EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R2347

Nařízení Rady (ES) č. 2347/2002 ze dne 16. prosince 2002, kterým se stanoví zvláštní podmínky přístupu k rybolovu hlubinných populací a s tím spojené požadavky

Úř. věst. L 351, 28.12.2002, p. 6–11 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 12/01/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/2347/oj

32002R2347



Úřední věstník L 351 , 28/12/2002 S. 0006 - 0011


Nařízení Rady (ES) č. 2347/2002

ze dne 16. prosince 2002,

kterým se stanoví zvláštní podmínky přístupu k rybolovu hlubinných populací a s tím spojené požadavky

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 37 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Podle nařízení Rady (EHS) č. 3760/92 ze dne 20. prosince 1992 o zavedení režimu Společenství pro rybolov a akvakulturu [3] přísluší Radě přijmout s ohledem na dostupné vědecké poznatky, a zejména na zprávu vypracovanou Vědeckotechnickým a hospodářským výborem pro rybářství, opatření nezbytná k zajištění racionálního a odpovědného využívání zdrojů na udržitelném základě a podmínky přístupu ke zdrojům.

(2) Vědecké poznatky o určitých populacích ryb žijících v hlubokých vodách ukazují, že tyto populace jsou ohroženy rybolovem a že pro zajištění jejich přežití je nutné omezit nebo snížit rybolovná práva pro tyto populace.

(3) Z vědeckých poznatků dále vyplývá, že řízení intenzity rybolovu je vhodnou metodou zajištění preventivního řízení hlubinných populací.

(4) Je tudíž vhodné stanovit vydávání zvláštního povolení k rybolovu plavidlům lovícím hlubinné druhy a omezit intenzitu rybolovu těchto druhů na úroveň dosahovanou v nedávné minulosti.

(5) Přesné a aktuální informace o rybolovných činnostech jsou předpokladem pro poskytování kvalitních vědeckých doporučení a takové informace nejlépe shromažďují školení a nezávislí vědečtí pozorovatelé ve spolupráci s odvětvím rybolovu a dalšími zúčastněnými stranami.

(6) Odpovídající, ověřitelné a aktuální informace pro vědecká doporučení o rybolovu a mořském prostředí by měla být zpřístupněna příslušným vědeckým institucím a řídícím subjektům co možná nejdříve.

(7) Pro účinné a preventivní řízení intenzity rybolovu zaměřeného na hlubinné druhy je nezbytné zjistit, která plavidla tyto druhy loví, pomocí zvláštních povolení k rybolovu vydávaných podle nařízení Rady (ES) č. 1627/94 ze dne 27. června 1994, kterým se stanoví obecná ustanovení týkající se zvláštních povolení k rybolovu [4], a nařízení Komise (ES) č. 2943/95 ze dne 20. prosince 1995, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 1627/94 [5].

(8) Je potřeba zavést dodatečná kontrolní opatření k opatřením stanoveným v nařízení Rady (EHS) č. 2847/93 ze dne 12. října 1993 o zavedení kontrolního režimu pro společnou rybářskou politiku [6], a v nařízení Komise (ES) č. 1489/97 ze dne 29. července 1997, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (EHS) č. 2847/93, pokud jde o systémy satelitního sledování plavidel [7], aby bylo zajištěno dodržování opatření stanovených v tomto nařízení.

(9) Opatření nezbytná k provádění tohoto nařízení by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi [8],

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Oblast působnosti

Toto nařízení se vztahuje na rybářská plavidla Společenství provozující rybolovnou činnost v podoblastech ICES (Mezinárodní rada pro průzkum moří) I až XIV včetně a ve vodách Společenství v oblastech CECAF (Výbor pro rybolov ve středovýchodním Atlantiku) 34.1.1, 34.1.2, 34.1.3 a 34.2, která vede k odlovům druhů uvedených v příloze 1.

