Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0718(02)

Sklep Komisije z dne 17. julija 2018 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije „usmerjevalna skupina za promocijo zdravja, preprečevanje bolezni in obvladovanje nenalezljivih boleznih“ in razveljavitvi Sklepa o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni in Sklepa o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka (Besedilo velja za EGP.)

C/2018/4492

UL C 251, 18/07/2018, p. 9–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2022; razveljavil 32022D1212(01)

18.7.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

C 251/9


SKLEP KOMISIJE

z dne 17. julija 2018

o ustanovitvi strokovne skupine Komisije „usmerjevalna skupina za promocijo zdravja, preprečevanje bolezni in obvladovanje nenalezljivih boleznih“ in razveljavitvi Sklepa o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni in Sklepa o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka

(Besedilo velja za EGP)

(2018/C 251/07)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju naslednjega:

1.

V skladu s členom 168(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije morajo države članice v povezavi s Komisijo medsebojno usklajevati svoje politike in programe na področjih iz odstavka 1 navedenega člena. Komisija lahko v tesni povezavi z državami članicami daje koristne pobude za pospeševanje takšnega usklajevanja, zlasti pobude, namenjene oblikovanju smernic in kazalcev, organizaciji izmenjave najboljših praks ter pripravi elementov, potrebnih za redno spremljanje in presojo.

2.

Svet je 7. decembra 2010 sprejel sklepe o „inovativnih pristopih h kroničnim boleznim v sistemu javnega zdravja in zdravstvenega varstva“ (1), ki pozivajo države članice, da opredelijo in izmenjajo dobre prakse za kronične bolezni.

3.

Komisija je 4. aprila 2014 sprejela „Sporočilo o učinkovitih, dostopnih in prožnih zdravstvenih sistemih“ (2), ki določa, da bodo pobude, s katerimi lahko Unija podpre oblikovalce politik in države članice, usmerjene na metode in orodja, ki državam članicam omogoča večjo učinkovitost, dostopnost in prožnost svojih zdravstvenih sistemov.

4.

Komisija je 22. novembra 2016 sprejela „Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o novih ukrepih za trajnostno prihodnost Evrope: Evropsko ukrepanje za trajnost“ (3), v katerem je zapisano, da je Unija v celoti zavezana svoji vodilni vlogi pri izvajanju agende za trajnostni razvoj do leta 2030 in njenih ciljev trajnostnega razvoja, sprejetih v okviru Združenih narodov. Zlasti s prispevanjem k cilju trajnostnega razvoja št. 3 „Poskrbeti za zdravo življenje in spodbujati splošno dobro počutje v vseh življenjskih obdobjih“ Unija dopolnjuje ukrepe držav članic z zakonodajo in drugimi pobudami na področju javnega zdravja, sistemov zdravstvenega varstva in z okoljem povezanih zdravstvenih težav. Komisija bo pomagala državam članicam doseči podcilje tega cilja, zlasti zmanjšati umrljivost zaradi kroničnih bolezni.

5.

Uredba (EU) št. 282/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (4) o vzpostavitvi tretjega programa za ukrepe Unije na področju zdravja (2014–2020) določa, da je ena od tematskih prednostnih nalog programa promocija zdravja, preprečevanje bolezni in ustvarjanje spodbudnega okolja za zdrav način življenja. Ukrepi na tem prednostnem področju vključujejo podporo sodelovanju in mrežnemu povezovanju v Uniji v zvezi s preprečevanjem in izboljševanjem odzivanja na kronične bolezni, vključno z rakom, starostnimi in nevrodegenerativnimi boleznimi, z izmenjavo znanja, dobrih praks in razvijanjem skupnih dejavnosti preprečevanja, zgodnjega odkrivanja in obvladovanja nenalezljivih bolezni.

6.

Glede na navedene zaveze in obveznosti na področju javnega zdravja je zato treba ustanoviti strokovno skupino na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni ter opredeliti njene naloge in sestavo.

7.

