Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5089

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (COM(2021) 547 final – 2021/0291 (COD))

    EESC 2021/05089

    ELT C 152, 6.4.2022, p. 82–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.4.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 152/82


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

    (COM(2021) 547 final – 2021/0291 (COD))

    (2022/C 152/13)

    Raportöör:

    Christophe LEFÈVRE

    Konsulteerimistaotlus

    Euroopa Liidu Nõukogu, 30.9.2021

    Euroopa Parlament, 4.10.2021

    Õiguslik alus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 114

    Vastutav sektsioon

    ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon

    Vastuvõtmine sektsioonis

    18.11.2021

    Vastuvõtmine täiskogus

    8.12.2021

    Täiskogu istungjärk nr

    565

    Hääletuse tulemus

    (poolt/vastu/erapooletuid)

    231/0/6

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis teadmiseks komisjoni ettepaneku tegutseda kiiresti, et kehtestada mobiiltelefonide ja muude sarnaste seadmete laadijatele järjepidev ja ühetaoline USB-C standard.

    1.2.

    2009. aastal ja veelgi hiljem 2014. aastal esitatud vabatahtlikud algatused ei täida täielikult Euroopa Liidu poliitilisi eesmärke vähendada elektroonikajäätmeid (elektroonikaromud), suurendada tarbijate kasutusmugavust ja vältida laadimisseadmete turu killustatust. Hinnangu kohaselt tekitasid mobiiltelefonide laadimisseadmed 2018. aastal ligikaudu 11 000 tonni elektroonikaromusid.

    1.3.

    2020. aasta jaanuaris võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni (1) eesmärgiga koostada siduvam õigusakt, millega komitee täielikult nõustub.

    1.4.

    Komitee toetab täielikult Euroopa Komisjoni direktiivi eelnõu, mida taotles Euroopa Parlament.

    1.5.

    Komitee soovib minna Euroopa Komisjoni eelnõust kaugemale, soovitades laiendada seda mobiiltelefonide ja muude sarnaste seadmete laadijatele kehtivat kohustust kõigile raadio-, elektroonilistele, võrguühendusega ja laetavatele seadmetele ning sülearvutite laadijatele: eesmärk on võimaldada kasutajatel laadida kaasaskantavat seadet 65-vatise USB-C tüüpi arvutilaadijaga 2,1-vatise laadija asemel ning vältida seda, et kaasas tuleb kanda mitut erinevat laadijat.

    1.6.

    Komitee märgib, et üha enam pakutakse kasutajatele bussides, lennukites, kaubanduskeskustes, konverentsiruumides ja muudes avalikes kohtades kaasaskantavate seadmete (juhtmega või juhtmeta) laadimiseks väikese võimsusega (2,1 W) USB pistikupesasid. Need ei ole aga alati piisavalt võimsad teatavate direktiiviga hõlmatud seadmete laadimiseks.

    1.7.

    Selleks et soodustada kiiret laadimist ja edendada USB-C-juhtme jagamist kasutajate vahel lühikesel teekonnal või piiratud ajavahemiku jooksul, teeb komitee ettepaneku varustada need kohad tulevikus ülikiirete laadijatega. See vastab ühele Euroopa Komisjoni küsitlustes väljendatud vajadusele.

    1.8.

    Komitee märgib, et akude kasutusiga võib ülejäänud seadmega võrreldes olla piiratud. Komitee soovitab, et arvutites, tahvelarvutites või mobiiltelefonides kasutatavad akud vastaksid samadele standarditele, et neid oleks võimalik enneaegse akurikke korral kogu uue seadme ostmise asemel asendada.

    1.9.

    Komitee soovib rõhuda elektroonikaseadmete tootjate vastutusele kestliku arengu eest, kutsudes neid üles tagama, et aku asendamise kulud oleksid väikesed ning et selle tehniline teostatavus paneks kasutajad loobuma soovist asendada kogu elektroonikaseade, kui on vaja asendada üksnes aku.

    1.10.

    Komitee kutsub komisjoni üles soovitama, et tootjad ei püüaks kõrvale hoida õigusaktidest, muutes pinget või voolutugevust, mis nõuaks konkreetse kaubamärgi laadimisseadme kasutamist, õõnestades sellega direktiivi eesmärke.

