Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1452

    Uredba Komisije (ES) št. 1452/2003 z dne 14. avgusta 2003 o ohranitvi odstopanja, predvidenega v členu 6(3)(a) Uredbe Sveta (EGS) št. 2092/91, glede nekaterih vrst semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala in o določitvi postopkovnih predpisov in meril v zvezi s tem odstopanjem

    UL L 206, 15.8.2003, p. 17–21 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2008; razveljavil 32008R0889

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1452/oj

    32003R1452



    Uradni list L 206 , 15/08/2003 str. 0017 - 0021


    Uredba Komisije (ES) št. 1452/2003

    z dne 14. avgusta 2003

    o ohranitvi odstopanja, predvidenega v členu 6(3)(a) Uredbe Sveta (EGS) št. 2092/91, glede nekaterih vrst semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala in o določitvi postopkovnih predpisov in meril v zvezi s tem odstopanjem

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe Sveta (EGS) št. 2092/91 z dne 24. junija 1991 o ekološki pridelavi kmetijskih proizvodov in označevanju tovrstno pridelanih kmetijskih proizvodov in živil [1], kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo Komisije (ES) št. 599/2003 [2], in zlasti druge in tretje alinee točke (b) člena 6(3) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Člen 6(3) Uredbe (EGS) št. 2092/91 predvideva odstopanje, s katerim države članice lahko v času prehodnega obdobja, ki se zaključi 31. decembra 2003, dovolijo uporabo v ekološki pridelavi semen in vegetativnega razmnoževalnega materiala, ki ni bil pridelan z metodo ekološke pridelave, če pridelovalci ne morejo pridobiti razmnoževalnega materiala iz ekološke pridelave.

    (2) Zakonodaja Skupnosti, ki velja za seme in vegetativni razmnoževalni material, se uporablja tudi v skladu s členom 3 Uredbe (EGS) št. 2092/91.

    (3) Ohranjanje biotske raznovrstnosti je pomembno načelo ekološkega kmetovanja, zato je treba zagotoviti, da imajo kmetje na razpolago široko izbiro sort, vključno z lokalnimi sortami.

    (4) Jasno je, da za nekatere vrste, ki jih pridelujejo v Skupnosti, po 31. decembru 2003 ne bo na voljo zadostnih količin ekološko pridelanega semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala.

    (5) Zato je treba ohraniti možnost uporabe semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala, ki ni pridelan z ekološko metodo pridelave, če ni mogoče dobiti semena ali vegetativnega razmnoževalnega materiala, pridelanega z ekološko metodo pridelave.

    (6) Za vrste, za katere bodo na voljo zadostne količine ekološko pridelanega semena ali vegetativnega razmnoževalnega materiala ustreznega števila razpoložljivih sort, se ne sme uporabiti seme ali vegetativni razmnoževalni material, ki ni pridelan z ekološko metodo pridelave. Skladno s tem se sestavi seznam vrst, ki so izključene iz obsega odstopanja.

    (7) O uporabi odstopanj v zvezi z vegetativnim razmnoževalnim materialom, razen semenskega krompirja, prosto odločajo države članice, dokler se na ravni Skupnosti ne sprejmejo ustrezna merila.

    (8) Pomembno je izboljšati preglednost ponudbe in povpraševanja za seme in vegetativni razmnoževalni material, pridelan z ekološko metodo pridelave, zaradi spodbujanja povečane pridelave in uporabe semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala, pridelanega na ta način.

    (9) Vsaka država članica mora zato zagotoviti, da se vzpostavi podatkovna zbirka, v kateri se lahko registrira seme in semenski krompir, ki je pridelan z ekološko metodo pridelave in upošteva splošna merila za pridelavo semena in vegetativnega razmnoževalnega materiala, ter se da na voljo uporabnikom. V tem smislu in zaradi olajšanja dostopa do podatkov je ustrezno razviti usklajen vzorec registracijskega obrazca, ki ga bo dobavitelj semena uporabil za registracijo semena ali semenskega krompirja v podatkovno zbirko.

    (10) Vsaka država članica mora zagotoviti objavo poročila o odobritvi dovoljenj za seznanitev vseh zainteresiranih družbenikov, držav članic in Komisije.

