EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2059

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/2059 zo 14. júna 2022, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy, ktorými sa stanovujú technické podrobnosti spätného testovania a požiadavky na pridelenie ziskov a strát podľa článkov 325bf a 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 (Text s významom pre EHP)

C/2022/3800

Ú. v. EÚ L 276, 26.10.2022, p. 47–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/10/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2059/oj

26.10.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 276/47


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/2059

zo 14. júna 2022,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy, ktorými sa stanovujú technické podrobnosti spätného testovania a požiadavky na pridelenie ziskov a strát podľa článkov 325bf a 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (1), a najmä na jeho článok 325bf ods. 9 tretí pododsek a článok 325bg ods. 4 tretí pododsek,

keďže:

(1)

Podľa článku 325bf ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 sa od inštitúcií vyžaduje, aby počítali denné prekročenia na základe spätného testovania hypotetických a skutočných zmien v hodnote ich portfólia zloženého zo všetkých pozícií priradených k ich trading deskom. Účelom takéhoto spätného testovania je v závislosti od úrovne, na ktorej sa vykonáva, posúdiť, či je vhodné vypočítať požiadavky na vlastné zdroje pre pozície v trading desku s použitím alternatívneho prístupu interného modelu, ako aj či sú požiadavky na vlastné zdroje spojené s modelovateľnými faktormi rizika primerané. V článku 325bf ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 sa od inštitúcií vyžaduje, aby používali hodnotu portfólia na konci dňa ako východiskový bod pre takéto spätné testovanie vrátane všetkých úprav, ako sú rezervy alebo akákoľvek úprava ocenenia.

(2)

Pri spätnom testovaní hodnoty v riziku by niektoré účinky trhového rizika, ktoré nie sú zachytené interným modelom merania rizika, mali byť obsiahnuté v skutočných zmenách v hodnote portfólia. Všetky úpravy týkajúce sa trhového rizika bez ohľadu na frekvenciu, s akou ich inštitúcie aktualizujú, by preto mali byť obsiahnuté v skutočných zmenách v hodnote portfólia. Spätné testovanie hodnoty v riziku s hypotetickými zmenami v hodnote portfólia by sa však malo vykonať za predpokladu statického portfólia. Inštitúcie by preto mali do výpočtu takýchto hypotetických zmien v hodnote portfólia zahrnúť len tie úpravy, ktoré sa vypočítavajú denne a ktoré sú obsiahnuté v internom modeli merania rizika.

(3)

V niektorých prípadoch je možné, že vzhľadom na povahu úpravy a vzhľadom na interné riadenie rizika uplatniteľného na túto úpravu sa takáto úprava vypočíta naprieč súbormi pozícií, ktoré sú priradené k viac ako jednému trading desku. S cieľom zabezpečiť harmonizáciu v celej Únii by sa od inštitúcií malo vyžadovať, aby pri výpočte skutočných a hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku buď prepočítali takúto úpravu pre každý trading desk na samostatnom základe pozícií priradených len k trading desku, alebo, ak sú splnené osobitné podmienky, aby zohľadnili zmeny vyplývajúce z takejto úpravy len v kontexte spätného testovania uvedeného v článku 325bf ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 575/2013. Ak preto inštitúcie vykonávajú proces oceňovania na konci dňa s cieľom odvodiť hodnoty portfólia trading desku na konci dňa, nemalo by byť umožnené pri výpočte hypotetických a skutočných zmien na úrovni trading desku prideliť úpravu trading deskom spôsobom, ktorý je primeraný príspevku každého trading desku k hodnote úpravy.

(4)

Požiadavka na pridelenie ziskov a strát stanovená v článku 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 zohráva významnú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku boli dostatočne blízko. Štatistické testy obsiahnuté v medzinárodných normách vypracovaných Bazilejským výborom pre bankovníctvo a dohľad, Spearmanov korelačný koeficient a metrika Kolmogorovovho-Smirnovovho testu s cieľom operacionalizovať požiadavku na pridelenie ziskov a strát sú na tento účel vhodné, a preto by ich inštitúcie mali používať.

(5)

V medzinárodných normách sa stanovuje, že inštitúcie by mali spĺňať dodatočnú kapitálovú požiadavku, ak teoretické a hypotetické zmeny v hodnote portfólií trading desku nie sú dostatočne blízko. V tejto situácii by sa od inštitúcií malo vyžadovať, aby vypočítavali a oznamovali príslušným orgánom túto dodatočnú kapitálovú požiadavku pre uvedené trading desky.

