Vseevropski osebni pokojninski produkt
POVZETEK:
Uredba (EU) 2019/1238 o vseevropskem osebnem pokojninskem produktu
KAJ JE NAMEN TE UREDBE?
- Vzpostavlja pravni temelj za vseevropski osebni pokojninski produkt* (PEPP) z zagotavljanjem standardizacije temeljnih značilnosti produkta, kot so:
- zahteve glede preglednosti,
- naložbena pravila,
- pravica do zamenjave ponudnika in
- različne naložbene možnosti.
- Določa tudi pravila o registraciji, proizvodnji, distribuciji in nadzoru osebnih pokojninskih produktov, ki se distribuirajo v Evropski uniji (EU) pod oznako PEPP.
- PEPP je prostovoljni osebni pokojninski načrt, ki dopolnjuje obstoječe javne pokojninske sisteme in pokojninske sisteme poklicnega zavarovanja ter nacionalne zasebne pokojninske načrte.
- Namen uredbe je varčevalcem zagotoviti večjo izbiro in jim pri varčevanju za upokojitev dati na voljo bolj konkurenčne osebne pokojninske produkte ter zagotoviti boljše varstvo potrošnikov.
KLJUČNE TOČKE
Uredba PEPP določa enotna pravila o temeljnih značilnostih PEPP, zlasti o naslednjih ključnih točkah.
Ponudniki PEPP*
PEPP lahko ponujajo številne finančne institucije, vključno z zavarovalnicami, upravitelji premoženja, bankami, nekaterimi naložbenimi podjetji in nekaterimi pokojninskimi skladi poklicnega zavarovanja.
Pogodba o PEPP
Uredba določa minimalne zahteve glede vsebine pogodbe, o kateri se dogovorijo ponudniki PEPP in varčevalci v PEPP*.
Registracija PEPP
- Ponudniki, ki želijo ponuditi PEPP, morajo upoštevati postopek registracije. Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine nove PEPP registrira v centralnem registru na podlagi odločitve, ki jo sprejmejo nacionalni pristojni organi. Produkt se lahko po registraciji zagotavlja in distribuira po vsej EU.
- Uredba podrobno opisuje postopke registracije PEPP, okoliščine za preklic registracije PEPP in pooblastila pristojnih organov matičnih držav EU in držav članic EU gostiteljic.
Dovoljenje EU za čezmejno prodajo
Ponudniki in distributerji PEPP imajo koristi od potnega lista EU, ki jim omogoča prodajo PEPP v različnih državah članicah. Dovoljenje za čezmejno prodajo jim omogoča dostop do celotnega trga EU z eno samo registracijo produkta, ki se odobri na podlagi enotnih pravil.
Prenosljivost
- Kadar ponudnik ali distributer PEPP ponudi PEPP, mora potencialnim varčevalcem v PEPP zagotoviti informacije o storitvi prenosljivosti* in o tem, kateri podračuni* so že na voljo.
- Če varčevalci v PEPP spremenijo prebivališče zaradi selitve v drugo državo članico, lahko še naprej vplačujejo prispevke v isti PEPP tako, da odprejo podračun za PEPP pri istem ponudniku PEPP v svoji novi državi prebivališča (če ima njihov ponudnik PEPP na voljo to možnost) ali naprej vplačujejo prispevke na svoj obstoječi podračun za PEPP. Če njihov ponudnik PEPP ne zagotavlja te možnosti v njihovi novi državi prebivališča, imajo varčevalci v PEPP pravico takoj in brezplačno zamenjati ponudnika PEPP. Ponudniki PEPP morajo po prehodnem obdobju treh let odpreti vsaj dva podračuna.
