Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52025DC0045

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2025 Skupaj naprej: drznejša, enostavnejša in hitrejša Unija

COM/2025/45 final

Strasbourg, 11.2.2025

COM(2025) 45 final

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Delovni program Komisije za leto 2025













Skupaj naprej: drznejša, enostavnejša in hitrejša Unija




































































































































































































„Največje izzive naše dobe – od varnosti, podnebnih sprememb do konkurenčnosti – lahko rešujemo le skupaj. Ob vsem tem menim, da mora Evropa izbrati svojo najboljšo možnost: Unijo.“ – Predsednica Komisije Ursula von der Leyen, 18. julija 2024

1.Za močno in enotno Evropo

V času, ki ga za Evropejce in Evropejke zaznamujejo velika nestabilnost in velika pričakovanja, bodo odločitve, ki jih bo Unija sprejela letos, verjetno oblikovale Evropo v prihodnjih desetletjih. To odraža nestabilnosti in negotovosti, s katerimi se sooča Evropa in so jih junija lani mnoge volivke in volivci v rekordnem številu izrazili na volitvah v Evropski parlament. Kaže na obseg generacijskih izzivov, s katerimi se soočamo. Obenem pa kaže tudi, kako lahko drznejša, enostavnejša in hitrejša Unija, ki uporablja svojo velikost, moč in vrednote, dejansko vpliva na življenja ljudi, tako s tem, da jih podpira danes, kot s tem, da pripravlja varnejšo, blaginje polnejšo in bolj zdravo prihodnost za naslednje generacije.

Okoliščine tega delovnega programa zaznamuje vrsta medsebojno povezanih izzivov. Konkurenčnost evropskega gospodarstva je treba okrepiti zaradi povečane gospodarske konkurence in groženj za na pravilih temelječi red. Ker se evropska podjetja danes soočajo z izzivi, kot so nelojalna konkurenca, visoki stroški energije, pomanjkanje delovne sile in spretnosti ter ovire za dostop do kapitala, in da bi dosegli dolgoročni cilj Evrope, da do leta 2050 postane prva podnebno nevtralna celina, moramo odpraviti strukturne ovire za konkurenčnost EU. Podjetja ter državljani in državljanke pa želijo tudi pravila, ki jih je enostavneje upoštevati, in ukrepe, ki omogočajo hitrejše spremembe.

Geopolitična nestabilnost in ruska vojna agresija proti Ukrajini sta občutno preoblikovali evropsko varnostno okolje. Nedovoljene migracije še vedno vzbujajo skrb, pri čemer morajo ljudje zaupati, da bodo njihove vlade in institucije učinkovito obvladovale razmere, ter obenem priznati, da je treba pomanjkanje strokovno usposobljene delovne sile reševati tudi z delovnimi migracijami. Podnebne spremembe imajo jasen in vse resnejši vpliv na vsakdanje življenje državljank in državljanov ter podjetij po vsej Evropi, na kar kažejo številni ekstremni vremenski dogodki, ki so v zadnjih letih prizadeli našo celino. Naše družbe je treba okrepiti in nenehno vzdrževati kakovost življenja, od naše prehranske in energetske varnosti do našega naravnega okolja. Temeljne vrednote, na katerih sloni naša Unija, vključno z našo demokracijo, so ogrožene in obstajajo jasni dokazi o tujem vmešavanju.

Vse to potrjuje, da so izzivi, s katerimi se sooča Evropa, preveliki, da bi se z njimi lahko spoprijeli posamično. Priložnosti so prevelike, da bi jih lahko zgrabili sami. Samo močna in enotna Unija lahko zagotovi, da bo Evropa še naprej dosegala rezultate doma ter širila svoj vpliv in interese v svetu. Ta enotnost varuje naše evropske vrednote, spodbuja demokracijo, solidarnost in enakost ter zagotavlja socialno pravično celino, kjer nihče ne bo prezrt.

To je vodilo tega prvega delovnega programa Komisije v novi sestavi. Okvir zanj predstavljajo politične usmeritve in poslanice, ki jih je predsednica Ursula von der Leyen poslala vsem članicam in članom kolegija, v njem pa so opisane glavne pobude, ki jih bo Komisija sprejela v prvem letu svojega mandata. Osredotočen je na drzne ukrepe za krepitev naše varnosti, blaginje in demokracije ter za odzivanje na vprašanja, ki so Evropejcem in Evropejkam najpomembnejša. Odraža potrebo, ki so jo izrazili državljanke in državljani ter podjetja, da bi Evropa ukrepala in komunicirala hitreje in enostavneje ter da se zagotovi čim hitrejši učinek naših predlogov v podporo ljudem in za okrepitev našega socialnega tržnega gospodarstva.

Potreba po povečanju naložb v naše prednostne naloge bo vplivala na celotno delo kolegija, predlog za nov dolgoročni proračun pa bo določil okvir, kako bo to mogoče doseči. Sprejeli bomo ukrepe za pripravo na večjo Unijo in okrepili prizadevanja za podporo državam kandidatkam skozi celotni proces na podlagi dosežkov do njihovega pristopa. Zaradi konfliktov in pretresov v današnjem svetu se je povečalo tudi zavedanje, da je večja Unija močnejša Unija, s čimer je naša celina varnejša, naš trg konkurenčnejši in evropska demokracija trdneje zasidrana.

2.Poenostavitev pravil in učinkovito izvajanje

EU je že dolgo središče industrije in inovacij z značilnim socialnim tržnim gospodarstvom. Za spodbujanje konkurenčnosti, blaginje in odpornosti v EU so v sporočilu, priloženem temu delovnemu programu, predstavljeni vizija in orodja za načrt izvajanja in poenostavitve. Oblikovali bomo močna partnerstva s podjetji in deležniki ter tako preučili zasnovo in uporabo naše zakonodaje, da bi dosegli racionalizacijo predpisov in učinkovitejše izvajanje politik, kar bo koristilo predvsem malim in srednjim podjetjem (MSP).

V tem delovnem programu je predstavljen prvi sklop zbirnih predlogov, ki bodo poenostavili različne zakonodajne akte, ter rekordno število pobud, v katerih je močno prisoten vidik poenostavljanja. Predlogi in pobude bodo prispevali k doseganju cilja zmanjšanja upravnih bremen za vsaj 25 % in za vsaj 35 % za MSP. Vključuje tudi letni načrt ocen in preverjanj primernosti, da se zagotovi kontinuiteta poenostavitev in zmanjševanja bremen.

Zbirni predlogi, ki bodo sprejeti v naslednjih korakih, se bodo nanašali na prednostne sektorje, na katere so opozorili deležniki in so navedeni v Draghijevem poročilu. V njih bodo prizadevanja usmerjena v zagotavljanje skladnosti, ustvarjanje zagona in s tem čim večjo poenostavitev z reševanjem posledic medsebojnega vplivanja različnih zakonodajnih aktov. Komisija bo zlasti predlagala racionalizacijo in poenostavitev poročanja o trajnostnosti, skrbnega pregleda glede trajnostnosti in taksonomije ter ustvarila novo kategorijo malih podjetij s srednje veliko tržno kapitalizacijo, za katero bodo veljale prilagojene zahteve. Drugi ukrepi bodo olajšali izvajanje programa InvestEU in Evropskega sklada za strateške naložbe, tudi s poenostavitvijo poročanja in okrepitvijo naložb.

Pospešili bomo naša prizadevanja v smeri digitalnega regulativnega okolja in predlagali odpravo neučinkovitih zahtev po uporabi papirne oblike v zakonodaji o izdelkih ter zasledovali sinergije in doslednost v pravilih o varstvu podatkov in kibernetski varnosti. Ukrepi za poenostavitev v zvezi s skupno kmetijsko politiko in drugimi področji politike, ki vplivajo na kmete, bodo dodatno odpravljali vire zapletenosti in prevelikega upravnega bremena za nacionalne uprave in kmete. Preučili bomo nadaljnje predloge za poenostavitev, vključno z možnostjo zbirnega predloga za področje obrambe, da bi pripomogli k doseganju naložbenih ciljev, ki bodo določeni v beli knjigi, in omogočili razcvet inovativnih podjetij.

Poleg zbirnih predlogov so tudi druge pobude namenjene poenostavitvi zakonodaje, da bi racionalizirali izdajanje dovoljenj in odobritev ter zahteve glede poročanja, pa tudi olajšali naložbe v Evropi. To na primer vključuje akt o pospeševanju razogljičenja industrije, ki bo podpiral energijsko intenzivne industrijske panoge.

Letni načrt ocen in preverjanj primernosti nam bo omogočil kritičen pregled možnosti za poenostavitev, konsolidacijo in kodifikacijo pravnega reda EU ter iskanje priložnosti za zmanjšanje stroškov v okviru našega testiranja izjemnih situacij. Tudi ocena programov in skladov v okviru večletnega finančnega okvira bo priložnost za presojo, kako zmanjšati bremena, povezana s finančnimi programi EU.

Da se zagotovi pravilno delovanje zakonodaje in politik EU, je poleg poenostavitve ključno tudi njihovo učinkovito izvajanje. Komisija bo sodelovala z Evropskim parlamentom, Svetom, organi držav članic na vseh ravneh in deležniki, da bi preprečila čezmerno prenašanje zakonodaje, poenostavila pravila in učinkoviteje izvajala politike. Zato bodo morale vse institucije odločno prevzeti odgovornost za ambiciozen načrt izvajanja in poenostavitve.

Da bi spodbudili občutek skupne odgovornosti vseh institucij za boljše izvajanje pravil in politik, bodo vsi komisarji in komisarke pristojnim odborom Evropskega parlamenta in sestavam Sveta predstavili letna poročila o napredku pri izvrševanju in izvajanju.

Sodelovanje z deležniki in izvajalci dejavnosti bo temelj pristopa Komisije k uspešnemu izvajanju pravil EU. Redni dialogi o izvajanju komisarjev in komisark z deležniki bodo nudili priložnosti za oceno napredka, opredelitev področij, ki jim je treba nameniti pozornost, ter zbiranje povratnih informacij o tem, kaj deluje in kaj ne.

Kadar preventivni ukrepi in sodelovanje z državami članicami ne zadostujejo za preprečevanje kršitev prava EU, bo Komisija še naprej neomajno začenjala postopke za ugotavljanje kršitev. Ob več kot 1 500 postopkih za ugotavljanje kršitev, ki trenutno potekajo, je to delo še vedno ključno za zagotavljanje enotne uporabe in izvrševanja prava EU v vseh državah članicah.

3.Uresničevanje našega načrta za evropsko moč in enotnost 

3.1.Nov načrt za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope

Evropa je že dolgo središče industrije, inovacij in podjetništva ter se ponaša z vrhunskimi raziskovalci in univerzami, cvetočimi malimi podjetji in stabilnim pravnim okvirom. Vendar svetovna tekma za doseganje podnebne nevtralnosti in vodilno vlogo pri razvoju tehnologij, ki bodo oblikovale svetovno gospodarstvo v prihodnjih desetletjih, prinaša velike izzive. Strukturna vprašanja še vedno ovirajo konkurenčnost Evrope, saj se podjetja soočajo z nestabilnim svetovnim okoljem, za katerega so značilni nelojalna konkurenca, nestabilne dobavne verige, naraščajoči stroški energije, pomanjkanje delovne sile in spretnosti ter omejen dostop do kapitala. V boju proti temu bo kompas za konkurenčnost skozi celoten mandat usmerjal naša prizadevanja za povečanje konkurenčnosti Evrope, kar je ena glavnih prednostnih nalog te Komisije.

Evropski enotni trg bo osrednji del naše prihodnje konkurenčnosti. Enotni trg, ki je eden največjih dosežkov EU, poganja gospodarsko rast, evropskim podjetjem ter potrošnicam in potrošnikom pa olajšuje vsakodnevno življenje. S strategijo za enotni trg bomo predstavili novo horizontalno strategijo za posodobljen enotni trg. Začrtala bo jasno pot k nadaljnjemu olajšanju čezmejnega opravljanja storitev in zagotavljanja blaga. Strategija bo obravnavala tudi celovito izvajanje obstoječih pravil in odpravo ovir za povečanje potenciala konkurenčnih podjetij EU. Močan enotni trg zahteva tudi pravično in učinkovito mobilnost delovne sile po vsej Uniji. Obenem bo zgodnje in postopno vključevanje držav kandidatk v dele enotnega trga okrepilo evropske vrednostne verige in olajšalo proces konvergence.

