EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R1018

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/1018 z dne 29. junija 2015 o določitvi seznama za razvrščanje dogodkov v civilnem letalstvu, o katerih je treba poročati v skladu z Uredbo (EU) št. 376/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (Besedilo velja za EGP)

UL L 163, 30.6.2015, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 25/01/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1018/oj

30.6.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 163/1


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/1018

z dne 29. junija 2015

o določitvi seznama za razvrščanje dogodkov v civilnem letalstvu, o katerih je treba poročati v skladu z Uredbo (EU) št. 376/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 376/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014 o poročanju, analizi in spremljanju dogodkov v civilnem letalstvu, spremembi Uredbe (EU) št. 996/2010 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive 2003/42/ES Evropskega parlamenta in Sveta in uredb Komisije (ES) št. 1321/2007 in (ES) št. 1330/2007 (1) ter zlasti člena 4(5) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (EU) št. 376/2014 zahteva vzpostavitev sistemov poročanja o dogodkih na ravni organizacije, države članice in Unije za poročanje, zbiranje, shranjevanje, varovanje, izmenjavo, širjenje in analizo vseh ustreznih informacij v zvezi z varnostjo v civilnem letalstvu ter ukrepanje na podlagi teh informacij. Poleg tega določa pravila, ki omejujejo uporabo informacij, zbranih za izboljšanje varnosti v letalstvu, ter ustrezno ščitijo poročevalca in druge osebe, navedene v poročilih o dogodku, s čimer se zagotovi stalna razpoložljivost informacij v zvezi z varnostjo. Uredba (EU) št. 376/2014 se uporablja za vse zrakoplove, ki so opredeljeni in zajeti v navedeni uredbi, vključno z zrakoplovi s posadko in sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova.

(2)

Komisija mora v skladu s prvim pododstavkom člena 4(5) Uredbe (EU) št. 376/2014 sprejeti seznam za razvrščanje dogodkov, ki se v okviru sistemov obveznega poročanja iz navedene uredbe upošteva pri poročanju o dogodkih, ki spadajo v kategorije iz člena 4(1) navedene uredbe. Drugi seznam bi moral v skladu z drugim pododstavkom člena 4(5) Uredbe (EU) št. 376/2014 vsebovati razvrstitev dogodkov v zvezi z zrakoplovi, ki niso kompleksni zrakoplovi na motorni pogon. Ta drugi seznam bi bilo treba po potrebi prilagoditi posebnostim navedenega področja letalstva.

(3)

Razdelitev v kategorije dogodkov, o katerih je treba poročati, iz Uredbe (EU) št. 376/2014 je bila uvedena, da bi posamezne osebe, imenovane z navedeno uredbo, lahko prepoznale dogodke, o katerih morajo poročati. V skladu z navedenim ciljem bi bilo treba sezname dogodkov razdeliti glede na kategorije, ki bi jih poročevalci morali upoštevati glede na svojo situacijo v skladu z Uredbo (EU) št. 376/2014.

(4)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 65 Uredbe (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (2) –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Podrobna razvrstitev dogodkov, ki jo je treba v okviru sistemov obveznega poročanja upoštevati pri poročanju o dogodkih v skladu s členom 4(1) Uredbe (EU) št. 376/2014, je podana v prilogah I do V k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 15. novembra 2015.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 29. junija 2015

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 122, 24.4.2014, str. 18.

(2)  Uredba (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. februarja 2008 o skupnih predpisih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu in razveljavitvi Direktive Sveta 91/670/EGS, Uredbe (ES) št. 1592/2002 in Direktive 2004/36/ES (UL L 79, 19.3.2008, str. 1).


PRILOGA I

DOGODKI V ZVEZI Z DELOVANJEM ZRAKOPLOVA

Opomba: Ta priloga je sestavljena tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

1.   ZRAČNE OPERACIJE

1.1   Priprava leta

1.

Uporaba nepravilnih podatkov ali napačnih vnosov pri opremi, ki se uporablja za navigacijo ali izračun zmogljivosti, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Prevoz ali poskus prevoza nevarnega blaga v nasprotju z veljavnimi predpisi, vključno z napačnim označevanjem in pakiranjem nevarnega blaga ter ravnanjem z njim.

1.2   Priprava zrakoplova

1.

Napačna vrsta goriva ali onesnaženo gorivo.

2.

Manjkajoča, napačna ali nezadostna uporaba razledenitvenega/protizaledenitvenega sistema.

1.3   Vzlet in pristanek

1.

Izlet z vozne steze ali vzletno-pristajalne steze.

2.

Dejanski ali morebiten nedovoljen vdor na vozno stezo ali vzletno-pristajalno stezo.

3.

Nedovoljen vdor na območje končnega prileta in vzleta (FATO).

4.

Vsak prekinjen vzlet.

5.

Nezmožnost doseganja zahtevane ali predvidene zmogljivosti med vzletanjem, pri neuspelem priletu ali med pristajanjem.

6.

Dejanski vzlet, prilet ali pristanek ali poskus vzleta, prileta ali pristanka z nepravilno konfiguracijsko nastavitvijo.

7.

Dotik repa, kraka rotorja/konice krila ali ohišja motorja s tlemi pri vzletu ali pristanku.

8.

Nadaljevanje prileta v nasprotju z merili letalskega prevoznika glede stabiliziranega prileta.

9.

