Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0996

    Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 996/2012 z  26. októbra 2012 , ktorým sa stanovujú osobitné podmienky týkajúce sa dovozu krmív a potravín pochádzajúcich alebo odosielaných z Japonska v nadväznosti na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime a ktorým sa zrušuje vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 284/2012 Text s významom pre EHP

    Ú. v. EÚ L 299, 27/10/2012, p. 31–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2014: This act has been changed. Current consolidated version: 02/06/2013

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/996/oj

    27.10.2012   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 299/31


    VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 996/2012

    z 26. októbra 2012,

    ktorým sa stanovujú osobitné podmienky týkajúce sa dovozu krmív a potravín pochádzajúcich alebo odosielaných z Japonska v nadväznosti na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime a ktorým sa zrušuje vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 284/2012

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (1), a najmä na jeho článok 53 ods. 1 písm. b) bod ii),

    keďže:

    (1)

    V článku 53 nariadenia (ES) č. 178/2002 sa stanovuje možnosť prijať v záujme ochrany verejného zdravia, zdravia zvierat alebo životného prostredia primerané mimoriadne opatrenia Únie v súvislosti s potravinami a krmivami dovážanými z tretej krajiny, ak sa riziko nedá uspokojivo zvládnuť prostredníctvom opatrení prijatých jednotlivými členskými štátmi.

    (2)

    V nadväznosti na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime z 11. marca 2011 bola Komisia informovaná, že hladiny rádionuklidov v určitých potravinárskych produktoch pochádzajúcich z Japonska prekročili účinné hladiny v potravinách platné v Japonsku. Takáto kontaminácia môže predstavovať ohrozenie pre verejné zdravie a zdravie zvierat v Únii a preto bolo prijaté vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 297/2011 z 25. marca 2011, ktorým sa stanovujú osobitné podmienky týkajúce sa dovozu krmív a potravín pochádzajúcich alebo odosielaných z Japonska v nadväznosti na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime (2). Uvedené nariadenie bolo nahradené vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 961/2011 (3), ktoré bolo neskôr nahradené vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 284/2012 (4).

    (3)

    Vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 284/2012 bolo viackrát zmenené a doplnené s cieľom zohľadniť vývoj situácie. Keďže v súčasnosti sú potrebné ďalšie zmeny a doplnenia, je vhodné nahradiť vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 284/2012 novým nariadením.

    (4)

    Existujúce opatrenia boli preskúmané s ohľadom na viac ako 26 000 údajov o výskyte rádioaktivity v krmivách a potravinách, ktoré predložili japonské úrady v súvislosti s druhým vegetačným obdobím po havárii.

    (5)

    Z uplatňovania ustanovení tohto nariadenia je vhodné vylúčiť osobné zásielky. Pokiaľ ide o krmivá a potraviny živočíšneho pôvodu, mal by sa uviesť odkaz na ustanovenia nariadenia Komisie (ES) č. 206/2009 z 5. marca 2009 o dovoze osobných zásielok výrobkov živočíšneho pôvodu do Spoločenstva a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 136/2004 (5). V prípade ostatných krmív a potravín by sa malo stanoviť, že zásielky sa môžu považovať za osobné zásielky iba vtedy, ak neslúžia na obchodné účely, ale sú určené súkromnej osobe na jej osobnú spotrebu alebo použitie.

    (6)

    Japonské orgány poskytli Komisii rozsiahle informácie o tom, že okrem už vyňatých alkoholických nápojov (saké, whisky a šoču) nevykazujú merateľnú hladinu rádioaktivity ani ďalšie alkoholické nápoje. Rafináciou a fermentáciou sa rádioaktivita v alkoholickom nápoji výrazne znižuje. Je preto vhodné vyňať určité ďalšie alkoholické nápoje z rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia, aby sa znížilo administratívne zaťaženie japonských orgánov a príslušných orgánov dovážajúcich členských štátov.

