EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0231

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o provádění a fungování jména domény nejvyšší úrovně .eu a o zrušení nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004

COM/2018/231 final - 2018/0110 (COD)

V Bruselu dne 27.4.2018

COM(2018) 231 final

2018/0110(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o provádění a fungování jména domény nejvyšší úrovně .eu a o zrušení nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004

(Text s významem pro EHP)

{SEC(2018) 205 final}
{SWD(2018) 120 final}
{SWD(2018) 121 final}
{SWD(2018) 122 final}


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Doména nejvyšší úrovně (dále jen „TLD“) .eu byla zavedena nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 ze dne 22. dubna 2002 o zavádění domény nejvyšší úrovně .eu. Dne 22. března 2005 Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (dále jen „ICANN“) TLD .eu přidělilo 1 a dne 2. května 2005 byla tato doména nahrána do kořenové oblasti 2 internetu. TLD .eu se dále řídí pravidly stanovenými v nařízení Komise (ES) č. 874/2004 ze dne 28. dubna 2004, kterým se stanoví obecná pravidla pro zavádění a funkce TLD .eu a zásady, jimiž se řídí registrace.

Doména nejvyšší úrovně .eu je doménové jméno Evropské unie a jejích občanů. Existence specifického doménového jména Evropskou unii na velmi jasném a identifikovatelném společném základě je důležitým a cenným stavebním kamenem evropské internetové identity. V souladu s cíli strategie pro jednotný digitální trh 3 umožňuje TLD .eu evropským podnikům a občanům zapojit se do elektronického obchodování a zvýšit jejich podíl na elektronickém jednotném trhu.

Od přijetí nařízení o doméně .eu se značně změnila politická a legislativní situace v Unii, jakož i elektronické prostředí a trh. Například v roce 2013 došlo ke značnému rozšíření trhu s doménovými jmény, jež vedlo k zavedení více než 1 300 nových generických domén nejvyšší úrovně (generic top-level domains, dále jen „gTLD“) jako .shop, .design nebo .wine. V zájmu zajištění toho, aby právní rámec pro doménu .eu i nadále naplňoval svůj stanovený účel a své hodnoty, byl do pracovního programu Komise v rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) začleněn přezkum nařízení o doméně .eu. Tato iniciativa zahrnuje po sobě následující hodnocení a posouzení dopadů. V souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy byla při hodnocení posouzena účelnost, účinnost, význam, soudržnost a přidaná hodnota EU stávajících nařízení o doméně .eu. Posouzení dopadů nastínilo politické odpovědi na problémy zjištěné při hodnocení, a vytvořilo tak základ pro přezkum regulačního rámce pro doménu .eu.

Při hodnocení 4 bylo zjištěno, že doména .eu je dobře zavedenou a dobře fungující TLD. Řídí se však zastaralým a nepružným právním rámcem v podobě i) zastaralých a nepružných ustanovení, jež nelze snadno aktualizovat a která ii) nedisponují optimální řídicí strukturou, pokud jde o dohled a odpovědnost podle zavedených postupů Komise ke správě internetu, takže lze iii) očekávat, že TLD .eu bude v době rychle se měnících trhů čelit narůstajícím obtížím.

V současné době nejde o nic dramatického, tyto obtíže bylo možné pozorovat v rámci fungování a správy TLD .eu, a proto se v současné době týkají v prvé řadě subjektů zapojených do výkonu těchto funkcí. Nicméně, pokud nebudou přijata preventivní opatření, obtíže se pravděpodobně stanou natolik významné, že dopadnou na koncové uživatele, pokud jde o udržitelnost koncovky .eu a její atraktivitu v konkurenci s jinými doménovými jmény.

Tato iniciativa má přispět k tomu, aby se zajistilo, že doména nejvyšší úrovně, která fungovala poměrně dobře, tak bude fungovat i v budoucnosti. Na základě tohoto hodnocení je cílem tohoto návrhu:

a) odstranit zastaralé právní a správní požadavky a zároveň zajistit, aby nový regulační rámec obstál i v budoucnu a TLD .eu umožnil přizpůsobovat se rychlým změnám na trhu s doménami nejvyšší úrovně a v dynamickém digitálním prostředí;

b) i nadále začleňovat a propagovat priority EU v prostředí online, zajišťovat strukturu řízení, která odráží jak technické, tak řídicí osvědčené postupy, a sloužit veřejnému zájmu EU;

c) zmírnit současná kritéria způsobilosti pro registraci domén .eu, tak aby občané Unie mohli zaregistrovat doménové jméno .eu nezávisle na místě svého pobytu;

d) zrušit přísný zákaz vertikálního oddělení a zavést jasná ustanovení, jež by zajistila uplatňování pravidel spravedlivé hospodářské soutěže v souladu se Smlouvou o fungování Evropské unie (SFEU).

Návrh je odpovědí na snahu o větší využití TLD .eu a zajišťuje, aby přínosů s tím spojených mohlo v blízké budoucnosti využívat co nejvíce evropských občanů. Návrh podpoří inovace v ekosystému domény .eu jak na úrovni rejstříku, tak na navazujících trzích s elektronickými podatelnami a žadateli o registraci tím, že vytvoří regulační rámec, který je založen na zásadách, obstojí i v budoucnu a  nevyžaduje revizi právních předpisů k tomu, aby bylo možné zavádět v odvětví doménových jmen novinky.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Tento návrh je v souladu s cíli strategie pro jednotný digitální trh spočívajícími v podpoře přeshraniční online činnosti v Evropě, posílení bezpečnosti a důvěry v online prostředí, propagaci evropského podnikání a začínajících podniků a prosazování práv občanů, včetně práva na soukromí v digitálním věku. Zajištěním revidovaného, zjednodušeného a efektivního regulačního rámce pro TLD .eu tento návrh umožní lepší správu a fungování TLD .eu, a přispěje tak pozitivním způsobem k doplnění politik EU, zejména pokud jde o jednotný digitální trh, důvěru a bezpečnost na internetu, mnohojazyčnost, správu internetu, propagaci evropského podnikání a začínajících podniků a digitalizaci evropské ekonomiky a společnosti.

V závěrech Rady o správě internetu ze dne 27. listopadu 2014 5 Unie znovu potvrdila svůj závazek prosazovat takové struktury správy, do nichž je zapojeno více zúčastněných stran a jsou založeny na soudržném souboru celosvětových zásad správy internetu, v souladu s lidskými právy a základními svobodami online. V souladu s těmito závěry zřizuje tento návrh radu se zapojením více zúčastněných stran, aby byla Komisi nápomocna celou škálou podnětů, jak zlepšit řádnou správu rejstříku .eu. Tím by se měl model uvést do souladu se zavedenými postupy Komise o správě internetu, jak je zformulována ve sdělení s názvem „Politika v oblasti internetu a jeho správa – Úloha Evropy při formování budoucnosti internetové správy“ 6 .

