Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0424

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1380/2013 o skupni ribiški politiki

    COM/2017/0424 final - 2017/0190 (COD)

    Bruselj, 11.8.2017

    COM(2017) 424 final

    2017/0190(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1380/2013 o skupni ribiški politiki


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Uredba (EU) št. 1380/2013 1 je uvedla tako imenovano obveznost iztovarjanja, tj. postopno obveznost iztovarjanja celotnega ulova za staleže, za katere vejajo omejitve ulova ali najmanjša referenčna velikost ohranjanja. Načeloma je treba podrobnosti izvajanja obveznosti iztovarjanja opredeliti v regionalnih večletnih načrtih upravljanja, sprejetih s soodločanjem. Ker pa je bilo pričakovati, da bo sprejetje večletnih načrtov zahtevalo nekaj časa, je Uredba (EU) št. 1380/2013 kot začasno rešitev predvidela sprejetje delegiranih aktov Komisije o uvedbi načrtov o zavržkih, ki se oblikujejo na podlagi skupnega priporočila zadevnih držav članic za obdobje največ treh let. Načrti o zavržkih lahko vključujejo določbe o vrstah ribolova ali vrstah, za katere že velja obveznost iztovarjanja, včasih pa to obveznost uvajajo pred rokom, ki ga določa Uredba (EU) št. 1380/2013, in med drugim določajo izjemo de minimis in izjemo za vrste z visoko stopnjo preživetja, določbe o dokumentiranju ulova in po potrebi najmanjše referenčne velikosti ohranjanja.

    Prve delegirane uredbe Komisije o uvedbi načrtov o zavržkih so začele veljati 1. januarja 2015 in prenehajo veljati konec leta 2017. Po izteku začetnega triletnega obdobja Uredba (EU) št. 1380/2013 Komisijo pooblašča, da sprejme delegirane akte, ki vsebujejo izključno izjeme de minimis, saj bi načeloma večletne načrte bilo treba uporabiti za dosego cilja trajnostnega izkoriščanja morskih bioloških virov, odražati pa bi morali posebnosti različnih vrst ribolova in vsebovati potrebna pooblastila za sprejetje delegiranih aktov, vključno z drugimi prilagodljivostmi, potrebnimi za nemoteno izvajanje obveznosti iztovarjanja.

    Do danes je vzpostavljen samo večletni načrt za Baltsko morje 2 , predloga Komisije za večletni načrt za pridnene vrste v Severnem morju in male pelagične vrste v Jadranskem morju pa sta trenutno v postopku pogajanj med sozakonodajalcema 3 . Na tej podlagi je treba Komisijo pooblasti za sprejetje načrtov o zavržkih za nadaljnje skupno obdobje največ treh let, da se olajša izvajanje obveznosti iztovarjanja.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Predlog je vezan na temeljno določbo reformirane skupne ribiške politike, tj. obveznost iztovarjanja. Njegov namen je olajšati nemoteno izvajanje, tako da Komisijo pooblasti, da z delegiranimi akti zagotovi potrebno prilagodljivost, dokler se s postopkom soodločanja ne sprejmejo regionalni večletni načrti.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Predlog s prispevanjem k nemotenemu izvajanju obveznosti iztovarjanja, ki je namenjena povečanju selektivnosti in zmanjšanju neželenega ulova, prispeva k okoljski, družbeni in gospodarski trajnosti, ki je ključni cilj več politik Unije.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Pravna podlaga tega predloga je člen 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije, v skladu s katerim lahko Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku sprejmeta določbe, potrebne za doseganje ciljev skupne ribiške politike.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Se ne uporablja, ker je ta predlog v izključni pristojnosti Unije.

    Sorazmernost

    Namen predloga je zgolj podaljšal pooblastilo Komisiji za sprejemanje delegiranih aktov za vzpostavitev načrtov o zavržkih za dodatno triletno obdobje zaradi zamude pri sprejemanju večletnih načrtov. To podaljšanje je potrebno in ustrezno za nemoteno izvajanje obveznosti iztovarjanja. Ker je predlog časovno omejen, se vprašanja o sorazmernosti ne pojavljajo.

    Izbira instrumenta

    Uredbo, ki sta jo sprejela Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku v skladu s členom 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije, je mogoče spremeniti samo z uredbo, ki jo sprejmeta Evropski parlament in Svet.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

    Ni relevantno.

    Gre za preprosto časovno podaljšanje pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti, dokler se ne vzpostavijo večletni načrti, ki pokrivajo tudi izvajanje obveznosti iztovarjanja na ravni morskih bazenov in vrst v skladu s členom 10(1)(a) Uredbe (EU) št. 1380/2013. Ocena celotne reforme skupne ribiške politike zato ni potrebna.

    Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

    Čeprav zaradi nujnosti zadeve ni bilo izvedeno uradno posvetovanje, je Komisija prejela več dopisov nacionalnih organov in zainteresiranih strani, ki so izrazili zaskrbljenost, ker ne obstaja pooblastilo za obnovitev načrtov o zavržkih, ki prenehajo veljati konec leta.

    Obveznost iztovarjanja je pomemben premik paradigme, zato njeno izvajanje za sektor predstavlja velik izziv. Glede na to je treba omogočiti vzpostavitev potrebne prilagodljivosti, da se olajša postopno uvajanje obveznosti iztovarjanja.

    Pred sprejetjem predloga Komisije o reformi skupne ribiške politike je bilo izvedeno obsežno posvetovanje z javnostjo in strokovnjaki, tudi o določbah glede obveznosti iztovarjanja.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Se ne uporablja.

