Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014AE3998

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Strategie EU pro alpský region (průzkumné stanovisko)

    Úř. věst. C 230, 14.7.2015, p. 9–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.7.2015   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 230/9


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Strategie EU pro alpský region

    (průzkumné stanovisko)

    (2015/C 230/02)

    Zpravodaj:

    pan Stefano PALMIERI

    Dne 27. října 2014 požádala Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, Evropský hospodářský a sociální výbor o vypracování průzkumného stanoviska k tématu

    Strategie EU pro alpský region (EUSALP).

    Specializovaná sekce Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 18. listopadu 214.

    Na 503. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 10. a 11 prosince 2014 (jednání dne 10. prosince), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 132 hlasy pro, nikdo nebyl proti a 3 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1.

    Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) vítá zvláštní pozornost věnovanou vypracování strategie Evropské unie pro alpský region (EUSALP), jejímž cílem je podpořit soudržnost a konkurenceschopnost s ohledem na výzvy, jež samotné země či regiony nejsou schopny uspokojivě řešit obvyklými prostředky.

    1.2.

    EHSV zdůrazňuje, že dynamika rozvoje alpského regionu je významným způsobem svázána s alpským masívem, a to i z hlediska jeho identity a nezaměnitelnosti. Alpy jsou spojovacím článkem všech územních celků, jichž se strategie týká, ať už z ekonomického, sociálního, či environmentálního hlediska.

    1.3.

    EHSV zdůrazňuje, že státy zainteresované ve strategii EUSALP na sebe vzaly značný politický závazek, a jak celostátní, tak regionální vlády jsou v tomto ohledu vysoce uvědomělé a zaangažované. Tato uvědomělost je důsledkem procesu spolupráce, jenž byl v této oblasti započat v 70. letech 20. století.

    1.4.

    EHSV považuje specifické rysy alpského regionu, jako je fakt, že region zahrnuje jedny z nejkonkurenceschopnějších územních celků na světě, dále pak hospodářské a sociální nerovnosti mezi ‘venkovskými a horskými oblastmi’ a ‘městskými oblastmi a městy’, přírodní a kulturní bohatství a obrovskou koncentraci dopravních toků za určující a charakteristické prvky oblasti.

    1.5.

    Jestliže na jednu stranu EHSV souhlasí s obecným pojetím strategie, pokud jde o cíle, pilíře a priority, jež jsou v souladu s obsahem diskusního dokumentu, na stranu druhou se domnívá, že co se týče ‘akčního plánu’, je třeba do něj začlenit tyto cíle, pilíře a priority a je třeba je zlepšit.

    1.6.

    EHSV bere na vědomí skutečnost, že území, na něž se bude EUSALP vztahovat, se vyznačuje z evropského hlediska vysoce nadprůměrnou úrovní hospodářského rozvoje, environmentální udržitelnosti a sociální soudržnosti. Navzdory této charakteristice klade hospodářská a finanční krize a změny, jež jsou důsledkem globalizace hospodářství a trhů, před celý makroregion významné výzvy vyžadující citlivý přístup. Z těchto důvodů má EHSV za to, že pro účely stimulace ekonomické konkurenceschopnosti a sociální soudržnosti Evropy je vysoce důležité, aby byl splněn obecný cíl EUSALP, totiž zajistit, aby se tento region udržel mezi nejatraktivnějšími regiony Evropy díky lepšímu využívání vlastních zdrojů a příležitostí k udržitelnému a inovativnímu rozvoji  (1).

    1.7.

    Dle názoru EHSV je zásadní posílit holistický přístup k rozvoji této strategie formou stanovení nových, přesnějších cílů, jak je uvedeno v odstavci 4.4.

    1.8.

    EHSV by si přál, aby byla v rámci ‘akčního plánu’ EUSALP posílena vzájemná provázanost a soudržnost mezi prioritami týkajícími se konkurenceschopnosti (pilíř 1) a prioritami vztahujícími se k udržitelnosti (pilíř 3), aby tak bylo zajištěno naplnění cílů v oblasti rozvoje a zároveň nebyly ohroženy potřeby a příležitosti budoucích generací.

    1.9.