Nadaljevanje instrumentalnega prileta pod objavljenimi minimalnimi vrednostmi v primeru nezadostnih vizualnih referenc.

10.

Varnosten ali zasilen pristanek.

11.

Kratek ali dolg pristanek.

12.

Trd pristanek.

1.4   Vse faze leta

1.

Izguba nadzora.

2.

Nepravilen položaj zrakoplova, ki je v nasprotju z običajnim položajem glede na prečno os, kotom nagiba, ali pa hitrost letenja ni prilagojena pogojem.

3.

Odklon od ustreznega nivoja letenja.

4.

Aktiviranje kakršne koli zaščite osnovnih parametrov izvedbe zrakoplova, vključno z opozorilom o porušitvi vzgona, stresalcem palice, potisnikom palice in avtomatsko zaščito.

5.

Nenamerno odstopanje od predvidene ali določene sledi leta za dvakratno vrednost zahtevane navigacijske zmogljivosti oziroma 10 navtičnih milj, kar je manj.

6.

Preseganje omejitve iz letalskega priročnika zrakoplova.

7.

Delovanje z napačno nastavitvijo višinomera.

8.

Piš reaktivnega motorja ali piš rotorja in propelerja, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

9.

Napačna razlaga avtomatskega načina ali kakršnih koli informacij iz pilotske kabine letalski posadki, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

1.5   Druge vrste dogodkov

1.

Nenameren izpust tovora ali druge zunanje opreme.

2.

Izguba zaznavanja položaja (vključno v zvezi z okoljem, načinom in sistemom, prostorsko orientacijo in časovnim okvirom).

3.

Vsak dogodek, pri katerem je človeški dejavnik neposredno prispeval ali bi lahko prispeval k nesreči ali resnemu incidentu.

2.   TEHNIČNI DOGODKI

2.1   Konstrukcija in sistemi

1.

Izguba katerega koli dela konstrukcije zrakoplova med letom.

2.

Odpoved sistema.

3.

Izguba podvojenosti sistema.

4.

Uhajanje kakršnih koli tekočin, ki je imelo za posledico nevarnost požara ali možno nevarno onesnaženje konstrukcije, sistemov ali opreme zrakoplova ali zaradi katerega so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

5.

Napake ali okvare na sistemu za gorivo, ki so vplivale na oskrbo z gorivom in/ali njegovo distribucijo.

6.

Nepravilno delovanje ali okvara katerega koli indikacijskega sistema, kadar ima to za posledico zavajajoče opozarjanje posadke.

7.

Nepravilno delovanje krmilnih površin, kot je asimetrija ali zataknjenost/blokiranost krmilnih površin (na primer: vzgon (zakrilca/predkrilca), upor (spojlerji), naprave za uravnavanje položaja (krilca, višinska krmila, smerna krmila).

2.2   Pogonski sistemi (vključno z motorji, propelerji in rotorskimi sistemi) in pomožne energetske enote (APU)

1.

Okvara ali znatna napaka v delovanju katerega koli dela propelerja, rotorja ali pogonskega sistema ali naprav za njihovo krmiljenje.

2.

Poškodba ali okvara glavnega/repnega rotorja, prenosa in/ali enakovrednih sistemov.

3.

Samodejna zaustavitev, namerna ugasnitev katerega koli motorja ali po potrebi APU med letom (na primer: operacije povečanega doleta z dvomotornimi letali (ETOPS – Extended range Twin engine aircraft Operations), seznam minimalne opreme (MEL – Minimum Equipment List)).

4.

Preseganje omejitev pri delovanju motorja, vključno s prekomerno hitrostjo ali nezmožnostjo uravnavanja števila vrtljajev katere koli komponente, ki rotira z veliko hitrostjo (na primer: APU, zračni zaganjalnik motorja, oprema za klimatizacijo, turbinski motor, propeler ali rotor).

5.

Okvara ali nepravilno delovanje katerega koli dela motorja, pogonskega sistema, APU ali prenosa, ki ima za posledico eno ali več naslednjih stanj:

(a)

odpoved delovanja sistema vzvratnega potiska glede na ukaz;

(b)

nezmožnost uravnavanja moči, potiska ali števila vrtljajev na minuto;

(c)

odstopanje komponent/delcev.

3.   INTERAKCIJA Z NAVIGACIJSKIMI SLUŽBAMI ZRAČNEGA PROMETA (ANS) IN UPRAVLJANJE ZRAČNEGA PROMETA (ATM)

1.

Nevarno dovoljenje kontrole zračnega prometa (ATC).

2.

Daljša izguba komunikacije s službo zračnega prometa (ATS) ali enoto ATM.

3.

Nasprotujoča si navodila različnih enot ATS, kar lahko privede do izgube razdvajanja.

4.

Napačna razlaga radijske komunikacije, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

5.

Namerno neupoštevanje navodila ATC, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

4.   IZREDNE IN DRUGE KRITIČNE RAZMERE

1.

Kakršen koli dogodek, ki privede do razglasitve izrednih razmer (klic „MAYDAY“ ali „PAN“).

2.

Vsako gorenje, taljenje, dim, hlapi, iskrenje, pregrevanje, požar ali eksplozija.

3.

Onesnažen zrak v pilotski kabini ali prostoru za potnike, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

4.

Uporaba neustreznega nestandardnega ali izrednega postopka s strani letalske ali kabinske posadke za obvladovanje izrednih razmer.

5.