Osredotočili se bomo zlasti na nova in rastoča podjetja, da bi rešili vprašanja, ki vplivajo na zagonska podjetja EU in podjetja EU v razširitveni fazi, vključno z dostopom do financiranja in infrastrukture, vstopanjem na nove trge, pridobivanjem podatkov in privabljanjem potrebnih talentov. S tem delom bomo pripravili podlago za akt o inovacijah, ki ga bo Komisija predlagala pozneje v mandatu. Da bi podprla inovativna podjetja pri vlaganju in delovanju na enotnem trgu, ne da bi se ta soočala s 27 različnimi pravnimi ureditvami, si bo Komisija prizadevala za vzpostavitev 28. pravne ureditve, da bi poenostavila veljavna pravila in zmanjšala stroške neuspeha, vključno z vsemi ustreznimi vidiki prava gospodarskih družb, insolvenčnega, delovnega in davčnega prava.

V središču sodelovalnega načrta za razogljičenje, trajnostnost in konkurenčnost je čisti industrijski dogovor. V tej pobudi bodo začrtane naše nujne, kratkoročne strategije za podporo in ustvarjanje optimalnih pogojev, da bi industrija ob hkratnem razogljičenju ponovno postala konkurenčna. Evropi bo pomagala doseči cilje evropskega zelenega dogovora in hkrati izboljšala dostop do cenovno dostopne energije, ustvarila vodilne trge ter spodbudila povpraševanje po krožnih materialih, izdelkih in storitvah ter njihovo ponudbo, pa tudi okrepila gospodarsko varnost. Poleg tega bomo predlagali akcijski načrt za cenovno dostopnejšo energijo za Evropo, ki bo napajala izvajanje dogovora o čisti industriji. Razvili bomo tudi nov okvir državne pomoči, da bi pospešili uvajanje energije iz obnovljivih virov, okrepili razogljičenje industrije in zagotovili zadostne proizvodne zmogljivosti za čiste tehnologije. Okrepili bomo tudi naložbe v čisto energijo, tudi s sprostitvijo zasebnega kapitala.

Ta prizadevanja bodo povezana s celovitim sklopom ukrepov za energetsko povezovanje kot odgovor na potrebo Evrope po nadgradnji in digitalizaciji omrežne infrastrukture s posebnim poudarkom na elektroenergetskem omrežju. V okviru njih se bodo preučile metode za razogljičenje evropskih sistemov ogrevanja in hlajenja ter vključevanje državljank in državljanov in skupnosti kot ključnih udeleženk in udeležencev energetskega prehoda. Sprejeli bomo tudi časovni načrt za prenehanje uvoza ruske energije, da bi dodatno zmanjšali našo odvisnost in postopoma v celoti ustavili uvoz ruske energije. Komisija bo predlagala tudi usmeritveni jedrski program za leto 2025 in strateški načrt za evropsko industrijsko zavezništvo za male modularne reaktorje, da bi podprla njihov pospešen razvoj.

Del čistega industrijskega dogovora bo tudi zagotavljanje, da bodo ključne industrijske panoge v Evropi bolj krožne in trajnostne, hkrati pa olajšati upravljanje in zmanjšati stroške izpolnjevanja obveznosti, da se poveča konkurenčnost. Sveženj za kemijsko industrijo bo okrepil konkurenčnost kemijske industrije EU in zagotovil enostavnejšo ureditev za registracijo, evalvacijo in avtorizacijo kemikalij ter jasnost glede tako imenovanih večnih kemikalij. Ciljno usmerjena revizija pravil EU o kemikalijah (uredba REACH) bo prispevala k poenostavitvi pravil za kemijsko industrijo, ne da bi bila pri tem ogrožena varnost in varstvo okolja.

Da bi se olajšal prepotrebni dostop do naložbenih priložnosti in možnosti financiranja, bo unija prihrankov in naložb prinesla pomemben načrt ukrepov za vzpostavitev pravega notranjega trga kapitala, ki bo finančnim institucijam pomagal doseči zadosten obseg in povečati konkurenčnost na svetovnem trgu, hkrati pa pomembno prispeval k izpolnjevanju doslej največjih potreb po financiranju v EU. Vključeval bo pregled okvira za listinjenje, namenjenega spodbujanju zasebnega financiranja in nadaljnji krepitvi konkurenčnosti. Poleg tega bomo z orodjem za usklajevanje konkurenčnosti, ki bo dopolnjevalo evropski semester, za boljše uresničevanje naših prednostnih nalog uskladili reforme in naložbe, tako zasebne kot javne, na nacionalni ravni in ravni EU.

Čisti industrijski dogovor bo tesno povezan tudi s predlaganim ciljem 90-odstotnega zmanjšanja emisij do leta 2040, ki bo vključen v evropska podnebna pravila. Pred konferenco COP30, ki bo novembra 2025 v Belemu v Braziliji, bomo določili našo globalno podnebno in energetsko vizijo.

Komisija si bo prizadevala za uporabo evropskih bioznanosti za spodbujanje inovacij na področju biotehnologije, združevanje virov, odpravo regulativnih ovir, izkoriščanje celotnega potenciala podatkov in umetne inteligence ter spodbujanje uvajanja novosti. Uspešno biogospodarstvo, ki bo gradilo na tem tehničnem znanju in izkušnjah, bo ključno za ohranjanje vodilnega položaja industrije EU in povečanje odpornosti naše industrije na izzive podnebnih sprememb, izgube biotske raznovrstnosti in onesnaževanja. Strategija za biogospodarstvo bo spodbujala bolj krožno in trajnostno proizvodnjo, uporabo in porabo bioloških virov za hrano, materiale, energijo in storitve.

Hrbtenica uspešnega gospodarstva in močne industrije bo dobro delujoč, trajnosten prometni sistem, ki bo kos izzivom prihodnosti in bo omogočal nemoten potek prevoza izdelkov z različnimi načini prevoza in prek meja. Komisija bo predstavila naložbeni načrt za trajnostni promet, strateški okvir za podporo proizvodnji in distribuciji trajnostnih goriv za uporabo v prometu. Vključeval bo ukrepe za podporo pospešenemu uvajanju polnilne in oskrbovalne infrastrukture ter namenska partnerstva s tretjimi državami za zeleno trgovino in naložbe, ki se bodo nanašala na obnovljiva in nizkoogljična goriva za uporabo v prometu.

Najpomembnejši predpogoj za uspešno digitalno gospodarstvo je zanesljiva in visokozmogljiva digitalna infrastruktura. Zato bo akt o digitalnih omrežjih ustvaril priložnosti za čezmejno delovanje omrežij in ponujanje storitev, povečal konkurenčnost sektorja in izboljšal usklajevanje glede spektra.

Skupaj z izboljšanim dostopom do podatkov, podprtim z aktom o razvoju računalništva v oblaku in umetne inteligence, si bomo prizadevali tudi za čim boljše izkoriščanje priložnosti, ki jih ponuja umetna inteligenca. To bo cilj akcijskega načrta za celino umetne inteligence, ki bo zajemal tovarne umetne inteligence, ki bodo spodbujale konkurenčne ekosisteme umetne inteligence v Evropi, ter strategijo za uporabo umetne inteligence. S strategijo EU za kvantno tehnologijo, ki ji bo sledil akt o kvantni tehnologiji, bomo ostali med vodilnimi na svetu v tem kritičnem sektorju, zaščitili strateška sredstva, interese, avtonomijo in varnost ter preprečili strateško odvisnost od virov, ki niso iz EU. Strategija bo prispevala k izgradnji lastnih zmogljivosti za raziskave in razvoj kvantnih tehnologij ter proizvodnjo naprav in sistemov, ki temeljijo na njih.

Z evropsko podjetniško denarnico bomo za podjetja poenostavili izmenjave z drugimi podjetji in državnimi upravami. Poleg omogočanja varne izmenjave podatkov bi podjetniška denarnica omogočila nove poslovne priložnosti za ponudnike storitev zaupanja.

Vesoljske operacije so ključnega pomena za naše povezano gospodarstvo, vključno z inovativnimi storitvami, kot sta spremljanje okolja in podnebja. Za vzpostavitev okvira EU, ki bo urejal ravnanje evropskih vesoljskih upravljavcev ter zagotavljal stabilno, predvidljivo in konkurenčno poslovno okolje, bomo predlagali akt o vesolju. Obravnaval bo tudi vse večje vprašanje vesoljskih odpadkov in vpliv vesoljskih dejavnosti na okolje. Sprejeli bomo tudi ukrepe za boljše izkoriščanje prednosti vesoljskega gospodarstva.

3.2.Nova doba evropske obrambe in varnosti

Geopolitični dogodki v zadnjem času ponovno poudarjajo, da je treba zaščititi evropsko varnost, da bi zagotovili mir, stabilnost in blaginjo naših gospodarstev in družbe. Krepitev pripravljenosti Evrope na krize in obrambne pripravljenosti je zato nujna, saj se EU in njene države članice soočajo z večdimenzionalnimi, kompleksnimi in čezmejnimi grožnjami in krizami. Ruska vojna agresija proti Ukrajini predstavlja eksistencialno grožnjo evropski varnosti, naša podpora Ukrajini pa mora ostati neomajna. Evropa mora imeti sredstva, da se brani in varuje ter odvrne morebitne nasprotnike – ne moremo sprejeti tveganja, da ne bi bili pripravljeni ali da bi bili preveč odvisni od drugih. Vzpostaviti moramo pravo obrambno unijo EU s konkurenčno obrambno industrijo. Evropa mora vlagati več, vlagati bolje, vlagati skupaj in vlagati v Evropo. Tesno bomo sodelovali z Natom in drugimi tesnimi partnerji ter spodbujali naložbe za okrepitev naše obrambne industrijske baze in infrastrukture za dvojno rabo. Skupaj z visokim predstavnikom bomo predlagali belo knjigo o prihodnosti evropske obrambe, da bi začeli široko posvetovanje o vzpostavitvi okvira Unije za potrebe po naložbah v obrambo in kritične obrambne zmogljivosti ter o možnostih financiranja.

Naj gre za področja od varnosti in gospodarske stabilnosti do podnebja, tehnologije in javnega zdravja, ne moremo se več zgolj odzivati na krize, ko se te zgodijo. Evropo moramo opolnomočiti, da bo lahko bolje predvidela krize, jih preprečevala in se nanje pripravila. Ko se pojavijo nove svetovne grožnje in negotovosti, ki so pogosto hibridne, bo strategija za Unijo pripravljenosti na podlagi posebnega poročila Saulija Niinistöja služila kot podlaga za močnejšo, bolje pripravljeno in odpornejšo Unijo. Dopolnjevala jo bodo prizadevanja za podporo zdravstvenim protiukrepom proti grožnjam javnemu zdravju in strategija EU za ustvarjanje zalog, oboje z namenom izboljšanja naše pripravljenosti in odzivanja na čezmejne grožnje. Z aktom o kritičnih zdravilih bomo zmanjšali odvisnost od kritičnih zdravil in sestavin, za katere obstaja le nekaj proizvajalcev ali držav dobaviteljic.

Za odpravljanje vse bolj zapletenih in čezmejnih varnostnih groženj, s katerimi se sooča Evropa, bo v okviru nove evropske strategije notranje varnosti predstavljen celovit sklop ukrepov za predvidevanje groženj ter krepitev odpornosti in zmogljivosti EU za preprečevanje novih in obstoječih kaznivih dejanj in groženj ter odzivanje nanje. Direktiva o trgovini s strelnim orožjem bo zagotovila skupne kazenskopravne standarde za nedovoljeni promet z orožjem, nova pravila o predhodnih sestavinah za prepovedane droge pa bodo zmanjšala njihovo razpoložljivost za proizvodnjo prepovedanih drog in povečala učinkovitost nadzornih ukrepov. Za soočanje s spreminjajočimi se grožnjami bo Komisija pripravila nadaljnje predloge za boljšo zaščito in krepitev odpornosti fizične in digitalne infrastrukture.  Na podlagi našega akcijskega načrta za kibernetsko varnost bolnišnic in izvajalcev zdravstvenih dejavnosti bomo prispevali k zmogljivosti za preprečevanje kibernetskih incidentov na tem izjemno občutljivem področju. Ukrepali bomo tudi za boljšo zaščito naše podvodne infrastrukture, zlasti telekomunikacijskih kablov, ki so bistven del naše kritične digitalne infrastrukture in so vse pogosteje izpostavljeni hibridnim grožnjam.