Zamenjava
Varčevalci v PEPP lahko ponudnika PEPP zamenjajo najmanj pet let od sklenitve pogodbe o PEPP, v primeru poznejše zamenjave pa pet let od zadnje menjave. Ponudnik PEPP lahko varčevalcem v PEPP dovoli, da ponudnike PEPP zamenja bolj pogosto. Provizije in stroški za storitev zamenjave morajo biti omejeni na dejanske upravne stroške, ki jih je imel ponudnik PEPP prenositelj, in ne presegajo 0,5 % vrednosti prenesenih sredstev.
Naložbene možnosti
- Ponudniki PEPP lahko zagotovijo do šest naložbenih možnosti, vključno s standardno naložbeno možnostjo – osnovni PEPP*. Ponudniki PEPP vse naložbene možnosti oblikujejo na podlagi jamstva ali tehnike za zmanjševanje tveganja, ki zagotavljata zadostno zaščito varčevalcev v PEPP.
- Ponudniki PEPP morajo pri osnovnem PEPP zaščititi kapital varčevalcev v PEPP z jamstvom ali tehnikami za zmanjševanje tveganja, skladnimi s ciljem, da se varčevalcu v PEPP povrne vloženi kapital. Stroški in provizije osnovnega PEPP ne smejo presegati 1 % nakopičenega kapitala na leto.
- Varčevalci v PEP imajo pravico redno spreminjati naložbeno možnost, da prilagodijo svojo naložbeno strategijo. Ta pravica je brezplačna in se lahko uveljavlja po najmanj petih letih od sklenitve pogodbe o PEPP, v primeru naknadnih sprememb pa po petih letih od zadnje spremembe naložbene možnosti. Ponudniki PEPP lahko varčevalcem v PEPP dovolijo, da spremenijo naložbeno možnost bolj pogosto.
Vrste izplačil
- Ponudniki PEPP lahko varčevalcem v PEPP ponudijo eno ali več vrst izplačil (rente, enkratni znesek, redna postopna izplačila ali njihova kombinacija).
- Varčevalci v PEPP lahko izberejo obliko izplačil v fazi izplačevanja*, ko sklenejo pogodbo o PEPP in ko zaprosijo za odprtje novega podračuna. Oblika izplačil se lahko med podračuni razlikuje. Če ponudniki PEPP zagotavljajo različne oblike izplačil, lahko varčevalci v PEPP spremenijo obliko izplačil za vsak podračun eno leto pred začetkom faze izplačevanja, na začetku faze izplačevanja in v času zamenjave.
Distribucija PEPP
- Uredba določa pogoje, pod katerimi lahko ponudniki PEPP in distributerji PEPP* distribuirajo PEPP.
- Ureditev distribucije PEPP temelji na sektorskem pristopu. Za zavarovalnice in zavarovalne posrednike, ki distribuirajo PEPP, se uporablja Direktiva o distribuciji zavarovalnih produktov (Direktiva (EU) 2016/97), naložbena podjetja in drugi ponudniki ter distributerji PEPP pa morajo uporabljati pravila iz Direktive o trgih finančnih instrumentov (Direktiva 2014/65/EU).
Svetovanje
- Ponudniki in distributerji PEPP morajo pred podpisom pogodbe o PEPP potencialnim varčevalcem v PEPP zagotoviti izčrpno svetovanje, da jim omogočijo ozaveščeno odločitev in izbiro produkta, ki je najustreznejši glede na njihove potrebe. Svetovanje mora vključevati tudi izbiro naložbene možnosti in individualizirane projekcije pokojninskih prejemkov. Pred podpisom pogodbe morajo vsi ponudniki in distributerji PEPP naročiti varčevalcem v PEPP, da izvedejo preizkus njihovih zahtev, povezanih z upokojitvijo, in ugotoviti, kateri PEPP bi bil zanje primeren, če sploh. Ta preizkus mora vključevati tudi posebno preverjanje, da se ugotovi, ali varčevalci v PEPP potrebujejo PEPP, ki ponuja rente, da se zagotovi ustrezna zaščita pred tveganji zaradi dolgoživosti.
