EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0231

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията

COM/2018/231 final - 2018/0110 (COD)

Брюксел, 27.4.2018

COM(2018) 231 final

2018/0110(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията

(текст от значение за ЕИП)

{SEC(2018) 205 final}
{SWD(2018) 120 final}
{SWD(2018) 121 final}
{SWD(2018) 122 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

С Регламент (ЕО) № 733/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 22 април 2002 г. относно въвеждането на .eu домейн от най-високо ниво беше създаден домейнът от първо ниво .eu. Домейнът .еu беше предоставен 1 от Интернет корпорацията за присвоени имена и адреси (ICANN) на 22 март 2005 г. и зареден в кореновата зона на интернет 2 на 2 май 2005 г. Домейнът от първо ниво .еu се управлява и от правилата, предвидени в Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията от 28 април 2004 г. относно определяне на правила на обществената политика за въвеждането и функциите на .eu домейн от най-високо ниво и принципите, които ръководят регистрирането.

Домейнът от първо ниво .eu е името на домейн на Европейския съюз и неговите граждани. Съществуването на специфично име на домейн за Европейския съюз е много ясен и установим общ белег и важен и ценен градивен елемент за европейската идентичност онлайн. В съответствие с целите на стратегията за цифров единен пазар 3 , домейнът .eu дава възможност на европейските предприятия и граждани да участват в електронната търговия и увеличава присъствието им на цифровия единен пазар.

От приемането на регламентите за домейна .eu политическият и законодателният контекст в Съюза, както и онлайн средата и пазарът се промениха значително. Например през 2013 г. настъпи голямо разширяване на пазара на имена на домейни, което доведе до въвеждането на повече от 1300 нови общи домейни от първо ниво (gTLD) като .shop, .design или .wine. За да гарантира, че правната рамка за домейна .eu все още служи на първоначалната си цел и ценности, Комисията включи в работната си програма преглед по REFIT на регламентите за домейна .eu. Инициативата включва паралелна обща оценка и оценка на въздействието. В съответствие с Насоките за по-добро регулиране в процеса на оценката се разгледаха ефективността, ефикасността, значението, съгласуваността и добавената стойност за ЕС на настоящите регламенти за домейна .eu. Оценката на въздействието очерта политическите мерки в отговор на предизвикателствата, установени при оценката, и така изгради базата за прегледа на регулаторната рамка за домейна .eu.

Оценката 4 констатира, че .eu е трайно установен домейн от първо ниво и продължава да функционира добре. Той обаче се управлява от остаряла и лишена от гъвкавост правна уредба, която i) има трудно податливи на актуализация остарели и строги разпоредби, ii) не осигурява оптимална управленска структура по отношение на надзора и отчетността съгласно заявения от Комисията подход за управлението на интернет, така че iii) може да се очакват все повече трудности пред домейна от първо ниво .eu в контекста на бързите пазарни промени.

Понастоящем проблемът не е драматичен, наблюдава се при функционирането и управлението на домейна от първо ниво .eu и следователно за момента засяга предимно участниците, ангажирани в тези дейности. Въпреки това, ако не бъдат предприети превантивни действия, проблемът ще се разрасне дотам, че ще засегне крайните потребители от гледна точка на устойчивостта на разширението .eu и привлекателността на домейна .eu в сравнение с други конкурентни имена на домейни.

Инициативата има за цел да гарантира, че домейн от първо ниво, който функционира сравнително добре, ще продължи да го прави и в бъдеще. Предвид оценката, предложението има за цел:

а) да премахне остарелите правни и административни изисквания, като същевременно гарантира, че новата нормативна уредба е пригодна за бъдещето и позволява на домейна от първо ниво .eu да се приспособява към бързите промени на пазара на домейни от първо ниво и динамичната цифрова среда;

б) да продължи да обхваща и популяризира приоритетите на ЕС в онлайн средата, като осигури управленска структура, отразяваща най-добрите технически и управленски практики и служи на обществения интерес на ЕС;

в) да облекчи настоящите критерии за допустимост за регистрация на домейни .eu, за да могат гражданите на Съюза да регистрират име на домейн .eu независимо от местопребиваването си;

г) да премахне строгите забрани за вертикално разделяне, като същевременно осигури ясни разпоредби, които да гарантират спазването на правилата за лоялна конкуренция в съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Предложението е в отговор на по-голямата амбиция за използването на домейна от първо ниво .eu и гарантира, че свързаните с него ползи могат да достигнат до възможно най-голям брой европейски граждани в близко бъдеще. Чрез създаването на основана на принципи и пригодна за бъдещето регулаторна рамка, която не изисква законодателно преразглеждане за въвеждането на новостите в сектора на имената на домейни, предложението ще насърчи иновациите в средата на домейна .eu както на нивото на регистъра, така и на пазарите надолу по веригата на регистратори и регистранти.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото предложение е в съответствие с целите на стратегията за цифров единен пазар за насърчаване на трансграничните дейности онлайн в Европа, укрепване на сигурността и доверието в онлайн средата, насърчаване на европейското предприемачество и нововъзникващите предприятия, както и защитата на правата на гражданите, включително правото на неприкосновеност на личния живот, в ерата на цифровите технологии. Като осигури преразгледана, опростена и оптимизирана нормативна уредба за домейна от първо ниво .eu, настоящото предложение ще позволи подобрено управление и функциониране на домейна и по този начин ще допълни политиките на ЕС, по-специално в областта на цифровия единен пазар, доверието и сигурността в интернет, многоезичието, управлението на интернет, насърчаването на европейското предприемачество и нововъзникващите предприятия, както и цифровизацията на европейската икономика и общество.

В заключенията на Съвета относно управлението на интернет от 27 ноември 2014 г. 5 Съюзът отново потвърди ангажимента си да насърчава многостранни структури за управление, основани на съгласуван набор от глобални принципи за управление на интернет, който е в съответствие с човешките права и основни свободи в интернет. В отговор на тези заключения с настоящото предложение се създава многостранен съвет за домейна .eu, който ще консултира Комисията по въпросите на укрепването и разширяването на приноса за доброто управление на регистъра на домейна .eu. Това ще хармонизира модела с обявената политика на Комисията относно управлението на интернет, както е конкретизирано в съобщението ѝ „Политиката по отношение на интернет и управлението му: ролята на Европа за определяне на бъдещото управление на интернет“ 6 .