Vizumska politika EU ima poleg svoje vloge pri spodbujanju mobilnosti tudi pomemben geopolitični vpliv. Zato si bomo v naši vizumski politiki prizadevali za uresničevanje interesov EU v vse bolj zapletenem globalnem okolju.

Okrepili bomo prizadevanja za izvajanje pakta o migracijah in azilu, za kar so potrebni usklajeni in učinkoviti ukrepi za zagotavljanje trdnega in pravičnega pristopa, ki zagotavlja varnost meja EU ter hitrejše azilne postopke in postopke vračanja, hkrati pa odpravlja temeljne vzroke migracij in zagotavlja varstvo temeljnih pravic. Za to bo potrebno tudi tesno in stalno sodelovanje prek celovitih partnerstev z vzhodnimi in južnimi sosedami, ki bo pripomoglo k preprečevanju nezakonitih migracij. V povezavi s tem bo naša prva petletna evropska strategija za migracije in azil določila strateški in v prihodnost usmerjen okvir za nadaljnje delo v okviru pakta, ki bo temeljil na celovitih nacionalnih strategijah držav članic EU na področju migracij in azila. Hkrati se moramo boriti proti mrežam za tihotapljenje migrantov in tako preprečevati nadaljnjo izgubo življenj. Potrebni so tudi strožji in učinkovitejši postopki vračanja za osebe, ki nimajo zakonite pravice do prebivanja v EU, s čimer se bo dopolnjevalo sodelovanje s partnerji iz tretjih držav za okrepitev ponovnega sprejema. Kot dopolnitev pakta bomo predstavili nov skupni pristop k vračanju z novim zakonodajnim okvirom za pospešitev in poenostavitev postopka vračanja poleg sodelovanja s partnerji iz tretjih držav za okrepitev ponovnega sprejema. S tem novim pristopom se bo v celoti izkoristil tudi potencial digitalizacije.

3.3.Podpora ljudem ter krepitev naših družb in socialnega modela

Edinstven in močno cenjen evropski socialni model je družbeni temelj in konkurenčna prednost. Vendar so ga krize v zadnjem času postavile pod vprašaj, saj so povečale življenjske stroške, stanovanjske stroške in različne oblike neenakosti. To stanje še poslabšujejo hitri tehnološki premiki, demografske spremembe in sektorski prehodi, ki so v teku. Zato se bo ta Komisija osredotočila predvsem na krepitev socialne pravičnosti. Z varovanjem našega socialnega modela in zagotavljanjem pravičnosti v gospodarstvu, ki gre skozi preobrazbo, lahko spodbujamo blaginjo ter izkoristimo priložnosti, ki jih ponujata zeleni in digitalni prehod.

Od leta 2017 načela evropskega stebra socialnih pravic usmerjajo prizadevanja za reševanje skupnih izzivov na področju zaposlovanja, spretnosti in socialnih vprašanj. Ta načela so se z namenskim akcijskim načrtom in krovnimi cilji za leto 2030 preoblikovala v oprijemljive ukrepe. Ključno je, da nadaljnje izvajanje obravnavamo prednostno, zato bomo prizadevanja okrepili z novim akcijskim načrtom za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic.

Za zagotovitev pravičnega čistega, digitalnega in socialnega prehoda ter v skladu z zavezo z vrha socialnih partnerjev v Val Duchessu in tristransko deklaracijo za dinamičen evropski socialni dialog bomo skupaj z evropskimi sindikati in delodajalci sklenili nov pakt za socialni dialog. Obenem se bomo še naprej posvetovali s socialnimi partnerji o vseh vprašanjih, ki so zanje pomembna. Komisija je zavezana tudi nadaljnji krepitvi udeležbe mladih in zagotavljanju, da so pogledi mladih vključeni v pripravo politik. Z vrsto dialogov o mladinski politiki in drugimi pobudami se bodo uvidi, ki jih prispevajo mladi, upoštevali pri oblikovanju politik EU.

Da bi čim bolje izkoristili evropske kulturne in ustvarjalne sektorje, ki so med najbolj dinamičnimi in konkurenčnimi sektorji našega gospodarstva, bomo razvili okvir za izkoriščanje različnih razsežnosti naše kulture in kulturne dediščine.

V spreminjajočem se svetu moramo za vse delavce in delavke zagotoviti izobraževanje in usposabljanje, ki ga potrebujejo. Unija spretnosti bo odpravila vrzeli v spretnostih in delovni sili ter zagotovila, da bodo imela naša podjetja dostop do usposobljene delovne sile, ki je potrebna za dvig njihove produktivnosti in konkurenčnosti. Zagotovila bo tudi, da bodo naši sistemi izobraževanja in usposabljanja imeli ustrezna orodja za pripravo Evropejcev in Evropejk vseh generacij na hitro spreminjajočo se prihodnost, in sicer z visokokakovostnim in vključujočim izobraževanjem, usposabljanjem in vseživljenjskim učenjem. Hkrati si bomo prizadevali zagotavljati kakovostna delovna mesta z dostojnimi delovnimi pogoji, visokimi standardi zdravja in varnosti ter kolektivnimi pogajanji.

Potrošniki in potrošnice imajo ključno vlogo v našem socialnem tržnem gospodarstvu, saj prispevajo k trajnostni rasti in bolj konkurenčnemu enotnemu trgu. Prelomna zakonodaja, sprejeta v zadnjem času, kot sta akta o digitalnih storitvah in digitalnih trgih, je pozitivno vplivala na varstvo potrošnikov. Vendar si moramo še naprej prizadevati za odpravljanje pomanjkljivosti, varstvo ranljivih potrošnic in potrošnikov ter zagotavljanje izvrševanja. Naslednja agenda za potrošnike za obdobje 2025–2030 bo vključevala nov akcijski načrt za potrošnike na enotnem trgu, ki bo zagotovil uravnotežen pristop, ki varuje potrošnice in potrošnike, ne da bi podjetja preobremenil z birokracijo.

3.4.Ohranjanje kakovosti življenja: kmetijstvo, prehranska varnost, voda in narava

 
Evropa potrebuje zanesljivo in cenovno dostopno oskrbo s kakovostno lokalno hrano, ki se proizvaja na socialno in okoljsko trajnosten način, kmetom zagotavlja pravičen in zadosten dohodek, zagotavlja dolgoročno konkurenčnost evropskega kmetijstva ter spoštuje in varuje naše naravno okolje.

Na podlagi rezultatov strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva v EU se bo z vizijo za kmetijstvo in prehrano zagotovil stabilen okvir za kmete in začrtal časovni načrt za ključne strateške predloge. Vizija bo nudila tudi dolgoročno perspektivo za nosilce dejavnosti, vključno s kmeti, ribiči, MSP in drugimi akterji v prehranski verigi.

Oceani in morja imajo pomembno vlogo za blaginjo, trajnostnost in varnost Evrope, vključno z njihovo edinstveno sposobnostjo uravnavanja podnebja kot največji ponor ogljika na planetu. Ukrepi za ohranitev naših oceanov so življenjskega pomena tako za današnji čas kot za prihodnje generacije. Pakt za oceane bo vzpostavil enoten referenčni okvir za vse politike v zvezi z oceani in določil celosten pristop k oceanom v vseh njihovih razsežnostih. 

Trajnostno upravljanje voda je eden največjih izzivov, s katerimi se soočamo v zvezi z vplivom podnebnih sprememb. Poplave in suše postajajo stalnica, kot kažejo tragični dogodki, ki so v zadnjih letih prizadeli Evropo. Kar zadeva odpornost v zvezi z vodo, bomo uporabili pristop od izvira do morja in upoštevali zelo raznolike izzive v naših regijah in sektorjih, da bi zagotovili ustrezno upravljanje vodnih virov, odpravo pomanjkanja in onesnaževanja ter povečali konkurenčnost naše vodne industrije.

3.5.Zaščita naše demokracije in ohranjanje naših vrednot

Evropska unija temelji na demokraciji, pravni državi in temeljnih pravicah. Vendar jih v današnjem razdrobljenem in polariziranem svetu ne smemo jemati za samoumevne. Naša skupna odgovornost je, da nenehno branimo, varujemo in gojimo naše temeljne vrednote. Zato bo Komisija poglobila in okrepila svoja prizadevanja za soočanje z izzivi za naš demokratični sistem, pri čemer bo zagotavljala spoštovanje pravne države v vseh državah članicah in gradila vključujočo družbo, ki bodo vsem omogočala, da v celoti izkoristijo svoj potencial. V zvezi s tem bo Komisija še naprej sodelovala z državami članicami na področju pravne države in nadalje razvijala letno poročilo za spremljanje stanja pravne države, da bo vključevalo vidike enotnega trga.

Demokracije v Evropski uniji in po svetu so ogrožene zaradi naraščanja ekstremizma, groženj novinarjem in novinarkam, vmešavanja v volitve, širjenja manipulativnih informacij in različnih oblik hibridnih groženj. To še poslabšuje digitalizacija, ki omogoča izjemno hitro širjenje napačnih informacij. Namen ščita za demokracijo bo odgovarjati na spreminjajočo se naravo groženj za našo demokracijo in volilne procese. Organizacije civilne družbe imajo pomembno vlogo pri zaščiti naših demokratičnih sistemov in institucij, ta Komisija pa bo okrepila svoja prizadevanja za podporo, zaščito in opolnomočenje civilne družbe.

Evropa je dosegla zgodovinski napredek na področju enakosti spolov, od preglednosti plačil in uravnotežene zastopanosti spolov v upravnih odborih družb do usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja ter ustreznih minimalnih plač. Vendar je treba storiti več. Z načrtom za pravice žensk pred mednarodnim dnevom žena 2025 se bo potrdila naša neomajna zavezanost na področju pravic in načel.

Za diskriminacijo na podlagi spola, invalidnosti, spolne usmerjenosti ali rase v naši družbi ni prostora, vendar je za številne ljudi v Evropi vsakodnevna resničnost. Enakost bomo vključili v vse politike in predstavili novi strategiji za enakost LGBTIQ oseb in za boj proti rasizmu.

3.6.Globalna Evropa: izkoriščanje naše moči in partnerstev

V globalnem okviru, v katerem je na pravilih temelječi mednarodni red pod vse večjim pritiskom, mora biti EU odločnejša pri uresničevanju svojih strateških interesov. To vključuje zaščito naše trgovinske in gospodarske odprtosti, ki je ključna za evropsko blaginjo, ter zagotavljanje celovite ponudbe EU v digitalnem okolju. Naša najpomembnejša prednostna naloga bo stati ob strani Ukrajini, dokler bo to potrebno, in si prizadevati za njeno svobodo, kar zadeva spričo ruske vojne agresije. To se bo zgodilo zlasti z nadaljevanjem prizadevanj v smeri stabilne in varne prihodnosti Ukrajine v okviru razširjene Unije.

Prihodnost bližnjevzhodne in severnoafriške regije se zdaj piše na novo. EU mora prispevati k temu procesu ter ostaja zavezana pravičnemu, celovitemu in trajnemu miru na Bližnjem vzhodu, ki bo temeljil na rešitvi dveh držav. Nadaljevali bomo svoje delo v tej smeri. EU mora okrepiti tudi sodelovanje z Libanonom, Jordanijo, Irakom, Egiptom in rdečemorskimi državami ter graditi na že doseženem napredku v okviru strateškega partnerstva med EU in Zalivom. Zgraditi moramo novo partnerstvo s Sirijo in ponovno preučiti strategijo za Iran.

Pakt za Sredozemlje bo namenjen krepitvi sodelovanja v regiji in spodbujanju vzajemno koristnih partnerstev za obe strani Sredozemskega morja. Pri tem bo usmerjen v ljudi in osredotočen na trajnostne naložbe, gospodarsko stabilnost, ustvarjanje delovnih mest, energijo, trajnostno upravljanje virov, povezljivost, varnost ter migracije in mobilnost na podlagi skupnih interesov in vrednot.

