EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpečnost potravin – od výrobce až po spotřebitele

Bezpečnost potravin – od výrobce až po spotřebitele

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 852/2004 o hygieně potravin

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Evropská unie (EU) se snaží zajistit hygienu výživy ve všech fázích výrobního procesu, od farem po zpracovatelské závody a maloobchodníky až po konečného spotřebitele.
  • Nařízení a jeho přílohy definují soubor unijních požadavků, které firmy pracující s potravinami musí splnit, aby bylo zajištěno, že potraviny budou pro spotřebitele bezpečné.

KLÍČOVÉ BODY

Podle klíčové zásady musí každý, kdo pracuje v potravinářství, zajistit, aby s potravinami bylo nakládáno hygienicky a bezpečně, tj. bez kontaminace potravinovými riziky, v každém stadiu výrobního procesu. Toho se dosahuje:

  • správnou hygienickou praxí,
  • postupy založenými na analýze rizik a zásadách kritických kontrolních bodů (HACCP).

Správná hygienická praxe

Příloha I stanovuje správnou hygienickou praxi použitelnou během prvovýroby (tj. zemědělská činnost, lov či rybolov) a během dopravy, manipulace a skladování výrobků prvovýroby a přepravy živých zvířat.

Správná hygienická praxe uvedená v příloze II se vztahuje na provozovatele potravinářských podniků po ukončení prvovýroby (jatka, zpracovatelské závody, maloobchody atd.) a zahrnuje oblasti, jako jsou:

  • čistota potravinářských prostor a vybavení,
  • přepravní podmínky,
  • nakládání s potravinářským odpadem,
  • zásobování vodou,
  • osobní hygiena a odborná příprava pracovníků v potravinářství,
  • balení a obaly,
  • procesy tepelné úpravy.

Postup je založen na zásadách HACCP:

Podniky v potravinářském odvětví (s výjimkou těch, které se zabývají prvovýrobou) by měly uplatňovat postupy založené na zásadách HACCP v souladu s obecnými zásadami hygieny potravin v Codex Alimentarius. Mezi tyto zásady patří:

  • identifikace všech rizik, která je třeba kontrolovat,
  • identifikace kritických kontrolních bodů a stanovení kritických limitů,
  • stanovení a provádění účinného monitorování,
  • v případě potřeby stanovení nápravných opatření,
  • stanovení postupů k ověřování účinného fungování postupů HACCP,
  • vytvoření dokladů a záznamů, které prokazují účinné uplatňování postupů HACCP.

Podporuje se vypracování vnitrostátních a unijních pokynů k provádění správné hygienické praxe a postupů HACCP v konkrétním potravinářském odvětví.

Další požadavky nařízení (ES) č 852/2004

Vyžadují-li to vnitrostátní nebo unijní právní předpisy, musí být podniky v potravinářském odvětví schváleny a všechny prostory musí být registrovány u příslušného orgánu, který je může navštívit a ověřit dodržování hygienických požadavků.

Potraviny dovážené do EU a vyvážené potraviny živočišného původu musí odpovídat normám EU nebo odpovídajícím normám a také dalším požadavkům, které může uložit dovážející země.

Úzce související právní předpisy EU

Nařízení (ES) č. 853/2004 (viz přehled dokumentu) stanoví další zvláštní hygienická pravidla pro potraviny živočišného původu, například maso, produkty rybolovu a sýry.

Nařízení (ES) č. 178/2002 o obecných zásadách a požadavcích potravinového práva EU (viz přehled dokumentu) doplňuje hygienické požadavky také stanovením povinností týkajících se sledovatelnosti* potravin a požadavkem, aby v případě zjištění, že určitá potravina představuje závažné zdravotní riziko, byla taková potravina okamžitě stažena z trhu a byli informováni uživatelé a příslušný orgán.

Změny nařízení (ES) č. 852/2004

Nařízení bylo několikrát změněno těmito nařízeními.

  • Nařízení (ES) č. 1019/2008 upřesňuje pravidla týkající se vody používané pro celé produkty rybolovu a pro vnější omývání živých mlžů, ostnokožců, pláštěnců a mořských plžů.
  • Nařízení (EU) č. 579/2014 uděluje výjimky z některých pravidel nařízení (ES) č. 852/2004, aby bylo možné přepravovat kapalné oleje nebo tuky určené nebo pravděpodobně určené k lidské spotřebě na námořních plavidlech, která nejsou vyhrazena pro přepravu potravin, s výhradou určitých podmínek, které zajišťují ochranu veřejného zdraví a bezpečnost a zdravotní nezávadnost dotčených potravin.
  • Nařízení (EU) 2021/382, které se týká nakládání s potravinovými alergeny, přerozdělování potravin a kultury bezpečnosti potravin, mění přílohy I a II nařízení (ES) č. 852/2004 s cílem zohlednit některá doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a přijetí nových norem Komisí Codex Alimentarius. Tyto změny usilují o:
    • zahrnutí požadavků na zavedení správné hygienické praxe, aby se zabránilo přítomnosti látek způsobujících alergie nebo nesnášenlivost nebo aby se tato přítomnost omezila,
    • stanovení určitých požadavků na podporu a usnadnění přerozdělování potravin (např. darování potravin) a zároveň zaručit jejich bezpečnost pro spotřebitele,
    • zahrnutí obecných požadavků na kulturu bezpečnosti potravin s cílem zvýšit informovanost a zlepšit postupy zaměstnanců potravinářských podniků.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 1. ledna 2006.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Sledovatelnost. Možnost vysledovat a sledovat potravinu nebo zvíře určené k produkci potravin ve všech fázích výroby, zpracování a distribuce.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin (Úř. věst. L 139, 30.4.2004, s. 1–54)

Postupné změny a opravy nařízení (ES) č. 852/2004 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise (ES) č. 2073/2005 ze dne 15. listopadu 2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny (Úř. věst. L 338, 22.12.2005, s. 1–26)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 ze dne 29. dubna 2004, kterým se stanoví zvláštní hygienická pravidla pro potraviny živočišného původu (Úř. věst. L 139, 30.4.2004, s. 55–205). Znění bylo znovu zveřejněno v opravené podobě (Úř. věst. L 226, 25.6.2004, s. 22–82)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1–24)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 25.10.2021

Top