Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1157

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta KOM(2006) 93 lõplik — 2006/0031 (COD)

    ELT C 318, 23.12.2006, p. 83–85 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 318/83


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal “Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta”

    KOM(2006) 93 lõplik — 2006/0031 (COD)

    (2006/C 318/14)

    7. juulil 2006 otsustas nõukogu vastavalt EÜ asutamislepingu artiklile 95 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses: “Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta”

    Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutava ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsiooni arvamus võeti vastu 26. juulil 2006. Raportöör oli hr Pegado Liz.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis 429. täiskogu istungjärgul 13.—14. septembril 2006 (13. septembri istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 186, vastu hääletas 7, erapooletuks jäi 12.

    1.   Komisjoni dokumendi kokkuvõte

    1.1

    Käesoleva ettepaneku eesmärgiks on aidata kaasa 18. juuni 1991. aasta direktiivi 91/477/EMÜ kaasajastamisele (1). Kõnealuses direktiivis, mis on jätkuks 1984. aasta Fontainebleau' Euroopa Ülemkogule, peetakse esimest korda vajalikuks “tõhusate eeskirjade vastuvõtmist, mis võimaldavad liikmesriikides kontrollida tulirelvade omandamist ja valdust ning nende teise liikmesriiki viimist”, mis toetub rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni täiendavale protokollile, millele komisjonil lubati ühenduse nimel alla kirjutada (2).

    1.2

    Ettepaneku eesmärgiks on anda õiguslik pädevus kõnealust rahvusvahelist konventsiooni täiendavale protokollile, millele komisjon Euroopa Liidu nimel alla kirjutas. Tänu sellele lähenemisele tegeleb EL küsimusega ise, olles seega otseselt rakendamise eest vastutav. Teisiti öeldes ei pea liikmesriigid kõnealuse protokolliga ühinema ega järgima ühenduse soovitusi, kuna see kohustus on juba asutamislepingu V peatükis (3).

    1.3

    Peamised eesmärgid vastavad järgmistele vajadustele:

    ühtlustada vastava valdkonna õigusakte Euroopas;

    võidelda tsiviilkasutuses olevate relvade ebaseadusliku kauplemisega;

    võidelda varastatud seaduslike relvade ebaseadusliku turuga.

    1.4

    Ettepaneku abil viiakse edasi ja võetakse kasutusele liikmesriike siduvad meetmed, mille abil soovitakse suurendada 1991. aasta direktiivi sidusust, tõhusust ja kiirust seal ära toodud meetmete ja eesmärkide osas.

    1.5

    Direktiivi ettepanekus:

    a)

    täpsustatakse ebaseadusliku tootmise mõisteid ja selle alusel määratletakse ebaseadusliku tootmise, võltsimise ja kauplemisega seotud kuriteod ja määratletakse ühiskonnale tekitatud kahjule vastavad karistused;

    b)

    määratakse kindlaks meetmed relvade jälgimiseks ja tähistamiseks, mille parimaks näiteks on tähistamine märgistusega ja kasutusest kõrvaldamise/kahjutuks tegemine;

    c)

    kehtestatakse eeskirjad ja meetmed, mille eesmärgiks on tõhustada relvade kauplemisega seotud teatud tegevusi.

    2.   Ettepanekuga seotud poliitiline ja ühiskondlik taust praeguses rahvusvahelises olukorras

    2.1

    Praeguse riskiühiskonna osaks on rahvusvaheline organiseeritud kuritegevus, mis toetub teadmiste, teabevahetuse ja teabe globaliseerumisele.

    2.1.1

    See on üheks peamiseks ohuks riikide terviklikkusele ja üldisemalt võttes isegi demokraatiale, mis on neile omane. Äärmistel juhtudel võib see viia alternatiivsete ebaseaduslike ühiskonna kontrollimeetmete kasutamiseni.

    2.2

    Kõnealust tüüpi kuritegevuse puhul liituvad erinevad kuritegelikud grupeeringud ja toetavad teineteist, sest risk on mitmetahuline ja mitmesuunaline. Terrorism ja organiseeritud kuritegevus on omavahel otseselt seotud ja mõlemad neist on lähedalt seotud relvade ja laskemoona alase kaubandusega (4).

