Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2064

    Делегиран регламент (ЕС) 2021/2064 на Комисията от 25 август 2021 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на установяването на минимално изключение от задължението за разтоварване за определени видове дънен риболов в Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море

    C/2021/6163

    OB L 421, 26.11.2021, p. 9–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2023: This act has been changed. Current consolidated version: 01/01/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/2064/oj

    26.11.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 421/9


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/2064 НА КОМИСИЯТА

    от 25 август 2021 година

    за допълнение на Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на установяването на минимално изключение от задължението за разтоварване за определени видове дънен риболов в Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 15, параграф 7 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията (2) беше установен план за премахване на изхвърлянето на улов за някои дънни видове в Средиземно море, който беше приложим от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2019 г. и се основаваше на три съвместни препоръки, представени на Комисията през 2016 г. от редица държави членки с пряк управленски интерес в риболова в Средиземно море (Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Малта и Словения). Трите съвместни препоръки се отнасяха съответно до западната част на Средиземно море, Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море.

    (2)

    За да се избегнат прекомерни разходи за обработка на нежелания улов, с Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 е установено минимално изключение за някои дънни видове. Срокът на действие на посочения регламент изтича на 31 декември 2021 г.

    (3)

    Хърватия, Италия и Словения (групата на високо равнище Adriatica) и Гърция, Италия, Кипър и Малта (групата на високо равнище Sudestmed) имат пряк управленски интерес по отношение на риболова съответно в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. На 7 и 14 май 2021 г. групите на високо равнище Adriatica и Sudestmed представиха научни данни, за да поискат удължаване на срока на минималното изключение, предвидено в Делегиран регламент (ЕС) 2017/86.

    (4)

    Минималните изключения за дребни пелагични видове при целевия риболов на тези видове са установени в Делегиран регламент (ЕС) 2018/161 на Комисията (3). За разлика от това минималните изключения за прилова на дребни пелагични видове при дънния риболов следва да бъдат включени в настоящия регламент, както се изисква в научните данни, представени от групите на високо равнище.

    (5)

    Научните данни бяха подложени на оценка от Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) в периода 17—21 май 2021 г. (4) На 13 и 21 юли 2021 г. групите на високо равнище Adriatica и Sudestmed представиха съответно актуализирани научни данни, които бяха съобразени с научните становища на НТИКР.

    (6)

    Комисията отбеляза, че в Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море няколко вида се улавят едновременно в много различни количества, което затруднява подхода по отделни запаси. Освен това тези видове се улавят от малки риболовни кораби и се разтоварват на множество различни места за разтоварване, разпръснати географски по крайбрежието, което води до прекомерни разходи за обработка на нежелания улов.

    (7)

    НТИКР отбеляза, че комбинираният подход за определяне на минимални изключения, включен в предоставените научни данни, обхваща широка група от видове с най-различни нива на изхвърляне, но прие за обоснован този широкообхватен подход предвид сложния характер на риболовните дейности в Адриатическо море и в югоизточната част на Средиземно море. Освен това НТИКР счита, че индивидуални минимални изключения, обхващащи един-единствен вид, най-вероятно биха довели до множество отделни изключения, които биха били също толкова трудни за наблюдение.

    (8)

    Групата на високо равнище Adriatica предостави актуализирани научни данни за прекомерните разходи за обработка на нежелания улов. Въпреки че НТИКР отбеляза, че са предоставени оценки за нарастването на разходите, той подчерта, че е трудно да се прецени доколко разходите са прекомерни. НТИКР посочи, че предоставената информация за прекомерните разходи може да бъде допълнена и че следва да се извърши оценка на въздействието на изключението. Освен това НТИКР отбеляза, че следва да се даде приоритет на намаляването на обема на нежелания улов чрез използване на селективни риболовни уреди или защитени морски зони. Комисията приветства ангажимента на групата на високо равнище Adriatica за продължаване на работата по селективността и пространствените ограничения на риболова като приоритет за постигане на намаляване на нежелания улов. Комисията счита, че срокът на изключението следва да бъде удължен с предложените процентни стойности.

