse ja maastiku hooldus, sealhulgas mahepõllundus, põhjendatud ja integreeritud põllumajandus jne;

v)

keskkonnaandmete lisamine määruse (EÜ) nr 1782/2003 artikli 20 lõikes 2 osutatud oliiviviljeluse geograafilisele informatsiooni süsteemile;

c)

oliiviõli ja lauaoliivide tootmise kvaliteedi parandamise valdkonnas:

i)

oliivide kasvatustingimuste parandamine, sealhulgas võitlus oliivikärbsega, samuti oliivide koristamise, tarnimise ja ümbertöötlemisele eelneva ladustamise tingimuste parandamine kooskõlas riigi pädeva asutuse kehtestatud tehniliste nõuetega;

ii)

sordiparandus üksikettevõtete oliivisaludes, tingimusel et ettevõtted annavad oma panuse tööprogrammide eesmärkide saavutamiseks;

iii)

oliiviõli ja lauaoliivide tootmisjääkide ladustamis- ja kasutamistingimuste parandamine;

iv)

oliivi töötlevale tööstusele tehnilise abi andmine tootekvaliteedi parandamiseks;

v)

neitsioliiviõli analüüsi laborite loomine ja arendamine;

vi)

degustaatorite koolitus neitsioliiviõli organoleptiliseks kontrolliks;

d)

oliiviõli ja lauaoliivide kvaliteedi jälgitavuse, sertifitseerimise ja kaitse valdkonnas, eriti lõpptarbijale müüdava oliiviõli kvaliteedi kontrollimise abil, riigi ametiasutuste järelevalve all:

i)

toodete jälgitavust võimaldavate süsteemide loomine ja haldamine alates oliivitootjast kuni pakkimise ja märgistamiseni kooskõlas riigi pädeva asutuse kehtestatud nõuetega;

ii)

selliste riskianalüüsil ja kriitiliste punktide kontrollil põhinevate kvaliteedi sertifitseerimise süsteemide loomine ja haldamine, mis on kooskõlas riigi pädeva asutuse vastuvõetud tehniliste kriteeriumidega;

iii)

turule toodud oliiviõli ja lauaoliivide originaalile vastavuse, kvaliteedi- ja turustusnormidest kinnipidamise järelevalve süsteemide loomine ja haldamine kooskõlas riigi pädeva asutuse kehtestatud tehniliste nõuetega;

e)

ettevõtjate organisatsioonide tööd käsitleva teabe levitamise valdkonnas eesmärgiga parandada oliiviõli ja lauaoliivide kvaliteeti:

i)

oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide poolt punktides a–d osutatud valdkondades tehtud tööd käsitleva teabe levitamine;

ii)

oliivisektori ettevõtjate organisatsioonide poolt punktides a–d nimetatud valdkondades võetud meetmeteid käsitleva veebilehe loomine ja haldamine.

Esimese lõigu punkti c alapunktis iii sätestatud meetme puhul tagavad liikmesriigid, et võetakse vastu asjakohased sätted investeeringu või selle jääkväärtuse tagasinõudmiseks, kui asjaomase üksikettevõtte omanikust liige lahkub oliivisektori ettevõtjate organisatsioonist.

2.   Liikmesriik võib võtta vastu lisatingimusi, millega täpsustatakse lõikes 1 osutatud abikõlblikke meetmeid, tingimusel et selle tulemusel ei muutu võimatuks nimetatud meetmete kavandamine või rakendamine.

Artikkel 6

Ühenduse rahalise abi jaotamine

Iga liikmesriigi puhul suunatakse vähemalt 20 % määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 kohaselt saadaolevast ühenduse toetuse summast igasse artikli 5 lõike 1 esimese lõigu punktis b osutatud tegevusvaldkonda ning vähemalt 12 % ühenduse toetuse summast suunatakse artikli 5 esimese lõigu punktis d osutatud tegevusvaldkonda.

Kui lõikes 1 nimetatud vähimat protsendimäära ei ole eespool nimetatud tegevusvaldkondades võimalik saavutada, ei või sel moel vabanenud summat suunata teistesse tegevusvaldkondadesse, vaid see tuleb ühenduse eelarvesse tagasi maksta.