Настоящото предложение има за цел също така да гарантира, че ползите, предлагани от домейна от първо ниво .eu достигат до възможно най-много граждани на Съюза. Наличието на новаторски, пригодни за бъдещето механизми за реагиране ще вдъхне увереност на потребителите, че собственикът на домейна .eu действително е установен в Съюза или свързан с него, и че всяко търговско предприятие, което използва домейн .eu, подлежи на правото на Съюза.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание за действието на Съюза е член 172 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), който обхваща мерки в подкрепа на създаването и развитието на трансевропейски мрежи в областта на транспортната, далекосъобщителната и енергийната инфраструктура.

Имената на домейни са от съществено значение за насърчаване на достъпа и оперативна съвместимост между мрежите и услугите в интернет. Съгласно членове 170 и 171 от ДФЕС домейнът от първо ниво .eu следва да продължи да подобрява оперативната съвместимост на трансевропейските мрежи (което прави от самото си създаване), като осигурява допълнителен домейн за регистрация освен съществуващите домейни от първо ниво с код за държава на държавите — членки на ЕС (напр. .es, .fr, .de) и глобалната регистрация в общи домейни от първо ниво.

Субсидиарност и пропорционалност

По подразбиране домейнът от първо ниво .eu има трансгранично измерение. Той е домейнът от първо ниво на Европейския съюз и е символ на европейската идентичност онлайн на гражданите, институциите и предприятията. Той придава на потребителите, желаещи да упражняват дейност на целия единен пазар, конкретно европейско измерение, което се разпознава в световен план.

Общественополитическата отговорност за домейна .eu е поверена на Европейския съюз. Докато домейните от първо ниво с код за държава на държавите — членки на ЕС се управляват съгласно съответната национална юрисдикция и механизми за надзор и управление, то законодателните действия по отношение на домейна от първо ниво .eu не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки на национално равнище, а само на равнището на ЕС.

Регулаторните действия на равнище държави членки няма да могат да осигурят резултати по основните цели зад създаването и управлението на сигурно и новаторско пространство с имена в ЕС, нито да популяризират приоритетите на Европейския съюз в интернет или да осигурят добавена стойност от гледна точка на увеличаване на избора на потребителите в допълнение към националните домейни от първо ниво с код за държава. Следователно регламентирането на домейна .eu попада в компетентността на ЕС и не може да бъде делегирано на държавите членки.

Регулаторната рамка на равнище ЕС за домейна от първо ниво .eu е от полза за трайното осигуряване и разширяване на пространството с имена на домейни в рамките на домейна от първо ниво .eu в интернет, в което ще се прилага съответното законодателство на ЕС в областта на защитата на данните и потребителите.

Предложеният регламент не засяга начина, по който държавите членки управляват собствените си имена на домейни с код за държава. Поради това действията на равнище ЕС са оправдани от гледна точка на субсидиарността и пропорционалността. Предложеният регламент не надхвърля необходимото за постигане на целите на своите политики и следователно съответства на принципа на пропорционалност.

Избор на инструмент

Настоящото предложение разглежда правната уредба във връзка с домейна от първо ниво .eu, която се състои от два отделни инструмента: Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията (наричани по-нататък „регламентите за домейна .eu“).

Комисията предлага регламент, с който да се осигури съгласуваност и правна сигурност както за потребителите, така и за предприятията. Един регламент може да осигури солидна правна основа с цел да се гарантира, че Съюзът носи отговорност за домейна от първо ниво .eu и за определянето на неговия оператор. Той избягва всяко евентуално различно тълкуване от страна на държавите членки.

Твърдото обвързване на управлението на домейна .eu с регламент на Съюза ще гарантира надеждна защита на основните права, по-специално в областта на защитата на данните, неприкосновеността на личния живот, сигурността и многоезичието, както и на правата върху интелектуалната собственост.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Оценката по REFIT разглежда въпроса дали правната уредба за домейна .eu все още изпълнява целите си. С помощта на проучването за оценка Комисията оцени ефективността, ефикасността, значимостта, съгласуваността и добавената стойност за ЕС на актуалната правна рамка на домейна .eu при настоящите обстоятелства, които са се променили след въвеждането на домейна от първо ниво. Основните констатации от оценката са следните:

·Ефективност: Регламентите за домейна .eu ефективно са постигнали целта за широко разпространение на ниска цена на имена на домейни .eu сред потребителите в целия ЕС. Макар регламентите за домейна .eu да подпомагат ефективно електронната търговия и вътрешния пазар, наблюдават се признаци на относителен спад в представянето на домейна от първо ниво .eu.

·Ефикасност: Регламентите за домейна .eu са причина за известна неефективност, което поставя домейна от първо ниво .eu в неблагоприятно конкурентно положение на пазара и намалява потенциалните ползи от гледна точка на подкрепата за електронната търговия и единния пазар. Със сегашните подробни разпоредби, които струват скъпо и имат нужда от много време за промяна, домейнът .eu не е в състояние да въвежда оперативните или техническите промени толкова бързо, колкото го изисква пазарът и колкото това правят неговите конкуренти.

·Значимост: Целите на регламентите за домейна .eu все още са от значение за гражданите на Съюза, както е видно и от високата степен на навлизане, активното използване и подновяването на домейни .eu от предприятия и институции в целия Съюз. Домейнът от първо ниво .eu представлява конкретен символ на „европейска същност“ за гражданите и предприятията на Съюза в техните дейности в цифровата среда. Въпреки това, регламентите за домейна .eu са прекалено сложни, за да гарантират бързи технически актуализации (например в техническите стандарти, свързани с интернационализирани имена на домейни 7 ) и вече не съответстват на най-добрите международни практики.

