EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015AE3604

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe“ [COM(2015) 192 final]

Ú. v. EÚ C 71, 24.2.2016, p. 65–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.2.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 71/65


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe“

[COM(2015) 192 final]

(2016/C 071/11)

Spravodajca:

Raymond HENCKS

Pomocný spravodajca:

Thomas McDONOGH

Európska komisia sa 12. mája 2015 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe“

[COM(2015) 192 final].

Sekcia pre dopravu, energetiku, infraštruktúru a informačnú spoločnosť poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 24. novembra 2015.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 512. plenárnom zasadnutí 9. a 10. decembra 2015 (schôdza z 9. decembra) prijal 219 hlasmi za, pričom 2 členovia hlasovali proti a 7 členov sa hlasovania zdržalo, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV podporuje stratégiu pre jednotný európsky digitálny trh. Je však znepokojený tým, že niektoré členské štáty neprejavili dostatočnú politickú vôľu iniciovať tvorivú a inovatívnu digitálnu úniu, ktorá nebude klásť dôraz iba na spotrebu.

1.2.

Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe, ktorú navrhuje Komisia predsedu Junckera, nadväzuje na predchádzajúce digitálne stratégie a programy a jej cieľom je dať nový impulz digitálnej politike Európskej únie, ktorej zavedenie mešká. Zároveň ide o nové zameranie na obchod a spotrebiteľov a opatrenia nevyhnutné na vytvorenie väčšieho počtu obchodných príležitostí, spotrebiteľov a lepších podmienok a lepšej ochrany pre spotrebiteľov.

1.3.

V tejto súvislosti treba v prvom rade odstrániť nesúlad medzi existujúcimi zručnosťami pracovnej sily a zručnosťami potrebnými na trhu. A môže ísť rovnako o počítanie a gramotnosť, ako aj o digitálne zručnosti a ich zodpovedné využívanie. Ďalej je potrebné jednoduché využívanie platforiem na riadenie trhu, preto by sa nemali obmedzovať činnosti platformy. A napokon sú potrebné príslušné aplikácie, takže zameranie na normalizáciu je vítané. Viac služieb elektronickej verejnej správy pomôže zapojiť viac občanov do digitálnych činností. Z hľadiska spotrebiteľa EHSV víta iniciatívy týkajúce sa lepšieho prístupu spotrebiteľov a podnikov k digitálnemu tovaru a službám v celej Európe.

1.4.

Niektoré, ale nie všetky, iniciatívy uvedené v bode 4.2 (Vytváranie priaznivých podmienok pre rozmach digitálnych sietí a služieb) sa týkajú sietí infraštruktúry a sú súčasťou digitálnej agendy. Význam týchto návrhov vyplýva z kontextu jednotného trhu a naliehavosti, s akou sa nimi bude zaoberať. Niektoré ďalšie iniciatívy uvedené v tomto bode sú dôležité z hľadiska práv spotrebiteľov.

1.5.

EHSV môže len podporiť Komisiu v jej odhodlaní odstrániť fragmentáciu 28 národných digitálnych stratégií a trhov s cieľom zlúčiť ich na úrovni EÚ a zaistiť si tak vedúce postavenie vo svetovom digitálnom hospodárstve, ktoré sa stalo doménou tretích krajín.

1.6.

EHSV je presvedčený, že Európska únia, ktorá disponuje vynikajúcimi zručnosťami a veľkými skúsenosťami v niektorých digitálnych oblastiach, môže ešte dobehnúť tento rozdiel. V tejto súvislosti sa EHSV zasadzuje za rozvoj interdisciplinárnych centier výskumu a európskej súčinnosti v rámci európskeho výskumného priestoru v takých oblastiach, ako je cloud computing, nanoelektronika, skladovanie a spracovanie veľkých dát, prístroje, ktoré možno konzultovať alebo kontrolovať na diaľku (pripojené predmety) či inteligentné služby.

1.7.

Únia môže vyrovnať spomínaný rozdiel, ak sa jej v krátkodobom horizonte podarí spojiť svoje zdroje na mobilizáciu a koordináciu úsilia verejného a súkromného sektora 28 členských štátov a súčasne zapojiť všetky zúčastnené strany do diskusií o stratégii pre jednotný digitálny trh. EHSV schvaľuje záväzok Komisie začať verejné konzultácie ku každému budúcemu opatreniu týkajúcemu sa jednotného digitálneho trhu.

1.8.

EHSV vyjadruje poľutovanie nad skutočnosťou, že v digitálnej agende chýba sociálny rozmer (s výnimkou otázok týkajúcich sa digitálnej zručnosti), hoci rozvoj služieb a obchodných modelov prináša zásadné zmeny vo svete práce. EHSV sa domnieva, že okrem možných výhod treba vziať do úvahy rôzne riziká a výzvy, predovšetkým v oblasti bezpečnosti a organizácie práce a sociálneho zabezpečenia, rovnako ako postupy stanovené zmluvou o sociálnom dialógu, ako aj horizontálnu sociálnu doložku, ktoré musia mať svoje miesto v stratégii pre jednotný európsky trh (1). EHSV sa domnieva, že sociálny rozmer so všetkými jeho následkami pre zamestnanosť by mal byť štvrtým pilierom stratégie pre jednotný európsky digitálny trh.