Cílem tohoto návrhu je rovněž zajistit, aby přínosy, které TLD .eu skýtá, byly dostupné co nejvíce evropským občanům. Inovativní a pružný mechanismus, který obstojí i v budoucnu, obnoví důvěru uživatelů v to, že majitel domény .eu je usazen v Unii nebo je s ní skutečně propojen, a že každý komerční podnik používající doménu .eu podléhá právu Unie.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právním základem pro opatření Unie je článek 172 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), který se týká opatření na podporu zřizování a rozvoje transevropských sítí v oblastech dopravních, telekomunikačních a energetických infrastruktur.

Doménová jména jsou zásadní pro podporu přístupu k internetovým sítím a službám a jejich interoperabilitě. V souladu s články 170 a 171 SFEU by doména nejvyšší úrovně .eu měla jako doposud pokračovat ve zlepšování interoperability transevropských sítí tím, že by vedle stávajících národních domén nejvyšší úrovně (country code Top Level Domains, dále jen „ccTLD“) v členských státech EU (např. .es, .fr, .de) nebo generických domén nejvyšší úrovně (gTLD) nabídla doplňkovou registrační doménu.

Subsidiarita a proporcionalita

Doména nejvyšší úrovně .eu má ze své podstaty přeshraniční rozměr. Je doménou nejvyšší úrovně Evropské unie a je symbolem evropské online identity občanů, institucí a podniků. Uživatelům, kteří chtějí působit na celém jednotném trhu, nabízí zvláštní evropskou konotaci uznávanou po celém světě.

Veřejnou politickou odpovědnost za TLD .eu nese Evropská unie. Zatímco ccTLD členských států EU jsou spravovány v souladu s příslušnou vnitrostátní jurisdikcí, mechanismy dohledu a správy a regulační opatření týkající se TLD .eu nelze uspokojivě zajistit členskými státy na vnitrostátní úrovni, ale pouze na úrovni EU.

Regulační opatření přijatá na úrovni členských států by nebyla schopna plnit základní cíle, jež stojí za vytvořením a správou důvěryhodného a inovativního jmenného prostoru pro EU, propagovat priority Evropské unie na internetu a přinášet přidanou hodnotu k národním ccTLD v podobě širšího výběru pro uživatele. Právní úprava TLD .eu je tudíž v pravomoci EU a nemůže být přenesena na členské státy.

Regulační rámec na úrovni EU pro TLD .eu je užitečný k dalšímu zajišťování a rozšiřování prostoru doménových jmen na internetu v rámci TLD .eu, na niž se vztahují příslušné právní předpisy EU a pravidla pro ochranu údajů a spotřebitelů.

Navrhované nařízení nemá vliv na to, jak jednotlivé členské státy spravují své národní jméno domény nejvyšší úrovně (ccTLD). Na základě subsidiarity a proporcionality je proto opatření na úrovni EU odůvodněné. Navrhované nařízení nepřekračuje rámec toho, co je nezbytné pro dosažení jeho politických cílů, a je tedy v souladu se zásadou proporcionality.

Volba nástroje

Tento návrh přezkoumává právní rámec pro TLD .eu, který tvoří dva různé nástroje: nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004 (dále jen „nařízení o doméně .eu“).

Komise nařízení navrhuje, aby zajistila konzistentnost a právní jistotu pro uživatele i podniky. Nařízení poskytuje pevný právní základ pro zajištění toho, aby Unie byla odpovědná za TLD .eu a za ustanovení jejího provozovatele. Vylučuje jakýkoli potenciálně rozdílný výklad ze strany členských států.

Pevné zakotvení správy TLD .eu v nařízení Unie zajistí silnou ochranu základních práv, zejména pokud jde o ochranu údajů, soukromí, bezpečnost, mnohojazyčnost, jakož i práva duševního vlastnictví.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex-post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

V rámci programu REFIT bylo přezkoumáno, zda právní rámec pro doménu .eu ještě plní svůj účel. Podle hodnotící studie Komise posoudila účelnost, účinnost, význam, soudržnost a přidanou hodnotu EU stávajícího právního rámce pro doménu .eu za současných okolností, které se změnily od doby, kdy byla TLD zavedena. Hlavní závěry hodnocení jsou tyto:

·Účelnost: nařízení o doméně .eu účinně a s nízkými náklady pro spotřebitele zajistila širokou dostupnost doménových jmen .eu v celé EU. Nařízení o doméně .eu sice úspěšně podpořila elektronický obchod a vnitřní trh, existují však náznaky relativního poklesu výkonnosti TLD .eu.

·Účinnost: nařízení o doméně .eu jsou zdrojem určité neefektivnosti, která konkurenčně znevýhodňuje TLD .eu na trhu a snižuje potenciální přínosy, pokud jde o podporu elektronického obchodu a jednotného trhu. Podrobná ustanovení, jejichž změna je časově náročná a nákladná, neumožňují TLD .eu provádět provozní nebo technické změny tak rychle, jak si žádá trh a jak to umějí její konkurenti.

·Význam: cíle nařízení o doméně .eu mají pro občany Unie i nadále svůj význam, jak dokládá vysoká míra přijetí, aktivního využívání a obnovování domén .eu ze strany podniků a institucí v celé Unii. Pro občany a podniky Unie představuje TLD .eu v rámci jejich digitální zkušenosti konkrétní symbol „evropanství“. Nařízení o doméně .eu jsou však příliš složitá na to, aby zajistila rychlé technické aktualizace (např. u technických norem týkajících se doménových jmen se znaky národních abeced 7 ), a již neodpovídají osvědčeným mezinárodním postupům.

·Soudržnost: existují četné ukazatele, že opatření již není plně soudržné: příliš strnulý právní rámec TLD .eu konkurenčně znevýhodňuje za zpřísňujících se podmínek na trhu; právní rámec pro TLD .eu neodráží současné priority Unie, jako je jednotný digitální trh, a nařízení o doméně .eu neodrážejí mezinárodní osvědčené postupy správy, do níž je zapojeno více zúčastněných stran.

·Přidaná hodnota EU: doména.eu má ze své podstaty přeshraniční rozměr. Existence konkrétního doménového jména pro Unii na velmi jasném a identifikovatelném společném základě je důležitým a cenným stavebním kamenem unijní online identity.