·Съгласуваност: Има редица признаци, че мярката вече не е изцяло съгласувана: прекалено строгата нормативна уредба поставя регистъра на домейна .eu в неблагоприятно конкурентно положение на фона на засилването на надпреварата на пазара; правната рамка за домейна .eu не отразява настоящите приоритети на Съюза, например цифровия единен пазар; регламентите за домейна .eu не отразяват най-добрите международни практики за управление от множество заинтересовани страни.

·Добавена стойност за ЕС: по подразбиране домейнът .eu има трансгранично измерение. Съществуването на специфично име на домейн за Съюза е много ясен и установим общ белег и важен и ценен градивен елемент за европейската идентичност онлайн.

Първоначалната правна рамка на домейна .eu беше от решаващо значение за създаването на специално пространство с имена за Съюза, но поради това, че е остаряла и лишена от гъвкавост, тя вече не е ефективна, нито съгласувана с бързо променящата се технологична среда на пазара.

Консултации със заинтересованите страни

Като част от прегледа по REFIT на правната рамка за домейна .eu, Европейската комисия проведе широкообхватни консултации със заинтересованите страни. Те имаха за цел да съберат информация за оценката и да оценят правната рамка за домейна .eu по критериите за ефективността, ефикасността, съгласуваността, значимостта и добавената стойност за ЕС. С консултациите трябваше също така да се съберат становища по въпроси, които може да се наложи да бъдат преразгледани по сегашната правна рамка за домейна .eu чрез евентуални законодателни и/или незаконодателни инициативи.

Стратегията за консултации, която подпомагаше преразглеждането на регламентите за домейна .eu, разграничи три групи от заинтересовани страни: пряко засегнати от регламентите в ежедневните си дейности, т.е. регистърът на домейна .eu и регистраторите; потребители на домейна от първо ниво .eu и други заинтересовани страни в системата за имена на домейни (DNS); заинтересовани страни, които имат потенциални ползи от приноса на домейна .eu за цифровия единен пазар и идентичността на ЕС онлайн, и по този начин са непряко засегнати от регламентите за домейна .eu. Стратегията също така включваше обществена консултация, преки контакти и специални срещи със заинтересованите страни, дискусионна кръгла маса с европейските регистри, изследване сред регистрите на европейски домейни от първо ниво с код за държава и изследване, насочено към настоящите регистратори на домейна .eu. Обществената консултация също така доведе до редица писмени становища от заинтересованите страни. Обществената консултация за оценката и преразглеждането на регламентите за домейна от първо ниво .eu беше проведена между 12 май и 4 август 2017 г. и получи 43 отговора от анкетираните в 17 държави членки. Резултатите от обществените консултации са публикувани онлайн 8 .

Събиране и използване на експертен опит

Комисията събра количествени и качествени данни от различни източници, включително:

·Обществена консултация: обществена консултация относно оценката и преразглеждането на регламента за домейна от първо ниво .eu.

·Проучвания: проучване на регистратора EURid и проучване на CENTR относно регистрите на домейни от първо ниво с код за държава.

·Срещи със заинтересованите страни: среща с EURid за събиране на идеи относно регулаторната рамка за домейна .eu; среща с консултативния съвет на регистратора на EURid по въпросите на критериите за допустимост и вертикалната интеграция; среща в рамките на съвместната група на високо равнище относно управлението на интернет (HLIG)/CENTR относно ролята на домейните от първо ниво с код за държава в управлението на интернет; среща с регистъра на домейна от първо ниво с код за държава .at по въпросите на регулаторната рамка/интернет фондация; среща с ICANN относно регулаторната рамка и управлението на интернет.

·Писмени коментари от заинтересованите страни: от Open-Xchange относно сигурността на DNS, DNSSEC, от MARQUES — Европейската асоциация на притежателите на търговски марки относно ролята на управлението на интернет и на регулаторната рамка, Асоциацията на Европейските общности за търговските марки, EURid относно регулаторната рамка, Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост относно регулаторната рамка и оперативните перспективи.

Оценка на въздействието

В оценката на въздействието бяха определени следните конкретни цели на политиката:

(1)да се премахнат остарелите правни/административни изисквания, за да се гарантира, че домейнът от първо ниво .eu ще осъществи изцяло потенциала си за положителен принос към целите на Европейския съюз, особено в областта на цифровите технологии;

(2)да се гарантират съобразени с бъдещето правила, които да дават възможност домейнът .eu да се адаптира към бързите промени в пазара на домейни от първо ниво и динамичната цифрова среда, като същевременно се позволява използването домейна .eu като средство за популяризиране на приоритетите на ЕС в интернет пространството;

(3)да се осигури структура на управление, която отразява най-добрите технически и управленски практики и същевременно служи на интересите на Съюза;

(4)да се популяризира привлекателността на домейна от първо ниво .eu.

Оценката на въздействието освен това разгледа редица възможни варианти на политиката:

а)базов сценарий: запазване на настоящата нормативна уредба за домейна .eu;

б)търговска реализация: опростяване на нормативната уредба и възлагане на дейността и управлението на регистъра на външен доставчик на услуги със стопанска цел;

в)модернизиране на правната рамка: замяна на настоящата правна рамка с един правен инструмент, основан на принципи. Ще се поддържа външна система за управление на домейна .eu на основа на договор;

г)отделно управление: съчетава варианта за модернизирането със създаването на отделен консултативен орган към Комисията с участието на множество заинтересовани страни, който ефективно ще увеличи и разшири приноса за доброто управление на регистъра на домейна .eu; този орган ще бъде независим от регистъра на домейна .eu.

д)институционализация: управление и функциониране на регистъра в отдел на Европейската комисия или на агенция на ЕС.

Анализът доведе до заключението, че предпочитаният вариант е „отделно управление“, заедно с премахването на строгите изисквания за пряка регистрация, критерия за гражданство за физическите лица и критерия за установяване за организации и дружества.