    Gre le za časovno podaljšanje pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti, dokler se ne vzpostavijo večletni načrti, ki pokrivajo tudi izvajanje obveznosti iztovarjanja na ravni morskih bazenov. Pred sprejetjem predloga Komisije o reformi skupne ribiške politike je bilo izvedeno obsežno posvetovanje z javnostjo in strokovnjaki, tudi o določbah glede obveznosti iztovarjanja.

    Ocena učinka

    Se ne uporablja.

    Gre le za časovno podaljšanje pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti, dokler se ne vzpostavijo večletni načrti, ki pokrivajo tudi izvajanje obveznosti iztovarjanja na ravni morskih bazenov. Ker gospodarske, okoljske ali družbene posledice predloga niso obsežne, nova ocena učinka ni potrebna.

    Pred sprejetjem predloga Komisije o reformi skupne ribiške politike je bila izvedena celovita ocena učinka, tudi o določbah glede obveznosti iztovarjanja.

    Ustreznost in poenostavitev ureditve

    Se ne uporablja.

    Temeljne pravice

    Se ne uporablja.

    Gre le za časovno podaljšanje pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti. Predlog nima posledic za varstvo temeljnih pravic.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Se ne uporablja.

    Gre le za časovno podaljšanje pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti. Predlog nima proračunskih posledic.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    V skladu s členom 46 Uredbe (EU) št. 1380/2013 mora Komisija redno poročati o izvajanju prenesenih pooblastil. Evropski parlament ali Svet lahko pooblastilo kadar koli prekličeta.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Se ne uporablja.

    Gre za predlog uredbe.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Predlog vsebuje samo eno materialno določbo, ki spreminja člen 15(6) Uredbe (EU) št. 1380/2013 z namenom podaljšanja pooblastila Komisiji za sprejetje načrtov o zavržkih z delegiranimi akti za dodatno triletno obdobje, če za zadevne morske bazene večletni načrti niso vzpostavljeni.

    2017/0190 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1380/2013 o skupni ribiški politiki

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 43(2) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 4 ,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Člen 15(1) Uredbe (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 5 določa obveznost iztovarjanja celotnega ulova vrst, za katere veljajo omejitve ulova, v Sredozemskem morju pa tudi ulova vrst, za katere velja najmanjša velikost (v nadaljnjem besedilu: obveznost iztovarjanja).

    (2)Večletni načrti iz člena 9 Uredbe (EU) št. 1380/2013 in načrti upravljanja iz člena 18 Uredbe (ES) št. 1967/2006 6 vsebujejo podrobne določbe za olajšanje izvajanja obveznosti iztovarjanja (v nadaljnjem besedilu: načrti o zavržkih).

    (3)Člen 15(6) Uredbe (EU) št. 1380/2013 določa, da lahko Komisija, če večletni načrti ali načrti upravljanja ne obstajajo, sprejme začasne načrte o zavržkih za obdobje največ treh let.

    (4)Izkušnje so pokazale, da priprava in sprejetje večletnih načrtov ali načrtov upravljanja, ki vključujejo načrte o zavržkih, traja dlje, kot je bilo predvideno ob sprejetju Uredbe (EU) št. 1380/2013.

    (5)Zato je primerno določiti obdobje, za katerega lahko Komisija ob odsotnosti večletnih načrtov ali načrtov upravljanja sprejme načrte o zavržkih.

    (6)Uredbo (EU) št. 1380/2013 bi bilo treba ustrezno spremeniti –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    V členu 15 Uredbe (EU) št. 1380/2013 se odstavek 6 nadomesti z naslednjim:

    „6. Kadar večletni načrt ali načrt upravljanja v skladu s členom 18 Uredbe (ES) št. 1967/2006 za zadevni ribolov ni sprejet, se v skladu s členom 18 te uredbe na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 46 te uredbe o začasnih posebnih načrtih o zavržkih, ki vsebujejo podrobnosti iz točk (a) do (e) odstavka 5 tega člena, za začetno obdobje največ treh let z možnostjo podaljšanja za nadaljnje skupno obdobje največ treh let. Države članice lahko v skladu s členom 18 te uredbe sodelujejo pri oblikovanju takih načrtov, da Komisija sprejme takšne akte ali predloži predlog v skladu z rednim zakonodajnim postopkom.“

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    Predsednik    Predsednik

    (1) Uredba (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o skupni ribiški politiki in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1954/2003 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 2371/2002 in (ES) št. 639/2004 ter Sklepa Sveta 2004/585/ES (UL L 354, 28.12.2013, str. 22–61).
    (2) Uredba (EU) 2016/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. julija 2016 o vzpostavitvi večletnega načrta za staleže trske, sleda in papaline v Baltskem morju ter za ribištvo, ki izkorišča te staleže, o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 2187/2005 in o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1098/2007 (UL L 191, 15.7.2016, str. 1).
    (3) COM/2016/0493 final – 2016/0238 (COD) in COM/2017/097 final – 2017/043 (COD).
    (4) UL C , , str. .
    (5) Uredba (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o skupni ribiški politiki in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1954/2003 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 2371/2002 in (ES) št. 639/2004 ter Sklepa Sveta 2004/585/ES (UL L 354, 28.12.2013, str. 22).
    (6) Uredba Sveta (ES) št. 1967/2006 z dne 21. decembra 2006 o ukrepih za upravljanje za trajnostno izkoriščanje ribolovnih virov v Sredozemskem morju, spremembi Uredbe (EGS) št. 2847/93 in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1626/94 (UL L 409, 30.12.2006, str. 11).
    Top