Podobno je za okrepitev stabilnosti in odpornosti potreben nov strateški pristop k črnomorski regiji.

Skupaj z Indijo kot ključno partnerico v Aziji si bomo prizadevali za novo strateško agendo EU-Indija. Po obisku komisarskega kolegija v Indiji na začetku njegovega mandata bo ta nova agenda zagotovila celosten pristop k opredelitvi področij skupnega strateškega interesa in pobud, ki bodo pomagale zaščititi te interese v skladu s skupnimi prednostnimi nalogami. 

S prehodom strategije Global Gateway iz zagonske v razširitveno fazo z mobilizacijo zasebnega financiranja za trajnostne naložbe v partnerskih državah želimo okrepiti našo zmogljivost za strateške naložbe v partnerskih državah, zlasti z opredelitvijo posameznih ukrepov politike, ki jih je mogoče uporabiti na ravni EU za odpravo ovir za trajnostno financiranje v državah z nizkimi in srednjimi dohodki. Poleg tega bomo v širšem političnem okviru ocenili, kako najbolje reševati nestabilnost držav in razmer znotraj sedanjih razpoložljivih proračunskih okvirov z usklajevanjem politik in uporabo vseh ustreznih obstoječih instrumentov.

3.7.Skupno doseganje ciljev in priprava naše Unije na prihodnost

Unija se je v zadnjih petih letih podala na pot ambiciozne preobrazbe, ob tem pa premagovala krize, ki zaznamujejo generacijo, od pandemije COVID-19 do ruske vojne agresije proti Ukrajini in z njo povezanih gospodarskih posledic. EU je sprejela prelomno zakonodajo za napredek pri dvojnem prehodu in krepitev svoje odpornosti. Zdaj pa je bistveno dati prednost izvajanju in zagotoviti, da bo Unija pripravljena na prihodnost, tako finančno kot institucionalno, na podlagi okrepljenih odnosov z institucijami EU.

Komisija bo predstavila nov dolgoročni proračun EU (večletni finančni okvir), ki bo bolj usklajen z našimi prednostnimi nalogami in cilji ter usmerjen v področja, kjer je ukrepanje EU najbolj potrebno, in sicer na prožen način. Njegovo delovanje bo enostavnejše in imel bo večji učinek, pri čemer bomo naš proračun bolje uporabljali za spodbujanje nadaljnjega nacionalnega, zasebnega in institucionalnega financiranja.

Približno 21 let po največjem valu širitve moramo ob uresničevanju vizije krepitve naše Unije s pristopnim procesom, ki temelji na dosežkih, poskrbeti, da bomo pripravljeni na večjo Unijo. Na podlagi izkušenj iz predhodnih širitev je EU zdaj bolje pripravljena za zagotavljanje, da bo širitev spodbudila napredek in da se EU s širitvijo poglobi. S predširitvenimi pregledi politik se bodo nadalje ocenile posledice in učinki širitve na vse politike EU, opredelile vrzeli v politikah, določili ukrepi za spreminjanje izzivov v priložnosti ter preučile možnosti za izboljšanje upravljanja EU in njene zmogljivosti za hitro ukrepanje, s čimer se bo zagotovilo, da bodo lahko naše politike še naprej učinkovito delovale tudi v večji Uniji.

Komisija bo okrepila svoje odnose s Parlamentom in Svetom, s čimer bo zagotovila preglednost, odgovornost ter boljšo komunikacijo in pretok informacij. Vsi komisarji in komisarke bodo prisotni v Evropskem parlamentu, sodelovali bodo z državami članicami in sodelovali v ustreznih sestavah Sveta. V sodelovanju s Parlamentom bomo hitro revidirali naš okvirni sporazum, hkrati pa okrepili sodelovanje pri resolucijah, ki jih sprejme Parlament in v katerih poziva k zakonodajnim predlogom na podlagi člena 225 Pogodbe o delovanju Evropske unije, ter ustrezno utemeljili uporabo člena 122 navedene pogodbe v izjemnih in izrednih okoliščinah.

4.Pregled predlogov, o katerih Evropski parlament in Svet še nista dosegla dogovora

Komisija je skrbno preučila vse predloge, ki jih Evropski parlament in Svet do začetka njenega mandata še nista sprejela, ter ocenila, katere od njih bi bilo treba ohraniti, spremeniti oziroma umakniti glede na prednostne naloge politike, določene za novi mandat, in možnosti za njihovo sprejetje v bližnji prihodnosti. Pri tem je skrbno preučila stališča, ki sta jih izrazila Evropski parlament in Svet.

Komisija namerava na podlagi te ocene umakniti 37 predlogov, o katerih še ni bil dosežen dogovor in so navedeni v Prilogi IV skupaj z obrazložitvijo razlogov za umik. To Evropskemu parlamentu in Svetu omogoča, da sporočita svoja stališča, preden Komisija sprejme odločitev o izvedbi nameravanih umikov.

Preostali predlogi v obravnavi so navedeni v Prilogi III.

5.Sklep

Začetek mandata te Komisije zaznamuje čas velikih svetovnih pretresov. Vendar je to tudi čas velikih priložnosti za oblikovanje Evrope prihodnosti. S tem delovnim programom se začenjajo načrtovane dejavnosti za uresničitev ambicioznih ciljev politike in prednostnih nalog, ki smo si jih zadali v tem mandatu. V njem so predstavljene ključne strategije, akcijski načrti in zakonodajne pobude, ki bodo služili kot gradniki pri nadaljnjem delu v tem mandatu v smeri našega cilja, da izgradimo močno, varno in uspešno Evropo.

Pobude, ki jih bomo predstavili, nam bodo skupaj s potrebno odločnostjo in enotnostjo pomagale pri reševanju izzivov, s katerimi se soočamo. Naša Unija je vedno znova pokazala, kaj lahko doseže s skupnim delovanjem. Komisija bo tesno sodelovala z institucijami EU, nacionalnimi in regionalnimi vladami, zasebnim sektorjem, socialnimi partnerji, državljankami in državljani ter civilno družbo. S skupnimi močmi bomo okrepili našo Unijo in zagotovili, da bo delovala tam, kjer prinaša dodano vrednost in izpolnjuje želje evropskih državljank in državljanov, podjetij in deležnikov.

 

 

Top

Strasbourg, 11.2.2025

COM(2025) 45 final

PRILOGE

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Delovni program Komisije za leto 2025



































Skupaj naprej: drznejša, enostavnejša in hitrejša Unija


Priloga I: Nove pobude 1

Št.

Cilj politike

Pobude

Novi načrt za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope

1.

Konkurenčnost

Kompas za konkurenčnost (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

2.

Konkurenčnost

Strategija za enotni trg (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

3.

Poenostavitev

Prvi zbirni sveženj o trajnostnosti (zakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

4.

Poenostavitev

Drugi zbirni sveženj o poenostavitvi naložb (zakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

5.

Poenostavitev

Tretji zbirni sveženj, med drugim o malih podjetjih s srednje veliko tržno kapitalizacijo in odpravi zahtev glede dokumentacije v papirni obliki (zakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

6.

Poenostavitev

Revizija uredbe o razkritjih v zvezi s trajnostnostjo (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

7.

Poenostavitev

Digitalni sveženj (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, zadnje četrtletje 2025)

8.

Poenostavitev

Evropska podjetniška denarnica (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

9.

Konkurenčnost in razogljičenje

Čisti industrijski dogovor (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

10.

Akcijski načrt za cenovno dostopno energijo (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

11.

Konkurenčnost in razogljičenje

Akt o pospeševanju razogljičenja industrije (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

12.

Konkurenčnost in razogljičenje

Strategija EU za zagonska podjetja in podjetja v razširitveni fazi (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

13.

Konkurenčnost

Sporočilo o uniji prihrankov in naložb (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

14.

Pregled okvira za listinjenje (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, drugo četrtletje 2025)

15.

Inovacije

Akt o digitalnih omrežjih (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

16.

Inovacije

Akcijski načrt za celino umetne inteligence (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

17.

Inovacije

Strategija EU za kvantno tehnologijo (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

18.

Konkurenčnost

Akt EU o vesolju (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, drugo četrtletje 2025)

19.

Konkurenčnost in razogljičenje

Strategija za biogospodarstvo (nezakonodajna ali zakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

20.

Poenostavitev

Ciljno usmerjena revizija uredbe REACH (zakonodajna pobuda, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

21.

Varnost

Časovni načrt za ustavitev uvoza ruske energije (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

22.

Konkurenčnost in razogljičenje

Naložbeni načrt za trajnostni promet (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje 2025)

Nova doba evropske obrambe in varnosti

23.

Varnost

Bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

24.

Pripravljenost in odpornost

Strategija EU za Unijo pripravljenosti (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

25.

Pripravljenost in odpornost

Akt o kritičnih zdravilih (zakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

26.

Strategija za podporo zdravstvenim protiukrepom proti grožnjam za javno zdravje (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

27.

Strategija EU za ustvarjanje zalog (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

28.

Varnost

Nova evropska strategija notranje varnosti (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

29.

Varnost

Nova pravila o predhodnih sestavinah za prepovedane droge (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člena 114 in 207 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

30.

Direktiva o trgovini s strelnim orožjem (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 83 PDEU, zadnje četrtletje 2025)

31.

Varnost

Akcijski načrt za kibernetsko varnost bolnišnic in izvajalcev zdravstvenih dejavnosti (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

32.

Migracije

Nov skupni pristop k vračanju (zakonodajna pobuda, člen 79(2) PDEU, prvo četrtletje 2025)

33.

Migracije

Evropska strategija za migracije in azil (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

Podpora ljudem ter krepitev naših družb in socialnega modela

34.

Socialna pravičnost

Nov akcijski načrt za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

35.

Socialna pravičnost

Načrt za kakovostna delovna mesta (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

36.

Konkurenčnost

Unija spretnosti (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

37.

Socialna pravičnost

Agenda za potrošnike do leta 2030, vključno z akcijskim načrtom za potrošnike na enotnem trgu (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

Ohranjanje naše kakovosti življenja: prehranska varnost, voda in narava

38.

Razogljičenje

Sprememba evropskih podnebnih pravil (zakonodajna pobuda, člen 192(1) PDEU, prvo četrtletje 2025)

39.

Konkurenčnost in razogljičenje

Vizija za kmetijstvo in prehrano (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

40.

Poenostavitev

Sveženj za poenostavitev skupne kmetijske politike (zakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025) 

41.

Konkurenčnost

Pakt za oceane (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

42.

Pripravljenost in odpornost

Evropska strategija za odpornost v zvezi z vodo (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

Zaščita naše demokracije in ohranjanje naših vrednot

43.

Demokracija

Evropski ščit za demokracijo (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje 2025)

44.

Strategija EU za podporo, zaščito in opolnomočenje civilne družbe (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje 2025)

45.

Enakost

Načrt za pravice žensk (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje 2025)

46.

Enakost

Novi strategiji za enakost LGBTIQ oseb (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025) in boj proti rasizmu (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje 2025)

Globalna Evropa: izkoriščanje naše moči in partnerstev

47.

Geopolitika

Pakt za Sredozemlje (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje 2025)

48.

Geopolitika

Strateški pristop EU k Črnemu morju / Strategija za Črno morje (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

49.

Geopolitika

Skupno sporočilo o novi strateški agendi EU-Indija (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje 2025)

Skupno doseganje ciljev in priprava naše Unije na prihodnost

50.

Prihodnja prednostna naloga

Predlogi o večletnem finančnem okviru za obdobje po letu 2027 (zakonodajna pobuda, člen 312 PDEU, tretje četrtletje 2025)

51.

Prihodnja prednostna naloga

EU, pripravljena na širitev: pregledi politik in reforme (nezakonodajna pobuda, še ni določeno)



Priloga II: Letni načrt ocen in preverjanj primernosti

Št.

Polni naslov

Okvirni čas za dokončanje

1.

Preverjanje primernosti pravnega reda na področju digitalne politike

zadnje četrtletje 2025

2.