Предпочитаният вариант ще позволи по-оптимизирана, основана на принципи правна рамка. Тя ще осигури необходимата гъвкавост за домейна от първо ниво .eu, за да може той да се приспособява към бързо променящите се технически подобрения в системата за имена на домейни. Поради това крайните потребители ще могат да се възползват от предимствата на техническите подобрения, без да чакат дълго за необходимото изменение на регламентите. Предпочитаният вариант ще подобри също функционирането на домейна .eu и следователно ще повиши привлекателността му на пазара за домейни от първо ниво. В дългосрочен план един по-приспособим и гъвкав домейн от първо ниво .eu ще има по-добри възможности за иновации и бързо приемане на нови технически стандарти и следователно ще предлага по-конкурентоспособeн продукт на пазара.

На 16 февруари 2018 г. Комитетът за регулаторен контрол даде положително становище с резерви. Съгласно препоръките на комитета Комисията подобри допълнително доклада си от оценката на въздействието и оптимизира констатациите от оценката в раздела за определяне на проблема, а също така и изясни мащаба на проблема и интереса на заинтересованите страни към въпроса. Базовият сценарий беше допълнително подкрепен като вариант. Описанието на вариантите беше опростено, за да се избегне анализът на въздействието или предлагането на прибързани заключения. Вариантът за отделно управление беше доразработен с пояснения за правните изисквания, които ще бъдат въведени във връзка със създаването и функционирането на отделния консултативен орган с участието на множество заинтересовани страни и задачите и правомощията на Комисията. Текстът относно ранно отпадналите варианти беше преработен, за да представи по-добри аргументи и обяснения за отпадането им. Бяха добавени разяснения за пряката регистрация и критериите за допустимост, включително в предпочетения вариант. В раздела за наблюдение основните показатели, свързани с отрасъла на имената на домейни, бяха пояснени допълнително, а връзката с оперативните цели беше направена по-прозрачна. Те от своя страна бяха свързани с четирите конкретни цели на инициативата. Докладът поясни, че критериите за успеха на предпочитания вариант ще бъдат оценявани редовно чрез доклада за прилагането, ефективността и функционирането на домейна .eu, който Комисията ще трябва да представи на Европейския парламент и на Съвета. В новата рамка този доклад ще служи и като инструмент за оценка за проверка на успеха на предпочетения вариант чрез разглеждане и докладване по всички основни показатели.

Пригодност и опростяване на законодателството

Настоящата инициатива включва цели за опростяване и повишена ефективност. Те са ясно формулирани в конкретна цел а) „премахване на остарелите правни/административни изисквания“ и конкретна цел б) „създаване на съобразени с бъдещето правила за домейна .eu“. С предложението се създава олекотена и основана на принципи рамка. Първичното законодателство ще съдържа само принципи, на които ще се подчинява функционирането на домейна от първо ниво .eu, а всички ненужни и подробни административни и технически изисквания ще бъдат премахнати, ако са остарели, или описани в договора, който ще бъде сключен между Европейската комисия и определения оператор на регистъра. Това ще позволи домейнът .eu да се адаптира към бързите промени на пазара на домейни от първо ниво и динамичната цифрова среда.

Предложението ще намали времето за чакане за притежателите на имена в домейна .eu във връзка с въвеждането на техническите и пазарни нововъведения в сектора на имената на домейни. Намаляването на тези срокове ще се измерва по подготвителния период, необходим за изменението на правната рамка за домейна .eu, с което се въвеждат такива нововъведения по отношение на домейна от първо ниво .eu.

Със създаването на съобразено с бъдещето законодателство и лесно приспособими набори от подробни политики за ръководството и управлението на домейна .eu предложението цели да осигури готовността на домейна .eu за справяне с бързо променящата се онлайн среда.

Основни права

Макар в предложението да се разглеждат предимно технически, специфични за сектора въпроси във връзка със отрасъла на системата за имена на домейни, то ще запази и високата защита на основните права в Европейския съюз при функционирането и управлението на домейна от първо ниво .eu съгласно правилата на Съюза в областта на защитата на личните данни, неприкосновеността на личния живот, сигурността и многоезичието.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Необходимо е многостранният съвет за домейна .eu да получи съответните ресурси. Разходите се оценяват на около 50 000 EUR годишно. Новият орган ще бъде финансово поддържан от Комисията.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Комисията ще наблюдава и упражнява надзор върху организирането, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu от страна на регистъра.

Комисията ще оцени изпълнението, ефективността и функционирането на домейна от първо ниво .eu не по-късно от пет години след датата на прилагане на настоящия регламент и на всеки три години след това.

Комисията ще представи на Европейския парламент и Съвета доклад, съдържащ резултатите от тази оценка.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

Глава I от регламента съдържа общите разпоредби: предмет и цели (член 1) и определения (член 2).

Глава II от регламента съдържа основните разпоредби относно ползването на домейна от първо ниво .eu.

Раздел I от същата глава определя основните принципи на регистрацията на име на домейн от първо ниво .eu: в него се описват критериите за допустимост (член 3), общите условия за регистрация и отнемане на имена на домейни (член 4), езиците, приложимото законодателство и юрисдикцията (член 5), процедурите за запазване на имена на домейни от регистъра, Комисията и държавите членки (член 6), както и процедурите за акредитация на регистратори (член 7).

Раздел II се отнася до назначаването и общото функциониране на регистъра. Тези разпоредби обхващат определянето му от Комисията (член 8) и характеристиките му (член 9), както и неговите основни задължения (член 10). Разделът също така съдържа набор от принципи и процедури за функционирането на домейна от първо ниво .eu, които трябва да се включат в договора с регистъра и чиято цел е да осигурят политическата рамка, в която ще работи регистърът (член 11). Не на последно място, предвидена е конкретна разпоредба относно функционирането и целта на базата данни WHOIS (член 12).

Раздел III се отнася до надзора над оператора на регистъра. Разпоредбите за правомощията за надзор на Комисията (член 13) и установяването на многостранния съвет за домейна .eu (член 14) осигуряват основата, на която тази група ще консултира Комисията във връзка с укрепването и разширяването на приноса за доброто управление на регистъра на домейна .eu и увеличават прозрачността на нейното функциониране.