    Co se týče ‘prvního pilíře’, EHSV považuje za věc klíčového významu zajistit udržitelný růst a podporovat plnou zaměstnanost, inovace, konkurenceschopnost a soudržnost alpského regionu prostřednictvím vzájemné solidarity mezi horskými a městskými oblastmi. Pokud jde o otázku priorit, jsou rozvedeny v odstavci 5.2.

    1.10.

    V souvislosti s ‘druhým pilířem’ podporuje EHSV prosazování územního rozvoje založeného na spolupráci mezi vnitřními a vnějšími územními systémy, na dostupnosti služeb, udržitelné mobilitě a posílení dopravy a infrastruktury pro komunikaci. Pokud jde o otázku priorit, jsou rozvedeny v odstavci 5.3.

    1.11.

    Co se týče ‘třetího pilíře’, EHSV považuje za věc zásadního významu zvýšit úsilí o udržitelnou správu a o ochranu životního prostředí a rovněž úsilí o zhodnocení územního kapitálu regionu. Pokud jde o otázku priorit, jsou rozvedeny v odstavci 5.4.

    1.12.

    EHSV je toho mínění, že bez silné správy a finančních zdrojů určených výhradně na podporu budování kapacit zde existuje riziko, že strategie EUSALP ztratí na efektivitě a sníží se i její strategický význam. V této souvislosti EHSV v souladu se závěry Rady požaduje, aby byl vypracován akční plán založený na vzájemné doplňkovosti mezi programy financování, koordinaci institucionálních nástrojů a definování nových projektů makroregionálního charakteru (2).

    1.13.

    EHSV je – s ohledem na závěry stanoviska k tématu Správa a řízení makroregionálních strategií (3) – toho názoru, že vypracování i provádění strategie EUSALP vyžaduje specifický systém správy založený na spolupráci a koordinaci. V této souvislosti se EHSV domnívá, že pro zajištění účinnosti strategie je nezbytné, aby byla založena na skutečné ‘víceúrovňové správě’ (4), tak aby byla schopna zhodnotit i ‘horizontální rozměr’ (účast občanské společnosti), který doplní a zlepší ‘vertikální rozměr’ (účast místních a regionálních orgánů) při plném respektování zásady subsidiarity a proporcionality (5).

    1.14.

    EHSV by si přál, aby byla organizovaná občanská společnost zapojena do budování kapacit, a pozitivně hodnotí zřízení ‘stálého fóra’, v němž jsou zastoupeny a podporovány sociální a hospodářské subjekty z alpského regionu.

    1.15.

    EHSV považuje za věc zásadního významu podporu zaměstnanosti, se zvláštním zaměřením na mladé lidi a na dlouhodobě nezaměstnané. Za důležité považuje také zásahy, jejichž cílem je podpora sociálních investic, a přizpůsobení systémů sociální ochrany.

    2.   Strategie EU pro alpský region: obecné připomínky

    2.1.

    Cílem tohoto stanoviska je zhodnotit dokument předložený k veřejné konzultaci týkající se strategie EU pro alpský region (6), dále jen EUSALP, i s odkazem na stanoviska k makroregionálním strategiím, která Výbor přijal v minulosti.

    2.2.

    Alpský region zahrnuje 5 členských států (Itálii, Francii, Rakousko, Německo a Slovinsko) a dvě třetí země (Švýcarsko a Lichtenštejnsko) a rozkládá se na ploše 4 50  000 km2, na níž žije 70 milionů obyvatel.

    2.2.1.

    Územní systémy, jichž se EUSALP týká, jsou úzce spjaty s Alpami, jež jsou nejen znakem identity a nezaměnitelnosti, ale jsou rovněž spojovacím článkem těchto územních celků z ekonomického, logistického a environmetálního hlediska (7).

    2.3.

    V oblasti makroregionální politiky, již EU provádí od roku 2009, nabývá geografické vymezení EUSALP na zásadním významu, neboť rozšiřuje makroregionální koncepci směrem k západnímu Středomoří (8). Kromě toho má rovněž význam strategický, a to z pohledu ‘evropské politiky soudržnosti’, a důležitý je i aspekt kontinuity v souvislosti se strategií EU pro region Baltského moře (EUSBSR) (9), strategií EU pro Podunají (EUSADR) (10) a strategií EU pro jadransko-jónský region (EUSAIR) (11).

