Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014IE2767

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Приносът на дървообработването за въглеродния баланс“ (становище по собствена инициатива)

    OB C 230, 14.7.2015, p. 39–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.7.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 230/39


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Приносът на дървообработването за въглеродния баланс“

    (становище по собствена инициатива)

    (2015/C 230/06)

    Докладчик:

    г-н Ludvík JÍROVEC

    Съдокладчик:

    г-н Patrizio PESCI

    На 27 февруари 2014 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от Правилника за дейността, да изготви становище по собствена инициатива относно

    „Приносa на дървообработването за въглеродния баланс“

    Консултативната комисия по индустриални промени (CCMI), на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 13 ноември 2014 г.

    На 503-тата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 декември 2014 г. (заседание от 10 декември), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 119 гласа „за“, 1 глас „против“ и 5 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    Европейският икономически и социален комитет изготви следните препоръки за максимално увеличаване на ползите от изделията от дърво за въглеродния баланс и за укрепване на конкурентоспособността на европейския отрасъл на дървообработването (1) и неговия капацитет за иновации.

    1.2.

    ЕИСК признава, че европейското и националното законодателство оказват значително въздействие върху дървообработвателната промишленост. По тази причина ЕИСК приканва държавите членки да проучат всички възможности, свързани с използването на дървения материал като щадящ околната среда материал, за да се даде тласък на конкурентоспособността на този сектор, да се повиши заетостта и да се подпомагат инвестициите в научни изследвания и иновации.

    1.3.

    ЕИСК призовава Европейската комисия да разработи, като се консултира със заинтересованите участници, европейски насоки относно предлагането на дървесина, с цел да се увеличи предлагането на дървесина и да се насърчи устойчивото използване на източници на дървесина. Следва да бъдат включени принципи за ефикасно използване на ресурсите. Трябва да се вземат под внимание препоръките, направени в Good Practice Guidance on the Sustainable Mobilisation of Wood in Europe („Добри практики относно устойчивото мобилизиране на ползването на дървесина в Европа“) (2010 г.), и да се доразвият, ако е необходимо.

    1.4.

    ЕИСК припомня, че е важно от определението за „третична биомаса“ да се изключат „палети и възстановена дървесина втора употреба“.

    1.5.

    Както ЕИСК вече посочи в своето становище относно „Възможности и предизвикателства пред развитието на по-конкурентоспособен европейски сектор на дървообработването и производството на мебели“, прието през октомври 2011 г. (2) и в съответствие с принципите, изложени в неотдавнашното съобщение на ЕК относно „Към кръгова икономика: програма на ЕС за нулеви отпадъци“, Комитетът подчертава факта, че принципът на „каскадно използване“ (употреба, повторна употреба, рециклиране, оползотворяване на енергия), когато то е икономически и технически осъществимо в съответствие със специфичните национални и регионални характеристики, е оптималният начин за постигане на максимално ефективно използване на ресурсите от дървен материал. ЕИСК изразява задоволство от факта, че вследствие на неговото искане за признаване на значението на каскадния принцип при дървесината, този принцип е приложен в редица документи на ЕС като например „За възраждане на европейската промишленост“, новата стратегия на ЕС за горите, работния документ на службите на Комисията „План за горското стопанство в ЕС (дървообработване, мебелна промишленост, производство на целулоза и хартия и на изделия от тях, както и печатна дейност)“, който съпътства съобщението относно „Нова стратегия на ЕС за горите: за горите и сектора на горското стопанство“. Обаче ЕИСК не може да подкрепи правила със задължителна правна сила и е за отворения пазарно-ориентиран подход и свободата на пазарните участници.

    1.6.

    Сред възможните мерки за управление на строителните материали следва да има такива за предотвратяване на депонирането като отпадъци на рециклируеми материали като дървесина. ЕИСК призовава Европейската комисия и заинтересованите страни да определят насоки и препоръки за събиране на отпадъци от дървесина и решения за обработка на дървесина втора употреба.

    1.7.

    ЕИСК призовава Европейската комисия да въведе стандарт, който да отразява правилно акустичните характеристики на затворени пространства, като се има предвид, че дървеният материал може да играе съществена роля за акустична изолация. В действителност дървеният материал изолира акустично от външни шумове и намалява времето за реверберация. Трябва да се проучат възможностите за употреба на дървен материал.

    1.8.