Uporaba katere koli opreme za uporabo v izrednih razmerah ali nestandardnega postopka, ki vpliva na zmogljivost med letom ali pristajanjem.

6.

Odpoved katerega koli sistema ali opreme za uporabo v izrednih razmerah ali reševanje, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

7.

Neobvladljiv tlak v kabini.

8.

Kritično majhna količina goriva ali količina goriva na namembnem kraju manjša od zahtevane količine končne rezerve goriva.

9.

Vsaka uporaba kisikovega sistema za posadko s strani posadke.

10.

Onesposobitev katerega koli člana letalske ali kabinske posadke, zaradi česar je število potrjenih članov posadke manjše od najmanjšega dovoljenega.

11.

Utrujenost posadke, ki vpliva ali bi lahko vplivala na njihovo sposobnost varnega opravljanja nalog.

5.   ZUNANJE OKOLJE IN METEOROLOGIJA

1.

Trčenje ali skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (1).

2.

Sistem za izogibanje trčenjem v zraku, navodila za izogib (ACAS RA – Airborne Collision Avoidance System, Resolution Advisory).

3.

Aktiviranje „opozorila“ edinstvenih sistemov za preprečevanje trčenja na tleh, kot sta sistem opozarjanja na bližino tal (GPWS – Ground Proximity Warning System) in sistem opozarjanja na relief (TAWS – Terrain Awareness and Warning System).

4.

Trk s prostoživečimi živalmi, vključno s pticami.

5.

Poškodba zaradi tujega predmeta/delcev (FOD).

6.

Nepričakovano slabo stanje površine vzletno-pristajalne steze.

7.

Zrakoplov je naletel na vrtinčno sled.

8.

Oviranje zrakoplova s strelnim orožjem, izdelki za ognjemete, letečimi zmaji, lasersko osvetlitvijo, močno razsvetljavo, laserji, sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova, modeli zrakoplova ali podobnimi sredstvi.

9.

Udar strele, ki je povzročil škodo na zrakoplovu ali izgubo ali okvaro katerega koli sistema zrakoplova.

10.

Zrakoplov je naletel na točo, ki je povzročila škodo na zrakoplovu ali izgubo ali okvaro katerega koli sistema zrakoplova.

11.

Letenje skozi močno turbulenco, ki je imelo za posledico poškodbo oseb v zrakoplovu ali po katerem je bilo treba opraviti pregled zrakoplova.

12.

Zrakoplov je naletel na močan strižni veter ali nevihto, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

13.

Zaledenitev, ki je povzročila težave z upravljanjem, škodo na zrakoplovu ali izgubo ali nepravilno delovanje katerega koli sistema zrakoplova.

14.

Zrakoplov je naletel na vulkanski pepel.

6.   VARNOST

1.

Grožnja z bombnim napadom ali ugrabitev.

2.

Težave pri nadzorovanju vinjenih, nasilnih ali nediscipliniranih potnikov.

3.

Odkritje slepega potnika.


(1)  Ovira vključuje tudi vozila.


PRILOGA II

DOGODKI V ZVEZI S TEHNIČNIM STANJEM, VZDRŽEVANJEM IN POPRAVILOM ZRAKOPLOVA

1.   IZDELAVA

Proizvodi, deli ali naprave iz proizvodne organizacije, ki niso v skladu z veljavnimi projektnimi podatki, kar lahko privede do nevarne situacije, ugotovljene skupaj z nosilcem certifikata tipa ali odobritve projekta.

2.   ZASNOVA

Kakršna koli napaka, nepravilno delovanje, okvara ali drugi dogodki, povezani s proizvodom, delom ali napravo, ki so ali bi lahko privedli do nevarne situacije.

Opomba: Ta seznam se uporablja za dogodke, ki se zgodijo pri proizvodih, delih ali napravah, zajetih s certifikatom tipa, certifikatom tipa z omejitvami, dodatnim certifikatom tipa, dovoljenjem ETSO, odobritvijo projekta velikega popravila ali katero koli drugo ustrezno odobritvijo, za katero se šteje, da je bila izdana v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 748/2012 (1).

3.   VZDRŽEVANJE IN UPRAVLJANJE STALNE PLOVNOSTI

1.

Resna poškodba konstrukcije (na primer: razpoke, trajna deformacija, razslojitev, odstopitev, gorenje, čezmerna obraba ali korozija), odkrita med vzdrževanjem zrakoplova ali komponente.

2.

Znatno uhajanje ali onesnaženje tekočin (na primer: hidravlične tekočine, gorivo, olje, plin ali druge tekočine).

3.

Okvara ali nepravilno delovanje katerega koli dela motorja ali pogonskega sistema in/ali prenosa, ki ima za posledico eno ali več naslednjih stanj:

(a)

odstopanje komponent/delcev;

(b)

okvara nosilnika motorja.

4.

Poškodba, napaka ali okvara propelerja, ki bi lahko imela za posledico ločitev propelerja ali večjega dela propelerja med letom in/ali nepravilnega delovanja naprave za krmiljenje propelerja.

5.

Poškodba, napaka ali okvara reduktorja/pesta glavnega rotorja, ki bi lahko imela za posledico ločitev rotorskega sklopa med letom in/ali nepravilnega delovanja naprave za krmiljenje rotorja.

6.