Původní právní rámec pro doménu .eu měl rozhodující úlohu při vytvoření zvláštního jmenného prostoru pro Unii, ale pro svou zastaralost a nepružnost již v dnešním rychle se měnícím prostředí technologického trhu není účelný, účinný ani soudržný.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Jako součást přezkumu právního rámce pro TLD .eu v rámci programu REFIT provedla Evropská komise rozsáhlé konzultace se zúčastněnými stranami. Cílem těchto konzultací bylo získat podklady pro hodnocení, jež by právní rámec TLD .eu posoudilo podle hodnoticích kritérií účelnosti, účinnosti, soudržnosti, významu a přidané hodnoty EU. Dalším cílem bylo shromáždit informace ohledně otázek, které bude zřejmě nutné přezkoumat v rámci stávajícího právního rámce pro doménu .eu prostřednictvím případných legislativních nebo nelegislativních iniciativ.

Konzultační strategie na podporu revize nařízení o doméně .eu rozlišila tři skupiny zúčastněných stran: strany přímo dotčené nařízeními v jejich každodenní činnosti, tj. rejstřík domény .eu a elektronické podatelny domény .eu; uživatele TLD .eu a ostatní zúčastněné strany, které se podílejí na ekosystém DNS, a zúčastněné strany, které potenciálně těží z přínosu TLD .eu pro jednotný digitální trh a online identitu EU, a které jsou tak nařízeními o doméně .eu dotčeny nepřímo. Strategie rovněž zahrnovala veřejnou konzultaci, přímý kontakt a setkání ad hoc se zúčastněnými stranami, diskusi u kulatého stolu se zástupci evropských rejstříků, průzkum mezi evropskými rejstříky ccTLD a výzkum se zaměřením na stávající elektronické podatelny domény .eu. Z veřejné konzultace vzešla rovněž řada písemných příspěvků od zúčastněných stran. „Veřejná konzultace týkající se hodnocení a revize nařízení o doméně nejvyšší úrovně .eu“ se uskutečnila od 12. května do 4. srpna 2017 a v jejím rámci bylo získáno 43 odpovědí od respondentů v 17 členských státech. Výsledky veřejných konzultací jsou k dispozici na internetu 8 .

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Komise shromáždila kvalitativní a kvantitativní důkazy z různých zdrojů, včetně:

·veřejné konzultace: veřejná konzultace týkající se hodnocení a revize nařízení o doméně nejvyšší úrovně .eu,

·průzkumů: průzkum elektronických podatelen provozovatele rejstříku EURid a průzkum CENTR týkající se rejstříků národní domény nejvyšší úrovně (ccTLD),

·setkání zúčastněných stran: zasedání věnované výměně názorů s provozovatelem rejstříku EURid o regulačním rámci domény .eu; setkání s poradním orgánem pro elektronické podatelny provozovatele rejstříku EURid věnované problematice kritérií způsobilosti a vertikální integrace; společné zasedání skupiny na vysoké úrovni pro správu internetu (HLIG) a rady CENTR o úloze ccTLD při správě internetu; setkání s rejstříkem evropské ccTLD .at o regulačním rámci domény .at/Internet Foundation; setkání s ICANN věnované regulačnímu rámci a správě internetu,

·písemných příspěvků zúčastněných stran: otevřená výměna na téma bezpečnosti DNS, DNSSEC; Evropské asociace vlastníků ochranných známek (MARQUES) o úloze správy internetu a regulačním rámci; Asociace pro ochrannou známku Evropských společenství; provozovatel rejstříku EURid o regulačním rámci; Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví o regulačním rámci a provozních hlediscích.

Posouzení dopadů

Při posouzení dopadů byly zjištěny tyto specifické cíle politiky:

1)odstranit zastaralé právní a správní požadavky s cílem zajistit, aby TLD .eu plně rozvinula svůj potenciál pozitivně přispívat k dosažení cílů Unie, zejména v oblasti digitální politiky;

2)zajistit, aby pravidla obstála i v budoucnu a TLD .eu umožnila přizpůsobovat se rychlým změnám na trhu s doménami nejvyšší úrovně a v dynamickém digitálním prostředí, a zároveň umožnit využívání TLD .eu jako prostředku k prosazování priorit Unie v online prostředí;

3)zajistit takovou strukturu správy, která jednak odráží osvědčené technické a řídicí postupy, jednak slouží zájmům Unie;

4)propagovat atraktivitu TLD .eu.

Posouzení dopadů dále zkoumalo řadu případných možností politiky:

a)základní scénář: zachovat stávající regulační rámec domény .eu;

b)obchodní využití: zjednodušit regulační rámec a současně přenést provozování a správu rejstříku na externího komerčního poskytovatele služeb;

c)modernizaci právního rámce: nahradit stávající právní rámec jedním právním nástrojem založeným na zásadách. Smluvně sjednaný externí systém správy TLD .eu by zůstal zachován;

d)oddělený způsob správy: kombinuje možnost modernizace s vytvořením samostatného poradního orgánu Komise se zapojením více zúčastněných stran s cílem účinně posílit a rozšířit vstupy nutné pro řádnou správu rejstříku domény .eu; tento subjekt by byl na rejstříku nezávislý;

e)institucionalizaci: správa a provoz rejstříku v rámci útvaru Komise nebo agentury Unie.

Analýza vedla k závěru, že upřednostňovanou možností je „oddělený způsob správy“ spolu se zrušením přísných požadavků na přímou registraci, kritérium občanství pro fyzické osoby a kritérium rezidentství pro organizace a společnosti.

Upřednostňovaná možnost by umožnila efektivnější právní rámec založený na zásadách. Tím by TLD .eu získala flexibilitu nezbytnou k přizpůsobení se rychle se měnícím technickým optimalizacím systému DNS. Koncoví uživatelé by tak mohli těžit z výhod, jež z technických optimalizací plynou, aniž by museli vyčkat, než dojde ke změnám nařízení. Upřednostňovaná možnost by rovněž zlepšila fungování TLD .eu, a tím zvýšila její atraktivitu na trhu s doménami nejvyšší úrovně. Přizpůsobivější a pružnější TLD .eu bude v dlouhodobém horizontu schopna snadněji inovovat a rychle se přizpůsobovat novým technickým normám, a proto také nabídnout lepší a konkurenceschopnější produkt na trhu.