Sklep Komisije C(2016) 3301 (5) določa spremenjen sklop pravil za vse strokovne skupine Komisije. Cilj novih pravil je povečati jasnost in preglednost sestave strokovnih skupin. Naloge in sestavo strokovne skupine za promocijo zdravja, preprečevanje bolezni in obvladovanje nenalezljivih bolezni bi bilo zato treba opredeliti v skladu z navedenim sklepom.

8.

Strokovna skupina bi morala Komisiji zagotoviti svetovanje in strokovno znanje pri oblikovanju in izvajanju ukrepov Unije na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni ter spodbujati izmenjavo ustreznih izkušenj, politik in praks med državami članicami in različnimi vključenimi stranmi.

9.

Strokovna skupina bi morala Komisiji svetovati pri izbiri dobrih in najboljših praks z namenom podpore njihovega prenosa in razširitve v države članice z uporabo zdravstvenega programa EU ali drugih finančnih instrumentov Unije.

10.

Strokovna skupina bi morala državam članicam pomagati doseči cilj trajnostnega razvoja št. 3 in zlasti zmanjšati prezgodnjo umrljivost zaradi nenalezljivih bolezni.

11.

Strokovna skupina bi morala svetovati Komisiji pri njenih prizadevanjih za usklajevanje dejavnosti, ki prispevajo k zmanjševanju prezgodnje umrljivosti zaradi nenalezljivih bolezni.

12.

Strokovna skupina bi morala svetovati Komisiji o izboljšanju uporabe rezultatov raziskav na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni.

13.

Strokovna skupina bi morala usklajevati svoje dejavnosti s strokovno skupino za zdravstvene informacije, ki svetuje Komisiji glede informacijskih potreb na področju zdravstva, tehničnih rešitev in prednostnih nalog pri oblikovanju z dokazi podprte zdravstvene politike. Strokovna skupina bi morala uporabljati znanje strokovne skupine za zdravstvene informacije pri ocenjevanju postopka in rezultatov prenosa ter izvajanja najboljših praks.

14.

Da bi zagotovila učinkovit prenos ter izvajanje najboljših praks in ukrepov politike med državami, bi morala biti strokovna skupina sestavljena iz organov držav članic.

15.

Za člane strokovne skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

16.

Strokovna skupina bi morala obdelovati osebne podatke v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (6).

17.

Ker bo strokovna skupina Komisije „usmerjevalna skupina za promocijo zdravja, preprečevanje bolezni in obvladovanje nenalezljivih bolezni“ obravnavala zadeve, za katere sta trenutno pristojni strokovna skupina za redke bolezni, ustanovljena s Sklepom Komisije z dne 30. julija 2013 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni in o razveljavitvi Sklepa 2009/872/ES (v nadaljnjem besedilu: sklep o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni) (7), ter strokovna skupina za nadzor raka, ustanovljena s Sklepom Komisije z dne 3. junija 2014 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka in razveljavitvi Sklepa 96/469/ES (v nadaljnjem besedilu: sklep o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka) (8), bi bilo treba navedena sklepa razveljaviti.

18.

Primerno je določiti obdobje uporabe tega sklepa. Komisija bo pravočasno proučila, ali bi bilo podaljšanje priporočljivo –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Predmet urejanja

Ustanovi se strokovna skupina „usmerjevalna skupina za promocijo zdravja, preprečevanje bolezni in obvladovanje nenalezljivih boleznih“ (v nadaljnjem besedilu: skupina).

