EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE6639

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Европейска година на развитието (2015 г.)“

OB C 170, 5.6.2014, p. 98–103 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.6.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 170/98


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Европейска година на развитието (2015 г.)“

2014/C 170/16

Единствен докладчик: г-н Andris GOBIŅŠ

На 18 септември 2013 г. Европейският парламент реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Европейска година на развитието (2015 г.)“.

Специализирана секция „Външни отношения“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 5 ноември 2013 г.

На 494-ата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 декември 2013 г. (заседание от 10 декември), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 144 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 1 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) приветства факта, че Европейската комисия откликна на съвместната инициатива на гражданското общество и ЕИСК 2015 г. да бъде обявена за Европейска година на развитието.

1.2

Комитетът подкрепя категорично измененията в проектопредложението на Европейската комисия за Европейската година на развитието (1), предложени от Европейската конфедерация на НПО за подпомагане и развитие (CONCORD) (2) и проектоизмененията, предложени от Европейския парламент (3). Комитетът посочва, че повечето от тези идеи бяха обсъдени в неформалната работна група, посветена на Годината, и някои от тях се споменават в други становища на ЕИСК и в страницата на ЕИСК за разисквания във връзка с тематичната година.

1.3

Европейската година на развитието ще бъде първата европейска година със силно световно измерение и насоченост към правата. ЕИСК приканва институциите на ЕС да направят всичко възможно да постигнат формулираните от CONCORD цели. Тази тематична година е „уникална възможност за широка обществена дискусия и ползотворен граждански ангажимент във връзка с визията на Европа за световно развитие както в Европа, така и на други континенти, включваща аспекти, свързани с правата на човека, екологичната устойчивост и социалното сближаване (4).“

1.4

Комитетът призовава партньорите си в други региони на света да се застъпят за обявяването на 2015 г. за световна Година за развитието в други региони на света, стига да има достатъчно време за подготовка.

1.5

Основният акцент трябва да бъде поставен върху най-устойчивите и важни аспекти на сътрудничеството за развитие като световната солидарност и справедливост, последователността на политиката за развитие, целите за устойчиво развитие, световните обществени блага и предизвикателства и ролята на европейските граждани като потребители и действащи лица в световната икономика. Не би трябвало да се дава приоритет на твърде специфични въпроси, свързани с донорите и бенефициерите.

1.6

Би трябвало да се постави акцент и върху ролята на частния сектор в развитието (5), тъй като развиващите се страни обикновено нямат стратегии за развитие на малките и средните предприятия (МСП), в това число и кооперативите. Такива стратегии за развитие могат да допринесат за изкореняването на бедността и да улеснят постигането на приобщаващ растеж. Европейският опит в областта на политиката в подкрепа на МСП, в сътрудничество със социалните партньори и заинтересованите НПО, би трябвало да бъде пренесен по целенасочен и адекватен начин в развиващите се страни с цел постигане на устойчив растеж по отношение и на трите стълба — икономически, социален и екологичен.

1.7

ЕИСК посочва още веднъж, че разковничето на успеха в предходни тематични европейски години беше тясното сътрудничество между институциите и органите на ЕС и гражданското общество, както на национално, така и на европейско равнище. Поради това Комитетът призовава към незабавни действия — създаване на работни групи с участието на множество заинтересовани страни, за да се осигури навременно и добре структурирано сътрудничество. ЕИСК подкрепя изцяло създаването на Алианс на организациите на гражданското общество (ОГО).

1.8

Многостепенните дейности, осъществявани от ОГО (на национално ниво, както и на равнището на ЕС и на партньорските държави), играят ключова роля за оформяне на политическите процеси — затова ОГО и техните дейности би трябвало да бъдат първостепенен приоритет по време на тематичната година и да получат по-голямата част от финансирането. За да може Европейската година на развитието да постигне по-добри резултати в краткосрочен и дългосрочен план, е изключително важно да се избягва изразходването на средства за скъпоструващи кампании, водени от агенции за връзки с обществеността (PR), или тези услуги да бъдат сведени до абсолютния минимум (както се посочва в параграф 3.6 от настоящото становище).

