Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1279

    Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2019/1279 z dne 29. julija 2019 o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Združenih držav Amerike za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah (Besedilo velja za EGP.)

    C/2019/5803

    UL L 201, 30/07/2019, p. 26–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/1279/oj

    30.7.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 201/26


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2019/1279

    z dne 29. julija 2019

    o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Združenih držav Amerike za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o bonitetnih agencijah (1) in zlasti člena 5(6) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    V skladu s členom 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 ima Komisija pooblastilo, da sprejme odločitev o enakovrednosti, kadar pravni in nadzorni okvir tretje države zagotavlja, da bonitetne agencije, ki imajo dovoljenje oziroma so registrirane v tej tretji državi, izpolnjujejo pravno zavezujoče zahteve iz navedene uredbe in v zvezi s katerimi se opravlja učinkovit nadzor in izvrševanje v tej tretji državi.

    (2)

    Namen te odločitve o enakovrednosti je omogočiti bonitetnim agencijam iz Združenih držav Amerike (ZDA), da zaprosijo za certificiranje pri Evropskem organu za vrednostne papirje in trge (ESMA), če niso sistemsko pomembne za finančno stabilnost ali celovitost finančnih trgov ene ali več držav članic. Ta odločitev o enakovrednosti ESMA omogoča, da te bonitetne agencije vsako posebej ter odobri izvzetje iz nekaterih organizacijskih zahtev za bonitetne agencije, ki delujejo v Evropski uniji, vključno z zahtevo po fizični prisotnosti v Evropski uniji.

    (3)

    Da bi veljal za enakovrednega, mora pravni in nadzorni okvir tretje države izpolnjevati vsaj tri pogoje, določene v členu 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    (4)

    Komisija je 5. oktobra 2012 sprejela Izvedbeni sklep 2012/628/EU (2), v katerem je ugotovila, da so navedeni trije pogoji izpolnjeni, in priznala pravni in nadzorni okvir ZDA za bonitetne agencije za enakovrednega zahtevam iz takrat veljavne Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    (5)

    V skladu s prvim pogojem iz člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 morajo imeti bonitetne agencije v tretji državi dovoljenje oziroma morajo biti registrirane ter predmet stalnega učinkovitega nadzora in izvrševanja. Pravni in nadzorni okvir ZDA zahteva, da se bonitetne agencije registrirajo kot nacionalno priznane organizacije za statistično ocenjevanje (Nationally Recognized Statistical Ratings Organizations – NRSRO) pri Komisiji za vrednostne papirje in borzo (Securities and Exchange Commission – SEC), da se lahko njihove ocene uporabljajo za regulativne namene. Po registraciji so pod stalnim nadzorom SEC. SEC ima številna nadzorna pooblastila, ki mu omogočajo preiskavo, ali bonitetne agencije izpolnjujejo svoje pravne obveznosti. Ta pooblastila vključujejo pooblastilo za dostopanje do dokumentov, izvajanje preiskav in pregledov na kraju samem ter pooblastilo, da zahteva dostop do zapisov telefonskih pogovorov in elektronskih sporočil. SEC teh pooblastil ne izvaja le v zvezi z bonitetnimi agencijami, ampak tudi v zvezi z drugimi osebami, ki sodelujejo pri dejavnostih bonitetnega ocenjevanja. V skladu s pravnim in nadzornim okvirom ZDA mora SEC opraviti pregled vsake NRSRO vsaj enkrat letno ter poročati o ugotovitvah teh pregledov. Če SEC ugotovi, da NRSRO krši katero izmed obveznosti, ki izhajajo iz zadevnih pravil, lahko sprejme številne različne nadzorne ukrepe, da ustavi kršitev. Ti ukrepi vključujejo pooblastilo za odvzem registracije, začasno prekinitev uporabe ocen za regulativne namene in ukaz bonitetnim agencijam, naj prekinejo s kršitvijo. SEC lahko bonitetnim agencijam naloži stroge kazni zaradi kršitev zadevnih zahtev. Zato so NRSRO predmet stalnega učinkovitega nadzora in izvrševanja. Sporazum o sodelovanju, sklenjen med ESMA in SEC, določa izmenjavo informacij v zvezi z ukrepi izvrševanja in nadzora, sprejetimi proti čezmejnim bonitetnim agencijam.

    (6)

    V skladu z drugim pogojem iz člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 morajo za bonitetne agencije v tretji državi veljati pravno zavezujoča pravila, ki so enaka pravilom iz členov 6 do 12 Uredbe (ES) št. 1060/2009 in Priloge I k navedeni uredbi. Pravni in nadzorni okvir ZDA se šteje za enakovrednega ureditvi, vzpostavljeni z uredbo o bonitetnih agencijah, v zvezi z upravljanjem nasprotij interesov, organizacijskimi procesi in postopki, ki jih mora izvajati bonitetna agencija, kakovostjo ocen in metodologijo ocenjevanja, razkritjem bonitetnih ocen ter splošnimi in rednimi razkritji dejavnosti bonitetnega ocenjevanja. Zato pravni in nadzorni okvir ZDA zagotavlja ustrezno zaščito v smislu integritete, preglednosti, dobrega vodenja bonitetnih agencij in zanesljivosti dejavnosti bonitetnega ocenjevanja.