    ЕИСК призовава държавите членки и заинтересованите страни да създадат национални планове за действие за насърчаване на използването на дървен материал в сгради и екологосъобразни инфраструктури. Местните власти следва да участват пряко в изпълнението на тези планове.

    1.9.

    Като признава, че дървеният материал не е толкова познат на архитекти и строители колкото други материали, ЕИСК приканва държавите членки да предприемат инициативи за утвърждаването на култура на дървесината. Освен това представителите на европейската дървообработвателна промишленост и европейските социални партньори следва да изготвят координирани национални кампании за придаване на повече привлекателност на сектора.

    2.   Описание на европейския дървообработвателен сектор. Предизвикателства и възможности. Евентуално въздействие на законодателството на ЕС върху конкурентоспособността на сектора.

    2.1.

    Европейската дървообработвателна промишленост генерира годишен оборот от около 122 милиарда евро за производствена стойност от над 115 милиарда евро. По данни на Евростат през 2012 г. с дървообработване са се занимавали повече от 3 11  000 дружества. В мебелния бизнес работят и около 1 26  000 дружества. В дървообработването в тесен смисъл работят 40  000 дървообработващи предприятия, докато в други подотрасли на продуктите от дървообработване работят около 1 45  000 дружества. Въпреки подобренията е възможно тези цифри да не отразяват реалното положение, тъй като в зависимост от начина на отчитане в държавите членки невинаги се отчитат малките предприятия. В секторите на производството на мебели и строителни елементи броят на малките дружества е значителен. Следователно може да се счита, че действителният брой надхвърля 3 75  000 дружества.

    2.2.

    В целия ЕС през 2012 г. беше отбелязан рязък спад на броя на работните места в дървообработвателния отрасъл. Средният спад възлиза на 4,4 %, като цифрите варират от - 3,2 % в Германия чак до - 13,7 % в Испания. През 2012 г. най-голямото увеличение на броя на работните места беше регистрирано в Хърватия и Дания, а най-големият спад — в Испания (- 13,7 %), Кипър (- 13,1 %) и Словакия (- 11,5 %).

    Европейските и националните политики оказват силно влияние върху конкурентоспособността на дървообработвателния сектор. Както се подчертава в Доклада за конкурентоспособността на ЕС за 2014 г., производствените разходи и разходите за труд и суровини в Европа обикновено са много по-високи, отколкото в много други региони, което създава опасност от делокализация на големи части от сектора. Поради това Европа следва да изисква за продуктите, които влизат на пазара на ЕС, спазването на същите социални и екологични стандарти и стандарти за безопасност като тези за продуктите, произведени в Европа. Освен това ЕИСК подчертава факта, че европейският дървообработващ сектор продължава да е изправен пред значително увеличение на производствените разходи, особено по отношение на смолите и енергията. Разходите за енергия в Европа са три пъти по-високи, отколкото в САЩ.

    2.3.

    Разработването на възобновяеми енергийни източници и съответните субсидии намалява наличността на суров дървен материал и увеличава цената му. По оценки през 2012 г. приблизително 15 % или 182 милиона м3 от общия размер на дървесината, добита в региона на ИКЕ, са използвани като дървесни горива. В последния доклад от 2011 г. на Отдела по дървесината на Икономическата комисия за Европа и Организацията за прехрана и земеделие на ООН, озаглавен „Съвместно проучване за енергийното използване на дървесината“, се посочва, че енергията от дървесина е главният компонент на енергията от възобновяеми източници, като представлява 38,4 % от всички възобновяеми източници на енергия. Според последното европейско „Проучване на търсенето и предлагането на суров дървен материал за дървопреработвателната промишленост в ЕС“, възложено от Европейската комисия на Indufor (3), „количеството на дървесината, използвана в ЕС за енергийни цели, би се равнявало на общия обем дървен материал, добиван към днешна дата, ако целта за енергия от възобновяеми източници трябва да се постигне до 2020 г. Към 2016 г. ще се получи дефицит от 63 млн. м3 от дървен материал спрямо търсенето, предвидено от държавите — членки на ЕС, в техните национални планове за действие относно енергията от възобновяеми източници.“

    2.4.

