Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2066

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2066 на Комисията от 17 ноември 2015 година за установяване, съгласно Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета, на минимални изисквания и на условия за взаимно признаване на сертифицирането на физически лица, извършващи монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове, или събиране и съхраняване на флуорсъдържащи парникови газове от стационарна електрическа комутационна апаратура (Текст от значение за ЕИП)

    OB L 301, 18.11.2015, p. 22–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2066/oj

    18.11.2015   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 301/22


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2015/2066 НА КОМИСИЯТА

    от 17 ноември 2015 година

    за установяване, съгласно Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета, на минимални изисквания и на условия за взаимно признаване на сертифицирането на физически лица, извършващи монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове, или събиране и съхраняване на флуорсъдържащи парникови газове от стационарна електрическа комутационна апаратура

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 842/2006 (1), и по-специално член 10, параграф 12 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Регламент (ЕС) № 517/2014 включва задължения относно сертифицирането на физически лица по отношение на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове. Освен събирането и съхраняването, това сертифициране обхваща монтажа, сервизното обслужване, поддръжката, ремонта и извеждането от експлоатация. Регламент (ЕС) № 517/2014 включва също така изисквания относно съдържанието на програмите за сертифициране, съдържащи информация относно приложими технологии, които да заменят или намалят употребата на флуорсъдържащи парникови газове, и относно безопасната работа с тези технологии.

    (2)

    Поради това, за целите на прилагането на член 10 от Регламент (ЕС) № 517/2014, е необходимо да се актуализират минималните изисквания относно обхванатите дейности, умения и знания, като се уточнят условията за сертифициране и условията за взаимно признаване.

    (3)

    За да бъдат взети предвид съществуващите схеми за квалифициране и сертифициране, в частност тези, които са приети на основание на Регламент (ЕО) № 842/2006 на Европейския парламент и на Съвета (2), който вече е отменен, и изискванията, предвидени в Регламент (ЕО) № 305/2008 на Комисията (3), тези изисквания следва да бъдат включени в настоящия регламент, доколкото това е възможно.

    (4)

    Поради това Регламент (ЕО) № 305/2008 следва да бъде отменен.

    (5)

    За да получат държавите членки достатъчно време да адаптират своите програми за сертифициране, така че да обхванат дейностите, свързани с монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове, както и дейностите, свързани със събиране и съхраняване на такива газове от комутационна апаратура, различна от комутационната апаратура за високо напрежение, посочена в Регламент (ЕО) № 305/2008, е целесъобразно изискването да се притежава сертификат в съответствие с настоящия регламент да се прилага от 1 юли 2017 г. за дейностите, свързани с монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове.

    (6)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 24 от Регламент (ЕС) № 517/2014,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Предмет и обхват

    Настоящият регламент установява минималните изисквания за сертифициране на физически лица, които извършват монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт и извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове, или събиране и съхраняване на флуорсъдържащи парникови газове от стационарна електрическа комутационна апаратура, както и условията за взаимно признаване на сертификати, издадени в съответствие с тези изисквания.

    Член 2

    Сертифициране на физически лица

    1.   Физическите лица, които извършват посочените в член 1 дейности, трябва да притежават сертификат, както е посочено в член 3.

    2.   Физическите лица, които извършват една от дейностите, посочени в член 1, не подлежат на изискването, установено в параграф 1 от настоящия член, при условие че отговарят на следните условия:

    а)

    включени са в курс за обучение с цел придобиване на сертификат, който обхваща съответната дейност, и

    б)

    извършват тази дейност под надзора на лице, което притежава сертификат за нея и носи пълната отговорност за нейното правилно извършване.

    Дерогацията, предвидена в първата алинея, се прилага за продължителността на периодите, в които се извършват дейностите, посочени в член 1, като общата продължителност не трябва да надвишава 12 месеца.

    3.   Настоящият регламент не се прилага за производствени и ремонтни дейности по електрическа комутационна апаратура, извършвани в обекти на производителя.

    Член 3

    Издаване на сертификати на физически лица

    1.   Органът за сертифициране, посочен в член 4, издава сертификат на физически лица, които са издържали теоретичен и практически изпит, организиран от оценяващ орган, както е посочено в член 5, и обхващащ минимума от умения и познания, посочени в приложение I.

    2.   Сертификатът трябва да съдържа най-малко следното:

    а)

    наименованието на органа за сертифициране, пълното име на притежателя, номер на сертификата и датата, до която е валиден, ако има такава;

    б)

    дейностите, които притежателят на сертификата е оправомощен да извършва;

    в)

    дата на издаване и подпис на издаващия.

    3.   Притежателите на сертификати, издадени в съответствие с Регламент (ЕО) № 305/2008, се считат за квалифицирани да извършват всички дейности, посочени в член 1, а органът за сертифициране, посочен в член 4, може да издаде сертификат на притежаващия такава квалификация без повторно извършване на проверка.

    Член 4

    Орган за сертифициране

    1.   Органът за сертифициране се определя в националната нормативна уредба или се назначава от компетентния орган на държавата членка или от други организации, които са оправомощени за това, и получава правото да издава сертификати на физически лица, които извършват дейностите, посочени в член 1.

    Органът за сертифициране трябва да е безпристрастен при извършването на своята дейност.

    2.   Органът за сертифициране създава и прилага процедури за издаването, временното отменяне и отнемането на сертификати.

    3.   Органът за сертифициране води документация, позволяваща проверка на състоянието на всяко сертифицирано лице. Тази документация трябва да доказва, че действително е изпълнена съответната процедура по сертифициране. Документацията се пази за период от най-малко пет години.