1.9

Комитетът призовава институциите на ЕС да използват разискванията в рамките на тристранния диалог, за да насочат фокуса към устойчивите резултати и участието, вместо върху информационни кампании или дейности. За да се постигне това, трябва да бъдат внесени промени в няколко члена от предложението на Европейската комисия, както е посочено в раздели 3 и 4 от настоящото становище. Необходими са промени и в съображенията и приложенията, които, поради ограниченията за дължина на текста, не могат да бъдат обхванати в настоящото становище.

1.10

Един децентрализиран подход, както е описан в параграф 3.5 от настоящото становище, би могъл да донесе най-добри резултати, тъй като традициите и историята в сътрудничеството за развитие са много различни и не би могъл да се намери универсален модел за формулировка, дейности и т.н. В раздели 3 и 4 от настоящото становище се очертават няколко предложения за тематична година с насоченост към участието на хората по места и те трябва да бъдат взети под внимание по време на нейната подготовка.

2.   Общи бележки

2.1

Европейската година играе специална роля в комуникацията и активното участие на гражданите и дава възможност за организиране на съвместни дейности на европейско, национално и регионално/местно равнище както от институционалните участници, така и от нарастващ брой организации на гражданското общество.

2.2

2015 е годината, в която трябва да бъдат постигнати Целите на хилядолетието за развитие. Тя би трябвало да завърши с оценка на постигнатите резултати и приемането на нова стратегия или модел за идното десетилетие. ЕС играе ключова роля по отношение на въпросите, свързани с развитието и при определянето на Целите на хилядолетието за развитие. Макар че сътрудничеството за развитие е много повече от помощ за развитие, следва да се отбележи, че по-голямата част от общата официална помощ за развитие (60%) идва от ЕС и неговите държави членки. ЕС и неговите граждани, заедно с партньорите му в развиващите се страни, би трябвало да играят водеща роля в дебатите относно периода след 2015 г.

2.3

По данни на Евробарометър (6) близо 20 милиона души в ЕС участват в неправителствени организации за развитие (включително доброволци), близо 130 милиона граждани на ЕС дават дарения на организация, подпомагаща развиващите се страни и общо 72% от гражданите на ЕС лично подкрепят идеята за подпомагане на страните с ниски показатели за развитие.

2.4

Все повече хора осъзнават, че изходната точка на развитието се крие в собствените ни страни и в собствения ни живот, със справедлива търговия, опазване на околната среда, участие в политическите процеси и т.н.

2.5

Бързо разрастваща се, широка и приобщаваща коалиция от поддръжници, със силна подкрепа от комисаря на ЕС за развитие Andris Piebalgs и неговия екип, водена от ОГО на национално и европейско равнище — Европейско движение — Латвия, Латвийската платформа за сътрудничество за развитие (LAPAS), Европейската конфедерация на НПО за подпомагане и развитие (CONCORD) и ЕИСК (7) обединиха ключови заинтересовани страни, в това число редица ОГО, Комитета на регионите и Европейския парламент. От самото начало партньорите си поставиха за цел успешна и амбициозна тематична година, която да донесе конкретни резултати.

3.   Специфични бележки

3.1

ЕИСК призовава институциите на ЕС да използват дискусиите в рамките на Тристранния диалог за подплатяване на годината с повече действия по същество и мерки за осигуряване на по-добри и по-устойчиви резултати (напр. чрез политически процеси, ангажименти, подобряване на хоризонталния и структурния диалог и др.)

3.2

ЕИСК припомня първоначалното си предложение за съдържанието на тематичната година: „ЕИСК отправя искане да се обърне по-голямо внимание на въпроса за сътрудничеството за развитие, на солидарността в световен план и на дебата за Целите на хилядолетието за развитие. Той предлага 2015 г. да бъде посветена на „развитието и сътрудничеството“ (временно наименование). Тъй като ЕС и неговите държави членки също са решени да постигнат тези цели до 2015 г., Комитетът предлага тази година да бъде използвана, за да се повиши съзнанието и чувството за споделена отговорност у всеки гражданин и у гражданското общество, както и на национално и европейско равнище, по отношение на постигането на вече поставените цели и на тези, които ще бъдат определени след 2015 г.“ (8).