    1.11.

    Komitee soovitab komisjonil ja Euroopa Parlamendil õigusloomeprotsessi lõppedes üldsust ulatuslikult teavitada, et anda tarbijatele teavet ja julgustada neid tulevikus soetama üksnes USB-C-liidesega varustatud seadmeid.

    2.   Arvamuse taust

    2.1.

    Komisjon on alates 2009. aastast püüdnud piirata mobiiltelefonide ja muude sarnaste seadmete laadimisliideste turu killustatust. Sellised algatused tõid aga kaasa üksnes vabatahtlikud kavad, (2) mis ei ole õiguslikult siduvad ega taga seega järjepidevat ja ühetaolist kohaldamist.

    2.2.

    Hiljutised vabatahtlikud algatused ei täida täielikult liidu poliitilisi eesmärke vähendada elektroonikajäätmeid (elektroonikaromud), tagada tarbijatele kasutusmugavus ja vältida laadimisseadmete turu killustatust.

    2.3.

    Valdkonna ühtlustamata jätmine võib tuua kaasa olulised erinevused liikmesriikide õigus- ja haldusnormides või tavades, mis käsitlevad mobiiltelefonide ja muude sarnaste raadioseadmete kategooriate või klasside ning laadimisseadmete koostalitlusvõimet, samuti raadioseadmete tarnimist ilma laadijata.

    2.4.

    Seepärast on vaja liidu meetmeid, et edendada ühist koostalitlusvõime taset ja anda lõppkasutajatele teavet raadioseadmete laadimisomaduste kohta.

    2.5.

    Euroopa Parlament võttis 2020. aasta jaanuaris vastu resolutsiooni, (3) milles kutsus üles võtma kiiresti vastu mobiiltelefonide ühtse laadija standardi, et vältida siseturu edasist killustumist.

    2.6.

    Uuringus antud hinnangu kohaselt tekitasid mobiiltelefonide laadijad 2018. aastal ligikaudu 11 000 tonni elektroonikaromusid ja sellega seotud olelusringi heitkogused olid ligikaudu 600 kt CO2-e.

    2.7.

    Liit on võtnud kohustuse edendada puhtale ringmajandusele ülemineku teel tõhusat ressursikasutust, võttes appi sellised algatused nagu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/19/EL (4) ning hiljutine Euroopa roheline kokkulepe. Käesoleva direktiivi eesmärk on vähendada raadioseadmete müügist tekkivate elektroonikaromude hulka, vähendada toorainete kaevandamist ning laadimisseadmete tootmisel, transportimisel ja kõrvaldamisel tekkivat CO2 heidet, edendades seeläbi ringmajandust.

    2.8.

    Ettepaneku eesmärk on kehtestada Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2014/53/EL (5) nõuded, mis käsitlevad laadimise sideprotokolle, teatavate raadioseadmete kategooriate või klasside laadimisliidest (st laadimispistikut) ning lõppkasutajatele antavat teavet nende raadioseadmete kategooriate või klasside laadimisomaduste kohta.

    2.9.

    Ettepanekus nõutakse, et mobiiltelefonid ja muud sarnased raadioseadmed (tahvelarvutid, digikaamerad, kõrvaklapid ja kõneklapid, käeshoitavad mängukonsoolid ja kaasaskantavad kõlarid), mida saab juhtmega laadida, oleksid varustatud USB C-tüüpi pistikuga, ning kui nende puhul on nõutav üle 5-voldine pinge või üle 3-amprine voolutugevus või üle 15-vatine võimsus, sisaldaksid need USB toite laadimise sideprotokolli.

    2.10.

    Komisjon võiks võtta vastu delegeeritud õigusakte, et võtta tulevikus arvesse muid laadimistehnoloogia liike kui juhtmega laadimine.

    3.   Üldised märkused

    3.1.

    Komitee märgib, et juba 12 aastat on komisjon edendanud telefonilaadijate standardite ühtlustamist, vastates seeläbi kestlikkuse nõuetele ja vähendades jäätmeid, mida on raske ringlusse võtta.

    3.2.