Člen 2

Naloge

Naloge skupine so:

(a)

pomagati in svetovati Komisiji pri dajanju pobud za spodbujanje usklajevanja med državami članicami pri obravnavanju izzivov nenalezljivih bolezni v Uniji;

(b)

svetovati Komisiji pri izbiranju najboljših praks z namenom podpore držav članic pri njihovem prenosu in nadaljnjem izvajanju na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni z uporabo zdravstvenega programa EU ali drugih finančnih instrumentov Unije;

(c)

podpirati Komisijo pri spremljanju napredka pri doseganju cilja trajnostnega razvoja št. 3 agende za trajnostni razvoj do leta 2030 „Poskrbeti za zdravo življenje in spodbujati splošno dobro počutje v vseh življenjskih obdobjih“ in zlasti pri zmanjšanju umrljivosti zaradi nenalezljivih bolezni;

(d)

svetovati Komisiji pri njenih prizadevanjih za usklajevanje dejavnosti, ki prispevajo k zmanjševanju prezgodnje umrljivosti zaradi nenalezljivih bolezni;

(e)

svetovati Komisiji o izboljšanju uporabe rezultatov raziskav na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni;

(f)

oceniti rezultate prenosa in izvajanja najboljših praks v sodelovanju s strokovno skupino za zdravstvene informacije, ki bo zagotovila svetovanje o ustreznih zdravstvenih podatkih na področju promocije zdravja, preprečevanja bolezni in obvladovanja nenalezljivih bolezni.

Člen 3

Posvetovanje

Komisija se lahko s skupino posvetuje glede katere koli zadeve iz člena 2.

Člen 4

Članstvo

1.   Strokovno skupino sestavlja po en član iz vsake države članice. Država članica obvesti Komisijo o organu, ki ga je imenovala za člana strokovne skupine.

2.   Vsak član imenuje stalnega predstavnika in enega namestnika, ki sta uradnika ali javna uslužbenca. Člani te podatke sporočijo Komisiji in so odgovorni za zagotavljanje visoke ravni strokovnega znanja svojih predstavnikov.

3.   Člani lahko imenujejo tudi zastopnike ad hoc glede na dnevni red sestanka skupine.

Člen 5

Predsednik

Skupini predseduje predstavnik Generalnega direktorata Komisije za zdravje in varnost hrane.

Člen 6

Delovanje

1.   Skupina deluje na zahtevo Generalnega direktorata za zdravje in varnost hrane ali drugih služb Komisije po dogovoru z Generalnim direktoratom za zdravje in varnost hrane v skladu s horizontalnimi pravili.

2.   Sestanki skupine načeloma potekajo v prostorih Komisije.

3.   Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane zagotavlja tajniške storitve. Uradniki iz drugih služb Komisije, ki jih postopki zanimajo, se lahko udeležijo sestankov skupine in njenih podskupin.

4.   V dogovoru z Generalnim direktoratom za zdravje in varnost hrane lahko skupina z navadno večino svojih članov odloči, da so njene razprave javne.

5.   Zapisnik, ki povzema razpravo o vsaki točki dnevnega reda in mnenja skupine, je smiseln in popoln. Zapisnik sestavi sekretariat, zanj pa je odgovoren predsednik.

6.   Skupina svoja mnenja, priporočila ali poročila sprejema s soglasjem. V primeru glasovanja se o izidu glasovanja odloča z navadno večino članov. Člani, ki so glasovali proti, imajo pravico, da se mnenju, priporočilu ali poročilu priloži dokument, ki povzema razloge za njihovo stališče.

Člen 7

Podskupine

1.   Generalni direktorat Komisije za zdravje in varnost hrane lahko na podlagi mandata, ki ga določi Komisija, ustanovi podskupine za preučitev posebnih vprašanj. Podskupine delujejo v skladu s horizontalnimi pravili in poročajo skupini. Razpustijo se takoj, ko izpolnijo svoj mandat.

2.   Člani lahko za svoje predstavnike podskupin imenujejo uradnike ali javne uslužbence, ki niso njihovi stalni predstavniki skupine.

Člen 8

Povabljeni strokovnjaki

Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane lahko strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem v zvezi z zadevo na dnevnem redu povabi, da priložnostno sodelujejo pri delu skupine ali podskupin.

Člen 9

Opazovalci

1.   Predstavniki držav Efte, ki so podpisnice Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru, se lahko sestankov skupine udeležijo kot opazovalci.