3.3

Ключът към успеха на тематичната година и успешното развитие по принцип се крие в ангажирането и привличането за участие на европейските граждани и организациите на гражданското общество и техните партньори в цял свят в развитието и политическия диалог, посветен на световното развитие и световната справедливост. ОГО играят ключова роля не само при набирането на средства и изпълнението на дейности, свързани с развитието, но и в политическите процеси. Това важи в още по-голяма степен за хората от по-младото поколение, които обикновено са свързани в по-голяма степен с целия свят посредством социалните и други медии и осъзнават в по-голяма степен належащите въпроси, които ще трябва да разрешават в качеството си на бъдещи лидери. Затова прякото и съдържателно участие на децата и младите хора, особено девойките, в дебатите, провеждани в рамките на тематичната европейска година, е от решаващо значение. Освен това трябва да има ползотворно и пряко участие на граждани с различни интереси, социален произход и т.н. Посочените аспекти следва да бъдат надлежно отразени в подготовката и изпълнението на тематичната година, в нейното съдържание и финансова обезпеченост.

3.4

Комитетът подкрепя децентрализиран подход към тематичната европейска година. Работни групи на национално равнище би трябвало да определят национално мото, надслов или покана за годината, които да отразяват най-точно ситуацията в съответната държава членка. Работните групи на европейско и национално равнище би следвало да се сформират не по-късно от два месеца след приемането на предложението и да имат достъп до отпуснатото финансиране за тематичната година. Работата на работните групи и подкрепата за дейността им би трябвало да продължат и след приключването на тематичната година. Организираното гражданско общество следва да играе ключова роля в работните групи.

3.5

ЕИСК приветства плана на Комисията да инвестира значителни средства, за да гарантира успех на тематичната година. Същевременно Комитетът изразява загриженост поради факта, че на този етап много малък процент от това финансиране е предвидено за участие и дейности на гражданското общество, макар че това би осигурило най-добрата устойчивост и резултати за тематичната година. Използването на финансови средства за съществуващи или нови договори/търгове за връзки с обществеността би трябвало да се избягва или да се сведе до абсолютния минимум, тъй като в някои случаи това би могло да се окаже дори в ущърб на целите на тематичната година.

3.6

Въз основа на добрите практики при предходните тематични европейски години, Комитетът изразява подкрепата си за изграждането на широк и приобщаващ Алианс на ОГО, който също както в предишни години би трябвало да играе водеща роля в планирането и изпълнението на тематичната европейска година. ЕИСК предлага да се обърне специално внимание на тясното сътрудничество с членовете и органите на ЕИСК и други заинтересовани лица и с членовете на Алианса на европейско и национално равнище.

3.7

Добрата практика за определяне на „Посланици на годината“ също трябва да бъде продължена през 2015 година. Това дава големи възможности за повишаване на обществената информираност и подкрепа за целите на тематичната година.

3.8

Комитетът се ангажира да развива механизмите за сътрудничество на всички подходящи равнища, за да се обезпечи възможно най-доброто сътрудничество и синергии между институциите и органите на ЕС. Би следвало да се потърси сътрудничество с Организацията на обединените нации по време на тематичната година.

3.9

Комитетът подкрепя категорично предложенията за тематичната година, обсъдени в неформалната работна група и в онлайн дискусиите на страницата на ЕИСК. Идеите, изложени от ОГО и партньори, бяха отразени от CONCORD (9). Институциите на ЕС би трябвало да направят всичко възможно, за да гарантират, че тематичната година е:

вдъхновяваща: тя би трябвало да бъде процес, в който всички участници да обсъдят и развият заедно ново мислене и нови практики, свързани с развитието и да постигнат консенсус по въпроса „Какво означава световна справедливост за Европа и нейните граждани?“;

основана на участието: поставяне на гражданите и техните виждания за световната справедливост в центъра на вниманието и превръщането им в главни действащи лица в дебата. Това изисква те да имат равни възможности да изразят идеите си и тези на своите организации. Това означава да се премине от „информиране на гражданите за повишаване на тяхната осведоменост“ към „съвместна дискусия за възгледите им относно справедливо световно развитие“;

последователна: политиката за развитие би трябвало да бъде последователна, а по време на годината би трябвало да бъдат обсъдени и други политики на Европейската комисия освен тази за развитието (търговия, финанси, селско стопанство и др.) от тази гледна точка;

образование за развитие и процес на повишаване на осведомеността: тематичната година би трябвало да се разглежда като образование за развитие и процес на повишаване на осведомеността, основани на участието и педагогическите принципи и ценности на Европейския консенсус за образование за развитие;

световна: всички дискусии с партньори извън Европа трябва да се провеждат на равна основа.

