Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011L0097

Direktiva Sveta 2011/97/EU z dne 5. decembra 2011 o spremembah Direktive 1999/31/ES v zvezi s posebnimi merili za skladiščenje kovinskega živega srebra, ki se šteje za odpadek

UL L 328, 10.12.2011, p. 49–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2011/97/oj

10.12.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 328/49


DIREKTIVA SVETA 2011/97/EU

z dne 5. decembra 2011

o spremembah Direktive 1999/31/ES v zvezi s posebnimi merili za skladiščenje kovinskega živega srebra, ki se šteje za odpadek

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1102/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o prepovedi izvoza kovinskega živega srebra in nekaterih spojin in zmesi živega srebra ter varnem skladiščenju kovinskega živega srebra (1), zlasti člena 4(3) Uredbe, ter Direktive Sveta 1999/31/ES z dne 26. aprila 1999 o odlaganju odpadkov na odlagališčih, zlasti člena 16 Direktive,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (ES) št. 1102/2008 določa, da se kot izjema od člena 5(3)(a) Direktive 1999/31/ES (2) kovinsko živo srebro, ki se šteje za odpadek, lahko v ustreznem zaprtem sistemu začasno skladišči dlje kot eno leto ali trajno skladišči na določenih vrstah odlagališč.

(2)

Skladiščenje kovinskega živega srebra, ki se šteje za odpadek, že ureja zakonodaja Unije o ravnanju z odpadki.

(3)

Za skladiščenje kovinskega živega srebra, ki se šteje za odpadek, do največ enega leta veljajo zahteve za dovoljenje iz člena 23 Direktive 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o odpadkih (3).

(4)

Določbe Direktive 1999/31/ES in Odločbe Sveta 2003/33/ES z dne 19. decembra 2002 o določitvi meril in postopkov za sprejemanje odpadkov na odlagališčih na podlagi člena 16 in Priloge II k Direktivi 1999/31/ES (4) se uporabljajo za objekte, v katerih se kovinsko živo srebro v skladu s členom 3(1) Uredbe (ES) št. 1102/2008 skladišči dlje kot eno leto.

(5)

To zlasti pomeni, da morajo imeti vsi objekti, v katerih se kovinsko živo srebro skladišči dlje kot eno leto, dovoljenje v skladu s členi 7, 8 in 9 Direktive 1999/31/ES ter da zanje veljajo zahteve glede nadzora in spremljanja iz člena 12 navedene direktive, v primeru podzemnega skladiščenja pa tudi zahteve glede ocene varnosti v skladu z Dodatkom A Odločbe 2003/33/ES.

(6)

Poleg tega za te objekte veljajo splošne določbe o vodenju evidenc iz Direktive 2008/98/ES.

(7)

Za objekte za začasno nadzemno skladiščenje v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 1102/2008 se poleg tega uporabljajo določbe Direktive Sveta 96/82/ES z dne 9. decembra 1996 o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi (5).

(8)

Vendar te določbe ne obravnavajo v celoti posebnih značilnosti kovinskega živega srebra, zato so potrebne dodatne zahteve.

(9)

Te dodatne zahteve bi morale upoštevati raziskovalne dejavnosti o možnostih varnega odstranjevanja, vključno s strjevanjem kovinskega živega srebra. Pri razvoju okolju prijaznih možnosti za strjevanje je bil dosežen napredek, vendar je še prezgodaj, da bi odločali o njihovi izvedljivosti v velikem obsegu.

(10)

Za določitev zanesljivih in znanstveno utemeljenih zahtev glede trajnega skladiščenja so potrebne dodatne ocene o dolgoročnem obnašanju kovinskega živega srebra pri podzemnem skladiščenju. Zahteve iz te direktive bi morale biti zato omejene na začasno skladiščenje in se šteje, da so ustrezne in da predstavljajo najboljše razpoložljive tehnologije za varno skladiščenje kovinskega živega srebra za časovno obdobje do pet let.

(11)

Direktivo 1999/31/ES bi zato bilo treba ustrezno spremeniti.

(12)

Odbor iz člena 16 Direktive 1999/31/ES ni dal svojega mnenja. Zato je primerno, da Svet sprejme to direktivo –

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

Priloge I, II in III k Direktivi 1999/31/ES se spremenijo, kot je določeno v Prilogi k tej direktivi.

Člen 2

1.   Države članice sprejmejo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, do 15. marca 2013. Komisiji takoj sporočijo besedilo navedenih predpisov.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.   Države članice sporočijo Komisiji besedilo glavnih določb nacionalne zakonodaje, ki jih sprejmejo na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 3

Ta direktiva začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 4

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 5. decembra 2011

Za Svet

Predsednik

W. PAWLAK


(1)  UL L 304, 14.11.2008, str. 75.

(2)  UL L 182, 16.7.1999, str. 1.

(3)  UL L 312, 22.11.2008, str. 3.

(4)  UL L 11, 16.1.2003, str. 27.

(5)  UL L 10, 14.1.1997, str. 13.


PRILOGA

Priloge I, II in III k Direktivi 1999/31/ES se spremenijo, kot sledi:

1.

