Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0419(03)

    Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    UL C 85, 19.4.2007, p. 9–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.4.2007   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 85/9


    Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    (2007/C 85/03)

    Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006. Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

    POVZETEK

    UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

    „PECORINO DI FILIANO“

    ES št.: IT/PDO/005/0279/25.02.2003

    ZOP ( X ) ZGO ( )

    Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

    1.   Pristojna služba v državi članici:

    Naziv:

    Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

    Naslov:

    Via XX Settembre, 20

    I-00187 Roma

    Telefon:

    (39) 06 481 99 68

    Telefaks:

    (39) 06 42 01 31 26

    E-naslov:

    qtc3@politicheagricole.it

    2.   Vlagatelj:

    Naziv:

    Consorzio per la tutela del Pecorino di Filiano

    Naslov:

    Via Giovanni XXIII

    I-85020 Filiano (Potenza)

    Telefon:

    (39) 0971 83 60 10

    Telefaks:

    (39) 0971 83 60 09

    E-naslov:

    Sestava:

    proizvajalci/predelovalci ( X ) drugi ( )

    3.   Vrsta proizvoda:

    Skupina 1.3 – Sir

    4.   Specifikacija

    (povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

    4.1.   Naziv: „Pecorino di Filiano“

    4.2.   Opis: „Pecorino di Filiano “je trdi sir, pridelan iz surovega polnomastnega ovčjega mleka, pridobljenega iz enega ali dveh molž, ter izvira z gospodarstev, ki se nahajajo na območju, določenem pod točko 4.3.

    Je na pol kuhan sir, valjaste oblike z ravnimi stranicami in ravno ali rahlo vbočeno stranjo. Njegova skorja ima tipične zlato rumene lise (ki so temno rjave pri zrelejših sirih), površina sira pa je premazana z ekstra deviškim olivnim oljem ter vinskim kisom.

    Barva sira se spreminja od bele do rumenkaste, pri čemer je rumenkasta značilna za zrelejše proizvode. Je kompaktne strukture z neenakomerno porazdeljenimi majhnimi luknjicami.

    Okus, ki je sprva blag in delikaten, ob koncu zorenja postane rahlo oster – nato pa vedno močnejši.

    Odstotek maščobe v suhi snovi ne sme biti manjši od 30 %.

    Sir lahko tehta od 2,5 do 5 kg, v premeru meri od 15 do 30 cm in višina je od 8 do 18 cm.

    Proizvod se da na trg šele po 180 dnevih zorenja.

    4.3.   Geografsko območje: Proizvodnja mleka, predelava in zorenje se odvijajo na območju, ki je določeno v specifikaciji proizvoda, ter zajema 30 občin v pokrajini Potenza (dežela Basilicata), ki se nahaja v Apeninih med Monte Vulture in visokogorjem Muro Lucano: to je vulkansko področje naravnih pašnikov, ki so bogati z divjimi aromatičnimi rastlinami.

    4.4.   Dokazilo o poreklu: Na tem področju se je ovčji sir vedno prideloval, ovce so imeli že v času rimskih osvajanj, zlasti blizu appianove poti, ki je povezovala gosto omrežje „tratturi“, poti, ki so jih uporabljali pastirji v času sezonskega potovanja čred.

    Nato je proizvodnja ovčjega sira igrala pomembno vlogo v gospodarstvu Neapeljskega kraljestva, katerega glavno mesto je postalo trgovinsko središče.

    Rodbina Doria z območja okoli Monte Vulture, kateri je cesar Karl V leta 1530 podelil plemiški naslov, je vzpostavila strukturo za proizvodnjo in predelavo mleka in volne: zapiski družinskega gospodarstva pričajo, da je Filiano, ki si je leta 1952 pridobila upravno avtonomijo od Avigliana, imela tudi 10 000 ovc, ki so se poleti preselile od ravnine ob reki Ofanto do višavja doline Vitalba.

    Ovce se prehranjujejo na odličnih pašnikih, kjer večinoma rastejo ljuljka, detelja, bilnica, divji oves, timijan in divji janež in se hranijo s svežo vodo z mineralnimi solmi z vulkanskih pobočij Monte Vulture. Samo mleko, ki izpolnjuje ta merila, se lahko uporabi za predelavo.

    Sirila, ki se uporabljajo za sirjenje mleka, se vzamejo iz želodca mladih živali in jagnjet strogo v skladu s predpisi, določenimi v proizvodni specifikaciji.

