Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0730

    Odločba Komisije z dne 10. novembra 2000 o ustanovitvi Odbora Evropske unije za znak za okolje in določitvi njegovega poslovnika (notificirana pod dokumentno številko K(2000) 3280)Besedilo velja za EGP.

    UL L 293, 22.11.2000, p. 24–30 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2010; razveljavil 32010D0709

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/730/oj

    32000D0730



    Uradni list L 293 , 22/11/2000 str. 0024 - 0030


    Odločba Komisije

    z dne 10. novembra 2000

    o ustanovitvi Odbora Evropske unije za znak za okolje in določitvi njegovega poslovnika

    (notificirana pod dokumentno številko K(2000) 3280)

    (Besedilo velja za EGP)

    (2000/730/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 175(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1980/2000 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. julija o spremenjenem sistemu Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje [1] in zlasti člena 13 Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Člen 13 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da Komisija ustanovi Odbor Evropske unije za znak za okolje, v nadaljnjem besedilu "EUEB", ki ga sestavljajo pristojni organi iz člena 14 in Posvetovalni forum iz člena 15.

    (2) Člen 13 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da poslovnik za EUEB določi Komisija po postopku iz člena 17 in ob upoštevanju postopkovnih načel, določenih v Prilogi IV.

    (3) Člen 13 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da EUEB zlasti prispeva k določanju in pregledovanju meril za znak za okolje, kakor tudi zahtev za ocenjevanje in preverjanje.

    (4) Člen 15 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da Komisija zagotovi, da EUEB pri svojem delovanju za vsako skupino proizvodov upošteva uravnoteženo sodelovanje vseh zainteresiranih strani, ki jih ta skupina proizvodov zadeva, kot so industrija, ponudniki storitev, vključno z MSP, obrtniki in njihovimi poslovnimi organizacijami, sindikati, trgovci na debelo in na drobno, uvozniki, okoljevarstvenimi skupinami in potrošniškimi organizacijami.

    (5) Uvodna izjava 5 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da je za sprejem sistema Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje v javnosti bistveno, da okoljske nevladne organizacije in potrošniške organizacije igrajo pomembno vlogo pri oblikovanju in določanju meril za znake Skupnosti za okolje.

    (6) Člen 6(2) Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da EUEB od Komisije lahko zahteva, da začne postopek za določitev ekoloških meril.

    (7) Člen 6(2) Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da Komisija pooblasti EUEB za pripravo in redno pregledovanje meril za znak za okolje ter zahtev za ocenjevanje in preverjanje, povezanih s temi merili, ki se uporabljajo za skupine proizvodov s področja uporabe te uredbe.

    (8) Člen 6(3) Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da EUEB na podlagi mandata pripravi osnutek meril za znak za okolje za skupino proizvodov ter zahtev za ocenjevanje in preverjanje, povezanih s temi merili, kot je določeno v členu 4 in Prilogi IV te uredbe, tako da upošteva rezultate študij izvedljivosti in trga, preučitve življenjskega kroga ter analize izboljšanja iz Priloge II te uredbe.

    (9) Priloga IV(1) Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da se v okviru EUEB ustanovi posebna ad hoc delovna skupina za pripravo meril za znak za okolje za vsako skupino proizvodov, v katero so vključene zainteresirane strani iz člena 15 in pristojni organi iz člena 14.

    (10) Člen 5 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da se Komisija posvetuje z EUEB o delovnem načrtu za znak za okolje Skupnosti.

    (11) Člen 10 Uredbe (ES) št. 1980/2000 določa, da člani EUEB sodelujejo z državami članicami in Komisijo pri spodbujanju uporabe znaka za okolje Skupnosti.

    (12) Ukrepi, predvideni v tej odločbi, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega po členu 17 Uredbe (ES) št. 1980/2000 –

    SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

    Člen 1

    S tem se sprejmejo pravila za ustanovitev Odbora Evropske unije za znak za okolje in njegov poslovnik, določen v Prilogi k tej odločbi.

    Člen 2

    Ta odločba je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, 10. novembra 2000

    Za Komisijo

    Margot Wallström

    Članica Komisije

    [1] UL L 237, 21.9.2000, str. 1.

