EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0896

2014/896/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 10. decembra 2014 o določitvi oblike za sporočanje informacij držav članic o izvajanju Direktive 2012/18/EU Evropskega parlamenta in Sveta o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi (notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 9335) Besedilo velja za EGP

UL L 355, 12.12.2014, p. 55–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/896/oj

12.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 355/55


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 10. decembra 2014

o določitvi oblike za sporočanje informacij držav članic o izvajanju Direktive 2012/18/EU Evropskega parlamenta in Sveta o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi

(notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 9335)

(Besedilo velja za EGP)

(2014/896/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2012/18/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi, ki spreminja in nato razveljavlja Direktivo Sveta 96/82/ES (1), ter zlasti člena 21(5) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 21(2) Direktive 2012/18/EU zahteva, da države članice poročajo o izvajanju te direktive do 30. septembra 2019 in nato vsaka štiri leta.

(2)

Komisija je pripravila vprašalnik, ki opredeljuje sklop informacij, ki jih dajo države članice na voljo v okviru poročanja o izvajanju Direktive.

(3)

Prvo poročevalno obdobje bi moralo zajemati obdobje od 1. junija 2015, datuma, ko se bo Direktiva začela v celoti uporabljati v državah članicah, do 31. decembra 2018, s čimer bi imele države članice dovolj časa za oceno zbranih informacij in njihovo predložitev Komisiji do 30. septembra 2019. Poznejša štiriletna poročevalna obdobja bodo zajemala obdobja od 1. januarja prvega leta poročevalnega obdobja do 31. decembra četrtega leta poročevalnega obdobja.

(4)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 22 Direktive Sveta 96/82/ES (2)

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Države članice poročajo o izvajanju Direktive 2012/18/EU v skladu s členom 21(2) navedene direktive, tako da odgovorijo na vprašalnik iz Priloge k temu sklepu (3).

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju, 10. decembra 2014

Za Komisijo

Karmenu VELLA

Član Komisije


(1)  UL L 197, 24.7.2012, str. 1.

(2)  Direktiva Sveta 96/82/ES z dne 9. decembra 1996 o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi (UL L 10, 14.1.1997, str. 13).

(3)  Na voljo tudi na spletišču Evropske komisije: http://ec.europa.eu/environment/seveso/.


PRILOGA

VPRAŠALNIK

1.   SPLOŠNE INFORMACIJE

1.

Predložite informacije v zvezi z glavnimi pristojnimi organi, odgovornimi za izvrševanje Direktive 2012/18/EU. Informacije morajo zajemati najmanj kontaktne podatke in glavne naloge (spremljanje varnostnih poročil, načrtovanje rabe prostora, verižni učinki, priprava in izvajanje načrtov ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah, inšpekcijski pregledi, obveščanje javnosti, sankcije). Če ni prišlo do bistvenih sprememb, se lahko sklicujete na prejšnje poročilo.

2.

Navedite datum zadnje posodobitve informacij o organizacijah v zbirki podatkov eSPIRS.

2.   VERIŽNI UČINKI (ČLEN 9 DIREKTIVE 2012/18/EU)

Koliko skupin organizacij, za katere se lahko poveča tveganje ali lahko nastanejo posledice večje nesreče zaradi geografskega položaja in bližine takšnih organizacij ter njihovih zalog nevarnih snovi, je bilo v skladu s členom 9 Direktive 2012/18/EU ugotovljenih ob koncu poročevalnega obdobja?

3.   VARNOSTNA POROČILA (ČLEN 10 DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Ali so v poročevalnem obdobju vse organizacije višje stopnje, od katerih je bilo to zahtevano, predložile varnostno poročilo? Če ni tako, koliko jih tega ni storilo?

2.

Ali so se vsa varnostna poročila posodobila v zadnjih petih letih? Če ni tako, koliko organizacij višje stopnje, od katerih je bilo to zahtevano, ni posodobilo svojega varnostnega poročila?