    (7)

    Údaje, ktoré predložili japonské orgány, poskytujú dôkaz, že pred vývozom do Únie už nie je potrebné vyžadovať odber vzoriek a analýzu krmív a potravín pochádzajúcich z prefektúr Jamanaši a Šizuoka na prítomnosť rádioaktivity. Požiadavka na odber vzoriek a analýzu by sa mala zachovať len v prípade čaju z prefektúry Šizuoka a húb z prefektúr Šizuoka a Jamanaši.

    (8)

    Keďže krmivá a potraviny s pôvodom v prefektúre Fukušima aj naďalej obsahujú nevyhovujúce alebo významné hladiny rádioaktivity, je vhodné zachovať existujúcu požiadavku na odber vzoriek a analýzu pred vývozom do Únie v prípade všetkých krmív a potravín pochádzajúcich z uvedenej prefektúry. Všeobecné výnimky, ako napr. pre alkoholické nápoje a osobné zásielky, by však v súvislosti s krmivami a potravinami mali platiť naďalej.

    (9)

    Pokiaľ ide o prefektúry Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Iwate, Čiba a Kanagawa, v prípade ktorých sa v súčasnosti vyžaduje odber a analýza vzoriek všetkých krmív a potravín pred vývozom do Únie, je vhodné uvedenú požiadavku obmedziť na huby, čaj, produkty rybolovu, určité jedlé divorastúce rastliny, určitú zeleninu, určité ovocie, ryžu, sójové bôby a z nich získané a spracované výrobky. Rovnaké požiadavky by mali platiť pre viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % zložky(-iek), v prípade ktorých sa pred vývozom do Únie vyžaduje predbežné skúšanie.

    (10)

    Kontroly vykonávané pri dovoze ukazujú, že japonské orgány vykonávajú osobitné podmienky stanovené právom Únie správne a viac ako rok nedošlo k ich nedodržaniu. Z toho dôvodu je vhodné znížiť periodicitu kontrol pri dovoze a predkladania výsledkov Komisii.

    (11)

    Ďalšie preskúmanie ustanovení by sa malo naplánovať na moment, keď budú k dispozícii výsledky odberu vzoriek a analýzy na prítomnosť rádioaktivity krmív a potravín z tretieho vegetačného obdobia po havárii, t. j. do 31. marca 2014. V prípade produktov, ktorých zber prebieha najmä v druhej časti druhého vegetačného obdobia, za ktoré preto ešte nie sú k dispozícii všetky údaje z druhého vegetačného obdobia, je vhodné naplánovať preskúmanie ustanovení do 31. marca 2013.

    (12)

    Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Rozsah pôsobnosti

    Toto nariadenie sa uplatňuje na krmivá a potraviny v zmysle článku 1 ods. 2 nariadenia Rady (Euratom) č. 3954/87 (6) pochádzajúce alebo odosielané z Japonska, s výnimkou:

    a)

    produktov, ktoré opustili Japonsko pred 28. marcom 2011;

    b)

    produktov, ktoré boli zozbierané/zožaté a/alebo spracované pred 11. marcom 2011;

    c)

    alkohoholických nápojov, ktoré patria pod kódy KN 2203 až 2208;

    d)

    osobných zásielok krmív a potravín živočíšneho pôvodu, na ktoré sa vzťahuje článok 2 nariadenia (ES) č. 206/2009;

    e)

    osobných zásielok krmív a potravín iných ako živočíšneho pôvodu, ktoré neslúžia na obchodné účely a sú určené súkromnej osobe len na jej osobnú spotrebu a použitie. V prípade pochybností dôkazné bremeno spočíva na príjemcovi zásielky.

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sú „prechodné opatrenia stanovené japonskými právnymi predpismi“ prechodné opatrenia, ktoré japonské orgány prijali 24. februára 2012, pokiaľ ide o maximálne hladiny sumy cézia-134 a cézia-137, ako sa stanovujú v prílohe III.

    „Zásielka“ je množstvo akýchkoľvek krmív alebo potravín tej istej triedy alebo opisu, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia, ku ktorým je priložený ten istý dokument (sú priložené tie isté dokumenty), prepravované rovnakým dopravným prostriedkom a pochádzajúce z tej istej prefektúry (tých istých prefektúr) Japonska v medziach povolených v prehlásení uvedenom v článku 5.