    Предвид новото Европейско съобщение за „Рамка на ЕС в областта на климата и енергетиката до 2030 г.“ и искането за увеличаване на дела на възобновяемата енергия най-малко до 27 % до 2030 г., ЕИСК счита, че е от съществено значение да се проучат различни начини за повишаване на мобилизацията на използването на дървесина в ЕС — например като се вземат предвид препоръките, съдържащи се в Good Practice Guidance on the Sustainable Mobilisation of Wood in Europe („Насоки за добри практики относно устойчивото мобилизиране на ползването на дървесина в Европа“), публикувани през 2010 г. — и да се намерят решения за избягване на нарушаването на конкуренцията между различните потребители на ресурси от биомаса.

    2.5.

    С оглед на това ЕИСК приканва държавите членки да направят оценка на обема на дървесна биомаса за енергийни цели на разположение съответно в страните или регионите и на обема, който вече се използва като суровина в дървообработването.

    2.6.

    Освен това, ЕИСК изразява съжаление, че в няколко държави членки продължават да съществуват разпоредби, ограничаващи използването на дървесина в многоетажни сгради, както и дискриминиращи норми за пожарна безопасност. В много държави противопожарните разпоредби са основната пречка пред използването на дървесина в сградите. Съгласувани са европейските стандарти за пожарна безопасност в сградите, но самата пожарна безопасност ще продължи да бъде национална отговорност. Тези разпоредби следва да бъдат премахнати незабавно, понеже очевидно представляват пазарна пречка пред разширеното използване на изделия от дървен материал в строителния сектор (4).

    2.7.

    Накрая, ЕИСК изразява съжаление, че европейските сектори на производството на плоскости от дървесни частици и стърготини бяха изключени от списъка на секторите, считани за уязвими по отношение на изместването на въглеродни емисии. Премахването на тези сектори от списъка най-вероятно ще засили протичащата вече делокализация на гореспоменатите производствени сектори към страни извън ЕС. Запазването на двата сектора в списъка е от съществено значение за ограничаване на отрицателното въздействие от конкурентния натиск, от който страдат всички дружества, поради значителното нарастване на разходите за дървен материал, причинено от конкуренцията със сектора за енергопроизводство от биомаса. От 2008 г. до 2013 г. само в европейския сектор на плоскости от дървесни частици бяха затворени 51 производствени инсталации, което доведе до загуба на капацитет от 10  386 млн. м3. Някои от тези затворени производствени линии са демонтирани и монтирани отново извън границите на Европейския съюз. Поддържането на производствените отрасли в границите на Европейския съюз трябва да бъде приоритет за всички политици и по-специално за Европейската комисия. По тази причина съответните генерални дирекции на Европейската комисия се приканват настоятелно да предприемат мерки за гарантиране на конкурентоспособността на европейската промишленост и за избягване на делокализацията на производствените отрасли.

    2.8.

    Една ефективна мярка за гарантиране на конкурентоспособността на европейската промишленост и за предотвратяване на делокализацията на производството може да бъде нов енергиен данък/данък върху въглеродните емисии, който да прекрати дискриминацията на европейските производители.

    3.   Повишаване използването на изделия от дървен материал за намаляване на емисиите на CO2 в борбата с изменението на климата

    3.1.

    Глобалното затопляне представлява сериозна политическа грижа. В действителност то оказва сериозно въздействие върху човешкото здраве и природните ресурси. Решенията ни какви материали да използваме могат да окажат значително въздействие върху емисиите на въглероден диоксид, които са една от основните причини за глобалното затопляне. Производители и потребители все повече използват термините „зелени“ и/или „екологосъобразни“ продукти. Същевременно са определени национални и европейски политики, които да насърчават тези продукти. ЕИСК счита, че оценката на жизнения цикъл (5) (LCA) представлява подходящ инструмент за управление на околната среда за в бъдеще.

    3.2.

    Европа може значително да намали емисиите на СО2 чрез увеличаване на въглеродното поглъщане от горите (чрез оптимизиране на управлението им) и чрез насърчаване на използването на изделия от устойчиво произведен дървен материал. Научно е доказано, че използването на изделия от дървен материал в строителството и ежедневието има положително въздействие върху климата. Количеството съхранен въглерод в дърветата и съответните изделия от дървен материал зависи от дървесните видове, условията за растеж (околната среда), възрастта на дървото и плътността на околните дървета. При все това е доказано, че замяната с един кубически метър дървен материал на други строителни материали води до значително спестяване на емисии на CO2 — средно от 0,75 до 1 т. В допълнение, 1 м3 дървен материал поглъща 0,9 т. CO2.

    3.3.