    --------------------------------------------------

    PRILOGA

    POSLOVNIK ODBORA EVROPSKE UNIJE ZA ZNAK ZA OKOLJE (EUEB)

    VLOGA EUEB

    1. EUEB iz člena 13 Uredbe (ES) št. 1980/2000 se ustanovi in deluje v skladu z navedeno uredbo.

    2. EUEB ima zlasti naslednje naloge:

    - zahteva, da Komisija začne postopek za določitev ekoloških meril in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupine proizvodov,

    - prispeva k določitvi in pregledu meril za znak za okolje in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupine proizvodov.

    - se posvetuje s Komisijo o delovnem načrtu za znak za okolje Skupnosti.

    3. Člani EUEB sodelujejo z državami članicami in Komisijo pri spodbujanju uporabe znaka za okolje Skupnosti.

    SESTAVA

    4. EUEB sestavljajo pristojni organi iz člena 14 Uredbe (ES) št. 1980/2000, vključno s pristojnimi organi držav članic Evropskega gospodarskega prostora, in Posvetovalni forum iz člena 15 navedene uredbe.

    5. Med drugimi so članice EUEB naslednje organizacije, ki predstavljajo zainteresirane strani:

    - Coface (potrošniki, ki predstavljajo tudi BEUC, Eurocoop in AEC),

    - EEB (okolje),

    - ETUC (sindikati),

    - UNICE (industrija),

    - UEAPME (MSP, obrt),

    - Eurocommerce (trgovina)

    Da zagotovi uravnoteženo sodelovanje vseh pomembnih zainteresiranih strani, lahko EUEB, po potrebi, prilagodi svojo sestavo, bodisi na zahtevo Komisije, bodisi na lastno pobudo, po odobritvi Komisije.

    6. Vsak član EUEB imenuje kontaktno osebo.

    PREDSEDNIK, PODPREDSEDNIKI IN SEKRETARIAT

    7. Mesto predsednika in dveh podpredsednikov EUEB izmenoma zasedajo pristojni organi za znak za okolje EU iz člena 14 Uredbe (ES) št. 1980/2000.

    8. Mesto predsednika izmenoma zasedajo pristojni organi vsake države članice Evropske unije v času njenega predsedovanja ter nato vsaka država članica Evropskega gospodarskega prostora za enako dobo in po abecednem redu.

    9. Mesti dveh podpredsednikov zasedata pristojni organ, ki je naslednji na vrsti za predsedstvo, in pristojni organ, ki je predsedoval pred tem.

    10. Pristojni organ, ki zaseda mesto predsednika ali podpredsednikov, lahko izjemoma nadomesti eden od podpredsednikov ali drug član EUEB.

    11. V soglasju s Komisijo pa EUEB lahko kadar koli sprejme drugačen način določanja predsednika in podpredsednikov.

    12. Sekretariat EUEB vodi Komisija.

    SESTANKI

    13. Sestanke EUEB sklicuje predsednik, ki je ob pomoči podpredsednikov in sekretariata odgovoren za pripravo in razpošiljanje vabil, dnevnih redov in spremnih dokumentov, kakor tudi za pripravo osnutkov ustreznih zapisnikov in njihovo razpošiljanje.

    14. Če je sestanek sklican v Bruslju, da na zahtevo Komisija na razpolago prostor.

    15. Praviloma naj bi na sestanku sodelovati največ trije predstavniki ene članice EUEB.

    16. Predstavniki držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora lahko sodelujejo na sestankih EUEB. Predstavniki Komisije sodelujejo na sestankih EUEB. Predsednik ali Komisija lahko, če je primerno, povabi k sodelovanju druge zainteresirane strani.

    STROŠKI

    17. Skupne stroške, potrebne za sestanke, pripravo in pregledovanje ekoloških meril in druge aktivnosti, krije Komisija v skladu z dogovorom o letnem proračunu za take izdatke.

    SPLOŠNA PRAVILA

    (ki se med drugim nanašajo na vodilne pristojne organe in priložnostne delovne skupine ter bodo uporabljena v zvezi z določanjem ali pregledovanjem ekoloških meril in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupine proizvodov)

    18. Pri določanju ali pregledovanju ekoloških meril in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupine proizvodov EUEB izbere enega ali več pristojnih organov iz člena 14 Uredbe (ES) št. 1980/2000, ki so pripravljeni prevzeti vodilno vlogo. Ti organi so vodilni pristojni organi.