    Článok 3

    Dovoz do Únie

    Krmivá a potraviny (ďalej len „produkty“) uvedené v článku 1 sa môžu do Únie dovážať len vtedy, ak sú v súlade s týmto nariadením.

    Článok 4

    Maximálne hladiny cézia-134 a cézia-137

    1.   Produkty uvedené v článku 1 s výnimkou produktov uvedených v prílohe III sú v súlade s maximálnou hladinou pre sumu cézia-134 a cézia-137, ako sa stanovuje v prílohe II.

    2.   Produkty uvedené v prílohe III sú v súlade s maximálnou hladinou pre rádioaktívne cézium stanovenou v uvedenej prílohe.

    Článok 5

    Prehlásenie

    1.   Ku každej zásielke produktov uvedených v článku 1 je priložené platné prehlásenie vyhotovené a podpísané v súlade s článkom 6.

    2.   Prehlásenie uvedené v odseku 1 obsahuje:

    a)

    potvrdenie o tom, že produkty sú v súlade s právnymi predpismi platnými v Japonsku a

    b)

    údaj o tom, či produkty patria alebo nepatria do rozsahu pôsobnosti prechodných opatrení stanovených v japonských právnych predpisoch.

    3.   V prehlásení uvedenom v odseku 1 sa ďalej osvedčuje, že:

    a)

    produkt bol zozbieraný/zožatý a/alebo spracovaný pred 11. marcom 2011 alebo

    b)

    produkt iný ako čaj a huby pochádzajúce z prefektúry Šizuoka a iný ako huby pochádzajúce z prefektúry Jamanaši pochádza a odosiela sa z prefektúry inej ako Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate, alebo

    c)

    produkt pochádza a odosiela sa z prefektúr Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate, ale neuvádza sa v prílohe IV k tomuto nariadeniu (a preto sa nevyžaduje analýza pred dovozom), alebo

    d)

    produkt sa odosiela z prefektúr Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate, ale nepochádza zo žiadnej z uvedených prefektúr a počas prepravy nebol vystavený účinkom rádioaktivity, alebo

    e)

    k produktu je priložená analytická správa obsahujúca výsledky odberu vzoriek a analýzy, ak ide o čaj alebo huby pochádzajúce z prefektúry Šizuoka alebo o huby pochádzajúce z prefektúry Jamanaši, alebo z nich získaný produkt, alebo o kŕmne zmesi alebo viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % týchto produktov, alebo

    f)

    k produktu je priložená analytická správa obsahujúca výsledky odberu vzoriek a analýzy, ak produkt uvedený v prílohe IV k tomuto nariadeniu pochádza z prefektúr Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate alebo ide o kŕmne zmesi alebo viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % týchto produktov. Zoznamom produktov v prílohe IV nie sú dotknuté požiadavky nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 258/97 z 27. januára 1997 o nových potravinách a nových prídavných látkach (7), alebo

    g)

    k produktu je priložená analytická správa obsahujúca výsledky odberu vzoriek a analýzy, ak je pôvod produktu alebo zložiek, ktoré predstavujú viac ako 50 %, neznámy.

    4.   Odsek 3 písmeno f) sa uplatňuje aj na produkty ulovené alebo zozbierané/zožaté v pobrežných vodách prefektúr uvedených pod daným písmenom bez ohľadu na to, kde sa takéto produkty vyloďujú.

    Článok 6

    Vyhotovenie a podpísanie prehlásenia

    1.   Prehlásenie uvedené v článku 5 sa vyhotovuje podľa vzoru stanoveného v prílohe I.

    2.   V prípade produktov uvedených v článku 5 ods. 3 písm. a), b), c) alebo d) prehlásenie podpisuje oprávnený zástupca príslušného japonského orgánu alebo oprávnený zástupca inštancie schválenej príslušným japonským orgánom na základe poverenia a pod dohľadom príslušného japonského orgánu.