    (9)

    В актуализираните научни данни за Адриатическо море се предлага удължаването на срока на минималното изключение за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), същински скумрии (Scomber spp.) и сафриди (Trachurus spp.), което да се прилага през 2022 г. за не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX). НТИКР отбеляза, че при този вид риболов процентът на изхвърляне е доста висок, но че все още се осъществяват проекти за селективност. Комисията счита, че срокът на изключението следва да бъде удължен с една година при предложените процентни стойности. До 1 май 2022 г. групата на високо равнище Adriatica следва да представи допълнителни данни въз основа на текущите изследвания, както и оценка на въздействието на изключението.

    (10)

    Групата на високо равнище Sudestmed предостави актуализирани научни данни за прекомерните разходи за обработка на нежелания улов. Въпреки че НТИКР отбеляза, че са предоставени оценки за нарастването на разходите, той подчерта, че е трудно да се прецени доколко разходите са прекомерни. НТИКР посочи, че предоставената информация за прекомерните разходи може да бъде допълнена и че следва да се извърши оценка на въздействието на изключението. Освен това НТИКР отбеляза, че следва да се даде приоритет на намаляването на обема на нежелания улов чрез използване на селективни риболовни уреди или защитени морски зони. Комисията приветства ангажимента на групата на високо равнище Sudestmed за продължаване на работата по селективността и пространствените ограничения на рибарството като приоритет за постигане на намаляване на нежелания улов. Комисията счита, че срокът на изключението следва да бъде удължен при предложените процентни стойности.

    (11)

    Предвид големия брой различни видове, които се улавят едновременно при дънния риболов с куки, въдици, хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи в югоизточната част на Средиземно море, групата на високо равнище Sudestmed предложи различно минимално изключение за някои видове, а именно: когато се ловят по-често, да се прилага по-нисък праг за минималното изключение, отколкото когато се ловят по-рядко. Тъй като това отразява ситуацията във връзка със смесения риболов в югоизточната част на Средиземно море, Комисията счита, че изключението следва да бъде предоставено при предложените процентни стойности.

    (12)

    В актуализираните научни данни, предоставени за югоизточната част на Средиземно море, се предлага удължаването на срока на минималното изключение за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), същински скумрии (Scomber spp.) и сафриди (Trachurus spp.), което да се прилага през 2022 г. за не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBN, TBS, TB, OT, PT, TX). НТИКР отбеляза, че при този вид риболов процентът на изхвърляне е доста висок, но че все още се осъществяват проекти за селективност. Комисията счита, че срокът на изключението следва да бъде удължен с една година при предложените процентни стойности. До 1 май 2022 г. групата на високо равнище Sudestmed следва да представи допълнителни данни въз основа на текущите изследвания, както и оценка на въздействието на изключението.

    (13)

    В актуализираните си научни данни държавите членки потвърдиха ангажимента си да увеличат селективността на риболовните уреди в съответствие с резултатите от настоящите научноизследователски програми, за да се намали и ограничи нежеланият улов и по-специално уловът на екземпляри под минималните референтни размери за опазване.

    (14)

    В актуализираните си научни данни държавите членки поемат също така ангажимент да набележат допълнителни зони със забрана за риболов с цел намаляване на смъртността при младите екземпляри.

    (15)

    Поисканите мерки са в съответствие с член 15, параграф 4, буква в).

    (16)

    Настоящият регламент следва да влезе в сила незабавно след публикуването му, тъй като предвидените в него мерки оказват пряко въздействие върху планирането на риболовния сезон на корабите на Съюза и върху свързаните с него икономически дейности. В интерес на правната сигурност настоящият регламент следва да се прилага от 1 януари 2022 г.

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Изпълнение на задължението за разтоварване

    Задължението за разтоварване, предвидено в член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, се прилага за риболова на дънни видове във водите на Съюза в Адриатическо и югоизточната част на Средиземно море в съответствие с настоящия регламент.

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    а)

    „географски подзони на GFCM“ (географски подзони) означава географските подзони на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM) съгласно определението в приложение I към Регламент (ЕС) № 1343/2011 на Европейския парламент и на Съвета (5);

    б)

    „Адриатическо море“ означава географски подзони 17 и 18 на GFCM;

    в)

    „югоизточната част на Средиземно море“ означава географски подзони 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 на GFCM.