    19. Vodilni pristojni organ s pomočjo članov EUEB oblikuje priložnostno delovno skupino iz Priloge IV(1) navedene uredbe. Ta si aktivno prizadeva doseči uravnoteženo sodelovanje med, med ostalim, ustreznimi predstavniki zainteresiranih strani, pristojnih organov in Komisije. Zainteresirane strani iz Evropske unije in izven nje se morajo obravnavati enako. Predstavniki zgoraj navedenih zainteresiranih strani morajo biti v kar največji meri strokovnjaki, ki poznajo obravnavane skupine proizvodov in se jih šteje kot tehnične predstavnike.

    20. Vsi pristojni organi si morajo aktivno prizadevati, da pridobijo mnenje vseh zainteresiranih strani v svojih državah glede obravnavanih skupin proizvodov ter to mnenje nato posredovati priložnostni delovni skupini in EUEB.

    21. Vodilni pristojni organ organizira in predseduje najmanj enemu sestanku te priložnostne delovne skupine. Če je sestanek sklican v Bruslju, da Komisija na zahtevo na razpolago prostor.

    22. Tehnični predstavniki zainteresiranih strani, navedeni zgoraj, če je le mogoče sodelujejo tudi na sestankih EUEB, na katerih se izčrpno razpravlja o obravnavani skupini proizvodov.

    23. EUEB, vodilni pristojni organ in priložnostna delovna skupina delujejo v skladu s cilji in načeli, določenimi v členu 1 navedene uredbe, ter s postopkovnimi načeli, določenimi v Prilogi IV navedene uredbe.

    24. EUEB, vodilni pristojni organ in priložnostna delovna skupina morajo upoštevati ustrezno politiko varstva okolja Skupnosti in delo, opravljeno pri sorodnih skupinah proizvodov.

    25. EUEB in njegovi člani, vodilni pristojni organ in priložnostna delovna skupina se morajo pri svojem delu v največji možni meri potruditi, da dosežejo soglasje, pri čemer jim mora biti cilj visoka raven varstva okolja.

    PRIPRAVLJALNA DELA

    (Postopek, ki ga je treba opraviti pred zahtevkom Komisiji, da začne postopek za določitev ekoloških meril za skupine proizvodov)

    26. EUEB lahko zahteva, da Komisija začne postopek za določitev ekoloških meril za skupine proizvodov.

    27. EUEB mora upoštevati delovni načrt Skupnosti za znak za okolje iz člena 5 Uredbe (ES) št. 1980/2000 in zlasti neizčrpen seznam skupin proizvodov, ki imajo prednost pri aktivnostih Skupnosti.

    28. EUEB opravi pripravljalna dela, da ugotovi, ali omenjena skupina proizvodov sodi v področje sistema Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje, kakor določa člen 2 navedene uredbe, ter zlasti izpolnjuje pogoje, določene v členu 2(2). Komisija lahko tudi zahteva od EUEB, da opravi to pripravljalno delo.

    29. Za izvedbo tega pripravljalnega dela EUEB izbere enega ali več vodilnih pristojnih organov, ki so pripravljeni prevzeti vodilno vlogo in ki nato oblikujejo priložnostno delovno skupino. Uporabljajo se splošna, zgoraj omenjena podrobna pravila.

    30. Vodilni pristojni organ s pomočjo priložnostne delovne skupine, med ostalim in v primernem obsegu, izvede študijo izvedljivosti in trga, preuči življenjski krog in izvede analizo izboljšanja iz Priloge II navedene uredbe, pri čemer upošteva zahteve in veljavne določbe iz člena 3, Priloge I in Priloge IV(1).