Artikkel 7

Ühendusepoolse rahastamise tingimustele mittevastavad meetmed ja kulud

1.   Järgmised meetmed ei vasta ühendusepoolse rahastamise tingimustele vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklile 8:

a)

meetmed, mille puhul saadakse ühenduselt muud kui määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklis 8 ettenähtud rahalist abi;

b)

meetmed, mille otsene eesmärk on tootmise suurendamine või mis hõlmavad ladustamis- või töötlemismahu kasvu;

c)

meetmed, mis on seotud oliiviõli ja/või lauaoliivide ostu või ladustamisega või mis mõjutavad nende hindu;

d)

meetmed, mis on seotud oliiviõli või lauaoliivide müügi edendamisega;

e)

teadusuuringutega seotud meetmed;

f)

meetmed, mis võivad kahjustada konkurentsi oliivisektori ettevõtjate organisatsiooni muudes tegevusvaldkondades.

2.   Selleks et tagada lõike 1 punkti a järgimist, kohustuvad ettevõtjate organisatsioonid meetmete puhul, mida rahastatakse vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklile 8, kirjalikult loobuma enda ja oma liikmete nimel rahalisest abist vastavalt muudele siseriiklikele või ühenduse toetuskavadele.

3.   Artiklis 5 osutatud meetmete rakendamisel ei ole muu hulgas abikõlblikud kulud, mis on seotud:

a)

selliste laenude tagasimaksmisega (eriti aastamaksetena), mis on võetud täielikult või osaliselt enne tööprogrammi algust rakendatud meetme rahastamiseks;

b)

maksetega koosolekutel ja koolitusprogrammides osalevatele ettevõtjatele saamata jäänud tulu hüvitamiseks;

c)

fond ei kata liikmesriikide ja EAGGFi toetuse saajate haldus- ja personalikulusid;

d)

hoonestamata maa ostmisega;

e)

kasutatud seadmete ostmisega;

f)

liisingulepingutega seotud kulutustega, sealhulgas maksud, intressid ja kindlustuskulud;

g)

rentimisega, kui seda eelistatakse ostmisele, ja renditud varade tegevuskulude katmisega.

4.   Liikmesriik võib võtta vastu lisatingimusi, millega täpsustatakse lõigetes 1 ja 3 osutatud, tingimustele mittevastavaid meetmeid ja kulusid.

Artikkel 8

Tööprogrammid ja heakskiidu taotlemine

1.   Määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 lõike 1 kohaselt ühendusepoolse rahastamise tingimustele vastavad tööprogrammid tuleb rakendada kuni kolme aasta jooksul. Esimene periood algab 1. aprillil 2006. Järgmised perioodid algavad 1. aprillil iga kolme aasta tagant.

2.   Käesoleva määruse kohaselt tunnustatud ettevõtjate organisatsioon võib enne liikmesriigi määratavat tähtpäeva, kuid hiljemalt iga aasta 15. veebruaril esitada heakskiidutaotluse ainult ühe tööprogrammi kohta.

Heakskiidutaotlus sisaldab järgmisi elemente:

a)

asjaomase ettevõtjate organisatsiooni andmed;

b)

teave artikli 9 lõikes 1 nimetatud valikukriteeriumide kohta;

c)

iga kavandatud meetme kirjeldus, põhjendus ja rakendamise ajakava;

d)

kavandatavad kulutused artiklis 5 osutatud meetmete ja tegevusvaldkondade kaupa koos üksikasjadega kaheteistkümnekuuliste ajavahemike kohta alates tööprogrammi heakskiitmise kuupäevast, kusjuures eristatakse üldkulusid, mis ei tohi ületada 2 % kõigist kulutustest, ning muid põhilisi kulutüüpe;

e)

