Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0122

    Делегиран регламент (ЕС) 2018/122 на Комисията от 20 октомври 2017 година за изменение на приложения I, II, VI, VIII и IX към Регламент (ЕС) № 1007/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно наименованията на текстилните влакна и свързаното с тях етикетиране и маркиране на текстилните продукти по отношение на техния влакнест състав (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2017/6967

    OB L 22, 26.1.2018, p. 3–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2018/122/oj

    26.1.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 22/3


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/122 НА КОМИСИЯТА

    от 20 октомври 2017 година

    за изменение на приложения I, II, VI, VIII и IX към Регламент (ЕС) № 1007/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно наименованията на текстилните влакна и свързаното с тях етикетиране и маркиране на текстилните продукти по отношение на техния влакнест състав

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1007/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 27 септември 2011 г. относно наименованията на текстилните влакна и свързаното с тях етикетиране и маркиране на текстилните продукти по отношение на техния влакнест състав и за отмяна на Директива 73/44/ЕИО на Съвета и на директиви 96/73/ЕО и 2008/121/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1), и по-специално член 21 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Регламент (ЕС) № 1007/2011 се съдържа изискване за етикетиране, за да се посочва влакнестият състав на текстилните продукти, като проверки се извършват чрез анализ на съответствието на тези продукти спрямо указанията, посочени на етикета.

    (2)

    В съответствие с член 6 от Регламент (ЕС) № 1007/2011 до Комисията беше подадено заявление за включване на „полиакрилат“ като ново наименование на текстилно влакно в списъка в приложение I към посочения регламент. Заявлението включва техническо досие, което отговаря на всички минимални изисквания, посочени в приложение II към посочения регламент

    (3)

    След извършването на оценка на заявлението за ново наименование на текстилно влакно и след провеждане на обществена консултация на уебсайта Europa Комисията, като се консултира с експертите на държавите членки и заинтересованите страни, стигна до заключението, че „полиакрилат“, новото наименование на текстилно влакно, следва да се добави към списъка на наименованията на текстилните влакна в приложение I към Регламент (ЕС) № 1007/2011.

    (4)

    За да се вземе предвид техническият напредък, приложение II към Регламент (ЕС) № 1007/2011 следва да се измени, по-специално по отношение на предложеното определение на ново наименование на текстилно влакно и предложените методи за идентифициране и количествено определяне.

    (5)

    В Регламент (ЕС) № 1007/2011 е изложен списък на текстилни продукти, за които е достатъчно общо етикетиране. Списъкът съдържа конци за шиене, кърпене и бродиране, предлагани за продажба на дребно в малки количества, с нетна маса от 1 g или по-малко. Поради техническия напредък обаче конкретният текстилен продукт вече не се предлага за продажба на дребно в количества с нетно тегло 1 g или по-малко. Поради това списъкът на текстилните продукти, отговарящи на изискванията за общо етикетиране, следва да бъде актуализиран.

    (6)

    За да се даде възможност за използване на единни методи за количествен анализ на смеси от текстилни влакна, методите за изпитване, посочени в приложение VIII към Регламент (ЕС) № 1007/2011, следва да бъдат изменени, за да се включи и влакното „полиакрилат“. Освен това в приложение VIII към същия регламент следва да се добави нов метод за количествен анализ на смесите от полиестер и някои други влакна.

    (7)

    В Регламент (ЕС) № 1007/2011 също така се установяват и приетите отклонения, които се използват за изчисляване на масата на влакната, които се съдържат в даден текстилен продукт. Поради това стойността на приетото отклонение за „полиакрилат“ следва да се добави към списъка в приложение IX към посочения регламент.

    (8)

    Следователно е необходимо Регламент (ЕС) № 1007/2011 да бъде съответно изменен,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Приложения I, II, VI, VIII и IX към Регламент (ЕС) № 1007/2011 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 20 октомври 2017 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 272, 18.10.2011 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Приложения I, II, VI, VIII и IX към Регламент (ЕС) № 1007/2011 се изменят, както следва:

    1)

    В приложение I се добавя следният ред 50:

    „50

    Полиакрилат

    влакно от напречно свързани макромолекули с повече от 35 % (от масата) акрилатни групи (киселина, соли на леки метали или естери) и по-малко от 10 % (от масата) акрилонитрилови групи във веригата, и до 15 % (от масата) азот в напречните връзки“.