Preverjanje primernosti arhitekture energetske varnosti

drugo četrtletje 2025

3.

Preverjanje primernosti dostopa na trg prevoza po celinskih plovnih poteh 

drugo/tretje četrtletje 2025

4.

Preverjanje primernosti zakonodaje EU o letališčih

zadnje četrtletje 2025

5.

Ocena direktiv o javnem naročanju 

tretje četrtletje 2025

6.

Ocena pravil EU o medicinskih pripomočkih ter in vitro diagnostičnih medicinskih pripomočkih

zadnje četrtletje 2025

7.

Ocena direktive o nacionalnih obveznostih zmanjšanja emisij

zadnje četrtletje 2025

8.

Ocena direktiv o radioaktivnih odpadkih

zadnje četrtletje 2025

9.

Ocena direktive o tlačni opremi in direktive o enostavnih tlačnih posodah

zadnje četrtletje 2025

10.

Ocena direktive EU o dvigalih

drugo četrtletje 2025

11.

Ocena direktive o nepoštenih trgovinskih praksah v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi

tretje četrtletje 2025

12.

Ocena uredbe o rabi zemljišč, spremembi rabe zemljišč in gozdarstvu (LULUCF)

zadnje četrtletje 2025

13.

Ocena direktive o varnosti ribiških plovil

prvo/drugo četrtletje 2025

14.

Ocena uredbe o geografskem blokiranju 

zadnje četrtletje 2025

15.

Ocena pravil o državni pomoči za banke v težavah

zadnje četrtletje 2025

16.

Ocena obvestila o poroštvih

tretje četrtletje 2025

17.

Ocena direktive proti izogibanju davkom

zadnje četrtletje 2025

18.

Ocena pravil EU o poreklu

zadnje četrtletje 2025

19.

Ocena direktive o prenosih obrambnih proizvodov

zadnje četrtletje 2025

20.

Ocena direktive o strelnem orožju

zadnje četrtletje 2025

21.

Ocena sklada za inovacije

zadnje četrtletje 2025

22.

Ocena sklada za modernizacijo

zadnje četrtletje 2025

23.

Ocena Uredbe (EU) 2016/796 o Agenciji EU za železnice

tretje četrtletje 2025

24.

Naknadna ocena Instrumenta za povezovanje Evrope (IPE) za obdobje 2014–2020

tretje/zadnje četrtletje 2025

25.

Naknadna ocena Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) za obdobje 2014–2020

drugo četrtletje 2025

26.

Naknadna ocena Sklada za notranjo varnost – meje in vizumi (ISF-BV) za obdobje 2014–2020

drugo četrtletje 2025

27.

Naknadna ocena Sklada za notranjo varnost – policija (ISF-P) za obdobje 2014–2020

drugo četrtletje 2025

28.

Naknadna ocena Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada za obdobje 2014–2020

drugo četrtletje 2025

29.

Naknadna ocena Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) za obdobje 2014–2020

drugo četrtletje 2025

30.

Naknadna ocena Evropskega socialnega sklada in pobude za zaposlovanje mladih za obdobje 2014–2020

tretje četrtletje 2025

31.

Vmesna ocena Evropskega obrambnega sklada

prvo in drugo četrtletje 2025

32.

Vmesna ocena programa Carina za obdobje 2021–2027

tretje četrtletje 2025

33.

Vmesna ocena programa instrumenta za opremo za carinske kontrole (CCEI)

drugo četrtletje 2025

34.

Vmesna ocena programa Fiscalis za obdobje 2021–2027

zadnje četrtletje 2025

35.

Vmesna ocena okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa

drugo četrtletje 2025

36.

Vmesna ocena Evropskega sklada za regionalni razvoj, Kohezijskega sklada in Sklada za pravični prehod za obdobje 2021–2027

drugo četrtletje 2025

37.

Vmesna ocena Evropskega socialnega sklada plus za obdobje 2021–2027

drugo četrtletje 2025

Priloga III: Predlogi v obravnavi

Št.

Polni naslov

Sklici

Novi načrt za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope

1.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/32/EU glede opreme za polnjenje električnih vozil, naprav za polnjenje s stisnjenim plinom ter števcev električne energije, plinomerov in merilnikov toplotne energije

COM(2024) 561 final
2024/0311(COD)

29.11.2024

2.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o javnem vmesniku, povezanem z informacijskim sistemom za notranji trg, za izjavo o napotitvi delavcev in spremembi Uredbe (EU) št. 1024/2012

COM(2024) 531 final
2024/0301(COD)

13.11.2024

3.

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2011/16/EU o upravnem sodelovanju na področju obdavčevanja

COM(2024) 497 final
2024/0276(CNS)

28.10.2024

4.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ekonomskih računih za kmetijstvo v Uniji (kodificirano besedilo)

COM(2024) 255 final
2024/0144(COD)

20.6.2024

5.

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Kanado o sodelovanju Kanade v katerem koli programu Unije in pridružitvi Kanade programu Obzorje Evropa

COM(2024) 67 final
2024/0038(NLE)

9.2.2024

6.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Odločbe Sveta 2003/17/ES o enakovrednosti poljskih pregledov semenskih posevkov krmnih rastlin v Republiki Moldaviji in o enakovrednosti semena krmnih rastlin, pridelanega v Republiki Moldaviji, ter o enakovrednosti poljskih pregledov semenskih posevkov pese in oljnic in o enakovrednosti semena pese in semena oljnic, pridelana v Ukrajini

COM(2024) 52 final
2024/0027(COD)

5.2.2024

7.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2005/44/ES o usklajenih rečnih informacijskih storitvah (RIS) na celinskih plovnih poteh v Skupnosti

COM(2024) 33 final
2024/0011(COD)

26.1.2024

8.

Predlog SKLEPA SVETA o odobritvi Uredbe Komisije (Euratom) o uporabi določb Euratom o nadzornih ukrepih

COM(2023) 793 final
2023/0465(NLE)

21.12.2023

9.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (ES) št. 178/2002, (ES) št. 401/2009, (EU) 2017/745 in (EU) 2019/1021 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s predodelitvijo znanstvenih in tehničnih nalog ter izboljšanjem sodelovanja med agencijami Unije na področju kemikalij

COM(2023) 783 final
2023/0455(COD)

7.12.2023

10.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s predodelitvijo znanstvenih in tehničnih nalog Evropski agenciji za kemikalije

COM(2023) 781 final
2023/0454(COD)

7.12.2023

11.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupne podatkovne platforme za kemikalije, določitvi pravil za zagotovitev najdljivosti, dostopnosti, interoperabilnosti in ponovne uporabnosti podatkov na njej ter vzpostavitvi okvira za monitoring in napovedovanje na področju kemikalij

COM(2023) 779 final
2023/0453(COD)

7.12.2023

12.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1255/97 in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1/2005

COM(2023) 770 final
2023/0448(COD)

7.12.2023

13.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dobrobiti psov in mačk ter njihovi sledljivosti

COM(2023) 769 final
2023/0447(COD)

7.12.2023

14.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (ES) št. 261/2004, (ES) št. 1107/2006, (EU) št. 1177/2010, (EU) št. 181/2011 in (EU) 2021/782 glede izvrševanja pravic potnikov v Uniji

COM(2023) 753 final
2023/0437(COD)

29.11.2023

15.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pravicah potnikov v okviru multimodalnih potovanj

COM(2023) 752 final
2023/0436(COD)

29.11.2023

16.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Sveta 92/106/EGS glede okvira podpore za intermodalni prevoz blaga in Uredbe (EU) 2020/1056 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z izračunom prihrankov pri zunanjih stroških in pripravo zbirnih podatkov

COM(2023) 702 final
2023/0396(COD)

7.11.2023

17.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preprečevanju izgube plastičnih peletov za zmanjšanje onesnaževanja z mikroplastiko

COM(2023) 645 final
2023/0373(COD)

16.10.2023

18.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o boju proti zamudam pri plačilih v trgovinskih poslih

COM(2023) 533 final
2023/0323(COD)

12.9.2023

19.

Predlog DIREKTIVE SVETA o poslovanju v Evropi: okvir za obdavčitev dohodkov (BEFIT)

COM(2023) 532 final
2023/0321(CNS)

12.9.2023

20.

Predlog DIREKTIVE SVETA o transfernih cenah

COM(2023) 529 final
2023/0322(CNS)

12.9.2023

21.

Predlog DIREKTIVE SVETA o uvedbi sistema davčnih pravil države sedeža za mikro, mala in srednja podjetja ter spremembi Direktive 2011/16/EU

COM(2023) 528 final
2023/0320(CNS)

12.9.2023

22.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropskih čezmejnih združenjih

COM(2023) 516 final
2023/0315(COD)

5.9.2023

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) 2018/1724 glede uporabe informacijskega sistema za notranji trg in enotnega digitalnega vstopnega mesta za namene nekaterih zahtev iz Direktive (EU).../... Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih čezmejnih združenjih

COM(2023) 515 final
2023/0314(COD)

5.9.2023

23.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o varnosti igrač in razveljavitvi Direktive 2009/48/ES

COM(2023) 462 final
2023/0290(COD)

28.7.2023

24.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zahtevah glede krožnosti pri zasnovi vozil in ravnanju z izrabljenimi vozili, spremembi uredb (EU) 2018/858 in (EU) 2019/1020 ter razveljavitvi direktiv 2000/53/ES in 2005/64/ES

COM(2023) 451 final
2023/0284(COD)

13.7.2023

25.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Sveta 96/53/ES o določitvi največjih dovoljenih mer določenih cestnih vozil v Skupnosti v notranjem in mednarodnem prometu in največjih dovoljenih tež v mednarodnem prometu

COM(2023) 445 final
2023/0265(COD)

11.7.2023

26.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi zmogljivosti železniške infrastrukture na enotnem evropskem železniškem območju, spremembi Direktive 2012/34/EU in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 913/2010

COM(2023) 443 final
2023/0271(COD)

11.7.2023

27.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o obračunavanju emisij toplogrednih plinov iz prevoznih storitev

COM(2023) 441 final
2023/0266(COD)

11.7.2023

28.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih

COM(2023) 420 final
2023/0234(COD)

5.7.2023

29.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pridelavi in trženju gozdnega reprodukcijskega materiala, spremembi uredb (EU) 2016/2031 in 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Sveta 1999/105/ES (uredba o gozdnem reprodukcijskem materialu)

COM(2023) 415 final
2023/0228(COD)

5.7.2023

30.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pridelavi in trženju rastlinskega razmnoževalnega materiala v Uniji, spremembi uredb (EU) 2016/2031, 2017/625 in 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 66/401/EGS, 66/402/EGS, 68/193/EGS, 2002/53/ES, 2002/54/ES, 2002/55/ES, 2002/56/ES, 2002/57/ES, 2008/72/ES in 2008/90/ES (uredba o rastlinskem razmnoževalnem materialu)

COM(2023) 414 final
2023/0227(COD)

5.7.2023

31.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uvedbi digitalnega eura

COM(2023) 369 final
2023/0212(COD)

28.6.2023

32.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o opravljanju storitev z digitalnim eurom s strani ponudnikov plačilnih storitev s sedežem v državi članici, katere valuta ni euro, in spremembi Uredbe (EU) 2021/1230 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2023) 368 final
2023/0211(COD)

28.6.2023

33.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o plačilnih storitvah na notranjem trgu in spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010

COM(2023) 367 final
2023/0210(COD)

28.6.2023

34.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o plačilnih storitvah in storitvah elektronskega denarja na notranjem trgu, spremembi Direktive 98/26/ES ter razveljavitvi direktiv (EU) 2015/2366 in 2009/110/ES

COM(2023) 366 final
2023/0209(COD)

28.6.2023

35.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o eurobankovcih in eurokovancih kot zakonitem plačilnem sredstvu

COM(2023) 364 final
2023/0208(COD)

28.6.2023

36.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okviru za dostop do finančnih podatkov in spremembi uredb (EU) št. 1093/2010, (EU) št. 1094/2010, (EU) št. 1095/2010 in (EU) 2022/2554

COM(2023) 360 final
2023/0205(COD)

28.6.2023

37.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi direktiv 2009/65/ES, 2009/138/ES, 2011/61/EU, 2014/65/EU in (EU) 2016/97 v zvezi s pravili Unije o zaščiti malih vlagateljev

COM(2023) 279 final
2023/0167(COD)

24.5.2023

38.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1286/2014 glede posodobitve dokumenta s ključnimi informacijami

COM(2023) 278 final
2023/0166(COD)

24.5.2023

39.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropski agenciji za pomorsko varnost in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1406/2002

COM(2023) 269 final
2023/0163(COD)

1.6.2023

40.

