Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0358

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз Годишен доклад за 2023 година

    COM/2024/358 final

    Брюксел, 25.7.2024

    COM(2024) 358 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

    Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз



















    Годишен доклад за 2023 година


    Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз

    Годишен доклад за 2023 година

    Предговор

    Ефективно прилагане на правото на ЕС

    Подкрепа за държавите членки за постигане на резултати от самото начало

    Диалог на ранен етап с държавите членки за по-бързи решения

    Производства за установяване на нарушение в случаи, когато другите мерки са недостатъчни

    Сезиране на Съда на Европейския съюз като крайна мярка

    Прилагане на правото на ЕС във времена на кризи

    Ориентирано към бъдещето прилагане на правото на ЕС

    Укрепване на икономиката и на конкурентоспособността на ЕС

    Предотвратяване на пречките пред единния пазар с цел увеличаване на растежа

    Премахване на пречките пред доставчиците на услуги на единния пазар

    По-добра информация и съдействие за хората и предприятията

    Финансови услуги

    Ефективни малки по размер плащания

    Финансиране за устойчиво развитие

    Функциониращ транспортен сектор

    Прилагане на правилата за конкуренцията

    Косвено данъчно облагане за справедлива стопанска среда

    Пряко данъчно облагане, насърчаващо единния пазар

    Сигурно и лесно митническо обслужване

    Създаване на зелена, устойчива и просперираща Европа

    Действия в областта на климата

    Чист транспорт

    Чист въздух и чиста вода

    Опазване на биологичното разнообразие

    Насърчаване на кръгова икономика

    Устойчиво селско стопанство, което гарантира сигурността на доставките на храни

    Устойчиво рибарство и морско пространствено планиране

    Управление в областта на околната среда

    Чиста и достъпна енергия

    Безопасност на ядрената енергия

    Европа, подготвена за цифровата ера

    Технология в интерес на хората

    Справедлива и конкурентоспособна цифрова икономика

    Открито, демократично и устойчиво цифрово общество

    Насърчаване на икономиката, основана на данни

    Улесняване на трансграничните операции на дружествата

    Цифрови транспортни системи

    Изграждане на справедлива и социална Европа

    Трудово право

    Здравословни и безопасни условия на труд

    Трудова мобилност

    Координация на системите за социална сигурност

    Равенство между половете

    Недискриминация при наемане на работа и приобщаване

    Защита на хората и на нашите свободи

    Отстояване на върховенството на закона

    Борба с расизма, ксенофобията и дискриминацията

    Защита на лицата, които съобщават за нарушения на правото на ЕС

    Закрила на децата

    Съдебно сътрудничество и гаранции за личността в наказателното право

    Защита на потребителите

    Защита на личните данни

    По-безопасен транспорт

    Насърчаване на здравето и безопасността на храните

    По-добро регулиране на професиите и свободно движение на специалисти

    Защита на командированите водачи

    Укрепване на Съюза на сигурност

    Управление на външните граници

    Единен отговор на ЕС за миграцията и убежището

    Прилагане на санкции срещу Русия

    Отказ от отговорност: В настоящия доклад са изложени действията на Комисията за наблюдение и прилагане на правото на ЕС през 2023 г. Възможно е оттогава да е настъпило развитие в актуалното състояние на посочените производства за установяване на нарушение.


    Предговор

    В началото на мандата на настоящата Комисия поехме ангажимента да изградим по-силна, по-екологична и по-здравословна Европа за следващото поколение с икономика, която работи в полза на всички хора — и млади, и възрастни. Пет години по-късно и независимо от многобройните кризи ЕС демонстрира ангажираността си да се справя с предизвикателствата по същество, воден от споделените ни ценности и принципи.

    С големия брой нови законодателни актове, предложени от Комисията и приети от Европейския парламент и Съвета по време на този мандат, ние работихме неуморно заедно, за да осигурим една по-обединена, просперираща и устойчива Европа. Нашата работа обаче не приключва с приемането на законодателството — трябва да се уверим, че правилата, договорени между съзаконодателите, функционират на практика в държавите членки и носят необходимите ползи за гражданите и предприятията в цяла Европа.

    В доклада, който предстои да прочетете, са дадени някои ключови примери за работата, извършена през 2023 г., за осигуряване на правилното прилагане на правото на ЕС в различните сектори във всички държави членки. Предприетите действия показват, че там, където е било необходимо, Комисията е действала решително, за да защити правата и свободите на хората и да гарантира, че ЕС остава стожер на демокрацията, върховенството на закона и основните права на човека. Комисията остава непоколебима в това да гарантира правилното функциониране на единния пазар, който е в основата на нашия икономически растеж и конкурентоспособност, като същевременно защитава интересите на работниците и потребителите.

    Държавите членки са най-добрите съюзници на Комисията в осигуряването на правилното прилагане на правото на ЕС, и то от самото начало. Ето защо ранната и непрекъсната подкрепа на Комисията в полза на държавите членки за прилагането на законодателството е от жизненоважно значение, а тясното сътрудничество с държавите членки, основано на взаимно доверие, е най-краткият път към постигането на тази обща цел. Благодарение на тази превантивна стратегия се насърчава култура на спазване от самото начало, тя е ефективна по отношение на разходите и носи ползи за всички.

    Въпреки това надеждните механизми за контрол на прилагането продължават да бъдат ключова предпазна мярка. Както става ясно от настоящия доклад, Комисията не се колебае да използва тези механизми, когато е необходимо, за да гарантира, че договорените правила се превръщат в реалност, която води до подобряване на живота на европейските граждани и предприятия.

    Д-р Урсула фон дер Лайен

    Председател на Европейската комисия

    Ефективно прилагане на правото на ЕС

    Заедно показахме, че когато Европа е смела, резултатите са налице. Но работата ни далеч не е приключила, така че нека бъдем единни. Нека да постигаме резултати днес и да се подготвяме за утре.

    Реч на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза за 2023 г.



    ЕС е общност на правото. Спазването на правото на ЕС стои в основата на ефективността на Съюза за благото на хората и предприятията. Ето защо прилагането на правото на ЕС е от решаващо значение за поддържането на еднакви условия на конкуренция между държавите членки, за да се гарантира, че никоя държава няма да получи несправедливо предимство и че единният пазар ще функционира безпрепятствено. Това е знак за нашия ангажимент да бъдем конкурентоспособни и да защитаваме правата на хората и основните ценности на ЕС, включително върховенството на закона.

    Осигуряването на правилното прилагане и изпълнение на правото на ЕС е една от основните задачи на Комисията в качеството й на „пазител на Договорите“. Мерките за правоприлагане на Комисията се ръководят от една основна цел: да се гарантира, че хората и предприятията се ползват от предимствата на нашите общоприети правила, независимо от това къде живеят в ЕС. За да постигне тази цел, Комисията използва различни инструменти : насоки за изпълнение и финансова подкрепа на ранен етап, докладване пред обществеността, ориентиран към намиране на решения диалог с държавите членки и, ако е необходимо, производства за установяване на нарушение.

    Подкрепа за държавите членки за постигане на резултати от самото начало

    Интелигентното осигуряване на съблюдаването означава да се гарантира спазването на законодателството на ЕС от самото начало, като се предотвратява самото извършване на нарушения. Ето защо Комисията непрекъснато активизира действията си в подкрепа на държавите членки при прилагането на правото на ЕС. Мерките за подкрепа са разнообразни и често именно комбинираното им използване дава резултат.

    Например по време на процеса на привеждане в изпълнение на конкретен законодателен акт на ЕС Комисията предоставя практически насоки на държавите членки, предприятията, заинтересованите страни и обществеността за това как да разбират и прилагат конкретни аспекти на правния текст. Тези насоки могат да бъдат под формата на писмени указания или онлайн отговори на често задавани въпроси, или могат да се предоставят на специални срещи, например на семинари, посветени на транспонирането. Използват се и експертни групи, които да насърчават правилното прилагане на правото на ЕС.

    Подкрепата за държавите членки обаче не се изчерпва с насоки за изпълнението на конкретни законодателни актове на ЕС. Финансовата подкрепа от фондове на ЕС също се доказа като ефективен инструмент за подпомагане и стимулиране на държавите членки да провеждат реформи и, когато е целесъобразно, за ускоряване на осъществяването на приоритетите на ЕС. Друг пример за подкрепа на държавите членки под формата на технически експертен опит е Инструментът за техническа подкрепа . Като поощрява изграждането на административен капацитет в държавите членки, той спомага за правилното прилагане на правото и политиките на ЕС.

    Диалог на ранен етап с държавите членки за по-бързи решения

    По време на пандемията от COVID-19 авиокомпаниите не възстановяваха навреме разходите на пътниците за отменените полети, а националните органи не прилагаха ефективно правилата на ЕС. Комисията използва диалози по EU Pilot с всички държави членки, за да гарантира, че авиокомпаниите спазват правата на пътниците в ЕС. В резултат на това авиокомпаниите изчистиха по-голямата част от натрупаните суми за възстановяване на разходи и подобриха комуникацията си с пътниците в случаи на отменен полет. Комисията успя да приключи тези диалози по EU Pilot през 2023 г.

    Когато въпреки действията си в подкрепа на държавите членки и за насърчаване на спазването на законодателството Комисията установи възможно нарушение на правото на ЕС, тя може да реши да започне диалог преди откриването на производство за установяване на нарушение в рамките на утвърдената процедура, известна като EU Pilot . Този диалог се използва, когато предлага добавена стойност, например когато има вероятност да доведе до по-бързо привеждане в съответствие с изискванията, отколкото официалното производство за установяване на нарушение.

    С течение на времето процедурата за диалог по EU Pilot доказа своята полезност. През 2023 г. Комисията е провела 259 диалога по EU Pilot, като по над 80 % от тях са намерени задоволителни решения. Само 11 % от диалозите по EU Pilot е трябвало да бъдат последвани от производство за установяване на нарушение. Проектът EU Pilot се оказва успешен в много области на политиката, и по-специално в областта на енергетиката (40 успешно приключени диалога), данъчното облагане и митниците (37), мобилността и транспорта (36) и финансовите услуги (25).



    Производства за установяване на нарушение в случаи, когато другите мерки са недостатъчни

    Използването от страна на Комисията на производства за установяване на нарушение претърпя развитие през годините, като даде тласък на по-широки подобрения с по-голямо въздействие. При стратегическия подход към прилагането на правото на ЕС се дава приоритет на нарушенията с най-значително въздействие върху интересите на хората и предприятията.

    През 2023 г. Комисията образува 529 производства за установяване на нарушение във всички основни области на политиката. Засегнати бяха всички държави членки, като средно на държава членка се падаха по 20 нови случая. Благодарение на действията на Комисията по правоприлагане беше защитена цялостта на единния пазар и беше укрепена икономиката на ЕС. С тях бе спомогнато за чистотата на въздуха, водата и транспорта, както и за кръговата икономика. Комисията подкрепи общите ценности на ЕС, основните права на хората и върховенството на закона.

    Има много фактори, които оказват влияние върху броя на новите производства за установяване на нарушение. Намаляването на броя на новите директиви, които трябва да бъдат транспонирани (от 67 през 2014 г. на 34 през 2023 г.), означава, че има по-малко производства за установяване на нарушение поради закъсняло или неправилно транспониране на директиви. Всъщност през 2023 г. е регистриран най-малкият брой нови случаи за установяване на нарушение поради непълно транспониране на директиви (284) за последните 20 години. Засилената подкрепа, която Комисията оказва на държавите членки за правилното транспониране и прилагане на директивите, също спомогна за предотвратяване на нарушенията.