artiklis 5 osutatud tegevusvaldkondade kaupa esitatud rahastamise kava koos üksikasjadega kuni kaheteistkümnekuuliste ajavahemike kohta alates tööprogrammi heakskiitmise kuupäevast, kusjuures täpsustatakse taotletav ühendusepoolne rahastamine, kaasa arvatud ettemaksed, ning vajaduse korral ettevõtjate ja riigi rahaline panus;

f)

kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed tõhususnäitajad, mis võimaldavad programmi hinnata rakendamise ajal ning järelhinnata pärast rakendamist liikmesriigi kehtestatud üldpõhimõtete alusel;

g)

tõend selle kohta, et on esitatud pangatagatise, mis moodustab vähemalt 5 % taotletavast ühendusepoolsest rahastamisest;

h)

ettemaksetaotlus vastavalt artiklile 11;

i)

artikli 7 lõikes 2 osutatud deklaratsioon;

j)

valdkondadevaheliste organisatsioonide ja tootjaorganisatsioonide ühenduste puhul tööprogrammide allhanketööde eest vastutavate ettevõtjate organisatsioonide nimetused;

k)

tootjate ühendusse või valdkondadevahelisse organisatsiooni kuuluva ettevõtjate organisatsiooni puhul tõend selle kohta, et nimetatud ühenduse või valdkondadevahelise organisatsiooni tööprogrammides kavandatud meetmete rakendamiseks pole esitatud muid ühenduspoolse rahastamise taotlusi vastavalt käesolevale määrusele.

Artikkel 9

Tööprogrammide valik ja heakskiitmine

1.   Liikmesriik valib tööprogrammid järgmiste kriteeriumide alusel:

a)

programmi üldine kvaliteet ning kokkusobivus liikmesriigi poolt kehtestatud oliivikasvatuse suundumuste ja prioriteetidega asjaomases piirkonnas;

b)

ettevõtjate organisatsiooni usaldusväärsus ja piisavad rahalised vahendid kavandatud meetmete rakendamiseks;

c)

tööprogrammiga hõlmatud piirkonna ulatus;

d)

asjaomase piirkonna majandusolude mitmekesisus, mida tööprogrammi puhul arvesse võetakse;

e)

eri tegevusvaldkondade olemasolu ja ettevõtjate rahalise panuse osatähtsus;

f)

kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed tõhususnäitajad, mis võimaldavad liikmesriigi programmi hinnata rakendamise ajal ning järelhinnata pärast rakendamist.

Liikmesriik võtab arvesse taotluste jaotumist eri tüüpi ettevõtjate organisatsioonide vahel ning oliivikasvatuse tähtsust igas piirkonnas.

2.   Liikmeriik lükkab tagasi tööprogrammid, mis ei ole täielikud, sisaldavad ebatäpset teavet või hõlmavad artiklis 7 osutatud tingimustele mittevastavaid meetmeid.

3.   Hiljemalt iga tööprogrammide rakendamise aasta 15. märtsil teavitab liikmesriik ettevõtjate organisatsioone heakskiidetud tööprogrammidest ja vajaduse korral tööprogrammidest, millele antakse riigi toetust.

Tööprogrammi lõpliku heakskiidu tingimuseks võib seada liikmesriigi poolt vajalikuks peetavate muudatuste sisseviimise. Muudatuste korral edastab asjaomane ettevõtjate organisatsioon oma nõusoleku 15 päeva jooksul pärast muudatustest teavitamist.

4.   Kui kavandatud tööprogrammi vastu ei võeta, vabastab liikmesriik viivitamata artikli 8 lõikes 2 punktis g osutatud tagatise.

5.   Liikmesriigid kontrollivad, et ühendusepoolne toetussumma jaotamisel ettevõtjate organisatsioonide iga kategooria siseselt võetakse arvesse ettevõtjate organisatsioonide liikmete toodetud või turustatud oliiviõli väärtust.

Artikkel 10

Tööprogrammide muutmine

1.   Ettevõtjate organisatsioon võib liikmesriigi kindlaksmääratud korra kohaselt taotleda juba heakskiidetud tööprogrammi sisu ja eelarve muutmist, juhul kui need muudatused ei põhjusta määruse (EÜ) nr 1782/2003 artikli 110i lõike 4 kohaselt kinnipeetud summa ületamist.