Článek 2

Definice

Pro účely tohoto nařízení se:

a) "hlubinnými druhy" rozumějí druhy uvedené v příloze 1;

b) "povolením k hlubinnému rybolovu" rozumí zvláštní povolení k rybolovu hlubinných druhů, vydávané v souladu s čl. 7 nařízení (ES) č. 1627/94;

c) "výkonem" rozumí celkový instalovaný výkon motorů plavidel v kilowattech měřený v souladu s nařízením Rady (EHS) č. 2930/86 ze dne 22. září 1986 o vymezení charakteristických znaků rybářských plavidel [9];

d) "výtkakem" rozumí hrubá prostornost měřená v souladu s nařízením (EHS) č. 2930/86;

e) "kilowattdny rybolovu" rozumí součin výkonu podle písmene c) a počtu dnů, v nichž rybářské plavidlo umístilo jakékoli rybolovné zařízení do vody.

Článek 3

Povolení k hlubinnému rybolovu

1. Členské státy zajistí, aby rybolovná činnost plavidel plujících pod jejich vlajkou a registrovaných na jejich území, která vede k odlovu a uchovávání na palubě více než 10 tun hlubinných druhů za kalendářní rok, podléhala povolení k hlubinnému rybolovu.

Pokud však nebude příslušné plavidlo držitelem povolení k hlubinnému rybolovu, bude mu zakázán odlov a uchovávání na palubě, překládka nebo vykládka souhrnného množství hlubinných mořských druhů přesahující 100 kg na jedno vyplutí.

2. Na žádost členského státu mohou být stanovena zvláštní opatření se zřetelem na sezónní nebo drobné rybaření.

3. Prováděcí pravidla k odstavci 2 se stanoví v souladu s postupem podle čl. 11 odst. 2.

Článek 4

Omezení intenzity rybolovu

1. Členské státy vypočítají souhrnný výkon a souhrnný výtlak svých plavidel, která v letech 1998, 1999 nebo 2000 vyložila na pevninu celkově více než 10 tun různých hlubinných druhů.

Tyto souhrnné hodnoty jsou sděleny Komisi.

Na základě písemné žádosti Komise dodají členské státy do třiceti dnů dokumentaci týkající se záznamů o odlovech uskutečněných plavidly, jimž byla vydána povolení k hlubinnému rybolovu.

2. Každý členský stát může vydat plavidlům povolení k hlubinnému rybolovu pouze tehdy, pokud:

a) souhrnný výkon těchto plavidel nepřesahuje souhrnný výkon stanovený podle odstavce 1, případně

b) souhrnný výtlak těchto plavidel nepřesahuje souhrnný výtlak stanovený podle odstavce 1.

Článek 5

Ohlašování vlastností rybolovných zařízení a rybolovných činností

Kromě závazků, které mu přísluší podle článku 6 nařízení (EHS) č. 2847/93, zaznamenává velitel rybářského plavidla Společenství, které je držitelem povolení k hlubinnému rybolovu, navíc do lodního deníku nebo do formuláře dodaného členským státem vlajky informace uvedené v příloze III.

Článek 6

Systém sledování plavidel

1. Aniž je dotčen čl. 6 odst. 2 nařízení (ES) č. 1489/97 ohlašuje v případě technického selhání nebo nefunkčnosti zařízení pro satelitní sledování instalovaného na palubě rybářského plavidla velitel tohoto plavidla každé dvě hodiny jeho zeměpisnou polohu členskému státu vlajky a všem pobřežním členským státům.

2. Po ukončení plavby po moři nesmí plavidlo opustit přístav, dokud příslušné orgány nekonstatují dobré fungování zařízení pro satelitní sledování.

3. Opakované případy nedodržování závazků stanovených v odst. 1 a 2 se pokládají za jednání, které vážně porušuje společnou rybářskou politiku ve smyslu nařízení Rady (ES) č. 1447/1999 ze dne 24. června 1999 o vytvoření seznamu chování, která vážně porušují pravidla společné rybářské politiky [10].

4. Prováděcí pravidla k tomuto článku se stanoví v souladu s postupem podle čl. 11 odst. 2.

Článek 7

Určené přístavy

1. Počínaje dnem 1. března 2003 je zakázáno vykládat každé množství různých hlubinných druhů přesahující 100 kg mimo přístavy určené k vykládce hlubinných mořských druhů.