Prilogi I se doda naslednji oddelek:

„8.   Začasno skladiščenje kovinskega živega srebra

Za namene začasnega skladiščenja kovinskega živega srebra za dlje kot eno leto se uporabljajo naslednje zahteve:

kovinsko živo srebro se skladišči ločeno od drugih odpadkov,

posode se skladiščijo v zbiralnih bazenih s primerno prostornino za zadrževanje količine skladiščenega živega srebra, ki so ustrezno premazani, tako da nimajo razpok in špranj ter so neprepustni za kovinsko živo srebro,

skladiščni prostor ima primerne umetne ali naravne pregrade za varovanje okolja pred emisijami živega srebra in primerno prostornino za zadrževanje skupne količine skladiščenega živega srebra,

tla skladiščnega prostora so prekrita s tesnilnimi masami, odpornimi na živo srebro. Zagotovljen je naklon z zbiralnikom,

skladiščni prostor je opremljen s protipožarnim sistemom,

skladišče je urejeno na način, ki omogoča enostaven dostop do vseh posod.“;

2.

Prilogi II se doda naslednji oddelek:

„6.   Posebne zahteve za kovinsko živo srebro

Za namene začasnega skladiščenja kovinskega živega srebra za dlje kot eno leto se uporabljajo naslednje zahteve:

A.

Sestava živega srebra

Kovinsko živo srebro ustreza naslednjim specifikacijam:

vsebnost živega srebra presega 99,9 % masnega deleža,

ni nečistoč, ki bi lahko povzročile korozijo ogljikovega ali nerjavečega jekla (npr. raztopina dušikove kisline, raztopine kloridnih soli).

B.

Zadrževanje

Posode za skladiščenje kovinskega živega srebra so odporne na korozijo in udarce. Zvarjenim posodam se je treba zato izogniti. Posode ustrezajo zlasti naslednjim specifikacijam:

material posode: ogljikovo jeklo (najmanj ASTM A36) ali nerjaveče jeklo (AISI 304, 316L),

posode ne prepuščajo plina in tekočine,

zunanji del posode je odporen na skladiščne pogoje,

model posode mora uspešno prestati preskus s padcem in preskuse tesnosti, ki so opisani v poglavjih 6.1.5.3 in 6.1.5.4 Priporočil ZN o prevozu nevarnega blaga: Priročnik preskusov in meril.

Posoda se napolni do največ 80 % prostornine, s čimer se zagotovi, da je na voljo zadosten kalo in da raztezanje tekočine zaradi visoke temperature ne povzroči niti puščanja niti trajne deformacije posode.

C.

Postopki za prevzem

Sprejemljive so samo posode s potrdilom o upoštevanju zahtev, navedenih v tem oddelku.

Postopki za prevzem ustrezajo naslednjim zahtevam:

sprejemljivo je samo kovinsko živo srebro, ki izpolnjuje zgoraj navedena minimalna merila za prevzem,

pred skladiščenjem se posode vizualno pregledajo. Poškodovane, puščajoče ali korozivne posode niso sprejemljive,

posode imajo trajno vtisnjeno oznako, ki obsega njihovo identifikacijsko številko, material izdelave, maso prazne posode, referenco proizvajalca in datum izdelave,

na posode je trajno pritrjena ploščica z identifikacijsko številko potrdila.

D.

Potrdilo

Potrdilo iz pododdelka C vsebuje naslednje elemente:

naziv in naslov proizvajalca odpadkov,

naziv in naslov odgovornega za polnitev,

kraj in datum polnitve,

količino živega srebra,

čistost živega srebra in po potrebi opis nečistoč, vključno z razčlenjenim poročilom,

potrditev, da se posode uporabljajo izključno za prevoz/skladiščenje živega srebra,

identifikacijske številke posod,

morebitne posebne pripombe.

Potrdila izda proizvajalec odpadkov ali, v njegovi odsotnosti, oseba, ki je odgovorna za ravnanje z njimi.“;

3.

Prilogi III se doda naslednji oddelek:

„6.   Posebne zahteve za kovinsko živo srebro

Za namene začasnega skladiščenja kovinskega živega srebra za dlje kot eno leto se uporabljajo naslednje zahteve:

A.

Zahteve glede spremljanja, nadzora in izrednih dogodkov

V skladiščni prostor se namesti sistem za neprekinjeno spremljanje emisij živosrebrne pare z občutljivostjo najmanj 0,02 mg živega srebra/m3. Senzorji so nameščeni pri tleh in pri stropu. Sistem vključuje sistem za optični in zvočni alarm. Vzdrževalna dela na sistemu se opravljajo letno.

Skladiščni prostor in posode pooblaščena oseba vizualno pregleda najmanj enkrat mesečno. Ob zaznavi uhajanja upravljavec nemudoma sprejme vse potrebne ukrepe za preprečitev morebitnih emisij živega srebra v okolje in ponovno vzpostavitev varnega skladiščenja živega srebra. Vsako uhajanje se obravnava kot povzročanje pomembnih škodljivih posledic za okolje v skladu s členom 12(b).

Načrti ukrepov za primer izrednega dogodka in zadostna ustrezna zaščitna oprema za ravnanje s kovinskim živim srebrom so dostopni na kraju samem.

B.

Vodenje evidenc

Vsi dokumenti, ki vsebujejo podatke iz oddelka 6 Priloge II in iz točke A tega oddelka, vključno s potrdilom, ki je priloženo posodi, in evidenco o zmanjševanju zalog in odpremah kovinskega živega srebra po njegovem začasnem skladiščenju ter namembnem kraju in načrtovani obdelavi, se hranijo najmanj tri leta po koncu skladiščenja.“.


Top