    Pri tem vodilni pristojni organ s pomočjo priložnostne delovne skupine med ostalim in če je primerno ter izvedljivo, izvede naslednje naloge:

    (a) analizira naravo trga, ki vključuje industrijsko in gospodarsko segmentacijo sektorja (glavni proizvajalci, tržni deleži, uvoz, itd.), ugotavlja značilnosti različnih tipov proizvodov, analizira možnosti uspešnega trženja proizvodov, označenih z znakom za okolje, in predlaga primerno marketinško in komunikacijsko strategijo,

    (b) zbira mnenja vseh zainteresiranih strani (pristojni organi, zainteresirane skupine, itd.) in identificira tiste strani, ki so pripravljene sodelovati pri določitvi meril,

    (c) analizira ključne vplive na okolje, najboljše okoljske prakse v sektorju, pri čemer upošteva tudi okoljska vprašanja, opredeljuje glavne možnosti za izboljšanje skupin proizvodov in kako bi se ti lahko ustrezno obravnavali v okviru ekoloških meril,

    (d) analizira ključne elemente, ki se nanašajo na ustreznost proizvoda pri izpolnjevanju zahtev potrošnikov in kako bi se ti elementi lahko obravnavali v okviru meril za znak za okolje,

    (e) pripravi seznam in pridobi kopije obstoječih znakov za okolje, standardov, preskusnih metod in študij, ki so pomembne za določitev znaka za okolje za skupino proizvodov, upoštevajoč dosedanje opravljeno delo pri sorodnih skupinah proizvodov, in oceni stroške preskusov,

    (f) pregleda ustrezno nacionalno, evropsko in mednarodno zakonodajo,

    (g) opredeli možne ovire pri uspešni uvedbi te skupine proizvodov,

    (h) pripravi in pravočasno pred sestanki razdeli vse potrebne delovne dokumente z izvlečki najpomembnejših ugotovitev vsake izmed treh stopenj, omenjenih zgoraj, vključno z vsemi pomembnimi informacijami in analizami,

    (i) pripravi osnutek izčrpnega končnega poročila o rezultatih zgoraj omenjenih analiz in raziskav v angleškem jeziku in po izbiri tudi v enem od ostalih uradnih jezikov Skupnosti. Zaključno poročilo mora biti na razpolago v tiskani in elektronski obliki in prosto dostopno za nadaljnje posvetovanje, po možnosti na spletnih straneh znaka za okolje. V prilogi poročila mora biti vključen seznam vseh dokumentov, ki so bili razdeljeni med tem delom, hkrati z označbo datuma razpošiljanja vsakega dokumenta, komu je bil poslan in kopijo obravnavanih dokumentov. Poleg tega mora biti v prilogi seznam vseh zainteresiranih strani, ki so pri delu sodelovale, se je z njimi posvetovalo ali so izrazile svoje mnenje, skupaj z informacijami njihovih kontaktnih oseb. Poročilo mora vsebovati izčrpen povzetek in po potrebi priloge s podrobnimi popisnimi obračuni. Upoštevalo se bo vse pripombe k poročilu, na zahtevo pa se bodo zagotovile informacije o posledicah pripomb.

    (j) predstavi ugotovitve na enem ali več sestankih EUEB in na podlagi teh posvetovanj in verjetnosti skupnega uspeha znaka za okolje za obravnavano skupino proizvodov priporoči, ali naj se ta skupina proizvodov razvija še naprej in se zanjo določijo merila za znak za okolje.

    31. Kadar je EUEB zadovoljen z gornjimi pripravljalnimi deli za obravnavano skupino proizvodov in če je priložnostna delovna skupina dala pozitivno priporočilo, Komisiji posreduje zaključno poročilo, skupaj s predlogi o osnutku mandata, in od Komisije zahteva, da začne postopek za določitev ekoloških meril za obravnavano skupino proizvodov ter da EUEB mandate, ki upoštevajo zgoraj omenjene predloge. Člani EUEB, ki predstavljajo zainteresirane strani iz člena 15 navedene uredbe lahko posamezno ali skupno dodajo svoje posebno mnenje ali mnenja k zaključnemu poročilu.

    MANDAT ZA IZDELAVO ALI PREGLEDOVANJE MERIL

    (Postopek, ki ga je treba uporabiti pri izvajanju mandata Komisije za izdelavo ali pregledovanje meril za znak za okolje in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupino proizvodov)

    32. EUEB na podlagi mandata, ki ga prejme od Komisije, izdela predlog meril za znak za okolje in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti obravnavane skupine proizvodov. EUEB upošteva rok za dokončanje del, določen v mandatu.

    33. Za izvedbo teh del EUEB izbere enega ali več vodilnih pristojnih organov, ki so pripravljeni prevzeti vodilno vlogo in ki oblikujejo priložnostno delovno skupino. Pri tem se uporabljajo splošna pravila, podrobneje opisana zgoraj.