И накрая, в глава III от регламента се определят заключителните разпоредби: запазването на права (член 15), оценка и преглед (член 16), процедура на комитет (член 17) съгласно членове 5 и 8 от Регламент (ЕС) № 182/2011. Освен това тази глава предвижда преходни разпоредби за договора (член 18) и разпоредби за отмяната на настоящата правна рамка (член 19) и на влизането в сила (член 20). За прилагането е предвиден максимален срок от три години след влизането в сила на регламента. Тази разпоредба има за цел да ограничи рисковете от смущения в услугите на домейна .eu при прехода от старата към новата регулаторна рамка, като се има предвид необходимостта Комисията да определи и сключи нов договор с регистъра, както и регистърът да се подготви за организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu.

2018/0110 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 172 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 9 ,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите 10 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)домейнът от първо ниво с код за държава .eu беше създаден по силата на Регламент (ЕО) № 733/2002 на Европейския парламент и на Съвета 11 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията 12 . От приемането на регламенти (ЕО) № 733/2002 и (ЕО) 874/2004 политическият и законодателният контекст в Съюза, както и онлайн средата и пазарът се промениха значително.

(2)Домейните от първо ниво са съществен елемент в йерархичната структура на системата за имена на домейни (DNS), които осигуряват оперативно съвместима система на уникални идентификатори, налични в целия свят, за всяко приложение и всяка мрежа.

(3)Домейнът от първо ниво .eu следва да насърчава използването и достъпа до мрежите на интернет съгласно членове 170 и 171 от ДФЕС, като осигурява допълнителна регистрация към съществуващите домейни от първо ниво с код за държава или глобална регистрация в общи домейни от първо ниво.

(4)Домейнът от първо ниво .eu следва да осигури ясно видима връзка със Съюза и европейския пазар. Той следва да дава възможност на предприятия, организации и физически лица в Съюза да регистрират име на домейн в домейн от първо ниво .eu. Гражданите на Съюза следва да могат да регистрират име на домейн .eu, независимо от мястото им на постоянно пребиваване.

(5)Имената на домейни в домейна от първо ниво .eu следва да се предоставят на допустими кандидати според наличността си.

(6)За да се осигури по-добра защита на правата на страните да сключват договор съответно с регистъра и регистраторите, споровете по регистрациите на имена на домейни в домейн .eu следва да се разрешават от органи на територията на Съюза, като се прилагат съответните закони на държавите членки, без да се засягат правата и задълженията, признати от тях или от Съюза и произтичащи от международни инструменти.

(7)Принципите и процедурите за функционирането на домейна от първо ниво .eu следва да бъдат приложени към договора между Комисията и определения регистър.

(8)За да се гарантират еднакви условия за изпълнение на настоящия регламент, на Комисията следва да се предоставят изпълнителни правомощия за приемане на списъците със запазени и блокирани имена на домейни от държавите членки, за установяване на критериите и процедурата за определяне на регистъра и за определяне на регистъра при надлежно обосновани причини за спешност. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията. Такива списъци следва да бъдат съставяни според наличността на имена на домейни, като се вземат предвид имената на домейни на второ ниво, които вече са запазени или регистрирани от държавите членки.

(9)На основата на открита, прозрачна и недискриминационна процедура за избор Комисията следва да определи регистър за домейна от първо ниво .eu. Комисията следва да сключи договор с избрания регистър, който следва да съдържа подробните принципи и процедури, отнасящи се до регистъра във връзка с организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu. Договорът следва да бъде с ограничен срок и да подлежи на подновяване.

(10)Настоящият регламент не засяга прилагането на правилата за конкуренцията, предвидени в членове 101 и 102 от ДФЕС.

(11)Регистърът следва да спазва принципите на недискриминация и прозрачност и следва да въведе мерки за гарантиране на лоялна конкуренция, предварително одобрени от Комисията, особено когато предоставя услуги на предприятия, с които се конкурира на пазара надолу по веригата.

(12)Интернет корпорацията за присвоени имена и адреси (ICANN) понастоящем отговаря за координацията на предоставянето на кодове, представляващи домейн от първо ниво с код за държава, на регистрите. Регистърът следва да сключи съответния договор с ICANN, който да предвижда предоставянето на домейна от първо ниво с код за държава .eu, като взема предвид принципите, приети от правителствения консултативен комитет (GAC).

(13)Регистърът следва да сключи подходящо ескроу споразумение, за да гарантира непрекъснатост на услугата и по-специално да гарантира, че в случай на повторно предоставяне или други непредвидени обстоятелства, ще може да продължава да предоставя услуги на местната Интернет общност с минимални смущения. Регистърът следва ежедневно да предоставя на ескроу агента електронно копие от текущото съдържание на .eu базата данни.

(14)При процедурите за извънсъдебно решаване на спорове следва да се вземат предвид най-добрите международни практики в тази област и особено препоръките на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС), за да гарантира избягването, доколкото е възможно, на спекулативни и незаконни регистрации. Извънсъдебното решаване на спорове следва да спазва минимум от еднакви процедурни правила, съгласувани с установените в единната политика за решаване на спорове, приета от ICANN.

(15)Политиката относно регистрации на имена на домейни на .eu, с които може да се злоупотреби, следва да предвижда проверка на получаваните данни от страна на регистъра, особено по отношение на самоличността на регистрантите, както и отнемане и блокиране на бъдещи регистрации на имена на домейни, които в окончателно решение на съд в държава членка са били определени за обидни, расистки или по друг начин противоречащи на правото на съответната държава членка. Регистърът следва да се увери особено грижливо във верността на данните, които получава и съхранява.

(16)Регистърът следва да подпомага правоприлагащите органи в борбата срещу престъпността, като въвежда технически и организационни мерки, насочени към предоставянето на достъп на властите до данните в регистъра за целите на превенцията, установяването, разследването и наказателното преследване на престъпления, както е предвидено в националното право и правото на Съюза.