Znatna napaka v delovanju varnostnih sistemov ali opreme, vključno s sistemom ali opremo za uporabo v izrednih razmerah, med preizkušanjem v okviru vzdrževanja, ali nezmožnost aktiviranja teh sistemov po vzdrževanju.

7.

Nepravilna montaža ali namestitev komponent zrakoplova, odkrita med postopkom pregleda ali preizkušanja, ki se ni izvajal posebej v ta namen.

8.

Napačna presoja resne okvare ali resna neskladnost z MEL in postopki iz tehnične knjige.

9.

Resna poškodba sistema medsebojne povezave električne napeljave (EWIS – Electrical Wiring Interconnection System).

10.

Vsaka okvara na ključnem delu z omejeno življenjsko dobo, ki ima za posledico odstranitev dela pred koncem njegove življenjske dobe.

11.

Uporaba proizvodov, komponent ali materialov neznanega ali sumljivega izvora ali neuporabnih ključnih komponent.

12.

Zavajajoči, napačni ali nezadostni veljavni podatki o vzdrževanju ali postopki vzdrževanja, vključno z jezikovnimi težavami, ki bi lahko privedli do znatnih napak pri vzdrževanju.

13.

Nepravilna kontrola ali uporaba omejitev pri vzdrževanju zrakoplova ali rednega vzdrževanja.

14.

Dovoljena uporaba zrakoplova po vzdrževanju v primeru kakršne koli neskladnosti, ki ogroža varnost letenja.

15.

Resna poškodba zrakoplova med vzdrževanjem zaradi napačnega vzdrževanja ali uporabe neustrezne ali neuporabne opreme za podporo na tleh, zaradi česar so potrebni dodatni vzdrževalni ukrepi.

16.

Ugotovitev dogodkov v zvezi z gorenjem, taljenjem, dimom, iskrenjem, pregrevanjem ali požarom.

17.

Vsak dogodek, pri katerem je človeški dejavnik, vključno z utrujenostjo posadke, neposredno prispeval ali bi lahko prispeval k nesreči ali resnemu incidentu.

18.

Znatna napaka v delovanju, težava z zanesljivostjo ali ponavljajoča se težava s kakovostjo zapisov zapisovalnika letenja (na primer sistema zapisovanja podatkov o letu, sistema zapisovanja podatkovnih zvez ali sistema zapisovanja zvoka v pilotski kabini) ali pomanjkanje informacij za zagotavljanje uporabnosti zapisovalnika letenja.


(1)  Uredba Komisije (EU) št. 748/2012 z dne 3. avgusta 2012 o določitvi izvedbenih določb za certificiranje zrakoplovov in sorodnih proizvodov, delov in naprav glede plovnosti in okoljske ustreznosti ter potrjevanje projektivnih in proizvodnih organizacij (UL L 224, 21.8.2012, str. 1).


PRILOGA III

DOGODKI V ZVEZI Z NAVIGACIJSKIMI SLUŽBAMI ZRAČNEGA PROMETA TER OBJEKTI IN NAPRAVAMI

Opomba: Ta priloga je sestavljena tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

1.   DOGODKI V ZVEZI Z ZRAKOPLOVI

1.

Trčenje ali skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (1), vključno s komaj preprečenim kontroliranim letom v teren (CFIT – controlled flight into terrain).

2.

Izguba minimalnega razdvajanja (2).

3.

Nezadostno razdvajanje (3).

4.

Navodila sistema ACAS (RA).

5.

Trk s prostoživečimi živalmi, vključno s pticami.

6.

Izlet z vozne steze ali vzletno-pristajalne steze.

7.

Dejanski ali morebiten nedovoljen vdor na vozno stezo ali vzletno-pristajalno stezo.

8.

Nedovoljen vdor na območje končnega prileta in vzleta (FATO).

9.

Odstopanje zrakoplova od dovoljenja kontrole zračnega prometa (ATC).

10.

Odstopanje zrakoplova od veljavnega predpisa upravljanja zračnega prometa (ATM):

(a)

odstopanje zrakoplova od veljavnih objavljenih postopkov ATM;

(b)

kršitev zračnega prostora, vključno z nedovoljenim vdorom v zračni prostor;

(c)

odstopanje od veljavnih predpisov glede opreme v zrakoplovu in operacij zrakoplova, povezanih z ATM.

11.

Dogodki v zvezi z zmedo glede klicnega znaka.

2.   POSLABŠANJE ALI POPOLNA IZGUBA STORITEV ALI FUNKCIJ

1.

Nezmožnost zagotavljanja storitev ATM ali izvajanja funkcij ATM:

(a)

nezmožnost zagotavljanja storitev zračnega prometa ali izvajanja funkcij službe zračnega prometa;

(b)

nezmožnost zagotavljanja storitev upravljanja zračnega prostora ali izvajanja funkcij upravljanja zračnega prostora;

(c)

nezmožnost zagotavljanja storitev upravljanja pretoka zračnega prometa in storitev zagotavljanja zmogljivosti ali izvajanja funkcij upravljanja pretoka zračnega prometa in zagotavljanja zmogljivosti.

2.

Manjkajoče ali izrazito napačne, neustrezne, nezadostne ali zavajajoče informacije katere koli podporne službe (4), tudi v zvezi s slabim stanjem površine vzletno-pristajalne steze.

3.

Odpoved komunikacijske storitve.

4.

Odpoved nadzorne storitve.

5.

Odpoved funkcije ali storitve obdelave in pošiljanja podatkov.

6.