    2.3

    Erinevatel hinnangutel ringleb maailmas sadu miljoneid käsirelvi ja see toob iga aasta kaasa sadade inimeste surma. Üle poole hukkunutest kaotavad oma elu Aasia ja Aafrika riikide sisekonfliktides. Tegemist on kahtlemata kasumliku kaubandusega, kuid sellel on väga rasked tagajärjed inimkonnale.

    2.4

    Euroopa Liidu liikmesriigid peavad kõnealusele rahvusvahelisele olukorrale reageerima asjakohaselt ja sidusalt. Selleks on vaja nii ennetavaid kui karistavaid sätteid ühtlustada, mis viivad integreeritud ja ühtse poliitikani.

    2.5

    Ettepanek käsitleb nii turureegleid kui ühenduse sisese turvalisusega seotud küsimusi, mis on kõikide demokraatlike ühiskondade põhiväärtus ja Euroopa Liit ei ole selles osas erandiks. Tegelikult on turvalisus eelduseks kõikide vabaduste puhul.

    2.6

    Eesmärgiks on luua sobiv raamistik kõikidele kodanikele mõeldud vabadusel, turvalisusel ja õiglusel põhineva Euroopa ala jaoks, mis on seotud Euroopa ülesehituse kolmanda sambaga. Peale selle, et relvakaubandus ohustab riikide suveräänsust on ta ka oluline ohutegur ühenduse siseküsimustes.

    2.7

    Ühenduses on juba mõistetud vajadust pöörata tähelepanu kõnealusele ohule ühenduse sees, võttes 18. juunil 1991. aastal vastu nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ. Hiljem, 17. detsembril 1998 tehtud otsusega Euroopa ühtsete meetmete (5) kohta, kutsutakse liikmesriike üles võtma vastu meetmeid (6) tõhustamaks kontrolli relvade ja laskemoona üle, millest annavad tunnistust mitmed hiljem avaldatud aruanded.

    2.8

    Ka ÜRO on viimasel ajal sellele küsimusele suurt tähelepanu pööranud ja isegi toetanud mõningaid meetmeid kõnealuses valdkonnas. Nii loodi ÜRO egiidi alla erikomitee (7), mille ülesandeks oli koostada rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise konventsioon, mis kiideti heaks kaks aastat hiljem Palermos (8). Sellest alates mõisteti peagi antud kontekstis tulirelvade salakaubanduse tähtsust.

    2.9

    Seejärel viis Viini protsess tulirelvade ja nende osade ning laskemoona ebaseadusliku tootmise ja nendega ebaseadusliku kauplemise vastu võitlemise täiendava ÜRO protokollini, millega alates 1. septembrist 2001 on võinud liituda kõik huvitatud riigid, kuid mille alla kirjutamine ja ratifitseerimine on Euroopa Liidu riikides teatud määral unarusse jäänud.

    3.   Üldised märkused

    3.1   Õiguslik alus

    3.1.1

    Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikkel 95 on praegu piisav õiguslik alus, et võtta kõnealune ettepanek ühenduse õiguskorda, kuna see puudutab siseturu toimimist ning jääb seega ka artiklis 251 sätestatud menetluse kohaldamisalasse.

    3.1.2

    Arvestades normide hierarhiat, on kõnealune direktiiv muudatuste tegemiseks jaoks sobiv õiguslik vahend.

    3.1.3

    Komitee toetab komisjoni algatust ning on seisukohal, et õiguslik alus on taotletava eesmärgiga kooskõlas (9).

    3.2   Ettepaneku põhisisu

    3.2.1

    ÜRO rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise konventsiooni täiendavat protokolli vastu võttes lähtub komisjon põhjendatult selles kirjas olevatest aluspõhimõtetest, mis käsitlevad vajadust tulirelvade, nende osade ning laskemoonaga ebaseaduslikult kaubitsemise vastu võitlemiseks, tõkestamiseks ja väljajuurimiseks, kuna need on ohuks üldsusele ja inimeste õigusele rahus elada.

    3.2.2

    Komitee tervitab seda tähelepanu ja avaldab komisjoni algatusele igati toetust.