2.   Úvod

2.1.

EHSV chápe pojem „jednotný digitálny trh“ ako presun transakcií a činností z existujúceho vnútorného trhu EÚ na internet. Čiastočne sa tak už stalo, ale iniciatívy popísané Komisiou sú navrhnuté s cieľom dosiahnuť plný potenciál digitálnych technológií. Trhové činnosti a transakcie zahŕňajú výrobu tovaru a poskytovanie služieb, za čím nasleduje sprostredkovanie, distribúcia a spotreba. Transakcie medzi spotrebiteľom (C), podnikom (B) a verejnými orgánmi (G) odzrkadľujú vplyv sociálnych sietí a trend smerom k spoločnosti založenej na spoločnom využívaní. Verejné orgány majú na jednotnom digitálnom trhu úlohu poskytovateľa služieb.

2.2.

Výhody spojené s presunom podnikových postupov sú dobre známe: lepšia integrácia do hodnotového reťazca, zrýchlenie procesov od koncepcie po dodanie, zlepšené rozhrania pre spotrebiteľov (najmä v súvislosti so sociálnymi sieťami) a celkovo väčšia konkurencieschopnosť. Ako bude prechod pokračovať, bude otvárať cestu internetu vecí a štvrtej priemyselnej revolúcii.

2.3.

Jedinečná charakteristika vnútorného trhu je to, že je koncipovaný nadnárodne, a preto je v zásade dobre prispôsobený na využívanie internetu. Existujú však problémy so samotným vnútorným trhom, s prispôsobením pravidiel, zákonov a predpisov digitálnemu prostrediu. Existujú existujú nedostatky v digitálnej pripravenosti jednotlivých skupín „B“, „G“ a „C“, nedostatky v technologickej infraštruktúre jednotného digitálneho trhu a možné problémy dominantného postavenia veľkých platforiem.

2.4.

Súbežne s projektom jednotného digitálneho trhu Komisia uskutočňuje digitálnu agendu. Tá sa zaoberá oprávnenými obavami týkajúcimi sa nedostatočnej prítomnosti EÚ v globálnych odvetviach produkcie hardvéru a softvéru, ale tieto obavy sú pre jednotný digitálny trh okrajové. Podľa Komisie by dokončenie jednotného digitálneho trhu bolo veľmi prínosné z hľadiska HDP a zamestnanosti a všetky kroky, ktoré treba podniknúť, sú v súčasnosti v možnostiach EÚ a členských štátov.

2.5.

Neschopnosť dokončiť jednotný trh so službami má ďalekosiahle následky pre rozvoj jednotného digitálneho trhu. Služby sú dominantným odvetvím hospodárstiev členských štátov. Poskytovanie služieb je čoraz viac determinované internetovými transakciami; pokrok so stratégiou pre jednotný digitálny trh by sám osebe mohol uľahčiť vytvorenie jednotného trhu pre služby.

2.6.

Pravidlá, právne predpisy a zákony vyvinuté pre transakcie v papierovej forme a prvé desaťročia elektronického obchodu sa stali prekážkami dosiahnutia jednotného digitálneho trhu. EHSV víta navrhovaný legislatívny program a ambiciózny harmonogram, ktorý bol stanovený:

Legislatívne návrhy na jednoduché a účinné cezhraničné zmluvné pravidlá pre spotrebiteľov a podniky.

Preskúmanie nariadenia o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Opatrenia v oblasti doručovania zásielok.

Rozsiahle preskúmanie s cieľom pripraviť legislatívne návrhy na odstránenie neopodstatneného geografického blokovania.

Prieskum hospodárskej súťaže v odvetví elektronického obchodu, týkajúci sa online obchodu s tovarom a poskytovania služieb online.

Legislatívne návrhy na reformu režimu autorských práv.

Legislatívne návrhy na zníženie administratívnej záťaže pre podniky vyplývajúcej z rôznych režimov DPH.

Iniciatívy týkajúce sa vlastníctva údajov, voľného toku údajov (napr. medzi poskytovateľmi cloudu) a európskeho cloudu.

Preskúmanie smernice o súkromí a elektronických komunikáciách.

2.7.

Zatiaľ čo legislatívny program uvedený v bode 2.5 je jednoznačný, plánované opatrenia na zvýšenie povedomia, schopnosti a gramotnosti v oblasti internetu v troch skupinách „B“, „G“ a „C“ sú oveľa menej jasné.

Digitálne zručnosti a znalosti, najmä pre mnohé skupiny občanov EÚ, nie sú ani zďaleka uspokojivé, rovnako ako aj návrhy Komisie v tejto súvislosti. EHSV vyjadruje poľutovanie nad tým, že Komisia nedáva potrebnú prednosť tomuto veľmi dôležitému faktoru úspechu pre jednotný digitálny trh a európsku informačnú spoločnosť.

Prijatie plánu pre prioritné normy IKT a rozšírenie európskeho rámca interoperability pre verejné služby.

Nový akčný plán pre elektronickú verejnú správu vrátane iniciatívy týkajúcej sa zásady „stačí len raz“ a iniciatívy na vybudovanie prepojenia obchodných registrov.

