EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE4013

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно здравеопазването на животните“ COM(2013) 260 final — 2013/0136 (COD) „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал (законодателство в областта на растителния репродуктивен материал)“ COM(2013) 262 final — 2013/0137 (COD) „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно защитните мерки срещу вредителите по растенията“ COM(2013) 267 final — 2013/0141 (COD)

OB C 170, 5.6.2014, p. 104–109 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.6.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 170/104


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно здравеопазването на животните“

COM(2013) 260 final — 2013/0136 (COD)

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал (законодателство в областта на растителния репродуктивен материал)“

COM(2013) 262 final — 2013/0137 (COD)

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно защитните мерки срещу вредителите по растенията“

COM(2013) 267 final — 2013/0141 (COD)

2014/C 170/17

Докладчик: г-н KRAUZE

На 23 май 2013 г. Европейският парламент и на 31 май и 7 юни 2013 г. Съветът решиха, в съответствие с член 43, параграф 2; член 114, параграф 3; член 168, параграф 4, буква б) и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно:

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно здравеопазването на животните“

COM(2013) 260 final - 2013/0136 COD;

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал (законодателство в областта на растителния репродуктивен материал)“

COM(2013) 262 final — 2013/0137 (COD);

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно защитните мерки срещу вредителите по растенията“

COM(2013) 267 final — 2013/0141 (COD).

Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 6 ноември 2013 г.

На 494-ата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 декември 2013 г. (заседание от 10 декември), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 146 гласа „за“, 1 глас „против“ и 2 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

ЕИСК приветства и като цяло подкрепя предложението на Комисията относно регламентите на Парламента и Съвета относно здравето на животните, здравето на растенията и качеството на растителния репродуктивен материал. Комитетът смята, че наличието на последователни и прозрачни разпоредби, придружени от правилно прилагане във всички държави — членки на ЕС, е неотменно условие, за да се гарантира равнопоставеност между всички участници на пазара в Европа.

1.2

Все пак ЕИСК препоръчва да се внесат уточнения в текста на предложението относно здравето на животните с цел регламентът да бъде по-разбираем.

1.3

ЕИСК призовава Европейската комисия да включи в законодателството всички необходими мерки за безопасност и да осигури достатъчно финансиране от ЕС за предотвратяване на рисковете, свързани с дивите животни, мигриращи от трети държави и преминаващи външните сухопътни граници на Европейския съюз, които могат да разпространяват опасни инфекциозни болести на територията на ЕС.

1.4

ЕИСК отбелязва, че законодателните актове на ЕС, по-специално в областта на здравето на растенията, трябва да отговарят на позициите, които Съюзът вече е заел на международно равнище, и отбелязва, че към момента предложението на Комисията относно процеса на създаване на международни фитосанитарни стандарти не съответства на предходната гледна точка на Съюза относно включването на инвазивни видове в разпоредбите, свързани със здравето на растенията.

1.5

ЕИСК приветства новата възможност за предоставяне на компенсации на засегнатите оператори във връзка със стойността на унищожените растения и растителни продукти или на другите продукти, спрямо които са приложени мерки за изкореняване или ограничаване на разпространението — компенсации, въведени с новото законодателство в сферата на здравето на растенията.

1.6

ЕИСК изразява загриженост от факта, че предвид измененията, които Комисията предлага да бъдат направени във фитосанитарния режим, ЕС може да загуби доброто си фитосанитарно състояние до такава степен, че потенциалът за износ на неговите държави членки да понесе неблагоприятните последици и производителите да трябва да правят повече разходи за борба с болести и вредители.

1.7

ЕИСК изразява скептицизъм по отношение на включването в проекта за регламент на категорията горски репродуктивен материал, тъй като Комисията не е представила убедителни аргументи относно преимуществата от това за сектора на горското стопанство.

2.   Обща информация относно законодателните инициативи

2.1

Във всяка от трите засегнати области, а именно здравето на животните, здравето на растенията и движението на растителния репродуктивен материал, на равнището на ЕС бяха констатирани редица пречки. Тези пречки създават трудности на участниците на пазара, така че е особено важно да се измени законодателството, за да се намали административната тежест както за производителите и доставчиците на услуги, така и за потребителите и за ползвателите на услуги и да се подобри бизнес средата.