    (7)

    V skladu s tretjim pogojem iz člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 mora regulativna ureditev v tretji državi preprečevati poseganje nadzornih organov in drugih javnih organov te tretje države v vsebino bonitetnih ocen in metodologij bonitetnega ocenjevanja. Zato je SEC in vsem drugim javnim organom ZDA z zakonom prepovedano posegati v vsebino bonitetnih ocen in metodologij bonitetnega ocenjevanja.

    (8)

    Pravni in nadzorni okvir ZDA še vedno izpolnjuje tri pogoje, ki so bili prvotno določeni v členu 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009. Vendar je Uredba (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (3) uvedla dodatne zahteve za bonitetne agencije, registrirane v Uniji, zaradi česar se je pravni in nadzorni sistem za navedene bonitetne agencije zaostril. Te dodatne zahteve vključujejo pravno zavezujoča pravila za bonitetne agencije v zvezi z obeti glede bonitetnih ocen, obvladovanjem nasprotij interesov, zahtevami glede zaupnosti, spremembami metodologij bonitetnega ocenjevanja ter predstavitvijo in razkritjem bonitetnih ocen.

    (9)

    V skladu s točko (1)(b) drugega odstavka člena 2 Uredbe (EU) št. 462/2013 se dodatne zahteve za namene ocenjevanja enakovrednosti pravnega in nadzornega okvira tretjih držav uporabljajo od 1. junija 2018.

    (10)

    Na podlagi tega je Komisija 13. julija 2017 Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) zaprosila za nasvet o enakovrednosti pravnega in nadzornega okvira med drugim ZDA s temi dodatnimi zahtevami, uvedenimi z Uredbo (EU) št. 462/2013, ter za njegovo mnenje o pomembnosti razlik.

    (11)

    ESMA je v svojem strokovnem nasvetu, objavljenem 17. novembra 2017, navedel, da pravni in nadzorni okvir ZDA v zvezi z bonitetnimi agencijami vključuje zadostne določbe za izpolnjevanje dodatnih zahtev, uvedenih z Uredbo (EU) št. 462/2013.

    (12)

    Uredba (EU) št. 462/2013 v členu 3(1)(w) uvaja opredelitev obetov glede bonitetnih ocen in Uredba (ES) št. 1060/2009 zdaj razširja nekatere zahteve, ki se uporabljajo za bonitetne ocene, na obete glede bonitetnih ocen. Pravni in nadzorni okvir ZDA priznava „spremljanje bonitete“ (ang. rating watch), ki je oblika obetov glede bonitetne ocene v smislu Uredbe (ES) št. 1060/2009, kot vključeno v njegovo področje uporabe.

    (13)

    Da bi okrepili videz neodvisnosti bonitetnih agencij v razmerju do ocenjevanih subjektov, Uredba (EU) št. 462/2013 v členu 6(4) ter členih 6a in 6b Uredbe (ES) št. 1060/2009 pravila o nasprotjih interesov razširja na tista nasprotja interesov, ki jih povzročijo delničarji ali družbeniki na pomembnih položajih v bonitetni agenciji. Podobno tudi pravni in nadzorni okvir ZDA vključuje določbe za zagotavljanje zaščite v primerih, ko bi lahko delničarji v NRSRO povzročili nasprotja interesov za bonitetne agencije.

    (14)

    Uredba (EU) št. 462/2013 uvaja nove določbe za zagotovitev, da se zaupni podatki uporabljajo samo za namene, povezane z dejavnostmi bonitetnega ocenjevanja, in so zaščiteni pred goljufijo, krajo ali zlorabo. V ta namen člen 10(2a) Uredbe (ES) št. 1060/2009 določa, da morajo bonitetne agencije vse bonitetne ocene, obete glede bonitetnih ocen in s tem povezane informacije do razkritja javnosti obravnavati kot notranje informacije. Pravni in nadzorni okvir ZDA priznava, da so lahko neobjavljene bonitetne ocene notranje informacije. NRSRO mora imeti politike in postopke za preprečevanje selektivnega in neprimernega razkrivanja pomembnih nejavnih informacij, pridobljenih v povezavi z opravljanjem storitev bonitetnega ocenjevanja. Torej je vzpostavljen verodostojen okvir za zaščito pred zlorabo zaupnih informacij.

    (15)

    Cilj Uredbe (EU) št. 462/2013 je povečati raven preglednosti in kakovosti metodologij bonitetnega ocenjevanja. V odstavku 3 pododdelka I oddelka D Priloge I k Uredbi (ES) št. 1060/2009 se uvaja obveznost, da morajo bonitetne agencije ocenjevanemu subjektu dati možnost, da pred objavo bonitetne ocene ali obetov glede bonitetne ocene opozori na morebitne stvarne napake. Pravni in nadzorni okvir ZDA nima enake zahteve, vendar morajo imeti NRSRO postopke za obveščanje ocenjenih dolžnikov in izdajateljev ocenjenih vrednostnih papirjev ali instrumentov denarnega trga o odločitvah glede bonitetnih ocen ter za pritožbe o končnih in še nezaključenih odločitvah glede bonitetnih ocen.