    3.   V prípade produktov uvedených v článku 5 ods. 3 písm. e), f) a g) prehlásenie podpisuje oprávnený zástupca príslušného japonského orgánu a prikladá sa k nemu analytická správa obsahujúca výsledky odberu vzoriek a analýzy.

    Článok 7

    Označovanie

    Každá zásielka produktov uvedených v článku 1 sa označuje kódom, ktorý sa uvádza na prehlásení uvedenom v článku 5 ods. 1, v analytickej správe uvedenej v článku 5 ods. 3, na zdravotnom osvedčení a na všetkých obchodných dokladoch priložených k zásielke.

    Článok 8

    Hraničné inšpekčné stanice a určené miesto vstupu

    Zásielky produktov uvedených v článku 1 okrem produktov patriacich do rozsahu pôsobnosti smernice Rady 97/78/ES (8) sa uvádzajú do Únie cez určené miesto vstupu v zmysle článku 3 písm. b) nariadenia Komisie (ES) č. 669/2009 (9) (ďalej len „určené miesto vstupu“).

    Článok 9

    Oznámenie vopred

    Prevádzkovatelia krmivárskych a potravinárskych podnikov alebo ich zástupcovia vopred oznamujú príslušným orgánom na hraničnej inšpekčnej stanici alebo na určenom mieste vstupu príchod každej zásielky produktov uvedených v článku 1, a to aspoň dva pracovné dni pred skutočným príchodom zásielky.

    Článok 10

    Úradné kontroly

    1.   Príslušné orgány hraničnej inšpekčnej stanice alebo určeného miesta vstupu vykonávajú:

    a)

    kontroly dokladov v prípade všetkých zásielok produktov uvedených v článku 1;

    b)

    fyzické kontroly a kontroly totožnosti vrátane laboratórnych analýz na prítomnosť cézia-134 a cézia-137 v prípade 5 % zásielok.

    2.   Zásielky sa až do získania výsledkov laboratórnej analýzy držia pod úradným dozorom, a to najviac päť pracovných dní.

    3.   V prípade, že výsledok laboratórnej analýzy preukáže, že záruky poskytnuté v prehlásení nie sú pravdivé, prehlásenie sa považuje za neplatné a zásielka krmív a potravín nie je v súlade s ustanoveniami tohto nariadenia.

    Článok 11

    Náklady

    Všetky náklady vyplývajúce z úradných kontrol uvedených v článku 10 a zo všetkých opatrení prijatých v dôsledku nesúladu s predpismi znášajú prevádzkovatelia krmivárskych a potravinárskych podnikov.

    Článok 12

    Prepustenie do voľného obehu

    Zásielky sa môžu prepustiť do voľného obehu iba pod podmienkou, že prevádzkovateľ krmivárskeho a potravinárskeho podniku alebo jeho zástupca predloží colným orgánom prehlásenie uvedené v článku 5 ods. 1, ktoré:

    a)

    riadne potvrdil príslušný orgán na hraničnej inšpekčnej stanici alebo na určenom mieste vstupu a

    b)

    poskytuje dôkaz o tom, že sa uskutočnili úradné kontroly uvedené v článku 10, ktorých výsledky boli uspokojivé.

    Článok 13

    Produkty nespĺňajúce predpisy

    Produkty, ktoré nespĺňajú ustanovenia tohto nariadenia, sa neuvádzajú na trh. Takéto produkty sa bezpečným spôsobom zlikvidujú alebo vrátia do krajiny pôvodu.

    Článok 14

    Správy

    Členské štáty každé tri mesiace informujú Komisiu prostredníctvom systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) o všetkých získaných výsledkoch analýz. Takáto správa sa predkladá počas mesiaca nasledujúceho po každom štvrťroku.

    Článok 15

    Zrušenie

    Vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 284/2012 sa zrušuje.

    Odkazy na zrušené nariadenie sa považujú za odkazy na toto nariadenie.