Spoločne budú mať tieto iniciatívy vplyv na občanov, MSP, verejné a súkromné služby a sektorové aplikácie, ktoré sú pre dosiahnutie jednotného digitálneho trhu najdôležitejšie. Tieto návrhy sú nepresné a nezdajú sa byť naliehavé. EHSV bude dôkladne sledovať vývoj týchto iniciatív, ktoré sú všetky pod kontrolou EÚ a členských štátov.

2.8.

Je navrhnutých viacero rozhodujúcich iniciatív týkajúcich sa infraštruktúry:

Preskúmanie smernice o satelitnom vysielaní a káblovej retransmisii.

Legislatívne návrhy na reformu súčasných pravidiel v oblasti telekomunikácií.

Preskúmanie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách (Komisia preskúma smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách).

Vytvorenie zmluvného verejno-súkromného partnerstva pre kybernetickú bezpečnosť.

Telekomunikácie a kybernetická bezpečnosť sú jasné priority, ale objasnenie pravidiel pre audiovizuálne služby pre káblové, satelitné a širokopásmové pripojenie je tiež naliehavé.

2.9.

Platformy riadia jednotný digitálny trh. Väčšina členov skupín „C“, „B“ a „G“ ich denne používa. Sú prístupné, ľahko použiteľné a často bezplatné. Ich ďalší rozvoj je nevyhnutný, ale existujú obavy:

Uľahčujú narúšajúce aplikácie, ktoré ohrozujú sektory a usadené spoločnosti. Zákazníci majú úžitok, ale usadené spoločnosti spochybňujú ich legálnosť.

Mnohé platformy majú dominantné postavenie, ktoré vyvoláva otázky o možnom zneužívaní tohto postavenia.

Väčšina veľkých platforiem má sídlo mimo EÚ, ale v EÚ existuje sektor platforiem, ktorý potrebuje spravodlivé podmienky na prežitie a prospech.

EHSV preto víta prieskum s názvom „Komplexná analýza úlohy platforiem na trhu vrátane nezákonného obsahu na internete“. Aby jednotný digitálny trh uspel, platformy musia prosperovať a presadzovanie právnych predpisov by nemalo inak obmedziť ich manévrovací priestor.

2.10.

Vzhľadom na túto analýzu EHSV považuje opatrenia pre skupiny uvedené v bode 2.7 za možnú slabinu stratégie a vyjadril by v súvislosti s platformami isté pripomienky.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1.

Je nepopierateľné, že Európska únia doteraz riadne nevyužila obrovské možnosti, ktoré ponúkajú digitálne technológie. Vyplýva to do veľkej miery zo skutočnosti, že európsky trh zostáva rozdelený na 28 vnútroštátnych trhov.

3.2.

Niektoré členské štáty však očividne uprednostňujú zachovať a ďalej rozvíjať čisto národnú digitálnu stratégiu namiesto toho, aby iniciovali tvorivú a inovatívnu európsku digitálnu úniu. Ministri hospodárstva Nemecka a Francúzska vyzvali na vytvorenie spoločného rámca zameraného najmä na tieto dve krajiny.

3.3.

EHSV okrem toho konštatuje, že predsedovia vlád niektorých členských štátov napísali predsedovi Rady, aby vyjadrili svoje výhrady k vykonávaniu stratégie. Zdôraznili, že je dôležité „regulovať len vtedy, ak existuje jasný dôkaz o potrebe regulácie, pričom treba vychádzať zo zásad inteligentnej regulácie a dôkladného posúdenia vplyvu. Je úplne jasné, že jednotný digitálny trh bude úspešný len vtedy, ak nepotláča inovácie, investície a podnikanie.“ EHSV súhlasí s týmto názorom pod podmienkou, že sa tiež zohľadnia záujmy spotrebiteľov a zamestnancov.

3.4.

Komisia vidí túto novú stratégiu na dokončenie jednotného digitálneho trhu ako pokračovanie digitálnej agendy pre Európu z roku 2010. V nej bolo stanovených 101 opatrení, z ktorých 72 bolo podľa Komisie úspešne dokončených a 23 by sa malo dokončiť v stanovených lehotách, avšak bez toho, aby bol dokončený jednotný digitálny trh, takže časť týchto iniciatív je obsiahnutá v novej skúmanej stratégii.

3.5.

Pri prezentácii politických usmernení novej Európskej komisie jej predseda Jean-Claude JUNCKER vyjadril názor, že „vybudovanie prepojeného jednotného digitálneho trhu môže […] priniesť v Európe dodatočný rast vo výške až 250 mld. EUR, čím sa vytvoria státisíce nových pracovných miest“. Podľa skúmaného oznámenia by európsky HDP mohol vzrásť o 415 miliárd EUR, zatiaľ čo dvaja komisári zodpovední za digitálny hovoria o 3,8 miliónoch pracovných miest vytvorených prostredníctvom jednotného digitálneho trhu.

3.6.

EHSV považuje za kontraproduktívne zaťažovať občanov s údajmi, ktoré sa podstatne líšia v závislosti od toho, z akého zdroja Komisie pochádzajú, ale ktoré sú však prezentované ako nevyvrátiteľné pravdy, hoci sú málo vierohodné. Takéto vyhlásenia v konečnom dôsledku vzbudzujú nedôveru v politikov a vyvolávajú ľahostajnosť voči skutočným problémom.