2. Každý členský stát určí přístavy, v nichž bude prováděna vykládka hlubinných druhů nad 100 kg, a stanoví s tím spojené postupy inspekce a dohledu, zejména způsoby a podmínky registrace a deklarace množství hlubinných druhů při každé vykládce.

3. Každý členský stát předá Komisi do šedesáti dnů od data vstupu v platnost tohoto nařízení seznam určených přístavů a do třiceti dnů poté související postupy inspekce a dohledu uvedené v odstavci 2.

Komise předá tyto informace všem ostatním členským státům.

Článek 8

Pozorovatelé

1. Každý členský stát přidělí rybářským plavidlům, pro která byla vydána povolení k hlubinnému rybolovu, vědecké pozorovatele v souladu s plánem odběru vzorků stanoveným v odstavci 2.

2. Každý členský stát vypracuje pro rozmístění pozorovatelů a odběr vzorků v přístavu plán odběru vzorků, který zajistí sběr reprezentativních údajů postačujících pro odhad a řízení populací hlubinných ryb.

Plán odběru vzorků schválí Komise na základě vědeckého a statistického hodnocení do šesti měsíců od vstupu tohoto nařízení v platnost.

3. Prováděcí pravidla k odstavcům 1 a 2 se stanoví v souladu s postupem podle čl. 11 odst. 2.

4. Vědecký pozorovatel:

a) zaznamenává nezávisle do lodního deníku informace uvedené v článku 5;

b) předloží odpovědným orgánům příslušného členského státu do dvaceti dnů po ukončení pozorovacího období zprávu. Kopie této zprávy bude zaslána Komisi během třiceti dnů po obdržení písemné žádosti;

c) vykonává další povinnosti podle požadavků plánu odběru vzorků.

5. Vědecký pozorovatel nesmí být:

a) v příbuzenském vztahu k veliteli plavidla nebo k jinému důstojníkovi sloužícímu na plavidle, k němuž byl pozorovatel přidělen;

b) zaměstnancem velitele plavidla, k němuž byl přidělen;

c) zaměstnancem zástupce velitele;

d) zaměstnancem společnosti ovládané velitelem nebo jeho zástupcem;

e) v příbuzenském vztahu k zástupci velitele.

Článek 9

Informace

Kromě závazků stanovených v článku 15 a 19i nařízení (EHS) č. 2847/93 sdělí navíc členské státy Komisi na základě údajů zapsaných v lodních denících, včetně kompletních záznamů o dnech rybolovu mimo přístav a zpráv předložených vědeckými pozorovateli, za každý kalendářní půlrok, a to do tří měsíců od uplynutí uvedeného kalendářního půlroku, informace o odlovech hlubinných druhů a o uskutečněné intenzitě rybolovu, vyjádřené počtem kilowatů za den rybolovu, rozepsaných podle čtvrtletí, podle typu rybolovného zařízení a podle druhů, včetně informací o druzích uvedených v příloze II, a podle statistického obdélníku ICES nebo dalšího členění CECAF.

Komise neprodleně zašle tyto informace příslušným vědeckým orgánům.

Článek 10

Další postup

Komise předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o celkovém systému řízení hlubinných druhů do 30. června 2005. Na základě této zprávy navrhne Komise Radě nezbytné změny v tomto systému.

Článek 11

Výbor

1. Komisi je nápomocen výbor zřízený podle článku 17 nařízení Rady (EHS) č. 3760/92.

2. Pokud je učiněn odkaz na tento odstavec, použijí se články 4 a 7 rozhodnutí č. 1999/468/ES.

Období vymezené v čl. 4 odst. 3 rozhodnutí č. 1999/468/ES je tři měsíce.

3. Výbor přijme svůj jednací řád.

Článek 12

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropských společenství.

Použije se ode dne 1. ledna 2003.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 16. prosince 2002.

Za Radu

předsedkyně

M. Fischer Boel

[1] Úř. věst. C 151 E, 25.6.2002, s. 184.

[2] Stanovisko ze dne 10. října 2002 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

[3] Úř. věst. L 389, 31.12.1992, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1181/98 (Úř. věst. L 164, 9.6.1998, s. 1).

[4] Úř. věst. L 171, 6.7.1994, s. 7.

[5] Úř. věst. L 308, 21.12.1995, s. 15.