2.   Tööprogrammis tehtava muudatuste taotlusega tuleb esitada täiendavad dokumendid, milles täpsustatakse soovitud muudatuste põhjust, iseloomu ja mõju. Ettevõtjate organisatsioon esitab taotluse pädevale asutusele vähemalt kuus kuud enne kõnealuse meetme rakendamise algust.

3.   Kui ettevõtjate organisatsioonid, kellel olid varem eraldi tööprogrammid, on ühinenud, rakendavad programme paralleelselt ja üksteisest eraldi kuni ühinemisele järgneva aasta 1. jaanuarini. Asjaomased organisatsioonid ühendavad oma tööprogrammid, esitades oma tööprogrammide muutmise taotluse kooskõlas lõigetega 1 ja 2.

Erandina esimesest lõigust on liikmesriikidel õigus anda ettevõtjate organisatsioonidele, kes on esitanud nõuetekohaselt põhjendatud taotluse, luba rakendada oma tööprogramme paralleelselt ilma neid ühendamata.

4.   Hiljemalt kaks kuud pärast lõikes 2 osutatud muutmistaotluse kättesaamist edastab liikmesriigi pädev asutus pärast esitatud dokumentide läbivaatamist oma otsuse asjaomasele ettevõtjate organisatsioonile. Muutmistaotlus, mille suhtes pole nimetatud tähtaja jooksul otsust langetatud, loetakse rahuldatuks.

5   Kui ettevõtjate organisatsioonile eraldatud ühendusepoolne toetus on heakskiidetud programmis sisalduvast summast väiksem, võivad toetusesaajad oma programmi kohandada saadud toetuse suurusele.

Artikkel 11

Ettemaksed

1.   Ettevõtjate organisatsioon, kes on esitanud taotluse vastavalt artikli 8 lõike 2 punktile h, saab käesoleva artikli lõikes 2 osutatud tingimuste kohaselt maksimaalse ettemaksena 90 % heakskiidetud tööprogrammi jaoks igal aastal ettenähtud abikõlblikest kulutustest.

2.   Iga heakskiidetud tööprogrammide rakendamise aasta algusele järgneva kuu jooksul maksab liikmesriik asjaomasele ettevõtjate organisatsioonile esimese osamaksena ühe kolmandiku lõikes 1 nimetatud summast.

Teine osamakse, mis võrdub ülejäänud kahe kolmandikuga lõikes 1 osutatud summast, tehakse pärast lõikes 3 osutatud kontrollimist.

3.   Enne ettemakse iga osamakse tegemist kontrollib liikmesriik, kas varasemad osamaksed on nõuetekohaselt kulutatud.

Liikmesriik viib nimetatud kontrolli läbi artiklis 13 osutatud aruande või artiklis 14 osutatud kohapealse kontrolli alusel.

4.   Lõikes 2 osutatud maksete tegemise tingimus on, et asjaomane ettevõtjate organisatsioon esitab tagatise kooskõlas määrusega (EMÜ) nr 2220/85 summa ulatuses, mis võrdub 110 %-ga taotletud ettemakse summast. Esmanõudeks nimetatud määruse artikli 20 lõikes 2 määratletud tähenduses on heakskiidetud tööprogrammis esitatud meetmete rakendamine.

Pärast seda, kui on esitatud esimeses lõigus osutatud tagatis, vabastab liikmesriik viivitamata artikli 8 lõike 2 punktis g osutatud tagatise.

5.   Enne liikmesriigi poolt määratud kuupäeva, kuid hiljemalt iga tööprogrammide rakendamise aasta lõpuks võivad asjaomased ettevõtjate organisatsioonid esitada taotluse lõikes 4 osutatud tagatise vabastamiseks summas, mis võrdub kuni poolega tegelikest kulutustest. Liikmesriik määrab kindlaks täiendavad dokumendid, mis tuleb esitada koos kõnealuse taotlusega, ja kontrollib neid ning vabastab asjaomastele kulutustele vastava tagatise hiljemalt taotluse esitamise kuule järgneva teise kuu möödudes.