Dne 16. února 2018 Výbor pro kontrolu regulace vydal kladné stanovisko s výhradami. V souladu s doporučeními výboru Komise přepracovala svou zprávu o posouzení dopadů s cílem zjednodušit zjištění obsažená v hodnocení v oddíle věnovaném vymezení problému a vyjasnila rozsah problému a zájem zúčastněných stran na této problematice. Byly uvedeny další skutečnosti na podporu základního scénáře jako možnosti. Popis možností byl zjednodušen tak, aby se zamezilo analýze dopadů nebo přijímání předčasných závěrů. S cílem vysvětlit, jaké právní požadavky budou zavedeny v souvislosti se zřizováním a fungováním samostatného poradního orgánu se zapojením více zúčastněných stran a s úkoly a pravomocemi Komise, byla více rozpracována možnost odděleného způsobu správy. Text týkající se dříve zamítnutých možností byl přepracován tak, aby poskytl přesvědčivější důvody jejich zamítnutí. Další objasňující informace se týkaly přímé registrace a kritérií způsobilosti, a to i v rámci upřednostňované možnosti. V oddíle věnovaném sledování byly dále upřesněny hlavní ukazatele týkající se odvětví doménových jmen a byla zprůhledněna spojitost s operačními cíli. Tyto cíle pak byly uvedeny do souvislosti se čtyřmi specifickými cíli této iniciativy. Zpráva upřesnila, že kritéria úspěšnosti upřednostňované možnosti budou pravidelně vyhodnocována, a to prostřednictvím zprávy o provádění, účinnosti a fungování TLD .eu, kterou bude muset Komise předkládat Evropskému parlamentu a Radě. Tento způsob podávání zpráv poslouží v novém rámci také jako nástroj pro posouzení úspěchu upřednostňované možnosti, a to prostřednictvím zkoušení a vykazování všech hlavních stanovených ukazatelů.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Tato iniciativa zahrnuje zjednodušení a optimalizaci cílů týkajících se účinnosti. Ty jsou jasně formulovány ve specifickém cíli a) „odstranit zastaralé právní a správní požadavky“ a specifickém cíli b) „vytvořit pravidla pro TLD .eu schopná obstát i v budoucnu“. Návrh vytváří odlehčený rámec založený na zásadách. Primární právní předpisy budou obsahovat pouze zásady, kterými se musí řídit fungování TLD .eu, přičemž všechny nepotřebné administrativní a technické požadavky budou buď zrušeny (pokud jsou zastaralé), nebo upřesněny ve smlouvě, která bude uzavřena mezi Evropskou komisí a ustanoveným provozovatelem rejstříku. Tím se umožní, aby se TLD .eu přizpůsobovala rychlým změnám na trhu s doménami nejvyšší úrovně a v dynamickém digitálním prostředí.

Návrh bude znamenat zkrácení čekacích lhůt pro držitele TLD .eu s ohledem na dostupnost technických a tržních inovací v odvětví doménových jmen. Zkrácení těchto čekacích lhůt bude měřeno délkou času nezbytného ke změně právního rámce domény .eu, bez níž nelze inovace týkající se TLD .eu provést.

Zavedením právních předpisů, které obstojí i v budoucnu, a souboru snadno přizpůsobitelných podrobných postupů pro správu a přidělování TLD .eu návrh usiluje o to, aby doménové jméno .eu bylo připraveno vypořádat se s rychle se měnícím internetovým prostředím.

Základní práva

Tento návrh se zabývá převážně technickými, odvětvově specifickými otázkami týkajícími se odvětví DNS a zachová také silnou ochranu základních práv v Evropské unii při provozu a správě TLD .eu v souladu s pravidly Evropské unie v oblasti ochrany údajů, soukromí, bezpečnosti a mnohojazyčnosti.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Rada pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran musí mít k dispozici odpovídající prostředky. Náklady se odhadují přibližně na 50 000 EUR ročně. Tento nový orgán bude financován z rozpočtu Komise.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsob monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Komise bude sledovat činnosti rejstříku spojené s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu a dohlížet na ně.

Komise posoudí provádění, účinnost a fungování TLD .eu nejpozději pět let ode dne použitelnosti tohoto nařízení a následně každé tři roky.

Komise předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o výsledcích tohoto posouzení.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Kapitola I nařízení obsahuje obecná ustanovení: předmět a cíle (článek 1) a definice (článek 2).

Kapitola II nařízení obsahuje hlavní ustanovení, pokud jde o provádění jména TLD .eu.

Oddíl I této kapitoly stanoví obecné zásady registrace konkrétního jména TLD .eu: popisuje kritéria způsobilosti (článek 3), obecné podmínky registrace a zrušení doménových jmen (článek 4), jazyky, rozhodné právo a soudní příslušnost (článek 5), postupy rezervace doménových jmen prostřednictvím rejstříku, Komise a členských států (článek 6) a postupy pro akreditaci elektronických podatelen (článek 7).

Oddíl II se týká ustanovení a obecného fungování rejstříku. Tato ustanovení se týkají jeho ustanovení Komisí (článek 8), charakteristik (článek 9) a jeho hlavních povinností (článek 10). Tento oddíl rovněž stanoví seznam zásad a postupů fungování TLD .eu, které mají být obsaženy ve smlouvě s rejstříkem, jejichž cílem je vytvořit politický rámec pro fungování rejstříku (článek 11). Je zavedeno zvláštní ustanovení o fungování a účelu databáze WHOIS (článek 12).

Oddíl III se týká dohledu nad provozovatelem rejstříku. Ustanovení o pravomocích Komise v oblasti dohledu (článek 13) a zřízení rady pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran (článek 14) vytváří základ pro skupinu, která má Komisi poskytovat poradenství ohledně toho, jak posílit a rozšířit vstupy nutné pro řádnou správu rejstříku domény .eu a jak zvýšit transparentnost jeho fungování.

Kapitola III nařízení obsahuje závěrečná ustanovení: výhrada práv (článek 15), hodnocení a přezkum (článek 16), postup projednávání ve výboru podle článků 5 a 8 nařízení (EU) č. 182/2011 (článek 17). Tato kapitola dále stanoví přechodná ustanovení o smlouvách (článek 18), o zrušení stávajícího právního rámce (článek 19) a o vstupu v platnost (článek 20). Předpokládá se, že toto nařízení se použije nejpozději tři roky po svém vstupu v platnost. Cílem této lhůty je omezit rizika narušení služeb TLD .eu při přechodu ze starého na nový regulační rámec, a to s ohledem na potřebu Komise ustanovit rejstřík a uzavřít s ním novou smlouvu, jakož i na potřebu rejstříku připravit se na vytváření, přidělování a správu TLD .eu.