    Неотдавнашно проучване на Йейлския университет, озаглавено „Carbon, fossil fuel and biodiversity — Mitigation with wood and forests“ („Въглерод, изкопаеми горива и биологично разнообразие — Смекчаване с дървесина и гори“) (6), разкрива, че използването на повече дървен материал в строителството на сгради и мостове значително би намалило глобалните емисии на въглероден двуокис и потреблението на изкопаеми горива. Изследователите установиха, че увеличаването на използването на продукти от дърво до 34 % би имало дълбоко и положително въздействие. Между 14 % и 31 % от емисиите на CO2 в световен мащаб биха могли да бъдат избегнати чрез съхранението на CO2 в целулозата и лигнина на изделията от дървен материал.

    3.4.

    ЕИСК призовава Европейската комисия да подкрепи държавите членки и европейския горски сектор при определянето и въвеждането на мерки и евентуално — стимули за използването на изделия от добит дървен материал с продължителен жизнен цикъл (7). Колкото по-дълго време се използва повторно дървеният материал, за толкова по-дълго време се задържа въглеродният диоксид. Отпадъците от дървен материал (в тесен смисъл) могат да бъдат сведени до минимум, най-вече защото всички части от дървения материал могат да бъдат ефективно използвани и използвани повторно, като в крайна сметка винаги могат да бъдат изгорени, за да се използва енергията (8). За да се справи Европа ефективно с изменението на климата, държавите членки и европейските институции следва да насърчават използването на изделия от дървен материал и да създадат благоприятна политическа обстановка, при която жизненият цикъл на дървения материал да се използва в максимална степен.

    4.   Дървен материал в строителството

    4.1.

    Сградното строителство и експлоатацията на сгради носят значителни ползи за околната среда. В световен мащаб на сградите се пада 20 % от потреблението на вода, между 25 и 40 % от потреблението на енергия и между 30 и 40 % от емисиите на парникови газове. Изборът на продукти за изграждане или реновиране на инфраструктурата има значително отражение върху околната среда. Поради тази причина ЕИСК признава, че дървесината играе важна роля в изграждането на устойчиви и екологосъобразни сгради. Възможностите, свързани с използването на дървен материал в строителството, не са напълно използвани и това се отразява на конкурентоспособността на дървообработвателната промишленост. ЕИСК иска да проучи как да се подобри това положение, без да се създават никакви вредни последици за останалите материали.

    4.2.

    Дървеният материал отдавна е признат за екологичен материал за широка гама от продукти. В световен мащаб проучванията за оценка на жизнения цикъл са доказали, че изделията от дървен материал имат големи екологични предимства. Дървеният материал е един от малкото строителни материали, които са 100 процента възобновяеми; дървеният материал съхранява CO2 и е естествен изолатор поради порите с въздух в своята клетъчна структура. Това е материал, който е безопасен, устойчив и надежден дори при условия на висок натиск като урагани, земетресения и пожар.

    4.3.

    Вариантите за управление на края на жизнения цикъл на строителните материали включват например повторна употреба, рециклиране и възстановяване. Понастоящем все още голяма част от строителните отпадъци се депонират, като по този начин се увеличава тежестта за депониране и експлоатация на депата. Дървеният материал може да се рециклира директно в същите продукти за повторна употреба или да бъде възстановен в други използваеми продукти. ЕИСК отбелязва, че рециклирането изисква преработване, което обикновено не е икономически изгодно, освен ако не се организира ефективно събиране в близост до източника на материала. По тази причина ЕИСК призовава Европейската комисия и заинтересованите страни да обединят всички добри практики, съществуващи на национално равнище, за да определят насоки и препоръки за събиране на отпадъци от дървесина и решения за обработка на дървесина втора употреба. Намаляването и рециклирането на материалите от строителството и разрушаването биха могли да намалят и цялостните разходи за строителство и депониране.

    4.4.

    Строителният сектор е най-големият потребител на изделия от дървен материал. В държава като Финландия приблизително 70-80 % от финските изделия от дървен материал в крайна сметка се използват в строителството. Строителството с дървени панели напоследък се налага в няколко европейски страни, най-вече в Обединеното кралство, Ирландия и Франция. Все пак ЕИСК признава, че използването на дървесина може да допринесе за развитието на зелената икономика и поради тази причина трябва да се насърчи.

    4.5.