    (11) Sistem je treba ponovno natančno pregledati po prvih dveh letih izkušenj, da se oceni, v kakšni meri so kmetje uporabili ekološko pridelano seme in vegetativni razmnoževalni material. V tem smislu mora Komisija preučiti možnost razvoja podatkovne zbirke na ravni Skupnosti.

    (12) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora, ustanovljenega v skladu s členom 14 Uredbe (EGS) št. 2092/91 –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    POGLAVJE I

    SPLOŠNA PRAVILA

    Člen 1

    Ohranitev odstopanja

    1. Odstopanje, predvideno v členu 6(3)(a) Uredbe (EGS) št. 2092/91, v skladu s katerim države članice lahko dovolijo uporabo semena ali vegetativnega razmnoževalnega materiala, ki ni pridelan z ekološko metodo pridelave, se ob upoštevanju pogojev, določenih v tem členu, ohrani po 31. decembru 2003 glede vrst, ki niso navedene v Prilogi k tej uredbi.

    Za uporabo odstopanja glede semena ali semenskega krompirja iz prvega pododstavka se določijo postopkovni predpisi in merila v členih 3 do 14.

    2. Vrste, pri katerih se v skladu s postopkom, določenim v členu 14 Uredbe (EGS) št. 2092/91 ugotovi, da je ekološko pridelanega semena ali semenskega krompirja na voljo v zadostnih količinah in za ustrezno število sort v vseh delih Skupnosti, se navedejo v Prilogi k tej uredbi.

    Vrste, navedene v Prilogi, niso upravičene do dovoljenja na podlagi odstopanja iz odstavka 1, razen če tako dovoljenje upravičuje eden od namenov iz člena 5(1)(d).

    Člen 2

    Opredelitve pojmov

    V tej uredbi:

    (a) se uporabljajo opredelitve pojmov Uredbe (EGS) št. 2092/91;

    (b) "dobavitelj" pomeni pridelovalca, ki s semenom ali semenskim krompirjem oskrbuje druge pridelovalce.

    POGLAVJE II

    UPORABA ODSTOPANJA

    Člen 3

    Uporaba semena ali semenskega krompirja, ki ni pridelan z ekološko proizvodno metodo

    Države članice lahko po postopku, določenem v členu 5, dovolijo uporabo semena ali semenskega krompirja, ki ni pridelan z ekološko metodo pridelave, pod pogojem, da seme ali semenski krompir:

    (a) ni obdelan s fitofarmacevtskimi sredstvi, razen s tistimi, ki so dovoljena za obdelavo semena v delu B Priloge II k Uredbi (EGS) št. 2092/91, razen če v skladu z Direktivo Sveta 2000/29/ES [3] pristojni organ države članice ne predpiše kemičnega tretiranja za fitosanitarne namene za vse sorte dane vrste na območju, kjer se uporablja seme ali semenski krompir, in

    (b) so pridelani brez uporabe gensko spremenjenih organizmov in/ali katerih koli proizvodov, pridobljenih iz teh organizmov.

    Člen 4

    Pristojni organi ali službe, odgovorni za izdajo dovoljenj

    Nadzorni organi ali službe iz člena 9 Uredbe (EGS) št. 2092/91 so odgovorni za izdajo dovoljenj iz člena 5 te uredbe, razen če država članica ne imenuje drugih organov ali služb, ki jih nadzira zadevna država članica.

    Člen 5

    Pogoji za izdajo dovoljenj

    1. Dovoljenje za uporabo semena ali semenskega krompirja, ki ni pridelano z ekološko metodo pridelave, se lahko izda le v naslednjih primerih:

    (a) če nobena sorta vrste, ki jo želi pridobiti uporabnik, ni registrirana v podatkovni bazi iz člena 6;

    (b) če noben dobavitelj ne more dobaviti semena ali semenskega krompirja pred setvijo ali sajenjem v primerih, ko je uporabnik pravočasno naročil seme ali semenski krompir;

    (c) če sorta, ki jo želi uporabnik, ni registrirana v podatkovni bazi, in uporabnik lahko dokaže, da nobena registriranih možnosti iste vrste ni ustrezna in da je dovoljenje zato pomembno za njegovo pridelavo;

    (d) če je upravičeno za uporabo v znanosti, testiranje majhnega obsega v poljskih poskusih ali za namen ohranjanja sort in se s tem strinja pristojni organ države članice.