3.7.

Komisia doteraz nikdy nepredložila dôkaz o tom, že sa jej predpovede toho istého typu splnili. EHSV žiada, aby súčasná Komisia na konci svojho funkčného obdobia zhodnotila situáciu a porovnala túto bilanciu so svojimi prognózami.

3.8.

EHSV sa domnieva, že je nereálne veriť v dokončenie jednotného digitálneho trhu počas súčasného funkčného obdobia Komisie, o to viac, že štúdie vplyvu alebo príslušné vedecké výskumy podporujúce tieto tvrdenia nie sú zverejnené. EHSV sa nazdáva, že odhady Komisie by sa mali porovnať so štúdiami, ktoré predpovedajú podstatné straty pracovných miest spôsobené digitálnymi zmenami (2).

3.9.

Podľa Komisie by realizácia jednotného digitálneho trhu umožnila Európe udržať si vedúce svetové postavenie v digitálnom hospodárstve, a zároveň ponúkla európskym podnikom možnosť rozvíjať sa mimo EÚ.

3.10.

EHSV s poľutovaním konštatuje, že ambiciózny cieľ, ktorý si EÚ stanovila v Lisabonskej stratégii z roku 2000, a to stať sa najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou na svete, schopnou zabezpečiť trvalo udržateľný hospodársky rast a zvyšovať počet a kvalitu pracovných miest, bol výrazne znížený.

3.11.

Európska únia zaostáva.

Digitálne hospodárstvo sa stalo doménou Spojených štátov a Ázie. Asi päťdesiat veľkých európskych prevádzkovateľov elektronickej komunikácie podlieha 28 rozdielnym národným regulačným rámcom, zatiaľ čo šesť veľkých prevádzkovateľov amerického trhu a tri veľké spoločnosti na čínskom trhu sa riadia jednotným regulačným rámcom. Koncepcia vnútroeurópskeho digitálneho trhu ako integračného faktora už v dnešnom digitálnom svete bez hraníc nie je vhodná. Nezabránila napokon veľkým platformám tretích krajín vytvoriť monopoly alebo oligopoly vo väčšine krajín EÚ.

3.12.

EHSV naďalej dúfa, že EÚ môže ešte vyrovnať tento rozdiel a že stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe môže tomuto sektoru poskytnúť nový impulz. Podmienkou je však uplatňovanie tvorivosti a nielen používanie digitálnych technológií, podporovanie kvalitatívnej zmeny v spoločnosti smerom k skorému vzdelávaniu mladých ľudí v záujme rozvíjania digitálnych zručností a propagovania ich zodpovedného využívania, odstránenia digitálnej priepasti, zaručenia prístupnosti pre všetkých občanov (vrátane osôb so zdravotným postihnutím) a zaručenia primeraných verejných a súkromných investícií do vzdelávania, odborného vzdelávania a výskumu.

3.13.

Na tento účel EÚ potrebuje spojiť svoje zdroje, aby zmobilizovala a koordinovala úsilie verejného a súkromného sektora 28 členských štátov. Je to nevyhnutné, ak nechce premeškať zmeny, ktorými pravidelne prechádza digitálna ekonomika ako napríklad v prípade mobilných aplikácií, ktorých počet v priebehu niekoľkých rokov prudko vzrástol, cloud computingu, veľkých dát (big data) alebo strategických otázok, ktoré sa v súčasnosti sústreďujú na úrovni obrovských platforiem digitálnych služieb, ktoré sa stali kľúčovými cestami prístupu na internet. Do diskusie o stratégii pre jednotný digitálny trh sa musia zapojiť všetky zainteresované strany a musí sa v nej zohľadniť ochrana a základné práva občanov, spotrebiteľov, pracovníkov a osôb so zdravotným postihnutím v záujme vytvorenia inkluzívnej spoločnosti.

3.14.

EHSV môže len konštatovať, že v stratégii pre jednotný digitálny trh úplne chýba sociálny rozmer. Účinky digitalizácie na zamestnanosť a ich problémy sa vo veľkej miere neberú do úvahy, hoci neustály rozvoj služieb a obchodných modelov prináša zásadné zmeny vo svete práce s výrazným vplyvom na charakter práce a štruktúru podnikov a rizikom rozpadu kolektívnych dohôd. V tejto súvislosti musia mať postupy o sociálnom dialógu stanovené v zmluve, ako aj horizontálna sociálna doložka, svoje miesto v stratégii pre jednotný digitálny trh. Vo svojom stanovisku CCMI/136 o vplyvoch digitalizácie na odvetvie služieb a zamestnanosť v súvislosti s priemyselnými zmenami EHSV vypracoval súbor odporúčaní s cieľom zabrániť, aby vývoj digitálneho sveta ohrozil efektívnosť existujúcich systémov odborného vzdelávania, ochrany zamestnanosti, sociálneho zabezpečenia a zdaňovania. EHSV sa domnieva, že sociálny rozmer so všetkými jeho dôsledkami na zamestnanosť by mal byť štvrtým pilierom stratégie pre jednotný európsky digitálny trh.

3.15.