2018/0110 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o provádění a fungování jména domény nejvyšší úrovně .eu a o zrušení nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 172 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 9 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 10 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Národní doména nejvyšší úrovně (country code Top Level Domain, dále jen „ccTLD“) .eu byla zavedena nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 11 a nařízením Komise (ES) č. 874/2004 12 . Od přijetí nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení (ES) č. 874/2004 se značně změnil politický a právní rámec v Unii, online prostředí i trh.

(2)Domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain či TLD, dále jen „TLD“) jsou nedílnou součástí hierarchické struktury systému doménových jmen (dále jen „DNS“), který zajišťuje interoperabilní celosvětově dostupný systém jednoznačných identifikátorů pro každou existující aplikaci a síť.

(3)TLD .eu by měla v souladu s články 170 a 171 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) podporovat používání internetových sítí a přístup k nim tím, že by vedle stávajících národních domén nejvyšší úrovně nebo všeobecně použitelných domén nejvyšší úrovně (generic Top Level Domains) nabídla doplňkovou registrační doménu.

(4)TLD .eu by měla být jasně identifikovaným pojítkem s Unií a s evropským trhem. Podnikům, organizacím a fyzickým osobám v Unii by měla umožnit registraci doménového jména v TLD .eu. Občané Unie by měli mít možnost registrovat doménové jméno .eu bez ohledu na místo svého pobytu.

(5)Doménová jména v TLD .eu by měla být přidělována způsobilým stranám v závislosti na dostupnosti.

(6)V zájmu zajištění lepší ochrany práv stran smlouvy s rejstříkem a s elektronickými podatelnami by spory týkající se registrace doménových jmen v TLD .eu měly řešit subjekty se sídlem v Unii uplatněním příslušných právních předpisů členských států, aniž jsou dotčena práva a povinnosti uznané členskými státy nebo Unií, jež vyplývají z mezinárodních nástrojů.

(7)Zásady a postupy fungování TLD .eu by měly být uvedeny v příloze smlouvy mezi Komisí a ustanoveným rejstříkem.

(8)Aby byly zajištěny jednotné podmínky pro provádění tohoto nařízení, měly by být Komisi svěřeny prováděcí pravomoci přijímat seznamy doménových jmen zarezervovaných a zablokovaných členskými státy, stanovovat kritéria a postup pro ustanovení rejstříku a ustanovit rejstřík z řádně odůvodněných naléhavých důvodů. Tyto pravomoci by měly být vykonávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011 ze dne 16. února 2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí. Tyto seznamy by měly být vytvářeny s výhradou dostupnosti doménových jmen a při zohlednění jmen domény druhé úrovně, která již byla členskými státy zarezervována či zaregistrována.

(9)Komise by měla na základě otevřeného, transparentního a nediskriminačního výběrového řízení ustanovit rejstřík pro TLD .eu. S vybraným rejstříkem by měla Komise uzavřít smlouvu, která by měla obsahovat podrobné zásady a postupy, jimiž se rejstřík řídí při vytváření, přidělování a správě TLD .eu. Smlouva by měla být omezena na dobu určitou s možností obnovení.

(10)Tímto nařízením není dotčeno použití pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 101 a 102 SFEU.

(11)Rejstřík by měl dodržovat zásady nediskriminace a transparentnosti a měl by zavést opatření k zajištění spravedlivé hospodářské soutěže, jež musí být předem schválena Komisí, zejména pokud rejstřík poskytuje služby podnikům, s nimiž soutěží na navazujících trzích.

(12)Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, dále jen „ICANN“) je v současné době zodpovědné za koordinaci přidělování kódů, které pro rejstříky představují ccTLD. Rejstřík by měl s ICANN uzavřít příslušnou smlouvu o přidělení kódu ccTLD .eu s ohledem na příslušné zásady přijaté Vládním poradním výborem (Governmental Advisory Committee, dále jen „GAC“).

(13)Rejstřík by měl uzavřít vhodnou dohodu o svěřenství, aby zajistil kontinuitu služeb, a zejména aby zajistil, že v případě opětovného přidělení nebo jiných nepředvídaných okolností bude možné s co nejmenším narušením pokračovat v poskytování služeb místní internetové komunitě. Rejstřík by měl svěřenskému správci každý den předat elektronickou kopii aktuálního obsahu databáze .eu.

(14)Postupy alternativního řešení sporů (ADR) by měly zohledňovat osvědčené mezinárodní postupy v této oblasti, a zejména doporučení Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO), aby se pokud možno zabránilo spekulativním a zneužívajícím registracím. Alternativní řešení sporů by mělo dodržovat minimum jednotných procesních pravidel odpovídajících pravidlům stanoveným v rámci jednotného postupu řešení sporů, který přijalo ICANN.

(15)Strategie týkající se zneužívající registrace doménových jmen .eu by měla rejstříku umožnit, aby ověřoval obdržené údaje, zejména pokud jde o totožnost žadatelů o registraci, a rovněž rušil doménová jména a blokoval budoucí registraci doménových jmen, která jsou pravomocným rozhodnutím soudu členského státu považována za hanlivá, rasistická nebo jinak odporující právnímu řádu členského státu. Rejstřík by měl vynaložit co největší úsilí, aby zajistil správnost údajů, které získává a uchovává.

(16)Rejstřík by měl podporovat donucovací orgány při boji proti kyberkriminalitě prováděním technických a organizačních opatření, jejichž smyslem je umožnit příslušným orgánům přístup k údajům v rejstříku pro účely předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání trestné činnosti v souladu s unijními a vnitrostátními právními předpisy.

(17)Toto nařízení by mělo být prováděno v souladu se zásadami ochrany soukromí a osobních údajů. Rejstřík by měl fungovat v souladu s příslušnými pravidly, zásadami a pokyny Unie pro ochranu údajů, zejména s příslušnými bezpečnostními požadavky, zásadami nutnosti, proporcionality, účelového omezení a přiměřené doby uchovávání údajů. Součástí všech vytvořených nebo spravovaných systémů a databází zpracovávání osobních údajů by měla být rovněž ochrana osobních údajů již od návrhu a standardní nastavení ochrany údajů.

(18)V zájmu zajištění účinného pravidelného dohledu by měl být rejstřík na vlastní náklady podroben alespoň jednou za dva roky auditu nezávislým subjektem, jehož cílem by bylo potvrdit, že rejstřík funguje v souladu s požadavky stanovenými v tomto nařízení. Rejstřík by měl předložit výslednou zprávu o posouzení shody Komisi v souladu s postupem stanoveným ve smlouvě s rejstříkem.