(17)Настоящият регламент следва да се прилага съгласно принципите, свързани с неприкосновеността на личния живот и защитата на личните данни. Регистърът следва да спазва съответните правила, принципи и насоки на Съюза за защита на личните данни, по-специално съответните изисквания за сигурност, принципите на необходимост, пропорционалност, ограничаване в рамките на целта и пропорционален период на запазване на данните. Освен това защита на личните данни на етапа на проектирането и защитата на данните по подразбиране следва да залегнат във всички системи за обработване на данни и бази данни, които се разработват или поддържат.

(18)За да се гарантира ефективен периодичен надзор, регистърът следва да бъде одитиран за своя сметка поне веднъж на две години от независим орган, за да се потвърди неговото съответствие с изискванията, определени в настоящия регламент. Регистърът следва да представи доклада от оценката на съответствието на Комисията съгласно процедурата, определена в сключения с него договор.

(19)Сключеният с регистъра договор следва да предвижда процедури за подобряване на организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu от страна на регистъра в съответствие с указанията на Комисията, произтичащи от надзорните дейности, предвидени по настоящия регламент.

(20)В заключенията на Съвета относно управлението на интернет от 27 ноември 2014 г. отново беше потвърден ангажиментът на Съюза да насърчава многостранни структури за управление, основани на съгласуван набор от глобални принципи за управление на интернет. Приобщаващо управление на интернет означава разработването и прилагането от страна на правителствата, частния сектор, гражданското общество, международните организации и техническата общност в съответните им роли, на споделени принципи, норми, правила, процеси на вземане на решения и програми, които определят еволюцията и използването на интернет.

(21)Следва да се учреди многостранен съвет за домейна .eu, който да има консултативна роля спрямо Комисията, за да укрепи и разшири приноса за доброто управление на регистъра и въпросите, обхванати от принципите и процедурите за функционирането на домейна от първо ниво .eu, както и да увеличи прозрачността на търговските и оперативните практики на регистъра. Членовете на съвета следва да отразяват многостранния модел за управление на интернет и да бъдат определяни от Комисията въз основа на открита и прозрачна процедура.

(22)Комисията следва да извърши оценка на ефективността и функционирането на домейна от първо ниво .eu. При оценката следва да се имат предвид работните практики на определения регистър и значимостта на задачите му.

(23)Доколкото целта на настоящия регламент, а именно реализация на общоевропейски домейн от първо ниво в допълнение към домейните от първо ниво с код за държава, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради обхвата и последиците ѝ може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(24)За да се ограничат рисковете от смущения в услугите на домейна от първо ниво .eu при преминаването от старата към новата регулаторна рамка, в настоящия регламент са предвидени преходни разпоредби.

(25)Поради това Регламент (ЕО) № 733/2002 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията следва да бъдат отменени.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА I

Общи разпоредби

Член 1

Предмет и цели

1.    С настоящия регламент се въвежда домейн от първо ниво с код за държава .eu и се определят условията за неговата реализация, включително определянето на регистъра и неговите характеристики. С регламента също така се установяват правната и общата политическа рамка, в които ще функционира определеният регистър.

2.    Настоящият регламент се прилага, без да нарушава разпоредбите на държавите членки по отношение на националните им домейни от първо ниво с код за държава (ccTLD).

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент:

а) „регистър“ означава образувание, на което е възложено организирането, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu, включително поддържането на съответните бази данни и свързаните с тях обществени услуги за търсене, регистрация на имената на домейните, функционирането на регистъра за имена на домейни, функционирането на сървърите на имената на регистъра на домейна от първо ниво и разпространението на зоновите файлове на домейна от първо ниво;

б) „регистратор“ означава физическо или юридическо лице, което въз основа на договор с регистъра предоставя услуги по регистриране на имена на домейни на регистранти;

в) „протоколи за интернационализирани имена на домейни (IDN)“ означава стандарти и протоколи, които поддържат използването на имена на домейни със символи, които не са част от Американския стандартен код за информационен обмен (ASCII);

г) „база данни WHOIS“ означава съвкупност от данни, съдържащи информация за техническите и административните аспекти на регистрациите в домейна от първо ниво .eu;

д) „принципи и процедури на функционирането на домейн от първо ниво .eu“ означава подробни правила за функционирането и управлението на домейн от първо ниво .eu;

е) „регистрация“ означава поредица от действия и процедурни стъпки, от откриване до завършване, предприета от регистратори и/или регистъра по заявка от физическо или юридическо лице и имаща за цел извършване на регистрация на име на домейн за определен срок.

ГЛАВА ІІ

Реализация на домейна от първо ниво .eu

Раздел 1

ОБЩИ ПРИНЦИПИ

Член 3

Критерии за допустимост

Регистрация на едно или повече имена на домейни в домейна от първо ниво .eu може да поискат:

i) всеки гражданин на ЕС, независимо от мястото си на пребиваване; или

ii) всяко физическо лице, което не е гражданин на Съюза, но пребивава постоянно на територията на държава членка; или

iii) предприятие, установено на територията на Съюза; или

iv) организация, установена на територията на Съюза, без да се засяга прилагането на националното законодателство.

Член 4

Регистрация и отнемане на имена на домейни

1.    Име на домейн се предоставя на допустим кандидат, чиято заявка е била получена първа от регистъра в технически безупречно състояние, както е определено в процедурите за заявка за регистрация на основание член 11, буква б).

2.    Дадено име на домейн не е на разположение за друга регистрация, докато не изтече първата регистрация, без да е била подновена, или докато името на домейна не бъде отнето.

3.    Регистърът може да отнеме име на домейн по своя собствена инициатива и без да преминава през процедура за извънсъдебно решаване на спорове, със следните мотиви:

а) неизплащане на задължения към регистъра;

б) неизпълнение на критериите за допустимост съгласно член 3 от страна на притежателя на името на домейн;

в) нарушение от страна на притежателя на името на домейн на изискванията към заявката за регистрация, определени въз основа на член 11, буква б).

4.    Чрез подходяща процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове или съдебно производство, дадено име на домейн може да бъде отнето, или при необходимост прехвърлено на друга страна, когато то е идентично или объркващо сходно с име, по отношение на което е установено право от националното или европейското законодателство, и което:

а) е било регистрирано, без притежателят му да е имал право или законен интерес върху името, или

б) е било регистрирано или използвано недобросъвестно.