    34. Vodilni pristojni organ s pomočjo priložnostne delovne skupine najprej ugotovi, ali so se izvedle vse potrebne zgoraj omenjene analize, preiskave ter vsa pripravljalna dela. To vključuje zlasti študiji izvedljivosti in trga, preučitev življenjskega kroga in analizo izboljšav iz Priloge II k Uredbi (ES) št. 1980/2000. Vodilni pristojni organ naj s pomočjo priložnostne delovne skupine stori vse potrebno, da po potrebi dopolni in posodobi pripravljalna dela, pri čemer upošteva postopke, podrobno navedene v prej omenjenem oddelku.

    35. Vodilni pristojni organ predstavi osnutek predloga ter povezana poročila in analize na enem ali več sestankih EUEB in, če je primerno, na podlagi teh posvetovanj sporoči EUEB, da se mandat šteje za izpolnjenega. Pri tem se posebna pozornost zlasti nameni verjetnosti, da osnutek predloga dobi visoko podporo.

    36. Na enak način EUEB, po opravljenem delu vodilnega pristojnega organa in priložnostne delovne skupine, če je primerno, obvesti Komisijo o osnutku meril in ji sporoči, da je mandat izpolnjen. Pri tem se posebna pozornost zlasti nameni verjetnosti, da bo osnutek predloga dobil visoko podporo. Člani EUEB, ki predstavljajo zainteresirane strani iz člena 15 navedene Uredbe (ES) št. 1980/2000, lahko posamezno ali skupno dodajo svoje posebno mnenje ali mnenja k zaključnemu poročilu.

    37. Če Komisija navede, da mandat ni izpolnjen, mora EUEB nadaljevati delo pri pripravi osnutka meril, upoštevajoč postopke in zahteve, podrobno opisane v tem oddelku. Komisija mora navesti vzroke za svoje stališče.

    38. Če Komisija kadar koli navede, da je mandat izpolnjen, mora EUEB obravnavati mandat kot zaključen. Vendar mora EUEB ponovno začit delati na mandatu, če Komisija kasneje tako zahteva.

    39. Če EUEB kadar koli spozna, da ni sposoben izpolniti mandata, o tem takoj obvesti Komisijo in podrobno navede razloge.

    MANDAT ZA PREGLEDOVANJE MERIL

    (Postopek, ki ga je treba uporabiti pri izvajanju mandata Komisije za pregledovanje meril za znak za okolje in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti za skupino proizvodov)

    40. EUEB na podlagi mandata, ki ga prejme od Komisije, pregleda merila za znak za okolje in z njimi povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje skladnosti obravnavane skupine proizvodov.

    41. EUEB mora pri tem zlasti paziti, da pravočasno zaključi svoje delo, pred prenehanjem veljavnosti veljavnih meril.

    42. Za izvedbo teh del EUEB izbere enega ali več vodilnih pristojnih organov, ki so pripravljeni prevzeti vodilno vlogo in ki oblikujejo priložnostno delovno skupino. Pri tem se uporabljajo splošna pravila, podrobneje opisana zgoraj.

    43. Vodilni pristojni organ s pomočjo priložnostne delovne skupine pregleda veljavna merila za znak za okolje in z njimi povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje skladnosti ter po potrebi pregleda in dopolni ter posodobi različne analize, poročila, raziskave in druga dela, podrobno opisana v oddelku "Pripravljalno delo".

    44. Vodilni pristojni organ s pomočjo priložnostne delovne skupine zlasti oceni pretekli, sedanji in verjetni prihodnji uspeh te skupine proizvodov, skupaj s tem povezanimi koristmi za okolje, upoštevajoč uspeh sorodnih skupin proizvodov in delovni načrt Skupnosti za znak za okolje.

    45. Vodilni pristojni organ predstavi rezultate teh ocen in analiz na enem ali več sestankih EUEB in če je primerno, na podlagi teh posvetovanj priporoči EUEB, da se ekološkim merilom in z njimi povezanim zahtevam za ocenjevanje in preverjanje skladnosti bodisi podaljša veljavnost, jih prekliče ali popravi. Pri tem se posebna pozornost zlasti nameni verjetnosti, da osnutek predloga dobi visoko podporo.