    Článok 16

    Prechodné opatrenie

    Odchylne od článku 3 sa produkty uvedené v článku 1 môžu dovážať do Únie, ak sú v súlade s vykonávacím nariadením (EÚ) č. 284/2012 a ak:

    a)

    produkty opustili Japonsko pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia alebo

    b)

    je k produktom priložené prehlásenie v súlade s uvedeným vykonávacím nariadením (EÚ) č. 284/2012, ktoré bolo vydané pred 1. novembrom 2012, a produkty opustili Japonsko pred 1. decembrom 2012.

    Článok 17

    Nadobudnutie účinnosti a obdobie uplatňovania

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od dátumu nadobudnutia účinnosti do 31. marca 2014.

    Toto nariadenie sa preskúma pred 31. marcom 2013, pokiaľ ide o produkty, ktorých zber prebieha najmä od augusta do novembra, a pokiaľ ide o ryby a produkty rybolovu.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 26. októbra 2012

    Za Komisiu

    predseda

    José Manuel BARROSO


    (1)  Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ L 80, 26.3.2011, s. 5.

    (3)  Ú. v. EÚ L 252, 28.9.2011, s. 10.

    (4)  Ú. v. EÚ L 92, 30.3.2012, s. 16.

    (5)  Ú. v. EÚ L 77, 24.3.2009, s. 1.

    (6)  Ú. v. ES L 371, 30.12.1987, s. 11.

    (7)  Ú. v. ES L 43, 14.2.1997, s. 1.

    (8)  Ú. v. ES L 24, 30.1.1998, s. 9.

    (9)  Ú. v. EÚ L 194, 25.7.2009, s. 11.


    PRÍLOHA I

    Prehlásenie na účely dovozu do Únie

    … (Produkt a krajina pôvodu)

    Identifikačný kód šarže … Číslo prehlásenia …

    Podľa ustanovení vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 996/2012, ktorým sa stanovujú osobitné podmienky, ktorými sa riadi dovoz krmív a potravín pochádzajúcich alebo odoslaných z Japonska v nadväznosti na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime,

    (oprávnený zástupca uvedený v článku 6 ods. 2 alebo 3 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 996/2012)

    PREHLASUJE, že …

    … (produkty uvedené v článku 1)

    tejto zásielky zloženej z: …

    … (opis zásielky, produktu, počet a druh balení, hrubá alebo čistá hmotnosť),

    naložené v … (miesto nakládky)

    dňa … (dátum nakládky)

    spoločnosťou … (identifikácia prepravcu),

    prepravované do … (miesto a krajina určenia),

    pochádzajúce z prevádzky …

    … (názov a adresa prevádzky),

    sú v súlade s právnymi predpismi platnými v Japonsku, pokiaľ ide o maximálne hladiny pre sumu cézia-134 a cézia-137.

    PREHLASUJE, že zásielka obsahuje krmivá alebo potraviny,

    ktoré nepatria do rozsahu pôsobnosti prechodných opatrení stanovených v japonských právnych predpisoch (pozri prílohu III k vykonávacie nariadeniu (EÚ) č. 996/2012), pokiaľ ide o maximálnu hladinu pre sumu cézia-134 a cézia-137;

    ktoré patria do rozsahu pôsobnosti prechodných opatrení stanovených v japonských právnych predpisoch (pozri prílohu III k vykonávacie nariadeniu (EÚ) č. 996/2012), pokiaľ ide o maximálnu hladinu pre sumu cézia-134 a cézia-137.