    Член 5

    Оценяващ орган

    1.   Изпитите за физическите лица, посочени в член 1, се организират от оценяващ орган, определен от компетентните органи на държавата членка или от други институции, които са оправомощени за това. Посоченият в член 4 орган за сертифициране може да отговаря също на изискванията за оценяващ орган.

    Оценяващият орган трябва да е безпристрастен при извършването на своята дейност.

    2.   Изпитите се планират и структурират по начин, който гарантира, че са обхванати минималните умения и познания, определени в приложение I.

    3.   Оценяващият орган приема процедури за докладване и съхранява документацията с цел документиране на отделните и общите резултати от оценяването.

    4.   Оценяващият орган гарантира, че назначените изпитващи лица за даден изпит притежават необходимите знания относно съответните изпитни методи и документи, както и подходяща компетентност в областта на изпита. Той гарантира също, че са налице оборудването, инструментите и материалите, необходими за провеждане на практическите изпити.

    Член 6

    Уведомяване

    1.   До 1 януари 2017 г. държавите членки трябва да съобщят на Комисията наименованията и данните за контакт на органите за сертифициране на физически лица, посочени в член 4, както и наименованията на сертификатите, отговарящи на изискванията на член 3 за физически лица, като използват формата, определен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2065 на Комисията (4).

    2.   При наличие на нова относима информация държавите членки актуализират съответно уведомлението, представено съгласно параграф 1, и незабавно го представят на Комисията.

    Член 7

    Условия за взаимно признаване

    1.   Взаимното признаване на сертификати, издадени в други държави членки, трябва да се прилага само за сертификати, издадени съгласно член 3.

    2.   Държавите членки могат да изискват от притежателите на сертификати, издадени в друга държава членка, да предоставят превод на сертификата на някой от другите официални езици на Съюза.

    Член 8

    Отмяна

    Регламент (ЕО) № 305/2008 се отменя.

    Позовавания на отменения Регламент (ЕО) № 305/2008 се приемат като позовавания на настоящия регламент и се четат съгласно таблицата на съответствие, представена в приложение II.

    Член 9

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Независимо от това, член 2, параграф 1 се прилага от 1 юли 2017 г. за физически лица, извършващи монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове, и събиране и съхраняване на флуорсъдържащи парникови газове от стационарна електрическа комутационна апаратура, различна от комутационната апаратура за високо напрежение, посочена в Регламент (ЕО) № 305/2008.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 17 ноември 2015 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 195.

    (2)  Регламент (ЕО) № 842/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2006 г. относно някои флуорирани парникови газове (ОВ L 161, 14.6.2006 г., стр. 1).

    (3)  Регламент (ЕО) № 305/2008 на Комисията от 2 април 2008 г. за установяване, в съответствие с Регламент (ЕО) № 842/2006 на Европейския парламент и на Съвета, на минимални изисквания и на условия за взаимно признаване на сертифицирането на служители по отношение на извличането на флуорирани парникови газове от комутационна апаратура за високо напрежение (ОВ L 92, 3.4.2008 г., стр. 17).

    (4)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2065 на Комисията от 17 ноември 2015 г. за установяване, съгласно Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета, на формата на уведомленията за програмите на държавите членки за обучение и сертифициране (вж. страница 14 от настоящия брой на Официален вестник).


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Минимални изисквания относно уменията и познанията, които трябва да бъдат обхванати от оценяващите органи

    Изпитите, посочени в член 3, параграф 1 и член 5, параграф 2, трябва да включват следното:

    а)

    теоретичен изпит с един или повече въпроси за проверка на дадено умение или знание, отбелязани в колонката „Тип на изпита“ с означението „T“;

    б)

    практически изпит, при който кандидатът трябва да изпълни с подходящите материали, инструменти и оборудване съответната задача, отбелязана в колонката „Тип на изпита“ с означението „П“.

    Минимално изисквани знания и умения

    Тип на изпита

    1

    Общи познания по съответните екологични въпроси (изменението на климата, потенциала за глобално затопляне), съответните разпоредби на Регламент (ЕC) № 517/2014 и съответните актове за изпълнение

    T

    2

    Физични, химични и екологични характеристики на SF6

    T

    3

    Използване на SF6 в електроенергийното оборудване (за изолация, дъгогасене)

    T

    4

    Качествени характеристики на SF6 съгласно съответните промишлени стандарти

    T

    5

    Познаване на устройството на електроенергийното оборудване

    T

    6

    Проверка на качествените характеристики на SF6

    П

    7

    Събиране и съхраняване на SF6 и смеси на SF6, както и пречистване на SF6

    П

    8

    Съхранение и транспорт на SF6

    T

    9

    Работа с оборудване за събиране и съхраняване на SF6

    П

    10

    Работа с уплътняващи (при пробиването) пробивни машини, ако е необходимо

    П

    11

    Повторно използване на SF6 и различни видове повторно използване

    T

    12

    Работа върху камери с SF6 в отворено състояние

    П

    13

    Неутрализиране на страничните продукти на SF6

    T

    14

    Наблюдение на SF6 и съответни задължения за записване на данните съгласно национално законодателство или законодателството на Съюза, или съгласно международни споразумения

    T

    15

    Намаляване на течовете, проверки за течове

    T

    16

    Основни знания за приложими технологии, които да заменят или намалят употребата на флуорсъдържащи парникови газове, и безопасната работа с тях.

    T


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Таблица на съответствието

    Регламент (ЕО) № 305/2008

    Настоящ регламент

    Член 1

    Член 1

    Член 2

    Член 3

    Член 2

    Член 4

    Член 3

    Член 5

    Член 4

    Член 6

    Член 5

    Член 7

    Член 6

    Член 8

    Член 7

    Член 8

    Член 9

    Член 9

    Приложение

    Приложение I

    Приложение II


    Top