    През 2023 г. производствата за установяване на нарушение за пореден път доказаха ефективността си: Комисията успешно прекрати над 1 000 производства за установяване на нарушение, тъй като държавите членки са постигнали съответствие с правото на ЕС. Този брой отразява и усилията на Комисията за постигане на напредък по по-стари, дългогодишни производства, много от които Комисията успя да прекрати през 2023 г.

    По 95 % от всички прекратени производства беше постигнато решение, преди да трябва да бъде предявен иск пред Съда на Европейския съюз („Съда“). Избягването на продължителни съдебни спорове означава, че гражданите и предприятията могат по-скоро да се възползват от предимствата на правото на ЕС.



    Сезиране на Съда на Европейския съюз като крайна мярка

    Ако в ранните етапи на производството за установяване на нарушение не се достигне до разрешаване на проблема с нарушението на правото на ЕС, Комисията в крайна сметка може да предяви иск по производството пред Съда. В специални случаи Комисията може да поиска на съответната държава членка да бъдат наложени финансови санкции.

    През 2023 г. Комисията реши да предяви пред Съда общо 82 иска. По 45 производства тя поиска от Съда да наложи финансови санкции на въпросната държави членки. 40 от тези производства се отнасят до неуведомяване за мерки за транспониране, а пет от тях представляват повторно сезиране на Съда поради неизпълнение на предходно съдебно решение. Това представлява значително увеличение спрямо предишни години, което илюстрира решимостта на Комисията да прилага правото на ЕС.

    Прилагане на правото на ЕС във времена на кризи

    Кризи или извънредни ситуации, като агресивната война на Русия срещу Украйна, могат да създадат предизвикателства пред пълното спазване от страна на държавите членки на четирите основни свободи на ЕС и функционирането на единния пазар. При трудни обстоятелства може да има изкушение да се отдава предпочитание на вътрешни съображения пред правилното прилагане на правото на ЕС. Ефективното спазване на правото на ЕС обаче остава с ключово значение, за да се гарантира, че хората и предприятията могат трайно да се ползват от защитата и правната сигурност, предлагани от правото на ЕС, и че основните стоки и услуги биват предоставяни там, където са необходими.

    Нахлуването на Русия в Украйна засегна сигурността на доставките на газ за ЕС, поради което стана особено неотложно всички държави членки да разполагат със солидни планове за готовност за справяне с рисковете. Комисията започна разследвания по EU Pilot срещу 26 държави членки, тъй като не са уведомили Комисията за националните оценки на риска, превантивните мерки и плановете за действие в извънредни ситуации, които се изискват съгласно Регламента за сигурността на доставките на газ . 16 от тези разследвания успешно бяха прекратени, след като държавите членки предоставиха поисканата информация, с което се потвърди, че повечето държави членки са въвели тези мерки.

    Функционирането на пазара на ЕС на съоръжения за съхранение на газ и недискриминационните правила за условията на достъп до системите за пренос на природен газ са жизненоважни за гарантирането на сигурността на доставките и стабилизирането на цените на енергията. Комисията реши да предяви иск срещу Полша пред Съда във връзка с мерки за налагане на допълнителни разходи на дружествата, които спазват задължителните изисквания за съхранение на газ, като използват съоръжения за съхранение в друга държава членка. Тези мерки възпрепятстват трансграничната търговия с газ.

    Комисията също така предприе действия за защита на единния пазар, за да гарантира наличието на безопасни, финансово достъпни и висококачествени храни във всички държави членки. След действията на Комисията по правоприлагане Унгария отмени схемата си с предварително уведомление за износ на зърнени култури. Операторите в Унгария отново могат да изнасят зърнени култури в други държави членки без никакви пречки пред търговията. През октомври 2023 г. обаче Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Словакия във връзка със схема с предварително уведомление за някои зърнено-житни култури и семена.

    Ориентирано към бъдещето прилагане на правото на ЕС

    През юли 2023 г. Комисията приключи преглед , проведен в рамките на Комисията и с държавите членки, за да гарантира, че начинът, по който прилага правото на ЕС, функционира на практика и е ориентиран към бъдещето. Прегледът беше организиран в шест области: осъществяване на стратегическия подход на Комисията към прилагането на правото на ЕС; справяне с нарушенията по ефикасен начин; улесняване на обработването на жалби; постигане на по-систематичен мониторинг на прилагането на правилата; увеличаване на подкрепата за държавите членки; и повишаване на прозрачността.

    Във всички тези области бяха набелязани целенасочени подобрения и Комисията работи за осъществяването им заедно с държавите членки . Те ще доведат до повишаване на прозрачността, подобряване на информацията за потенциалните жалбоподатели, по-ефикасни инструменти за сътрудничество с държавите членки по транспонирането на директивите и т.н.

    Прегледът показа способността на Комисията да оценява своите инструменти и процедури за правоприлагане по прозрачен и откровен начин и да се адаптира към променящите се обстоятелства. Той също така беше доказателство, че Комисията и държавите членки могат да работят заедно за набелязването и осъществяването на практика на подобрения в сътрудничеството си в сложна от законова и политическа гледна точка област като прилагането на правото на ЕС.

    Укрепване на икономиката и на конкурентоспособността на ЕС

    Тези три предизвикателства — работна ръка, инфлация и бизнес среда — възникват в момент, в който искаме промишлеността да поеме водеща роля и в прехода към чиста енергия. Затова трябва да погледнем напред и да определим как да останем конкурентоспособни, докато правим това. […] Защото Европа ще направи „всичко необходимо“, за да запази конкурентното си предимство.

    Реч на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза за 2023 г.


    В Съобщението от 2023 г. „ 30 години единен пазар “ беше илюстрирано как неправилното или непълното прилагане на правилата на ЕС продължава да създава пречки в рамките на единния пазар. Това води до разходи за предприятията и потребителите. Различаващите се национални правила, с които се въвеждат ограничения без солидна обосновка, създават сложност и нарушават конкуренцията. Когато при няколко нарушения от страна на една държава членка се забелязва модел, това представлява сериозно предизвикателство за някой от стълбовете на ЕС. Комисията прилага правилата на ЕС, за да се осигурят еднакви условия на конкуренция за предприятията, и полага усилия, за да даде възможност на хората да се възползват пълноценно от своите права и предимства на единния пазар.

    Предотвратяване на пречките пред единния пазар с цел увеличаване на растежа

    Директивата относно прозрачността на единния пазар и свързаната с нея информационна система за техническите регламенти имат за цел да предотвратят появата на нови пречки пред единния пазар чрез прозрачност, диалог и по-добро регулиране. С процедурата за нотификация съгласно директивата на Комисията и на другите държави членки се дава възможност да разгледат техническите регламенти за продукти и услуги на информационното общество, които дадена държава членка планира да въведе.

    За да гарантира трайното функциониране на единния пазар, Комисията предприе по-нататъшни стъпки по няколко производства, включително като предяви иск срещу Унгария   пред Съда , когато държавата ограничи свободното движение на стоки (например на строителни материали), като наложи ограничения (фиксирани цени, предварително уведомление за износ и т.н.).

    Съдът припомни важността на директивата и възможността за хората и предприятията да се противопоставят активно на националните правила, които са приети в нейно нарушение. Комисията насърчава цялостното прилагане на директивата в многобройни случаи на обмен с държавите членки.

    Премахване на пречките пред доставчиците на услуги на единния пазар

    Услугите са от решаващо значение за икономиката на ЕС. Те осигуряват около 70 % от БВП на ЕС и същия дял от заетостта. Секторът играе жизненоважна роля за икономическото възстановяване и устойчивостта на ЕС.

    Директивата за услугите е от основно значение за предотвратяване на неоправданите пречки пред предприятията, които искат да разкрият клон в друга държава членка или да предоставят своите услуги зад граница. Комисията предприе решителни действия срещу държавите членки, които нарушават директивата.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Малта , Полша (производството е прекратено по-късно през 2023 г.) и Словения за това, че са въвели пълна забрана за рекламиране на адвокатски дейности. Тя образува и предприе следващите стъпки по производство за установяване на нарушение срещу Словения за това, че не е разрешила въпроси, свързани с фиксирани по закон цени за агенциите за недвижими имоти, както и срещу Кипър за ограничения, с които се определя кой може да притежава акции в дружества за посредничество в областта на недвижимите имоти. Комисията се занима и с ограниченията на трансграничното предоставяне на услуги, както и с изискванията за финансови гаранции, като образува и предприе по-нататъшни стъпки по производство за установяване на нарушение срещу Белгия .

    Що се отнася до спазването от страна на държавите членки на разпоредбите на Договора за ЕС, свързани със свободата на установяване и свободното движение на услуги, Комисията реши да предяви иск срещу Полша пред Съда за забрана на рекламата на аптеките.

    Забавянето на плащанията оказва отрицателно въздействие върху предприятията, тъй като намалява ликвидността им, възпрепятства растежа и устойчивостта и е потенциална пречка пред работата за постигане на по-екологосъобразна и по-цифровизирана икономика.

    Правилата на ЕС задължават публичните органи да плащат издадените им фактури в 30-дневен срок. Мерките по правоприлагане на Комисията са предназначени да постигнат своевременно плащане от страна на публичните органи на доставчиците за закупените стоки и услуги. Комисията предяви искове пред Съда срещу Белгия , Гърция , Италия , Португалия и Словакия за забавяне на плащанията на техните доставчици и образува допълнителни производства за установяване на нарушение срещу Гърция и Италия .

    Правилата на ЕС за обществените поръчки осигуряват прозрачност и възможности за достъп до пазара за предприятията и равно третиране на икономическите оператори, заинтересовани да участват в процедури за възлагане на обществени поръчки. Те също така подпомагат доброто управление на публичните средства. За да приложи тези правила, Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Унгария , Португалия , Румъния и Словения и предприе по-нататъшни стъпки по производство срещу България . Тя също така успя да прекрати производства срещу Чехия, Естония, Гърция, Латвия, Литва, Португалия и Швеция, тъй като те са постигнали съответствие с правилата на ЕС.

    По-добра информация и съдействие за хората и предприятията

    През последните години бяха разработени редица инструменти за управление на единния пазар ( Работната група по въпросите на правоприлагането във връзка с единния пазар (РГПЕП), Мрежата за решаване на проблеми в рамките на вътрешния пазар (SOLVIT) , Информационната система за вътрешния пазар , „Вашата Европа“ и „Вашата Европа — Съвети“ ), за да се даде възможност на гражданите и предприятията да се възползват пълноценно от своите права на единния пазар. Те предлагат ясна информация, съдействие и решаване на проблеми. Така например през 2023 г. в центровете на SOLVIT е оказано съдействие на над 2 200 души и предприятия във връзка с техните проблеми. Над 88 % от тези случаи са били разрешени. Комисията публикува доклада на РГПЕП за периода 2022—2023 г. , в който се представят работата и постиженията на РГПЕП. Комисията и държавите членки работят съвместно в рамките на РГПЕП за анализирането и премахването на оставащите пречки пред единния пазар. Това може да има ключово въздействие чрез намаляване на пречките: така например РГПЕП работи по премахването на 90 конкретни пречки, свързани с процесите, които възпрепятстват развитието на проекти за енергия от възобновяеми източници.

