Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0179

Решение 2010/179/ОВППС на Съвета от 11 март 2010 година в подкрепа на дейността на SEESAC на Западните Балкани в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях

OB L 80, 26.3.2010, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/179/oj

26.3.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 80/48


РЕШЕНИЕ 2010/179/ОВППС НА СЪВЕТА

от 11 март 2010 година

в подкрепа на дейността на SEESAC на Западните Балкани в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 26, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Прекомерното и неконтролирано натрупване и разпространение на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) породи несигурност в Югоизточна Европа, като изостри конфликта в региона и подкопа изграждането на мира в следконфликтни ситуации, като по този начин постави сериозна заплаха пред мира и сигурността в региона.

(2)

На 15—16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (Стратегия на ЕС за МОЛВ), която очертава насоките за действие на ЕС в областта на МОЛВ.

(3)

Насърчаването на ефективен мултилатерализъм е сред целите на Стратегията на ЕС за МОЛВ с оглед създаване на механизми, независимо дали международни, регионални или в рамките на ЕС и нейните държави-членки, за борба с доставката и дестабилизиращото разпространение на МОЛВ и боеприпаси за тях. Стратегията на ЕС за МОЛВ също посочва Западните Балкани като един от най-засегнатите региони по отношение на незаконната търговия и прекомерното натрупване на оръжия.

(4)

Под егидата на Програмата за развитие на ООН (ПРООН) и бившия Пакт за стабилност за Югоизточна Европа (от 2008 г. известен като Съвет за регионално сътрудничество) бе създаден Център за Югоизточна и Източна Европа за контрол на малки оръжия и леки въоръжения (SEESAC). SEESAC е разположен в Белград и съставен от звено за техническа помощ, което подпомага редица оперативни дейности на регионално и национално равнище.

(5)

Целите, които SEESAC преследва, включват предотвратяване на разпространението и на прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях в Югоизточна Европа. SEESAC поставя особено ударение на развитието на регионални проекти за решаване на въпроса с трансграничния поток на оръжия.

(6)

По-рано ЕС подкрепи SEESAC чрез Решение 2002/842/ОВППС на Съвета от 21 октомври 2002 г. за изпълнение на Съвместно действие 2002/589/ОВППС, удължено и изменено с решения на Съвета 2003/807/ОВППС от 17 ноември 2003 г. и 2004/791/ОВППС от 22 ноември 2004 г. Изпълнението на тези решения бе оценено положително от Съвета,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   ЕС се стреми да насърчава сигурността и мира на Западните Балкани чрез подкрепа за ефективен мултилатерализъм и за съответните регионални инициативи, които целят намаляването на риска за мира и сигурността от разпространението и прекомерното натрупване на МОЛВ и боеприпаси за тях.

2.   За постигане на целта по параграф 1 ЕС ще подкрепи проект на SEESAC, насочен към намаляване на заплахата от МОЛВ за сигурността на Западните Балкани. Дейностите, които ще бъдат подкрепени от ЕС, имат следните конкретни цели:

подобряване на управлението и сигурността на запаси от оръжия и боеприпаси, които не са безопасни и стабилни,

намаляване на наличните запаси от оръжия и боеприпаси чрез унищожаване,

засилване на контрола на МОЛВ, включително чрез прилагане на международни и национални инструменти за маркиране и проследяване в страните от Западните Балкани и подобряване на процеса на регистриране на оръжия.

В приложението се съдържа подробно описание на проекта.

Член 2

1.   Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП) отговаря за изпълнението на настоящото решение.

2.   Техническото изпълнение на проекта, посочен в член 1, параграф 2, се извършва от SEESAC. SEESAC изпълнява задачата си под контрола на ВП. За тази цел ВП сключва необходимите договорености със SEESAC.

Член 3

1.   Референтната финансова сума за изпълнение на проекта съгласно член 1, параграф 2 е в размер на 1 600 000 EUR.

2.   Разходите, финансирани с посочената в параграф 1 сума, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими към общия бюджет на Европейския съюз.

3.   Комисията контролира правилното управление на разходите, посочени в параграф 1. За тази цел тя сключва споразумение за финансиране с ПРООН от името на SEESAC. Споразумението предвижда, че SEESAC осигурява видимостта на участието на ЕС в съответствие с неговия размер.

4.   Комисията се стреми да сключи споразумението за финансиране, посочено в параграф 3, възможно най-скоро след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за всякакви трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението за финансиране.