    2.4.

    Od 70. let 20. století rozvíjejí alpské regiony navzdory státním hranicím, jež je historicky rozdělovaly, společné vědomí v otázce potřeby vytvořit alpský územní systém pojatý jako jeden útvar, jejž je třeba zachovat a posílit. Na základě toho byl zahájen soubor iniciativ v oblasti meziregionální, nadnárodní a přeshraniční spolupráce, mezi jejichž základní cíle patřil cíl podporovat vzájemné pochopení mezi národy, a umožnit tak překonat jazykové, sociálněekonomické a etnické rozdíly a stimulovat intenzivnější integraci na evropské úrovni (12).

    2.5.

    Milníky v procesu vzniku EUSALP, jenž by měl být zakončen přijetím strategie Radou do konce roku 2015 (13), byly ‘alpská konference v Bad Ragaz’ (červen 2015) a konference v Grenoblu (říjen 2013).

    2.5.1.

    U příležitosti konference v Grenoblu (14) byly v politickém usnesení o vypracování strategie EU pro alpský region stanoveny cíle, příležitosti, jež je třeba využít, a výzvy, kterým je nutné čelit, ve třech hlavních oblastech: konkurenceschopnost, inovace, zemědělství, lesnictví a cestovní ruch; voda, energie, životní prostředí a klima; přístupnost, komunikace a doprava.

    3.   Konzultační dokument: obecný rámec, záměry a cíle

    3.1.

    Ve strategii EUSALP je ‘alpský masív’ charakteristickým prvkem celého prostoru spolupráce. Široká různorodost území je jedním z hlavních charakteristických znaků, jež alpský region odlišují od ostatních částí Evropy: horské oblasti a okolní oblasti předhůří, přístupná i ta vzdálenější údolí, nížiny a náhorní plošiny, metropolitní oblasti a města.

    3.1.1.

    Za účelem usnadnění identifikace oblastí, na něž by měly být zaměřeny cíle a priority EUSALP, je následně uvedeno pět typů územních kontextů příznačných pro alpský region: ‘alpské metropole’, ‘alpská města’, ‘rostoucí venkovské oblasti’, ‘ustupující venkovské oblasti’ a ‘turistické oblasti’.

    3.2.

    Alpský region má řadu specifických vlastností, jež si zasluhují zvláštní pozornost a které odlišují EUSALP od makroregionálních strategií pro oblast Baltského moře, Podunají a pro jadransko-jónský region: skutečnost, že oblast zahrnuje jedny z nejrozvinutějších regionů na světě, jež mají konkurenceschopnou ekonomiku, vysokou úroveň kvality života a sociální a politickou stabilitu; dále se vyznačuje ekonomickými a sociálními rozdíly mezi venkovskými oblastmi, nížinami a městskými oblastmi; obsahuje jedinečné přírodní dědictví a ekosystémy; její kulturní dědictví je zásadním prvkem sociální soudržnosti a rozvoje samotného alpského regionu; a dále je to koncentrace dopravních toků, jež je značně problematická z hlediska přetížení dopravy a ochrany životního prostředí.

    3.3.

    Obecným cílem strategie EUSALP je zajistit, aby se tento region udržel mezi nejatraktivnějšími regiony Evropy díky co nejlepšímu využívání vlastních zdrojů a příležitostí k udržitelnému a inovativnímu rozvoji.

    3.3.1.

    Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím aktivit vztahujících se ke třem ‘tematickým pilířům’: zvýšení konkurenceschopnosti, prosperity a soudržnosti, zajištění dostupnosti a propojení všem obyvatelům a zajištění udržitelnosti.

    3.3.2.   První pilíř: zvýšit konkurenceschopnost, prosperitu a soudržnost v alpském regionu

    3.3.2.1.