    Член 3

    Минимално изключение

    1.   Чрез дерогация от член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 могат да бъдат изхвърляни следните количества от посочените видове в съответствие с член 15, параграф 4, буква в) от Регламент (ЕС) № 1380/2013:

    а)

    в Адриатическо море:

    i)

    за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    ii)

    за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN);

    iii)

    за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи бим тралове „рапидо“ (TBB);

    iv)

    за обикновен морски език (Solea solea): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 3 % от общия годишен улов на този вид, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    v)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagellus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), чипура (Sparus aurata) и океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    vi)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagellus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN);

    vii)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), обикновен морски език (Solea solea) и чипура (Sparus aurata): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX);

    viii)

    за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), същински скумрии (Scomber spp.) и сафриди (Trachurus spp.): през 2022 г. не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    б)

    в югоизточна част на Средиземно море:

    i)

    за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    ii)

    за мерлуза (Merluccius merluccius) и барбуни (Mullus spp.): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN);

    iii)

    за океанска розова скарида (Parapenaeus longirostris): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на този вид, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    iv)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagellus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), чипура (Sparus aurata), норвежки омар (Nephrops norvegicus) и обикновен морски език (Solea solea): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 5 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове;

    v)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), сребрист пагел (Pagellus acarne), северен пагел (Pagellus bogaraveo), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), чипура (Sparus aurata), обикновен морски език (Solea solea), омар (Homarus gammarus) и лангусти (Palinuridae): през 2022 г. и 2023 г. не повече от 3 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи хрилни мрежи и тристенни хрилни мрежи (GNS, GN, GND, GNC, GTN, GTR, GEN). Ако разтоварените количества на тези видове са по-малко от 25 % от общия обем разтоварвания при тези видове риболов, през 2022 г. и 2023 г. изхвърляните количества могат да бъдат максимално 5 % от общия годишен улов на тези видове;

    vi)

    за лаврак (Dicentrarchus labrax), морска каракуда (Diplodus annularis), морска хиена (Diplodus puntazzo), ивичеста морска каракуда (Diplodus sargus), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), групери (Epinephelus spp.), мраморна платика (Lithognathus mormyrus), северен пагел (Pagellus bogaraveo), сребрист пагел (Pagellus acarne), мерджан (Pagellus erythrinus), червена морска каракуда (Pagrus pagrus), каменен бибан (Polyprion americanus), мерлуза (Merluccius merluccius) и чипура (Sparus aurata): не повече от 1 % от общия годишен улов на тези видове, извършен от кораби, използващи куки и въдици (LHP, LHM, LLS, LLD, LL, LTL, LX). Ако разтоварените количества на тези видове са по-малко от 25 % от общия обем разтоварвания при тези видове риболов, изхвърляните количества могат да бъдат максимално 3 % от общия годишен улов на тези видове;

    vii)

    за хамсия (Engraulis encrasicolus), средиземноморска сардина (Sardina pilchardus), същински скумрии (Scomber spp.) и сафриди (Trachurus spp.): през 2022 г. не повече от 5 % от общия годишен прилов на тези видове, извършен от кораби, използващи дънни тралове.

    2.   До 1 май 2022 г. държавите членки, които имат пряк управленски интерес в риболова в Адриатическо море и югоизточната част на Средиземно море, представят на Комисията допълнителни данни въз основа на текущите изследвания, оценка на въздействието на изключението, както и друга релевантна научна информация в подкрепа на изключението, посочено в параграф 1, буква а), подточка viii) и буква б), подточка vii). Най-късно до 31 юли 2022 г. НТИКР изготвя оценка на посочените данни и информация.

    Член 4

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2023 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 25 август 2021 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22.

    (2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 на Комисията от 20 октомври 2016 г. за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов на някои дънни видове в Средиземно море (ОВ L 14, 18.1.2017 г., стр. 4).

    (3)  Делегиран регламент (ЕС) 2018/161 на Комисията от 23 октомври 2017 г. за установяване на минимално изключение от задължението за разтоварване при риболова на някои дребни пелагични видове в Средиземно море (ОВ L 30, 2.2.2018 г., стр. 1).

    (4)  Доклади на Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) — Оценка на съвместните препоръки във връзка със задължението за разтоварване (STECF-21-05), 2021 г. Люксембург, Служба за публикации на Европейския съюз.

    На разположение на адрес: https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/2537709/STECF+PLEN+19-02.pdf

    (5)  Регламент (ЕС) № 1343/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 година относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за GFCM (Генералната комисия по рибарство в Средиземно море) и за изменение на Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море (ОВ L 347, 30.12.2011 г., стр. 44).


    Top