Член 4

ВП докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовни доклади, изготвяни от SEESAC. Тези доклади представляват основа за оценката, извършвана от Съвета. Комисията докладва за финансовите аспекти на изпълнението на проекта.

Член 5

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

2.   Срокът на действие на настоящото решение изтича 24 месеца след датата на сключване на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 3, или шест месеца след датата на приемането му, ако в този срок не е сключено споразумение за финансиране.

Член 6

Настоящото решение се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 11 март 2010 година.

За Съвета

Председател

J. BLANCO


ПРИЛОЖЕНИЕ

УЧАСТИЕ НА ЕС В ПРОЕКТА НА SEESAC ЗА МОЛВ НА ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ

1.   Въведение

Широкомащабното натрупване на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) в Югоизточна Европа бе признато в Стратегията на ЕС за МОЛВ за голямо предизвикателство пред мира и сигурността. Страните от Западните Балкани бяха повод за особена загриженост поради натрупаните в миналото запаси от оръжия и боеприпаси. Регионът не само остава пряко засегнат от разпространението на МОЛВ и боеприпаси за тях, но и продължава да представлява риск от трафик на оръжия до други райони на конфликти.

Понастоящем главното предизвикателство пред страните от Западните Балкани е практическото прилагане на техните правни и политически ангажименти в областта на контрола на МОЛВ, в т.ч. Програмата за действие на ООН в областта на МОЛВ и Международния инструмент за маркиране и проследяване.

Следователно за да се сведе до минимум рискът от разпространение на МОЛВ, е изключително важно да се увеличи безопасността на съществуващите запаси от МОЛВ и боеприпаси, да се унищожи излишъкът и да се установи по-строг контрол на МОЛВ, включително чрез прилагането на регионално равнище на Международния инструмент за маркиране и проследяване и подобряването на процеса на регистриране. Тези цели и дейности са в съответствие с целите и дейностите, залегнали в Стратегията на ЕС за МОЛВ. SEESAC предлага да се осъществят проекти, свързани с тези три области на дейност.

2.   Описание на проекта

2.1.   Подобрено управление на запаси

2.1.1.   Регионални модули за обучение по управление на запаси от МОЛВ

В подкрепа на повишената безопасност и сигурност на запасите от оръжия и боеприпаси проектът предвижда развитието на три модула за обучение на длъжностни лица, които отговарят за материалните ресурси в министерствата на отбраната и министерствата на вътрешните работи на страните от Западните Балкани. Курсът ще се предлага на инспекционните екипи и служители с цел да се подпомогнат при запознаването им с най-добрите практики във връзка с техниките на управление на запаси.

В резултат на изпълнението на проекта ще се повиши осведомеността относно международните стандарти и най-добрите практики в управлението на запаси. Равнището и качеството на прилагане на процедурите по управление на запаси ще се повишат, като по този начин ще се повишат и безопасността и сигурността на запасите.

2.1.2.   Подобрени безопасност и сигурност в складове за МОЛВ и боеприпаси

Проектът ще подобри безопасността и сигурността на складовете за оръжия и боеприпаси на Западните Балкани, като предостави конкретна техническа и инфраструктурна помощ с цел подобряване на капацитета за складиране. Дейностите по проекта ще подпомагат министерствата на отбраната в Босна и Херцеговина и Черна гора, както и Министерството на вътрешните работи на Хърватия при предоставянето и инсталирането на необходимото оборудване за обезопасяване на запаси от оръжия и боеприпаси. Обучение ще се предоставя на персонал, който отговаря за управлението на запаси.

В резултат на проекта ще се подобрят разпоредбите за сигурност и контролът на достъпа до избраните места, като по този начин се подобри безопасността на запасите от боеприпаси. Вследствие на това рискът от кражба и инцидентни експлозии ще бъде значително намален чрез подобрен контрол на състоянието на боеприпасите и оръжията.

2.2.   Унищожаване на МОЛВ

Целта на проекта е да се повиши сигурността и да се намали рискът от разпространение чрез съществено намаляване на броя излишни оръжия в складовете. С цел да се намали излишъкът на МОЛВ, поддържан от министерствата на вътрешните работи в Хърватия и Сърбия, в рамките на проекта ще се осъществят редица дейности по унищожаване на МОЛВ. В Хърватия проектът предвижда унищожаването на около 30 000 оръжия. В Сърбия броят на оръжията, които трябва да се унищожат, се оценява на 40 000.