2.2

Във връзка със здравето на животните възникват различни проблеми по отношение на законодателните текстове в сила: политиката в тази сфера е сложна; липсата на цялостна стратегия буди съжаление; не се обръща достатъчно внимание на профилактиката, която следва да наблегне на необходимостта от създаване и прилагане на по-строги правила за биологична безопасност за местата, в които се държат животни.

2.3

В областта на здравето на животните, в предложението на Комисията се поставя по-голямо ударение върху предпазните мерки, наблюдението на болестите, проверките и научноизследователската дейност, за да се намали честотата на тези болести и да се намалят последиците от тях при възникване на огнище; така също са предвидени разпоредби за сухоземните животни и за водните животни.

2.4

Здравето на растенията също има ключова роля за опазване на биологичното разнообразие и екосистемните услуги. Вредителите от други континенти са особено опасни. При внасяне в ЕС чуждестранните видове причиняват сериозни икономически вреди. Установявайки се на територията му, тези нови вредители могат да насърчат третите държави да наложат търговски ограничения и по този начин да навредят на износа.

2.5

По отношение на здравето на растенията в предложението на Комисията се предвижда определяне на концептуалното естество на карантинните вредители и тяхната категоризация, като впоследствие тези критерии се използват, за да се определи дали даден вредител да бъде обявен за карантинен вредител. Комисията се оправомощава да приема, посредством актове за изпълнение, списъци на специфични растения, растителни продукти или други предмети, които подлежат на забрани и специални правила, свързани с тяхното навлизане и движение на територията на ЕС, както и правила за навлизане и движение на растения, растителни продукти и други предмети в защитените зони.

2.6

По отношение на репродуктивния материал предложението на Комисията има за цел да допълни законодателството в областта на търговията със семена и други репродуктивни материали за растенията, като се вземат предвид техническият напредък, постигнат в растителната селекция, бързото развитие на международния пазар и необходимостта от подкрепа за растителното биологично разнообразие и намаляването на разходите и административната тежест както за компетентните органи, така и за икономическите оператори.

3.   Контекст и основно съдържание на предложението на Комисията

3.1

На 6 май 2013 г. Европейската комисия одобри и публикува за публичен преглед актовете за преразглеждане относно здравето на животните, здравето на растенията и качеството на растителния репродуктивен материал.

Здраве на животните

3.2

Настоящата действаща правна рамка на ЕС в областта на здравето на животните се състои от около 50 директиви и регламента и 400 акта на вторичното законодателство. През 2004 г. Комисията извърши оценка на регулаторните текстове в сектора на здравето на животните. След това проучване през 2007 г. беше изготвена нова стратегия за здравето на животните. В съобщението си от 6 май 2013 г. Комисията определя правната рамка, която се основава на публикуваната през 2007 г. стратегия на ЕС за здравето на животните.

3.3

Комисията предлага опростяване на правната рамка, която да се основава на доброто управление, да отговаря на международните стандарти, да набляга на дългосрочните превантивни мерки и да установява сътрудничество с всички заинтересовани страни.

3.4

Предложението на Комисията препоръчва да се предвидят ефективни механизми за бърза реакция в случай на заболяване, включително с оглед на новите предизвикателства, като например възникващите заболявания, да се отредят ясно определени и балансирани роли на компетентните органи, институциите на ЕС, селскостопанския сектор и собствениците на животни и да се определи разпределението на съответните им отговорности, както и да се набележат задълженията на различните участници, като операторите, ветеринарните лекари, притежателите на домашни любимци и специалистите в сферата на животните, тъй като всички тези елементи са от основно значение за запазване на здравето на животните.

3.5

Важно е Комисията да изрази воля за намаляване на объркванията в търговията, да отчита особеностите на малките животновъдни стопанства и микропредприятията и да установи опростени процедури, за да се избегнат неоправданата административна тежест и несъразмерно високите разходи, като същевременно се гарантира строгото прилагане на високи стандарти в сферата на здравето на животните.

3.6

Необходимо е, доколкото е възможно, да се намали въздействието на болестите по животните върху здравето на животните и общественото здраве, върху хуманното отношение към животните, икономиката и обществото чрез повишаване на осведомеността за болестите, подготовката за реагиране при възникване на болест, наблюдението и механизмите за действие при спешни случаи на национално равнище и на равнището на ЕС.

