EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1106(02)

Souhrnná zpráva o rozhodnutí Komise ze dne 18. července 2019 týkající se řízení podle článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie a článku 54 Dohody o EHP (Věc AT.39711 – Qualcomm (predátorské jednání)) (oznámeno pod číslem C(2019) 5361) (Pouze anglické znění je závazné) (Text s významem pro EHP) 2019/C 375/07

C/2019/5361

OJ C 375, 6.11.2019, p. 25–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.11.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 375/25


Souhrnná zpráva o rozhodnutí Komise

ze dne 18. července 2019

týkající se řízení podle článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie a článku 54 Dohody o EHP

(Věc AT.39711 – Qualcomm (predátorské jednání))

(oznámeno pod číslem C(2019) 5361)

(Pouze anglické znění je závazné)

(Text s významem pro EHP)

(2019/C 375/07)

Dne 18. července 2019 přijala Komise rozhodnutí týkající se řízení podle článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie a článku 54 Dohody o EHP. V souladu s ustanoveními článku 30 nařízení Rady (ES) č. 1/2003 (1) Komise tímto zveřejňuje jména stran a hlavní obsah rozhodnutí včetně všech uložených sankcí, přičemž přihlíží k oprávněnému zájmu podniků na ochraně jejich obchodního tajemství.

1.   ÚVOD

(1)

Rozhodnutí konstatuje, že společnost Qualcomm Inc. (dále jen „Qualcomm) porušila článek 102 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“) a článek 54 Dohody o Evropském hospodářském prostoru (dále jen „Dohoda o EHP“) dodáním určitého množství tří ze svých čipových sad UMTS pod úrovní nákladů se záměrem zlikvidovat společnost Icera, svého hlavního konkurenta v uvedeném období v tržním segmentu se zlepšeným výkonem při přenosu dat (dále jen „špičkový segment“).

(2)

Protiprávní jednání trvalo od 1. července 2009 do 30. června 2011.

(3)

Dne 5. července 2019 a dne 15. července 2019 vydal Poradní výbor pro restriktivní praktiky a dominantní postavení kladná stanoviska k rozhodnutí podle článku 7 nařízení (ES) č. 1/2003 a k pokutě uložené společnosti Qualcomm.

2.   Vymezení trhu

(4)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že relevantním výrobkovým trhem je obchodní trh čipových sad pro základní pásmo, které vyhovují požadavkům normy UMTS (dále jen „čipové sady UMTS“).

(5)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že trh čipových sad UMTS je svým rozsahem celosvětový.

3.   Dominantní postavení

(6)

Rozhodnutí shledává, že společnost Qualcomm zaujímala dominantní postavení na celosvětovém trhu čipových sad UMTS minimálně od 1. ledna 2009 do 31. prosince 2011.

(7)

Za prvé, během tohoto období držela společnost Qualcomm přibližně 60 % podíl na objemu tržeb na celosvětovém trhu čipových sad UMTS.

(8)

Za druhé, celosvětový trh čipových sad UMTS je charakterizován existencí řady bariér pro vstup na trh a expanzi (např. významné počáteční investice v oblasti výzkumu a vývoje pro projektování čipových sad UMTS a různé překážky, které se týkají práv duševního vlastnictví společnosti Qualcomm).

(9)

Za třetí, hospodářská síla zákazníků čipových sad společnosti Qualcomm nebyla schopná ovlivnit dominantní postavení společnosti Qualcomm během tohoto období.

4.   Zneužití dominantního postavení

(10)

Rozhodnutí konstatuje, že společnost Qualcomm zneužívala své dominantní postavení tím, že dodávala určité množství tří ze svých čipových sad UMTS (čipové sady založené na MDM8200, MDM6200 a MDM8200 A) svým dvěma klíčovým zákazníkům, společnostem Huawei a ZTE, pod úrovní nákladů se záměrem zlikvidovat v uvedeném období společnost Icera, svého hlavního konkurenta, ve špičkovém segmentu trhu čipových sad UMTS.