Ďalšou oblasťou, v ktorej má EÚ príležitosť presadiť svoje stanovisko, je oblasť veľkých dát, kde ešte treba vypracovať technické normy na organizáciu zberu a spracovávania údajov. Na to je potrebné harmonizovať rôzne vnútroštátne predpisy do koherentného európskeho rámca, pre ktorý je vďaka inteligentnej politike v oblasti spracovania údajov príznačná vyváženosť medzi hospodárskymi záujmami a ochranou súkromia v rôznych oblastiach, ako sú zdravotníctvo, verejné zdravie, osobné služby, potravinárstvo atď.

3.16.

Európska únia, zvyknutá na diskusie o technických normách medzi členskými štátmi, môže vychádzať so svojich skúseností v tejto oblasti pri vytváraní európskej politiky v oblasti údajov a opierať sa pri tom o kvalitný právny rámec a mať pod kontrolou normy týkajúce sa ochrany osobných údajov (pozri SWIFT), aby sa zabránilo tomu, že ich stanovia iné subjekty.

3.17.

EHSV okrem toho poukazuje na to, že digitálny sektor sa tiež vyznačuje veľkou nerovnováhou v zastúpení mužov a žien a že pracovníci v oblasti IKT sú prevažne muži. Vzhľadom na množstvo neobsadených pracovných miest v oblasti IKT by Európska únia a členské štáty mali nabádať viac ženských uchádzačiek, aby sa rozhodli pre zamestnanie v digitálnom sektore.

3.18.

Svetová banka vo svojej správe Golden growth – restoring the lustre of the European economic model (Zlatý rast – obnovenie slávy európskeho ekonomického modelu) rozdelila Európsku únia do šiestich blokov, aby na základe digitálnych ukazovateľov poukázala na značné rozdiely medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o šírenie digitálnych technológií, zručností a aplikácií, ako aj elektronického obchodu. EHSV vyzýva Komisiu, aby v plnej miere zohľadnila tieto rozdiely pri určovaní priorít svojho pracovného programu.

3.19.

EHSV berie na vedomie vyhlásenie Komisie, podľa ktorého – okrem financovania EÚ vo výške približne 21,4 miliárd EUR – cieľom Európskeho fondu pre strategické investície je podporovať širokú škálu digitálnych projektov, a poznamenáva, že Európska investičná banka a Európsky investičný fond ponúkajú významné možnosti ďalšieho financovania. EHSV víta skutočnosť, že Komisia bude spolupracovať s EIB, sponzormi projektov a členskými štátmi, aby sa dostupné prostriedky úplne využili. Kladie si však otázku, prečo sa finančné prostriedky EÚ, ktoré boli pridelené členským štátom, veľmi nedostatočne využili. EHSV žiada analýzu v tejto oblasti, aby sa zabezpečilo účinné a efektívne využívanie v budúcnosti.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1.    Lepší prístup spotrebiteľov a podnikov k digitálnemu tovaru a službám v celej Európe

4.1.1.   Legislatívne návrhy na jednoduché a účinné cezhraničné zmluvné pravidlá pre spotrebiteľov a podniky

Ide o ambicióznu iniciatívu, ktorá je však vítaná, ak je realizovateľná. Aj v tom prípade bude cezhraničný obchod, elektronický alebo iný, pre MSP a jednotlivcov naďalej výzvou z dôvodu jazykových a kultúrnych otázok. Spravodlivý a jednoduchý text štandardnej zmluvy vo všetkých jazykoch EÚ odstráni jednu dôležitú prekážku, ale iné zostanú ako napríklad obavy o bezpečnosť elektronického cezhraničného či iného obchodu. V tejto súvislosti je vítaná iniciatíva v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

EHSV očakáva, že keď bude stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe implementovaná, všetky tieto návrhy zabezpečia vysokú mieru ochrany spotrebiteľov a nebudú viesť k zníženiu exitujúcej úrovne ochrany v žiadnom členskom štáte.

Sociálni partneri sa však ešte obávajú, že cezhraničný elektronický obchod môže narušiť existujúce národné podniky. Táto obava zdôrazňuje skutočnosť, že je potrebné začleniť sociálny rozmer do tejto stratégie.

4.1.2.   Preskúmanie nariadenia o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa

Nevyhnutnou podmienkou konzistentnej cezhraničnej ochrany spotrebiteľa je evidentne účinná spolupráca. Pre prijatie cezhraničného elektronického obchodu budú pravdepodobne kľúčové postupy pre včasné odškodnenie a náhradu škody.

Treba vyvinúť maximálne úsilie na zníženie regulačného zaťaženia MSP.

EHSV sa domnieva, že Komisia by mala:

zabezpečiť, aby mali spotrebitelia cezhraničný prístup k zákonne dostupnému obsahu za spravodlivých a primeraných podmienok,

preskúmať, do akej miery sú spotrebitelia diskriminovaní online na základe krajiny, v ktorej žijú, a ekonomické a spotrebiteľské dôsledky tohto javu, a navrhnúť nevyhnutné kroky potrebné na riešenie akejkoľvek diskriminácie,

preskúmať vykonávanie a presadzovanie práv spotrebiteľa, stanoviť, ako sa spotrebiteľské práva vzťahujú na digitálne produkty, a zabezpečiť, aby spotrebitelia a podniky rozumeli svojim právam a dôverovali tomu, že sa budú presadzovať.

