Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1209(01)

    Решение на Комисията от 8 декември 2021 година относно лицензирането като отворен код и повторната употреба на софтуер на Комисията 2021/C 495 I/01

    C/2021/8759

    OB C 495I, 9.12.2021, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    9.12.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    CI 495/1


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 8 декември 2021 година

    относно лицензирането като отворен код и повторната употреба на софтуер на Комисията

    (2021/C 495 I/01)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 249 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Комисията притежава правата върху интелектуална собственост, включително авторските права, от името на Съюза, за голям набор от компютърни програми.

    (2)

    На 21 октомври 2020 г. Комисията прие нова стратегия за софтуера с отворен код (1), с която Комисията се насърчава да използва софтуер с отворен код, да участва в проекти с отворен код на трети страни и да споделя софтуера си като отворен код. В това съобщение се посочва, че когато е възможно и уместно, Комисията ще споделя изходния код на всички компютърни програми, за които притежава правата върху интелектуална собственост от името на Съюза.

    (3)

    Лицензирането като отворен код се превърна в неразделна част от бизнес моделите в софтуерната индустрия и се използва широко от държавните институции в ЕС и на други места. Комисията вече е предприела редица инициативи в тази област, като приемането на публичния лиценз на Европейския съюз (EUPL) през 2007 г., чиято текуща версия беше публикувана през май 2017 г (2).

    (4)

    С настоящето решение следва да се определят условията за споделяне на софтуер на Комисията като отворен код, с цел улесняване на по-широката повторна употреба на софтуер, насърчаване на софтуерните иновации и софтуера с отворен код, надграждане на политиката на Комисията за откритост и избягване на ненужна административна тежест както за тези, които използват повторно софтуера, така и за службите на Комисията.

    (5)

    Настоящото решение не следва да създава задължение за службите на Комисията да споделят софтуер на Комисията с лиценз за отворен код, нито да дава право на трети страни да изискват софтуер на Комисията да бъде предоставен с лиценз за отворен код. Комисията следва да остане свободна да решава дали да споделя софтуер на Комисията или да го лицензира с патентен лиценз.

    (6)

    Настоящото решение следва да предвижда изключения от възможността за споделяне на софтуера като отворен код, например когато публикуването или споделянето на изходния код на даден софтуер може да представлява риск за сигурността или когато софтуерът следва да се счита за поверителен.

    (7)

    Решение 2011/833/ЕС (3) на Комисията се отнася до повторната употреба на документи на Комисията и не се прилага за софтуера.

    (8)

    С Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета (4) е въведена система за минимално хармонизиране по отношение на отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор. В съображение 30 от Директива (ЕС) 2019/1024 се пояснява, че установеното в нея определение на „документ“ не е предвидено да включва компютърните програми, но държавите членки могат да разширят прилагането на посочената директива, така че да обхваща и компютърните програми.

    (9)

    С цел дейността на Комисията да стане по-прозрачна и отворена, настоящото решение следва да се прилага приоритетно по отношение на: а) софтуер, който е от значение за или е бил използван при изготвянето на инициатива за обществена политика от Комисията, като например законодателна инициатива или научноизследователски проект на Съвместния изследователски център, и б) софтуер, който е бил използван при изпълнението или наблюдението на такава инициатива. Освен това настоящото решение следва да се прилага и за софтуер, който е разработен за вътрешни цели на Комисията, когато споделянето на такъв софтуер се счита за уместно.

    (10)

    Настоящото решение следва да се прилага и за софтуер, който към датата на приемането му е в процес на разработване. В зависимост от наличните ресурси службите на Комисията следва също да имат право да избират дали да прилагат настоящото решение за софтуер, чиято разработка е приключила към датата на неговото приемане.

    (11)

    Комисията следва да използва надеждно хранилище като единно място за достъп, за да улесни достъпа до софтуер на Комисията и повторната му употреба.

    (12)

    Когато моделите или компонентите на изкуствен интелект, разработени от службите на Комисията, включват софтуерни елементи, настоящото решение следва да се прилага за тези елементи, без да се засяга евентуалното прилагане на Решение 2011/833/ЕС спрямо другите елементи, като например придружаващите данни. Изборът на подходящ отворен лиценз в такива случаи следва да се направи в съответствие с естеството и функцията на съответния(ите) елемент(и).

    (13)

    Следва да се създаде междуведомствена група, която да обсъжда въпроси от общ интерес и да наблюдава изпълнението на настоящото решение,

    РЕШИ:

    Член 1

    Предмет

    С настоящото решение се определят условията за повторна употреба и лицензиране на софтуер, създаден от Комисията или от нейно име, за който Комисията притежава правата върху интелектуална собственост.