(19)Smlouva uzavřená s rejstříkem by měla stanovit postupy pro optimalizaci činností rejstříku spojených s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu v souladu s pokyny Komise plynoucími z činností v oblasti dohledu, jež stanoví toto nařízení.

(20)Závěry Rady o správě internetu ze dne 27. listopadu 2014 znovu potvrdily závazek Evropské unie prosazovat takové struktury správy, do nichž je zapojeno mnoho zúčastněných stran a jsou založeny na soudržném souboru celosvětových zásad správy internetu. Inkluzivní správou internetu se rozumí rozvíjení a provádění sdílených zásad, norem, pravidel, rozhodovacích postupů a programů, které formují vývoj a používání internetu, vládami, soukromým sektorem, občanskou společností, mezinárodními organizacemi a odbornou obcí, přičemž každý z těchto aktérů má plnit svou úlohu.

(21)Měla by být ustavena rada pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran, jež by poskytovala poradenství Komisi s cílem posílit a rozšířit vstupy nutné pro řádnou správu rejstříku a záležitostí, na které se vztahují zásady a postupy fungování TLD .eu, a s cílem zvýšit transparentnost obchodních a provozních postupů rejstříku. Členové této skupiny by měli naplňovat model správy internetu se zapojením více zúčastněných stran a být jmenováni Komisí na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení.

(22)Komise by měla provádět hodnocení účinnosti a fungování TLD .eu. Hodnocení by se mělo týkat pracovních postupů ustanoveného rejstříku a relevantnosti jeho úkolů.

(23)Jelikož cíle tohoto nařízení, totiž provádění celoevropské TLD, jež by fungovala vedle národních ccTLD, nemůže být dosaženo uspokojivě členskými státy, ale spíše jej z důvodu jeho rozsahu a účinků může být lépe dosaženo na úrovni Unie, může Unie přijmout opatření v souladu se zásadou proporcionality stanovenou v článku 5 Smlouvy o Evropské unii. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku nepřekračuje toto nařízení rámec toho, co je nezbytné pro dosažení uvedeného cíle.

(24)Toto nařízení ukládá přechodná ustanovení s cílem omezit rizika narušení služeb TLD .eu při přechodu ze starého na nový regulační rámec.

(25)Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004 by proto měla být zrušena,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

KAPITOLA I

Obecná ustanovení

Článek 1

Předmět a cíle

1.    Tímto nařízením se provádí národní doména nejvyšší úrovně (dále jen „ccTLD“) „.eu“ a stanoví podmínky pro její provádění, včetně ustanovení a charakteristik rejstříku. Toto nařízení rovněž stanoví právní a obecný politický rámec, v němž bude ustanovený rejstřík fungovat.

2.    Tímto nařízením není dotčena úprava ccTLD platná v členských státech.

Článek 2

Definice

Pro účely tohoto nařízení se rozumí:

a) „rejstříkem“ subjekt pověřený vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu, včetně správy příslušných databází a s tím spojených veřejných informačních služeb, registrace doménových jmen, provozování rejstříku doménových jmen, provozování serverů adresářových služeb rejstříku pro TLD a šíření zónových souborů TLD;

b) „elektronickou podatelnou“ fyzická nebo právnická osoba poskytující žadatelům služby registrace doménových jmen na základě smlouvy uzavřené s rejstříkem;

c) „doménovými jmény se znaky národních abeced (dále jen „IDN“)“ normy a protokoly, které podporují používání doménových jmen ve znacích, které nejsou znaky amerického normalizovaného kódu pro výměnu informací (ASCII);

d) „databází WHOIS“ soubor dat obsahující informace o technických a správních aspektech registrací domény nejvyšší úrovně .eu;

e) „zásadami a postupy fungování TLD .eu.“ podrobná pravidla pro fungování a správu TLD .eu;

f) „registrací“ řada úkonů a procesních kroků provedených od zahájení registrace do jejího ukončení na žádost fyzické nebo právnické osoby elektronickou podatelnou nebo rejstříkem, jejichž cílem je provedení registrace doménového jména na dobu určitou.

KAPITOLA II

Provádění TLD .eu

Oddíl 1

OBECNÉ ZÁSADY

Článek 3

Kritéria způsobilosti

O registraci jednoho nebo více doménových jmen v TLD .eu může požádat kterýkoli z těchto subjektů:

i) občan Unie, nezávisle na místě svého pobytu, nebo

ii) fyzická osoba, která není občanem Unie a která je rezidentem členského státu, nebo

iii) podnik usazený v Unii nebo

iv) organizace usazená v Unii, aniž je dotčeno použití vnitrostátních právních předpisů.

Článek 4

Registrace a odebírání doménových jmen

1.    Doménové jméno se přidělí způsobilé straně, jejíž žádost rejstřík obdržel jako první technicky správným způsobem, jak stanoví postupy pro žádosti o registraci podle čl. 11 písm. b).

2.    Jednou zaregistrované doménové jméno není přístupné pro další registraci až do doby uplynutí registrace, pokud nebude obnovena, nebo do odebrání doménového jména.

3.    Rejstřík může odebrat doménové jméno z vlastního podnětu, aniž by použil postup mimosoudního řešení sporů, a to z těchto důvodů:

a) rejstřík neobdržel dlužné platby;

b) držitel doménového jména nesplňuje obecná kritéria způsobilosti podle článku 3;

c) držitel doménového jména nedodržuje požadavky kladené na žádost o registraci stanovené v čl. 11 písm. b).

4.    S výhradou vhodného alternativního řešení sporů nebo soudního řízení může být doménové jméno rovněž odebráno a v případě potřeby přiděleno jiné straně, pokud je totožné se jménem nebo zavádějícím způsobem podobné jménu, pro které existuje právo stanovené vnitrostátním právem nebo právem Unie, a pokud toto doménové jméno:

a) jeho držitel zaregistroval, aniž by měl na toto jméno právo nebo měl na tomto jménu oprávněný zájem, nebo

b) bylo zaregistrováno nebo užíváno nikoli v dobré víře.

5.    Doménová jména považovaná soudem členského státu za hanlivá, rasistická nebo odporující veřejnému pořádku rejstřík po oznámení soudního rozhodnutí zablokuje a po oznámení konečného rozhodnutí odebere. Rejstřík blokuje pro budoucí registraci jména, která byla předmětem tohoto soudního rozhodnutí, tak dlouho, dokud toto rozhodnutí zůstává v platnosti.

