EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Процедурен правилник на Съвета на Европейския съюз

Процедурен правилник на Съвета на Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 2009/937/ЕС за приемане на Процедурен правилник на Съвета

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРОЦЕДУРНИЯ ПРАВИЛНИК?

  • В процедурният правилник се определят разпоредби, уреждащи производствата на Съвета на Европейския съюз (Съвета).
  • Правомощието да приеме процедурен правилник се предоставя на Съвета от член 240, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
  • Приложение III се изменя всяка година, последно това е направено през декември 2021 г., за да се отразят промените в броя на населението на държавите — членки на Европейския съюз (ЕС), и броя на населението на всяка държава членка с цел прилагане на процедурата за гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета.
  • Процедурният правилник също така е изменян по-съществено два пъти — през 2014 г. (Решение 2014/692/ЕС, Евратом) по отношение на гласуването с квалифицирано мнозинство и през 2022 г. (Решение (ЕС) 2022/1242) по отношение на правилото за гласуване на решенията на Комитета на постоянните представители на правителствата на държавите членки (Корепер) да се използва обикновената писмена процедура.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Съветът е институцията на ЕС, в която заседават представителите на държавите членки. Всяка държава членка е представена от един представител на министерско ниво, който може да поеме ангажимента за управление на тази държава. Заедно с Европейския парламент Съветът осъществява законодателни функции. Той приема законодателни актове, като следва обикновената или специална законодателна процедура. Съветът съвместно с Парламента осъществява бюджетни функции. На последно място Съветът изпълнява политически и координиращи функции.

Състави на Съвета

Председателството на Съвета

  • Председателството на Съвета, с изключение на състава по външни работи, се изпълнява от предварително определени групи от три държави членки за период от 18 месеца. Всеки член на групата поема за период от шест месеца председателството на всички състави на Съвета, с изключение на състава по външни работи. Групата от три държави членки изготвя проект на програма за дейности на Съвета за период от 18 месеца, който се одобрява от Съвета по общи въпроси след провеждане на публичен дебат по него.
  • Съветът по външни работи има постоянен председател: върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. Възможно е върховният представител да бъде заменен от държавата членка, която е председател на Съвета. Обикновено такъв е случаят, когато Съветът се свиква за обсъждане на въпроси на общата търговска политика.
  • Председателството е движещата сила в изпълнението на работата на Съвета.

Корепер, комитети и работни групи

  • Съветът се подпомага от Корепер и от над 150 специализирани работни групи и комитети, които са подготвителните органи на Съвета.
  • Корепер подготвя работата на всички заседания на Съвета и изпълнява възложените му от Съвета задачи. Корепер 2 се състои от постоянни представители, а Корепер 1 — от заместник постоянни представители.
  • Корепер:
    • осигурява съгласуваност на политиките и действията на ЕС и на спазването на принципите на законност, субсидиарност, пропорционалност, както и на правилата за определяне на правомощията на институциите, органите, службите и агенциите на ЕС както и на правилата относно процедурата, прозрачността и качеството на съставяне на законодателството;
    • предварително проучва всички точки от дневния ред на заседанията на Съвета и отговаря за изготвянето на всяко досие за Съвета;
    • полага усилия за постигане на споразумение за всяко досие на своето равнище, което след това се представя на Съвета;
    • може да създаде комитети или работни групи за изпълнението на подготвителни задачи или проучвания;
    • може да приеме редица процедурни решения, например решение за провеждане на заседание на Съвета на място, различно от Брюксел или Люксембург, решение за използване на писмена процедура и др.

Функциониране на Съвета

  • Седалището на Съвета е в Брюксел, но през месеците април, юни и октомври Съветът провежда заседанията си в Люксембург.
  • Заседанията на Съвета се свикват от председателя по негова инициатива или по искане на един от членовете му или на Европейската комисия. Председателят определя предварителния дневен ред за всяко заседание на Съвета.
  • Преди момента на гласуване трябва да се провери дали има кворум. Той се достига, ако присъстващите физически членове на Съвета са мнозинство. Съветът гласува по инициатива на председателя. Освен това председателят открива процедура на гласуване по инициатива на член на Съвета или на Комисията, при условие че мнозинството от членовете на Съвета изрази съгласие за това.

Гласуване с квалифицирано мнозинство

На 1 ноември 2014 г. бе въведена нова процедура за гласуване с квалифицирано мнозинство — правилото на двойното мнозинство.

  • Когато Съветът гласува предложение от Комисията или върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, се постига квалифицирано мнозинство, ако са изпълнени две условия:
    • 55 % от членовете на Съвета гласуват в подкрепа — т.е. 15 от 27 (след излизането на Обединеното кралство от ЕС);
    • предложението се подкрепя от членовете на Съвета, които съставляват най-малко 65 % от населението на ЕС.
  • Когато Съветът не действа по предложение на Комисията или на върховния представител, дадено решение се приема, ако:
    • 72% от членовете на Съвета гласуват в подкрепа; и
    • те съставляват най-малко 65% от населението на ЕС.

Писмено гласуване (обикновена писмена процедура)

  • Актовете на Съвета по спешен въпрос могат да бъдат приети чрез писмено гласуване, когато Съветът реши да използва тази процедура с единодушие или когато Корепер реши да използва тази процедура в съответствие с правилото за гласуване, приложимо за приемането на съответните актове на Съвета.
  • При особени обстоятелства председателят може също да предложи използването на тази процедура; в такъв случай писмено гласуване може да се използва, когато всички членове на Съвета са съгласни с тази процедура.

Прозрачност и публикуване на актовете на Съвета

  • Обсъжданията и гласуването на законодателни актове са публични.
  • Първото обсъждане на Съвета относно важни нови незаконодателни предложения, които съдържат правнообвързващи правила във или за държавите членки, е обществено достъпно.
  • По решение, взето от Съвета или от Корепер, Съветът провежда публични дебати по важни въпроси, които засягат интересите на ЕС и неговите граждани. Освен това Съветът провежда публично и редица политически дебати.
  • Законодателните актове, както и регламентите и директивите, адресирани до всички държави от ЕС, решенията, в които не се уточнява до кого са адресирани, и международните споразумения, сключени от ЕС трябва да бъдат публикувани в „Официален вестник“. В член 17 от процедурния правилник са посочени другите актове, които трябва да бъдат публикувани в „Официален вестник“, включително когато това става по решение на Съвета или Корепер.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ПРОЦЕДУРНИЯТ ПРАВИЛНИК?

Той се прилага от 1 декември 2009 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2009/937/ЕС на Съвета от 1 декември 2009 година за приемане на Процедурен правилник на Съвета (OВ L 325, 11.12.2009 г., стр. 35—61).

Последващите изменения на Решение 2009/937/ЕС са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 01.01.2023

Top