Artikkel 12

Ühendusepoolse rahastamise taotlus

1.   Ühendusepoolse rahalise abi saamiseks vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklile 8 esitab ettevõtjate organisatsioon enne liikmesriigi poolt määratud kuupäeva, kuid hiljemalt kolm kuud pärast oma tööprogrammi rakendamise iga aasta lõppu makseasutusele rahastamistaotluse.

Liikmesriik võib maksta ettevõtjate organisatsioonile igale tööprogrammi rakendamise aastale vastava ühenduse toetuse jääksumma pärast seda, kui ta on artiklis 13 osutatud aruande põhjal või artiklis 14 osutatud kohapealse kontrolli käigus veendunud, et artikli 11 lõikes 2 osutatud ettemakse kaks osamakset on tegelikult kulutatud.

Ühendusepoolse rahastamise taotlusi, mis esitatakse pärast lõikes 1 osutatud kuupäeva, vastu ei võeta ning programmile ühendusepoolse rahastamise raames eraldatud võimalikud summad makstakse tagasi artiklis 17 ettenähtud korras.

2.   Ühendusepoolse rahastamise taotlus koostatakse vastavalt näidisele, mille väljastab liikmesriigi pädev asutus. Selleks et taotlus vastu võetaks, peavad sellega kaasas olema:

a)

tõendid, mis kinnitavad:

i)

tööprogrammi rakendusperioodi vältel tehtud kulutusi (arved ja nende maksmist tõendavad pangadokumendid);

ii)

ettevõtjate ja asjaomase liikmesriigi võimalikku rahalist panust;

b)

aruanne, mis koosneb järgmistest elementidest:

i)

programmi rakendatud etappide täpne kirjeldus, mis on liigendatud artiklis 5 osutatud tegevusvaldkondade kaupa;

ii)

vajaduse korral liikmesriigi poolt heakskiidetud tööprogrammi tegelikult rakendatud etappide vaheliste pauside põhjendus ja rahaline mõju;

iii)

rakendatud tööprogrammi hindamine artikli 8 lõikes 2 punktis f sätestatud indikaatorite alusel.

3.   Rahastamistaotlused, mille puhul ei järgita lõigetes 1 ja 2 kehtestatud tingimusi, lükatakse tagasi. Asjaomane ettevõtjate organisatsioon võib liikmesriigi määratavaks tähtpäevaks esitada uue rahastamistaotluse.

4.   Taotlused, mis hõlmavad enam kui kaks kuud pärast tööprogrammi rakendamisperioodi lõppu tehtud kulutusi, lükatakse tagasi.

5.   Hiljemalt kolm kuud pärast rahastamistaotluse ja lõikes 2 osutatud täiendavate dokumentide esitamise kuupäeva ning pärast nimetatud dokumentide läbivaatamist ja artiklis 14 osutatud kontrolli maksab liikmesriik välja nõuetekohase ühendusepoolse toetuse ning vabastab vajaduse korral artikli 8 lõike 2 punktis g või artikli 11 lõikes 4 osutatu tagatise.

Artikkel 13

Ettevõtjate organisatsioonide aruanne

1.   Alates aastast 2007 peavad ettevõtjate organisatsioonid enne iga aasta 1. maid esitama aruande tööprogrammi rakendamise kohta eelnenud kalendriaasta vältel. Nimetatud aruanded käsitlevad järgmisi elemente:

a)

tööprogrammi rakendatud või rakendatavad etapid;

b)

peamised muudatused tööprogrammis;

c)

juba saavutatud tulemuste hindamine artikli 8 lõike 2 punktis f toodud näitajate alusel.

Tööprogrammi rakendamise viimasel aastal asendatakse esimeses lõigus osutatud aruanded lõpparuandega.

2.   Tööprogrammide puhul, mis kestavad vähem kui üks aasta, tuleb lõpparuanne esitada hiljemalt kaks kuud pärast programmi rakendamise lõppu.