4.   NAČRTI UKREPOV OB NESREČAH (ČLEN 12 DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Ali so se v poročevalnem obdobju za vse organizacije višje stopnje, za katere je bilo to zahtevano, pripravili načrti ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah? Če ni tako, za koliko organizacij višje stopnje se načrt ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah ni pripravil?

2.

Kolikšnemu številu organizacij višje stopnje na podlagi odločitve organov v skladu s členom 12(8) Direktive 2012/18/EU ni bilo treba pripraviti načrta ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah?

3.

Če je odgovor na vprašanje 4.2 ena ali več, za vsako organizacijo posebej predložite utemeljitev ustreznega pristojnega organa.

4.

Ali so se v zadnjih treh letih načrti ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah preskusili za vse organizacije višje stopnje? Če ni tako, za koliko organizacij se načrt ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah ni preskusil?

5.

Predložite informacije o glavnih dogovorih za posvetovanje o načrtih ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah z zadevno javnostjo.

6.

Na kratko pojasnite način preskušanja načrtov ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah (npr. delni preskus, celotni preskus, sodelovanje služb za ukrepanje ob nesrečah, teoretični preskus itd.). Navedite merila, ki se uporabljajo pri ugotavljanju ustreznosti načrtov ukrepov zunaj organizacije ob nesrečah.

5.   NAČRTOVANJE RABE PROSTORA (ČLENA 13 IN 15 DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Ali je bilo v poročevalnem obdobju opravljeno posvetovanje z zadevno javnostjo o vseh posebnih individualnih projektih (nove organizacije, bistvene spremembe organizacij, novi posegi v prostor okrog organizacij) in ali je bilo z javnostjo opravljeno posvetovanje o splošnih načrtih ali programih v zvezi z novimi organizacijami ali novimi posegi v prostor okrog organizacij? Če ni tako, povzemite glavne razloge za primere, ko javno posvetovanje ni bilo opravljeno.

2.

Neobvezno: Ali vaša nacionalna zakonodaja določa usklajene ali skupne postopke za izpolnjevanje zahtev glede načrtovanja rabe prostora v skladu z direktivo Seveso ter zahtev iz druge zakonodaje, kot sta direktivi 2011/92/EU (1) in 2001/42/ES (2) Evropskega parlamenta in Sveta?

6.   INFORMACIJE O VARNOSTNIH UKREPIH (ČLEN 14 IN PRILOGA V DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Ali so se v zadnjih petih letih javnosti zagotavljale informacije o varnostnih ukrepih ter pravilnem ravnanju v primeru večje nesreče za vse organizacije višje stopnje? Če ni tako, za koliko organizacij višje stopnje se informacije niso zagotavljale javnosti?

2.

Navedite, kdo (upravljavec, organi) zagotavlja informacije iz 6.1 in, če je mogoče, na kakšen način (npr. brošure, letaki, elektronska sporočila, sporočila SMS upravljavcev ali organov).

3.

Ali so informacije iz Priloge V k Direktivi 2012/18/EU vedno dostopne vsem organizacijam, tudi elektronsko, in se po potrebi posodabljajo? Če ni tako, navedite delež organizacij, katerim informacije niso dostopne, in ukrepe, sprejete za odpravo pomanjkljivosti.

4.

Navedite, pri kom (upravljavec, organi) in, če je mogoče, na kakšen način (npr. obvestila, spletišča upravljavcev ali organov) so informacije iz 6.3 vedno dostopne.

5.

Pri kolikšnem številu organizacij obstaja ob koncu poročevalnega obdobja možnost nastanka večje nesreče s čezmejnimi učinki? V koliko primerih so bile zagotovljene ustrezne informacije državi članici, ki bi jo taka nesreča lahko prizadela?