4.1.3.   Opatrenia v oblasti doručovania zásielok

Rýchla reakcia pri doručovaní balíkov je kľúčom k spokojnosti zákazníka na domácich trhoch s elektronickým obchodom a funguje dobre. Je logické, že cezhraničný elektronický obchod by sa mal podobne podporiť, výbor však konštatuje, že veľké medzinárodné balíkové služby už v Európe pôsobia.

4.1.4.   Rozsiahle preskúmanie s cieľom pripraviť legislatívne návrhy na odstránenie neopodstatneného geografického blokovania  (3)

Platí to tak pre elektronický obchod, ako aj pre audiovizuálne služby. Pri elektronickom nákupe sa pri vyhľadávaní tovaru a služieb zriedkavo objavia výsledky mimo zemepisnej oblasti nakupujúcej osoby. Na druhej strany by počet výsledkov vyhľadávania v celej EÚ mohol byť obrovský.

V skutočnosti môže nakupujúci nastaviť vyhľadávač na akúkoľvek požadovanú zemepisnú oblasť. Jedným problémom je, že pre zákazníkov z inej zemepisnej oblasti môžu platiť diskriminačné ceny, ako sa nedávno ukázalo v prípade Disneylandu v Paríži. EHSV by podporil opatrenia na zabezpečenie toho, aby cezhraničný obchod prebiehal za rovnakých podmienok a spotrebitelia tak boli chránení. Ďalším problémom je, že v niektorých prípadoch je cezhraničný prístup k webovým stránkam jednoducho zamietnutý.

Audiovizuálne blokovanie má dva rozmery: obmedzenie vonkajšieho prístupu cestujúcim štátnym príslušníkom, ktorí majú právo na vnútroštátny prístup k službám, a obmedzenie vonkajšieho prístupu cudzincom, ktorí žiadajú o prístup na základe občianstva EÚ. V prvom prípade EHSV odporúča zaviesť digitálne identity na uľahčenie prístupu. V druhom prípade si EHSV uvedomuje, že väčšina geografického blokovania je spôsobovaná buď obmedzením práv alebo obchodnými záujmami. Zjednodušený právny rámec by bol užitočný, ale treba zabezpečiť, aby nedošlo k narušeniu obchodných modelov spojených s reklamou a prístupu na trh.

4.1.5.   Prieskum hospodárskej súťaže v odvetví elektronického obchodu, týkajúci sa online obchodu s tovarom a poskytovania služieb online

EHSV víta dohľad nad trhom zo strany orgánov na ochranu hospodárskej súťaže a prísny režim sankcií za zneužívanie dominantného postavenia. Súčasne však EHSV poznamenáva, že technológie a digitálne hospodárstvo ženú dopredu veľké spoločnosti, čo je v prospech hospodárstva a spoločnosti ako celku. EHSV preto dôrazne odporúča, aby plánované prieskumy vychádzali výlučne z ustanovených zásad obchodného práva a právnych predpisov v oblasti hospodárskej súťaže.

4.1.6.   Legislatívne návrhy na reformu režimu autorských práv

EHSV podporuje tieto návrhy, pokiaľ zostanú životaschopné rôzne obchodné modely a budú sa dodržiavať práva vlastníkov duševného vlastníctva.

4.1.7.   Preskúmanie smernice o satelitnom vysielaní a káblovej retransmisii

Táto smernica sa zaoberá koordináciou určitých predpisov týkajúcich sa autorského práva a príbuzných práv pri satelitnom vysielaní a káblovej retransmisii. Výbor súhlasí s tým, že je potrebné preskúmať smernicu v súvislosti s legislatívnymi návrhmi uvedenými bode 4.1.6 a tiež zohľadniť zásadné zmeny, ktoré prebiehajú v týchto odvetviach.

4.1.8.   Legislatívne návrhy na zníženie administratívnej záťaže pre podniky vyplývajúcej z rôznych režimov DPH

Zdanenie digitálnych technológií je kľúčovým faktorom úspechu stratégie pre jednotný digitálny trh, keďže je zrejmé, že európske a národné daňové zákony nie sú prispôsobené realite digitálneho hospodárstva a vedú k daňovým únikom a nekalej súťaži. EHSV súhlasí s prístupom Komisie k DPH (t. j. zameraním na miesto, kde sa zákazník nachádza, a nie na miesto, kde má poskytovateľ služieb sídlo), ako aj so zásadou priameho zdaňovania, ktorá zabezpečuje, že zisk sa zdaňuje na mieste, kde je hodnota vytváraná. EHSV tiež podporuje Komisiu v jej úsilí znížiť administratívnu záťaž podnikov v dôsledku rozdielov medzi systémami DPH. Pokiaľ ide o bod iv), jednoduchším riešením by bolo rozšírenie výnimky na transakcie v rámci EÚ.