    2)

    В приложение II следните точки се изменят, както следва:

    а)

    точки 2 и 3 се заменят със следното:

    „2.

    Предложение за определение на текстилното влакно:

    Предложението за определение описва влакнестия състав. Характеристиките, посочени в определението на новото текстилно влакно, като например еластичност, трябва да бъдат доказуеми посредством стандартни методи за изпитване, които са предоставени в техническото досие заедно с експерименталните резултати от анализите.

    3.

    Идентификация на текстилното влакно: химична формула, разлики по отношение на съществуващи текстилни влакна, спектър при инфрачервена спектроскопия с трансформация на Фурие (FTIR), както и, когато е уместно, подробни данни, като температура на топене, плътност, индекс на пречупване и поведение при горене.“;

    б)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.

    Предложени методи за идентифициране и количествено определяне, включително експериментални данни:

    Заявителят преценява възможността за използване на методите, изброени в приложение VIII, или хармонизираните стандарти, които ще бъдат въведени в посоченото приложение, за анализ на най-очакваните търговски смеси на новото текстилно влакно с други текстилни влакна, и предлага най-малко един от тези методи. За методите или хармонизираните стандарти, при които текстилното влакно може да се смята за неразтворим компонент, заявителят посочва „d“ коефициенти, които съответстват на коефициентите за корекция на масата, които да се прилагат при изчисленията (за отчитане на загубата на маса, за която е известно, че настъпва при анализа) на новото текстилно влакно.

    Ако изброените в настоящия регламент методи не са подходящи, заявителят предоставя адекватна обосновка за това и предлага нов метод или няколко такива метода. В предложения нов метод или методи се описват областта на приложение (включително смеси от влакна), принципът (и по-конкретно химическият процес и последователността), приборите и реагентът (реагентите), процедурата на изпитване, изчисляването и изразяването на резултатите (включително стойността на коефициентите „d“, а също и точността (доверителните граници на резултатите).

    Заявлението съдържа всички експериментални данни, по-специално по отношение на предложените характеристики и методи за идентифициране и количествено определяне на влакното. Заедно с досието се предоставят и данните относно точността, устойчивостта и повторяемостта на методите.“;

    в)

    точка 7 се заменя със следното:

    „7.

    Допълнителна информация в подкрепа на заявлението относно производствения процес и значението за потребителите:

    Техническото досие съдържа най-малко информация относно броя на производителите, местоположението на производствените съоръжения и очакваното предоставяне на пазара на новото влакно или на продуктите, произведени от това влакно.“;

    г)

    добавя се следната точка 8:

    „8.

    Наличие на проби:

    Производителят или всяко лице, което действа от името на производителя, предоставя представителни проби от новото чисто текстилно влакно и съответните смеси от текстилни влакна, необходими за проверката на точността, устойчивостта и повторяемостта на предложените методи за идентифициране и количествено определяне. Комисията може да поиска от производителя или действащото от името на производителя лице допълнителни проби от съответните смеси от влакна.“

    3)

    В приложение VI точка 18 се заменя със следното:

    „18.

    Конци за шиене, кърпене и бродиране, предлагани за продажба на дребно“.

    4)

    В приложение VIII глава 2 се изменя, както следва:

    а)

    в обобщаващата таблица в точка IV се добавя следният ред за метод № 17:

    „17

    Полиестер

    Някои други влакна

    Трихлорооцетна киселина и хлороформ“;

    б)

    метод № 1 се изменя, както следва:

    i)

    точка 1.2 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), лен (7), коноп (8), юта (9), абака (10), алфа (11), кокосово влакно (12), зановец (13), рамия (14), сизал (15), купро (21), модал (22), протеин (23), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (35), полипропилен (37) еластомултиестер (45), еластолефин (46), меламин (47), двукомпонентен полипропилен/полиамид (49) и полиакрилат (50).