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES glede pravil o DDV, ki se nanašajo na davčne zavezance, ki omogočajo prodajo na daljavo uvoženega blaga, ter glede uporabe posebne ureditve za prodajo na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženega blaga in posebne ureditve za prijavo in plačilo uvoznega DDV

COM(2023) 262 final
2023/0158(CNS)

17.5.2023

41.

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EGS) št. 2658/87 v zvezi z uvedbo poenostavljene tarifne obravnave za prodajo blaga na daljavo in Uredbe (ES) št. 1186/2009 v zvezi z odpravo praga za oprostitev plačila carinske dajatve

COM(2023) 259 final
2023/0157(NLE)

17.5.2023

42.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o carinskem zakoniku Unije in carinskem organu Evropske unije ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 952/2013

COM(2023) 258 final
2023/0156(COD)

17.5.2023

43.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/49/EU glede obsega zaščite vlog, uporabe sredstev sistemov jamstva za vloge, čezmejnega sodelovanja in preglednosti

COM(2023) 228 final
2023/0115(COD)

18.4.2023

44.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/59/EU v zvezi z ukrepi za zgodnje posredovanje, pogoji za reševanje in financiranjem ukrepov za reševanje

COM(2023) 227 final
2023/0112(COD)

18.4.2023

45.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 v zvezi z ukrepi za zgodnje posredovanje, pogoji za reševanje in financiranjem ukrepov za reševanje

COM(2023) 226 final
2023/0111(COD)

18.4.2023

46.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prisilnem licenciranju za krizno upravljanje in spremembi Uredbe (ES) št. 816/2006

COM(2023) 224 final
2023/0129(COD)

27.4.2023

47.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dodatnem varstvenem certifikatu za zdravila (prenovitev)

COM(2023) 231 final
2023/0130(COD)

27.4.2023

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dodatnem varstvenem certifikatu za fitofarmacevtska sredstva (prenovitev)

COM(2023) 223 final
2023/0128(COD)

27.4.2023

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o enotnem dodatnem certifikatu za zdravila in spremembi Uredbe (EU) 2017/1001, Uredbe (ES) št. 1901/2006 in Uredbe (EU) št. 608/2013

COM(2023) 222 final
2023/0127(COD)

27.4.2023

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o enotnem dodatnem varstvenem certifikatu za fitofarmacevtska sredstva

COM(2023) 221 final
2023/0126(COD)

27.4.2023

48.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o detergentih in površinsko aktivnih snoveh, spremembi Uredbe (EU) 2019/1020 in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 648/2004

COM(2023) 217 final
2023/0124(COD)

28.4.2023

49.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o postopkih Unije za odobritev in nadzor zdravil za uporabo v humani medicini ter določitvi pravil, ki urejajo Evropsko agencijo za zdravila, spremembi uredb (ES) št. 1394/2007 in (EU) št. 536/2014 ter razveljavitvi uredb (ES) št. 726/2004, (ES) št. 141/2000 in (ES) št. 1901/2006

COM(2023) 193 final
2023/0131(COD)

26.4.2023

50.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zakoniku Unije o zdravilih za uporabo v humani medicini ter razveljavitvi Direktive 2001/83/ES in Direktive 2009/35/ES

COM(2023) 192 final
2023/0132(COD)

26.4.2023

51.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES, Direktive Sveta 1999/37/ES in Direktive (EU) 2019/520 glede emisijskega razreda CO2 za težka vozila s priklopniki

COM(2023) 189 final
2023/0134(COD)

4.5.2023

52.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o utemeljitvi in sporočanju izrecnih okoljskih trditev (direktiva o zelenih trditvah)

COM(2023) 166 final
2023/0085(COD)

22.3.2023

53.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o učinku določenih prepovedi vožnje po vsej Uniji

COM(2023) 128 final
2023/0055(COD)

1.3.2023

54.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vozniških dovoljenjih, spremembi Direktive (EU) 2022/2561 Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe (EU) 2018/1724 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe Komisije (EU) št. 383/2012

COM(2023) 127 final
2023/0053(COD)

1.3.2023

55.

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo na eni strani in Novo Zelandijo na drugi strani o sodelovanju Nove Zelandije v programih Unije

COM(2023) 113 final
2023/0059(NLE)

7.3.2023

56.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o harmonizaciji nekaterih vidikov insolvenčnega prava

COM(2022) 702 final
2022/0408(COD)

7.12.2022

57.

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi pravil o olajšavi za zmanjšanje naklonjenosti zadolževanju v razmerju do lastniškega kapitala in o omejitvi odbitka obresti za namene davka od dohodkov pravnih oseb

COM(2022) 216 final
2022/0154(CNS)

11.5.2022

58.

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo na eni strani in vlado Ferskih otokov na drugi strani o sodelovanju Ferskih otokov v programih Unije

COM(2022) 65 final
2022/0045(NLE)

24.2.2022

59.

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi pravil za preprečevanje zlorabe slamnatih subjektov za davčne namene in spremembi Direktive 2011/16/EU

COM(2021) 565 final
2021/0434(CNS)

22.12.2021

60.

Predlog DIREKTIVE SVETA o prestrukturiranju okvira Unije za obdavčitev energentov in električne energije (prenovitev)

COM(2021) 563 final
2021/0213(CNS)

14.7.2021

61.

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES v zvezi s prenosom izvedbenih pooblastil na Komisijo za opredelitev pomena izrazov, uporabljenih v nekaterih določbah navedene direktive

COM(2020) 749 final
2020/0331(CNS)

18.12.2020

62.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o opustitvi premikanja ure na poletni oz. zimski čas in razveljavitvi Direktive 2000/84/ES

COM(2018) 639 final
2018/0332(COD)

12.9.2018

63.

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupnem sistemu davka na digitalne storitve za prihodke od opravljanja nekaterih digitalnih storitev

COM(2018) 148 final
2018/0073(CNS)

21.3.2018

64.

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi pravil glede obdavčitve dohodkov pravnih oseb v zvezi s pomembno digitalno prisotnostjo

COM(2015) final
2018/0072(CNS)

21.3.2018

65.

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 za vzpostavitev evropskega sistema jamstva za vloge

COM(2015) 586 final
2015/0270(COD)

24.11.2015

66.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 261/2004 o določitvi skupnih pravil glede odškodnine in pomoči potnikom v primerih zavrnitve vkrcanja, odpovedi ali velike zamude letov ter Uredbe (ES) št. 2027/97 o odgovornosti letalskih prevoznikov v zvezi z letalskim prevozom potnikov in njihove prtljage

COM(2013) 130 final
2013/0072(COD)

13.3.2013

67.

Predlog DIREKTIVE SVETA o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju davka na finančne transakcije

COM(2013) 71 final
2013/0045(CNS)

14.2.2013

Nova doba evropske obrambe in varnosti

68.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi aplikacije za elektronsko predložitev potovalnih podatkov (digitalna potovalna aplikacija EU) ter spremembi uredb (EU) 2016/399 in (EU) 2018/1726 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (ES) št. 2252/2004 v zvezi z uporabo digitalnih potovalnih dokumentov

COM(2024) 670 final
2024/0670(COD)

8.10.2024

69.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o začasnem odstopanju od nekaterih določb Uredbe (EU) 2017/2226 in Uredbe (EU) 2016/399 glede postopnega začetka delovanja sistema vstopa/izstopa

COM(2024) 567 final
2024/0315(COD)

4.12.2024

70.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za evropsko obrambno industrijo ter okvira ukrepov za zagotovitev pravočasne razpoložljivosti in dobave obrambnih proizvodov (EDIP)

COM(2024) 150 final
2024/0061(COD)

5.3.2024

71.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o boju proti spolni zlorabi in spolnemu izkoriščanju otrok ter gradivu spolne zlorabe otrok in nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2004/68/PNZ (prenovitev)

COM(2024) 60 final
2024/0035(COD)

6.2.2024

72.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi minimalnih pravil za preprečevanje pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju v Uniji in boj proti njej ter o nadomestitvi Direktive Sveta 2002/90/ES in Okvirnega sklepa Sveta 2002/946 PNZ

COM(2023) 755 final
2023/0439(COD)

28.11.2023

73.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okrepitvi policijskega sodelovanja v zvezi s preprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem tihotapljenja migrantov in trgovine z ljudmi, o okrepitvi Europolove podpore pri preprečevanju teh kaznivih dejanj in boju proti njim ter spremembi Uredbe (EU) 2016/794

COM(2023) 754 final
2023/0438(COD)

28.11.2023

74.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi nabora talentov EU

COM(2023) 716 final
2023/0404(COD)

15.11.2023

75.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2018/1806 glede spremembe mehanizma zadržanja

COM(2023) 642 final
2023/0371(COD)

18.10.2023

76.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o boju proti korupciji, nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2003/568/PNZ in Konvencije o boju proti korupciji uradnikov Evropskih skupnosti ali uradnikov držav članic Evropske unije ter spremembi Direktive (EU) 2017/1371 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2023) 234 final
2023/0135(COD)

3.5.2023

77.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas (prenovitev)

COM(2022) 650 final
2022/0134(COD)

27.4.2022

78.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil za preprečevanje spolne zlorabe otrok in boj proti njej

COM(2022) 209 final
2022/0155(COD)

11.5.2022

79.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2018/1806 o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so izvzeti iz te obveznosti (Kuvajt, Katar)

COM(2022) 189 final
2022/0135(COD)

27.4.2022

80.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o informacijski varnosti v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije

COM(2022) 119 final
2022/0084(COD)

22.3.2022

81.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ukrepih zoper prevoznike, ki omogočajo trgovino z ljudmi ali tihotapljenje migrantov v povezavi z nezakonitim vstopom na ozemlje Evropske unije ali pri tem sodelujejo

COM(2021) 753 final
2021/0387(COD)

23.11.2021

82.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 539/2001 o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so oproščeni te zahteve (Turčija)

COM(2016) 279 final
2016/0141(COD)

4.5.2016

Podpora ljudem ter krepitev naših družb in socialnega modela

83.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce na podlagi vloge Belgije – EGF/2024/002 BE/Limburg machinery and paper

COM(2024) 370 final
2024/0286(BUD)

5.11.2024

84.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izboljšanju in izvrševanju zagotavljanja delovnih pogojev pripravnikov ter boju proti kot pripravništvo prikritim rednim delovnim razmerjem (direktiva o pripravništvih)

COM(2024) 132 final
2024/0068(COD)

20.3.2024

85.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2009/38/ES glede ustanavljanja in delovanja evropskih svetov delavcev ter učinkovitega izvrševanja pravic do nadnacionalnega obveščanja in posvetovanja

COM(2024) 14 final
2024/0006(COD)

24.1.2024

86.

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive (EU) 2015/637 o ukrepih za usklajevanje in sodelovanje, potrebnih za lažje zagotavljanje konzularne zaščite državljanom Unije brez predstavništva v tretjih državah, ter Direktive (EU) 2019/997 o vzpostavitvi potne listine EU za vrnitev

COM(2023) 930 final
2023/0441(CNS)

6.12.2023

87.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive (EU) 2015/2302 zaradi povečanja učinkovitosti zaščite potnikov ter poenostavitve in pojasnitve nekaterih vidikov Direktive

COM(2023) 905 final
2023/0435(COD)

29.11.2023

88.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti rakotvornim, mutagenim ali reprotoksičnim snovem pri delu (šesta posebna direktiva v skladu s členom 16(1) Direktive Sveta 89/391/EGS) (kodificirano besedilo)

COM(2023) 738 final
2023/0421(COD)

27.11.2023

89.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2013/11/EU o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter direktiv (EU) 2015/2302, (EU) 2019/2161 in (EU) 2020/1828

COM(2023) 649 final
2023/0376(COD)

17.10.2023

90.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) 2018/1724 glede nekaterih zahtev iz Direktive (EU) XXXX/XXXX

COM(2023) 636 final
2023/0462(COD)

12.12.2023

91.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropski statistiki o prebivalstvu in stanovanjih, spremembi Uredbe (ES) št. 862/2007 in razveljavitvi uredb (ES) št. 763/2008 in (EU) št. 1260/2013

COM(2023) 31 final
2023/0008(COD)

20.1.2023

92.

