Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004AE1437

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k Návrhu nařízení Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost (COM(2003) 808 final) – 2003/0311 (CNS))

    Úř. věst. C 120, 20.5.2005, p. 78–79 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    20.5.2005   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 120/78


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k Návrhu nařízení Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost

    (COM(2003) 808 final) – 2003/0311 (CNS))

    (2005/C 120/15)

    Dne 23. září 2004 se Rada rozhodla v souladu s článkem 152 Smlouvy o založení Evropského společenství konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci výše uvedené.

    Výbor se rozhodl ustanovit generálním zpravodajem Jana Olssona.

    Na svém 412. plenárním zasedání 27. - 28 října 2004 (jednání ze dne 27. října 2004) přijal Evropský hospodářský a sociální výbor toto stanovisko počtem 159 hlasů a jeden se zdržel hlasování:

    1.   Podstata návrhu Komise

    1.1

    Komise navrhuje přepracovat nařízení Rady (EEC) č. 302/93 z 8. února 1993 o založení Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

    1.2

    Předpokládané úpravy zahrnují následující:

    úpravy směřující k posílení úlohy Centra, zejména s ohledem na nové vzorce užívání drog, především mladými lidmi, kteří stále častěji kombinují nezákonné látky s látkami zákonnými, jako je alkohol. Úpravy mají umožnit Centru nalézt ukazatele pro vyhodnocování drogových politik a strategií zaváděných v Evropské unii;

    úpravy navržené jako reakce na rozšíření. Nařízení ustavuje řídící (orientační) výbor, který bude asistovat řídící radě EMCDDA. Navrhuje se též úprava složení vědeckého výboru centra;

    úpravy směřující k vyjasnění četných nejasností, které vznikly přijetím původního nařízení. Zde se jedná zvláště o střediska sítě REITOX, nikoliv specializovaná centra.

    2.   Všeobecné připomínky

    2.1

    Evropský hospodářský a sociální výbor lituje velmi krátkého času, který Rada Výboru vymezila k vyslovení stanoviska k návrhu nařízení, které Komise podala již v prosinci r. 2003.

    2.2

    Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) má za úkol poskytovat Společenství a jeho členským státům objektivní, spolehlivé a v evropském měřítku srovnatelné informace o drogách, drogové závislosti a jejích následcích.

    2.3

    Výbor proto vítá navrhované nařízení, které je zaměřeno na rozšíření úlohy Centra, na úpravu funkcí jeho orgánů a odstranění řady nejasností, které nastaly po zavedení původního nařízení. To je v souladu s myšlenkami, které již EHSV vyjádřil ve svých předchozích stanoviscích k prevenci a snížení rizik spojených s drogovou závislostí. (1)

    3.   Specifické připomínky

    3.1

    EHSV trvá na účasti dotčených organizací občanské společnosti na práci EMCDDA. Za tím účelem Výbor plně podporuje návrh v článku 5 (5) návrhu směrnice, který stanoví, že Centrum „… se může uchýlit k dodatečným expertizám nebo zdrojům informací, zejména nadnárodním sítím pracujícím na poli drog a drogové závislost.“

    3.2

    EHSV navrhuje, aby bylo Centrum doplněno styčným výborem, který by zahrnoval zástupce evropských sítí, které jsou na tomto poli aktivní, schopné poskytnout doplňující informace k údajům národních středisek. (2)

    3.3

    S ohledem na finanční příspěvek Společenství národním střediskům, vyzývá Výbor:

    k užší harmonizaci mezi členskými státy při sběru statistických dat, aby informace byly spolehlivější a daly se lépe porovnávat, jako je tomu u Eurostatu. článek 5 (2) návrhu nařízení musí být tedy v tomto smyslu posílen;

    národní sítě občanské společnosti aktivní v tomto úseku musí úzce spolupracovat na práci národních středisek.

    3.4

    Výbor pozorně prozkoumá nový akční plán Evropské unie na boj proti drogám, jehož publikace se očekává na počátku roku 2005.

    V Bruselu dne 27. října 2004.

    Předsedkyně

    Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  

    Stanovisko ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o Evropském akčním plánu boje proti drogám (2000-2004), zpravodajka paní Hassett-van Turnhout, Úř. věst. C 51 z 23.2.2000.

    Stanovisko k návrhu nařízení Rady o prevenci a snížení rizik spojených s drogovou závislostí, zpravodajka paní Le Nouail-Marlière, Úř. věst. C 61 z 14.03.03.

    (2)  Národní střediska jsou součástí Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (REITOX), kterými Centrum disponuje.


    Top