Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2176

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/2176 z dne 12. novembra 2020 o spremembi Delegirane uredbe (EU) št. 241/2014 glede odbitka programske opreme od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala (Besedilo velja za EGP)

    C/2020/7715

    UL L 433, 22.12.2020, p. 27–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/2176/oj

    22.12.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 433/27


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/2176

    z dne 12. novembra 2020

    o spremembi Delegirane uredbe (EU) št. 241/2014 glede odbitka programske opreme od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (1) in zlasti tretjega pododstavka člena 36(4) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Določbe o obravnavi preudarno vrednotene programske opreme, na vrednost katere reševanje, insolventnost ali likvidacija institucije ne vplivajo bistveno, so bile spremenjene z Uredbo (EU) 2019/876 Evropskega parlamenta in Sveta (2), da bi dodatno podprli prehod na bolj digitaliziran bančni sektor. Z Uredbo (EU) 2019/876 je bil v Uredbo (EU) št. 575/2013 uveden tudi člen 36(4), v skladu s katerim mora Evropski bančni organ (EBA) pripraviti osnutke regulativnih tehničnih standardov, ki določajo uporabo odbitkov v zvezi s programsko opremo od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala. Da se zagotovi skladnost določb v zvezi s kapitalom in olajša njihova uporaba, je te regulativne tehnične standarde primerno vključiti v Delegirano uredbo Komisije (EU) št. 241/2014 (3), ki združuje vse tehnične standarde v zvezi s kapitalom.

    (2)

    Pristojnim organom ni preprečeno, da pregledajo programsko opremo, ki jo institucija posamično vključi v kapital, niti da izvajajo svoja nadzorna pooblastila v skladu s členom 64 Direktive 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta (4), zlasti kadar bi lahko naložbe v programsko opremo povzročile neželene bonitetne koristi ali kadar se domneva, da institucija stopnjo presoje, ki izhaja iz veljavnega računovodskega okvira, uporablja, da bi se izognila upoštevanju te uredbe.

    (3)

    Zaradi raznolikosti programske opreme, ki jo uporabljajo institucije, je težko na splošno oceniti, katera programska oprema bi lahko imela izterljivo vrednost v primeru reševanja, insolventnosti ali likvidacije, in če bi jo imela, kakšen bi bil njen obseg, ali opredeliti posebno kategorijo programske opreme, ki bi ohranila svojo vrednost tudi v takem primeru.

    (4)

    Poleg tega je iz ocene konkretnih primerov preteklih poslov, ki jo je izvedel EBA, razvidno, da ima vsa programska oprema, brez razlikovanja med posebnimi kategorijami, enako verjetnost, da bo odpisana. Tudi v primerih, ko je vrednost programske opreme vsaj delno ohranjena, se na splošno doba koristnosti take programske opreme spremeni tako, da se upošteva, da bo prevzemnik institucije takšno programsko opremo uporabljal le do konca migracijskega procesa. Iz zbranih dokazov je razvidno, da tak migracijski proces običajno traja od enega do treh let. Navedeni vzorec bi se moral odražati v bonitetni obravnavi programske opreme.

    (5)

    Glede na to, da se zdi, da ima programska oprema omejeno vrednost v primeru reševanja, insolventnosti ali likvidacije institucije, je bistveno, da se pri bonitetni obravnavi take opreme vzpostavi ustrezno ravnovesje med bonitetnimi pomisleki na eni strani ter vrednostjo te opreme s poslovnega in ekonomskega vidika na drugi strani. Bonitetna obravnava programske opreme bi zato morala vključevati določeno mero konservativnosti, kar zadeva zmanjšanje zahtev glede navadnega lastniškega temeljnega kapitala.

    (6)

    Poleg tega bi morala biti bonitetna obravnava programske opreme preprosta za izvajanje in bi se morala za vse institucije uporabljati na standardiziran način, da se ne bi prišlo do dodatne operativne obremenitve za institucije in bi se olajšal nadzor s strani pristojnih organov. Standardizirana bonitetna obravnava instituciji ne bi smela preprečiti, da bi še naprej v celoti odbijala programsko opremo od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala.

    (7)

    Zaradi hitrih tehnoloških sprememb institucije pogosto vlagajo v vzdrževanje, izboljšave ali posodobitve svoje programske opreme. Za zmanjšanje tveganja regulativne arbitraže bi bilo treba te naložbe amortizirati ločeno od programske opreme, ki se vzdržuje, izboljša ali nadgradi, če so te naložbe v skladu z veljavnim računovodskim okvirom pripoznane kot neopredmetena sredstva v bilanci stanja institucije.

    (8)

    Delegirano uredbo (EU) št. 241/2014 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (9)

    Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je EBA predložil Komisiji.

    (10)

    EBA je opravil odprta javna posvetovanja o osnutkih regulativnih tehničnih standardov, na katerih temelji ta uredba, analiziral potencialne povezane stroške in koristi ter prosil za nasvet interesno skupino za bančništvo, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (5).