    46. Podobno EUEB na podlagi dela, ki ga opravita vodilni pristojni organ in priložnostna delovna skupina, če je primerno, Komisiji priporoči, da ekološkim merilom in z njimi povezanim zahtevam za ocenjevanje in preverjanje skladnosti bodisi podaljša veljavnost, jih razveljavi ali popravi. Pri tem se posebna pozornost zlasti nameni verjetnosti, da osnutek predloga dobi visoko podporo. Člani EUEB, ki predstavljajo zainteresirane strani iz člena 15 Uredbe (ES) št. 1980/2000, lahko posamezno ali skupno dodajo svoje posebno mnenje ali mnenja k priporočilu.

    47. Če Komisija navede, da mandat ni izpolnjen, mora EUEB ustrezno nadaljevati delo, upoštevajoč postopke in zahteve, podrobno opisane v tem oddelku. Komisija mora navesti vzroke za svoje stališče.

    48. Če Komisija soglaša s priporočilom, da bi bilo treba ekološka merila in z njimi povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje skladnosti popraviti, mora EUEB ustrezno nadaljevati, upoštevajoč postopke in zahteve, podrobno opisane v oddelku "Mandat za izdelavo ali pregledovanje meril".

    49. Če Komisija soglaša s priporočilom, da bi bilo treba ekološka merila in z njimi povezane zahteve za ocenjevanje in preverjanje skladnosti preklicati ali podaljšati njihovo veljavnost, EUEB šteje mandat za izpolnjen. Vendar mora EUEB ponovno začeti delati na mandatu, če Komisija kasneje tako zahteva.

    50. Če EUEB kadar koli spozna, da ni sposoben izpolniti mandata, mora o tem takoj ustrezno obvestiti Komisijo in podrobno navesti razloge.

    PRISPEVKI K DELOVNEMU NAČRTU

    (Postopek, ki ga je treba uporabiti pri posvetovanju s Komisijo o delovnem načrtu Odbora Skupnosti za znak za okolje)

    51. EUEB lahko Komisiji zagotovi prispevke k predlaganemu delovnemu načrtu za znak za okolje Skupnosti iz člena 5 Uredbe (ES) št. 1980/2000.

    52. V ta namen naj EUEB naredi vse, kar je potrebno in primerno, v skladu s cilji in načeli, določenimi v členu 1(1) in (4) navedene uredbe.

    53. Preden EUEB predlaga nove skupine proizvodov, ki bi lahko bili prednostna naloga Skupnosti, mora najprej predhodno raziskati in določiti ali te skupine proizvodov sodijo v področje sistema Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje, določenega v členu 2 navedene uredbe, in še posebej izpolnjujejo pogoje, določene v členu 2(2) navedene uredbe. Pri tem upošteva, na primeren način, različne vidike, podrobno navedene v oddelku "Pripravljalno delo".

    54. EUEB in njegovi člani si morajo pri svojem delu v največji možni meri prizadevati doseči visoko stopnjo soglasja.

    DRUGE AKTIVNOSTI ČLANOV EUEB

    55. Člani EUEB morajo delovati v splošnem interesu sistema Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje in v ta namen lahko sprejmejo vsako pobudo, za katero so mnenja, da je primerna in uporabna. Podobno lahko ukrepajo na zahtevo Komisije. Med drugim lahko take pobude vključujejo:

    - promocijske aktivnosti iz člena 10 Uredbe (ES) št. 1980/2000 ali druge,

    - oblikovanje priložnostnih delovnih skupin,

    - aktivnosti za spodbujanje usklajene uporabe meril za znak za okolje in z njimi povezanih zahtev za ocenjevanje in preverjanje skladnosti, vključno z rednim prilagajanjem in izboljšavami ustreznih priročnikov za uporabo,

    - pripravo osnutkov smernic, npr. za lažje določanje ekoloških meril,

    - če je primerno, sprejemanje internih postopkov.

    PREGLED

    56. EUEB redno pregleduje svoje delovanje in po potrebi priporoča Komisiji prilagoditev teh postopkov, če je primerno. Prvi pregled mora biti končan pred koncem leta 2002.

    --------------------------------------------------

    Top