    Alpský region je největším evropským hospodářským a výrobním centrem s vysokým rozvojovým potenciálem, avšak nedostatečná hospodářská, sociální i územní soudržnost zde stále představuje problém. Hory komplikují homogenní rozvoj oblasti. Cílem strategie EUSALP je podpořit v regionu inovativní hospodářský rozvoj prostřednictvím vytvoření vyváženějšího modelu, jenž by zároveň zohlednil rozmanitost a specifické podmínky územních celků. Je nezbytné stimulovat konkurenceschopné hospodářství, v němž bude možné zaručit současně prosperitu, energetickou účinnost, kvalitu života a tradiční hodnoty, jež jsou pro oblast charakteristické.

    3.3.3.   Druhý pilíř: zajistit všem obyvatelům alpského regionu dostupnost a propojení

    3.3.3.1.

    Je zapotřebí podpořit vyvážený územní rozvoj prostřednictvím modelů mobility šetrných k životnímu prostředí, udržitelných systémů dopravy, komunikačních služeb a infrastruktury. V rámci evropského systému dopravy zaujímá alpský region strategické místo, neboť jej protínají obě spojovací osy, tedy osa sever–jih a osa východ–západ. Nacházejí se zde nejdůležitější dopravní uzly Evropy a alpské průsmyky, jež mají dopad na území systémy vyznačující se zvláštní zranitelností z hlediska životního prostředí. Je nutné zahájit politiku, jež bude zkoordinována tak, aby uspokojila potřeby v oblasti dopravy a zajistila dobré životní podmínky obyvatelům a rovnováhu z hlediska životního prostředí. V alpském regionu musí být koncepce propojení rozšířena tak, aby zahrnula také infrastrukturu a komunikační služby.

    3.3.4.   Třetí pilíř: zajistit udržitelnost alpského regionu

    3.3.4.1.

    Pro region je nezbytné, aby bylo zachováno alpské dědictví a prosazováno udržitelné využívání přírodních a kulturních zdrojů. Voda, minerální zdroje, biologicky rozmanitá proměnlivá krajina a široké a různorodé kulturní dědictví jsou charakteristické prvky, jež je třeba chránit a zhodnocovat. Využívání potenciálu zdrojů, jako je voda nebo biomasa, ekologickým způsobem má zásadní význam pro stimulaci konkurenceschopnosti a soudržnosti oblasti, neboť může podpořit naplňování strategických cílů, mezi něž patří například energetická soběstačnost a regionální kapacity pro uskladnění energie.

    4.   Zvláštní připomínky k makroregionálnímu rozměru alpského regionu

    4.1.

    Strategie pro alpský region má v zúčastněných zemích silnou politickou podporu a je zde v dobrém povědomí. Pro EU představuje výzvu a současně velkou příležitost. Posláním strategie je rozvíjet hospodářství, propojit území a chránit životní prostředí oblasti, jež má enormní význam pro hospodářskou konkurenceschopnost a sociální soudržnost Evropy.

    4.2.

    Proces přípravy EUSALP vyžaduje strukturovaný dialog mezi různými zúčastněnými subjekty, aby bylo možné společně určit a řešit specifické potřeby. Zvláštní pozornost je nutné věnovat environmentálnímu, kulturnímu, hospodářskému a sociálnímu charakteru regionu a rovněž silné vzájemné závislosti mezi městskými a venkovskými oblastmi. Je proto třeba zahájit široký a otevřený dialog mezi zúčastněnými stranami, aby byla vypracovaná strategie široce přijata.

    4.2.1.

    Je důležité koordinovat politiky v zájmu územní soudržnosti. Některá témata v oblastech hospodářských inovací, způsobů dopravy a životního prostředí jsou vzájemně provázaná a nelze je řešit samostatně na místní úrovni, nýbrž vyžadují širší perspektivu, kterou nabízí makroregionální úroveň.

    4.2.2.

    V souvislosti se sdělením týkajícím se správy a řízení makroregionálních strategií (15) je nutné zajistit, aby ‘víceúrovňová správa’ strategie EUSALP měla skutečný ‘horizontální rozměr’ (účast občanské společnosti), který doplní a zlepší ‘vertikální rozměr’ (účast místních a regionálních orgánů) při plném respektování zásady subsidiarity a proporcionality.

    4.3.