    3.2.3

    Komitee meenutab, et kõnealune küsimus on mitmetel kordadel Euroopa Parlamendi tähelepanu all olnud ning selle kohta on komisjonile esitatud mitmed kirjalikud küsimused (10).

    3.2.4

    Lisaks on nõukogu oma välissuhete raames pööranud erilist tähelepanu sellele, et aidata kolmandatel riikidel töötada välja sobivaid õigusakte ja korda tulirelvade ja laskemoona omamise, valdamise, kasutuse, müügi ja edasiandmise kohta rahu ja turvalisuse tagamiseks ning säästva arengu toetamiseks (11).

    3.2.5

    Siiski on otsene side kõnealuse küsimuse ning terrorismivastase võitluse (12) ja rahapesu alaste püüdluste vahel, samuti püüdlustel kuriteovahendite ja saadud kasu identifitseerimisel, kindlaks tegemisel, külmutamisel, arestimisel või konfiskeerimisel (13), tsiviilkasutuses olevate lõhkeainete järelevalvel (14) ning üldiselt kõigi bandiitluse ja organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise meetmete tarvituselevõtul.

    3.2.6

    Seega kiidab komitee komisjoni algatuse rahuloluga heaks ja tervitab seda, lootes, et see saab väga soosiva vastuvõtu osaliseks ka Euroopa Parlamendis ja nõukogus.

    4.   Konkreetsed märkused

    4.1

    Ettepaneku esimese artikliga muudetaks direktiivi 91/477/EMÜ artikleid järgmiselt:

    artikkel 1: lisatakse kaks uut lõiget;

    artikkel 4: asendus;

    artikkel 16: asendus;

    I lisa: muudetakse alapunkti a ja lisatakse uus lõik.

    4.1.1

    Komitee väljendab kõigi soovitatud muudatuste suhtes heakskiitu, kuna need hõlmavad sobivalt aluseks võetud protokolli sätted.

    4.2

    Artiklis 2 täpsustatakse kavandatava direktiivi vastuvõtmisest tulenevate kohustuste korda: ülevõtmisperiood jäetakse lahtiseks, samas kui sätted jõustuvad kohe (vt artiklit 3).

    4.2.1

    Ei tundu olevat vajadust kehtestada pikka perioodi direktiivi vastuvõtmise ja selle sätete ülevõtmise vahel. Tegelikkuses seisneb direktiivi mõju selle sihtrühmale eelkõige õigusloomeprotsessis, eriti karistusõiguses, ning selles, mil määral võtavad ettevõtjad üle uue korra relvade tootja elukutse omandamiseks ja kaubandustegevuste registrite korraldamiseks. Selleks peetakse sobivaks 12—18 kuulist tähtaega.

    4.3

    Mis puutub ebaseadusliku teguviisi määratlemisse selles valdkonnas, siis võiks liikmesriikide (15) õiguste võrdlev uurimine tuua kogu ühenduse perspektiivist väärtuslikku kasu. Karistuste korda võiks lähemalt arutada kõige varem järgmisel Euroopa Ülemkogul.

    4.4

    Lisaks võiks olla vajalik täpsustada, et ettepanekus esinevat “ebaseadusliku kauplemise” mõistet tuleb arvestada rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse kontekstis, et rakendada sanktsioone üksnes eelnimetatud ÜRO protokollis sätestatu raamides.

    4.5

    Direktiivi I lisa III punkti alapunkti c osas, kus määratletakse antiikrelvade ja nende jäljenduste mõiste, kutsub komitee komisjoni üles koordineerima seda ühenduse tasandil.

    4.6

    Lõpuks tuleks ehk ette näha säte relvade kasutamiseks jahil, spordis või kollektsioneerimiseks, kuna neis valdkondades — arvestades kõnealuste objektide ohtlikkust — peab esmatähtis olema ohutuse küsimus. Tegelikkuses on relva omamise eesmärgi hindamine tahte küsimus, mistõttu tekib oht kõrvalekalleteks ja kuritarvitamiseks, mida tuleks aga igal võimalusel vältida. Selles kontekstis ja analüüsitavas ettepanekus öeldut arvestades soovitab komitee liikmesriikidele aruandekohustust, samuti relvaloa kohustust või mis tahes muud haldusmenetlust relvade kasutamise ja omamise lubamiseks, millesse on kaasatud ka järelevalve- ja kontrollipädevust omavad sisejulgeolekuorganid.