    Този метод не трябва да се прилага при никакви обстоятелства за ацетатни влакна, които са били деацетилирани по повърхността.“;

    ii)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, освен за меламин и полиакрилат, за които „d“ е 1,01.“;

    в)

    точка 1.2 от метод № 5 се заменя със следното:

    „2.

    триацетат (24), полипропилен (37), еластолефин (46), меламин (47), двукомпонентен полипропилен/полиамид (49) и полиакрилат (50).“;

    г)

    точка 1.2 от метод № 6 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (35), полипропилен (37), стъкловлакно (44), еластомултиестер (45), еластолефин (46), меламин (47), двукомпонентен полипропилен/полиамид (49) и полиакрилат (50).

    Забележка:

    Триацетатни влакна, които са получили апретура, водеща до частична хидролиза, престават да са напълно разтворими в реагента. В такива случаи методът не е приложим.“;

    д)

    метод № 8 се изменя, както следва:

    i)

    точка 1.2 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), полиамид или найлон (30), полиестер (35), полипропилен (37), еластомултиестер (45), еластолефин (46), меламин (47), двукомпонентен полипропилен/полиамид (49) и полиакрилат (50).

    Той е еднакво приложим както за акрилови, така и за някои модакрилни влакна, обработени с предварително метализирани багрила, но не и за оцветените с багрила с разделно хромиране.“;

    ii)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, с изключение на вълна, памук, купро, модал, полиестер, еластомултиестер, меламин и полиакрилат, за които стойността на „d“ е 1,01.“;

    е)

    метод № 9 се изменя, както следва:

    i)

    точка 1.2 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (35), полипропилен (37), стъкловлакно (44), еластомултиестер (45), меламин (47), двукомпонентен полипропилен/полиамид (49) и полиакрилат (50).

    Когато съдържанието на вълна или коприна в сместа надхвърля 25 %, се използва метод № 2.

    Когато съдържанието на полиамид или найлон в сместа надхвърля 25 %, се използва метод № 4.“;

    ii)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, освен за меламин и полиакрилат, за които „d“ е 1,01.“;

    ж)

    метод № 13 се изменя, както следва:

    i)

    точка 1.2 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), ацетат (19), купро (21), модал (22), триацетат (24), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), полиестер (35), стъкловлакно (44), еластомулиестер (45), меламин (47) и полиакрилат (50).“;

    ii)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, освен за меламин и полиакрилат, за които „d“ е 1,01.“;

    з)

    метод № 15 се изменя, както следва:

    i)

    точка 1.2 се заменя със следното:

    „2.

    вълна (1), животински косми (2 и 3), коприна (4), памук (5), купро (21), модал (22), вискоза (25), акрил (26), полиамид или найлон (30), стъкловлакно (44), меламин (47) и полиакрилат (50).

    Ако сместа съдържа модакрилни или еластанови влакна, се извършва предварително изпитване, за да се провери дали те се разтварят изцяло в реагента.

    Смеси, съдържащи хлоровлакна, могат също да се анализират, като се приложи метод № 9 или 14.“;

    ii)

    точка 5 се заменя със следното:

    „5.   ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗРАЗЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

    Резултатите се изчисляват, както е описано в общите инструкции. Стойността на „d“ е 1,00, освен за полиакрилат, за който „d“ е 1,02, за коприна и меламин, за които „d“ е 1,01, и за акрилови влакна, за които „d“ е 0,98.“;

    и)

    добавя се следният метод:

    „МЕТОД № 17

    Полиестер и някои други влакна

    (метод с трихлорооцетна киселина и хлороформ)

    1.   ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ

    Този метод се прилага, след отстраняване на невлакнестите материали, при двукомпонентни смеси от:

    1.

    полиестер (35)

    и:

    2.

    полиакрилат (50)

    2.   ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    Принципът, апаратурата и реагентът, процедурата за изпитване, изчисляването и изразяването на резултатите, които се прилагат за двукомпонентни смеси от влакна от полиестер и полиакрилат, са онези, които са описани в стандарта EN ISO 1833-25:2013 Стойността на „d“ е 1,01.“

    5)

    В приложение IX се добавя следният ред 50:

    „50.

    Полиакрилат

    30,00.“


    Top