    EHSV se domnívá, že EUSALP je základním nástrojem podpory činností alpského regionu souvisejících s otázkami, jako je ekonomická globalizace, změna klimatu, informační společnost, znalostní ekonomika, demografické změny a pohyb zboží a osob.

    4.4.

    Prostřednictvím strategie je možné posílit rozvoj alpského regionu díky holistickému přístupu, jenž umožní funkčnost a vzájemnou provázanost hospodářského, environmentálního a sociálního rozměru. S ohledem na to a v zájmu dosažení holistického přístupu založeného na specifických záměrech určil EHSV pět strategických cílů, jež by měly být zastoupeny v ‘akčním plánu’:

    stimulovat dynamický systém MSP a prosperující podnikání v zájmu zvýšení zaměstnanosti;

    napomáhat zvýšení kapacit založených na tradicích a společenské rozmanitosti;

    prosazovat rovnováhu a rovnost v přístupu ke službám obecného zájmu v celém alpském regionu;

    podporovat sdílenou odpovědnost a rovnoprávnou spolupráci mezi alpskými územními celky;

    podporovat ochranu udržitelné správy biologické rozmanitosti, krajiny a přírodních zdrojů.

    4.4.1.

    Podporovat dynamický systém MSP a prosperující podnikání v zájmu zvýšení zaměstnanosti EUSALP musí posilovat kapacity zúčastněných územních systémů, pokud jde o soutěž v rámci globální ekonomiky, a to formou podpory udržování stávajících a tvorby nových kvalitních pracovních míst.

    4.4.2.

    Napomáhat zvýšení kapacit založených na tradicích a společenské rozmanitosti. EUSALP musí podporovat zachování hodnot spjatých s identitou, jež jsou pro zainteresovaná území charakteristické, a současně s tím prosazovat přístup k hospodářskému rozvoji a sociálnímu začleňování založený na využití místních vědomostí a tradic.

    4.4.3.

    Podporovat rovnováhu a rovnost v přístupu ke službám obecného zájmu v celém alpském regionu. Prostřednictvím EUSALP se bude napomáhat zachování a přizpůsobení rámce služeb veřejného zájmu s cílem řešit potřeby obyvatel této oblasti, přičemž zvláštní pozornost bude věnována obyvatelům žijícím na územích s ‘geografickými znevýhodněními’.

    4.4.4.

    Podporovat sdílenou odpovědnost a spolupráci mezi alpskými územními celky. EUSALP poskytne podporu rovněž novým přístupům ke sdíleným odpovědnostem a rovnoprávné spolupráci mezi územními celky alpského regionu, jako jsou například vertikální vazby mezi metropolemi a venkovskými a turistickými oblastmi.

    4.4.5.

    Podporovat ochranu udržitelného řízení biologické rozmanitosti, krajiny a přírodních zdrojů. Prostřednictvím EUSALP bude třeba podporovat ochranu a udržitelnou správu biologické rozmanitosti, krajiny a přírodních zdrojů, a to díky nalezení správné rovnováhy mezi opatřeními zaměřenými na ochranu a opatřeními zaměřenými na přiměřené využívání ekosystémových služeb a produktů. Je rovněž zapotřebí prosazovat zavádění modelů řízení šetrných k přírodnímu prostředí, jejichž cílem je dosáhnout vyváženějšího rozložení výhod plynoucích z využívání ekosystémových produktů a služeb mezi různými územními úrovněmi alpského regionu.

    4.5.

    EHSV má za to, že EUSALP by měla být vypracována v souladu s rozhodnutími přijatými Radou, dle nichž by jednak makroregionální strategie neměla vyžadovat dodatečné zdroje ani právní předpisy ani řídicí orgány (třikrát NE), jednak je třeba připravit akční plán založený na vzájemné doplňkovosti programů financování, koordinaci institucionálních nástrojů a definování nových projektů makroregionálního charakteru. Zvláštní pozornost je třeba věnovat budování kapacit.

    4.5.1.

    Zásadně důležité je podle EHSV zapojit do budování kapacit nejen veřejnou správu, ale i zástupce organizované občanské společnosti. Budování kapacit je možné provádět také formou ‘stálého fóra’, v němž by byly zastoupeny sociální a hospodářské subjekty.