5.    Когато име на домейн се разглежда от съда на държава членка като дискредитиращо, расистко или противоречащо на обществения ред, то трябва да бъде блокирано от регистъра от момента, в който последният е уведомен за решението на съда, и да бъде отнето след съобщаването на окончателното решение на съда. Регистърът блокира срещу бъдещо регистриране имената, които са били предмет на такова съдебно решение дотогава, докато това решение е валидно.

Член 5

Езици, приложимо право и юрисдикция

1.    Регистрацията на имена на домейни се извършва с всички букви от азбуките на официалните езици на Съюза съгласно наличните международни стандарти, както се допуска от съответните протоколи за интернационализирани имена на домейни (IDN).

2.    Без да се засягат разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1215/2012 и правата и задълженията, признати от държавите членки или от Съюза, произтичащи от международни инструменти, договорите между регистъра и регистраторите, както и договорите между регистраторите и регистрантите на имена на домейни не определят като приложимо право никое друго право освен това на една от държавите членки, нито посочват като орган за решаване на спорове съд, арбитраж или друг орган, разположен извън територията на Съюза.

Член 6

Запазване на имена на домейни

1.    Регистърът може да запази известен брой имена на домейни, смятани за необходими за оперативните му функции в съответствие с договора, посочен в член 8, параграф 3.

2.    Комисията може да даде указания на регистъра да въведе имена на домейни директно в домейна от първо ниво .eu за използване от институциите и органите на Съюза.

3.    Без да се засягат вече запазени или регистрирани имена на домейни, държавите членки могат да съобщят на Комисията списък с имена на домейни, които:

а) на основа на националното законодателство не могат да бъдат регистрирани; или

б) могат да бъдат регистрирани или запазени от държавите членки само в домейн от второ ниво. Тези имена на домейни трябва да бъдат ограничени до общоизвестни географски и/или геополитически термини, които засягат политическата или териториалната организация на държавата членка.

4.    Комисията приема списъците, съобщени от държавите членки, посредством актове за изпълнение. Актовете за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 17, параграф 2.

Член 7

Регистратори

1.    Регистърът акредитира регистратори по разумни, прозрачни и недискриминационни процедури за акредитация, които са одобрени предварително от Комисията. Регистърът оповестява публично процедурите за акредитация в лесно достъпна форма.

2.    Регистърът прилага еднакви условия при еднакви обстоятелства по отношение на акредитираните регистратори на домейна .eu, които предоставят еднакви услуги, и им осигурява услуги и информация при едни и същи условия и с едно и също качество, каквито осигурява и за собствените си услуги от този вид.

Раздел 2

РЕГИСТЪР

Член 8

Определяне на регистъра

1.    Комисията установява критериите и процедурата за определянето на регистъра посредством актове за изпълнение. Актовете за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 17, параграф 2.

2.    Комисията определя регистъра след приключване на процедурата, посочена в параграф 1.

3.    Комисията сключва договор с определения регистър. В договора се определят правилата, политиките и процедурите за предоставянето на услуги от регистъра, както и условията, при които Комисията осъществява надзор върху организацията, администрирането и ръководенето на домейна от първо ниво .eu от регистъра. Договорът е с ограничен срок, подлежи на подновяване и включва принципите и процедурите за функционирането на домейна от първо ниво .eu, определени въз основа на член 11.

4    Чрез дерогация от процедурите, посочени в параграфи 1 и 2, по наложителни и спешни причини Комисията може да определи регистъра посредством актове за изпълнение с незабавно приложение съгласно процедурата, посочена в член 17, параграф 3.

Член 9

Характеристики на регистъра

1.    Регистърът установява своето седалище, централна администрация и основно място на стопанска дейност на територията на Съюза.

2.    Регистърът може да налага такси, пряко свързани с направените разходи, доколкото това е позволено съгласно договора, сключен по силата на член 8, параграф 3.

Член 10

Задължения на регистъра

Регистърът:

а) спазва разпоредбите, политиката и процедурите, установени в настоящия регламент и договора, посочен в член 8, параграф 3;

б) организира, администрира и ръководи домейна от първо ниво .eu в общ интерес и на основата на принципите за качество, ефективност, надеждност, прозрачност, достъпност и недискриминация, като гарантира лоялна конкуренция;

в) сключва подходящ договор, който предвижда предоставянето на кода за домейна от първо ниво .eu след предварителното съгласие на Комисията;

г) осъществява регистрацията на имена на домейни в домейна от първо ниво .eu при заявка от допустими кандидати, както е посочено в член 3;

д) гарантира, без да се засягат евентуални съдебни производства и при спазването на подходящи процедурни гаранции за засегнатите страни, възможността за регистраторите и регистрантите да отнесат договорни спорове с регистъра до орган за извънсъдебно разрешаване на спорове;

е) гарантира наличността и автентичността на базите данни за имена на домейни;

ж) сключва за своя сметка и със съгласието на Комисията споразумение с довереник с добра репутация или друг ескроу агент, установен на територията на Съюза, като определя Комисията като бенефициер по ескроу споразумението и предава на съответния довереник или ескроу агента ежедневно електронно копие на съдържанието на базата данни на домейна .eu;

з) въвежда списъците, посочени в член 6, параграф 3;

и) популяризира целите на Съюза в областта на управлението на интернет;

й) публикува принципите и процедурите за функционирането на домейна от първо ниво .eu, определени въз основа на член 11, на всички официални езици на Съюза;

к) разпорежда извършването на одит от независим орган за своя сметка най-малко веднъж на две години, за да удостовери съответствието си с настоящия регламент, и изпраща резултатите на Комисията;

л) участва в работата на многостранния съвет за домейна .eu по искане на Комисията и си сътрудничи с нея за подобряване на функционирането и управлението на домейна.