Článek 5

Jazyky, rozhodné právo a soudní příslušnost

1.    Registrace doménových jmen se provádí ve všech abecedních znacích úředních jazyků Unie v souladu s dostupnými mezinárodními normami, jak připouštějí příslušné protokoly doménových jmen se znaky národních abeced (IDN).

2.    Aniž je dotčeno nařízení (EU) č. 1215/2012 a práva a povinnosti uznané členskými státy nebo Unií, jež vyplývají z mezinárodních nástrojů, smlouvy mezi rejstříkem a elektronickými podatelnami, ani smlouvy mezi elektronickými podatelnami a žadateli o registraci doménových jmen nesmí jako rozhodné právo určit jiné právo než právo jednoho z členských států, ani určit jako orgán příslušný pro řešení sporů soud, rozhodčí soud nebo jiný orgán se sídlem mimo Unii.

Článek 6

Rezervace doménových jmen

1.    Rejstřík si v případě potřeby může rezervovat určitý počet doménových jmen pro svůj provoz v souladu se smlouvou uvedenou v čl. 8 odst. 3.

2.    Komise může rejstříku uložit, aby zavedl doménová jména přímo v TLD .eu za účelem jejich využití orgány a institucemi Unie.

3.    Aniž jsou dotčena již rezervovaná nebo registrovaná doménová jména, mohou členské státy oznámit Komisi seznam doménových jmen, která:

a) nemusí být zaregistrována podle vnitrostátního práva nebo

b) mohou být členskými státy zaregistrována nebo rezervována pouze v doméně druhého stupně. Tato doménová jména musí být omezena na obecně uznávané zeměpisné nebo geopolitické pojmy týkající se politického nebo územního uspořádání členského státu.

4.    Komise přijme seznamy oznámené členskými státy prostřednictvím prováděcích aktů. Tyto prováděcí akty se přijímají v souladu s přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2.

Článek 7

Elektronické podatelny

1.    Akreditaci elektronických podatelen provádí rejstřík v souladu s přiměřenými, transparentními a nediskriminačními postupy akreditace, které byly předem schváleny Komisí. Akreditační postupy rejstřík veřejně zpřístupní ve snadno dostupné formě.

2.    Vůči akreditovaným elektronickým podatelnám domény .eu, které poskytují rovnocenné služby, uplatňuje rejstřík rovnocenné podmínky za rovnocenných okolností a poskytuje jim služby a informace za stejných podmínek a ve stejné kvalitě jako v případě svých vlastních rovnocenných služeb.

Oddíl 2

REJSTŘÍK

Článek 8

Ustanovení rejstříku

1.    Komise prostřednictvím prováděcích aktů stanoví kritéria a postup pro ustanovení rejstříku. Tyto prováděcí akty se přijímají v souladu s přezkumným postupem podle čl. 17 odst. 2.

2.    Komise ustanoví rejstřík po dokončení postupu uvedeného v odstavci 1.

3.    S ustanoveným rejstříkem uzavře Komise smlouvu. Ve smlouvě jsou upřesněna pravidla, zásady a postupy poskytování služeb rejstříkem a podmínky, za nichž Komise provádí dohled nad činnostmi rejstříku spojenými s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu. Smlouva je omezena na dobu určitou s možností obnovení a obsahuje zásady a postupy fungování TLD .eu stanovené podle článku 11.

4.    Odchylně od postupů uvedených v odstavcích 1 a 2 může Komise ze závažných naléhavých důvodů rejstřík ustanovit prostřednictvím okamžitě použitelných prováděcích aktů v souladu s postupem uvedeným v čl. 17 odst. 3.

Článek 9

Charakteristika rejstříku

1.    Rejstřík má své sídlo, správní ústředí a hlavní provozovnu na území Unie.

2.    Rejstřík může ukládat poplatky přímo související se vzniklými náklady, pokud to umožňuje smlouva uzavřená podle čl. 8 odst. 3.

Článek 10

Povinnosti rejstříku

Rejstřík:

a) dodržuje pravidla, zásady a postupy stanovené tímto nařízením a smlouvou uvedenou v čl. 8 odst. 3;

b) vytváří, přiděluje a spravuje TLD .eu v obecném zájmu a na základě zásad kvality, účinnosti, spolehlivosti, transparentnosti, dostupnosti a nediskriminace a zajišťováním spravedlivých podmínek hospodářské soutěže;

c) uzavírá příslušnou smlouvu o přidělení kódu TLD .eu, s výhradou předchozího souhlasu Komise;

d) na základě žádosti jakékoli ze způsobilých stran uvedených v článku 3 provádí registraci doménových jmen v TLD .eu;

e) aniž jsou dotčena případná soudní řízení a s výhradou odpovídajících procesních záruk dotčeným stranám, zajišťuje, aby elektronické podatelny a žadatelé o registraci mohli předložit libovolný smluvní spor s rejstříkem subjektu pro alternativní řešení sporů (ADR);

f) zajišťuje dostupnost a pravost databází doménových jmen;

g) na své vlastní náklady a se souhlasem Komise uzavře dohodu s uznávaným svěřenským nebo jiným správcem usazeným na území Unie, přičemž označí Komisi jako příjemce dohody o svěřenství, a svěřenskému správci každý den předává elektronickou kopii obsahu databáze TLD .eu.;

h) zavádí seznamy uvedené v čl. 6 odst. 3;

i) podporuje cíle Unie v oblasti správy internetu;

j) zveřejní zásady a postupy fungování TLD .eu stanovené podle článku 11 ve všech úředních jazycích Evropské unie;

k) alespoň každé dva roky nechá na vlastní náklady provést audit nezávislým subjektem s cílem osvědčit dodržování tohoto nařízení a výsledky zašle Komisi;

l) na žádost Komise se podílí na činnosti rady pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran a spolupracuje s Komisí na zlepšení fungování a správy TLD .eu.

Článek 11

Zásady a postupy fungování TLD .eu

Smlouva uzavřená mezi Komisí a ustanoveným rejstříkem podle čl. 8 odst. 3 obsahuje zásady a postupy, pokud jde o fungování TLD .eu v souladu s tímto nařízením, včetně:

a) způsobu alternativního řešení sporů;

b) požadavků a postupů pro žádosti o registraci, způsobu ověřování údajů žadatelů o registraci a spekulativní registrace doménových jmen;

c) strategie pro případy zneužívající registrace doménových jmen;

d) postupu odebírání doménových jmen;

e) nakládání s právy duševního vlastnictví;

f) opatření, jejichž smyslem je umožnit příslušným orgánům přístup k údajům v rejstříku pro účely předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání trestné činnosti v souladu s unijními a vnitrostátními právními předpisy;

g) prováděcích postupů pro změnu smlouvy.