    ЕИСК отчита, че не се познават достатъчно предимствата на използването на дървен материал в строителството. Това важи не само за архитектите, често и крайните потребители не познават достатъчно свойствата на дървения материал. Тези ограничени познания често водят до ограничено използване на дървения материал и вследствие на това до проблеми, които влияят отрицателно върху представите за него. Освен това липсата на квалифицирани работници за строителството на жилища от дървени панели ограничава развитието на този строителен метод в много европейски страни.

    4.6.

    ЕИСК призовава европейските дървообработвателни фирми и свързаните с тях социални партньори да създадат координирани информационни кампании, за да се придаде по-привлекателен образ на сектора. Младите хора би трябвало да бъдат насърчавани да избират програми за образование и обучение, които да ги подготвят правилно за кариера в дървообработвателната промишленост.

    5.   Добри практики за повишаване използването на дървен материал и утвърждаване на ролята на дървообработването в икономиката  (9)

    5.1.

    ЕИСК подчертава факта, че повечето работници в дървообработването се обучават в работата, като усвояват умения неформално от опитните работници. Повечето работници в дървообработването усвояват основните машинни операции и работни задачи за няколко месеца, но за да станат квалифицирани, често се изискват две или повече години. Заетост се създава и като се предоставят на работниците подходящи обучение и образование, адаптирани към потребностите и изискванията на пазара на труда. Освен това ЕИСК заявява отново, че програмите за научни изследвания и иновации ще насърчат създаването на работни места и растежа в целия ЕС. По тази причина се насърчава дървообработвателният сектор да се възползва от възможностите, предоставяни от програмата „Хоризонт 2020“.

    5.2.

    Неотдавнашното съобщение на ЕК „Възможности за ресурсна ефективност в строителния сектор“ следва да бъде амбициозно приложено от държавите членки, за да се осигурят инвестиции в реновирането на сгради и създаването на работни места.

    5.3.

    ЕИСК признава, че акустичният шум на обществени места оказва сериозно въздействие върху здравето на човека (10). Дървеният материал е не само важен екологосъобразен материал, но и ако се използва като изолационен материал, може да носи редица социални и здравни ползи. На практика дървеният материал може да играе съществена роля за акустичната изолация и като поглъщащ материал. Дървеният материал изолира акустично от външни шумове и намалява времето за реверберация. ЕИСК призовава Европейската комисия да въведе стандарт, който да отразява правилно акустичните характеристики на затворени пространства. Като се има предвид, че дървесината може да произвежда звук (при пряко удряне) и да усилва или поглъща звукови вълни с произход от други тела, следва да бъдат проучени възможностите за използване на дървения материал. Освен това научно е доказано, че дървесината оказва положително въздействие върху качеството/комфортните характеристики на въздуха в помещения.

    5.4.

    На национално равнище съществуват няколко инициативи за образоване на хората за възможностите за използването на дървения материал като щадящ околната среда материал, но липсва действителна координация. Нарастващото потребление на изделия от дървен материал очевидно предполага информационни кампании, които следва да се осъществяват на национално равнище. Основната цел на образователните кампании за дървения материал е да се създаде положителна нагласа в технически и културен аспект в полза на използването му.

    5.5.

    Като интересен пример за добра практика ЕИСК би желал да припомни инициативата, озаглавена „WOODDAYS“. Проявата (11) стартира на 21 март 2014 г. в Милано. Това беше десетдневна програма, съсредоточена върху темите за разрастващите се градове и интелигентното и ефективно откъм използване на ресурсите уплътняване на градската среда благодарение на дървения материал. Проявата беше създадена с цел позиционирането на дървото като строителен материал с непризнат досега потенциал в среда, в която строителството от дървен материал ще играе основна роля в бъдещето — точно в центъра на нашите градове. Тази проява ще се проведе и в други европейски градове: Братислава, Любляна и Брюксел.

    5.6.

    ЕИСК изтъква, че има известни разлики в начина, по който използването на изделията от дървен материал се третира от големите програми за екологосъобразно строителство. Докато някои поставят акцент върху характеристиките за резултатност, а не върху използвания материал, други програми поставят „ограничения“ за дървения материал като приемлив материал (без да има такава „изисквания“ за други строителни продукти). Също така увеличаването на използването на дървесината ще окаже положително въздействие върху икономиката на ЕС по различни начини. Затова ЕИСК препоръчва да се определят задължителни цели за използване на дървесина в строителството по примера на Франция.