Odpoved navigacijske storitve;

7.

Odpoved varovanja sistema ATM, ki je ali bi lahko neposredno negativno vplivala na varno zagotavljanje storitve.

8.

Znatna preobremenitev sektorja/položaja ATS, zaradi česar bi se lahko poslabšalo zagotavljanje storitve.

9.

Napačen sprejem ali razlaga pomembnih sporočil, vključno s pomanjkanjem razumevanja uporabljenega jezika, kar je ali bi lahko neposredno negativno vplivalo na varno zagotavljanje storitve.

10.

Daljša izguba komunikacije z zrakoplovom ali drugo enoto ATS.

3.   DRUGI DOGODKI

1.

Razglasitev izrednih razmer (klic „MAYDAY“ ali „PAN“).

2.

Znatno zunanje oviranje navigacijske službe zračnega prometa (npr. motnja instrumentnega pristajalnega sistema (ILS – instrument landing system), visokofrekvenčnega vsesmernega radijskega območja (VOR – VHF Omni Directional Radio Range) in komunikacije, kadar radijske postaje oddajajo v frekvenčnem pasu FM).

3.

Oviranje zrakoplova, enote ATS ali radijskega oddajanja, vključno s strelnim orožjem, izdelki za ognjemete, letečimi zmaji, lasersko osvetlitvijo, močno razsvetljavo, laserji, sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova, modeli zrakoplova ali podobnimi sredstvi.

4.

Izpuščanje goriva.

5.

Grožnja z bombnim napadom ali ugrabitev.

6.

Utrujenost, ki vpliva ali bi lahko vplivala na sposobnost varnega opravljanja nalog v zvezi z navigacijo ali zračnim prometom.

7.

Vsak dogodek, pri katerem je človeški dejavnik neposredno prispeval ali bi lahko prispeval k nesreči ali resnemu incidentu.


(1)  Ovira vključuje tudi vozila.

(2)  To se nanaša na situacijo, v kateri se ni ohranilo minimalno razdvajanje med zrakoplovoma ali med zrakoplovom in zračnim prostorom, za katerega je predpisano minimalno razdvajanje.

(3)  Če ni predpisano minimalno razdvajanje, situacija, v kateri je bilo ugotovljeno, da sta se zrakoplova preveč približala eden drugemu, da bi pilota še lahko zagotovila varno razdvajanje.

(4)  Na primer: služba zračnega prometa (ATS), avtomatska letališka informacijska služba (ATIS), meteorološka služba, navigacijske podatkovne baze, zemljevidi, diagrami, služba za letalske informacije (AIS), priročniki.


PRILOGA IV

DOGODKI V ZVEZI Z LETALIŠČI IN ZEMELJSKIMI SLUŽBAMI

1.   UPRAVLJANJE VARNOSTI NA LETALIŠČU

Opomba: Ta oddelek je sestavljen tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

1.1   Dogodki v zvezi z zrakoplovi in ovirami

1.

Trčenje ali skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (1).

2.

Trk s prostoživečimi živalmi, vključno s pticami.

3.

Izlet z vozne steze ali vzletno-pristajalne steze.

4.

Dejanski ali morebiten nedovoljen vdor na vozno stezo ali vzletno-pristajalno stezo.

5.

Nedovoljen vdor na območje končnega prileta in vzleta (FATO) ali izlet z njega.

6.

Ravnanje zrakoplova ali vozila na manevrskih površinah in letaliških ploščadih v nasprotju z dovoljenjem, navodilom ali omejitvijo (na primer: napačna vzletno-pristajalna steza, vozna steza ali omejeno območje letališča).

7.

Tuji predmeti na manevrskih površinah in letaliških ploščadih, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

8.

Prisotnost ovir na letališču ali v bližini letališča, ki niso objavljeni v zborniku letalskih informacij (AIP – Aeronautical Information Publication) ali obvestilu pilotom (NOTAM – Notice to Airmen) in/ali niso označeni ali ustrezno osvetljeni.

9.

Ovirano porivanje nazaj, vzvratna vožnja ali vožnja po tleh zaradi vozila, opreme ali osebe.

10.

Nenadzorovani potniki ali nenadzorovana nepooblaščena oseba na ploščadi.

11.

Piš reaktivnega motorja, rotorja ali propelerja.

12.

Razglasitev izrednih razmer (klic „MAYDAY“ ali „PAN“).

1.2   Poslabšanje ali popolna izguba storitev ali funkcij

1.

Izguba komunikacije ali neuspela komunikacija med:

(a)

letališčem, vozilom ali drugim osebjem zemeljske službe in enoto službe zračnega prometa ali enoto službe za upravljanje ploščadi;

(b)

enoto službe za upravljanje ploščadi in zrakoplovom, vozilom ali enoto službe zračnega prometa.

2.

Znatna napaka, nepravilno delovanje ali okvara letališke opreme ali sistema, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov ali osebe v njem.

3.

Znatne pomanjkljivosti pri letališki razsvetljavi, označevanju ali signalizaciji.

4.

Odpoved sistema opozarjanja na izredne razmere na letališču.

5.

Reševalne in gasilske službe niso razpoložljive v skladu z zahtevami.

1.3   Drugi dogodki

1.

Požar, dim, eksplozije v letaliških objektih, v bližini letališča ali na opremi, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Dogodki v zvezi z varnostjo letališča (na primer: nezakonit vstop, sabotaža, grožnja z bombnim napadom).