    PREHLASUJE, že zásielka obsahuje

    krmivá alebo potraviny, ktoré boli zozbierané/zožaté a/alebo spracované pred 11. marcom 2011;

    krmivá alebo potraviny, ktoré pochádzajú a boli odoslané z prefektúry inej ako Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate, iné ako čaj a huby pochádzajúce z prefektúry Šizuoka a iné ako huby pochádzajúce z prefektúry Jamanaši;

    krmivá a potraviny, ktoré boli odoslané z prefektúr Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate, no nepochádzajú zo žiadnej z uvedených prefektúr a počas prepravy neboli vystavené účinkom rádioaktivity;

    krmivá a potraviny neuvedené v prílohe IV k vykonávacie nariadeniu (EÚ) č. 996/2012, ktoré pochádzajú a boli odoslané z prefektúr Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate;

    čaj alebo huby alebo kŕmne zmesi alebo viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % týchto produktov, ktoré pochádzajú z prefektúry Šizuoka a boli z nich odobraté vzorky dňa … (dátum), ktoré boli podrobené laboratórnej analýze dňa …

    (dátum) v …

    (názov laboratória) s cieľom stanoviť hladinu rádionuklidov cézia-134 a cézia-137. Analytická správa je priložená.

    huby alebo kŕmne zmesi alebo viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % týchto produktov, ktoré pochádzajú z prefektúry Jamanaši a boli z nich odobraté vzorky dňa … (dátum), ktoré boli podrobené laboratórnej analýze dňa …

    (dátum) v …

    (názov laboratória) s cieľom stanoviť hladinu rádionuklidov cézia-134 a cézia-137. Analytická správa je priložená.

    krmivá alebo potraviny uvedené v prílohe IV k vykonávacie nariadeniu (EÚ) č. 996/2012 alebo kŕmne zmesi alebo viaczložkové potraviny s obsahom viac ako 50 % týchto produktov, ktoré pochádzajú z prefektúr Fukušima, Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa a Iwate a boli z nich odobraté vzorky dňa … (dátum), ktoré boli podrobené laboratórnej analýze dňa … (dátum) v … (názov laboratória) s cieľom stanoviť hladinu rádionuklidov cézia-134 a cézia-137. Analytická správa je priložená.

    krmivá a potraviny neznámeho pôvodu alebo s obsahom viac ako 50 % zložky(-iek) neznámeho pôvodu, z ktorých boli odobraté vzorky dňa … (dátum), ktoré boli podrobené laboratórnej analýze dňa … (dátum) v … (názov laboratória) s cieľom stanoviť hladinu rádionuklidov cézia-134 a cézia-137. Analytická správa je priložená.

    V … dňa …

    Pečiatka a podpis oprávneného zástupcu uvedeného v článku 6 ods. 2 alebo 3 vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 996/2012,

    Časť, ktorú musí vyplniť príslušný orgán na hraničnej inšpekčnej stanici (HIS) alebo na určenom mieste vstupu

    Zásielka bola prijatá na predloženie colným úradom na účely prepustenia do voľného obehu v Únii.

    Zásielka NEBOLA prijatá na predloženie colným úradom na účely prepustenia do voľného obehu v Únii.

    (príslušný orgán, členský štát)

    dátum

    pečiatka

    podpis


    PRÍLOHA II

    Maximálne hladiny pre potraviny  (1) (Bq/kg) stanovené v japonských právnych predpisoch

     

    Potraviny pre dojčatá a malé deti

    Mlieko a mliečne nápoje

    Iné potraviny s výnimkou - minerálnej vody a podobných nápojov - čaju pripravovaného z nefermentovaných lístkov

    Minerálna voda a podobné nápoje a čaj pripravovaný z nefermentovaných lístkov

    Suma cézia-134 a cézia-137

    50 (2)

    50 (2)

    100 (2)

    10 (2)


    Maximálne hladiny pre krmivá  (3) (Bq/kg) stanovené v japonských právnych predpisoch

     

    Krmivá určené pre hovädzí dobytok a kone

    Krmivá určené pre ošípané

    Krmivá určené pre hydinu

    Krmivá pre ryby (5)

    Suma cézia-134 a cézia-137

    100 (4)

    80 (4)

    160 (4)

    40 (4)


    (1)  V prípade sušených produktov, ktoré sú určené na spotrebu v rehydratovanom stave, sa maximálna hladina vzťahuje na rekonštituovaný produkt pripravený na spotrebu.

    V prípade sušených húb sa uplatňuje rekonštitučný faktor 5.