4.2.    Vytváranie priaznivých podmienok pre rozmach digitálnych sietí a služieb

4.2.1.   Legislatívne návrhy na reformu súčasných pravidiel v oblasti telekomunikácií

Zjavným rozdielom medzi Európou, Áziou a Spojenými štátmi v oblasti telekomunikácií je rozdrobenosť európskeho trhu. Cieľom je vytvoriť organizácie s rozsiahlymi investičnými a výskumnými kapacitami potrebnými na to, aby boli konkurencieschopné na globálnej úrovni. Každá revízia by mala tiež zvážiť kapacitu poskytovateľov komunikačných služieb internetu prvej a druhej úrovne (Tier 1 a Tier 2) so zreteľom na exponenciálny rast digitálnej prevádzky. Revízia by sa tiež mala snažiť dosiahnuť vyvážené riešenie v otázke neutrality siete. Vzhľadom na to, že audiovizuálne médiá sú a budú poskytované cez internet, telekomunikační operátori musia mať voľnosť, aby mohli uspokojiť očakávania používateľov z hľadiska kvality a rýchlosti poskytovania.

So zreteľom na návrhy Komisie výbor víta neustály dôraz na ochranu spotrebiteľa spolu s úsilím znížiť rozdrobenosť a zvýšiť harmonizáciu.

4.2.2.   Preskúmanie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách

Jednoznačne existujú veľké rozdiely medzi reguláciou vysielateľov s licenciou a neregulovanými poskytovateľmi služieb. Hranice ďalej zahmlieva retransmisia regulovaného vysielania prostredníctvom širokopásmového pripojenia a veľký počet webových stránok šíriacich video na požiadanie, húfy blogerov v spravodajskej oblasti a digitálna podoba, ktorá v súčasnosti sprevádza väčšinu novinovej tlače.

Výbor však pochybuje, že je žiaduce snažiť sa regulovať všetky služby na jednotnom základe. Lineárne vysielanie musí dodržiavať normy z dôvodu záväzkov verejných služieb a obmedzeného výberu diváka. Prístup k širokopásmovým internetovým stránkam je pod kontrolou diváka, ako je rodičovská kontrola. Vzhľadom na rýchlosť zmien v odvetví, preskúmanie bude vhodné a zmeny budú potrebné, musí sa však dosiahnuť rovnováha.

4.2.3.   Komplexná analýza úlohy platforiem na trhu vrátane nezákonného obsahu na internete

Je jasné, že digitálna agenda EÚ sa výrazne opiera platformy, ktoré ju poháňajú, čo je aj prípad v iných regiónoch sveta. Úspech hlavných platforiem im zabezpečil dominantné postavenie a toto postavenie sa nesmie zneužívať. EHSV však upozorňuje Komisiu, že by nemala brániť činnosti týchto spoločností len preto, že sú veľké a úspešné. V opačnom prípade hrozí, že sa budú klásť prekážky rozvoju jednotného digitálneho trhu v Európe.

Z toho vyplýva, že päť opatrení, ktoré navrhla Komisia, je primeraných a rozumných. Majú potenciál zvýšiť užitočnosť platforiem na jednotnom digitálnom trhu. Najdôležitejšie je, aby Komisia prijala vyvážený prístup a neprehliadala legitímne obchodné záujmy platforiem.

4.2.4.   Preskúmanie smernice o súkromí a elektronických komunikáciách

EHSV podporuje tento prístup k ochrane osobných údajov. EHSV nie je presvedčený o tom, že súčasný stav „právo byť zabudnutý“ je udržateľný v dlhodobom horizonte, pretože súčasný výklad EÚ je príliš široký a technicky je ťažké zachovať toto právo v rámci globálneho internetu. Výbor naliehavo vyzýva Komisiu, aby zlepšila toto „právo“ tak, aby chránilo zraniteľné skupiny s cieľom zabezpečiť jeho celosvetové uznanie.

4.2.5.   Vytvorenie zmluvného verejno-súkromného partnerstva pre kybernetickú bezpečnosť

V digitálnom hospodárstve rôzne fázy hodnotového reťazca nemajú hranice a presahujú vnútroštátny rozmer, čo prispieva k šíreniu počítačovej kriminality. EHSV víta skutočnosť, že stratégia pre jednotný digitálny trh ustanovuje partnerstvo s priemyslom v oblasti kybernetickej bezpečnosti do takej miery, že kultúra riadenia rizika a efektívny tok informácií, ktoré boli dlhý čas v procese prípravy, konečne dostanú podobu.

Jednou črtou počítačovej kriminality sa však Komisia nezaoberá, a to tým, že informačné a komunikačné technológie ponúkajú možnosti kybernetického dohľadu, pri ktorých existuje riziko zneužitia na kontrolu údajov a osobnej komunikácie na úkor slobody jednotlivca alebo dokonca na špionáž štátov a ich vlád. EHSV sa domnieva, že je v tejto súvislosti nevyhnutné usporiadať výmenu informácií a zlepšiť kapacity na odhaľovanie a zásah na úrovni EÚ.

Komisia neupresňuje pôsobnosť navrhovaného partnerstva, očakávané výstupy alebo jeho štruktúru (jeden alebo viacero partnerov). Výbor tiež zdôrazňuje rozsah súčasných trhových investícií v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Z obidvoch uvedených dôvodov výbor nemôže vyjadriť pripomienky k tomuto návrhu, kým nebude známe viac.

4.3.