- Poleg tega morajo ponudniki PEPP za osnovni PEPP varčevalcem v PEPP na začetku faze izplačevanja zagotoviti obvezno individualizirano svetovanje o pokojninskem načrtovanju z individualnim priporočilom o optimalni obliki izplačil.
Informacije
- Da se zagotovi visoka stopnja preglednosti, uredba določa, da morajo varčevalci v PEPP prejeti:
- Da se zagotovi visoka stopnja varstva potrošnikov, varčevalci v PEPP ne bodo imeli možnosti, da se pred sklenitvijo pogodbe odpovedo svetovanju, ključnim informacijam o produktu prek standardiziranega dokumenta (tj. dokument s ključnimi informacijami PEPP);
- vsako leto obvestilo o pravicah v okviru PEPP s ključnimi informacijami o stanju njihovih prihrankov.
- Zlasti stroški in provizije morajo biti popolnoma pregledni.
- Evropska komisija mora z regulativnimi tehničnimi standardi dodatno opredeliti podrobnosti prikaza informacij, ki se zagotovijo v dokumentu s ključnimi informacijami o PEPP in obvestilu o pravicah v okviru PEPP.
Dejavniki trajnostnosti
- Ponudnike PEPP se spodbudi k upoštevanju okoljskih, socialnih in upravljavskih dejavnikov*.
- Ponudniki PEPP morajo varčevalcem v PEPP zagotoviti informacije v zvezi z uspešnostjo naložb ponudnika PEPP v smislu okoljskih, socialnih in upravljavskih dejavnikov, kadar so na voljo.
- Varčevalcem v PEPP morajo v obvestilu o pravicah v okviru PEPP zagotoviti tudi informacije o tem, kako naložbena politika upošteva okoljske, socialne in upravljavske dejavnike. Ponudniki PEPP v skladu s pravilom preudarne osebe upoštevajo tveganja, povezana z naložbenimi odločitvami na okoljske, socialne in upravljavske dejavnike, ter njihov morebiten dolgoročni učinek.
Nadzor
Skladnost z uredbo o PEPP morajo nadzorovati nacionalni pristojni organi ponudnikov in distributerjev PEPP. Vendar ima Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine pooblastila za poseganje v zvezi s produkti, ki ji omogočajo sprejetje učinkovitih ukrepov v vsej EU v primeru znatnih pomislekov glede zaščite varčevalca v PEPP ali tveganja za pravilno delovanje in celovitost finančnih trgov ali za stabilnost celotnega oziroma dela finančnega sistema EU, ki jih nacionalni pristojni organi ne obravnavajo ustrezno.
OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?
Uporablja se od 22. marca 2022.
OZADJE
Več informacij je na voljo na strani:
KLJUČNI POJMI
Osebni pokojninski produkt. Produkt, ki temelji na prostovoljni pogodbi med posameznim varčevalcem in pravnim subjektom ter dopolnjuje zakonsko predpisan ali poklicni pokojninski produkt. Zagotavlja dolgoročno akumulacijo kapitala z izrecnim ciljem zagotavljanja dohodka ob upokojitvi in z omejenimi možnostmi predčasnega dviga pred upokojitvijo. Ni niti zakonsko predpisan niti poklicni pokojninski produkt.
Ponudnik PEPP. Finančno podjetje, ki ima dovoljenje za proizvodnjo PEPP in njegovo distribucijo.
Varčevalec v PEPP. Posameznik, ki ima sklenjeno pogodbo o PEPP s ponudnikom PEPP.
Storitev prenosljivosti. Storitev, ki varčevalcem v PEPP daje pravico, da še naprej vplačujejo prispevke na svoj obstoječi račun za PEPP po spremembi prebivališča zaradi selitve v drugo državo članico.