    (11)

    Glede na pospešeno uvajanje digitalnih storitev zaradi pandemije COVID-19 bi morala ta uredba začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Spremembe Delegirane uredbe (EU) št. 241/2014

    Delegirana uredba (EU) št. 241/2014 se spremeni:

    (1)

    točka (f) v členu 1 se nadomesti z naslednjim:

    „(f)

    uporabi odbitkov od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala in drugih odbitkov v zvezi s postavkami navadnega lastniškega temeljnega kapitala, dodatnega temeljnega kapitala in dodatnega kapitala v skladu z odstavkoma 2 in 4 člena 36 Uredbe (EU) št. 575/2013;“;

    (2)

    vstavi se naslednji člen 13a:

    „Člen 13a

    Odbitek programske opreme, ki je za računovodske namene razvrščena kot neopredmeteno sredstvo za namene člena 36(1)(b) Uredbe (EU) št. 575/2013

    1.   Programska oprema, ki spada pod neopredmetena sredstva, kot so opredeljena v točki 115 člena 4(1) Uredbe (EU) št. 575/2013, se odbije od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala v skladu z odstavki 5 do 8 tega člena. Znesek, ki se odbije, se določi na podlagi bonitetne nabrane amortizacije, izračunane v skladu z odstavki 2, 3 in 4 tega člena.

    2.   Institucije izračunajo znesek bonitetne nabrane amortizacije programske opreme iz odstavka 1 tako, da znesek, dobljen z izračunom iz točke (a), pomnožijo s številom dni iz točke (b):

    (a)

    znesek, po katerem je bila programska oprema prvotno pripoznana v bilanci stanja institucije v skladu z veljavnim računovodskim okvirom, deljen z nižjim številom izmed naslednjih:

    (i)

    številom dni dobe koristnosti programske opreme, kot je ocenjena za računovodske namene;

    (ii)

    tremi leti, izraženimi v dnevih, z začetkom od datuma iz odstavka 3;

    (b)

    številom dni, ki so pretekli od datuma iz odstavka 3, če to ne presega obdobja iz točke (a) tega odstavka.

    3.   Bonitetna nabrana amortizacija iz odstavka 1 se izračunava od datuma, ko je programska oprema na voljo za uporabo in se začne amortizirati za računovodske namene.

    4.   Kadar je bila programska oprema pridobljena od katerega koli podjetja, vključno s subjektom nefinančnega sektorja, ki je del iste skupine kot institucija, se z odstopanjem od odstavka 3 bonitetna nabrana amortizacija iz odstavka 1 izračuna od datuma, ko se je ta programska oprema začela amortizirati v skladu z računovodskim okvirom, ki se uporablja za bilanco stanja navedenega podjetja.

    5.   Institucije od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala odbijejo znesek, ki izhaja iz razlike med zneskom iz točke (a) in zneskom iz točke (b), če je ta razlika pozitivna, tj. razlike med:

    (a)

    bonitetno nabrano amortizacijo programske opreme, izračunano v skladu z odstavki 2, 3 in 4;

    (b)

    vsoto nabrane amortizacije in vseh nabranih izgub zaradi oslabitve navedene programske opreme, pripoznanih v bilanci stanja navedene institucije v skladu z veljavnim računovodskim okvirom.

    6.   Do datuma, ko je programska oprema na voljo za uporabo in se začne amortizirati za računovodske namene, institucije z odstopanjem od odstavka 5 od postavk navadnega lastniškega temeljnega kapitala odbijejo celoten znesek, po katerem je programska oprema pripoznana v bilanci stanja navedene institucije v skladu z veljavnim računovodskim okvirom.

    7.   Bonitetna amortizacija in odbitki iz tega člena se izračunajo ločeno za vsako postavko programske opreme.

    8.   Naložbe institucij v vzdrževanje, izboljšanje ali nadgradnjo obstoječe programske opreme se obravnavajo kot sredstva, ki niso povezana programska oprema, če so navedene naložbe v skladu z veljavnim računovodskim okvirom pripoznane kot neopredmetena sredstva v bilanci stanja navedene institucije.

    Brez poseganja v odstavek 6 se bonitetna nabrana amortizacija teh naložb v vzdrževanje, izboljšanje ali nadgradnjo obstoječe programske opreme izračunava od datuma, ko se začnejo amortizirati v skladu z veljavnim računovodskim okvirom.

    Bonitetna nabrana amortizacija povezane obstoječe programske opreme se še naprej izračunava od datuma njene prvotne amortizacije za računovodske namene in do konca obdobja bonitetne amortizacije, določenega v skladu s točko (a) odstavka 2.“.

    Člen 2

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 12. novembra 2020

    Za Komisijo

    Predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 176, 27.6.2013, str. 1.

    (2)  Uredba (EU) 2019/876 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. maja 2019 o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 v zvezi s količnikom finančnega vzvoda, količnikom neto stabilnega financiranja, zahtevami glede kapitala in kvalificiranih obveznosti, kreditnim tveganjem nasprotne stranke, tržnim tveganjem, izpostavljenostmi do centralnih nasprotnih strank, izpostavljenostmi do kolektivnih naložbenih podjemov, velikimi izpostavljenostmi, zahtevami glede poročanja in razkritja ter Uredbe (EU) št. 648/2012 (UL L 150, 7.6.2019, str. 1).

    (3)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 241/2014 z dne 7. januarja 2014 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi glede kapitalskih zahtev za institucije (UL L 74, 14.3.2014, str. 8).

    (4)  Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij in investicijskih podjetij, spremembi Direktive 2002/87/ES in razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES (UL L 176, 27.6.2013, str. 338).

    (5)  Uredba (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski bančni organ) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/78/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 12).


    Top