[6] Úř. věst. L 261, 20. 10. 1993. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2846/98 (Úř. věst. L 358, 31.12.1998, s. 5).

[7] Úř. věst. L 202, 30.7.1997, s. 18. Nařízení naposledy pozměněné nařízením Komise (ES) č. 2445/1999 (Úř. věst. L 298, 19.11.1999, s. 5).

[8] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23.

[9] Úř. věst. L 274, 25.9.1998, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 3259/94 (Úř. věst. L 339, 29.12.1994, s. 11).

[10] Úř. věst. L 167, 2.7.1999, s. 5.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA I

Seznam hlubinných druhů

Vědecké názvosloví | Obecný název |

Aphanopus carbo | tkaničnice tmavá |

Apristuris spp. | máčky (druh) |

Argentina silus | stříbrnice atlantská |

Beryx spp. | pilonoš (druh) |

Centrophorus granulosus | bezkýlovec zrnitý (žralok skvrnitý) |

Centrophorus squamosus | bezkýlovec listošupinatý |

Centroscyllium fabricii | světloun grónský |

Centroscymnus coelolepis | světloun bělooký (žralok portugalský) |

Coryphaenoides rupestris | hlavoun tuponosý |

Dalatias licha | světloun Bonnaterrův |

Deania calceus | bezkýlovec lopatonosý |

Etmopterus princeps | světloun velký |

Etmopterus spinax | světloun trnitý (žralok černý, žralok sametový) |

Galeus melastomus | máčka černoústá (žralok černoústý) |

Galeus murinus | máčka myší |

Hoplostethus atlanticus | nemá český název |

Molva dypterigia | mník modrý |

Phycis blennoides | nemá český název |

Centroscymnus crepidater | světloun dlouhonohý |

Scymnodon ringens | světloun nožozubý |

Hexanchus griseus | žralok šedý |

Chlamydoselachus anguineus | žralok límcový |

Oxynotus paradoxus | světloun podivný (žralok podivný) |

Somniosus microcephalus | světloun malohlavý (žralok malohlavý) |

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA II

Doplňkový seznam hlubinných druhů podle článku 9

Vědecké názvosloví | Obecný název |

Pagellus bogaraveo | ružicha šedá |

Chimaera monstrosa | chiméra podivná |

Marcrourus berglax | hlavoun severní |

Mora moro | morida obecná |

Antimora rostrata | morida nosatá |

Epigonus telescopus | nemá český název |

Helicolenus dactylopterus | okouník modroústý |

Conger conger | úhořovec mořský |

Lepidopus caudatus | tkaničnice stříbřitá |

Alepocephalus bairdii | ryba z čeledi holohlavců |

Lycodes esmarkii | slimule živorodá |

Raja hyperborea | rejnok tmavobřichý |

Sebastes viviparus | okouník živorodý |

Hoplostethus mediterraneus | nemá český název |

Trachyscorpia cristulata | nemá český název |

Raja nidarosiensus | rejnok norský |

Chaecon (Geryon) affinis | nemá český název |

Raja fyllae | rejnok listový (rejnok tmavý) |

Hydrolagus mirabilis | Chiméra |

Rhinochimaera atlantica | pachiméra atlantská |

Alepocephalus rostratus | ryba z čeledi holohlavců |

Polyprion americanus | mnohopilák americký |

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA III

Informace o vlastnostech rybolovného zařízení a rybolovných operacích uvedených v čl. 5

1. U plavidel užívajících dlouhé lovné šňůry:

- průměrný počet háčků na dlouhých šňůrách,

- celková doba ponoru šňůr do moře během 24 hodin a počet ponoření v tomto období,

- hloubka výlovu.

2. U plavidel užívajících kotvené sítě:

- velikost ok v sítích,

- průměrná délka sítí,

- průměrná výška sítí,

- celková doba ponoru sítí během 24 hodin a celkový počet výlovů v tomto období,

- hloubka výlovu.

3. U plavidel užívajících vlečné sítě:

- velikost ok v sítích,

- celková doba ponoru sítí během 24 hodin a celkový počet výlovů v tomto období,

- hloubka výlovu.

--------------------------------------------------

Top