    (16)

    Uredba (EU) št. 462/2013 v člen 8(5a) in (6)(aa) in (ab) ter (7) Uredbe (ES) št. 1060/2009 uvaja zaščitne ukrepe za zagotovitev, da nobena sprememba metodologij bonitetnega ocenjevanja ne privede do manj strogih metodologij. Pravni in nadzorni okvir ZDA zahteva, da vsaka NRSRO vzpostavi, vzdržuje, izvaja in dokumentira politike, ki so razumno potrebne za zagotovitev, da se pomembne spremembe postopkov in metodologij nemudoma objavijo na lahko dostopnem delu spletne strani NRSRO. Konkretna obveznost za odpravljanje ugotovljene napake v metodologiji ni določena, vendar izhaja iz splošnejših določb v zvezi s kakovostjo metodologij.

    (17)

    Uredba (EU) št. 462/2013 zaostruje zahteve glede predstavljanja in razkrivanja bonitetnih ocen. V skladu s členom 8(2) in odstavkom 2a pododdelka I oddelka D Priloge I k Uredbi (ES) št. 1060/2009 bonitetna agencija razkritje metodologij, modelov in ključnih predpostavk bonitetnega ocenjevanja pospremi z jasnimi in lahko razumljivimi navodili, ki pojasnjujejo vse predpostavke, parametre, omejitve in negotovosti glede modelov in metodologij bonitetnega ocenjevanja, uporabljenih v postopku bonitetnega ocenjevanja. Pravni in nadzorni okvir ZDA vsebuje zahteve po zagotovitvi, da se bonitetno ocenjevanje in metodologija izvajata ob upoštevanju ustreznih smernic in navodil. Obstajajo tudi zahteve po zagotovitvi, da bonitetne ocene odražajo vse informacije, ki naj bi bile pomembne.

    (18)

    Z namenom krepitve konkurence in omejitve obsega nasprotij interesov v sektorju bonitetnih agencij Uredba (EU) št. 462/2013 v pododdelku II oddelka E Priloge I k Uredbi (ES) št. 1060/2009 uvaja zahtevo, da honorarji, ki jih bonitetne agencije zaračunajo za bonitetno ocenjevanje in pomožne storitve, ne smejo biti diskriminatorni in da morajo temeljiti na dejanskih stroških. Zahteva, da morajo bonitetne agencije razkriti nekatere finančne podatke. Pravni in nadzorni okvir ZDA vsebuje splošne obveznosti glede beleženja in shranjevanja informacij v zvezi s honorarji in komunikacijo s strankami, ki prispevajo k doseganju cilja preglednosti, konkurenčnosti in zmanjševanja nasprotij interesov, in zahteva, da NRSRO vsako leto SEC predložijo vrsto finančnih poročil.

    (19)

    Komisija pri oceni regulativnega režima tretje države upošteva načelo sorazmernosti in pristop, ki temelji na tveganju. Glede na skupaj preučene dejavnike in strokovni nasvet ESMA pravni in nadzorni okvir ZDA za bonitetne agencije izpolnjuje pogoje iz drugega pododstavka člena 5(6) Uredbe (ES) št. 1060/2009 in bi ga bilo treba še naprej šteti za enakovrednega pravnemu in nadzornemu okviru, ki je vzpostavljen z navedeno uredbo.

    (20)

    Zaradi pravne varnosti bi bilo treba sprejeti nov izvedbeni sklep, Izvedbeni sklep 2012/628/EU pa bi bilo zato treba razveljaviti.

    (21)

    Komisija bi morala ob pomoči ESMA še naprej redno spremljati razvoj pravnih in nadzornih ureditev, ki se uporabljajo za bonitetne agencije, razvoj trga in učinkovitost nadzornega sodelovanja v zvezi s spremljanjem in izvrševanjem v Združenih državah Amerike, da se zagotovi stalna skladnost.

    (22)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Evropskega odbora za vrednostne papirje –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Za namene člena 5 Uredbe (ES) št. 1060/2009 se pravni in nadzorni okvir ZDA za bonitetne agencije šteje za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009.

    Člen 2

    Izvedbeni sklep 2012/628/EU se razveljavi.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 29. julija 2019

    Za Komisijo

    Predsednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  UL L 302, 17.11.2009, str. 1.

    (2)  Izvedbeni sklep Komisije 2012/628/EU o priznavanju pravnega in nadzornega okvira Združenih držav Amerike za enakovrednega zahtevam Uredbe (ES) št. 1060/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o bonitetnih agencijah (UL L 274, 9.10.2012, str. 32).

    (3)  Uredba (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1060/2009 o bonitetnih agencijah (UL L 146, 31.5.2013, str. 1).


    Top