Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62022CN0234

    Zadeva C-234/22: Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Tallinna Halduskohus (Nemčija) 4. aprila 2022 – Roheline Kogukond MTÜ, Eesti Metsa Abiks MTÜ, Päästame Eesti Metsad MTÜ und Sihtasutus Keskkonnateabe Ühendus/Keskkonnaagentuur

    UL C 237, 20.6.2022, p. 39–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.6.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 237/39


    Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Tallinna Halduskohus (Nemčija) 4. aprila 2022 – Roheline Kogukond MTÜ, Eesti Metsa Abiks MTÜ, Päästame Eesti Metsad MTÜ und Sihtasutus Keskkonnateabe Ühendus/Keskkonnaagentuur

    (Zadeva C-234/22)

    (2022/C 237/50)

    Jezik postopka: estonščina

    Predložitveno sodišče

    Tallinna Halduskohus

    Stranke v postopku v glavni stvari

    Tožeče stranke: Roheline Kogukond MTÜ, Eesti Metsa Abiks MTÜ, Päästame Eesti Metsad MTÜ und Sihtasutus Keskkonnateabe Ühendus

    Tožena stranka: Keskkonnaagentuur

    Vprašanja za predhodno odločanje

    1.

    Ali je treba podatke, kot so podatki o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov v postopku v glavni stvari, opredeliti kot informacije o okolju v smislu člena 2(1)(a) ali (b) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju (1)?

    2.

    Če je odgovor na prvo vprašanje, da gre za informacije o okolju: Ali je treba v tem primeru člen 4(1)(d) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju razlagati tako, da gradivo v pripravi ali nedokončani dokumenti in podatki zajemajo tudi podatke o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov?

    Ali je treba člen 4(2)(a) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju razlagati tako, da je pogoj iz te določbe – da je ustrezna zaupnost zakonsko predvidena – izpolnjen, kadar zahteva po zaupnosti ni zakonsko predvidena za konkretno vrsto informacij, ampak na podlagi razlage izhaja iz določbe splošnega akta, kot je zakon o javnih informacijah ali zakon o državnih statistikah?

    Ali mora biti, da se lahko uporablja člen 4(2)(b) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju, ugotovljeno, da bi razkritje zahtevanih informacij dejansko negativno vplivalo na mednarodne odnose države, ali zadostuje ugotovitev, da bi obstajalo tveganje za take negativne vplive?

    Ali razlog „varstvo (zadevnega) okolja“ iz člena 4(2)(h) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju upravičuje omejitev dostopa do informacij o okolju zaradi zagotovitve zanesljivosti državne statistike?

    3.

    Če je odgovor na prvo vprašanje, da podatki, kot so podatki o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov v postopku v glavni stvari, niso informacije o okolju, ali je treba v tem primeru zahtevo za informacije, ki se nanaša na take podatke, šteti za zahtevo za dostop do informacij na podlagi člena 2(1)(b) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju, ki jo je treba obravnavati na podlagi člena 8(2)?

    4.

    Če je odgovor na tretje vprašanje pritrdilen: ali je treba podatke, kot so podatki o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov v postopku v glavni stvari, šteti za informacije o metodah analize, vzorčenja in predpriprave vzorcev, ki se uporabljajo pri pripravi informacij, v smislu člena 8(2) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju?

    5.

    Če je odgovor na četrto vprašanje pritrdilen: ali je mogoče dostop do takih informacij, ki izhaja iz člena 8(2) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju, iz kakršnega koli pomembnega razloga, ki izhaja iz nacionalnega prava, omejiti?

    Ali je mogoče zavrnitev razkritja informacij na podlagi člena 8(2) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju omiliti z drugimi ukrepi, na primer ukrepi, s katerimi se dostop do zahtevanih informacij zagotovi raziskovalnim in razvojnim ustanovam ali računskemu sodišču zaradi revizije?

    6.

    Ali je mogoče zavrnitev razkritja podatkov, kot so podatki o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov v postopku v glavni stvari, utemeljiti s ciljem zagotovitve kakovosti informacij o okolju v smislu člena 8(1) Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju?

    7.

    Ali pravna podlaga za razkritje podatkov o lokaciji stalnih opazovalnih površin za statistični popis gozdov izhaja iz uvodne izjave 21 Direktive o dostopu javnosti do informacij o okolju?


    (1)  Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 15, zvezek 7, str. 375).


    Top