7.   INŠPEKCIJSKI PREGLEDI (ČLEN 20 DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Na kateri ravni ali katerih ravneh so se pripravili inšpekcijski načrti? Ali so javno dostopni oziroma ali je bila javnost elektronsko obveščena o tem, kje je mogoče na zahtevo dobiti podrobnejše informacije o inšpekcijskem načrtu? Neobvezno: v primeru spletne objave navedite povezavo.

2.

Ali so se pripravili programi rednih inšpekcijskih pregledov, ki vključujejo pogostost obiskov na kraju samem, za vse organizacije? Ali je javno dostopen datum zadnjega obiska na kraju samem oziroma mesto, kjer je ta informacija dostopna v elektronski obliki? Neobvezno: v primeru spletne objave navedite povezavo.

3.

Za koliko organizacij višje stopnje inšpekcijski program, ki vključuje pogostost obiskov na kraju samem, temelji na sistematični oceni nevarnosti večjih nesreč za zadevno organizacijo? Pri kolikšnem številu organizacij višje stopnje se obiski na kraju samem opravljajo letno?

4.

Za koliko organizacij nižje stopnje inšpekcijski program, ki vključuje pogostost obiskov na kraju samem, temelji na sistematični oceni nevarnosti večjih nesreč za zadevno organizacijo? Pri kolikšnem številu organizacij nižje stopnje se obiski na kraju samem opravljajo najmanj vsaka tri leta?

5.

Ali nacionalna zakonodaja ali upravna usmeritev določata inšpekcijske preglede, ki so usklajeni ali se opravljajo skupaj z inšpekcijskimi pregledi v skladu z drugo zakonodajo Unije (npr. v skladu z direktivo o industrijskih emisijah ali IED)?

8.   PREPOVED OBRATOVANJA, KAZNI IN DRUGI PRISILNI INSTRUMENTI (ČLENA 19 IN 28 DIREKTIVE 2012/18/EU)

1.

Za koliko organizacij sta se obratovanje ali začetek obratovanja v poročevalnem obdobju prepovedala?

2.

Koliko drugih vrst prisilnih ukrepov je bilo sprejetih v poročevalnem obdobju? Navedite vrste najpogosteje uporabljenih ukrepov (npr. prepoved obratovanja, upravna sankcija, kazen ali drug ukrep). Če je mogoče, predložite statistično razčlenitev.

9.   DOSTOP DO PRAVNEGA VARSTVA (ČLEN 23 DIREKTIVE 2012/18/EU)

Pojasnite, kako se je zagotovila skladnost s členom 23 Direktive 2012/18/EU o dostopu do pravnega varstva, ter opišite izkušnje pri uporabi tega člena v poročevalnem obdobju.

10.   DODATNE INFORMACIJE

Neobvezno: Predložite morebitne dodatne splošne informacije v zvezi z direktivo Seveso, izkušnje z njenim izvajanjem, poročila itd., ki bi lahko bili zanimivi in se z njimi lahko seznani javnost, in sicer:

(a)

izkušnje na podlagi nesreč in izrednih dogodkov, kako preprečiti njihovo ponovitev,

(b)

orodja IT, ki se uporabljajo za spremljanje izvajanja Direktive in izmenjavo podatkov,

(c)

če je to ustrezno, vse določbe, podobne določbam iz direktive Seveso (v zvezi s priglasitvijo dejavnosti, zahtevami glede upravljanja varnosti, varnostnimi poročili, informacijami za javnost, načrtovanjem za ukrepanje ob nesrečah in inšpekcijskimi pregledi), ki se uporabljajo za obrate in dejavnosti, ki jih Direktiva 2012/18/EU ne zajema, npr. cevovode, pristanišča, ranžirne postaje, objekte na morju, iskanje in črpanje zemeljskega plina itd.


(1)  Direktiva 2011/92/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2011 o presoji vplivov nekaterih javnih in zasebnih projektov na okolje (UL L 26, 28.1.2012, str. 1).

(2)  Direktiva 2001/42/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. junija 2001 o presoji vplivov nekaterih načrtov in programov na okolje (UL L 197, 21.7.2001, str. 30).


Top