Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE6571

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)“ COM/2013/0521 final — 2013/0247 (COD)

    OB C 170, 5.6.2014, p. 110–112 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.6.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 170/110


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)“

    COM/2013/0521 final — 2013/0247 (COD)

    2014/C 170/18

    Докладчик: г-н BOLAND

    На 10 септември 2013 г. Европейският парламент и на 17 септември 2013 г. Европейският Съвет решиха, в съответствие с член 43, параграф 2 и член 207, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно

    „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР)“

    COM/2013/0521 final — 2013/0247 (COD).

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 6 ноември 2013 г.

    На 494-тата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 декември 2013 г. (заседание от 10 декември), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 142 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    ЕИСК категорично приветства предложението на Европейската комисия за изменение на член 70, параграф 4в от Регламент (ЕО) № 1698/2005 за удължаване на срока на дерогацията за онези държави членки, които са застрашени от сериозни затруднения във връзка с финансовата си стабилност, за използване на увеличен размер на съфинансирането с цел цялостно изпълнение на програмите за развитие на селските райони.

    1.2

    ЕИСК подкрепя предложението, при условие че то е приложимо до края на текущата програма за периода 2007 — 2013 г., както и за следващата програма.

    1.3

    ЕИСК препоръчва държавите членки, които през целия период на действие на програмата 2013 — 2020 г. все още участват в програми за финансова стабилност, да се ползват от тези схеми за съфинансиране.

    1.4

    ЕИСК отбелязва, че цялостният бюджет ще остане непроменен, но приветства забележката, че нуждата от бюджетни кредити за плащания в бюджета за 2014 г. може да се увеличи с 90 милиона евро, ако държавите членки продължат да прилагат увеличените ставки на съфинансиране.

    1.5

    В съответствие с предходните си становища относно подкрепата за държавите членки, засегнати от финансова нестабилност, ЕИСК препоръчва запазване на приемствеността по отношение на справедливостта.

    2.   Разяснение и контекст

    2.1

    Европейската комисия се ангажира да гарантира, че програмата за развитие на селските райони в рамките на общата селскостопанска политика се изпълнява цялостно и ще позволи на всички селски общности във всички държави членки и по-специално в засегнатите от финансовата криза, да извлекат максимална полза.

    2.2

    Поради финансовата криза и поради факта, че много държави трябва да прилагат строги мерки за фискална консолидация, е ясно, че ще възникнат трудности във връзка със съфинансирането на програмите.

    2.3

    В някои случаи тези трудности биха могли да доведат до намаляване на цялостния размер на помощта, предоставяна на бенефициерите, което на свой ред ще постави хората от селските райони в неизгодно положение.

    2.4

    Посочва се, че седем държави ще бъдат непосредствено засегнати. Това са Кипър, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Португалия и Румъния, наричани също „програмни държави“. Отбелязва се също, че Унгария, Румъния и Латвия вече не са обвързани с програма за икономически реформи.

    2.5

    Целта на предложението е да позволи на тези и на други държави членки цялостно да прилагат програмата за развитие на селските райони, така че проектите да могат да продължат без намаляване на помощта.

    3.   Основно съдържание на предложението на Комисията

    3.1

    В предложението се съдържат разпоредби, които ще позволят на въпросните държави членки да се възползват от увеличения размер на съфинансирането без да се променя първоначалният общ размер на разпределените средства по политиката за развитие на селските райони за периода 2007 — 2013 г. Това ще предостави допълнителни финансови ресурси на държавите членки в критичен момент и ще осигури непрекъснатост на изпълнението на програмите по места.

    3.2

    Няма отражение върху бюджетните кредити за поети задължения, тъй като не се предлага промяна в максималните суми на финансирането по линия на ЕЗФРСР, предвидени в оперативните програми за програмния период 2007 — 2013 г. Въпреки това нуждата от бюджетни кредити за плащания в бюджета за 2014 г. може да се увеличи с 90 милиона евро, ако държавите членки продължат да прилагат увеличените ставки на съфинансиране.

    3.3

    В зависимост от степента, в която държавите членки искат да се възползват от това действие, и с оглед на хода на подаването на заявления за междинни плащания Комисията ще разгледа ситуацията и, ако е необходимо, ще обмисли възможността за предприемане на съответните мерки.