3.7

Една от най-съществените цели на предложението на Комисията е да се гарантира безпрепятственото функциониране на вътрешния пазар за животни и животински продукти при висока степен на защита на здравето на животните и общественото здраве и в подкрепа на целите на стратегията „Европа 2020“.

Здраве на растенията

3.8

Предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно мерките за защита срещу вредителите по растенията, което включва разпоредби относно разпознаването на фитосанитарните рискове, дължащи се на тези вредители, и ограничаването им до приемливо равнище, беше изготвено въз основа на предложението на Комисията от 2008 г., препоръчващо преразглеждане на Директива 2000/29/ЕО относно здравето на растенията. Предложението отменя няколко директиви за контрол по отношение на управлението на някои карантинни вредители, чието наличие в ЕС е доказано.

3.9

Във връзка с вноса на растения предложението на Комисията установява нова рамка, която включва правомощията на Комисията под формата на приемането на актове за изпълнение, насочени към неутрализиране на рисковете, породени от различни растения, които идват от трети страни и изискват защитни мерки. То съдържа допълнителни условия, наложени на карантинните станции, като същевременно предвижда, че за регулираните растения, навлезли в ЕС с пътническия багаж, вече няма да се прилагат дерогации, така че за въвеждането им по този начин вече ще се изисква фитосанитарен сертификат.

3.10

Що се отнася до движението на растителни продукти в ЕС, с предложението на Комисията всички оператори се разпределят по категории в зависимост от това дали работят в сферата или не и се определят техните отговорности и задължения, произтичащи от правилата за движението на растения, растителни продукти и други регулирани продукти. Предвидена е задължителна регистрация на професионалните оператори в регистър, в който ще се вписват също и тези, които са задължени да се регистрират съгласно проекта за регламент относно репродуктивния растителен материал и който ще доведе до намаляване на административните формалности.

3.11

Предложението има за цел създаването на електронна система за уведомяване, така че държавите членки да уведомяват по еднакъв начин и своевременно, че на тяхна територия е установено наличие на вредител; планирано е и повишаване на осведомеността на обществеността и увеличаване на броя на докладите, изявленията и другите програми, както и извършване на упражнения за симулиране на извънредни ситуации.

Растителен репродуктивен материал

3.12

В областта на растителния репродуктивен материал Комисията прие предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно условията за производство и предлагане на пазара на растителен репродуктивен материал (регламент относно растителния репродуктивен материал), който кодифицира и изменя законодателството относно търговията на този материал, като така се заменят и отменят 12 директиви на Съвета.

3.13

Необходимо е да се направи преглед на законодателството относно растителния репродуктивен материал, тъй като споменатите в предложението директиви вече са остарели, били са изменяни многократно и се различават от гледна точка на логиката на своя подход — те са объркани и държавите членки редовно изпитват трудности при разбирането им във връзка с тяхното транспониране, така че това положение от своя страна води до създаване на несъответствия между пазарните участници по отношение на условията, в които те работят. В допълнение, предвид големия си брой, директивите, регулиращи съответната област, са съгласувани само в незначителна степен с други законодателни актове, отнасящи се до здравето на растенията или контрола на пазарите.

3.14

Проектът за регламент относно растителния репродуктивен материал включва семената от земеделски сортове, посадъчния материал за култивираните растения (зеленчуци, овощни дървета, ягодоплодни и декоративни храсти) и горския репродуктивен материал. Вследствие на това той въвежда общото название „растителен репродуктивен материал“, който се прилага както за семената, така и за посадъчния материал.

3.15

Единствените случаи, в които проектът за регламент няма да се прилага, се отнасят до движението на растителния репродуктивен материал, предназначен за опити, научни цели, селекция или съхраняване в генната банка, както и до материала, обменян в натура между лица, различни от професионални потребители.

3.16

В разпоредбите, съдържащи се в проекта за регламент по отношение на горския репродуктивен материал, се уточнява, че държавите членки могат да въвеждат по-строги изисквания по отношение на материала, който се предлага на крайните потребители. В случая с горския репродуктивен материал, новият проект за регламент налага на властите прекомерна допълнителна административна тежест, което може да доведе по-голяма административна тежест за операторите.

4.   Общи и специфични бележки

Здраве на животните

4.1

ЕИСК изразява резерви относно правомощията на Комисията да приема делегирани актове и актове за изпълнение съгласно Договора от Лисабон. Опасенията му се отнасят по-специално до деликатни за държавите членки въпроси, тъй като в случай на делегирани актове няма да е възможно на национално или регионално равнище да се обърне специфично внимание на съответното досие.