    2. Dovoljenje se izda pred setvijo posevka.

    3. Dovoljenje se izda le posameznim uporabnikom za eno rastno dobo naenkrat in organ ali služba, odgovoren za dovoljenja, zabeleži količino odobrenega semena ali semenskega krompirja.

    4. Z odstopanjem od odstavka 3 lahko pristojni organ države članice vsem uporabnikom izda splošno dovoljenje za določeno

    - vrsto, če in kolikor so izpolnjeni pogoji, določeni v odstavku 1(a), ali

    - sorto, če in kolikor so izpolnjeni pogoji, določeni v odstavku 1(c).

    Taka dovoljenja morajo biti v podatkovni bazi jasno označena.

    5. Dovoljenje se lahko izda samo v obdobju, za katero je podatkovna baza ažurirana v skladu s členom 7(3).

    POGLAVJE III

    PRAVILA ZA REGISTRACIJO SEMENA ALI SEMENSKEGA KROMPIRJA, PRIDELANEGA Z EKOLOŠKO METODO PRIDELAVE

    Člen 6

    Podatkovna baza

    1. Vsaka država članica zagotovi vzpostavitev računalniško podprte podatkovne zbirke za navajanje sort, za katere je seme ali semenski krompir, pridelan z ekološko metodo pridelave, predpisano v členu 6(2) Uredbe (EGS) št. 2092/91, na voljo na njenem ozemlju.

    2. Podatkovno zbirko upravlja pristojni organ države članice, ali služba ali organ, ki ju država članica imenuje v ta namen, v nadaljevanju "upravljavec podatkovne zbirke". Države članice lahko tudi imenujejo organ ali zasebno službo v drugi državi.

    3. Vsaka država članica obvesti Komisijo in druge države članice o organu ali zasebni službi, imenovani za upravljanje podatkovne zbirke.

    Člen 7

    Registracija

    1. Sorte, za katere je na voljo seme ali semenski krompir, pridelan z ekološko metodo pridelave, se registrirajo v podatkovno bazo na zahtevo dobavitelja.

    2. Vsaka sorta, ki ni registrirana v podatkovni zbirki, se šteje kot nedosegljiva glede uporabe člena 5 te uredbe.

    3. Vsaka država članica se odloči, v katerem delu leta je treba podatkovno zbirko redno obnavljati za vsako vrsto ali skupino vrst, gojenih na njenem ozemlju. Podatkovna baza vsebuje podatke o tem.

    Člen 8

    Pogoji za registracijo

    1. Za registracijo mora dobavitelj:

    (a) dokazati, da je on ali zadnji dobavitelj, v primerih, ko dobavitelj posluje le s predhodno pakiranim semenom ali semenskim krompirjem, vključen v kontrolni sistem iz člena 9 Uredbe (EGS) št. 2092/91.

    (b) dokazati, da je seme ali semenski krompir, ki se daje na trg, v skladu s splošnimi zahtevami, ki se uporabljajo za seme in vegetativni razmnoževalni material;

    (c) dati na razpolago vse podatke, zahtevane na podlagi člena 9 te uredbe, in te podatke dopolnjevati na zahtevo upravljavca podatkovne zbirke ali kadarkoli je tako dopolnjevanje potrebno za zagotavljanje zanesljivosti podatkov.

    2. Upravljavec podatkovne zbirke lahko z odobritvijo pristojnega organa države članice, zavrne prošnjo dobavitelja za registracijo ali izbriše že sprejeto registracijo, če dobavitelj ne izpolnjuje zahtev odstavka 1.

    Člen 9

    Registrirani podatki

    1. Podatkovna zbirka mora za vsako registrirano sorto in za vsakega dobavitelja vsebovati najmanj naslednje podatke:

    (a) znanstveno ime vrste in poimenovanje sorte;

    (b) ime in podatke dobavitelja ali njegovega zastopnika;

    (c) območje, kamor dobavitelj lahko dobavi seme ali semenski krompir uporabniku v običajnem času, ki je potreben za dobavo;

    (d) državo ali regijo, v kateri je sorta preizkušena in potrjena za namen splošnega kataloga sort poljščin in zelenjadnic;

    (e) datum, ko bo seme in semenski krompir na razpolago;

    (f) ime in/ali številčno oznako kontrolnega organa ali službe, odgovorne za kontrolo pridelovalca, kakor določa člen 9 Uredbe (EGS) št. 2092/91.

