Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0124

    Sklep Sveta 2013/124/SZVP z dne 11. marca 2013 o spremembi Sklepa 2011/235/SZVP o omejevalnih ukrepih proti nekaterim osebam in subjektom zaradi razmer v Iranu

    UL L 68, 12.3.2013, p. 57–60 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/124(1)/oj

    12.3.2013   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 68/57


    SKLEP SVETA 2013/124/SZVP

    z dne 11. marca 2013

    o spremembi Sklepa 2011/235/SZVP o omejevalnih ukrepih proti nekaterim osebam in subjektom zaradi razmer v Iranu

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 29 Pogodbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Svet je 12. aprila 2011 sprejel Sklep 2011/235/SZVP (1).

    (2)

    Na podlagi pregleda Sklepa 2011/235/SZVP bi bilo treba omejevalne ukrepe podaljšati do 13. aprila 2014.

    (3)

    Glede na resnost razmer na področju človekovih pravic v Iranu bi bilo treba poleg tega na seznam oseb in subjektov, za katere veljajo omejevalni ukrepi, iz Priloge k Sklepu 2011/235/SZVP vključiti še druge osebe in en drugi subjekt.

    (4)

    Sklep 2011/235/SZVP bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Člen 6(2) Sklepa 2011/235/SZVP se nadomesti z naslednjim:

    „2.   Ta sklep se uporablja do 13. aprila 2014. Redno se ga pregleduje. Če Svet meni, da cilji tega sklepa niso bili doseženi, ga podaljša ali ustrezno spremeni.“

    Člen 2

    Osebe in subjekt, navedeni v Prilogi k temu sklepu, se vključijo na seznam iz Priloge k Sklepu 2011/235/SZVP.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati na dan objave.

    V Bruslju, 11. marca 2013

    Za Svet

    Predsednica

    C. ASHTON


    (1)  UL L 100, 14.4.2011, str. 51.


    PRILOGA

    Seznam oseb in subjekta iz člena 2

    Osebe

     

    Ime

    Podatki za ugotavljanje istovetnosti

    Razlogi

    Datum uvrstitve na seznam

    1.

    RASHIDI AGHDAM, Ali Ashraf

     

    Vodja zapora Evin, imenovan približno junija/julija 2012. Po njegovem imenovanju so se razmere v zaporu poslabšale, poročila pa omenjajo vse slabše ravnanje z zaporniki. Oktobra 2012 je devet zapornic začelo gladovno stavkati v protest proti kršenju njihovih pravic in nasilnemu ravnanju paznikov v zaporu.

    12.3.2013

    2.

    1)

    KIASATI Morteza

     

    Kot sodnik v podružnici 4 revolucionarnega sodišča v Ahvazu je izrekel smrtno kazen štirim arabskim političnim zapornikom – Tahi Heidarianu, Abbasu Heidarianu, Abd al-Rahmanu Heidarianu (bratje) in Aliju Sharifiju.

    Te so aretirali, mučili in obesili brez dolžnega pravnega postopanja. Ti primeri in odsotnost dolžnega pravnega postopanja so bili omenjeni v poročilu posebnega poročevalca ZN za človekove pravice v Iranu z dne 13. 9. 2012, poročilu generalnega sekretarja ZN o Iranu z dne 22. 8. 2012 in poročilih raznih nevladnih organizacij.

    12.3.2013

    3.

    MOUSSAVI, Seyed Mohammad Bagher

     

    Kot sodnik v podružnici 2 revolucionarnega sodišča v Ahvazu je 17. 3. 2012 izrekel smrtno kazen petim Arabcem iz Ahvaza – Mohammadu Aliju Amouriju, Hashemu Sha'baniju Amouriju, Hadiju Rashediju, Sayedu Jaberu Alboshoki, Sayedu Mokhtarju Alboshoki – zaradi "aktivnosti zoper nacionalno varnost" in "sovraštva do Boga".

    Kazni je 9. 1. 2013 potrdilo tudi iransko Vrhovno sodišče. Nevladne organizacije so poročale, da je bila peterica brez obtožnice priprta več kot leto dni ter da so jih brez dolžnega pravnega postopanja mučili in obsodili.