Член 11

Принципи и процедури на функционирането на домейна от първо ниво .eu

Договорът, сключен между Комисията и определения регистър съгласно член 8, параграф 3, съдържа принципите и процедурите относно функционирането на домейна от първо ниво .eu съгласно настоящия регламент, включително следното:

а) политика на извънсъдебно разрешаване на спорове;

б) изисквания и процедури за заявките за регистрация, политика за проверка на данните на регистрантите и за спекулативно регистриране на имена на домейни;

в) политика на регистрирането на имена на домейни, с които може да се злоупотреби;

г) политика на отнемането на имена на домейни;

д) зачитане на правата на интелектуалната собственост;

е) мерки, насочени към предоставянето на достъп на властите до данните в регистъра за целите на превенция, установяване, разследване и преследване на престъпления, както е предвидено в националното право и правото на Съюза;

ж) описание на процедурите за изменение на договора.

Член 12

База данни WHOIS

1.    Регистърът създава и управлява базата данни WHOIS за целите на предоставянето на точна и актуална информация за регистрацията на имената на домейни в домейна от първо ниво .eu.

2.    Базата данни WHOIS съдържа съществена и ненадхвърляща необходимото за нейните цели информация за звената за контакт, администриращи имената на домейни в домейн от първо ниво .eu, и за притежателите на тези имена. Когато притежателят на име на домейн е физическо лице, информацията, която се публикува, е предмет на съгласие от притежателя на името на домейна по смисъла на Регламент 2016/679.

Раздел 3

НАДЗОР НА РЕГИСТЪРА

Член 13

Надзор

1.    Комисията наблюдава и упражнява надзор върху организирането, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu от страна на регистъра.

2.    Комисията се уверява в доброто финансово управление, съответствието с регламента и с принципите и процедурите за функционирането на домейна от първо ниво .eu, посочени в член 11, от страна на регистъра, и може да поиска информация за тази цел.

3.    Съгласно надзорните си дейности Комисията може да даде конкретни указания на регистъра за коригиране и/или подобряване на организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu.

4.    По целесъобразност Комисията може да се консултира със заинтересованите страни и да потърси експертни становища за резултата от надзорните си дейности, предвидени в настоящия член, както и за начини за подобряване на организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu. от страна на регистъра.

Член 14

Многостранен съвет за домейна .eu

1.    Създава се многостранен съвет за домейна .eu, който ще консултира Комисията относно прилагането на настоящия регламент.

2.    Многостранният съвет за домейна .eu се състои от представители на частния сектор, техническата общност, държавите членки и международните организации, гражданското общество и академичните среди и се назначава от Комисията въз основа на открита и прозрачна процедура.

3.    Многостранният съвет за домейна .eu има следните задачи:

а) да подпомага и консултира Комисията относно прилагането на настоящия регламент,

б) да изготвя становища по въпроси на управлението, организацията и управлението на домейна от първо ниво .eu,

в) да консултира Комисията по въпроси на контрола и надзора на регистъра.

ГЛАВА ІІІ

Заключителни разпоредби

Член 15

Запазване на права

Съюзът запазва всички права, свързани с домейна от първо ниво .eu, включително, по-специално, правата върху интелектуалната собственост и други права за базите данни на регистъра, необходими за гарантиране на изпълнението на настоящия регламент и правото за повторно определяне на регистъра.

Член 16

Оценка и преглед

1.    Не по-късно от пет години след датата на прилагане на настоящия регламент и на всеки три години след това Комисията оценява реализацията, ефективността и функционирането на домейна от първо ниво .eu.

2.    Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад с констатациите от оценката, посочена в параграф 1.

Член 17

Процедура на комитет

1.    Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.    При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

3.    При позоваване на настоящия параграф се прилага член 8 от Регламент (ЕС) № 182/2011 във връзка с член 5 от него.

Член 18

Преходни разпоредби

1.    Собствениците на имена на домейни, регистрирани съгласно член 4, параграф 2, подточка б) от Регламент (ЕО) № 733/2002, запазват правата върху съществуващите регистрирани имена на домейни в домейна от първо ниво .eu.

2.    До [дата — не по-късно от две години след влизането в сила] Комисията предприема необходимите мерки да определи и сключи договор с регистъра съгласно настоящия регламент. Договорът поражда правно действие от [датата на прилагане на настоящия регламент: не по-късно от три години след влизането в сила].

3.    Договорът, сключен между Комисията и регистъра съгласно член 3, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕО) № 733/2002 продължава да поражда правно действие до [дата — минус 1 ден от датата на прилагане на настоящия регламент: не по-късно от три години след влизането в сила].

Член 19

Отмяна

Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията се отменят, считано от [датата на прилагане на настоящия регламент: не по-късно от три години след влизането в сила].

Член 20

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от [дата — не по-късно от три години след влизането в сила].

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    В системата за имена на домейни (DNS), „предоставянето“ на име на домейн се извършва като съответният домейн от първо ниво (в случая — .eu) се зарежда в базата данни на кореновата зона от ICANN. Публикуването на базата данни на кореновата зона позволява на даден код (напр. .еu) да функционира като домейн от първо ниво и част от системата за имена на домейни.
(2)    Кореновата зона е зона DNS от първо ниво в йерархичното пространство с имена на DNS в интернет.
(3)    COM/2015/0192 final
(4)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations  
(5)    16200/14
(6)    COM/2014/072 final
(7)    Интернационализираните имена на домейни (IDN) дават възможност за използване на имена на домейни на местните езици и азбуки. IDN се създават със знаци от различни азбуки, например арабска, китайска, кирилица или деванагари. Те се кодират със стандарта Unicode и се използват като позволени от съответните протоколи за IDN. Домейнът от първо ниво .eu поддържа всички 24 официални езика на ЕС, включително български и гръцки, които изискват имена на домейни на кирилица и гръцката азбука.
(8)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations  
(9)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].
(10)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].
(11)    Регламент (ЕО) № 733/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 22 април 2002 г. относно реализацията на .eu домейн от най-високо ниво (ОВ L 113, 30.4.2002 г., стр. 1).
(12)    Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията от 28 април 2004 г. относно определяне на правила на обществената политика за въвеждането и функциите на .eu домейн от най-високо ниво и принципите, които ръководят регистрирането (ОВ L 162, 30.4.2004 г., стр. 40).
Top