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

    софтуер“ означава компютърна програма по смисъла на Директива 2009/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5);

    софтуер на Комисията“ означава: i) софтуер, за който правата върху интелектуална собственост се притежават от Комисията, от името на Съюза, и ii) софтуер, собственост на трета страна, който се предоставя с лиценз за отворен код и който е бил променен от Комисията или от трета страна по искане на Комисията;

    повторна употреба“ означава използването на софтуер от физически или юридически лица за търговски или нетърговски цели, включително правото на тези потребители да използват, изучават, копират, споделят и променят софтуера;

    EUPL“ означава публичен лиценз на Европейския съюз — стандартен лиценз за отворен код, чиято текуща версия (версия 1.2) е приета с Решение за изпълнение (ЕС) 2017/863 на Комисията, както и всички бъдещи версии на лиценза;

    лиценз“ означава предоставянето на разрешение за повторна употреба на софтуер при определени условия;

    лиценз за отворен код“ означава лиценз, при който повторната употреба на софтуер е разрешена за всички видове употреба, конкретизирани в едностранна декларация от притежателя на правата, а изходните кодове на софтуера се предоставят на потребителите;

    стандартен лиценз за отворен код“ означава лиценз за отворен код, общопризнат като такъв от организациите за софтуер с отворен код;

    хранилище“ означава онлайн място за достъп до изходния код на софтуера и свързаната с него информация, като скриптове за компилиране и инсталиране, опис на компонентите, авторски права, посочване на първоизточника и лицензионна документация.

    Член 3

    Общ принцип

    Службите на Комисията могат да изберат да предоставят софтуер на Комисията за повторна употреба в съответствие с настоящото решение. Такъв софтуер се лицензира с лиценз за отворен код, избран съгласно член 5, и се предоставя чрез хранилището, посочено в член 6, след като е спазена процедурата, описана в член 8.

    Член 4

    Изключения

    Настоящото решение не се прилага:

    а)

    за софтуер, за който Комисията не е в състояние да позволи повторна употреба, тъй като правата върху интелектуална собственост принадлежат на трети страни;

    б)

    за софтуер на Комисията, когато публикуването или споделянето на неговия изходен код би представлявало действителен или потенциален риск за сигурността на информационните системи или базите данни на Комисията или на друга европейска институция, агенция или орган;

    в)

    за софтуер на Комисията, който трябва да се счита за поверителен съгласно приложимите правила или законодателство, договорни задължения или поради неговото естество или съдържание;

    г)

    в случаите, когато поради едно от изключенията, изброени в член 4 от Регламент (ЕО) 1049/2001 (6), с необходимите модификации, до софтуера на Комисията не трябва да се дава достъп или това може да се направи само за дадена страна при определени правила за предоставяне на привилегирован достъп;

    д)

    за софтуер на Комисията, произтичащ от текущи научноизследователски проекти, провеждани от Комисията или от нейно име, които не са публикувани и чието публикуване i) би попречило на валидирането на предварителните резултати от изследването или ii) би представлявало причина за отказ да се регистрират права върху индустриална собственост в полза на Комисията, когато такава регистрация се счита за подходяща.

    В тези случаи софтуерът не се предоставя с лиценз за отворен код.

    Член 5

    Избор на подходящ лиценз за отворен код

    Изборът на подходящ лиценз за отворен код при всеки случай се извършва в съответствие с правилата, дадени по-долу, след проверка на правата върху интелектуална собственост, посочени в член 8:

    а)

    лицензът за отворен код, който се предоставя от Комисията, е EUPL освен в случаите, изброени в букви б) и в);

    б)

    когато използването на друг лиценз за отворен код е задължително поради клаузи за реципрочност („свободно от авторски права“), които се прилагат за части от софтуера, произхождащи от трета страна, или когато за конкретен софтуер се предпочита алтернативен лиценз за отворен код пред EUPL, най-вече за да се улесни приемането му от общността на потребителите, този алтернативен лиценз за отворен код може да се използва, при условие че е стандартен лиценз за отворен код;

    в)

    когато поради лицензионните клаузи, приложими към части от софтуера, произхождащи от трета страна, съществува избор между няколко стандартни отворени лиценза, с изключение на EUPL, се дава предимство на лиценза за отворен код, който предоставя най-широки права за ползване от потребителите („разрешителни лицензи“).

    Член 6

    Хранилище

    Комисията използва хранилище като единно място за достъп до софтуер на Комисията, за да улесни достъпа до този софтуер и повторната му употреба.