    3.4

    ЕИСК вече е изготвял подобни становища, в които се признава наличието на затруднения във връзка със съфинансирането, пред които са изправени държавите членки, участващи в програми за финансова стабилност. Сред тях са NAT/613, „Фискална консолидация/програми на Европейския фонд за рибарство“ и ECO/352, „Финансово управление и правила за освобождаване от задължение за държави членки, застрашени от сериозни затруднения“.

    4.   Общи бележки

    4.1

    Значението на програмата за развитие на селските райони с оглед на социалната и икономическата ѝ стойност за всички държави членки е надлежно документирано. От икономическа гледна точка програмата помага на селските райони да запазят своето население, като им позволява да се конкурират с предприятия, намиращи се по-близо до центъра, а в социално отношение добавя стойност към качеството на живота за хората, живеещи в по-отдалечените селски райони.

    4.2

    Текущата финансова криза нанесе сериозни вреди на икономическия растеж и финансовата стабилност в определени държави членки и допринесе също така за слабите темпове на растеж в ЕС като цяло.

    4.3

    Ясно е, че някои държави членки, към които има строги изисквания за изправност във фискално отношение и строги цели за разходите, наложени от външни органи, като например Международния валутен фонд, Европейската централна банка и други, няма да са в състояние да гарантират каквито и да било задължения във връзка със съфинансирането на програмите за развитие на селските райони, както са предвидени от ЕС.

    4.4

    Важно е ЕИСК да признае, че финансовата криза е оказала въздействие върху съфинансирането на настоящата програма за периода 2007 — 2013 г. Това ще породи сериозни последици за проекти, които скоро ще приключат или за които е предвидено да продължат до края на 2015 г.

    4.5

    За да се разреши този проблем, който би могъл да постави определени селски райони в неизгодно положение, е възможно да се гарантира пълното усвояване на наличните средства по ЕЗФРСР съгласно член 70, параграф 4в от Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета чрез удължаване на приложимостта му до 31 декември 2015 г. — окончателната дата за допустимостта на разходите за програмния период 2007 — 2013 г.

    4.6

    За междинните плащания и плащането на остатъка са предвидени срокове, базиращи се върху периода, през който държавата членка получава финансова помощ в съответствие с Регламент (ЕС) № 407/2010, Регламент (ЕО) № 332/2002 или Договора за създаване на Европейски механизъм за стабилност. За съжаление е възможно и след този период държавите членки да продължат да изпитват финансови затруднения и да разполагат с ограничени възможности за съфинансиране на програмите.

    4.7

    В съответствие със заключенията на Европейския съвет от 7 и 8 февруари 2013 г. и съгласно член 22 от Регламента за общоприложимите разпоредби процентът на съфинансиране беше увеличен с 10 процентни пункта. Това ще се прилага по отношение на програмния период 2014 — 2020 г. до 30 юни 2016 г., когато ще се направи преглед на възможността за увеличение. Тъй като програмните периоди 2007 — 2013 г. и 2014 — 2020 г. се застъпват, необходимо е да се гарантира съгласувано и еднакво третиране на държавите членки, получаващи финансова помощ през двата периода. Поради това държавите членки, които получават финансова помощ, следва да могат да се възползват от увеличението на процента на съфинансиране до края на периода на допустимост и да го предявят в своите искания за плащане на остатъка, дори когато финансовата помощ вече не се предоставя.

    4.8

    Възможността междинните плащания и плащането на остатъка да бъдат увеличени над нормалната ставка на съфинансиране не следва да се ограничава само до периода, през който държавата членка получава финансова помощ в съответствие с Регламент (ЕС) № 407/2010, Регламент (ЕО) № 332/2002 или Договора за създаване на Европейски механизъм за стабилност, тъй като дори и след приключването на финансовото подпомагане държавата членка продължава да изпитва сериозни трудности при осигуряване на съфинансирането от националния бюджет.

    4.9

    Предвижда се изменението на съответния Регламент (ЕО) № 1698/2005 да няма никакво финансово отражение, тъй като общият финансов пакет за развитие на селските райони ще остане непроменен. Въпреки това към края на цялостната програма Комисията може да направи преглед на плащанията, получени от държавите членки.

    Брюксел, 10 декември 2013 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    Top