    12.3.2013

    4.

    SARAFRAZ, Mohammad (Dr.)

    (tudi: Haj-agha Sarafraz)

    Datum rojstva: pribl. 1963

    Kraj rojstva: Teheran

    Kraj stalnega prebivališča: Teheran

    Delovno mesto: sedež IRIB in PressTV, Teheran

    Kot vodja IRIB World Service in Press TV je odgovoren za vse programske odločitve. Tesno je povezan z državnim varnostnim aparatom. Pod njegovim vodstvom Press TV v navezavi z IRIB sodeluje z iranskimi varnostnimi službami in tožilci ter prenaša izsiljena priznanja zapornikov; med drugim je prenašala tudi izsiljeno priznanje iransko-kanadskega novinarja in filmskega ustvarjalca Maziarja Baharija, in sicer v tedenski oddaji "Iran danes". Neodvisni regulator za radiodfuzijo OFCOM je Press TV v Združenem kraljestvu naložil globo v višini 100.000 GBP zaradi predvajanja Baharijevega priznanja leta 2011, ki so ga posneli v zaporu, medtem ko so Bahariju grozili.

    Sarafraza se torej povezuje s kršenjem pravice do dolžnega pravnega postopanja in poštenega sojenja.

    12.3.2013

    5.

    JAFARI, Asadollah

     

    Tožilec province Mazandaran, v zvezi s katerim nevladne organizacije poročajo, da je odgovoren za nezakonite aretacije in za kršitve pravic zapornikov iz Baha'ija od začetne aretacije do njihovega zadrževanja v samici obveščevalnega centra za pridržanje. Nevladne organizacije so dokumentirale šest konkretnih primerov, v katerih je bila kršena pravica do dolžnega pravnega postopanja, tudi v letih 2011 in 2012.

    12.3.2013

    6.

    EMADI, Hamid Reza

    (tudi: Hamidreza Emadi)

    Datum rojstva: pribl. 1973

    Kraj rojstva: Hamedan

    Kraj stalnega prebivališča: Teheran

    Delovno mesto: sedež Press TV, Teheran

    Vodja osrednje redakcije Press TV. Odgovoren je za produkcijo in predvajanje izsiljenih priznanj zapornikov, tudi novinarjev, političnih aktivistov, pripadnikov kurdske in arabske manjšine, ter kršenje mednarodno priznanih pravic do poštenega sojenja in dolžnega pravnega postopanja. Neodvisni regulator za radiodfuzijo OFCOM je Press TV v Združenem kraljestvu naložil globo v višini 100.000 GBP zaradi predvajanja izsiljenega priznanja iransko-kanadskega novinarja in filmskega ustvarjalca Maziarja Baharija leta 2011, ki so ga posneli v zaporu, medtem ko so Bahariju grozili. Nevladne organizacije so poročale o še več primerih izsiljenih priznanj, ki jih je prenašala Press TV. Emadija se torej povezuje s kršenjem pravice do dolžnega pravnega postopanja in poštenega sojenja.

    12.3.2013

    7.

    HAMLBAR, Rahim

     

    Sodnik podružnice 1 revolucionarnega sodišča v Tabrizu. Odgovoren je za hude kazni zoper novinarje, pripadnike etnične manjšine Azerov in zagovornike pravic delavcev, ki jih je obtožil vohunjenja, dejanj zoper nacionalno varnost, propagande proti iranskemu režimu in žalitve iranskega voditelja. Njegove sodbe menda v številnih primerih niso izid dolžnega pravnega postopanja, priporniki pa naj bi bili prisiljeni v lažna priznanja. V nek odmevni primer je bilo vključenih 20 prostovoljnih humanitarnih delavcev (ki so pomagali po potresu v Iranu avgusta 2012), ki jim je naložil zaporne kazni, ker so skušali pomagati žrtvam potresa. Sodišče je delavce spoznalo za krive "sodelovanja pri zbiranju in skrivnega dogovarjanja za kazniva dejanja zoper nacionalno varnost".

    12.3.2013

    8.