    Освен това данните от тези инструменти помагат да се установят и коригират проблемите при прилагането на правилата на единния пазар. По-конкретно SOLVIT може да хвърли светлина върху структурни проблеми, с които хората и предприятията се сблъскват многократно. През 2023 г. беше публикуван първият доклад за изпълнението на единната цифрова платформа единната цифрова платформа , уебсайт, който улеснява онлайн достъпа до информация, процедури и услуги за съдействие, от които европейските граждани и предприятия може да се нуждаят в друга държава от ЕС, надхвърли границата от 400 милиона посещения. Вашата Европа  е бил най-популярният уебсайт на Комисията с 32 милиона посетители за една година. Вашата Европа — Съвети , който информира хората и предприятията за техните права на единния пазар, е бил разгледан над 26 000 пъти.

    Финансови услуги

    Действията по правоприлагане на Комисията спомогнаха да се осигури функционирането на финансовите услуги в широк кръг от области. Комисията образува 39 производства за установяване на нарушение срещу държави членки, които не са транспонирали изцяло Директивата за оповестяването на информация за данъка върху доходите , Директивата за застраховката на автомобилистите и Регламента за изменение на Директива II за пазарите на финансови инструменти .

    Финансовата стабилност, защитата на потребителите и добрата стопанска среда са в основата на правилното функциониране на финансовите пазари. Докладването от страна на многонационалните предприятия за корпоративния данък, който плащат във всяка държава членка, е от основно значение за прозрачността. С правилата за изменение на Директива II за пазарите на финансови инструменти се установява пилотна уредба на пазарните инфраструктури, основани на блокчейн технология. С тях беше променено и определението за понятието „финансов инструмент“, за да се поясни, че такива инструменти могат да бъдат емитирани с помощта на криптовалути. И накрая, с правилата на ЕС в областта на застраховката на автомобилистите беше засилена защитата на пострадалите при пътнотранспортни произшествия в целия ЕС.

    Ефективни малки по размер плащания

    Ефективните малки по размер плащания са гръбнакът на икономиката на ЕС, тъй като улесняват безпроблемните трансакции в различните сектори и осигуряват безпрепятствена стопанска дейност. Те играят жизненоважна роля за стимулиране на икономическия растеж и за укрепване на финансовата стабилност. Например Регламентът за единна зона за плащания в евро (SEPA) позволява на хората и предприятията да извършват всички трансгранични безкасови плащания в евро също толкова лесно, колкото и националните плащания.

    Комисията започна диалог по EU Pilot с две държави членки относно правилното прилагане на този регламент. Работната група по въпросите на правоприлагането във връзка с единния пазар (РГПЕП ) също така поиска от държавите членки да установят и отстранят недостатъците, водещи до IBAN дискриминация (което означава, че сметките в други държави — членки на ЕС, не могат да се използват за операции по директен дебит или за прехвърляне на средства за вътрешни плащания).

    Финансиране за устойчиво развитие

    Финансирането за устойчиво развитие е важна част от подкрепата за Европейския зелен пакт . Правилата на ЕС включват Регламента за таксономията , Регламента относно оповестяването на информация за финансирането за устойчиво развитие , Регламента относно климатичните бенчмаркове на ЕС , Регламента за европейските зелени облигации и Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта .

    За да улесни правното тълкуване и прилагане на тези правила, Комисията публикува няколко серии от често задавани въпроси . Комисията прие и препоръка относно финансирането на прехода с насоки за пазарите относно използването на рамката за устойчиво финансиране.

    Изпиране на пари

    Комисията оцени дали държавите членки са транспонирали правилно Петата директива относно борбата с изпирането на пари . Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Кипър , Унгария , Румъния , Италия , Латвия , Португалия и България за неправилно транспониране на тези правила, както и срещу Испания и Италия за неправилното им прилагане. Комисията успя да прекрати производства за установяване на нарушение срещу Чехия, Италия и Португалия, тъй като те са постигнали съответствие с правото на ЕС. Освен това Комисията успешно приключи диалозите по EU Pilot с 10 държави членки.

    За противодействието на организираната престъпност е изключително важно правилата на ЕС за борба срещу изпирането на пари да се прилагат ефективно от всички икономически субекти във всички държави членки. Постигането на по-добро съответствие е приоритет на Комисията в областта на правоприлагането, за да се защитят хората и да се осигурят еднакви условия на конкуренция за финансовите предприятия.

    Функциониращ транспортен сектор

    Единното европейско железопътно пространство е система от железопътни мрежи, обхващаща целия ЕС, която има за цел да предостави възможност за разширяването на железопътния сектор въз основа на конкуренцията, техническата хармонизация и съвместното развитие на трансграничните връзки. Комисията реши да предяви иск срещу Гърция и Испания пред Съда на Европейския съюз за неизпълнение на задълженията им по Директивата относно единното европейско железопътно пространство . Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Унгария и Австрия  за неправилно транспониране на правилата на ЕС относно отварянето на пазара на вътрешни услуги за превоз на пътници с железопътен транспорт и управлението на железопътната инфраструктура. Тя продължи производствата за установяване на нарушение срещу Германия и България за неправилно транспониране на някои разпоредби от същата директива.

    Актуализираните правила на ЕС относно максималното тегло и размери на някои пътни превозни средства играят важна роля за функционирането на единния пазар и свободното движение на стоки в ЕС. Комисията продължи производството за установяване на нарушение срещу Литва за това, че не е приложила изцяло тези актуализирани правила.

    В сектора на железопътния транспорт Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Нидерландия за неправилно прилагане на правилата на ЕС за възлагане на обществени поръчки за железопътни превози на конкурентна основа.

    В сектора на автомобилния транспорт Комисията реши да предяви иск срещу Дания пред Съда на Европейския съюз за неспазване на правилата на ЕС относно автобусните превози. В тези правила е дадено определение за каботаж, според което превозвачите от ЕС могат да предоставят временно услуги за спорадичен автомобилен превоз на пътници в държави членки, различни от тази, в която са установени. Единственото изискване е те да притежават лиценз за целия ЕС. Датското тълкуване на тези правила неоправдано ограничава тези каботажни операции до седем последователни дни в месеца.

    В областта на морския транспорт Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Нидерландия за неспазване на правилата на ЕС относно морското оборудване, съдържащи се в Директивата относно морското оборудване . Тази директива има за цел да подобри безопасността по море, да предотврати замърсяването на морската среда и да осигури свободното движение на морско оборудване в ЕС чрез прилагане на международни стандарти към корабите на ЕС. Комисията предприе по-нататъшни стъпки и по подобно производство за установяване на нарушение срещу България .

    Прилагане на правилата за конкуренцията

    Политиката на ЕС в областта на конкуренцията има за цел да осигури състезателни и еднакви условия на конкуренция. Тя се прилага от националните органи за защита на конкуренцията заедно с Комисията. С Директивата „ЕМК+“ се увеличават правомощията и ефективността на националните органи за защита на конкуренцията, като се укрепва прилагането на правилата на ЕС в областта на конкуренцията. За да приложи директивата, Комисията предяви иск срещу Естония пред Съда и предприе следващата стъпка в производството срещу Румъния .

    Косвено данъчно облагане     за справедлива стопанска среда

    Правилата на ЕС относно данъка върху добавената стойност (ДДС) и акцизите гарантират, че предприятията могат да се състезават при еднакви условия на конкуренция на единния пазар и че данъците се плащат там, където са дължими. В области без общи правила, като данъчното облагане на превозните средства, Комисията следи държавите членки да не създават дискриминационни пречки за хората и автомобилите при движението им в ЕС.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Испания за това, че държавата не е транспонирала преразгледаната обща рамка за акцизните продукти и преработените правила за акцизите върху алкохола . Като цяло с действията на Комисията по правоприлагане бяха постигнати резултати: 21 производства за установяване нарушение успешно бяха прекратени, тъй като девет държави членки бяха завършили транспонирането и на двата набора от правила. По отношение на транспонирането на правилата относно ДДС и режима на облагане с акциз по отношение на отбранителните дейности в рамките на ЕС Комисията също така прекрати производствата за установяване на нарушение срещу Белгия, Гърция, Испания, Австрия и Португалия.

    С преразгледаната обща рамка за акцизните продукти се опростяват правилата за движение на алкохол, тютюн и енергийни продукти. Преработените правила за акцизите върху алкохола създават обща система за сертифициране за малките производители.

    След жалба Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Португалия заради неспазването на определението на ЕС за вино за целите на облагането с акциз , което се отразява на данъчното третиране на някои алкохолни напитки. Съгласно правото на ЕС продукти със съдържание на алкохол между 15 и 18 обемни процента могат да бъдат включени в категорията „вино“ само ако са произведени без никакво обогатяване. Португалия обаче третира обогатените продукти като вино и неправилно прилага нулева ставка.

    През 2023 г. мерките по правоприлагане на Комисията в областта на данъчното законодателство на ЕС донесоха осезаеми ползи за хората и предприятията. Например Румъния възстанови на граждани данъка за регистрация, който е бил неправилно наложен на използвани автомобили, придобити от други държави членки. Гърция премахна освобождаването от ДДС на търговските пощенски услуги, предоставяни от националния доставчик на универсална услуга. Предприятията вече могат да се конкурират лоялно помежду си и да предлагат по-широк избор на търговски пощенски услуги на потребителите на конкурентни цени. Освен това след успешни диалози по EU Pilot Дания, Естония, Ирландия, Гърция, Хърватия, Италия, Литва, Словения и Финландия вече улесняват събирането на данъчни вземания , като отговарят бързо и точно на искания за информация от други държави членки.

    През септември 2023 г. след действията по правоприлагане от страна на Комисията Съдът постанови , че Обединеното кралство не е предприело стъпки за изпълнение на по-ранното си решение относно неправилно маркировка на горива. Съдът задължи Обединеното кралство да плати финансова санкция. 

    В случай на неплащане на първоначалната цена на стоките и услугите (например когато дружество е в процедура по несъстоятелност) съгласно Директивата за ДДС  се изисква от държавите членки да намалят сумата, върху която се прилага ДДС въз основа на националните условия. Комисията започна диалог по EU Pilot с Испания относно прилагането на тези правила, за да гарантира, че ДДС се събира върху правилната сума, без да се налагат непропорционални условия на предприятията. Процесът по EU Pilot приключи успешно, след като Испания предприе мерки за привеждане на законодателството си в съответствие с правилата на ЕС.

    Правилата на ЕС налагат ДДС да не се плаща върху стоки, изнесени извън ЕС. Оператори извън ЕС, изнасящи от България, не можаха да представят митническия документ, поискан от националната администрация, и следователно трябваше да платят ДДС. След успешен диалог по EU Pilot България предприе стъпки за осигуряване на правилното прилагане на тези правила. 

    Пряко данъчно облагане, насърчаващо единния пазар

    Единният пазар гарантира, че гражданите и предприятията имат свободата да се преместват, да осъществяват дейност и да инвестират отвъд националните граници. Националните правила за пряко данъчно облагане обаче не са напълно хармонизирани в ЕС. Различията между националните данъчни системи създават пречки пред единния пазар и вратички за агресивно данъчно планиране и избягване на данъци.