3.   Lõpparuandes hinnatakse tööprogrammi ning see sisaldab vähemalt järgmisi elemente:

a)

vähemalt ühel artikli 9 lõike 1 punktis f sätestatud näitajal ning muudel asjakohastel kriteeriumidel põhinev selgitus selle kohta, mil määral programmi eesmärgid on saavutatud;

b)

selgitus tööprogrammis tehtud muudatuste kohta;

c)

vajaduse korral viide elementidele, mida järgmise tööprogrammi koostamisel arvesse võtta.

Artikkel 14

Kohapealne kontroll

1   Liikmesriigid kontrollivad, et ühendusepoolse rahastamise tingimustest peetakse kinni, seda eriti järgmistes aspektides:

a)

tunnustamise tingimustest kinnipidamine;

b)

heakskiidetud tööprogrammide rakendamine, seda eriti investeerimismeetmete osas;

c)

tegelikud kulutused võrreldes taotletud toetusega ning asjaomaste ettevõtjate rahaline panus.

2.   Pädev asutus kehtestab kohapealse kontrollimise kava, mis hõlmab ettevõtjate organisatsioonide valimit kooskõlas määruse (EÜ) nr 865/2004 artikli 8 lõikega 3. Valimi valiku teeb pädev asutus riskianalüüsi abil, nii et:

tootjaorganisatsioone ja tootjaorganisatsioonide ühendusi kontrollitaks kohapeal vähemalt üks kord pärast ettemakse tegemist ning enne viimase ühendusepoolse makse tegemist,

muid ettevõtjate organisatsioone ja valdkondadevahelisi organisatsioone kontrollitaks heakskiidetud tööprogrammi rakendusperioodi igal aastal, välja arvatud juhul, kui muudele ettevõtjate organisatsioonidele ja valdkondadevahelistele organisatsioonidele on aasta jooksul tehtud ettemakse, sellisel juhul peab kontrollimine toimuma pärast kõnealuse ettemakse tegemise kuupäeva.

Kui kontrolli käigus tuleb ilmsiks eeskirjade eiramine, teeb pädev asutus kõnealuse aasta jooksul täiendavaid kontrolle ning suurendab järgneval aastal kontrollitavate ettevõtjate organisatsioonide arvu.

3.   Kohapealsed kontrollid peavad olema ootamatud. Siiski võib kontrolli praktilise läbiviimise lihtsustamiseks hoiatada kontrollitavaid ettevõtjate organisatsioone kuni 48 tundi ette.

4.   Pädev asutus määrab kontrollitavad ettevõtjate organisatsioonid kindlaks riskianalüüsi alusel, mis põhineb järgmistel kriteeriumidel:

a)

heakskiidetud tööprogrammi rahastamise kogusumma;

b)

tööprogrammi raames rahastatavate meetmete iseloom;

c)

tööprogrammi rakendamise staadium;

d)

eelnenud kohapealsete kontrollide või heakskiitmise menetluse ajal läbiviidud kontrollide käigus saadud tulemused;

e)

muud liikmesriikide määratletavad riskikriteeriumid.

5.   Iga kohapealse kontrolli pikkus peab vastama heakskiidetud tööprogrammi rakendamise staadiumile.

Artikkel 15

Kontrolliaruanded

Kohapealse kontrolli kohta tuleb koostada üksikasjalik kontrolliaruanne, mis sisaldab muu hulgas:

a)

kontrolli kuupäeva ja kestust;

b)

kohalviibinud isikute nimekirja;

c)

kontrollitud arvete nimekirja;

d)

raamatupidamisdokumentide seast (ostu- või müügiregister ning käibemaksuregister, kus valitud arved on registreeritud) valitud arvete viitenumbreid;

e)

pangadokumente, mis tõendavad valitud summade maksmist;

f)

viidet juba rakendatud meetmetele, mida kohapeal on eraldi analüüsitud.

Artikkel 16

Parandused ja sanktsioonid

1.   Kui tunnustus võetakse vastavalt artikli 3 lõikele 3 ära seetõttu, et tootjate organisatsioon ei ole tahtlikult või raske hooletuse tagajärjel täitnud oma kohustusi, jäetakse ettevõtjate organisatsioon kogu tööprogrammi osas rahastamisest ilma ning ta maksab pädevale asutusele summa, mis on võrdne summaga, millest organisatsioon ilma jäetakse.