Predlog UREDBE SVETA o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju odločb in sprejemanju javnih listin v zadevah v zvezi s starševstvom ter uvedbi evropskega potrdila o starševstvu

COM(2022) 695 final
2022/0402(CNS)

7.12.2022

93.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 883/2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti in Uredbe (ES) št. 987/2009 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004

COM(2016) 815 final
2016/0397(COD)

13.12.2016

94.

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 866/2004 o režimu na podlagi člena 2 Protokola št. 10 k Aktu o pristopu glede blaga, ki je zajeto s shemami kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

COM(2015) 380 final
2015/0165(NLE)

28.7.2015

95.

Predlog za UREDBO SVETA o posebnih pogojih za trgovino z območji Republike Ciper, na katerih Vlada Republike Ciper ne izvaja učinkovitega nadzora

COM(2004) 466 final
2004/0148(COD)

7.7.2004

Ohranjanje naše kakovosti življenja: prehranska varnost, voda in narava

96.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013, (EU) 2021/2115 in (EU) 2021/2116 glede krepitve položaja kmetov v verigi preskrbe z živilskimi proizvodi

COM(2024) 577 final
2024/0319(COD)

10.12.2024

97.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o sodelovanju izvršilnih organov, odgovornih za izvrševanje Direktive (EU) 2019/633 o nepoštenih trgovinskih praksah med podjetji v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi

COM(2024) 576 final
2024/0318(COD)

10.12.2024

98.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1026/2012 o nekaterih ukrepih za ohranjanje staležev rib v zvezi z državami, ki omogočajo netrajnostne načine ribolova

COM(2024) 407 final
2024/0224(COD)

13.9.2024

99.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2023/2124 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. oktobra 2023 o nekaterih določbah za ribolov na območju Sporazuma Generalne komisije za ribištvo v Sredozemlju (GFCM)

COM(2024) 183 final
2024/0098(COD)

30.4.2024

100.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okviru za monitoring odpornih evropskih gozdov

COM(2023) 728 final
2023/0413(COD)

22.11.2023

101.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Odločbe Sveta 89/367/EGS o ustanovitvi Stalnega odbora za gozdarstvo

COM(2023) 727 final
2023/0410(COD)

22.11.2023

102.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremljanju in odpornosti tal (zakonodaja o spremljanju tal)

COM(2023) 416 final
2023/0232(COD)

5.7.2023

103.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o rastlinah, pridobljenih z nekaterimi novimi genomskimi tehnikami, ter hrani in krmi iz njih ter o spremembi Uredbe (EU) 2017/625

COM(2023) 411 final
2023/0226(COD)

5.7.2023

104.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2000/60/ES o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike, Direktive 2006/118/ES o varstvu podzemne vode pred onesnaževanjem in poslabšanjem ter Direktive 2008/105/ES o okoljskih standardih kakovosti na področju vodne politike

COM(2022) 540 final
2022/0344(COD)

26.10.2022



Zaščita naše demokracije in ohranjanje naših vrednot

105.

Predlog UREDBE SVETA o izdajanju digitalnih potovalnih dokumentov na podlagi osebnih izkaznic in tehničnih standardih za take dokumente

COM(2024) 671 final
2024/0248(CNS)

8.10.2024

106.

Predlog UREDBE SVETA o okrepitvi varnosti osebnih izkaznic državljanov Unije in dokumentov za prebivanje, izdanih državljanom Unije in njihovim družinskim članom, ki uresničujejo svojo pravico do prostega gibanja

COM(2024) 316 final
2024/0187(CNS)

23.7.2024

107.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi harmoniziranih zahtev glede preglednosti zastopanja interesov, ki se izvaja v imenu tretjih držav, na notranjem trgu in spremembi Direktive (EU) 2019/1937

COM(2023) 637 final
2023/0463(COD)

12.12.2023

108.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2012/29/EU o določitvi minimalnih standardov na področju pravic, podpore in zaščite žrtev kaznivih dejanj ter o nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2001/220/PNZ

COM(2023) 424 final
2023/0250(COD)

11.7.2023

109.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi dodatnih postopkovnih pravil v zvezi z izvrševanjem Uredbe (EU) 2016/679

COM(2023) 348 final
2023/0202(COD)

4.7.2023

110.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju ukrepov ter sodelovanju v zadevah v zvezi z varstvom odraslih oseb

COM(2023) 280 final
2023/0169(COD)

31.1.2023

111.

Za večje vključevanje in zaščito v Evropi: vključitev sovražnega govora in kaznivih dejanj iz sovraštva na evropski seznam kaznivih dejanj

COM(2021) 777 final
9.12.2021

112.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o statutu in financiranju evropskih političnih strank in evropskih političnih fundacij (prenovitev)

COM(2021) 734 final
2021/0375(COD)

25.11.2021

113.

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi podrobne ureditve za uresničevanje volilne pravice in pravice do kandidiranja na lokalnih volitvah državljanov Unije, ki prebivajo v državi članici, v kateri nimajo državljanstva (prenovitev)

COM(2021) 733 final
2021/0373(CNS)

25.11.2021

114.

Predlog DIREKTIVE SVETA o podrobni ureditvi uresničevanja aktivne in pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane Unije, ki prebivajo v državi članici, niso pa njeni državljani (prenovitev)

COM(2021) 732 final
2021/0372(CNS)

25.11.2021



Globalna Evropa: izkoriščanje naše moči in partnerstev

115.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za reforme in rast za Republiko Moldavijo.

COM(2024) 469 final
2024/0258(COD)

9.10.2024

116.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zagotavljanju makrofinančne pomoči Arabski republiki Egipt

COM(2024) 461 final
2024/0071(COD)

15.3.2024

117.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zagotavljanju makrofinančne pomoči Hašemitski kraljevini Jordaniji

COM(2024) 159 final
2024/0086(COD)

8.4.2024

118.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o enakovrednosti poljskih pregledov semenskih posevkov v tretjih državah in o enakovrednosti semena, pridelanega v tretjih državah (kodificirano besedilo)

COM(2024) 53 final
2024/0030(COD)

6.2.2024

119.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pregledu tujih naložb v Uniji ter razveljavitvi Uredbe (EU) 2019/452 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2024) 23 final
2024/0017(COD)

24.1.2024

120.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi splošne sheme tarifnih preferencialov in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2021) 579 final
2021/0297(COD)

22.9.2021

121.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izvajanju sistema potrjevanja procesa Kimberley za mednarodno trgovino s surovimi diamanti (prenovljeno besedilo)

COM(2021) 115 final
2021/0060(COD)

12.3.2021



Skupno doseganje ciljev in priprava naše Unije na prihodnost

122.

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) št. 2021/768 z dne 30. aprila 2021 v zvezi z izvedbenimi ukrepi za nove vire lastnih sredstev Evropske unije

COM(2022) 102 final
2022/0072(APP)

14.3.2022

Spremenjeni predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2021/768 z dne 30. aprila 2021 v zvezi z izvedbenimi ukrepi za nove vire lastnih sredstev Evropske unije

Spremenjeno s COM(2023) 332 final
20.6.2023

123.

Predlog UREDBE SVETA o načinih in postopkih za dajanje na razpolago lastnih sredstev iz naslovov sistema trgovanja z emisijami, mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah in prerazporejenih dobičkov ter o ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev

COM(2022) 101 final
2022/0071(NLE)

14.3.2022

Spremenjeni predlog UREDBE SVETA o načinih in postopkih za dajanje na razpolago lastnih sredstev iz naslovov sistema trgovanja z emisijami, mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah, prerazporejenih dobičkov in statističnih lastnih sredstev iz naslova dobičkov podjetij ter o ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev

Spremenjeno s COM(2023) 333 final
20.6.2023

124.

Predlog SKLEPA SVETA o spremembi Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije

COM(2021) 570 final
2021/0430(CNS)

22.12.2021

Spremenjeni predlog SKLEPA SVETA o spremembi Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije

Spremenjeno s COM(2023) 331 final
20.6.2023



Priloga IV: Umiki 2

Št.

Sklici

Naslov

Razlog za umik

Novi načrt za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope

1.

COM(2011) 714 final
2011/0314(CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupnem sistemu obdavčevanja plačil obresti ter licenčnin med povezanimi družbami iz različnih držav članic

Predlog je zastarel – področje uporabe predloga je bilo delno prevzeto z direktivo o izvajanju drugega stebra OECD o minimalni obdavčitvi dohodkov pravnih oseb. Preostala vprašanja, ki naj bi jih obravnaval predlog, se bodo reševala s prihodnjim zbirnim aktom v okviru postopka poenostavitve.

2.

COM(2011) 827 final
2011/0391(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih pravilih dodeljevanja slotov na letališčih Evropske unije

Predlog je zastarel. Komisija je začela preverjanje primernosti in se bo na podlagi svojih ugotovitev odločila o nadaljnjih korakih.

3.

COM(2012) 336 final
2012/0164(APP)

Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi instrumenta za zagotavljanje finančne pomoči državam članicam, katerih valuta ni euro

Predlog je zastarel – predlog je treba posodobiti, med drugim kar zadeva načine financiranja instrumenta plačilnobilančne pomoči, ter vključiti izkušnje, pridobljene med nedavnimi krizami, pa tudi institucionalni in gospodarski razvoj ter razvoj finančnega sektorja od leta 2009 ter njegove morebitne posledice za oblikovanje in izvajanje instrumenta v skladu s sklepi Sveta z dne 27. marca 2024.

4.

COM(2015) 603 final
2015/0250(NLE)

Predlog SKLEPA SVETA o določitvi ukrepov za postopno vzpostavitev enotnega zastopanja euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu

Dogovora ni mogoče pričakovati – v okviru razprav o gospodarski in finančni suverenosti Evrope bo Komisija ocenila, ali bi bilo treba predložiti drug predlog ali pa bi bilo treba izbrati drug pristop.

5.

COM(2017) 276 final
2017/0115(CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila v zvezi z nekaterimi določbami o obdavčitvi vozil

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran brez perspektive dogovora.

6.

COM(2017) 647 final
2017/0288(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1073/2009 o skupnih pravilih za dostop do mednarodnega trga avtobusnih prevozov

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog ni bil vključen v razpravo v Svetu in je zdaj zastarel.

7.

COM(2017) 827 final
2017/0333(APP)

Predlog UREDBE SVETA o ustanovitvi Evropskega denarnega sklada

Dogovora ni mogoče pričakovati – številne spremembe, predlagane v okviru te pobude, so bile vključene v ločeno revizijo Pogodbe o ustanovitvi evropskega mehanizma za stabilnost.

8.

COM(2018) 135 final
2018/0063B(COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skrbnikih kreditov, kupcih kreditov in poplačilu iz naslova zavarovanja s premoženjem

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

9.

COM(2018) 329 final
2018/0164(CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES glede uvedbe podrobnih tehničnih ukrepov za delovanje dokončnega sistema DDV za obdavčevanje trgovine med državami članicami

Dogovora ni mogoče pričakovati – razprave so prekinjene od leta 2019, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

10.

COM(2018) 339 final
2018/0171(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vrednostnih papirjih, kritih z državnimi obveznicami

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

11.

COM(2018) 387 final
2018/0212(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi Evropske stabilizacijske funkcije za naložbe

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je zastarel z začetkom veljavnosti instrumenta NextGenerationEU in mehanizma za okrevanje in odpornost ter z umikom t. i. proračunskega instrumenta za konvergenco in konkurenčnost (BICC) februarja 2021.

12.

COM(2019) 38 final
2019/0017(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2015/757, da bi se ustrezno upošteval svetovni sistem zbiranja podatkov o porabi goriva ladij

Predlog je zastarel – spremembe iz tega predloga so bile vključene v zadnjo revizijo EU ETS, sprejeto leta 2023.

13.