4.2

ЕИСК обръща внимание на факта, че близо до външните сухопътни граници на Европейския съюз съществува повишен риск от разпространение в държавите членки на инфекциозни болести по животните, пренасяни от диви животни. Въпреки това в предложението се прави опит да се разшири потенциалният обхват на мерките за контрол на болести, които понастоящем могат да се прилагат по-последователно по отношение на дивите животни и дават възможност за прилагане на редица мерки за биологична сигурност и други мерки за превенция по границите на ЕС. В това отношение ЕИСК призовава Европейската комисия да включи всички необходими мерки за сигурност и достатъчно европейско финансиране за предотвратяване на този риск.

4.3

Необходимо е да се определи диапазонът на лицата, които са задължени да споделят своите подозрения за евентуално възникване на огнище на болест по животните. Собствениците на животни са задължени да наблюдават здравето на своите животни.

4.4

ЕИСК намира несъответствия при използването на понятието „оператор“ и „специалист по отглеждане на животни“ и препоръчва да им се даде обяснение, за да се уточни, че правото на собственост принадлежи на „оператора“. Комитетът отбелязва, че от целия текст на предложението не е ясно каква е ролята, възложена на „специалиста по отглеждане на животни“.

4.5

ЕИСК призовава Европейската комисия да публикува възможно най-бързо структуриран списък на болестите по животните, за да бъде направена оценка на разпоредбите, свързани с тяхното предотвратяване и контрол. Важно е да се възприеме гъвкав подход, така че Комисията да може, когато е уместно, да актуализира този списък при необходимост. Неговото изготвяне трябва да се извършва в тясно сътрудничество с държавите членки и съответните заинтересовани страни.

4.6

ЕИСК би искал да отбележи, че между регламента на Европейския парламент и на Съвета относно движението с нетърговска цел на домашни любимци, наричан по-долу „Регламент за домашните любимци“, и текущото предложение на Комисията съществува несъответствие по отношение на използваните термини. Това трябва да се поправи. Не се разбира какви са правните отношения между физическото лице (лицето, отглеждащо домашния любимец) и собственика на животните, въпреки че регламентът за домашните любимци определя „упълномощеното лице“ като „всяко физическо лице, което писмено е упълномощено от собственика да извършва от негово име движението на домашния любимец с нетърговска цел“.

4.7

За да се избегне прибягването до тълкувателни стандарти ЕИСК предлага да се посочи, че Комисията подготвя делегиран акт относно придобиването на основни познания от операторите и специалистите по отглеждане на животни.

4.8

Що се отнася до здравните прегледи в някои сектори като аквакултурите и пчеларството, той препоръчва само добре обучени и лицензирани специалисти да бъдат оторизирани да упражняват функциите на ветеринарен лекар.

4.9

ЕИСК приканва Европейската комисия да определи ясно и разбираемо в законодателството механизмите за обезщетяване на собствениците на животни, отглеждани във ферми, в случай на разпространение на опасна инфекциозна болест.

4.10

ЕИСК препоръчва сектори като птицевъдството да се включат в програмите за развитие на селските райони, предназначени за финансиране на инвестициите, които земеделските стопани трябва да направят, за да спазят новите правила за здравето на животните.

Здраве на растенията

4.11

По отношение на карантината проектът за текст относно здравето на растенията включва смекчени разпоредби и процедури — предвижда се по-лек фитосанитарен режим за продажба в ограничени количества. Въпреки това малки количества заразени или замърсени растения или растителни продукти могат да окажат значително въздействие върху положението на ЕС във фитосанитарен план.

4.12

При определянето на вредителите предложението включва критерии, които не съответстват на принципите на Международната конвенция по защита на растенията (IPPC) и се използват термини и определения, които се отдалечават значително от терминологията и значенията, използвани в тази Конвенция и в стандартите за фитосанитарни мерки. Това несъответствие може да доведе до недоразумения с трети държави и по този начин да създаде трудности за износа на растения и растителни продукти.