3.

Odsotnost poročanja o bistveni spremembi obratovalnih pogojev letališča, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

4.

Manjkajoča, napačna ali nezadostna uporaba razledenitvenega/protizaledenitvenega sistema.

5.

Razlitje znatnih količin goriva med polnjenjem zrakoplova z gorivom.

6.

Polnjenje onesnaženega goriva ali goriva ali drugih bistvenih tekočin (vključno s kisikom, dušikom, oljem in pitno vodo) napačnega tipa.

7.

Neobvladovanje slabega stanja površine vzletno-pristajalne steze.

8.

Vsak dogodek, pri katerem je človeški dejavnik neposredno prispeval ali bi lahko prispeval k nesreči ali resnemu incidentu.

2.   ZEMELJSKA OSKRBA ZRAKOPLOVA

Opomba: Ta oddelek je sestavljen tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

2.1   Dogodki v zvezi z zrakoplovi in letališči

1.

Trčenje ali skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (2).

2.

Nedovoljen vdor na vozno stezo ali vzletno-pristajalno stezo.

3.

Izlet z vzletno-pristajalne steze ali vozne steze.

4.

Znatno onesnaženje konstrukcije, sistemov in opreme zrakoplova, ki je posledica prevoza prtljage, pošte ali tovora.

5.

Ovirano porivanje nazaj, vzvratna vožnja ali vožnja po tleh zaradi vozila, opreme ali osebe.

6.

Tuji predmeti na manevrskih površinah in letaliških ploščadih, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

7.

Nenadzorovani potniki ali nenadzorovana nepooblaščena oseba na ploščadi.

8.

Požar, dim, eksplozije v letaliških objektih, v bližini letališča ali na opremi, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

9.

Dogodki v zvezi z varnostjo letališča (na primer: nezakonit vstop, sabotaža, grožnja z bombnim napadom).

2.2   Poslabšanje ali popolna izguba storitev ali funkcij

1.

Izguba komunikacije ali neuspela komunikacija z zrakoplovom, vozilom, enoto službe zračnega prometa ali enoto službe za upravljanje ploščadi.

2.

Znatna napaka, nepravilno delovanje ali okvara letališke opreme ali sistema, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov ali osebe v njem.

3.

Znatne pomanjkljivosti pri letališki razsvetljavi, označevanju ali signalizaciji.

2.3   Dogodki v zvezi z zemeljsko oskrbo

1.

Nepravilno vkrcanje potnikov, natovarjanje prtljage, pošte ali tovora ali ravnanje z njimi, ki bi lahko znatno vplivalo na maso in/ali uravnoteženost zrakoplova (vključno z znatnimi napakami pri izračunih v dokumentaciji o obremenitvi in uravnoteženosti).

2.

Odstranitev opreme za vkrcanje, zaradi česar so ogrožene osebe v zrakoplovu.

3.

Nepravilno shranjevanje ali namestitev prtljage, pošte ali tovora, kar bi lahko kakor koli ogrozilo zrakoplov, njegovo opremo ali osebe v njem ali oviralo evakuacijo v sili.

4.

Prevoz ali poskus prevoza nevarnega blaga ali ravnanje z njim, kar je ali bi lahko ogrozilo varnost operacije ali privedlo do nevarne situacije (na primer: incident ali nesreča z nevarnim blagom, kot je opredeljeno v tehničnih navodilih (3) Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO)).

5.

Neskladnost v zvezi z razporeditvijo prtljage ali potnikov.

6.

Neskladnost z zahtevanimi postopki zemeljske oskrbe zrakoplova in servisiranja, zlasti postopki razledenitve, polnjenja goriva ali natovarjanja, vključno z nepravilnim nameščanjem ali odstranjevanjem opreme.

7.

Razlitje znatnih količin goriva med polnjenjem zrakoplova z gorivom.

8.

Polnjenje nepravilnih količin goriva, kar bi lahko znatno vplivalo na avtonomijo, zmogljivost, uravnoteženost ali trdnost konstrukcije zrakoplova.

9.

Polnjenje onesnaženega goriva ali goriva ali drugih bistvenih tekočin (vključno s kisikom, dušikom, oljem in pitno vodo) napačnega tipa.

10.

Napaka, nepravilno delovanje ali okvara opreme na zemlji, ki se uporablja za zemeljsko oskrbo, kar je ali bi lahko povzročilo škodo na zrakoplovu (na primer: vlečnega droga ali enote za zemeljsko oskrbo z elektriko (GPU – Ground Power Unit)).

11.

Manjkajoča, napačna ali nezadostna uporaba razledenitvenega/protizaledenitvenega sistema.

12.

Škoda na zrakoplovu zaradi opreme ali vozil za zemeljsko oskrbo, vključno s škodo, ki se ni prijavila prej.

13.

Vsak dogodek, pri katerem je človeški dejavnik neposredno prispeval ali bi lahko prispeval k nesreči ali resnemu incidentu.


(1)  Ovira vključuje tudi vozila.

(2)  Ovira vključuje tudi vozila.

(3)  Tehnična navodila za varen zračni prevoz nevarnega blaga (ICAO – Doc 9284).