2.   Predsednik lahko status opazovalke podeli državi kandidatki ali tretji državi, kadar je v interesu Unije, da taka država sodeluje pri delu strokovne skupine, zlasti na podlagi mednarodnega sporazuma, upravnega dogovora ali zakonodaje Unije. Javni subjekti s statusom opazovalca imenujejo svoje predstavnike.

3.   Opazovalcem in njihovim predstavnikom lahko predsedujoči dovoli sodelovanje v razpravah skupine in prispevanje strokovnega znanja, vendar nimajo glasovalne pravice in ne sodelujejo pri pripravi priporočil ali nasvetov skupine.

Člen 10

Poslovnik

Na predlog Generalnega direktorata za zdravje in varnost hrane in v dogovoru z njim skupina z navadno večino svojih članov sprejme poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine v skladu s horizontalnimi pravili.

Člen 11

Poslovna skrivnost in ravnanje s tajnimi podatki

Člani skupine in podskupin ter povabljeni strokovnjaki spoštujejo obveznost varovanja poslovne skrivnosti, ki v skladu s Pogodbama in njunimi izvedbenimi pravili velja za vse člane institucij in njihovo osebje, ter varnostne predpise Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov Unije iz sklepov Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (9) in 2015/444 (10). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

Člen 12

Preglednost

1.   Skupina in podskupine so vpisane v register strokovnih skupin.

2.   Kar zadeva sestavo skupine (strokovne skupine in njenih podskupin), se v registru strokovnih skupin objavijo naslednji podatki:

(a)

imena organov držav članic;

(b)

imena javnih subjektov, ki sodelujejo kot opazovalci.

3.   Vsi zadevni dokumenti, vključno z dnevnimi redi, zapisniki in pisnimi prispevki udeležencev, so na voljo bodisi v registru strokovnih skupin bodisi prek povezave z registra na posebno spletišče, kjer so te informacije objavljene. Do posebnih spletišč se lahko dostopa brez registracije uporabnikov ali kakršnih koli drugih omejitev. Zlasti dnevni red in drugi zadevni referenčni dokumenti se objavijo pravočasno pred sestankom, temu pa sledi pravočasna objava zapisnika. Izjeme glede objave so predvidene le v primeru, ko se šteje, da bi razkritje dokumenta oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 (11).

Člen 13

Sejnine

1.   Udeleženci, ki sodelujejo pri dejavnostih skupine in podskupin, za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja, ki udeležencem nastanejo pri opravljanju dejavnosti skupine in podskupin. Povračilo se izplača v skladu z veljavnimi določbami Komisije v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih službam Komisije v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

Člen 14

Razveljavitev

Sklep o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni in Sklep o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka se razveljavita.

Člen 15

Uporaba

Ta sklep se uporablja do 31. decembra 2023.

V Bruslju, 17. julija 2018

Za Komisijo

Vytenis ANDRIUKAITIS

Član Komisije


(1)  UL C 74, 8.3.2011, str. 4.

(2)  COM(2014) 215 final, 4.4.2014.

(3)  COM(2016) 739 final, 22.11.2016.

(4)  Uredba (EU) št. 282/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o vzpostavitvi tretjega programa za ukrepe Unije na področju zdravja (2014–2020) in razveljavitvi Sklepa št. 1350/2007/ES (UL L 86, 21.3.2014, str. 1).

(5)  Sklep Komisije C(2016) 3301 final z dne 30. maja 2016 o določitvi horizontalnih pravil o ustanovitvi in delovanju strokovnih skupin Komisije.

(6)  Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (UL L 8, 12.1.2001, str. 1).

(7)  Sklep Komisije z dne 30. julija 2013 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za redke bolezni in o razveljavitvi Sklepa št. 2009/872/ES (UL C 219, 31.7.2013, str. 4).

(8)  Sklep Komisije z dne 3. junija 2014 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka in o razveljavitvi Sklepa št. 96/469/ES (UL C 167, 4.6.2014, str. 4).

(9)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/443 z dne 13. marca 2015 o varnosti v Komisiji (UL L 72, 17.3.2015, str. 41).

(10)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).

(11)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 43).


Top