This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2009/031/06
New national face of euro coins intended for circulation
Nová národní strana euromincí určených k oběhu
Nová národní strana euromincí určených k oběhu
Úř. věst. C 31, 7.2.2009, p. 5–5
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
7.2.2009 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 31/5 |
Nová národní strana euromincí určených k oběhu
(2009/C 31/06)
Euromince určené k oběhu mají v rámci celé eurozóny status zákonného platidla. Za účelem informování široké veřejnosti a všech, kdo v rámci své profesní činnosti přicházejí do styku s mincemi, zveřejňuje Komise vzory všech nových euromincí (1). V souladu se závěry Rady ze dne 8. prosince 2003 (2) se členským státům eurozóny a zemím, které uzavřely měnovou dohodu se Společenstvím, na jejímž základě mohou vydávat oběžné euromince, povoluje vydávat určité množství pamětních oběžných euromincí za podmínky, že jde pouze o mince v nominální hodnotě dvou eur. Tyto mince mají technické vlastnosti běžných euromincí určených k oběhu, ale na jejich národní straně je zobrazen pamětní motiv.
Vydávající stát: Německo
Pamětní motiv: Sársko
Popis vyobrazení: Na vnitřní straně mince je zobrazen kostel sv. Ludvíka v Saarbrückenu. Pod vyobrazením kostela je napsáno jméno země „SAARLAND“ a mincovní značka zobrazená písmeny „A“, „D“, „F“, „G“ nebo „J“. Napravo od vyobrazení kostela jsou iniciály „FB“ rytce Friedricha Brennera. Mezikruží mince obsahuje na své spodní části jméno vydávajícího státu „BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND“ a na své horní části letopočet „2009“ a dvanáct hvězd.
Maximální objem vydaných mincí: 30 milionů
Přibližný termín vydání: únor 2009
Vlys hrany mince: „EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT“ a spolková orlice.
(1) Všechny národní strany mincí, které byly vydány v roce 2002, naleznete v Úř. věst. C 373, 28.12.2001, s. 1.
(2) Viz závěry Rady ve složení pro obecné záležitosti ze dne 8. prosince 2003 o změnách v grafickém provedení národních stran euromincí.