(11)

Záměrem společnosti Qualcomm bylo prostřednictvím utlumení růstu společnosti Icera u dvou klíčových zákazníků v tomto segmentu, který se v té době sestával téměř výlučně z čipových sad používaných v širokopásmových mobilních zařízeních, zabránit firmě Icera, malému a finančně omezenému start-upu, získat pověst a velikost nezbytnou pro napadení dominantního postavení společnosti Qualcomm na trhu čipových sad UMTS, zejména ohledně očekávaného potenciálu růstu ve špičkovém segmentu z důvodu globálního zavádění inteligentních mobilních zařízení a tudíž připravit výrobce originálního vybavení v tomto segmentu o přístup k alternativním zdrojům čipových sad do jejich mobilních telefonů a omezit možnost volby pro spotřebitele.

(12)

Cenové praktiky společnosti Qualcomm se vyskytovaly v souvislosti s rostoucí poptávkou po produktech společnosti Icera jako úspěšného dodavatele špičkových čipových sad UMTS, který představoval pro odvětví čipových sad společnosti Qualcomm rostoucí ohrožení. Aby společnost Qualcomm zajistila, že obchodní činnost firmy Icera nedosáhne takové pozice na trhu, která by pro ni byla kritická, učinila preventivní opatření v podobě cenových zvýhodnění zaměřených na dva strategicky důležité zákazníky, společnosti Huawei a ZTE, neboť usoudila, že perspektiva vývoje společnosti Icera je závislá na její schopnosti vybudovat obchodní vztah s kteroukoli s těchto dvou společností. Preventivní opatření společnosti Qualcomm byla založená na strategii multičipových sad zahrnující její tři špičkové čipové sady, jež v té době konkurovaly nejpokročilejším čipovým sadám společnosti Icera, a která se zaměřovala především na ochranu silného postavení společnosti Qualcomm ve velkoobjemovém segmentu čipových sad pro použití v mobilních telefonech, do něhož chtěla společnost Icera vstoupit, jakmile by prorazila v segmentu čipových sad pro použití v širokopásmových mobilních zařízeních.

(13)

Analýza cen účtovaných společností Qualcomm firmám Huawei a ZTE a nákladů na výrobu těchto čipových sad ukazuje, že společnost Qualcomm prodávala jisté množství těchto čipových sad pod dlouhodobými průměrnými přírůstkovými náklady a v každém případě pod průměrnými celkovými náklady a omezené množství čipových sad založených na MDM6200 pod průměrnými variabilními náklady. Výsledky porovnání cen a nákladů (price-cost test) odpovídají tehdejší interní dokumentaci společnosti Qualcomm, která ukazuje její záměr vyloučit společnost Icera.

(14)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že společnost Qualcomm neposkytla platné objektivní odůvodnění ani platnou obhajobu svého chování z hlediska možného zvýšení efektivity (efficiency defence).

(15)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že predátorské prodeje firmám Huawei a ZTE společně tvoří jediné a trvající protiprávní jednání.

5.   Příslušnost

(16)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že na porušení společnosti Qualcomm lze uplatnit článek 102 SFEU a článek 54 Dohody o EHP, protože bylo jak prováděno v EHP, tak v něm mohlo mít podstatné, okamžité a předvídatelné účinky.

6.   Ovlivnění obchodu

(17)

Rozhodnutí dospělo k závěru, že chování společnosti Qualcomm mělo v EHP znatelný vliv na obchod mezi členskými státy a mezi smluvními stranami Dohody o EHP.

7.   Pokuty a opravné prostředky

(18)

V době přijetí rozhodnutí protiprávní jednání společností Qualcomm již netrvalo. Rozhodnutí avšak vyžaduje, aby se společnost Qualcomm zdržela opakování jednání popsaného v rozhodnutí i jakéhokoli jednání nebo chování, které by mělo stejný nebo obdobný cíl či účinek jako jednání popsané v rozhodnutí.

(19)

Pokuta uložená společnosti Qualcomm za protiprávní jednání je vypočtena na základě zásad stanovených v pokynech pro výpočet pokut z roku 2006 uložených podle čl. 23 odst. 2 písm. a) nařízení č. 1/2003. Rozhodnutí dospělo k závěru, že konečná výše pokuty, jež má být uložena společnosti Qualcomm, by měla činit 242 042 000 EUR.

(1)  Nařízení Rady (ES) č. 1/2003 ze dne 16. prosince 2002 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy (Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1).


Top