    2. Dobavitelj nemudoma obvesti upravitelja podatkovne zbirke, če katera koli registrirana sorta ni več na razpolago. Spremembe se zapišejo v podatkovno zbirko.

    3. Poleg podatkov, podrobno opredeljenih v odstavku 1, podatkovna zbirka vsebuje seznam vrst, navedenih v Prilogi.

    Člen 10

    Dostop do podatkov

    1. Podatki v podatkovni zbirki so dosegljivi na svetovnem spletu brezplačno uporabnikom semena in semenskega krompirja ter javnosti. Države članice se lahko odločijo, da uporabniki, ki so registrirani v skladu s členom 8(1)(a) Uredbe (EGS) št. 2092/91, od upravljavca podatkovne zbirke na zahtevo dobijo izvleček podatkov za eno ali več skupin vrst iz podatkovne zbirke.

    2. Države članice zagotovijo, da so vsi uporabniki, registrirani v skladu s členom 8(1)(a) Uredbe (EGS) št. 2092/91, najmanj enkrat letno obveščeni o sistemu in o tem, kako pridobiti podatke v podatkovni zbirki.

    Člen 11

    Taksa za registracijo

    Za vsako registracijo se lahko zaračuna taksa, ki predstavlja stroške vnosa in vzdrževanja podatkov v podatkovni zbirki. Pristojni organ države članice odobri višino takse, ki jo zahteva upravitelj podatkovne zbirke.

    POGLAVJE IV

    POROČILO IN KONČNE DOLOČBE

    Člen 12

    Letno poročilo

    1. Organi ali službe, imenovani za izdajo dovoljenj v skladu s členom 4, registrirajo vsa dovoljenja in te podatke objavijo v poročilu pristojnemu organu države članice ter upravitelju podatkovne zbirke.

    Poročilo za vsako vrsto, za katero se izda dovoljenje v skladu s členom 5(1), zajema naslednje podatke:

    (a) znanstveno ime vrste in poimenovanje sorte;

    (b) utemeljitev za dovoljenje s sklicem na člen 5(1)(a), (b), (c) ali (d);

    (c) skupno število dovoljenj;

    (d) skupno količino vključenega semena ali semenskega krompirja;

    (e) kemično obdelavo za fitosanitarne namene, kakor je navedeno v členu 3(a).

    2. Za dovoljenja v skladu s členom 5(4) poročilo zajema podatke iz odstavka 1(a) in obdobje, za katero velja dovoljenje.

    Člen 13

    Zbirno poročilo

    Pristojni organ države članice pred 31. marcem vsako leto zbere poročila ter Komisiji in ostalim državam članicam pošlje zbirno poročilo, ki zajema vsa dovoljenja države članice iz prejšnjega koledarskega leta. Poročilo zajema podatke, določene v členu 12. Podatki se objavijo v podatkovni zbirki. Pristojni organ lahko dodeli nalogo zbiranja poročil upravitelju podatkovne zbirke.

    Člen 14

    Podatki na zahtevo

    Na zahtevo države članice ali Komisije se podrobni podatki o izdanih dovoljenjih v posameznih primerih dajo na voljo drugim državam članicam ali Komisiji.

    Člen 15

    Revizija

    Pred 31. julijem 2006 Komisija preuči razpoložljivost in uporabo semena ali vegetativnega razmnoževalnega materiala, pridelanega z ekološko metodo pridelave in učinkovito izvajanje te uredbe in, če je to potrebno, opravi ustrezne spremembe.

    Člen 16

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se od 1. januarja 2004.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 14. avgusta 2003

    Za Komisijo

    Franz Fischler

    Član Komisije

    [1] UL L 198, 22.7.1991, str. 1.

    [2] UL L 85, 2.4.2003, str. 15.

    [3] UL L 169, 10.7.2000, str. 1.

    --------------------------------------------------

    PRILOGA

    Komisija trenutno preučuje zadevo z državami članicami z namenom uvesti seznam vrst, ki bodo vključe v Prilogo, v skladu z mnenjem Odbora, ustanovljenega v skladu s členom 14 Uredbe (EGS) št. 2092/91.

    --------------------------------------------------

    Top