Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на селскостопанските животни

Защита на селскостопанските животни

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 98/58/ЕО — защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Директивата определя общите правила относно защитата на селскостопанските животни, независимо от видовете.
  • Тя се прилага за селскостопански животни, предназначени за производство на храна, вълна, кожа (със или без косми), или за други селскостопански цели, включително риби, влечуги или амфибии.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Всички държави от ЕС са ратифицирали Европейската конвенция за защита на животните, отглеждани за селскостопански цели. Основните принципи в нея се отнасят до предоставянето на помещения, храна и грижи, съответстващи на нуждите на тези животни.
  • Държавите от ЕС трябва да вземат предвид тези изисквания за хуманно отношение към животните, когато изготвят и прилагат законодателството на ЕС, особено в областта на селскостопанската политика.

Животни

Директивата се прилага за животни (включително риби, влечуги или амфибии), развъждано или отглеждано за производство на храна, вълна, кожа (със или без косми), или за други селскостопански цели. Тя не се прилага за:

  • диви животни
  • животни, които ще се използват за спортни или културни прояви (шоу)
  • опитни или лабораторни животни
  • безгръбначни животни.

За повече подробности относно специфичните категории животни, вж. също:

Условия на отглеждане

Държавите от ЕС трябва да приемат правила, за да гарантират, че собствениците или гледачите имат хуманно отношение към животните под тяхна грижа и че на тези животни не се причинява излишна болка, страдание или нараняване. Въз основа на предишния опит и съвременните научни познания условията на отглеждане са свързани със следното:

  • Персонал: за животните следва да се полага грижа от достатъчен на брой персонал, който да притежава подходящи умения, познания и професионална компетенция.
  • Инспектиране: всички животни, отглеждани в системи от домакинствата, трябва да се инспектират поне един път на ден. Наранените или болни животни трябва незабавно да бъдат подложени на лечение и при необходимост да се изолират в подходящо помещение.
  • Водене на документация: собственикът или гледачът на животните трябва да води документация за период от минимум три години за всяко назначено медицинско лечение.
  • Свобода на движение: на всички животни, дори и да са непрекъснато или редовно завързани или затворени, трябва да се предостави подходящо пространство, така че да могат да се движат без ненужно страдание или нараняване.
  • Сгради и помещения: материалите, които се използват за построяване на сградите, трябва да може да бъдат почиствани и дезинфекцирани. Циркулацията на въздуха, нивата на запрашеност, температурата и относителната влажност трябва да се поддържат в рамките на допустимите граници. Животните, които се отглеждат в сгради, не трябва да бъдат държани нито при постоянна тъмнина, нито да бъдат изложени на непрекъсната изкуствената светлина.
  • Автоматични или механични съоръжения: автоматичните или механичните съоръжения, които са от съществено значение за здравето и хуманното отношение към животните, трябва да бъдат инспектирани поне веднъж дневно. Когато се използва система за изкуствено вентилиране, трябва да се предвиди и подходяща система в режим на готовност, за да се гарантира подновяването на въздуха.
  • Храни, вода и други субстанции: животните трябва да бъдат хранени съгласно пълноценна диета, която да им се дава в достатъчно количество и редовно. Всички други субстанции са забранени, освен ако не се дават с терапевтични или профилактични цели или с цел зоотехническо третиране. Освен това съоръженията за хранене и поене трябва да свеждат до минимум случаите на замърсяване на храната и водата.
  • Осакатявания: прилагат се националните разпоредби относно осакатяванията.
  • Процедури по развъждане: не трябва да бъдат използвани процедури по развъждане, които предизвикват страдание или нараняване, освен ако тяхното въздействие е минимално, моментно или изрично разрешено по силата на националните разпоредби. Никое животно не трябва да бъде отглеждано във ферма, ако това това оказва увреждащо влияние за неговото здраве или добро състояние.

Инспекции

Държавите от ЕС трябва да предприемат необходимите стъпки, за да гарантират, че компетентните органи провеждат инспекции. Те трябва да представят доклади за тези инспекции на Европейската комисия, която използва докладите, за да изготви предложения с оглед хармонизиране на инспекциите.

Оценка и изпълнение

На всеки 5 години Комисията трябва да докладва пред Съвета относно изпълнението на тази директива, като по целесъобразност внася предложения за подобрение. Съветът приема доклада с квалифицирано мнозинство.

На държавите от ЕС се позволява да запазят или да въведат по-строги разпоредби.

Регламент относно официалния контрол

С Регламент (ЕС) 2017/625, новото законодателство на ЕС относно официалния контрол на храните за консумация от човека и фуражите, се изменят определени незначителни технически подробности от директивата. Тези промени се прилагат от 14 декември 2019 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Прилага се от 08 август 1998 г. Държавите от ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 31 декември 1999 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 98/58/ЕО на Съвета от 20 юли 1998 г. относно защитата на животни, отглеждани за селскостопански цели (ОВ L 221, 8.8.1998 г., стр. 23–27)

Последващите изменения на Директива 98/58/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. година относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита, за изменение на регламенти (ЕО) № 999/2001, (EО) № 396/2005, (EО) № 1069/2009, (EО) № 1107/2009, (EС) № 1151/2012, (ЕС) № 652/2014, (EС) 2016/429 и (EС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (EО) № 1/2005 и (EО) № 1099/2009 на Съвета и директиви 98/58/EО, 1999/74/EО, 2007/43/EО, 2008/119/EО и 2008/120/EО на Съвета, и за отмяна на регламенти (EО) № 854/2004 и (EО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 89/608/ЕИО, 89/662/ЕИО, 90/425/ЕИО, 91/496/ЕИО, 96/23/EО, 96/93/EО и 97/78/EО на Съвета и Решение 92/438/EИО на Съвета (Регламент относно официалния контрол) (ОВ L 95, 7.4.2017 г., стр. 1–142)

Вж. консолидираната версия

Решение 2006/778/ЕО на Комисията от 14 ноември 2006 г. относно минималните изисквания за събиране на информация по време на инспекциите на производителните обекти относно определени животни, отглеждани за стопански цели (ОВ L 314, 15.11.2006 г., стр. 39–47)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 13.11.2017

Top