    Директивата относно правилата срещу практиките за избягване на данъци има за цел да създаде минимално равнище на защита срещу избягване на корпоративни данъци в целия ЕС, като същевременно гарантира по-справедлива и по-стабилна среда за предприятията. През 2023 г. Комисията реши да предяви иск срещу Белгия и Люксембург пред Съда за неправилно транспониране на директивата. Комисията успешно прекрати производство за установяване на нарушение срещу Испания, тъй като тя беше завършила транспонирането на правилата относно данъка при напускане .

    През 2023 г. Комисията предприе допълнителни действия по правоприлагане на законодателството, след като Съдът установи , че Белгия е нарушила правото на ЕС, като е отказала на данъкоплатците, които не пребивават в Белгия и получават по-малко от 75 % от световния си доход там, правото да приспадат плащанията си за издръжка от облагаемия си доход. Белгия не успя да приведе законодателството си в съответствие с първото решение на Съда, поради което през ноември 2023 г. Комисията реши да предяви иск срещу Белгия пред Съда за втори път .

    С Директивата за административно сътрудничество в областта на данъчното облагане бяха въведени нови правила за данъчна прозрачност за сделките на цифрови платформи . Те ще помогнат на държавите членки да установят ситуациите, в които следва да се плащат данъци, като по този начин се предотвратява укриването на данъци или неправилното им деклариране. За да продължи транспонирането на тези правила, Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 14 държави членки и предприе по-нататъшни стъпки по производства срещу Белгия, Гърция, Испания, Кипър, Полша и Португалия . Мерките за правоприлагане бяха успешни, тъй като до края на 2023 г. Комисията успя да прекрати повечето от тези производства за установяване на нарушение. 

    В резултат на предприетите от Комисията действия по правоприлагане и премахване на пречката пред свободното предоставяне на услуги в ЕС Испания отмени задължението на данъкоплатците от ЕС, които не са местни лица, да назначават данъчен представител. Това задължение налагаше допълнителни разходи на данъкоплатците, които не са местни лица, и ги обезкуражаваше да започнат дейност или да инвестират в Испания.

    След неофициален обмен на мнения с Комисията няколко държави членки приведоха националното си законодателство в съответствие с правилата на ЕС в областта на прякото данъчно облагане. Литва коригира неправилното си транспониране на правилата за борба с избягването на данъци по отношение несъответствията при хибридни образувания и инструменти . Румъния коригира неправилното си транспониране на правилата за задължителен автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане и подобри положението на сектора на хотелиерството и ресторантьорството, който не можеше да се възползва от освобождаването от данъци, удържани при източника, за плащания между свързани дружества съгласно Директивата за дружествата майки и дъщерните дружества .

    След подадена жалба Комисията реши да образува производство за установяване на нарушение срещу Швеция във връзка с предварителното данъчно облагане върху доходите. Швеция необосновано ограничава свободата на предоставяне на услуги ( член 56 от Договора за функционирането на ЕС и член 36 от Споразумението за ЕИП ).

    Сигурно и лесно митническо обслужване

    Митническият кодекс на Съюза определя правната рамка за митническите правила и процедури на митническата територия на ЕС, адаптирана към съвременните модели на търговия и средства за комуникация.

    Стратегията на Комисията за правоприлагане в областта на митниците е насочена към правилното и еднакво прилагане на Кодекса. Тя постигна това, като разгледа проблема със занижаването на стойността на стоките, оцени информационните системи в митническата област в държавите членки, откри такси с равностоен на мита ефект в ЕС и установи нередности при прилагането на Регламента относно контрола на паричните средства .

    През 2023 г. в областта на таксите за пощенски услуги за митническо представителство Комисията съсредоточи междусекторно разследване, обхващащо всички държави членки, върху прилагането на разпоредбите относно пощенските пратки с ниска стойност.

    Създаване на зелена, устойчива и просперираща Европа

    Това е силата на отговора на Европа спрямо изменението на климата. Европейският зелен пакт осигурява необходимата нормативна уредба, стимули и инвестиции, но хората, изобретателите и инженерите са тези, които изготвят решенията.

    Реч на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза за 2023 г.


    Европейският зелен пакт е пътната карта на ЕС за справяне с тройната заплаха от кризите в областта на климата, околната среда и биологичното разнообразие. ЕС се стреми да осигури чиста, достъпна и сигурна енергия, за да постигне целите си в областта на климата и да стимулира икономическото развитие. През 2023 г. мерките на Комисията за правоприлагане насърчават чистотата на въздуха, водата и транспорта, както и кръговата икономика. Комисията помага на държавите членки и на земеделските стопани в рамките на общата селскостопанска политика. Тя постигна напредък по отношение на енергийния съюз на ЕС и продължи да работи за осигуряване на безопасността по отношение на ядрената енергия.

    Действия в областта на климата 

    В  Регламента за управление  се определят общи правила за планиране, докладване и мониторинг , за да се помогне на ЕС да постигне целите си за 2030 г. в областта на климата и енергетиката. В него също така се осигурява подходящо, навременно и съгласувано докладване от страна на ЕС по Рамковата конвенция на Обединените нации по изменението на климата и Парижкото споразумение .

    В регламента се изисква от държавите членки да представят дългосрочни стратегии  с перспектива от поне 30 години, за да подпомогнат изпълнението на целите на ЕС в областта на климата . През 2023 г. Комисията предприе следващата стъпка в процедурата за нарушение срещу Полша и Румъния  за това, че не са уведомили Комисията за такива стратегии.

    Държавите членки също така трябва да подготвят и актуализират 10-годишни национални планове в областта на енергетиката и климата , в които да очертаят пътната си карта за постигане на целите на енергийния съюз, включително декарбонизацията. Комисията започна диалози преди нарушението с 11 държави членки, които не представиха навреме актуализираните проектопланове за 2021—2030 г. В общ план диалозите бяха успешни и по-голямата част от засегнатите държави членки представиха своите актуализирани планове. Три от диалозите доведоха до процедури за нарушение, а именно срещу България , Австрия и Полша . 

    Чист транспорт

    Устойчивият градски транспорт и чистите и енергийно ефективни превозни средства подобряват качеството на живот на хората и укрепват икономиката на ЕС. Целта е да се подобри транспортът, като в същото време се намалят задръстванията, произшествията и замърсяването в европейските градове.

    През 2023 г. Комисията предяви иск срещу България пред Съда на ЕС за това, че не е транспонирала правилата на ЕС за определяне на минимални национални цели за обществените поръчки за екологично чисти превозни средства. Тези цели са от особено значение за градските автобуси, където обществените поръчки представляват около 70 % от пазара. Комисията прекрати производствата за установяване на нарушение срещу Чехия, Естония, Унгария, Словения, Финландия и Швеция, които са приключили транспонирането на тези правила.

    Чист въздух и чиста вода

    Политиката на ЕС за чист въздух има за цел да подобри качеството на въздуха и да се справи със замърсяването на въздуха, за да защити околната среда и човешкото здраве. Замърсяването на въздуха е най-сериозният свързан с околната среда здравен проблем в ЕС. То причинява сериозни заболявания като астма, сърдечносъдови проблеми и рак на белия дроб, а уязвимите групи са най-засегнати.

    Политиката на ЕС в областта на водите защитава водните ресурси, сладководните и соленоводните екосистеми и гарантира, че водата за пиене и къпане е чиста. Рамковата директива за водите определя основната рамка и целите на политиката в областта на водите в ЕС.

    Комисията призова 12 държави членки да осигурят правилното изпълнение на ангажиментите си за намаляване на емисиите на няколко атмосферни замърсителя в съответствие с правилата на ЕС . Комисията също така приложи   законодателството на ЕС   относно мониторинга на замърсяването на въздуха.

    За да защити хората от шума в околната среда, Комисията призова Франция и Гърция да приемат планове за действие и/или карти във връзка с шума. Тя предприе следващата стъпка в производствата срещу Латвия и Австрия за това, че не са транспонирали изцяло правилата на ЕС в тази област.

    В рамките на политиката на ЕС в областта на водите Комисията предяви иск срещу Белгия пред Съда за това, че не е предприела достатъчно мерки срещу замърсяването с нитрати във Валонския регион. Комисията успя да прекрати производството преди края на 2023 г., тъй като Белгия беше постигнала съответствие с правилата на ЕС. Комисията също така реши да предяви иск срещу Гърция пред Съда поради това, че не е предоставила актуализирани карти, свързани с риска от наводнения и опасностите, произтичащи от тях. Комисията предприе по-нататъшни стъпки срещу осем държави членки , които не са приключили прегледа на своите планове за управление на водите и/или планове за управление на риска от наводнения. И накрая, Комисията предяви иск срещу Испания пред Съда поради пропуски в пречистването на отпадъчните води.

    Опазване на биологичното разнообразие

    Като част от Европейския зелен пакт стратегията за биологичното разнообразие до 2030 г. е планът на ЕС за възстановяване на биологичното разнообразие до 2030 г. Тя съдържа конкретни ангажименти и мерки за защита на природата и предотвратяване на влошаването на състоянието на екосистемите, като зачита съществуващите закони за природата.

    Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу България , Ирландия , Гърция , Италия , Латвия и Португалия поради това, че не са успели да предотвратят нанасянето на щети от инвазивни чуждоземни видове върху европейската природа. Тя също така предяви иск пред Съда срещу Ирландия , тъй като държавата не е приела и уведомила за санкциите, изисквани съгласно правилата на ЕС относно инвазивните чуждоземни видове. Производствата срещу Ирландия, Гърция, Италия, Латвия и Португалия бяха прекратени през 2023 г., тъй като тези държави бяха постигнали съответствие с правото на ЕС. Комисията предприе следващата стъпка в производство срещу Естония за неправилно прилагане на Директивата за местообитанията , по-специално по отношение на дейностите по дърводобив в защитени зони по „Натура 2000“.

    Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу Португалия поради това, че тя не е транспонирала правилно Директивата за оценка на въздействието върху околната среда . Производството беше прекратено по-късно през 2023 г., тъй като Португалия направи необходимите правни промени.

    Насърчаване на кръгова икономика

    Комисията предяви иск пред Съда срещу Гърция , Хърватия , Словакия и Словения за това, че не са рекултивирали и закрили депа за отпадъци. Тя също така призова Словакия да спазва Рамковата директива относно отпадъците по отношение на 67 изоставени депа за отпадъци. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу шест държави членки за неправилно транспониране на тези правила в националното им законодателство.

    Комисията прекрати производство срещу Словения във връзка с 20 незаконни депа за отпадъци, тъй като те постепенно са били закрити и рекултивирани. Комисията също така прие мотивирано становище по член 259 от ДФЕС във връзка с жалба, подадена от Полша срещу Германия относно незаконни превози на отпадъци от Германия до Полша.

    ЕС се стреми да премине към кръгова икономика, за да стане по-чист и по-конкурентоспособен. Преходът към кръгова икономика ще намали натиска върху природните ресурси и ще доведе до устойчив растеж и създаване на работни места. Той е необходим за осъществяване на целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. и за спиране на загубата на биологично разнообразие. Планът за действие относно кръговата икономика е основен градивен елемент на Европейския зелен пакт.