PRILOGA V

DOGODKI V ZVEZI Z ZRAKOPLOVI, KI NISO KOMPLEKSNI ZRAKOPLOVI NA MOTORNI POGON, VKLJUČNO Z JADRALNIMI LETALI IN VOZILI, LAŽJIMI OD ZRAKA

V tej prilogi:

(a)

„zrakoplov, ki ni kompleksni zrakoplov na motorni pogon“ pomeni kateri koli zrakoplov, ki ni opredeljen v členu 3(j) Uredbe (ES) št. 216/2008;

(b)

„jadralno letalo“ ima pomen iz člena 2(117) Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 923/2012 (1);

(c)

„vozila, lažja od zraka“ imajo pomen iz točke ML10 oddelka „Opredelitve pojmov, uporabljenih v tem seznamu“ Priloge k Direktivi Komisije 2009/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2).

1.   ZRAKOPLOVI, KI NISO KOMPLEKSNI ZRAKOPLOVI NA MOTORNI POGON, RAZEN JADRALNIH LETAL IN VOZIL, LAŽJIH OD ZRAKA

Opomba: Ta oddelek je sestavljen tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

1.1   Zračne operacije

1.

Nenamerna izguba nadzora.

2.

Pristanek zunaj predvidenega pristajalnega območja.

3.

Nezmožnost doseganja ali neuspeh pri doseganju zahtevane zmogljivosti zrakoplova, ki se pričakuje v normalnih pogojih med vzletanjem, vzpenjanjem ali pristajanjem.

4.

Nedovoljen vdor na vzletno-pristajalno stezo.

5.

Izlet z vzletno-pristajalne steze.

6.

Vsak let z zrakoplovom, ki ni bil ploven ali pri katerem ni bila zaključena priprava leta, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

7.

Nenamerno letenje v instrumentalnih meteoroloških razmerah (IMC – Instrument Meteorological Conditions) z zrakoplovom, ki ni certificiran v skladu s pravili instrumentalnega letenja (IFR – Instrument flight rules), ali pilotom, ki ni usposobljen za letenje v skladu z IFR, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

8.

Nenameren izpust tovora (3).

1.2   Tehnični dogodki

1.

Nenormalno močne vibracije (na primer: „drhtenje“ krilca ali višinskega krmila ali vibracije propelerja).

2.

Krmilne površine ne delujejo pravilno ali so odklopljene.

3.

Okvara ali znatno poslabšanje konstrukcije zrakoplova.

4.

Izguba katerega koli dela konstrukcije ali opreme zrakoplova med letom.

5.

Okvara motorja, rotorja, propelerja, sistema za gorivo ali drugega bistvenega sistema.

6.

Uhajanje kakršnih koli tekočin, ki je imelo za posledico nevarnost požara ali možno nevarno onesnaženje konstrukcije, sistemov ali opreme zrakoplova ali nevarnost za osebe v zrakoplovu.

1.3   Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa in upravljanje zračnega prometa

1.

Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa (na primer: zagotavljanje napačnih storitev, nasprotujoča si sporočila ali odstopanje od dovoljenja), zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Kršitev zračnega prostora.

1.4   Izredne in druge kritične razmere

1.

Vsak dogodek, ki zahteva klic v sili.

2.

Požar, eksplozija, dim, strupeni plini ali strupeni hlapi v zrakoplovu.

3.

Onesposobitev pilota in posledično nezmožnost opravljanja nalog.

1.5   Zunanje okolje in meteorologija

1.

Trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (4).

2.

Skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z drugim zrakoplovom, tlemi ali oviro (4), zaradi česar je bilo potrebno izogibanje v sili za preprečitev trčenja.

3.

Trk s prostoživečimi živalmi, vključno s pticami, ki je povzročil škodo na zrakoplovu ali izgubo ali okvaro katere koli bistvene funkcije.

4.

Oviranje zrakoplova s strelnim orožjem, izdelki za ognjemete, letečimi zmaji, lasersko osvetlitvijo, močno razsvetljavo, laserji, sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova, modeli zrakoplova ali podobnimi sredstvi.

5.

Udar strele, ki je povzročil škodo na zrakoplovu ali izgubo funkcij zrakoplova.

6.

Letenje skozi močno turbulenco, ki je imelo za posledico poškodbo oseb v zrakoplovu ali po katerem je bilo treba opraviti pregled zrakoplova.

7.

Zaledenitev, vključno z zaledenitvijo uplinjača, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi zrakoplov, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.   JADRALNA LETALA

Opomba: Ta oddelek je sestavljen tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

2.1   Zračne operacije

1.

Nenamerna izguba nadzora.

2.

Dogodek, ko pilot jadralnega letala ni mogel odpeti vrvi za vzletanje z vitlom ali vrvi za vzletanje z vlečnim letalom in je moral za to uporabiti izredne postopke.

3.

Vsako odpetje vrvi za vzletanje z vitlom ali vrvi za vzletanje z vlečnim letalom, zaradi katerega so bili ali bi lahko bili ogroženi jadralno letalo, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

4.

V primeru jadralnega letala z motorjem okvara motorja pri vzletu.

5.

Vsak let z jadralnim letalom, ki ni bilo plovno ali pri katerem ni bila zaključena priprava leta, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi jadralno letalo, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.2   Tehnični dogodki

1.

Nenormalno močne vibracije (na primer: „drhtenje“ krilca ali višinskega krmila ali vibracije propelerja).

2.

Krmilne površine ne delujejo pravilno ali so odklopljene.

3.

Okvara ali znatno poslabšanje konstrukcije jadralnega letala.

4.