    6.   Мобилизация на ползването на дървен материал

    6.1.

    Увеличаването на използването на дървен материал в строителството и в ежедневието изисква решения и мерки, чрез които да се повиши мобилизацията за използването му (включително решения за възстановяване за повторна употреба и рециклиране на повече дървен материал, изделия от дървен материал и остатъци от промишлени отпадъци и възстановена дървесина) и да се удължи жизненият цикъл на продуктите от дърво.

    6.2.

    Устойчивото и непрекъснато осигуряване на суров дървен материал е от решаващо значение за поддържането на конкурентоспособна дървообработвателна промишленост. Трябва да се вземат под внимание препоръките, направени в Good Practice Guidance on the Sustainable Mobilisation of Wood in Europe („Добри практики относно устойчивото мобилизиране на ползването на дървесина в Европа“) (2010 г.), и да се доразвият, ако е необходимо.

    6.3.

    В последните години предлагането на дървесина е подложено на силен натиск, което се дължи най-вече на европейските и националните мерки за насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници, които отчасти доведоха до изгарянето на дървесина. ЕИСК припомня, че е важно от определението за „третична биомаса“ да се изключат „палети и възстановена дървесина втора употреба“. Тези материали са основните вложени суровини в някои видове продукти, произвеждани от производителите на дървесни плоскости, и в някои случаи могат да представляват до 95 % от вложения суров дървен материал (12).

    6.4.

    В този контекст ЕИСК държи да подчертае, че принципът на „каскадно използване“ (употреба, повторна употреба, рециклиране, оползотворяване на енергия), когато това е икономически изгодно и технически осъществимо в съответствие със специфичните национални и регионални особености и при равновесие на търсенето и предлагането на дървен материал, ще представлява най-добрият възможен начин за постигане на максимално използване на ресурсите от дървен материал като естествена суровина. Обаче ЕИСК не може да подкрепи правила със задължителна правна сила и е за отворения пазарно ориентиран подход и свободата на пазарните участници. Прилагането на подхода на „каскадно използване“ към дървения материал осигурява не само оптимално икономическо използване на суровината, но и има важни предимства за климата чрез постоянно складиране на въглерода и чрез ефекта на заместване преди неговото използване като източник на енергия.

    Брюксел, 10 декември 2014 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    (1)  ЕИСК ползва определението на „дървообработващ сектор“ от код № 16 на статистическата класификация на икономическите дейности в Европейския съюз (NACE): производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене; разкрояване, рендосване и импрегниране на дървен материал; производство на изделия от дървен материал, корк, слама и материали за плетене; производство на фурнир и дървесни плочи; производство на сглобени паркетни плочи; производство на дограма и други изделия от дървен материал за строителството; производство на опаковки от дървен материал; производство на други изделия от дървен материал; производство на изделия от корк, слама и материали за плетене.

    (2)  Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Възможности и предизвикателства пред развитието на по-конкурентоспособен европейски сектор на дървообработването и производството на мебели“ (становище по собствена инициатива) (ОВ C 24, 28.1.2012 г., стр. 18).

    (3)  Indufor е независима международна консултантска група с дружества във Финландия и Нова Зеландия. Тя предоставя консултантски услуги на частни и обществени клиенти. Нейният подход обхваща всички аспекти на устойчивото развитие — икономически, социални и екологични. Дейността включва устойчиво управление на горите, инвестиции в горски насаждения, оценки на гори и надлежна проверка, промишленост, основана на дърво и фибри, биопродукти, оценка и картографиране на горските ресурси, изменение на климата и функциониране на екосистемите в горските масиви, политика в областта на горите и стратегически изследвания, както и консултации относно устойчивостта и развитието, свързани с устойчивото управление на горите и земеползването.

    (4)  В много страни съществува тенденция националните строителни разпоредби да ограничат използването на дървени панели в строителството на жилищни сгради. Много държави се въздържат от използване на запалими материали поради несигурността относно възникването на пожари в сградите. Въпреки това, обширни проучвания и развойната дейност показват, че е за предпочитане строителните разпоредби да са неутрални по отношение на материалите, а повече от десетилетие обичайната практика в много страни е да се прилагат разпоредби, които се основават на функцията. Дървеният материал гори, но по контролиран начин, като дори е възможно да се прецени каква част от напречното сечение ще остане незасегната от огъня след един час горене. Дървеният материал е много огнеустойчив — когато гори, се образува слой от въглен, който спомага за запазване на силата и структурната цялост на дървесината във вътрешността и намалява риска от пълно сриване.