    Устойчиво селско стопанство, което гарантира сигурността на доставките на храни

    Целта на общата селскостопанска политика на ЕС е да се осигури снабдяването с храни в ЕС, да се стабилизират селскостопанските пазари и да се гарантират справедливи доходи за земеделските стопани. Тя също така помага за справяне с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие.

    От 2023 г. всички държави членки разполагат с национални стратегически планове за използване на финансовата подкрепа на ЕС за постигане на целите на общата селскостопанска политика. Комисията подкрепя държавите членки в правилното прилагане на техните планове. Други области на тясно сътрудничество за прилагане на правилата на ЕС са биологичното земеделие и защитата на географските означения

    Принудителните мерки на Комисията бяха предназначени да гарантират, че всички държави членки са транспонирали Директивата относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти . Комисията проведе диалози с 22 държави членки, за да се увери, че транспонирането е не само пълно, но и правилно.

    Устойчиво рибарство и морско пространствено планиране

    Общата политика на ЕС в областта на рибарството има за цел да осигури дългосрочна устойчивост на рибарството и аквакултурите, допринасяйки за наличието на доставки на храни. Тя също така има за цел да поддържа справедлив стандарт на живот за хората, които зависят от риболова. Политиката е насочена към поддържане на рибните запаси чрез мерки като ограничаване на капацитета на флота и определяне на ограничения на улова. Държавите членки трябва да създадат системи за контрол и изпълнение, за да гарантират пълното прилагане на тези мерки.

    Комисията предприе следващата стъпка в производство срещу Хърватия във връзка с недостатъци в националната система за контрол на животновъдните обекти за червен тон. Тя прекрати производство срещу Дания, която е постигнала съответствие със задълженията на ЕС за претегляне и докладване на улова.

    Морските пространствени планове насърчават устойчивия растеж на морските икономики и здравословното използване на морските ресурси. Комисията призова Гърция , Хърватия , Италия , Кипър , Португалия и Румъния да изготвят и изпратят своите планове на Комисията. Комисията имаше възможността да прекрати производства срещу България и Испания, тъй като те бяха спазили това задължение.

    Управление в областта на околната среда

    Ангажирането на хората с проблемите на околната среда е от ключово значение за подобряване на спазването на екологичните изисквания и постигане на по-здравословна околна среда. Комисията призова Австрия  да подобри законодателството си относно участието на обществеността в процеса на вземане на решения и достъпа до правосъдие по въпроси, свързани с околната среда, в съответствие с Орхуската конвенция . Тя успя да прекрати производство срещу Франция, тъй като е постигнала съответствие с правилата на ЕС , като е подобрила достъпа на хората до информация за околната среда. Комисията предприе следващата стъпка в производство срещу България , тъй като не е отстранила пречките пред достъпа до правосъдие във връзка с плановете за качество на въздуха .

    Чиста и достъпна енергия

    Комисията образува производства за установяване на нарушения срещу Хърватия за ограничаване на износа на газ и срещу Румъния за ограничаване на износа на електроенергия.

    Наличието на интегриран енергиен пазар на ЕС е икономически най-ефективният инструмент да се гарантират сигурни и достъпни енергийни доставки за хората и предприятията. Общите правила и трансграничната инфраструктура дават възможност енергията, произведена в една държава от ЕС, да се доставя на потребителите в друга държава. Конкуренцията и по-големият избор на доставчици на енергия за потребителите държат цените под контрол. Интегрираният пазар помага и за подобряване на устойчивостта.

    За да постигне пълно транспониране на правилата на ЕС в националните законодателства, Комисията предприе следващата стъпка в производствата за установяване на нарушения срещу:

    - Франция , Малта , Нидерландия , Полша и Португалия във връзка с изменението на Директивата за енергийните характеристики на сградите ;

    - Унгария във връзка с изменението на Директивата за енергийната ефективност ;

    - срещу   10   държави   членки   във връзка с   Директивата за енергията от възобновяеми източници  ( RED II ); и

    -срещу 13   държави   членки във връзка с Директивата за електроенергията .

    Същевременно Комисията успя да прекрати 23 производства за установяване на нарушение, тъй като държавите членки бяха завършили транспонирането на тези директиви.

    Комисията наблюдаваше изпълнението на пакета „Чиста енергия за всички европейци“ . Изпълнението на законодателството по пакета е стъпка към прилагането на пакета „Подготвени за цел 55“ и плана REPowerEU.  

    Безопасност на ядрената енергия

    Комисията образува производства за установяване на нарушение   срещу   осем   държави   членки за това, че не са транспонирали правилно законодателството за радиационна защита . Производствата срещу България, Ирландия, Франция, Литва и Люксембург бяха прекратени през 2023 г., тъй като тези държави бяха коригирали националните си правила и предоставиха допълнителни разяснения.

    Комисията също така прекрати производствата срещу Дания, Хърватия, Нидерландия и Полша относно транспонирането на Директивата относно радиоактивните отпадъци , след като те подобриха националното си законодателство. Правилното транспониране на директивата спомага за безопасното и отговорно управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци, като защитава хората и околната среда от рисковете от ядрено замърсяване.

    Ядрената енергия може да играе положителна роля за постигането на целите в областта на климата и за осигуряването на енергийна сигурност, при условие че се спазва най-високото ниво на ядрена безопасност и радиационна защита. Комисията продължи да подкрепя ефикасното прилагане на правната уредба на Евратом относно защитата на работниците, пациентите и населението от йонизираща радиация и осигуряването на безопасно боравене с радиоактивни отпадъци.

    Европа, подготвена за цифровата ера

    Що се отнася до улесняването на бизнеса и живота, видяхме колко са важни цифровите технологии. Показателно е, че далеч сме надхвърлили целта на NextGenerationEU за 20 % инвестиции в цифрови проекти. Държавите членки използват тези инвестиции за цифровизиране на своето здравеопазване, правосъдната система или транспортната си мрежа.

    Реч на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза за 2023 г.

    ЕС подкрепя устойчива и ориентирана към човека визия за цифровото общество, която дава възможности на хората и предприятията. Цифровото общество и цифровите технологии носят със себе си нови свободи и права, както и нови възможности за учене, забавление и работа. През 2023 г. Комисията наложи правила на ЕС за насърчаване на развитието на технологиите, като същевременно гарантира отворена, справедлива и устойчива цифрова среда.

    Технология в интерес на хората

    С Европейския кодекс за електронни съобщения се модернизират правилата на ЕС в областта на телекомуникациите в полза на потребителите и промишлеността. През 2023 г. Комисията успя да прекрати производства срещу Естония, Испания, Франция, Хърватия, Люксембург, Австрия, Румъния и Словакия. Кодексът е напълно транспониран в националното законодателство на 24 държави членки. По-ясните договори с потребителите, по-доброто качество на услугите и силната конкурентна динамика на пазарите ще стимулират инвестициите в свързаност, като същевременно ще защитят европейските потребители.

    Справедлива и конкурентоспособна цифрова икономика

    Регламентът за отношенията между платформите и предприятията е първият по рода си набор от правила за създаване на справедлива, прозрачна и предвидима стопанска среда за по-малките предприятия и търговците в онлайн платформите. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу осем държави членки за това, че не са изпълнили задълженията си по този регламент. От тези осем случая Комисията успешно прекрати производствата срещу Чехия и Португалия и предприе следващата стъпка в производствата срещу Унгария и Литва .

    С Директивата за авторското право в цифровия единен пазар и Директивата за онлайн телевизионните и радиопрограми се осъвременяват правилата на ЕС в областта авторското право и се дава възможност на потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Комисията предяви искове пред Съда срещу България , Дания , Финландия , Латвия , Полша и Португалия , тъй като все още изоставаха в транспонирането на поне една от двете директиви. Тези действия по правоприлагане означават, че до края на 2023 г. само на Полша оставаше да завърши транспонирането на двете директиви.

    Открито, демократично и устойчиво цифрово общество

    Преразгледаната Директива за аудио-визуалните медийни услуги насърчава справедливите условия за всички участници в аудиовизуалния сектор. Към това са включени традиционните телевизионни оператори и доставчиците на услуги по заявка. Някои правила се отнасят и за платформите за споделяне на видеоматериали. Целта на директивата е да се постигне по-безопасна, по-справедлива и по-разнообразна аудиовизуална среда. 

    Комисията прекрати производствата за установяване на нарушение срещу Чехия, Естония, Франция, Хърватия, Словения и Словакия, тъй като тези държави бяха приключили транспонирането на директивата.

    В  Акта за цифровите услуги  са описани общи правила, които се прилагат на целия единен пазар, включително задължения за надлежна проверка на незаконни и вредни онлайн дейности и дезинформация. С него се установява безпрецедентен стандарт за отчетността на основните онлайн посредници, включително онлайн платформите. Комисията подкрепи  държавите членки при подготовката за прилагането на новия закон. Тя също така прие списък със 17 много големи онлайн платформи и две много големи търсачки . Тези доставчици трябваше да бъдат приведени в съответствие с Акта за цифровите услуги по-рано от останалите, още през август 2023 г., в полза на всички потребители в ЕС. 

    Насърчаване на икономиката, основана на данни

    Целта на Директивата за отворените данни е по-голяма част от данните, създадени и финансирани от публичния сектор, да бъдат достъпни за повторно използване от всеки за всякакви нови цели. Тя стимулира разработването на иновации, свързани с голямо количество данни, като например приложения, свързани с времето или транспорта, който често ползват динамични данни. С нея се повишава прозрачността чрез свободен достъп до публично финансирани данни за научни изследвания и се подкрепят новите технологии, включително изкуствения интелект.

    Комисията предприе следващата стъпка в производствата за установяване на нарушение срещу четири държави   членки (Белгия, България, Латвия и Нидерландия) и предяви иск срещу тях пред Съда за това, че не са транспонирали директивата в националното си законодателство. Същевременно Комисията успя да прекрати производствата за установяване на нарушение срещу други държави членки, тъй като уведомиха Комисията за пълното транспониране.

    Улесняване на трансграничните операции на дружествата

    Дружественото право на ЕС осигурява предвидима правна рамка, която помага на дружествата от ЕС да извършват трансгранична дейност и да се справят с новите предизвикателства в един все по-цифровизиран свят. Приемането на Директивата за цифровизацията беше важна стъпка към цифровизацията на дружественото право. С нея също така се намаляват разходите на дружествата, като се дава възможност на предприемачите да създават нови предприятия и да актуализират информацията си в търговските регистри изцяло онлайн. В Директивата за трансграничната мобилност се определят ясни процедури за сливане, разделяне или преместване зад граница, за да се подпомогнат дружествата при тяхното разширяване или преструктуриране на единния пазар.

    Като цяло 23 държави членки бяха транспонирали Директивата за цифровизацията до края на 2023 г. Комисията предприе следващи стъпки в производствата срещу България и Кипър за това, че не са транспонирали директивата. Комисията също така образува производства за установяване на нарушение срещу 11 държави членки за това, че не са транспонирали някои от правилата на директивата, които са с по-дълъг срок за изпълнение. Тъй като 20 държави членки не бяха транспонирали Директивата за трансграничната мобилност навреме, Комисията откри производства за установяване на нарушение. До края на 2023 г. общо 19 държави членки ще са транспонирали тези правила.