    4.5.2.

    EHSV má za to, že značné finanční prostředky, které EU již vyčlenila na regionální programy prostřednictvím evropských strukturálních a investičních fondů na období 2014–2020 (16), představují přiměřené prostředky, jež musí být účinně využity při provádění strategie, a to prostřednictvím lépe koordinovaných opatření podřízených jednotnému strategickému přístupu. V programovém období 2014–2020 budou k dispozici další možnosti financování, a to prostřednictvím nástrojů, jako je HORIZONT 2020 (17), COSME (18), CEF (19), EaSI (20), Erasmus+ (21) a LIFE (22).

    5.   Konkrétní připomínky ke třem pilířům

    5.1.

    ESHV se domnívá, že v zájmu podpory dosažení strategických cílů stanovených v konzultačním dokumentu a specifických cílů uvedených v odstavci 4 tohoto stanoviska je velmi důležité stanovit konkrétnější priority v souvislosti se třemi pilíři EUSALP.

    5.1.1.

    Hlavní výzvu, již bude nutné překonat prostřednictvím strategie pro alpský region, představuje harmonizace a posílení rovnováhy mezi cíli v oblasti hospodářské, environmentální a sociální udržitelnosti.

    5.2.   První pilíř: Rozvoj Alp – zvýšit konkurenceschopnost, prosperitu a soudržnost v alpském regionu

    5.2.1.

    EHSV považuje za zásadní zajistit udržitelný růst a podporovat plnou zaměstnanost, inovace, konkurenceschopnost a soudržnost alpského regionu prostřednictvím konsolidace a diverzifikace specifických činností, a to s cílem stimulovat vzájemnou solidaritu mezi horskými a městskými oblastmi.

    5.2.2.   Priority

    5.2.2.1.

    Podporovat inovace a konkurenceschopnost MSP díky zlepšení systémů pro ‘přístup k financování’, posílení schopností podniků využívat příležitosti nabízené unijními programy pro období 2014–2020 a systémy ‘zadávání veřejných zakázek na inovativní záměry’ (a zvláště ‘zadávání veřejných zakázek v předobchodní fázi’ (23)).

    5.2.2.2.

    Napomáhat posilování procesů rozvoje spjatých se ‘zelenou ekonomikou’ (mimo jiné prostřednictvím vytváření nových podniků) za využití environmentálních specifik alpského regionu a značných výrobních a inovativních kapacit, jež jsou pro region příznačné.

    5.2.2.3.

    Podporovat produkty alpského regionu prostřednictvím politiky ‘povědomí o značce’ nebo prostřednictvím jednotlivých značek ve spojení s označením původu a územním marketingem. Dalším příkladem přidané hodnoty a možného způsobu podpory konkurenceschopnosti této oblasti je využívání ‘ekosystémových produktů a služeb’ (24).

    5.2.2.4.

    Posílit spolupráci mezi vědeckými a technologickými parky, univerzitami, výzkumnými středisky a MSP a zvýšit kapacity výzkumné infrastruktury a zlepšit propojení této infrastruktury se špičkovými centry světové úrovně. Při přípravě akčního plánu EUSALP by bylo žádoucí stanovit průřezovou prioritu zaměřenou na podporu činností v oblasti výzkumu a inovací.

    5.2.2.5.

    Vypracovat společnou strategii za účelem transformace makroregionálního alpského prostoru v udržitelnou turistickou destinaci celosvětového významu, a to s využitím přírodního, kulturního a historického dědictví.

    5.2.2.6.

    Podpořit ‘pracovní místa’ coby ústřední prioritu EUSALP, přičemž zvláštní pozornost je třeba věnovat mladým lidem a dlouhodobě nezaměstnaným osobám. Klíčový význam má podpora tvorby nových stabilních a kvalitních pracovních míst, přičemž je současně třeba řešit problém týkající se sezónní zaměstnanosti, jenž se dotýká především turistických oblastí (horských a venkovských) alpského regionu.

    5.2.2.7.