    (5)  LCA е инструмент за идентификация на освобождаването на вещества в околната среда и оценка на свързаните с тях въздействия, причинени от процеса, продукта или дейността. Оценката е полезна за промишлеността в търсенето на практически и лесни за ползване модели за вземане на решения за разработването на екологосъобразни продукти.

    (6)  Journal of Sustainable Forestry (Списание за устойчиво горско стопанство), брой 33: стр. 248-275, 2014 г.

    (7)  Както се признава в европейското решение COM(2012) 93 final относно правилата за отчитане на емисиите и поглъщанията на парникови газове, дължащи се на дейности във връзка със земеползването, промените в земеползването и горското стопанство, и относно информацията за действията, свързани с тези дейности, по-устойчивото използване на изделия от добит дървен материал може значително да ограничи емисиите и да увеличи отстраняването на парникови газове от атмосферата.

    (8)  Данните, събрани в неотдавнашното италианско проучване „Оценка на жизнения цикъл при сравняване между оползотворяването на дървесина втора употреба за производството на талашитени плоскости от дървесни частици и за оползотворяването на енергия“, показаха, че като се има предвид въздействието върху изменението на климата, използването на рециклиран суров дървен материал в производството на плоскости е по-благоприятно от изгарянето в електроцентрала на биомаса. Проучването е проведено от италианския изследователски институт „eAmbiente, c/o Parco scientifico tecnologico Vega“. Проучването беше представено по време на изслушването на ЕИСК относно „Приноса на дървообработващия сектор за въглеродния баланс“, проведено в Местре (Италия) на 19 септември 2014 г.

    (9)  ЕИСК счита, че все още са валидни социалните аспекти и забележките, представени в становището на ЕИСК относно „Възможности и предизвикателства пред развитието на по-конкурентоспособен европейски сектор на дървообработването и производството на мебели“.

    (10)  „Шумовите въздействия върху здравето са последиците за здравето от повишени нива на звука. Повишените нива на звука на работното място или друг шум могат да причинят увреждане на слуха, хипертония, исхемична болест на сърцето, дискомфорт и смущения на съня. На експозиция на шум могат да се дължат промени в имунната система и вродени аномалии.“ (Както е посочено в Passchier-Vermeer W, Passchier WF (2000). Noise exposure and public health. Environ. Health Perspect. 108 Suppl 1: 123–31. doi:10.2307/3454637. JSTOR 3454637. PMC 1637786. PMID 10698728.)

    (11)  Събитието „WOODDAYS“ е инициатива на pro-Holz Австрия и се провежда в сътрудничество с факултета за строителството от дървен материал на Техническия университет на Мюнхен и с подкрепата на Европейската организация на дървообработвателите (EOS) и Европейската федерация на производителите на панели (ЕФПП).

    (12)  Италианската група „Saviola“, известна с лозунга: „Помогнете ни да спасим дърветата“, е водещият в света преработвател на дървесни отпадъци, с капацитет за рециклиране на 1,5 милиона тона дървесина годишно. Тяхното производство се основава на философията за възстановяване и повторно използване на вторичните суровини, които могат да бъдат използвани повторно, без да е необходимо да се секат нови дървета, посредством икономически и екологично устойчив процес. Групата събира следните видове дървесина: обикновени палети, щайги за плодове, контейнери.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към становището на CCMI

    Следният текст от становището на CCMI беше отхвърлен в полза на приетото от CCMI предложение за изменение, въпреки че беше подкрепен от повече от една четвърт от подадените гласове:

    Параграф 6.4

    6.4

    „В този контекст ЕИСК държи да подчертае, че принципът на „каскадно използване“ (употреба, повторна употреба, рециклиране, оползотворяване на енергия), когато това е икономически изгодно и технически осъществимо в съответствие със специфичните регионални особености, ще представлява най-добрият възможен начин за постигане на максимално използване на ресурсите от дървен материал като естествена суровина. Подходящият дървен материал следва да се използва физически, а не като гориво. Прилагането на подхода на „каскадно използване“ към дървения материал осигурява не само оптимално икономическо използване на суровината, но и има важни предимства за климата чрез постоянно складиране на въглерода и чрез ефекта на заместване преди неговото използване като източник на енергия.“


    Top