    Цифрови транспортни системи

    В сектора на автомобилния транспорт Директивата за Европейската електронна система за пътно таксуване гарантира, че услугите за събиране на такси за изминато разстояние са оперативно съвместими по пътищата в ЕС. С нея се предоставя възможност на ползвателите на пътища лесно да плащат пътни такси в целия ЕС само с един абонаментен договор с един доставчик на услуги и едно бордово устройство. Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу България и Полша поради това, че не са транспонирали директивата в техните национални законодателства. Тя продължи производствата за установяване на нарушение срещу Дания , Гърция ,  Финландия и Швеция  за същия въпрос.

    В сектора на въздухоплаването Комисията образува производство за установяване на нарушение Словакия за неспазване на правилата на ЕС , засягащи експлоатацията на безпилотни летателни апарати. Тя също така образува производства за установяване на нарушение срещу 17 държави членки за това, че не са осигурили спазването на Регламента относно първия съвместен проект . С този регламент се осигурява синхронизирано прилагане на процедурите и техническите решения, които са от съществено значение за доброто функциониране на управлението на въздушното движение в цялата мрежа на Единното европейско небе.

    Изграждане на справедлива и социална Европа

    Бъдещето на нашия континент зависи от избора, който правим днес. От стъпките, които предприемаме, за да завършим изграждането на нашия Съюз. Хората в Европа искат Съюз, който отстоява правата им в моменти на силна надпревара за надмощие. Но искат и Съюз, който ги закриля и е близо до тях, като партньор и съюзник в ежедневните им битки.

    Реч на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза за 2023 г.

    ЕС се стреми към икономическо възстановяване и екологичен и цифров преход, който е социално справедлив и честен. Целта на правилата на ЕС е да се гарантира, че всеки има равни шансове в живота и може да се ползва от едни и същи социални права. Ето защо през 2023 г. Комисията предприе мерки за прилагане, за да защити правата на работниците и да насърчи справедливите условия на труд. Тя предприе действия срещу дискриминацията, която подкопава свободното движение на работници, и постигна по-широко прилагане на правилата на ЕС за съчетаване на професионалния и семейния живот.

    Трудово право

    Трудовото право на ЕС защитава работниците в отношенията им с техните работодатели. Тези правила гарантират устойчиво работно време и време за почивка, справедливо третиране на работещите при несигурни условия на труд и подходящо третиране на работниците в случай на неплатежоспособност.

    Комисията публикува доклад за прилагането от страна на държавите членки на Директивата за работното време . Констатациите показват като цяло положителна картина на изпълнението на национално равнище. В Тълкувателното съобщение на Комисията се обобщава съдебната практика на Съда по директивата, за да се внесе правна яснота и сигурност за заинтересованите страни.

    За да приложи правилата на ЕС относно срочната работа , Комисията предприе по-нататъшни действия срещу Италия , включително по отношение на условията на труд на хоноруваните магистрати . Целта беше да предотврати злоупотребата със срочни договори и да не допуска дискриминационни условия за наемане на работа в публичния сектор. Комисията разгледа и въпроса за потенциалната дискриминация на наетите на срочна работа, работници в Полша в рамките на диалога по EU Pilot. Впоследствие Полша измени правилата си за прекратяване на трудовите правоотношения, за да гарантира, че срочно наетите работници не са дискриминирани.

    Новата Директива за минималната работна заплата установява обща рамка за подходящи минимални заплати в ЕС. За да насърчи правилното ѝ транспониране от самото начало, много преди крайния срок за транспониране — 15 ноември 2024 г., Комисията подкрепи държавите членки, като предостави насоки в доклада, издаден от специализираната експертна група .

    Прилагането на правилата за справедливи условия на труд и равнопоставена заетост е от основно значение за подобряване на благосъстоянието на хората и за функционирането на единния пазар. Ключов принцип е осигуряването на еднакви условия на конкуренция между пазарите на труда в държавите членки.

    Здравословни и безопасни условия на труд 

    ЕС разработи обширен набор от правила за здравословни и безопасни условия на труд , за да осигури високо ниво на защита на работниците. Здравословните и безопасни условия на труд водят до здрава и продуктивна работна сила, което допринася и за устойчивия растеж на икономиката на ЕС.

    Комисията продължи диалог по EU Pilot с пет държави членки за привеждане на националните мерки в съответствие с Четвъртия списък на индикативната гранична стойност на професионална експозиция съгласно Директивата за химичните агенти. В резултат на това Унгария и Нидерландия постигнаха съответствие с директивата, а Чехия и Полша се ангажираха в най-скоро време да приведат националните си закони в съответствие с правилата на ЕС. Комисията обаче образува производство за установяване на нарушение срещу Германия .

    Комисията също така продължи диалога си по EU Pilot с 13 държави членки относно транспонирането на първото изменение, с което се актуализира Директивата относно канцерогенните, мутагенните или токсичните за репродукцията вещества . В резултат на този диалог шест държави членки постигнаха съответствие с директивата, а три се ангажираха да приведат националното си законодателство в съответствие с правилата на ЕС. Диалогът с останалите четири държави членки продължава. Комисията също така започна диалог по EU Pilot с 14 държави членки, за да осигури съответствие с актуализираната Директива за биологичните агенти .

    Комисията прекрати три производства за установяване на нарушение, тъй като Германия, Кипър и Австрия бяха транспонирали правилата на ЕС в националното си законодателство. Въпросните актове бяха съответно Директивата за строителните участъци , Директивата за медицинското обслужване на борда на плавателните съдове и Директивата за личните предпазни средства . В резултат на това работниците се радват на по-безопасни условия на труд.

    Трудова мобилност

    Свободното движение на работници е една от основните свободи на ЕС. То включва правото да се работи и да се пребивава за тази цел в друга държава членка, да се търси работа в друга държава членка и да се остане там дори след приключване на работата. Работниците от ЕС се ползват от равно третиране с гражданите на държавата по отношение на достъпа до заетост, условията на труд и всички други социални и данъчни предимства.

    Комисията предяви иск срещу Италия пред Съда  поради отказа ѝ да прекрати дискриминацията срещу преподавателите по чужди езици в държавните университети в рамките на производство, образувано въз основа на петиция до Европейския парламент.

    С Директива относно командироването на работници се урежда ситуацията, при която работодателят изпраща временно служител да извършва услуга в друга държава — членка на ЕС. Това може да стане по силата на договор за услуги или като част от вътрешногрупово командироване или наемане на работа чрез агенция за временна заетост.

    През 2023 г. Комисията предприе следващата стъпка в производства за установяване на нарушение срещу 17 държави членки за това, че не са привели националните си разпоредби в съответствие с правилата на  ЕС относно командироването на работници. В резултат на това девет държави членки изразиха готовност да разгледат повдигнатите от Комисията оплаквания.

    Координация на системите за социална сигурност

    Правото на ЕС координира системите за социална сигурност на държавите членки. Тo защитава социалноосигурителните права на хората, които се движат в рамките на ЕС. Ето защо тo представлява важен елемент за гарантиране на ефективното упражняване на свободното движение на хора.

    След жалби от граждани на ЕС Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Гърция и Италия във връзка с ограниченията на достъпа на работниците от ЕС до надбавките за деца на издръжка. Достъпът до тях е обвързан с двугодишен (Италия) или петгодишен (Гърция) период на пребиваване. Освен това в Италия детето трябва да живее с бенефициера. Тези условия нарушават правилата на ЕС за свободно движение на работници и координация на социалната сигурност.

    Комисията предприе следващата стъпка в образуването на производства срещу Германия (Бавария) за поставяне на индексация на семейните обезщетения в зависимост от държавата по пребиваване на детето на бенефициера. Това действие има за цел да защити свободното движение на работници и да се справи с необоснованата непряка дискриминация въз основа на националността на работниците мигранти.

    Благодарение на тези принудителни мерки в областта на трудовата мобилност и координацията на социалната сигурност работниците в целия ЕС имат достъп до 27 пазара на труда и се ползват от същата социална сигурност като останалите данъкоплатци в приемащата държава членка.

    Равенство между половете

    Директивата относно равновесието между професионалния и личния живот има за цел да осигури равнопоставеност при участието на пазара на труда. Тя улеснява съчетаването на професионалния и семейния живот на работниците с отговорности за полагане на грижи и насърчава равното разпределение на отговорностите за полагане на грижи между родителите.

    През април 2023 г. Комисията предприе по-нататъшни стъпки по производства за установяване на нарушение срещу 11 държави членки за това, че не са транспонирали изцяло директивата. Повечето от тези държави членки приеха необходимото законодателство по-късно през 2023 г. Освен това Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу Белгия, Ирландия и Испания поради това, че продължават да не транспонират директивата изцяло.

    Недискриминация при наемане на работа и приобщаване

    Като приема равенството като основополагащ принцип на ЕС, Комисията се застъпва за недискриминация в областта на заетостта и извън нея.

    В Европейския акт за достъпността се определят изисквания за осигуряване на достъпност на продукти и услуги за хора с увреждания и възрастни хора. Средата с по-достъпни продукти и услуги дава възможност за по-приобщаващо общество и улеснява независимия живот за хората с увреждания.

    За да гарантира пълното транспониране на Европейския акт за достъпността , Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Дания, Естония и Италия и предприе следващата стъпка в производствата срещу България, Кипър, Ирландия, Нидерландия и Полша . Комисията даде старт и на AccessibleEU — център за подкрепа, който да помага на държавите членки при прилагането на законодателството на ЕС в областта на достъпността.

    Защита на хората и на нашите свободи

    Демокрацията е свързана с личното ни право да бъдем чути. Тя обаче е и наша колективна отговорност. Всяко ново поколение е отговорно да поддържа здравето на демокрацията ни. Да я направи по-представителна и приобщаваща. Да я защитава от вътрешни и външни заплахи. И да гарантира принципите на взаимозависимост и взаимоограничаване на законодателната, изпълнителната и съдебната власт.

    Председателят Фон дер Лайен, по време на събитието на високо равнище във връзка с изборите на 23 октомври 2023 г.

    Защитата и утвърждаването на ценностите на ЕС са основен приоритет на Европейската комисия. Прилагането на правото на ЕС е от съществено значение за осигуряване на правата на хората, като помага да се гарантира, че основните права и свободи се зачитат еднакво във всички държави членки. През 2023 г. Комисията продължи действията си за защита и утвърждаване на върховенството на закона, както и за защита на основните права, като предприе и конкретни действия в области като спазването на законодателството на ЕС за недискриминация и прилагането на правилата на ЕС за борба със сексуалното насилие над деца и за защита на децата от отвличане. Тя защити правата на потребителите и на трансграничните пациенти, осигури по-безопасен транспорт и укрепи Европейския съюз за сигурност.

    Отстояване на върховенството на закона

    Комисията използва няколко инструмента за защита и насърчаване на върховенството на закона в ЕС. Държавите членки като цяло осигуряват високи стандарти за върховенство на закона. В някои държави членки обаче има и сериозни предизвикателства, които Комисията разглежда, като използва разнообразен набор от инструменти в областта на върховенството на закона.

    В годишния доклад за върховенството на закона се представят както положителните, така и отрицателните развития в държавите членки в области, които са от ключово значение за утвърждаването на върховенството на закона, и се отправят конкретни за всяка държава препоръки . Докладът е крайъгълният камък на европейския механизъм за върховенството на закона — ежегоден цикъл за утвърждаване на върховенството на закона и за предотвратяване на появата или влошаването на проблеми в тази област.