4.13

ЕИСК приветства новата възможност за предоставяне на компенсации на засегнатите оператори във връзка със стойността на унищожените растения и растителни продукти или на другите продукти, спрямо които са приложени мерки за изкореняване или ограничаване на разпространението — компенсации, въведени с новото законодателство в сферата на здравето на растенията. Ветеринарният фонд на Европейския съюз вече възприе подобен подход по отношение на животните. Компенсацията за стойността на унищожените растения и други споменати случаи ще се прилага в законодателството след приемането на законодателството в областта на здравето на растенията. Желателно би било тази мярка да се приложи незабавно, още от началото на многогодишната финансова рамка за периода 2014–2020 г.

4.14

Като се има предвид, че ЕС, както и всяка от неговите държави членки, е подписал Международната конвенция за защита на растенията и на Споразумението за санитарни и фитосанитарни мерки, се очаква тези промени в определенията да доведат до това, ЕС да се окаже в ситуация, при която да не прилага принципите на споменатата Конвенция и международното Споразумение.

4.15

Комитетът изразява резерви във връзка с изменението на задължителните изисквания по отношение на въвеждането на фитосанитарен паспорт за растенията и растителните продукти, предназначени за засаждане в защитени зони, тъй като проектът предвижда той да не се изисква за крайните потребители, поради което рискът от разпространение на нови карантинни растения ще нарасне.

4.16

ЕИСК не подкрепя предложението при наличие на карантинни вредители на операторите, по-специално на земеделските стопани, да се налага изискването незабавно да прилагат всички фитосанитарни мерки, необходими за премахването на тези вредители, тъй като гаранцията за здравето на растенията в дългосрочен план като мисия и икономически инвестиции е прерогатив на компетентния орган и допълнителните разходи биха отслабили конкурентоспособността на операторите.

4.17

Оценявайки положително подхода на Комисията по отношение на износа за трети страни и възможността за ползване на сертификат за предекспорт, ЕИСК изразява загрижеността си, че тези нови разпоредби няма да разрешат настоящите проблеми във връзка със сертифицирането на разрешените за износ стоки, когато страната на произход не е държавата, която е издала сертификата. Освен това Комитетът продължава да изпитва безпокойство относно разходите за двойните изследвания и проверки, които европейските предприятия ще трябва да поемат.

Растителен репродуктивен материал

4.18

В съответствие с разглеждания проект за регламент, определението за „оператор“ не се отнася за частните лица. „Професионалният оператор“ от своя страна е дефиниран като всяко физическо или юридическо лице, което извършва по занятие поне една от следните дейности по отношение на растителния размножителен и посадъчен материал: производство, селекция, поддръжка, предоставяне на услуги, консервиране или пускане на пазара. С цел улесняване на дейностите по контрола тези професионални оператори са длъжни да се регистрират.

4.19

Необходимо е да се изготви по-ясна формулировка на новата разпоредба относно професионалните оператори, тъй като е трудно да се разбере каква е степента на нейния обхват — дали тя се прилага само към тях или се отнася и за непрофесионалните оператори?

4.20

Проектът за регламент, предложен от Комисията, съдържа още много неясни моменти, например относно това как разпоредбите на този регламент ще се прилагат към производството на горски репродуктивен материал и относно наблюдението на неговото предлагане на пазара. Тези разпоредби се различават от разпоредбите, приложими за посадъчния материал от земеделски култури по отношение на системата за класификация, определенията или основните принципи на контрол и на надзор, които не би следвало да бъдат изменяни. Освен това настоящите разпоредби относно производството и сертифицирането на този горски репродуктивен материал отговарят на рамката на ОИСР.

4.21

ЕИСК не може да приеме изискването производителят да е длъжен да покрива всички разходи, свързани с базовите източници, използвани за производството на горски репродуктивен материал, тъй като подобна разпоредба би могла да намали стимулите за регистрация на нови базови източници от този тип с високо генетично качество, което би могло да се отрази неблагоприятно върху новите семепроизводствени насаждения в ЕС. Разработването на такива базови източници за производство на горски репродуктивен материал е дългосрочна задача и инвестицията се изплаща само след няколко десетилетия.

4.22

ЕИСК подкрепя това, репродуктивният растителен материал, обменян в натура между две лица, които не са професионални оператори, да бъде изключен от приложното поле на настоящия регламент, който трябва да бъде замислен така, че да позволява на колекционери или съседи да обменят семена или растения без да се налага да се страхуват, че с това нарушават закона.

Брюксел, 10 декември 2013 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


Top