3.10

Комитетът подкрепя категорично и следните предложения, представени от докладчика на Европейския парламент (10):

промяна на името на годината — Европейска година за на развитието;

отделяне на специално внимание на гражданите, които живеят в държави членки без дълги традиции в сътрудничеството за развитие  (11), а ЕИСК предлага да се потърсят специални решения за тези държави, за да се избегнат често срещаните проблеми със съфинансирането;

да повиши осведомеността на гражданите на Съюза за техния интерес и принос към световното развитие и за възможностите то да стане по-справедливо, както и да превърне развитието в неразривна част от националните образователни програми  (12);

да гарантира участието на партньори от развиващите се страни (13);

„да повиши осведомеността и насърчи дебатите за въздействието, което индивидуалните, местните, регионалните, националните и европейските решения и избор могат да окажат върху световното развитие и върху хората, живеещи в развиващите се страни, за да се постигне по-широко разбиране на политиката за развитие“ (14);

„Комисията отправя покани до представители на гражданското общество и представители на Европейския парламент да присъстват на съответните срещи [за координация] като наблюдатели (15)“.

4.   Допълнителни препоръки за изменение на предложението, представено от Европейската комисия  (16)

4.1

Член 1 (допълнително изречение). Национално подзаглавие би позволило по-ефективно отразяване на различията в традициите, предизвикателствата и потенциала във всяка държава членка: „2015 година се обявява за „Европейска година за развитие“ […]. На национално равнище би следвало да се определят подзаглавие, мото, надслов или покана за тематичната година.“.

4.2

Член 2 (първо тире) — Би било целесъобразно да се постави по-силен акцент върху ангажираността, а всички заинтересовани страни да бъдат упоменати като равностойни участници — „да информира гражданите на ЕС за сътрудничеството на ЕС за развитие и да ги привлече за участие в дискусии, посветени на това като подчертае какво Европейският съюз вече е в състояние да постигне в качеството си на партньор за световно развитие най-голям донор на помощ в света и да доведе до постигането на консенсус относно това как може да направи повече с по-голяма последователност и по-добра координация с , като се опира на обединените усилия на държавите членки, и институциите си и други участници;“.

4.3

Член 2 (второ тире) — В съответствие със становището на ЕИСК относно „Търговия, растеж и световни дела — търговската политика като ключов елемент на стратегията на ЕС 2020“: „– да предизвика активен и ползотворен интерес и участие от страна на европейските граждани към сътрудничеството за развитие и да насърчава чувството за отговорност и за откриващите се възможности по отношение на индивидуалните решения и националните и международните ангажименти (включително програмата за периода след 2015 г.) и участието им в изготвянето на политиката и нейното изпълнение; и“.

4.4

Член 2 (трето тире) — Текстът залага твърде много на мислене, свързано с помощ и донори и създава много тясна насоченост: „– да повиши осведомеността за ролята на сътрудничеството на ЕС за развитие, което носи най-разнообразни предимства за всички участници от ЕС и страните партньори не само за бенефициерите, но и за гражданите на ЕС в настоящия променящ се и все по-взаимозависим свят.“.

4.5

Член 2 (ново тире) — Устойчивите резултати в политическите процеси на европейско и национално равнище са от ключово значение и липсващо звено в настоящото предложение: „– да постигне устойчиви резултати и подобрения там, където е необходимо (напр. във вътрешния и външния политически дневен ред и политиките за развитие, последователността, ефективността, основания на правата подход, оправомощаването на жените, устойчивото развитие, обезпечаването на сигурността/човешката сигурност, участието и обмена, инструментите и структурите за гражданското общество, в това число организациите на бизнеса и синдикатите и др.).“.

4.6

Член 3 (параграф 1, първо тире) — Комуникацията трябва да бъде двупосочен процес, кампаниите във връзка с последните тематични европейски години бяха обект на силни критики от различни страни: „– комуникационни дейности кампании за обсъждане и постигане на съгласие по ключови въпроси разпространяване на ключови послания, насочени към широката общественост и по-конкретно дефинирани групи, включително чрез социалните мрежи;“.

4.7

Член 3 (параграф 1, второ тире) — Успешните работни групи на национално и европейско равнище се оказаха един от ключовите елементи за успеха на тематичните европейски години. За да бъдат прозрачни, дискусиите трябва да водят до конкретни и измерими резултати: „– организиране на открит и приобщаващ политически процес, насочван от многостранна работна група, включващ конференции, прояви и инициативи с всички заинтересовани страни с цел насърчаване на активното участие и дебат и повишаване на осведомеността на европейско равнище и осигуряване на резултати и подобрения при необходимост;“.