    С Регламента относно обвързаността с условия се защитава бюджетът на ЕС от нарушения на принципите на правовата държава. Комисията прилага стриктно този регламент: на 13 декември 2023 г., една година след като Съветът прие мерки за защита на бюджета на ЕС от нарушения на принципите на правовата държава в Унгария, Комисията направи преоценка на ситуацията в Унгария. Тя заключи, че Унгария не е разгледала въпросите, които са довели до приемането на мерките за защита на бюджета на ЕС, и че следователно те не могат да бъдат отменени.

    Съображенията, свързани с върховенството на закона, са включени и в работата на Механизма за възстановяване и устойчивост , при която държавите членки провеждат съответните реформи в рамките на своите планове за възстановяване и устойчивост.

    През февруари 2023 г. Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу Полша за нарушения на правото на ЕС от страна на полския „Конституционен съд“. Комисията стигна до заключението, че решенията на Конституционния съд се отразяват неблагоприятно на основните принципи на правния ред на ЕС, включително на върховенството на правото на ЕС. По друго производство за установяване на нарушение срещу Полша Съдът в своето решение  потвърди позицията на Комисията относно национално законодателство, което подкопава независимостта на полските съдии. Полша обяви намерението си да предприеме необходимите стъпки, за да се съобрази с решението.

    През юни 2023 г. Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Полша  във връзка със закон за създаване на специална комисия, която да разследва руското влияние върху вътрешната сигурност на Полша в периода 2007—2022 г. Комисията смята, че законът нарушава редица разпоредби и принципи на Договора за ЕС, както и правата, предвидени в Хартата на основните права на ЕС. След действията по правоприлагане на Комисията специалната комисия не започна работа, а след парламентарните избори в Полша през 2023 г. членовете ѝ бяха уволнени от Сейма (въпреки че законът за създаване на комисията все още не е отменен).

    Накрая, опасенията във връзка с върховенството на закона може да се отразяват конкретно в нарушения на правото на ЕС, които Комисията разглежда чрез образуваните производства за установяване на нарушения.

    Борба с расизма, ксенофобията и дискриминацията

    Речта на омразата и престъпленията от омраза представляват сериозна заплаха не само за преките жертви, но и за обществото като цяло. Те подкопават социалното сближаване, като разпространяват страх, разделят общностите и създават атмосфера, благоприятстваща дискриминацията и насилието.

    Комисията продължи да се бори с тези престъпления, като прилага Рамковото решение на ЕС относно борбата с прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право . Този закон изисква да се криминализира публичното подбуждане към насилие или омраза, основани на раса, цвят на кожата, религия, произход, национална или етническа принадлежност. След предприетите от Комисията действия по прилагане на законодателството Белгия, Германия, Гърция, Люксембург и Румъния коригираха своето законодателство.

    С директивите в областта на равенството се забранява дискриминацията въз основа на пол, расов или етнически произход, религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация в различни области.

    Комисията предяви иск срещу Словакия пред Съда за това, че не е успяла да се справи ефективно с проблема със сегрегацията на ромските ученици в образованието. Дискриминацията на основата на етнически произход в образованието е сериозен проблем с последици за цял живот и е забранена от Директивата за расово равенство .

    Защита на лицата, които съобщават за нарушения на правото на ЕС

    Защитата на лицата, сигнализиращи за нередности, насърчава основните ценности на правовата държава и демокрацията, както и правото на свободата на изразяване на мнение. Това е така, защото лицата, сигнализиращи за нередности, разкриват нарушения, предотвратяват увреждането на обществения интерес и насърчават прозрачността и отчетността. Директивата за защита на лицата, сигнализиращи за нередности , защитава лицата, сигнализиращи за нередности, от репресии за докладване на нарушения на законодателството на ЕС. Тя изисква от държавите членки да създадат ефективни канали за поверително докладване на такива нарушения.

    Комисията предяви иск пред Съда срещу Чехия, Германия, Естония, Люксембург, Унгария и Полша заради това, че не са транспонирали тези правила в националното си законодателство. В края на 2023 г. срещу шест други държави членки също се образуват производства за установяване на нарушение, които са на предсъдебен етап. В същото време Комисията прекрати производствата срещу девет държави членки, тъй като те бяха транспонирали изцяло директивата в националното си законодателство.

    Закрила на децата

    За да продължи защитата на лицата, ненавършили пълнолетие , Комисията предприе последващи стъпки по производства за установяване на нарушение срещу 16 държави членки за неправилно транспониране на Директивата за борба срещу сексуалното насилие над деца . Комисията прекрати производствата срещу Германия и Швеция.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Полша за неизпълнение на задълженията, произтичащи от Регламент „Брюксел IIa . Комисията счита, че полските органи не признават и не изпълняват бързо и ефективно съдебните решения, с които се разпорежда връщането на отвлечени деца в други държави — членки на ЕС.

    Децата трябва също така да бъдат защитени от отвличане от родител и да бъдат върнати в мястото на обичайното им местоживеене възможно най-скоро. Регламентът Брюксел IIa защитава децата при трансгранични спорове, свързани с родителската отговорност и отвличането на деца.

    Съдебно сътрудничество и гаранции за личността в наказателното право

    Европейската заповед за арест е крайъгълният камък на сътрудничеството между държавите членки в областта на наказателното правосъдие. За да го приложи, Комисията предприе стъпки като образува производства за установяване на нарушение срещу 10   държави   членки . Тъй като Италия, Кипър, Малта и Румъния бяха изменили законодателството си, производствата срещу тях можеха да бъдат прекратени. Друго производство за установяване на нарушение, срещу Ирландия, беше прекратено, тъй като страната беше завършила транспонирането на правилата на   ЕС относно взаимното признаване на съдебни решения по наказателноправни въпроси.

    Комисията постигна напредък и в наблюдението на транспонирането на Директивите на ЕС за процесуалните права . Тя образува производства за установяване на нарушение срещу 13 държави членки за непълно транспониране на Директивата относно процесуалните гаранции за децата . Тя образува производства за установяване на нарушение срещу 14 държави членки за частично или неправилно транспониране на Директивата относно правото на достъп до адвокат . Бяха предприети и следващи стъпки срещу България и Латвия за неправилно транспониране на правото на информация в наказателното производство . 

    Комисията наложи правилното транспониране на правото на устен и писмен превод за заподозрени и обвиняеми лица . Тя образува производство за установяване на нарушение срещу България и предприе по-нататъшни стъпки по съществуващите производства срещу Белгия , Португалия , Швеция и Латвия . Комисията образува също така и производства срещу Белгия , България , Хърватия , Латвия и Унгария за неправилно транспониране на правилата на ЕС за засилване на презумпцията за невиновност .

    Комисията прекрати общо 13 производства, тъй като държавите членки са постигнали съответствие с процесуалните гаранции за заподозрените лица и обвиняемите съгласно горепосочените директиви.

    Защита на потребителите

    Правилата на ЕС осигуряват високо ниво на защита на потребителите при закупуване на стоки, цифрово съдържание и цифрови услуги в рамките на единния пазар.

    С Директивата за по-добро правоприлагане и модернизиране бяха засилени съществуващите правила за защита на потребителите. Някои от постиженията на директивата са по-голяма прозрачност на съобщенията за намаляване на цените, по-строги санкции и средства за защита на жертвите на нелоялни търговски практики. Благодарение на предприетите от Комисията действия по правоприлагане всички държави членки завършиха процеса на въвеждане на тези правила в националното си законодателство. Такъв е случаят и с Директивата за цифровото съдържание и Директивата за продажбата на стоки . Комисията също така прекрати всички останали производства за установяване на нарушение поради непълно транспониране на Директивата за цифровото съдържание и Директивата за продажбата на стоки , с изключение на една държава членка.

    Съдът в свое решение потвърди неспазването от страна на Словакия на Директивата за пакетните пътувания по време на пандемията от COVID-19. Решението потвърждава, че спирането на правото на пътниците на възстановяване на средства в рамките на 14 дни след анулиране на пакетна почивка поради COVID-19 е в нарушение на директивата.

    С Директивата за представителните действия се създава нова рамка за защита на потребителите в ситуации на масови вреди. Оправомощени субекти, като например потребителски организации или публични органи, могат да образуват съдебни производства, за да спрат нарушенията и да потърсят подходящи средства за защита на потребителите. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 24 държави членки, които не са транспонирали директивата навреме, и вече е предприела следващи стъпки по осем от тези случаи.

    Защита на личните данни

    Комисията образува производства за установяване на нарушения срещу Белгия поради липса на средства за правна защита срещу решението на парламента за освобождаването от длъжност на членове на белгийския орган за защита на данните. Това решение представлява нарушение на Общия регламент относно защитата на данните и на право на ефективни правни средства за защита и на справедлив съдебен процес, залегнали в Хартата на основните права на ЕС. В друг случай Комисията прекрати производството за установяване на нарушение, след като Белгия се беше справила с липсата на независимост на членовете на своя орган за защита на данните.

    Защитата на данните е основна гаранция, залегнала в Хартата на основните права на ЕС. През 2023 г. Комисията продължи да наблюдава прилагането на правилата на ЕС за защита на данните в държавите членки. Тя оцени съответствието на националното законодателство с Общия регламент относно защитата на данните (ОРЗД) и Директива относно защитата на данните в областта на правоприлагането , като продължи производствата за установяване на нарушение, където беше нужно.

    По-безопасен транспорт

    Автомобилният транспорт е най-широко използваното средство за пътуване. За да ограничи рисковете от пътнотранспортни произшествия, Комисията насърчава и прилага правилата и техническите стандарти на ЕС с цел намаляване на броя на смъртните случаи при такива произшествия. През 2023 г. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Чехия и Австрия за това, че не са транспонирали изцяло преработените правила на ЕС за управление на безопасността на пътната инфраструктура. Тя също така образува производства за установяване на нарушение срещу Дания, Гърция, Литва и Австрия и продължи производствата за установяване на нарушение срещу България и Финландия за неправилно транспониране на правилата на ЕС относно периодичните прегледи за проверка на техническата изправност . Комисията предприе следващата стъпка в производство за установяване на нарушение срещу Чехия за неправилно транспониране на правилата на  ЕС относно минималните стандарти за годност за шофиране във връзка със сърдечносъдови заболявания.

    В железопътния сектор Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Унгария  и продължи производствата за установяване на нарушение срещу Полша и Португалия  за това, че не са приложили правилно някои правила за безопасност в железопътния транспорт. Комисията също така продължи производствата за установяване на нарушение срещу Германия и Полша  за неправилно прилагане на някои правила за оперативна съвместимост на железопътния транспорт . Те са част от Четвъртия железопътен пакет , чиято цел е да завърши изграждането на единния пазар за железопътни услуги, да съживи железопътния сектор и да го направи по-конкурентоспособен спрямо другите видове транспорт. 

    В областта на безопасността на въздухоплаването Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Естония за неспазване на правилата на ЕС за управление на безопасността на въздухоплаването. Освен това тя образува производство за установяване на нарушения срещу Гърция за неспазване на правилата на   ЕС за проверка на съответствието на операторите на въздушен транспорт и за осъществяване на надзорни дейности в областта на безопасността на гражданското въздухоплаване. Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Дания и Кипър за неправилно прилагане на правилата на ЕС за безопасността на въздухоплаването.