    Komitee märgib, et ühtse laadija puudumine tähendab, et iga seadmega müüakse süstemaatiliselt ka telefonilaadija ja toite-/andmekaabel, samas kui tarbijal võiks olla võimalus soetada üksnes seade.

    3.3.

    Komitee toetab täielikult Euroopa Komisjoni direktiivi eelnõu, mida taotles Euroopa Parlament.

    3.4.

    On selge, et spetsiaalsete laadijate müük moodustab olulise osa tootjate tuludest, eelkõige mobiiltelefonide puhul. Tuleks tagada, et samad tootjad ei muuda korrapäraselt elektroonilisi standardeid (pingetase, nõutav võimsus jne), aidates kaasa oma kaubamärgi laadijamudeli või isegi universaalse andmeedastuskaabli süstemaatilisele müügile, selle asemel, et võimaldada kasutada juba varem ostetud laadijat. See raskendaks elektroonikajäätmete koguse vähendamisele suunatud meetmete tõhusat rakendamist.

    3.5.

    Komitee soovitab komisjonil ja Euroopa Parlamendil õigusloomeprotsessi lõpus üldsust ulatuslikult teavitada, et anda tarbijatele teavet ja julgustada neid omandama tulevikus üksnes USB-C-liidesega varustatud seadmeid.

    4.   Erimärkused

    4.1.

    Komitee soovitab, et asjaomane tööstusharu võiks hõlbustada mobiiltelefonide ülikiiret laadimist võimsate laadijatega, näiteks tavalise sülearvuti laadijaga, millel on 65-vatine USB-C-väljund 2,1-vatise asemel.

    4.2.

    Komitee märgib, et üha enam pakutakse kasutajatele bussides, lennukites, kaubanduskeskustes, konverentsiruumides ja muudes avalikes kohtades kaasaskantavate seadmete (juhtmega või juhtmeta) laadimiseks USB pistikupesasid. Reeglina on need madala võimsusega pistikupesad (2,1 W), mille võimsus on juba praegu ebapiisav teatavate direktiiviga hõlmatud seadmete laadimiseks. Selleks et soodustada kiiret laadimist ja edendada USB-C-juhtme jagamist kasutajate vahel lühikesel teekonnal või piiratud ajavahemiku jooksul, teeb komitee ettepaneku varustada need kohad tulevikus ülikiirete laadijatega. See vastab ühele Euroopa Komisjoni küsitlustes väljendatud vajadusele.

    4.3.

    Seega soovitab komitee, et see mobiiltelefonidele kehtiv ühtse USB-C-laadija väljatöötamise nõue oleks suunatud ka sülearvutitele, isegi kui laadimise ja võimsuse taset tuleb elektrooniliselt kohandada. Nii keskkondlikel ja majanduslikel põhjustel kui ka selleks, et inimesed ei peaks liikudes kaasas kandma mitmeid laadijaid, tuleb direktiivis sätestatud kohustust laiendada ka sülearvutitele, välja arvatud juhul, kui esineb tehnilisi piiranguid, mida tuleb asjakohaselt põhjendada.

    4.4.

    Komitee märgib, et akude kasutusiga võib ülejäänud seadmega võrreldes olla lühem. Komitee soovitab, et arvutites, tahvelarvutites või mobiiltelefonides kasutatavad akud vastaksid samadele standarditele, et neid oleks võimalik enneaegse akurikke korral kogu uue seadme ostmise asemel hõlpsasti ja soodsalt asendada. Komitee rõhutab elektroonikaseadmete tootjate vastutust keskkonna ja kestliku arengu seisukohast.

    Brüssel, 8. detsember 2021

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Christa SCHWENG


    (1)  Euroopa Parlamendi 30. jaanuari 2020. aasta resolutsioon mobiilsete raadioseadmete ühtse laadija kohta (2019/2983(RSP)) (ELT C 331, 17.8.2021, lk 2).

    (2)  https://ec.europa.eu/docsroom/documents/2417/attachments/1/translations

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. jaanuari 2020. aasta resolutsioon mobiilsete raadioseadmete ühtse laadija kohta (2019/2983(RSP)) (ELT C 331, 17.8.2021, lk 2).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiiv 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta (ELT L 197, 24.7.2012, lk 38).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/5/EÜ (ELT L 153, 22.5.2014, lk 62).


    Top