В резултат на проекта ще се достигне до значително намален излишък и конфискувани МОЛВ в складовете на министерствата на вътрешните работи на Хърватия и Сърбия. Унищожаването на откритите оръжия ще допринесе значително за предотвратяването на допълнително разпространение на МОЛВ. Освен това то ще доведе до подобрена сигурност и повишена осведоменост по въпросите, свързани с МОЛВ, в двете страни.

2.3.   Повишен контрол на МОЛВ

2.3.1.   Развитие на националните системи за регистриране и поддържане на регистри на оръжия

Проектът ще осигури развитие или актуализиране на съществуващите системи за регистриране, лицензиране и поддържане на регистри на оръжия. Системите за регистриране ще включват операции, свързани с проследяването на огнестрелни оръжия, притежавани от физически и/или юридически лица, както и на разрешеното количество на притежавани боеприпаси. Подкрепата за поддържане на регистри ще включва развитие на софтуерен(ни) продукт(и), който(които) посочва(т) не само оръжията, притежавани от цивилни лица, но и операциите, свързани с управлението на оръжия, боеприпаси и/или експлозиви в сгради за съхранение, одобрени складове или оръжейни складове, като напр. местното полицейско управление или централно място за съхранение. Ще бъде възможно да се идентифицират оръжията, ползвателите и мястото на складиране на оборудването, когато то не се използва. Дейността по проекта ще предостави и подходяща техническа инфраструктура за използването на софтуерните продукти за регистрирането на оръжия.

Развитието и създаването на електронна(и) система(и) за регистриране на оръжия и поддържане на регистри ще има за резултат изпълнението на изискванията за регистриране и поддържане на регистри, установени съгласно Протокола на ООН за огнестрелните оръжия и Международния инструмент за проследяване.

2.3.2.   Събиране и регистриране на оръжия

Проектът цели да подкрепи събирането на всякакви оръжия, взривни устройства, артилерийски оръдия и свързани с тях боеприпаси, включително чрез узаконяването на оръжия, притежавани от цивилни лица, чрез тяхното регистриране.

Дейността по повишаване на осведомеността ще се координира от комитети, съставени от специалисти от министерствата на вътрешните работи и ПРООН/SEESAC, като към тях при необходимост ще се присъединят други съответни експерти по връзки с обществеността, с цел доброто разпространение на подробностите за узаконяването и доброволното предаване на незаконни огнестрелни оръжия. Кампаниите ще бъдат насочени към местните канали на разпространение, които могат да достигнат най-ефективно равнището на страната. Местното разпространение на информация ще бъде укрепено на национално равнище чрез докладване, интервюта и документални филми. Информация за кампаниите ще се подава чрез електронните и печатните медии. Посланията на кампаниите ще бъдат положителни и ще показват прилагането на практика на законодателството.

Проектът ще повиши сигурността на Западните Балкани, като изтегли опасните оръжия от улиците чрез двустранна комуникация между обществеността и полицията. По-конкретно проектът ще обхване всички възрастови групи, които притежават незаконни оръжия, както и всички онези, които възнамеряват да придобият оръжие.

2.3.3.   Регионален семинар по маркиране и проследяване

Проектът предвижда организиране на двудневен регионален семинар, чието провеждане понастоящем е планирано в Белград, Сърбия. Семинарът ще предостави актуализирана информация относно присъединяването към международните правни инструменти и приемането на национално законодателство в областта на маркирането и проследяването в страните от Западните Балкани. Семинарът ще предостави преглед на прилагането на националното законодателство. Конкретна цел ще бъде изпълнението на изискването за маркиране на внесени оръжия съгласно Протокола на ООН за огнестрелните оръжия.

Участниците в този регионален семинар ще включват, inter alia, представители на страните от Западните Балкани, международни организации, в т.ч. неправителствени организации и националната промишленост, както и технически експерти от държавите-членки на ЕС. На семинара се очакват до 50 участника.

На семинара ще се изготви доклад за презентациите, обсъжданията и препоръките. Документите от семинара ще бъдат публикувани в Интернет.

3.   Времетраене

Общото прогнозирано времетраене на проекта ще бъде 24 месеца.

4.   Бенефициери

Бенефициерите на проекта са националните институции на страните от Западните Балкани, които отговарят за контрола на оръжията и управлението на запасите.

Цялото население на страните от Западните Балкани ще има полза от проекта благодарение на намаления риск от несигурност и нестабилност, произтичащ от широкото разпространение на МОЛВ.


Top