    Brüssel, 13. september 2006

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

    president

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  Nõukogu 18. juuni 1991. aasta direktiiv 91/477/EMÜ relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta (EÜT L 256, 13.9.1991, lk 51). EMSK on oma pere-, haridus- ja kultuurisektsiooni 17.12.1987 arvamuses (raportöör hr van Dam) (EÜT C 35, 8.2.1988, lk 5) näidanud üles väga kriitilist suhtumist liikmesriikide vahel relvade üleviimise suhtes, mis on liiga piiratud ulatusega. EMSK arvamus: EÜT C 35, 8.2. 1988, lk 5.

    (2)  Nõukogu 16. oktoobri 2001. aasta otsus (EÜT L 280, 24.10.2001).

    (3)  St ühise välis- ja julgeolekupoliitika peatükis.

    (4)  Laskemoona tähistamise teemat, kuigi see ei kuulu just komisjoni ettepaneku tegevusulatusse, on osaliselt käsitletud seoses tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõhkematerjalide turuletoomise ja järelevalvega direktiivis 93/15/EMÜ, 5. aprill 1993 (EÜT L 121, 15.5.1993, lk 20, EMSK arvamus — EÜT C 313, 30.11.1992, lk 13), mida muudeti määrusega (EÜ) nr 1882/2003, 29. september 2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1, EMSK arvamus — EÜT C 241, 7.10.2002, lk 128), direktiiviga 2004/57/EÜ, 23. aprill 2004 (ELT L 127, 29.4.2004, lk 73), komisjoni otsusega 2004/388/EÜ, 15. aprill 2004 (ELT L 120, 24.4.2004, lk 43) ja komisjoni 15. juuli 2005. aasta teatises kavandatud programmiga lõhkeainete, detonaatorite, pommide ja tulirelvade valmistamiseks vajaliku varustuse turvalisuse tõstmise kohta.

    (5)  Mis omakorda on osa 1997. aasta juunikuu tavarelvade ebaseadusliku kaubanduse Euroopa programmist.

    (6)  Ajavahemiku 2001—2003 kohta vt EÜT C 216, 1.8.2001, lk 1; EÜT C 330, 31.12.2002, lk 1 ja ELT C 312, 22.12.2003, lk 1.

    (7)  ÜRO peaassamblee 9. detsembri 1998. aasta resolutsioon nr 53/111.

    (8)  15. novembri 2000. aasta resolutsioon nr 55/25.

    (9)  Tingimused, mille korral komisjon leiab endal olevat õiguse reguleerida karistusõigusesse puutuvaid küsimusi (direktiivi 91/477/EMÜ artikli 16 kohta esitatud muudatusettepanekus), vajavad aga veel põhjalikku analüüsi.

    (10)  Nt järgmised parlamendiliikmete kirjalikud küsimused: Marie Bergeri küsimus P-4193/97 (EÜT C 223/70, 17.7.1998), Christopher Huhne küsimus E-1135/01 (EÜT C 350 E/78, 11.12.2001) ja Gerhard Schmidi küsimus E-1359/02 (EÜT C 229 E/209, 26.9.2002).

    (11)  Vt nõukogu 15. novembri 1999. aasta otsust Kambodža kohta (EÜT L 294, 16.11.1999, lk 5).

    (12)  Terrorismivastast võitlust käsitlev raamotsus (KOM(2001) 521 lõplik, 19. september 2001) ja EMSK arvamus 1171/2006.

    (13)  6. juuli 2001. aasta raamotsus, EÜT L 182, 5.7.2001.

    (14)  5. aprilli 1993. aasta direktiiv 93/15/EMÜ (EÜT L 121, 15.5.1993), mida on muudetud määrusega EÜ nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003).

    (15)  Näiteks Portugalis kaasati hiljutise, 23. veebruari seadusega nr 5/2006 juba kõik meetmed, mis ettepanekus esitati.


    Top