Izguba katerega koli dela konstrukcije ali opreme jadralnega letala med letom.

2.3   Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa in upravljanje zračnega prometa

1.

Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa (na primer: zagotavljanje napačnih storitev, nasprotujoča si sporočila ali odstopanje od dovoljenja), zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi jadralno letalo, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Kršitve zračnega prostora.

2.4   Izredne in druge kritične razmere

1.

Vsak dogodek, ki zahteva klic v sili.

2.

Vsaka situacija, v kateri ni razpoložljivo varno pristajalno območje.

3.

Požar, eksplozija, dim, strupeni plini ali hlapi v jadralnem letalu.

4.

Onesposobitev pilota in posledično nezmožnost opravljanja nalog.

2.5   Zunanje okolje in meteorologija

1.

Trčenje na tleh ali v zraku z zrakoplovom, tlemi ali oviro (5).

2.

Skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z zrakoplovom, tlemi ali oviro (5), zaradi česar je bilo potrebno izogibanje v sili za preprečitev trčenja.

3.

Oviranje jadralnega letala s strelnim orožjem, izdelki za ognjemete, letečimi zmaji, lasersko osvetlitvijo, močno razsvetljavo, laserji, sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova, modeli zrakoplova ali podobnimi sredstvi.

4.

Udar strele, ki je povzročil škodo na jadralnem letalu.

3.   VOZILA, LAŽJA OD ZRAKA (BALONI IN ZRAČNE LADJE)

Opomba: Ta oddelek je sestavljen tako, da so ustrezni dogodki povezani s kategorijami dejavnosti, med katerimi so glede na izkušnje običajno opaženi, kar omogoča lažje poročanje o navedenih dogodkih. Vendar pa se ta predstavitev ne sme razumeti v smislu, da se o dogodkih ne sme poročati, če se zgodijo zunaj kategorije dejavnosti, s katero so povezani na seznamu.

3.1   Zračne operacije

1.

Vsak let z vozilom, lažjim od zraka, ki ni bilo plovno ali pri katerem ni bila zaključena priprava leta, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi vozilo, lažje od zraka, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Nenamerna trajna ugasnitev vžigalnega plamena.

3.2   Tehnični dogodki

1.

Okvara katerega koli izmed naslednjih delov ali krmilnih površin: potopna cev na plinski jeklenki, škripec ovoja, krmilna vrvica, privezna vrv, puščanje tesnila ventila na gorilniku, puščanje tesnila ventila na plinski jeklenki, karabini, poškodba plinske napeljave, ventil za izpuščanje vzgonskega plina, ovoj ali balonet, ventilator, ventil za razbremenitev tlaka (plinski balon), vitel (privezani plinski baloni)

2.

Znatno uhajanje ali izguba vzgonskega plina (na primer: poroznost, odprti ventili za vzgonski plin).

3.3   Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa in upravljanje zračnega prometa

1.

Interakcija z navigacijskimi službami zračnega prometa (na primer: zagotavljanje napačnih storitev, nasprotujoča si sporočila ali odstopanje od dovoljenja), zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi vozilo, lažje od zraka, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Kršitev zračnega prostora.

3.4   Izredne in druge kritične razmere

1.

Vsak dogodek, ki zahteva klic v sili.

2.

Požar, eksplozija, dim ali strupeni hlapi v vozilu, lažjem od zraka (v nasprotju z normalnim delovanjem gorilnika).

3.

Padec oseb v vozilu, lažjem od zraka, iz košare ali gondole.

4.

Onesposobitev pilota in posledično nezmožnost opravljanja nalog.

5.

Nenameren dvig ali vlečenje zemeljskega osebja, kar je privedlo do smrti ali poškodbe osebe.

3.5   Zunanje okolje in meteorologija

1.

Trčenje ali skorajšnje trčenje na tleh ali v zraku z zrakoplovom, tlemi ali oviro (6), zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi vozilo, lažje od zraka, osebe v njem ali katera koli druga oseba.

2.

Oviranje vozila, lažjega od zraka, s strelnim orožjem, izdelki za ognjemete, letečimi zmaji, lasersko osvetlitvijo, močno razsvetljavo, laserji, sistemi daljinsko pilotiranega zrakoplova, modeli zrakoplova ali podobnimi sredstvi.

3.

Nepričakovano letenje v slabih vremenskih razmerah, zaradi česar so bili ali bi lahko bili ogroženi vozilo, lažje od zraka, osebe v njem ali katera koli druga oseba.


(1)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 923/2012 z dne 26. septembra 2012 o določitvi skupnih pravil zračnega prometa in operativnih določb v zvezi z navigacijskimi službami in postopki zračnega prometa ter spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 1035/2011 in uredb (ES) št. 1265/2007, (ES) št. 1794/2006, (ES) št. 730/2006, (ES) št. 1033/2006 in (EU) št. 255/2010 (UL L 281, 13.10.2012, str. 1).

(2)  Direktiva 2009/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. maja 2009 o poenostavitvi pogojev za prenose obrambnih proizvodov znotraj Skupnosti (UL L 146, 10.6.2009, str. 1).

(3)  Ta točka se uporablja samo za komercialne dejavnosti v smislu člena 3(i) Uredbe (ES) št. 216/2008.

(4)  Ovira vključuje tudi vozila.

(5)  Ovira vključuje tudi vozila.

(6)  Ovira vključuje tudi vozila.


Top