    V prípade čaju sa maximálna hladina uplatňuje na odvar pripravený z čajových lístkov. Faktor spracovania pre sušený čaj je 50 a preto sa prostredníctvom maximálnej hladiny 500 Bq/kg pre sušené čajové lístky zabezpečí, aby hladina v pripravenom čajovom odvare neprekračovala maximálnu hladinu 10 Bq/kg.

    (2)  S cieľom zabezpečiť konzistentnosť s maximálnymi hladinami, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú v Japonsku, tieto hodnoty dočasne nahrádzajú hodnoty stanovené v nariadení Rady (Euratom) č. 3954/87.

    (3)  Maximálna hladina sa týka krmiva s obsahom vlhkosti 12 %.

    (4)  S cieľom zabezpečiť konzistentnosť s maximálnymi hladinami, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú v Japonsku, táto hodnota dočasne nahrádza hodnotu stanovenú v nariadení Komisie (Euratom) č. 770/90 (Ú. v. ES L 83, 30.3.1990, s. 78).

    (5)  S výnimkou krmív pre okrasné ryby.


    PRÍLOHA III

    Prechodné opatrenia stanovené v japonských právnych predpisoch platné v zmysle tohto nariadenia

    a)

    Mlieko a mliečne výrobky, minerálna voda a podobné nápoje, ktoré boli vyrobené a/alebo spracované pred 31. marcom 2012 neobsahujú rádioaktívne cézium nad hladinou 200 Bq/kg. Ostatné potraviny s výnimkou ryže, sójových bôbov a z nich spracovaných produktov, ktoré sú vyrobené a/alebo spracované pred 31. marcom 2012, neobsahujú rádioaktívne cézium nad hladinou 500 Bq/kg.

    b)

    Výrobky z ryže, ktoré boli vyrobené a/alebo spracované pred 30. septembrom 2012, neobsahujú rádioaktívne cézium nad hladinou 500 Bq/kg.

    c)

    Sójové bôby zožaté a uvedené na trh pred 31. decembrom 2012 neobsahujú rádioaktívne cézium nad hladinou 500 Bq/kg.

    d)

    Výrobky zo sójových bôbov, ktoré boli vyrobené a/alebo spracované pred 31. decembrom 2012, neobsahujú rádioaktívne cézium nad hladinou 500 Bq/kg.


    PRÍLOHA IV

    Krmivá a potraviny, v prípade ktorých sa pred vývozom do Únie vyžaduje odber vzoriek a analýza na prítomnosť cézia-134 a cézia-137

    a)

    produkty pochádzajúce z prefektúry Fukušima:

    všetky produkty so zohľadnením výnimiek stanovených v článku 1 tohto nariadenia.

    b)

    produkty pochádzajúce z prefektúry Šizuoka:

    čaj a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 09022101 20 a 2202 90 10,

    huby a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 51, 0709 59, 0710 80 61, 0710 80 69, 0711 51 00, 0711 59, 0712 31, 0712 32, 0712 33, 0712 39, 2003 10, 2003 90 a 2005 99 80.

    c)

    produkty pochádzajúce z prefektúry Jamanaši:

    huby a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 51, 0709 59, 0710 80 61, 0710 80 69, 0711 51 00, 0711 59, 0712 31, 0712 32, 0712 33, 0712 39, 2003 10, 2003 90 a 2005 99 80.

    d)

    produkty pochádzajúce z prefektúr Gunma, Ibaraki, Točigi, Miyagi, Saitama, Tokio, Čiba, Kanagawa alebo Iwate:

    čaj a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0902, 2101 20 a 2202 90 10,

    huby a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 51, 0709 59, 0710 80 61, 0710 80 69, 0711 51 00, 0711 59, 0712 31, 0712 32, 0712 33, 0712 39, 2003 10, 2003 90 a 2005 99 80,

    ryby a produkty rybolovu, ktoré patria pod kódy KN 0302, 0303, 0304, 0305, 0306, 0307 a 0308 (1),

    ryža a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 1006, 1102 90 50, 1103 19 50, 1103 20 50, 1104 19 91, 1104 19 99, 1104 29 17, 1104 29 30, 1104 29 59, 1104 29 89, 1104 30 90, 1901, 1904 10 30, 1904 20 95, 1904 90 10 a 1905 90 (1),

    sójové bôby a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 1201 90, 1208 10, 1507 (1),

    fazuľa Adzuki, ktorá patrí pod kódy KN 0708 20, 0713 32 00, a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 1106 10 (1),