Podračun. Nacionalni razdelek, ki se odpre znotraj vsakega računa za PEPP in ki izpolnjuje pravne zahteve in pogoje za uporabo morebitnih spodbud, ki jih za vlaganje v PEPP na nacionalni ravni določi država članica, v kateri ima varčevalec v PEPP prebivališče. Posledično je lahko posameznik varčevalec v PEPP ali upravičenec iz naslova PEPP v vsakem podračunu, kar je odvisno od posameznih pravnih zahtev za fazo varčevanja. Faza varčevanja je obdobje, v katerem se sredstva zbirajo na računu za PEPP, in običajno traja, dokler se ne začne faza izplačevanja.
Osnovni PEPP. Vsi ponudniki PEPP bodo morali ponuditi dostopno standardno naložbeno možnost (osnovni PEPP), katere stroški in provizije ne presegajo 1 % nakopičenega kapitala na leto.
Faza izplačevanja. Obdobje, v katerem se sredstva, zbrana na računu za PEPP, lahko črpajo za kritje upokojitve ali drugih prihodkovnih zahtev.
Distributer PEPP. Finančno podjetje, ki ima dovoljenje za distribucijo PEPP, ki jih ne proizvede samo, investicijsko podjetje, ki zagotavlja naložbeno svetovanje, ali zavarovalni posrednik.
Okoljski, socialni in upravljavski dejavniki. Sklop meril, ki jih socialno ozaveščeni vlagatelji uporabljajo pri preverjanju morebitnih naložb in s katerimi zagotovijo, da te podpirajo načela trajnostnega razvoja. Okoljska merila se nanašajo na to, kako uspešno je podjetje v vlogi skrbnika narave. Socialna merila so namenjena preverjanju, kako podjetje upravlja odnose z zaposlenimi, dobavitelji, strankami in skupnostmi, v katerih posluje. Upravljavska merila se nanašajo na zadeve, kot je vodenje podjetij in njegov pristop k plačam vodstvenih delavcev, revizijam, notranjemu nadzoru in pravicam delničarjev.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) 2019/1238 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o vseevropskem osebnem pokojninskem produktu (PEPP) (UL L 198, 25.7.2019, str. 1–63).
POVEZANI DOKUMENTI
Delegirana uredba Komisije (EU) št. 2021/895 z dne 24. februarja 2021 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 2019/1238 Evropskega parlamenta in Sveta glede poseganja v zvezi s produkti (UL L 197, 4.6.2021, str. 1–4).
Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/896 z dne 24. februarja 2021 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2019/1238 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z dodatnimi informacijami za namene zbliževanja nadzornega poročanja (UL L 197, 4.6.2021, str. 5–6).
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/897 z dne 4. marca 2021 o izvedbenih tehničnih standardih za uporabo Uredbe (EU) 2019/1238 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z obliko nadzornega poročanja pristojnim organom ter sodelovanjem in izmenjavo informacij med pristojnimi organi in z Evropskim organom za zavarovanja in poklicne pokojnine (UL L 197, 4.6.2021, str. 7–66).
Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/473 z dne 18. decembra 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2019/1238 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za opredelitev zahtev glede dokumentov z informacijami, stroškov in provizij, vključenih v omejitev stroškov, ter tehnik za zmanjševanje tveganja za vseevropski osebni pokojninski produkt (UL L 99, 22.3.2021, str. 1–33).
Priporočilo Komisije z dne 29.6.2017 o davčni obravnavi produktov osebnega pokojninskega zavarovanja, vključno z vseevropskim produktom osebnega pokojninskega zavarovanja (C(2017) 4393 final, 29.6.2017).
Direktiva (EU) 2016/97 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. januarja 2016 o distribuciji zavarovalnih produktov (prenovitev) (UL L 26, 2.2.2016, str. 19–59).
Nadaljnje spremembe Direktive (EU) 2016/97 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Direktiva 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU (UL L 173, 12.6.2014, str. 349–496).
Glej prečiščeno različico.
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in odboru regij – Akcijski načrt o oblikovanju unije kapitalskih trgov (COM(2015) 468 final, 30.9.2015).
Uredba (EU) št. 1094/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/79/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 48–83).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 01.07.2022