    Zorenje in sama pridelava sira v primeru manjših proizvodnih enot se odvija v naravnih apnenčastih jamah ali pod zemljo, s čimer dobi proizvod svežino in visoko cenjene organoleptične značilnosti.

    Dokaz o poreklu se nadalje potrjuje s specifičnimi zahtevami, ki jih morajo izpolnjevati proizvajalci mleka in sira, ter zahteve, ki se morajo upoštevati pri zorenju in rezanju sira: to pomeni, da pooblaščeni organi lahko vedno proizvod izsledijo s preverjanji dokumentacije in pregledi.

    4.5.   Metoda pridobivanja: Mleko, ki se uporablja za proizvodnjo sira Pecorino di Filiano, pride od ovc vrste Gentile di Puglia in Gentile di Lucania, Leccese, Comisana, Sarda ter križanih vrst.

    Surovo mleko se tradicionalno precedi in segreje v kadeh do največ 40 °C; ko mleko doseže temperaturo od 36 do 40 °C, se dodajo neindustrijska sirila za sirjenje, kot je opisano v proizvodni specifikaciji.

    Sirnina se nalomi z lesenim tolkačem z izboklino na koncu, da so vsi koščki velikosti riževega zrna.

    Sirnina se po nekaj minutah vzame iz sirnice ter se položi v posode iz ločja ali drugega materiala, podobnega ločju, ki se uporablja za prehrambene proizvode.

    Sirnino se rahlo potlači z roko, da se izloči sirnica. Sir se nato potopi za 15 minut v sirnico pri temperaturi največ 90 °C.

    Nato se na suho posoli ali potopi v slanico.

    Sledi zorenje v značilnih apnenčastih jamah ali primernih podzemnih lokacijah na stalni temperaturi od 12 do 14 °C ter relativni vlažnosti od 70 do 85 % za najmanj 180 dni. Od 20. dne naprej se lahko površino sira namaže z ekstra deviškim olivnim oljem in vinskim kisom.

    Pecorino di Filiano se prideluje vse leto.

    4.6.   Povezava: Ovčji sir je dobil ime po Filiano, to je občina v pokrajini Potenza, deželi Basilicata, prej znani pod imenom Lucania.

    Proizvodnja je na vrhuncu spomladi in zgodaj poleti, da se ovce lahko spomladi napasejo na odličnih pašnikih v gorah, da se dosežejo višje zahteve za jagnjeta ob času velike noči in kot rezultat načrtnih skotitev. To omogoča živalim, da proizvedejo največje količine mleka v času, ko je krma z naravnih pašnikov (ljuljka, detelja, bilnica, mišji trn, grahor, divji oves, timijan, slez in divji janež) najbolj bogata.

    Mleko se običajno predeluje v manjših središčih za pridelavo sira, vsako od teh prideluje svoja lastna sirila z uporabo tradicionalnih metod, ki so opisane v proizvodni specifikaciji; tudi te metode so predmet preverjanja skladnosti. Proizvodna metoda ohranja kakovost surovin in senzorične značilnosti izdelka. Predelava mleka se mora začeti 24 ur po prvi molži in z uporabo tradicionalnih siril.

    Nadaljnja povezava z lokacijo je zorenje sira v nravnih apnenčastih jamah ali, če teh ni, v prostorih, ki zagotavljajo enake pogoje glede temperature in vlažnosti. Kmetje in pridelovalci sira Pecorino di Filiano uporabljajo posebne prostore, da dodajo proizvodu njegovo značilno svežino in senzorične značilnosti.

    Priljubljenost sira v zadnjem stoletju se kaže z uspešnimi ljudskimi prazniki, posvečenimi siru (Pecorino di Filiano), ki se brez prekinitve odvijajo zadnjih 30 letih ter privabljajo pridelovalce, strokovnjake in potrošnike.

    4.7.   Nadzorni organ:

    Naziv:

    AGROQUALITA

    Naslov:

    Via Montebello, 8

    I-00185 Roma

    Telefon:

    (39) 06 47 82 24 63

    Telefaks:

    E-naslov:

    agroqualita@agroqualita.it

    4.8.   Označevanje: Na trgu je treba sir Pecorino di Filiano opremiti z zaščitno znamko v obliki ovalnega znaka, ki vsebuje črko „F“, zvezdo ter besedilo „PECORINO di FILIANO“, „denominazione di origine protetta “ali krajšavo „D.O.P.“.

    Proizvod je mogoče tržiti kot polovice ali četrtine zaščitenega celega sira.


    Top