2.   Kui meedet ei ole rakendatud kooskõlas tööprogrammiga, jäetakse ettevõtjate organisatsioon nimetatud meetme osas rahastamisest ilma. Seda ilmajätmist ei kohaldata, kui ettevõtjate organisatsioon on esitanud õiged andmed või suudab muul viisil näidata, et ei ole eksinud.

3.   Järgmisi sanktsioone kohaldatakse ettevõtjate organisatsioonidele, kui tööprogrammi rakendamisel täheldatakse eeskirjade eiramist:

a)

kui eeskirju on eiratud hooletuse tõttu:

i)

jäetakse ettevõtjate organisatsioon antud tegevuse osas toetusest ilma;

ii)

maksab ettevõtjate organisatsioon pädevale asutusele summa, mis on võrdne summaga, millest organisatsioon ilma jäetakse;

b)

eeskirjade tahtliku eiramise, kaasa arvatud valeandmete esitamise puhul:

i)

jäetakse ettevõtjate organisatsioon toetusest ilma kogu tööprogrammi ulatuses;

ii)

eraldab ettevõtjate organisatsioon pädevale asutusele summa, mis on võrdne summaga, millest organisatsioon ilma jäetakse;

iii)

jäetakse ettevõtjate organisatsioon ilma ühendusepoolsest toetusest vastavalt määruse (EÜ) nr 865/2004 artiklile 8 eeskirjade eiramise tuvastamisele järgneva kolme aasta vältel.

4.   Vastavalt käesolevale artiklile kohaldatud parandustest ja sanktsioonidest tulenevad summad makstakse vastutavale makseasutusele ning arvatakse maha Euroopa Põllumajanduse Arendus- ja Tagatisfondi rahastatavatest kulutustest.

Artikkel 17

Alusetult makstud summade tagasinõudmine

1.   Liikmesriigi pädev asutus nõuab tagasi alusetult makstud summad, millele on vajaduse korral juurde arvatud vastavalt lõikele 2 arvestatud intressid.

2.   Intressid arvutatakse:

a)

abisaajale maksmise ja tagasimaksmise vahele jääva perioodi alusel;

b)

Euroopa Keskpanga poolt oma peamiste refinantseerimistehingute puhul kohaldatava intressimäära alusel, mis avaldatakse Euroopa Liidu Teataja C-seerias ja kehtib alusetult makstud summade tagasimaksmise kuupäeval ning mida suurendatakse kolme protsendipunkti võrra.

3.   Kui kooskõlas heakskiidetud tööprogrammiga on rakendatud tingimustele mittevastavaks osutunud meedet, võib liikmesriik otsustada nõuetekohase toetuse välja maksta või mitte nõuda juba makstud summade tagasimaksmist, kui selline otsus on lubatud samaväärsetel riigi eelarvest rahastatud juhtudel ning kui ettevõtjate organisatsioon ei ole tegutsenud hoolimatult ega tahtlikult.

4.   Vastavalt käesolevale artiklile tagasinõutud või makstud summad makstakse makseasutusele ning arvatakse maha Euroopa Põllumajanduse Arendus- ja Tagatisfondi rahastatavatest kulutustest.

Artikkel 18

Liikmesriikide edastatav teave

1.   Hiljemalt 31. jaanuariks 2006 teavitavad oliiviõli tootvad liikmesriigid komisjoni käesoleva määruse rakendamist käsitlevatest riiklikest meetmetest, sealhulgas meetmetest, mis käsitlevad:

a)

ettevõtjate organisatsioonide tunnustamise tingimusi vastavalt artikli 2 lõikele 2;

b)

artikli 5 lõike 2 kohaselt vastuvõetud täiendavaid tingimusi, millega täpsustatakse abikõlblikke meetmeid;

c)

oliivikasvatuse suundumusi ja prioriteete vastavalt artikli 9 lõike 1 punktile a ning artikli 9 lõike 1 punktis f osutatud kvantitatiivseid ja kvalitatiivseid tõhususnäitajaid;

d)

artiklis 11 osutatud ettemaksete süsteemi ning vajaduse korral riigipoolse toetuse maksmise süsteemi üksikasju;

e)

artiklitega 14 ja 15 ettenähtud kontrollide ning artikliga 16 ettenähtud sanktsioonide ja paranduste kohaldamist;

f)

artikli 12 lõikes 3 osutatud tähtpäeva.