4.8

Член 3 (параграф 1, ново тире) — Година „посветена на“ развитието без пряко участие на заинтересованите страни във и от развиващите се страни е немислима: „– дейности във и отвъд границите на ЕС, достигащи до страни партньори, техните граждани и организации;“.

4.9

Член 3 (параграф 1, ново тире) — ЕИСК и Европейската комисия в работния си документ посочват, че навременната подготовка и последващите действия могат да осигурят по-добри резултати от годината, също както и връзките между тематичните години: „– дейности за подготовка и последващи действия, свързани с тематичната година, на национално и европейско равнище;“.

4.10

Член 4 (параграф 2) — Както е обяснено в параграф 4.7: „Националните координатори, в тясно сътрудничество с Комисията, провеждат консултации и си сътрудничат с сформират национална работна група/координационен комитет, съставен от широк кръг от заинтересовани страни, в това число гражданското общество […]“.

4.11

Приложение: Подробна информация за мерките по член 3, Част А. Преки инициативи на Съюза (първи параграф) — Следва да се подкрепя децентрализиран подход, отразяващ реалностите в различните държави членки. ОГО не бива да бъдат изключвани от изпълнението на техните предложения: „Най-общо, финансирането ще приеме формата на директни покупки на стоки и услуги в рамките на търгове, отворени за ОГО, частния сектор и други съществуващите рамкови договори. […]“.

4.12

Приложение: Подробна информация за мерките по член 3, Част А. Преки инициативи на Съюза (нов параграф) — Въз основа на най-добрите практики от предходни тематични години: През 2013 г. над 60 европейски мрежи на ОГО участват в координацията и изпълнението на тематичната година с дейности на европейско и национално равнище, затова подходящата подкрепа за работата на Алианса е изключително важна: — „подкрепа за координацията на гражданското общество съгласно установения модел на „Алианс за Европейската година;“.

Брюксел, 10 декември 2013 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


(1)  „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на гражданите (2015 г.)“, COM(2013) 509 final.

(2)  Реакция на CONCORD на предложението на Европейската комисия относно Европейска година на развитието, 2015 г.

(3)  Проектодоклад относно предложението за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на развитието (2015 г.), докладчик: Шарл Гьоренс, 2013/0238(COD).

(4)  Реакция на CONCORD на предложението на Европейската комисия относно Европейска година на развитието, 2015 г.

(5)  Становище на ЕИСК относно „Участие на частния сектор в рамката за развитие за периода след 2015 г.“, ОВ C 67, 6.3.2014 г., стр. 1–5.

(6)  Специално издание на Евробарометър № 352, юни 2010 г. http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_352_en.pdf.

(7)  Инициативата беше представена и обсъдена за първи път на Общото събрание на CONCORD на 22 юни 2011 г. от Andris Gobiņš (Европейско движение — Латвия и Европейски икономически и социален комитет) и Māra Sīmane (Латвийска платформа за сътрудничество за развитие (LAPAS). Беше създадена неформална работна група, а официалното гласуване на пленарната сесия на ЕИСК на 7 декември 2011 г. на становището относно „Търговия, растеж и световни дела — търговската политика като ключов елемент на стратегията на ЕС 2020“ включваше искане за обявяването на Европейска година на развитието и сътрудничеството.

(8)  Становище на ЕИСК относно „Търговия, растеж и световни дела — търговската политика като ключов елемент на стратегията на ЕС 2020“, ОВ C 43, 15.2.2012 г., стр. 73–78.

(9)  Вж. реакцията на CONCORD на предложението на Европейската комисия относно Европейска година на развитието 2015 г., септември 2013 г.

(10)  Проектодоклад относно предложението за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на развитието (2015 г.), докладчик: Шарл Гьоренс, 2013/0238(COD).

(11)  Същият източник: изменения 14 и 31.

(12)  Същият източник, адаптация на изменение 17.

(13)  Същият източник, изменения 18, 19, 21, 28 и 30.

(14)  Същият източник, изменение 20.

(15)  Същият източник, изменение 27.

(16)  „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на развитието“ (2015 г.), COM(2013) 509 final.


Top