    В морския сектор Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Швеция за това, че не е изпълнила задълженията си съгласно законодателството на ЕС в областта на морската   сигурност . В тези правила се определят изискванията за сигурност на корабите и пристанищата и се предвиждат инспекции на морската сигурност. Тези мерки имат важен принос за сигурността на пристанищата, както в борбата с престъпността, така и за повишаване на устойчивостта на критичната инфраструктура на ЕС.

    Насърчаване на здравето и безопасността на храните

    Правилата на ЕС в областта на здравеопазването и безопасността на храните имат за цел да се осигурят високо ниво на защита на здравето на хората, животните и растенията, като се запазят интересите на потребителите. Комисията предприе подход „Едно здраве“ по отношение на готовността и превенцията, като се покриват здравето на човека, на животните и околната среда, както и безопасността на храните и фуражите. Комисията помага на държавите членки да въведат и приложат тези правила на ЕС и извършва проверки, включително одити, за да провери спазването им.

    През 2023 г. Комисията предприе действия в няколко области, за да гарантира спазването на правото на ЕС от страна на държавите членки. Що се отнася до достъпа до медицински грижи в други държави членки, Финландия измени законодателството си, за да осигури подходящо ниво на възстановяване на разходите на пациентите в съответствие с Директивата относно ТЗО . В областта на човешките тъкани и клетки Комисията получи жалба за пропуски от страна на Гърция при прилагането на правилата на  ЕС , по-специално по отношение на лицензирането на банки за очни тъкани. След диалог с Комисията Гърция разгледа въпроса и заявленията за признаване на банки за очна тъкан вече могат да се обработват ефективно.

    В областта на здравето на растенията Комисията прекрати производство срещу Италия във връзка с прилагането на мерки срещу вредителя Xylella fastidiosa. Одитът на Комисията потвърди, че Италия е разрешила проблемите с изпълнението на място, след като Съдът на ЕС е постановил решение .

    Правилата на ЕС относно информацията за храните защитават потребителите от заблуда и гарантират лоялна търговия. По едно от производствата, свързани с предлагането на пазара на натурални минерални води, Комисията взе решение да предяви иск пред Съда срещу България . Един от важните въпроси беше, че българското законодателство позволява предлагането на пазара на натурална минерална вода и изворна вода от един и същ извор под повече от едно търговско описание. Съгласно него също така не се изисква името на извора да се посочва върху етикетите на минералните и изворните води.

    Здравето на животните и хуманното отношение към тях се радват на все по-голямо обществено внимание в ЕС. За да наложат правилата на ЕС в тази област, Комисията и държавите членки проведоха съвместни действия по правоприлагане за борба с незаконната търговия с котки и кучета. Действията помогнаха да се идентифицират повтарящи се тенденции и оператори, участващи в измамни и заблуждаващи практики. Това доведе до 47 съдебни производства в ЕС.

    По-добро регулиране на професиите и свободно движение на специалисти

    Директивата относно проверката за пропорционалност задължава държавите членки да гарантират, че изискванията, които въвеждат по отношение на професиите, са необходими. Обременителните национални правила затрудняват достъпа на квалифицирани кандидати до или упражняването на широк кръг професии в ЕС, което възпрепятства усилията за справяне с недостига на квалифицирана работна ръка в ЕС.

    Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Белгия и Естония и предприе следващата стъпка в производствата срещу 16 държави членки за неправилно транспониране на тези правила. Същевременно тя прекрати производствата срещу 12 държави членки. В тези държави членки Директивата относно проверката за пропорционалност може да разгърне пълния си потенциал, като улесни достъпа до регулирани професии и тяхното упражняване.

    За да приложи правилата за признаване на професионалните квалификации , Комисията образува производства срещу Белгия, Кипър и Румъния и две производства срещу Гърция . Действията по правоприлагане в Гърция например имат за цел да гарантират, че специалистите, квалифицирани като кариерни консултанти, училищни директори и други ръководители на образователни институции в други държави членки, могат да упражняват професията си в Гърция. Комисията образува производства срещу Германия , Ирландия и Испания за това, че не са осигурили признаването на професионалните квалификации от целия ЕС, и прекрати производствата срещу 13 държави членки. Производството срещу Ирландия се основаваше на петиция до Европейския парламент.

    Защита на командированите водачи

    В сектора на автомобилния транспорт правилата на ЕС осигуряват социална закрила на водачите, наети в една държава членка, които са изпратени да работят временно в друга държава членка. С тези правила се гарантира, че тези командировани водачи получават възнаграждението на приемащата държава членка за периода, през който са командировани. В правилата се съдържа и изчерпателен списък на административните изисквания към предприятията, които командироват водачи в друга държава членка, и се хармонизират мерките за проверка в целия ЕС.

    През 2023 г. Комисията реши да предяви иск срещу Нидерландия и Португалия пред Съда за това, че не са транспонирали тези правила в националното си законодателство. Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Дания и Франция и предприе по-нататъшни стъпки в производствата срещу осем държави членки по същата причина.

    Укрепване на Съюза на сигурност

    Целта на Съюза за сигурност е да гарантира, че политиката на ЕС в областта на сигурността се адаптира към променящите се заплахи и изгражда дългосрочна и гъвкава устойчивост. Комисията продължи работата си по прилагането на Директивата за борба с тероризма , която криминализира действия като обучение и пътуване с цел тероризъм, както и финансирането на тероризма. Тя предприе следващата стъпка в производствата срещу   10   държави   членки , за да се гарантира, че директивата е транспонирана правилно. Същевременно Комисията прекрати производствата срещу 11 държави членки, след като те постигнаха правилно транспониране на тези правила.

    В Регламентa относно терористичното съдържание онлайн се разглеждат заплахата от терористично съдържание в мрежата и злоупотребата с интернет за терористични цели. Комисията предприе действия за гарантиране на правилното прилагане на регламента, като образува производства за установяване на нарушение срещу 22 държави членки . Действията по правоприлагане се оказаха ефективни, като 10 държави членки вече изпълниха задълженията си да осигурят премахването на терористично съдържание онлайн. Съответните производства за установяване на нарушение бяха прекратени.

    Правилата на ЕС за огнестрелните оръжия  определят минимални стандарти за придобиването, притежаването и размяната на граждански огнестрелни оръжия и защитават от престъпни деяния и незаконен трафик . Комисията реши да предяви иск пред Съда срещу Люксембург и Швеция заради това, че не са приложили това ключово законодателство. По-късно стана възможно производството срещу Швеция да бъде прекратено, както и други производства срещу нея, България, Ирландия, Гърция и Люксембург. Това означава повече сигурност за всички в ЕС, тъй като тези държави членки вече прилагат правилно правилата за избягване на незаконния трафик на оръжие.

    Комисията се ангажира да се бори с рисковете, присъщи на цифровия преход , и със заплахата за просперитета и сигурността, която представлява организираната престъпност . Тя образува производства за установяване на нарушение срещу Чехия, Унгария, Полша, Словения и Финландия , за да наложи транспонирането на Директивата за борба с изпирането на пари със средствата на наказателното право . Същевременно благодарение на постигнатия напредък тя успя да прекрати производствата срещу 13 други държави членки.

    За да приложи Директивата относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза , Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу България и Полша и предприе следващата стъпка в производствата срещу Финландия за неправилно транспониране на директивата.

    Комисията взе допълнителни решения за прилагане на общите правила относно лекарствата . Тя предяви иск срещу Унгария пред Съда за това, че тя не е спазила договорената позиция на ЕС относно международното включване на канабиса и свързаните с него вещества в списъка на Комисията за упойващите вещества на ООН.

    Управление на външните граници

    Шенгенското пространство е едно от най-големите постижения на ЕС, което позволява на гражданите на ЕС, на пребиваващите в ЕС граждани на трети държави и на посетителите да пътуват свободно и безопасно в целия Съюз. Комисията се ангажира да гарантира спазването на единния формат на визите и разрешенията за пребиваване, за да може пътуването и пребиваването в ЕС да бъдат сигурни, юридически последователни и в съответствие с принципите на свободното движение и международното сътрудничество.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу България , Гърция , Кипър и Литва за това, че не са въвели двуизмерния баркод, изискван като част от единния формат за визите. След подадена жалба Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Португалия за неправилно прилагане на единния формат за разрешенията за пребиваване на граждани на трети държави. Тя предприе и следващата стъпка в производството срещу България за това, че не е въвела този нов формат на разрешенията за пребиваване за граждани на трети държави.

    Единен отговор на ЕС за миграцията и убежището

    Комисията продължи да работи по правила, осигуряващи бързи и справедливи процедури за предоставяне на убежище и връщане , осигуряващи законни пътища към ЕС, предотвратяващи нередовната миграция , и запазващи интегритета на външните граници на ЕС , в пълно съответствие с европейските ценности и основните права. Това са целите на Новия пакт за миграцията и убежището , договорен от Европейския парламент и Съвета. Комисията ще съдейства за пълното прилагане, така че правилата да се прилагат от самото начало.

    Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу Белгия, Гърция, Испания и Португалия за неправилно транспониране на Директивата относно условията на приемане . Тя също така наложи Директивата относно определянето , като се заема с нейното непълно ( Чехия ) или неправилно ( Гърция, Португалия и Финландия ) транспониране. Тези правила имат за цел да гарантират, че търсещите убежище се третират еднакво в рамките на открита и справедлива система. Условията за приемане следва да гарантират достоен жизнен стандарт, общи основания за предоставяне на международна закрила, както и достъп до права и мерки за интеграция на лицата, ползващи се от международна закрила.

    По отношение на законодателството на ЕС в областта на миграцията Комисията образува производство за установяване на нарушение срещу Унгария за нарушаване на Пакета относно подпомагащите лица   за борба срещу незаконното превеждане на имигранти през границата. За да насърчи спазването на правилата за законна миграция , Комисията образува производства за установяване на нарушение срещу 18  държави   членки за неправилно транспониране или прилагане на Директивата за сезонните работници . Комисията също така продължи да следи за правилното прилагане на Директивата за дългосрочно пребиваващите лица , като предприе последващи действия по производство срещу Малта , което се основава на две   петиции до Европейския парламент. Тя прекрати по задоволителен начин производство срещу Литва относно същите правила.

    Прилагане на санкции срещу Русия

    За да се противопостави на способността на Русия да финансира агресивната си война срещу Украйна, през 2023 г. ЕС прие три допълнителни пакета от санкции, с което общият им брой достигна 12. Те обхващат широк спектър от сектори, като финанси, енергетика, медии, транспорт и търговия.

    Комисията наблюдаваше и насърчаваше прилагането на санкциите от страна на държавите членки. Тя поиска информация от държавите членки и проведе двустранни посещения на националните органи, отговорни за санкциите. Комисията също така предприе последващи действия във връзка с информацията, получена чрез Инструмента на ЕС за подаване на сигнали за нарушения във връзка със санкции — защитена онлайн платформа, която дава възможност на лицата, сигнализиращи за нередности, да докладват за нарушения анонимно. Свиканата от Комисията работна група „Обезпечаване и изземване“ засили прилагането на санкциите срещу руски и беларуски физически и юридически лица, като се бори с нарушенията на санкциите. В рамките на тази дейност беше координирано замразяването на частни активи на стойност над 27 милиарда евро и блокирането на руски държавни активи на стойност над 200 милиарда евро.

    Top