2.   Hiljemalt iga heakskiidetud tööprogrammide rakendamise aasta 1. mail edastavad liikmesriigid komisjonile andmed, mis käsitlevad:

a)

tunnustatud ettevõtjate organisatsioone;

b)

tööprogramme ja nende üksikasju, mis on liigitatud ettevõtjate organisatsioonide tüüpide, tegevusvaldkondade ja piirkondade kaupa;

c)

igale tööprogrammile eraldatud rahalise abi kogusummat;

d)

ühendusepoolse rahastamise ajakava eelarveaastate kaupa kogu tööprogrammi kestel.

3.   Hiljemalt iga heakskiidetud tööprogrammide rakendamise aasta 10. septembril edastavad liikmesriigid komisjonile käesoleva määruse rakendamist käsitleva aruande, mis sisaldab vähemalt järgmisi elemente:

a)

rahastatud tööprogrammide arv, abisaajad, oliiviistanduste pindala, veskid, töötlemisrajatised ning oliiviõli ja lauaoliivide tootmismahud;

b)

igas tegevusvaldkonnas võetud meetmete üksikasjad;

c)

lahknevused kavandatud ja rakendatud meetmete vahel ning nende lahknevuste mõju kulude tasandil;

d)

tulemuste kirjeldus ja hinnang, mis põhinevad muu hulgas tööprogrammide hindamisel, millele viidatakse artikli 12 lõike 2 punkti b alapunktis iii;

e)

vastavalt artiklitele 14 ja 15 läbi viidud kontrollide statistika ning vastavalt artiklile 16 kohaldatud sanktsioonid või parandused;

f)

kulutused tööprogrammide ja tegevusvaldkondade kaupa ning ühenduse, liikmesriikide ja ettevõtjate rahaline panus.

4.   Käesolevas artiklis osutatud teave edastatakse elektrooniliselt vastavalt ühenduse poolt liikmesriikidele antud juhistele.

Artikkel 19

Üleminekusäte

1.   Liikmesriigid võivad ühendusepoolse toetuse programmi elluviimise esimeseks aastaks ette maksta.

2.   Nimetatud ettemakse peab piirduma kõnealuse ühendusepoolse toetusega võrduva summaga.

3.   Lõikes 2 sätestatud ettemakse tegemisest tulenevad kulutused kirjendatakse 16.–31. oktoobrini 2006 tehtavate kulutustena.

Artikkel 20

Kehtetuks tunnistamine

Määrus (EÜ) nr 1334/2002 tunnistatakse kehtetuks.

Nimetatud määruse artiklit 9, artiklit 10 ja artikli 11 lõiget 3 kohaldatakse siiski jätkuvalt 2004/05. turustusaastat hõlmavate tööprogrammide suhtes.

Artikkel 21

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 19. detsember 2005

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Mariann FISCHER BOEL


(1)  ELT L 161, 30.4.2004, lk 97. Parandatud ELT L 206, 9.6.2004, lk 37.

(2)  ELT L 270, 21.10.2003, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 118/2005 (ELT L 24, 27.1.2005, lk 15).

(3)  EÜT L 205, 3.8.1985, lk 5. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 673/2004 (ELT L 105, 14.4.2004, lk 17).

(4)  EÜT L 195, 24.7.2002, lk 16. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1331/2004 (ELT L 247, 21.7.2004, lk 5).

(5)  EÜT 172, 30.9.1966, lk 3025/66.

(6)  EÜT L 210, 28.7.1998, lk 32.


Sus