    Podporovat iniciativy zaměřené na vytvoření jednotného prostoru práce, mobilitu pracovníků, nové stáže a praxe nadnárodního charakteru, definování mezinárodních vzdělávacích a pracovních programů a plné uznávání studijních diplomů a profesních kvalifikací. Zvláštní pozornost je nutné věnovat kvalifikaci pracovníků v odvětví cestovního ruchu, kteří jsou z velké míry zasaženi problémem ‘sezónnosti’.

    5.2.2.8.

    Podpořit spolupráci mezi různými územními rozměry typickými pro alpský region a posílit úlohu metropolitních oblastí a měst coby hnací síly konkurenceschopnosti a sociální soudržnosti.

    5.2.2.9.

    Napomáhat provádění opatření zaměřených na podporu sociálních investic a uzpůsobování systému sociální ochrany prostřednictvím rozvoje politik, jež budou v souladu se sdělením Evropské komise o ‘sociálních investicích pro růst a soudržnost’ (25).

    5.2.2.10.

    Přijmout opatření na podporu začleňování osob se zdravotním postižením a na předcházení diskriminaci na základě rasového či etnického původu, věku, sexuální orientace či pohlaví.

    5.3.   Druhý pilíř: Propojit Alpy – zajistit všem obyvatelům alpského regionu dostupnost a propojení

    5.3.1.

    EHSV podporuje prosazování územního rozvoje založeného na spolupráci mezi vnitřními a vnějšími územními systémy, na dostupnosti služeb, udržitelné mobilitě a posílení dopravy a infrastruktury pro komunikaci.

    5.3.2.   Priority

    5.3.2.1.

    Podpořit zavádění inovativních řešení v zájmu zajištění základních služeb v horských a venkovských oblastech (vzdělávání, zdravotnictví, sociální služby a mobilita), překonání tzv. digitální propasti a rozvoje širokopásmového připojení v celé oblasti.

    5.3.2.2.

    Posílit využívání technologií IKT ve všech oblastech veřejného zájmu (správa, služby zdravotní péče, služby vyhledávání pracovních příležitostí, distanční vzdělávání, elektronický prodej alpských produktů atd.), zaručit přiměřený stupeň disponibility veřejných služeb a reagovat na potřeby různých územních systémů alpského regionu, přičemž je nutné hledat správnou rovnováhu mezi hustotou a dostupností daných služeb.

    5.3.2.3.

    Prosazovat systémy integrované dopravy s podporou výměn prováděných v rámci různých územních systémů a zlepšit řízení přepravy zboží i osob s cílem snížit environmentální dopady a zvýšit přínosy pro místní komunity. Mezi základní předpoklady udržitelného rozvoje dopravy v alpském regionu patří přesun dopravy ze silnice na železnici a opatření zaměřená na omezení využívání sekundárních alpských koridorů (například formou jednotného mýtného pro všechny alpské tranzitní koridory).

    5.3.2.4.

    Vypracovat plány logistické interoperability na úrovni makroregionů a posílit multimodální propojení infrastrukturních uzlů (přístavů, letišť a logistických středisek) s globální sítí a s napojením na vnitrozemské vodní cesty.

    5.3.2.5.

    Prosazovat nadnárodní tematické sítě zabývající se aspekty důležitými pro rozvoj alpského regionu, jako je například řízení rizik, cestovní ruch, sport, lesnictví, zemědělství, energetika a technologické služby.

    5.3.2.6.

    Zkvalitnit správu v alpském regionu prostřednictvím aktivnějšího zapojení občanské společnosti za současné podpory zvyšování povědomí a znalostí občanů v souvislosti s tématy, jež pro alpský region klíčová.

    5.4.   Třetí pilíř: Chránit alpský region – zajistit udržitelnost alpského regionu

    5.4.1.

    EHSV považuje za věc zásadního významu zvýšit úsilí o udržitelnou správu a o ochranu životního prostředí a rovněž úsilí o zhodnocení územního kapitálu regionu.

    5.4.2.   Priority

    5.4.2.1.

    Přizpůsobit opatření zaměřená na podporu hospodářského rozvoje alpského regionu závazkům přijatým v oblasti boje proti změně klimatu tím, že se zruší vazba mezi růstem a konkurenceschopností zúčastněných územních systémů EUSALP a spotřebou přírodních zdrojů a surovin.