Článek 12

Databáze WHOIS

1.    Rejstřík zřídí a spravuje databázi WHOIS za účelem poskytování přesných a aktuálních informací o registraci doménových jmen v TLD .eu.

2.    Databáze WHOIS obsahuje relevantní informace, jež nejsou nepřiměřené vzhledem k účelu databáze, informace o kontaktních místech spravujících doménová jména v TLD .eu a informace o držitelích doménových jmen. Pokud je držitelem doménového jména fyzická osoba, podléhají informace, které se mají veřejně zpřístupnit, souhlasu držitele doménového jména ve smyslu nařízení 2016/679.

Oddíl 3

DOHLED NAD REJSTŘÍKEM

Článek 13

Dohled

1.    Komise sleduje činnosti rejstříku spojené s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu a dohlíží na ně.

2.    Komise ověřuje řádnost finančního řízení, soulad s nařízením a dodržování zásad a postupů fungování TLD .eu uvedených v článku 11 ze strany rejstříku a pro tento účel si může vyžádat informace.

3.    Komise může v souladu se svou činností v oblasti dohledu rejstříku sdělit určité pokyny vedoucí k nápravě nebo zlepšení činností spojených s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu.

4.    Komise se může případně poradit se zúčastněnými stranami a vyhledat odborná doporučení, pokud jde o výsledky činností v oblasti dohledu podle tohoto článku a způsoby, jakými by rejstřík mohl činnost spojenou s vytvářením, přidělováním a správou TLD .eu zlepšit.

Článek 14

Rada pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran

1.    Zřizuje se rada pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran, jejímž posláním je poskytovat Komisi poradenství při provádění tohoto nařízení.

2.    Radu pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran tvoří zástupci soukromého sektoru, odborné obce, členských států, mezinárodních organizací, občanské společnosti a akademické obce, kteří jsou jmenováni Komisí na základě otevřeného a transparentního řízení.

3.    Rada pro doménu .eu se zapojením více zúčastněných stran má tyto úkoly:

a) pomáhat a Komisi a poskytovat jí poradenství při provádění tohoto nařízení;

b) vydávat stanoviska v otázkách správy, vytváření a přidělování TLD .eu;

c) poskytovat Komisi poradenství v otázkách sledování činnosti rejstříku a dohledu nad ním.

KAPITOLA III

Závěrečná ustanovení

Článek 15

Výhrada práv

Unie si vyhrazuje veškerá práva týkající se TLD .eu, zejména práva duševního vlastnictví a jiná práva k databázím rejstříku, jež jsou potřebná pro provádění tohoto nařízení, jakož i právo ustanovit jiný rejstřík.

Článek 16

Hodnocení a přezkum

1.    Nejpozději pět let ode dne použitelnosti tohoto nařízení a následně každé tři roky posoudí Komise provádění, účinnost a fungování TLD .eu.

2.    Komise předloží zprávu o výsledcích posouzení uvedeného v odstavci 1 Evropskému parlamentu a Radě.

Článek 17

Postup projednávání ve výboru

1.    Komisi je nápomocen výbor. Tento výbor je výborem ve smyslu nařízení (EU) č. 182/2011.

2.    Odkazuje-li se na tento odstavec, použije se článek 5 nařízení (EU) č. 182/2011.

3.    Odkazuje-li se na tento odstavec, použije se článek 8 nařízení (EU) č. 182/2011 ve spojení s článkem 5 uvedeného nařízení.

Článek 18

Přechodná ustanovení

1.    Držitelé doménových jmen zaregistrovaných podle čl. 4 odst. 2 písm. b) nařízení (ES) č. 733/2002 si ponechají práva ke stávajícími registrovaným doménovým jménůmv TLD .eu.

2.    Do dne [datum – nejpozději do dvou let od vstupu v platnost ] přijme Komise nezbytná opatření k ustanovení rejstříku a uzavření smlouvy s tímto rejstříkem podle tohoto nařízení. Smlouva nabyde účinku dnem [datum – použitelnosti tohoto nařízení: nejpozději do tří let od vstupu v platnost].

3.    Smlouva uzavřená mezi Komisí a rejstříkem podle čl. 3 odst. 1 písm. c) nařízení (ES) č. 733/2002 nepozbyde účinku do dne [datum – jeden den přede dnem použitelnosti tohoto nařízení: nejpozději do tří let od vstupu v platnost].

Článek 19

Zrušení

Nařízení (ES) č. 733/2002 a nařízení Komise (ES) č. 874/2004 se zrušují s účinkem ode dne [datum – použitelnosti tohoto nařízení: nejpozději do tří let od vstupu v platnost].

Článek 20

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne [datum – nejpozději do tří let od vstupu v platnost].

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

(1)    V systému doménových jmen (dále jen „DNS“) dochází k přidělení určitého doménového jména v okamžiku, kdy je příslušná TLD (v tomto případě .eu) sdružením ICANN zveřejněna v databázi kořenové oblasti. Zveřejnění v databázi kořenové oblasti umožňuje, aby národní doména (např.  .eu) fungovala jako doména nejvyšší úrovně v rámci systému doménových jmen.
(2)    Kořenovou oblastí je oblast DNS nejvyšší úrovně v rámci hierarchicky uspořádaného jmenného prostoru DNS internetu.
(3)    COM(2015) 0192 final.
(4)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations  
(5)    16200/14.
(6)    COM(2014) 072 final.
(7)    Doménová jména se znaky národních abeced (dále jen „IDN“) umožňují využívání doménových jmen v místních jazycích a písmech. IDN využívají znaky jednotlivých písem, např. arabského, čínského, cyrilice nebo dévanágarí. Ty jsou zakódovány podle normy Unicode a používají se podle příslušných protokolů IDN. TLD .eu podporuje všech 24 úředních jazyků EU, včetně bulharštiny a řečtiny, které vyžadují doménová jména v cyrilici a řečtině.
(8)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations  
(9)    Úř. věst. C , , s. .
(10)    Úř. věst. C , , s. .
(11)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 ze dne 22. dubna 2002 o zavádění domény nejvyšší úrovně .eu (Úř. věst. L 113, 30.4.2002, s. 1).
(12)    Nařízení Komise (ES) č. 874/2004 ze dne 28. dubna 2004, kterým se stanoví obecná pravidla pro zavádění a funkce domény nejvyšší úrovně .eu a zásady, jimiž se řídí registrace (Úř. věst. L 162, 30.4.2004, s. 40).
Top