    Службите на Комисията може да посочат и постепенно да предоставят на разположение чрез хранилището софтуер на Комисията, разработен преди приемането на настоящото решение, ако се прецени, че споделянето му би представлявало интерес, като се следва вътрешната процедура, описана в член 8.

    Службите на Комисията могат също така да предоставят чрез хранилището софтуер на Комисията, който е бил лицензиран с лиценз за отворен код преди приемането на настоящото решение.

    Хранилището може да бъде предоставено за софтуер, за който правата върху интелектуална собственост се притежават от други институции, органи, служби и агенции на ЕС — по тяхно искане.

    Член 7

    Формати за софтуер на Комисията, достъпен за повторна употреба

    1.   Софтуерът на Комисията се предоставя в хранилището в електронен формат като четим от човека изходен код и, когато е уместно — в машинночетим формат.

    Когато е уместно, заедно със софтуера на Комисията се предоставя и необходимата документация.

    2.   С настоящото решение не се изисква от Комисията по отношение на софтуера на Комисията, предоставен чрез хранилището:

    а)

    да адаптира или актуализира софтуера;

    б)

    да превежда софтуера и свързаната с него информация на други езикови версии, различни от тези, които вече са налични в хранилището;

    в)

    да продължи да разработва или съхранява софтуера или да го запази в даден формат;

    г)

    да създаде или да поддържа общност от потребители на софтуера.

    Член 8

    Процедура за лицензиране на софтуер на Комисията

    Процедурата за прилагане на настоящото решение включва: i) процес на определяне на софтуера; ii) проверка на правата върху интелектуална собственост на софтуера в съответствие с насоките за прилагане, които ще бъдат изготвени от Централната служба за интелектуална собственост; и iii) проверка на сигурността.

    Член 9

    Принос към външни проекти с отворен код

    На службите на Комисията се разрешава да участват и да съдействат във външни проекти с отворен код, за които се счита, че са в интерес на Съюза или на една от целите на неговата политика. Ако се изисква от правилата, приложими към проекта, правата върху интелектуална собственост на предоставения софтуер може да бъдат прехвърлени на публичния или частния субект, който отговаря за тези проекти с отворен код.

    Член 10

    Патентни лицензи

    Чрез дерогация от общия принцип в член 3, Комисията може да реши софтуерът на Комисията да се предоставя при условията на патентен лиценз само на един или няколко избрани лицензополучатели, например за предоставянето на услуга от обществен интерес или в случаи, които са обективно обосновани, в интерес на обществения ред, по политически причини или от съображения, свързани с трансфер на технологии. Патентният лиценз може да се предоставя в изключителни случаи при необходимост и може да включва изплащане на авторско възнаграждение.

    В такива случаи се прилага делегирането на правомощия в областта на интелектуалната собственост, посочено в (SEC(2001) 1397), и се приема решение на Комисията.

    Член 11

    Междуведомствена група

    Създава се междуведомствена група с председател генералния директор, отговарящ за административното изпълнение на решенията, свързани с правата върху интелектуална собственост, към Комисията. Групата се състои от представители на генералните дирекции и службите на Комисията. В нея се обсъждат въпроси от общ интерес и освен ако председателят не прецени, че не е необходимо — изготвя доклади относно прилагането на настоящото решение в съответствие с член 12.

    Член 12

    Преглед

    Настоящото решение се преразглежда за първи път 3 години след приемането му и след това — на всеки 5 години.

    Член 13

    Публикуване

    Настоящото решение се публикува в Официален вестник на Европейския съюз — серия С.

    Съставено в Брюксел на 8 декември 2021 година.

    За Комисията

    Mariya GABRIEL

    Член на Комисията


    (1)  Съобщение до Комисията, Стратегия за софтуера с отворен код за периода 2020—2023 г., Отворено съзнание, 21 октомври 2020 г., C(2020) 7149 final.

    (2)  Решение за изпълнение (ЕС) 2017/863 на Комисията от 18 май 2017 г. за актуализиране на лиценза за софтуер с отворен код EUPL с цел допълнително улесняване на споделянето и повторната употреба на софтуер, разработен от публични администрации (OВ L 128, 19.5.2017 г., стр. 59).

    (3)  Решение на Комисията 2011/833/ЕС от 12 декември 2011 г. относно повторната употреба на документи на Комисията (OВ L 330, 14.12.2011 г., стр. 39).

    (4)  Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

    (5)  Директива 2009/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно правната закрила на компютърните програми (ОВ L 111, 5.5.2009 г., стр. 16).

    (6)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).


    Top