Maximalizácia rastového potenciálu digitálneho hospodárstva

4.3.1.   Iniciatívy týkajúce sa vlastníctva údajov, voľného toku údajov (napr. medzi poskytovateľmi cloudu) a európskeho cloudu

EHSV si uvedomuje konflikt v prostredí Big Data medzi bezpečnosťou osobných údajov a potrebou zhromažďovať súbory osobných údajov do obrovských analýz na hospodárske, sociálne a zdravotné účely. EHSV vyzýva Komisiu, aby prostredníctvom plánovaného preskúmania tento konflikt vyriešila.

4.3.2.   Prijatie plánu pre prioritné normy IKT a rozšírenie európskeho rámca interoperability pre verejné služby

EHSV podporuje túto iniciatívu. Zatiaľ čo medzinárodné výbory dosahujú určitý stupeň normalizácie hardvéru a systémového softvéru, evidentne existuje veľmi veľká príležitosť pre normalizáciu a interoperabilitu na sektorovej úrovni, na úrovni aplikácií s obrovským potenciálom zvýšiť hodnotu a význam jednotného digitálneho trhu.

4.3.3.   Nový akčný plán pre elektronickú verejnú správu vrátane iniciatívy týkajúcej sa zásady „stačí len raz“ a iniciatívy na vybudovanie prepojenia obchodných registrov

Zodpovednosť za elektronickú verejnú správu nesú členské štáty. Niektoré sú vpredu, niektoré zaostávajú. Pokrok smerom k plne fungujúcej elektronickej verejnej správe je nevyhnutným predpokladom jednotného digitálneho trhu.

4.3.4.   Digitálne zručnosti a znalosti

Komisia neuvažuje o legislatívnom programe pre digitálne zručnosti a znalosti a ponecháva túto otázku na členské štáty. EHSV vyjadruje poľutovanie nad tým, že neexistujú žiadne nové iniciatívy v tejto oblasti. Výbor by očakával aspoň oznámenie Komisie obsahujúce normy a osvedčené postupy. Okrem toho treba klásť dôraz na počítanie a gramotnosť, keďže sú kľúčovými prvkami súboru digitálnych zručností.

Oznámenie podľa EHSV by poskytlo rámec prispôsobený rôznym etapám života spolu s celkovými návrhmi pre celoživotné vzdelávanie. Rámec by mal mať štyri zložky: vzdelávanie, zamestnanosť, dôchodok a zdravotné postihnutie:

A

VZDELÁVANIE

A1

Primárne – základné zručnosti

A2

Sekundárne – navrhujú sa dva prúdy:

úplný súbor zručností, aby žiaci boli pripravení žiť a pracovať s dôverou v informačnej spoločnosti,

osobitný súbor digitálnych zručností pre študentov, ktorí majú potenciál stať sa odborníkmi v oblasti IKT schopnými vyplniť medzery v zručnostiach v tomto odvetví a práve v tejto súvislosti je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na dosiahnutie lepšej rodovej vyváženosti v oblasti informačnej technológie.

A1 a A2 Tak v primárnom, ako i v sekundárnom vzdelávaní je dôležité rozvíjať zodpovedné využívanie digitálnych zručností.

A3

Terciárne – navrhujú sa dva prúdy:

zručnosti súvisiace s jednotlivými povolaniami, ktoré budú začlenené do výuky a skúšok v študijných programoch, ako je strojárstvo, matematika a biotechnológia,

vyššie technické vzdelávanie, vďaka ktorému študenti získajú kvalifikáciu na obsadenie voľných miest v technologických odvetviach.

B

ZAMESTNANOSŤ

B1

Odborná príprava súvisiaca s pracovným miestom poskytovaná zamestnávateľom s neustálym zameraním na rekvalifikáciu a ďalší profesijný rozvoj s cieľom uchovať aktuálnosť zručností.

B2

Praktické školenia pre nezamestnaných organizované verejnými orgánmi prostredníctvom príslušných agentúr.

C

DÔCHODOK

C1

Všeobecne sprístupniť zručnosti informačnej spoločnosti pre tých, ktorí sa v živote ani v zamestnaní nestretli s informačnou spoločnosťou.

C2

Osobitné programy na pomoc tým, ktorí zoslabnú tak, že nebudú môcť zotrvať v informačnej spoločnosti.

D

ZDRAVOTNÉ POSTIHNUTIE

Podpora na každom stupni s cieľom začleniť zdravotne postihnuté osoby do informačnej spoločnosti a udržať ich tam, aj keď sa ich postihnutie zhorší.

Z údajov v oznámení Komisie je jasné, že v každom veku a v každom regióne existujú rozdiely v zručnostiach. Výbor sa domnieva, že iba štruktúrovaný a kontrolovaný program v každom členskom štáte môže zabezpečiť, že len veľmi málo občanov, ak vôbec niekto, bude vylúčených z informačnej spoločnosti a jednotného digitálneho trhu. EHSV už viackrát požadoval rázne opatrenia v súvislosti so zručnosťami. V súvislosti so stratégiou pre jednotný digitálny trh nastal čas, aby Komisia konala.

V Bruseli 9. decembra 2015

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  Stanovisko EHSV na tému „Vplyvy digitalizácie na odvetvie služieb a zamestnanosť v súvislosti s priemyselnými zmenami“ (Ú. v. EÚ C 13, 15.1.2016, s. 161).

(2)  Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

(3)  Smernica 2006/123/ES.


Top