    čučoriedky a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0810 40 30, 0810 40 50, 0811 90 50, 0811 90 70, 0812 90 40, 0813 40 95,

    ginkové orechy, ktoré patria pod kód KN 0802 90 85, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95,

    japonské marhule, ktoré patria pod kód KN 0809 40 05, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95,

    citrusové ovocie, ktoré patrí pod kód KN 0805, kôra alebo šupka z citrusových plodov, ktoré patria pod kód 0814 00 00, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 25, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    japonské tomely, ktoré patria pod kód KN 0810 70 00, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    granátové jablká, ktoré patria pod kód KN 0810 90 75, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    akébia päťpočetná (Akebia quinata), ktoré patria pod kód KN 0810 90 75, a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    jadrové ovocie (Chaenomeles), ktoré patrí pod kód KN 0810 90 75, a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    asimina trojlaločná (Asimina triloba), ktorá patrí pod kód KN 0810 90 75, a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    hrušky, ktoré patria pod kód KN 0808 30 10, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 30 (1),

    gaštany, ktoré patria pod kódy KN 0802 41 00 a 0802 42 00, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    vlašské orechy, ktoré patria pod kódy KN 0802 31 00 a 0802 32 00, a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN ako napr. 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98, 0813 40 95 (1),

    ašitaba (Angelica keiskei) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    deväťsil japonský (fuki) (Petasites japonicus) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 and 0712 90,

    japonský zázvor (Zingiber mioga), ktorý patrí pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90, 0712 90, a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 2008 99 49, 2008 99 67,

    jedlé časti druhov Aralia a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    bambusové výhonky (Phyllostacys pubescens) a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90, 0712 90, 2004 90 a 2005 91,

    papradie orličie (Pteridium aquilinum) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    jedlé časti japonského chrenu alebo wasabi (Wasabia japonica) a z nich spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90, 0712 90 a 0910 99,

    halucha jávska (Oenanthe javanica) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    sečuánske korenie (Zanthoxylum piperitum), ktoré patrí pod kód KN 0910 99;

    osmunda japonská (Osmunda japonica) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    košiabura (výhonky Eleuterococcus sciadophylloides) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    momidžigasa (Parasenecio delphiniifolius) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    perovník pštrosí (Matteuccia struthioptheris) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    funkia (Hosta Montana) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    uwabamisó (Elatostoma umbellatum var. majus) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90,

    cesnak hadí (Allium victorialis subsp. Platyphyllum) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0703 10, 0710 80, 071190071220 a 0712 90,

    pichliač (Cirsium japonicum) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90 (1),

    jobusumasó (honma) (Cacalia hastata ssp orientalis) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90 (1),

    Synurus pungens (ojamabokuči) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90 (1),

    praslička roľná (Equisetum arvense) a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90 a 0712 90 (1),

    Actinidia polygama a z nej spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0810 90 75, 0811 90 19, 0811 90 39, 0811 90 95, 0812 90 98 a 0813 40 95 (1),

    kolokázia (Colocasia esculenta) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kód KN 0714 40 (1),

    jakon (Smallanthus sonchifolius) a z neho spracované produkty, ktoré patria pod kódy KN 0709 99, 0710 80, 0711 90, 0712 90 a 0714 90 (1),

    e)

    viaczložkové produkty s obsahom viac ako 50 % produktov uvedených v písmenách a), b), c) a d) tejto prílohy.


    (1)  Zoznam týchto produktov sa preskúma pred 31. marcom 2013 s ohľadom na výsledky analýz získané v období od septembra 2012 do decembra 2012.


    Top