    MUSAVI-TABAR, Seyyed Reza

     

    Vodja revolucionarnega tožilstva v Shirazu. Odgovoren je za nezakonite aretacije in grdo ravnanje s političnimi aktivisti, zagovorniki človekovih pravic, Baha'iji in zaporniki vesti, ki so jih nadlegovali, mučili, zasliševali ter jim odrekali pravico do odvetnika in dolžnega pravnega postopanja. Nevladne organizacije so poročale, da je podpisoval sodne odločbe v zloglasnem centru za pridržanje št. 100 (moški zapor), med drugim tudi odločbo za triletno pridržanje baha'ijske zapornice Rahe Sabet v samici.

    12.3.2013

    9.

    KHORAMABADI, Abdolsamad

    Vodja "Komisije za ugotavljanje primerov kaznive vsebine".

    Vodja "Komisije za ugotavljanje primerov kaznive vsebine", vladne organizacije, odgovorne za spletno cenzuro in kibernetski kriminal. Pod njegovim vodstvom je komisija "kibernetski kriminal" opredelila z več medlih kategorij, s katerimi je kriminalizirala izdelavo in objavo vsebine, za katero predstavniki režima menijo, da je neprimerna. Odgovoren je za zadušitev in blokado številnih opozicijskih spletnih strani, elektronskih časopisov, blogov, spletnih strani nevladnih organizacij, ki zagovarjajo človekove pravice, ter Googla in Gmaila od septembra 2012. Skupaj s komisijo je dejavno pripomogel k smrti blogerja Sattarja Beheshtija v priporu novembra 2012. Komisija, ki jo vodi, je tako neposredno odgovorna za sistemske kršitve človekovih pravic, še posebej s prepovedjo in "čiščenjem" spletnih strani za širšo javnost ter z občasnim popolnim onemogočenjem internetnega dostopa.

    12.3.2013


    Subjekti

     

    Ime

    Podatki za ugotavljanje istovetnosti

    Razlogi

    Datum uvrstitve na seznam

    1.

    Center za preiskovanje organiziranega kriminala

    (tudi: Urad za kibernetski kriminal ali Kibernetska policija)

    Lokacija: Teheran, Iran

    Spletna stran: http://www.cyberpolice.ir

    Iranska kibernetska policija je enota Policije Islamske republike Iran; ustanovljena je bila januarja 2011, vodi pa jo Esmail Ahmadi-Moqaddam (na seznamu). Po poročanju medijev je vodja policije Ahmadi-Moqaddam poudaril, da se bo Kibernetska policija spopadla s protirevolucionarnimi in disidentskimi skupinami, ki so leta 2009 s pomočjo spletnih družabnih omrežij sprožile proteste proti ponovni izvolitvi predsednika Mahmuda Ahmadinedžada.

    Januarja 2012 je Kibernetska policija objavila nove smernice za internetne kavarne, v katerih od uporabnikov zahteva, da posredujejo osebne podatke, ki jih morajo lastniki kavarn hraniti šest mesecev, voditi pa morajo tudi evidenco spletnih strani, ki jih uporabniki obiščejo. Pravila od lastnikov kavarn terjajo še, da namestijo televizijske kamere zaprtega kroga in šest mesecev hranijo posnetke. Na podlagi teh novih pravil lahko nastaja kontrolna knjiga, ki jo lahko organi oblasti uporabijo za izsleditev aktivistov ali kogar koli, za katerega štejejo, da ogroža nacionalno varnost.

    Junija 2012 so iranski mediji poročali, da bo Kibernetska policija skušala z ostrimi ukrepi zatreti navidezna zasebna omrežja (VPN).

    30. oktobra 2012 je kibernetska policija aretirala blogerja Sattarja Beheshtija (baje brez naloga) zaradi "dejanj zoper nacionalno varnost na družabnih omrežjih in Facebooku". Beheshti je v svojem blogu kritiziral iransko vlado. 3. novembra so ga našli mrtvega v zaporniški celici; domnevno so ga pripadniki organov Kibernetske policije mučili do smrti.

    12.3.2013


    Top