COM(2020) 49 final
2020/0022(CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o upravnem sodelovanju na področju obdavčevanja (kodificirano besedilo)

Predlog je zastarel – od sprejetja tega predloga leta 2020 je bilo sprejetih več pomembnih sprememb, zaradi česar je ta predlog za kodifikacijo zastarel. Komisija bo predlagala nov kodificirani predlog.

14.

COM(2020) 577 final
2020/0264(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2018/1139 glede zmožnosti Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu, da deluje kot organ za oceno uspešnosti za enotno evropsko nebo

Predlog je zastarel – spremembe iz tega predloga so bile vključene v uredbo o enotnem evropskem nebu (SES II +).

15.

COM(2021) 769 final
2021/0400(COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi največjih dovoljenih mer določenih cestnih vozil v Uniji v notranjem in mednarodnem prometu in največjih dovoljenih tež v mednarodnem prometu (kodificirano besedilo)

Predlog je zastarel – od sprejetja tega predloga leta 2021 je Komisija nedavno predlagala spremembo, zaradi katere bo ta predlog za kodifikacijo zastarel. Komisija bo predlagala nov kodificirani predlog takoj, ko bo nova sprememba sprejeta.

16.

COM(2022) 222 final
2022/0160(COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, Direktive 2010/31/EU o energetski učinkovitosti stavb in Direktive 2012/27/EU o energetski učinkovitosti

Predlog je zastarel – spremembe, predlagane v tem predlogu, so bile vključene med razpravami o reviziji direktive o energetski učinkovitosti stavb, direktive o energetski učinkovitosti in direktive o energiji iz obnovljivih virov.

17.

COM(2023) 232 final
2023/0133(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o za standard bistvenih patentih in spremembi Uredbe (EU) 2017/1001

Dogovora ni mogoče pričakovati – Komisija bo ocenila, ali bi bilo treba predložiti drug predlog ali pa bi bilo treba izbrati drug pristop.

Nova doba evropske obrambe in varnosti

18.

COM(2018) 634 final
2018/0329(COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih standardih in postopkih v državah članicah za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav (prenovitev) – Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018

Predlog je zastarel – Komisija namerava leta 2025 predstaviti nov predlog (naveden v Prilogi 1 k temu delovnemu programu Komisije), ob upoštevanju katerega bo sedanji predlog, ki čaka na obravnavo, dejansko umaknjen.

19.

COM(2021) 890 final
2021/0427(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o obravnavanju instrumentalizacije na področju migracij in azila

Predlog je zastarel – vsebina tega predloga je bila združena v Uredbo (EU) 2024/1359 o ravnanju v kriznih razmerah in primeru višje sile na področju migracij in azila ter spremembi Uredbe (EU) 2021/1147.

20.

COM(2021) 752 final
2021/0401(CNS)

Predlog SKLEPA SVETA o začasnih nujnih ukrepih v korist Latvije, Litve in Poljske

Predlog je zastarel – predlog je bil med medinstitucionalnimi razpravami blokiran in je zdaj zastarel.

21.

COM(2024) 174 final
2024/0094(NLE)

Predlog PRIPOROČILA SVETA za schengenski cikel 2024–2025

Predlog je zastarel – dogovora ni bilo mogoče pričakovati. Schengenski svet se je dogovoril o več prednostnih področjih ukrepanja, ki se obravnavajo drugače, kot je bilo predstavljeno v predlogu.

Ohranjanje naše kakovosti življenja: prehranska varnost, voda in narava

22.

COM(2012) 403 final
2012/0196(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o varstvu prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst z zakonsko ureditvijo trgovine z njimi (prenova)

Dogovora ni mogoče pričakovati. Poleg tega je od leta 2012 prišlo do razvoja dogodkov, zaradi katerega je ta predlog zastarel. Komisija bo ocenila, ali bi bilo treba predložiti drug predlog ali pa bi bilo treba izbrati drug pristop, da se omogoči nov začetek.

23.

COM(2015) 177 final
2015/0093(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1829/2003 v zvezi z možnostjo držav članic, da na svojem ozemlju omejijo ali prepovejo uporabo gensko spremenjenih živil in krme

Dogovora ni mogoče pričakovati – morebitne nadaljnje spremembe zakonodaje o GSO bodo odvisne od izida pogajanj o predlogu za nove genomske tehnike ali od opredelitve vprašanj, ki jih je treba razrešiti v okviru pobude za biotehnologijo in bioproizvodnjo.

24.

COM(2022) 563 final
2022/0348(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi ukrepov za upravljanje, ohranjanje in nadzor, ki se uporabljajo na območju, zajetem s Sporazumom o ribolovu v južnem Indijskem oceanu (SIOFA)

Dogovora ni mogoče pričakovati – v prvi obravnavi med Evropskim parlamentom in Svetom ni mogoče pričakovati dogovora. Komisija namerava leta 2025 predstaviti nov predlog, v okviru katerega bo sedanji predlog, ki je v obravnavi, dejansko umaknjen.

25.

COM(2023) 771 final
2023/0449(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) 2016/1139, (EU) 2018/973 in (EU) 2019/472 glede ciljev za določitev ribolovnih možnosti

Dogovora ni mogoče pričakovati – od sozakonodajalcev se ne pričakuje dogovora.

Zaščita naše demokracije in ohranjanje naših vrednot

26.

COM(2008) 426 final
2008/0140(CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o izvajanju načela enakega obravnavanja oseb ne glede na vero ali prepričanje, invalidnost, starost ali spolno usmerjenost

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

27.

COM(2011) 137 final
2011/0073(COD)

COM(2008) 229 final
2008/0090(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1049/2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije

Dogovora ni mogoče pričakovati – od leta 2011 ni bilo napredka.

28.

COM(2016) 799 final
2016/0400B(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi številnih zakonodajnih aktov, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členoma 290 in 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten. Obstaja pravna obveznost, da se pravni akti, sprejeti pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe, uskladijo s členoma 290 in 291 PDEU. Komisija bo zato sozakonodajalcema v ta namen predložila nov predlog.

29.

COM(2017) 10 final
2017/0003(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spoštovanju zasebnega življenja in varstvu osebnih podatkov na področju elektronskih komunikacij ter razveljavitvi Direktive 2002/58/ES (uredba o zasebnosti in elektronskih komunikacijah)

Dogovora ni mogoče pričakovati – od sozakonodajalcev se ne pričakuje dogovora. Poleg tega je predlog zastarel zaradi novejše zakonodaje na tehnološkem in zakonodajnem področju.

30.

COM(2017) 85 final
2017/0035(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 182/2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

31.

COM(2018) 96 final
2018/0044(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pravu, ki se uporablja za učinke odstopa terjatev za tretje osebe

Dogovora ni mogoče pričakovati – predlog je blokiran, nadaljnji napredek pa je malo verjeten.

32.

COM(2022) 496 final
2022/0303(COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi pravil o nepogodbeni civilni odgovornosti umetni inteligenci (odgovornost na področju umetne inteligence)

Dogovora ni mogoče pričakovati – Komisija bo ocenila, ali bi bilo treba predložiti drug predlog ali pa bi bilo treba izbrati drug pristop.

Globalna Evropa: izkoriščanje naše moči in partnerstev

33.

JOIN(2015)36 final
2015/0302(NLE)

Skupni predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Sporazuma o sodelovanju za partnerstvo in razvoj med Evropsko unijo in Islamsko republiko Afganistan

Predlog je zastarel – postopek ratifikacije tega sporazuma je bil prekinjen z ustanovitvijo začasne talibanske vlade, ki je doslej mednarodna skupnost še vedno ne priznava, zaradi česar je prvotni sporazum zastarel.

34.

COM(2022) 63 final
2022/0043(NLE)

Predlog SKLEPA SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v pisnem postopku udeleženk Sporazuma o uradno podprtih izvoznih kreditih glede spremembe Priloge IV

Predlog je zastarel – predlog je bil predložen v pogajanjih o posodobitvi Sporazuma o uradno podprtih izvoznih kreditih, ki so bila zaključena leta 2023. Vsebina tega predloga je bila vključena v drug sklep Sveta, zaradi česar je ta odveč.

Skupno doseganje ciljev in priprava naše Unije na prihodnost

35.

COM(2022) 184 final
2022/0125(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije

Predlog je zastarel – vsebina predloga je bila sprejeta konec septembra 2024 v okviru revizije finančne uredbe (prenovitev).

36.

COM(2024) 301 final
2024/0059(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2021/1148 glede finančnih sredstev in dodelitve za tematski instrument

Dogovora ni mogoče pričakovati. Poleg tega se lahko vmesna revizija večletnega finančnega okvira izvede brez tega zakonodajnega predloga.

37.

COM(2024) 100 final
2024/0060(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) 2021/522, (EU) 2021/1057, (EU) 2021/1060, (EU) 2021/1139, (EU) 2021/1229 in (EU) 2021/1775 glede sprememb zneskov denarnih sredstev za nekatere programe in sklade

Dogovora ni mogoče pričakovati. Vmesna revizija večletnega finančnega okvira se lahko izvede brez tega zakonodajnega predloga. Komisija bo leta 2025 predlagala spremembo Uredbe (EU) 2021/1755 o vzpostavitvi rezerve za prilagoditev na brexit, da se določi pravna podlaga za prerazporeditev neporavnanih zneskov med državami članicami.



Priloga V: Načrtovane razveljavitve

Št.

Področje politike

Naslov

Razlog za razveljavitev

1.

Kmetijstvo

Uredba Sveta (ES) št. 870/2004 z dne 26. aprila 2004 o vzpostavitvi programa Skupnosti za ohranjanje, karakterizacijo, zbiranje in uporabo genskih virov v kmetijstvu in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1467/94

Ta program Skupnosti je bil vzpostavljen za obdobje 2004–2006, da bi na ravni Skupnosti dopolnil in spodbujal delo držav članic na področju ohranjanja, karakterizacije, zbiranja in uporabe genetskih virov v kmetijstvu. Podpora v okviru tega programa ni več na voljo, saj se vsa podpora skupne kmetijske politike (SKP) trenutno dodeljuje v okviru tekočih programov razvoja podeželja (do leta 2025) in nacionalnih strateških načrtov SKP (do leta 2027) v skladu z Uredbo (EU) 1305/2013 oziroma Uredbo (EU) 2021/2115, zaradi česar je ta uredba zastarela.

2.

Evropska statistika

Uredba Sveta (ES) št. 3037/90 z dne 9. oktobra 1990 o statistični klasifikaciji gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti

Klasifikacija iz leta 1990 je zastarela. Sedanja statistična klasifikacija gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti (NACE) je določena v Uredbi (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006, kakor je bila nazadnje spremenjena z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2023/137 z dne 10. oktobra 2022.

3.

Evropska statistika

Odločba Sveta z dne 25. junija 1996 o izboljševanju kmetijske statistike Skupnosti (96/411/ES)

Odločba je zastarela. Nadomestile so jo nove uredbe o kmetijski statistiki (integrirana statistika na ravni kmetij, kmetijski vložki in proizvodnja, ekonomski računi za kmetijstvo).

4.

Cestni tovorni promet

Uredba Sveta (EGS) št. 4058/89 z dne 21. decembra 1989 o določanju prevoznin za cestni prevoz blaga med državami članicami

S sodobno zakonodajo EU je bil uveden celovit okvir, ki ureja cestni promet in se osredotoča na varnost, okoljske standarde in pošteno konkurenco, ne da bi bilo treba določiti tarife. Uredbe, kot so Uredba (ES) št. 1071/2009, Uredba (ES) št. 1072/2009 in Uredba (ES) št. 1073/2009, so dejansko nadomestile potrebo po določbah iz Uredbe Sveta (EGS) št. 4058/89, zaradi česar je ta uredba odveč.

(1)    Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne razpoložljive informacije o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pri posamezni pobudi, so zgolj okvirne in se lahko med pripravljalnim postopkom spremenijo, zlasti glede na rezultate ocene učinka. Pobude za poenostavitev ali pobude z močno razsežnostjo poenostavitve so predstavljene z modrim ozadjem.
(2)    Na ta seznam so vključeni zakonodajni predlogi v obravnavi, ki jih Komisija namerava umakniti v šestih mesecih.
Top