    5.4.2.2.

    Zvýšit povědomí místních komunit alpského regionu o významu ekosystémových služeb a spravedlivé a udržitelné správy přírodního bohatství. Alpy jsou nejvýznamnější oblastí Evropy z hlediska zásobování vodou. Je proto zásadně důležité posílit opatření zaměřená na zlepšení správy vodních zásob a povodí řek v alpském regionu.

    5.4.2.3.

    Prosazovat iniciativy zaměřené na podporu harmonizace opatření, jejichž cílem je zachování biologické rozmanitosti a krajiny alpského regionu a na jejich využívání způsobem šetrným k životnímu prostředí.

    5.4.2.4.

    Rozvíjet nástroje a postupy nadnárodního charakteru zaměřené na prevenci a snižování rizik (záplavy, sesuny půdy, laviny, lesní požáry atd.), integrovanou správu lesů (ať už z hlediska ekologického a přírodního významu nebo jako hospodářského zdroje) a problémy související s využíváním půdy (zhutnění půdy a rozpínání měst).

    5.4.2.5.

    Napomáhat přechodu na energetický systém nevyužívající uhlík díky zavedení iniciativ podporujících energetickou účinnost, zavádění decentralizovaných distribučních sítí založených na obnovitelných zdrojích energie a zkvalitňování modelů zástavby a veřejné dopravy založených na koncepci úspory energie.

    5.4.2.6.

    Rozvíjet a zavádět systémy integrované mobility za účelem snížení závislosti na automobilech a jejich používání, podporovat veřejnou dopravu jako službu veřejného zájmu a tam, kde je to možné, prosazovat způsoby dopravy na ‘obnovitelný’ pohon.

    V Bruselu dne 10. prosince 2014.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Henri MALOSSE


    (1)  Evropská komise, konzultační dokument – Strategie EU pro alpský region (EUSALP).

    (2)  Závěry Evropské rady, EUCO 23/1/11 REV 1, 23. a 24. června 2011.

    (3)  Úř. věst. C 12, 15.1.2015, s. 64.

    (4)  Bílá kniha Výboru regionů o víceúrovňové správě věcí veřejných (CdR 020/2009).

    (5)  Evropská komise: Evropský kodex chování pro partnerskou spolupráci v rámci evropských strukturálních a investičních fondů, C(2013) 9651 final.

    (6)  http://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/consultations/eusalp/

    (7)  http://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/consultations/eusalp/

    (8)  Stanovisko EHSV: Na cestě k makroregionální strategii EU pro rozvoj hospodářské, sociální a územní soudržnosti ve Středomoří, Úř. věst. C 170, 5.6.2014, s. 1.

    (9)  http://www.balticsea-region-strategy.eu

    (10)  http://www.danube-region.eu

    (11)  http://www.ai-macroregion.eu

    (12)  Arge-Alp; Alpe-Adria; Alp-Med; Euregio Tirolo-Alto Adige-Trentino; Alpská úmluva; program ‘Spazio alpino’; přeshraniční spolupráce.

    (13)  Evropská rada ve dnech 19. a 20. prosince 2013 – s. 26.

    (14)  Konference konaná v Grenoblu dne 18. října 2013, jíž se zúčastnili zástupci vlád a předsedové vlád regionů, jichž se týká EUSALP.

    (15)  Zpráva o správě a řízení makroregionálních strategií, COM(2014) 284 final.

    (16)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013 ze dne 17. prosince 2013.

    (17)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1290/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (18)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1287/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (19)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1315/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (20)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1296/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (21)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1288/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (22)  Prováděcí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1293/2013 ze dne 11. prosince 2013.

    (23)  Nařízení č. 966/2012, kterým se stanoví finanční pravidla o souhrnném rozpočtu EU.

    (24)  Mezi produkty ekosystémů patří například potraviny, voda, paliva či dřevo, služby tohoto druhu zahrnují zásobování vodou a čištění ovzduší, přirozenou recyklaci odpadů, vytváření půdy, opylování a mnohé další přírodní regulační mechanismy.

    (25)  COM(2013) 83 final.


    Top