(6)

Pri vykazovaní výsledkov pridelenia ziskov a strát v súlade s článkom 325az ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 575/2013 by inštitúcie mali zdôrazniť aj prípady, keď sa hypotetické zmeny a teoretické zmeny v hodnote portfólia trading desku významne odlišujú. To by malo inštitúciám pomôcť identifikovať prípadné nedostatky vo výpočte teoretických zmien.

(7)

Pri posudzovaní dodržiavania požiadavky na pridelenie ziskov a strát sa teoretické zmeny v hodnote portfólia porovnávajú s hypotetickými zmenami, ktoré sa vypočítavajú za predpokladu statického portfólia. Cieľom tohto porovnania je identifikovať významnosť rozdielov medzi procesmi oceňovania modelu merania rizika inštitúcie, ktorý vytvára teoretické zmeny, a procesmi oceňovania interných systémov inštitúcie, ktoré vytvárajú hypotetické zmeny. Aby sa zabezpečilo, že toto porovnanie nebude ovplyvnené zmenami v zložení portfólia, teoretické zmeny v hodnote portfólia použitej v požiadavke na pridelenie ziskov a strát by sa mali vypočítať aj za predpokladu statického portfólia.

(8)

S cieľom zabezpečiť súlad s medzinárodnými normami by sa hypotetické zmeny v hodnote portfólia, ktoré sa vypočítavajú na účely posúdenia dodržiavania požiadavky na pridelenie ziskov a strát, mali zosúladiť s hypotetickými zmenami v hodnote portfólia, ktoré inštitúcia vypočítava na účely spätného testovania.

(9)

Rozdiely medzi procesmi oceňovania vytvárajúcimi hypotetické a teoretické zmeny v hodnote portfólia môžu byť spôsobené vynechaním určitých faktorov rizika v modeli merania rizika alebo zjednodušeniami modelu merania rizika. Ďalšie rozdiely môžu byť spôsobené nesúladom údajov, ktoré inštitúcia používa ako vstupy na určovanie hodnoty svojich portfólií. S cieľom zabrániť ďalším zdrojom nezrovnalostí vyplývajúcich z takýchto rozdielov vo vstupných údajoch by inštitúcie mali mať možnosť zosúladiť vstupné údaje za predpokladu, že sú splnené určité osobitné podmienky.

(10)

Frekvencia oznamovania výsledkov požiadavky na pridelenie ziskov a strát by sa mala zosúladiť s frekvenciou posudzovania modelovateľnosti rizikových faktorov, ako aj s frekvenciou vykazovania požiadaviek na vlastné zdroje pre trhové riziko. Inštitúcie tak budú môcť určiť požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko na základe konzistentných výsledkov pre požiadavky na spätné testovanie, požiadavky na pridelenie ziskov a strát a posúdenie modelovateľnosti.

(11)

Spôsob, akým by inštitúcie mali agregovať svoje celkové požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko, by sa mal zosúladiť s medzinárodnými normami. Vzorec agregácie by preto mal odrážať výsledky požiadavky na pridelenie ziskov a strát vrátane dodatočnej kapitálovej požiadavky, ak teoretické a hypotetické zmeny nie sú dostatočne blízko. Vzorec agregácie by mal navyše odrážať zníženie výhod diverzifikácie, ak sa požiadavky na vlastné zdroje pre trading desk vypočítavajú na základe alternatívneho štandardizovaného prístupu, a nie na základe alternatívneho prístupu interného modelu.

(12)

S cieľom pomôcť príslušným orgánom pri kontrole dodržiavania požiadaviek na súlad zo strany inštitúcií s týmto nariadením by sa od inštitúcií malo vyžadovať, aby zdokumentovali vykonávanie tohto nariadenia.

(13)

Ustanovenia tohto nariadenia sú navzájom úzko prepojené, keďže všetky sa zaoberajú prvkami, ktoré sa majú zahrnúť do zmien v hodnote portfólia trading desku na účely výpočtu požiadaviek na vlastné zdroje pre trhové riziká s použitím alternatívneho prístupu interného modelu. S cieľom zaistiť súdržnosť medzi uvedenými ustanoveniami, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť v rovnakom čase, umožniť komplexné pochopenie uvedených ustanovení a zabezpečiť k nim jednoduchý prístup pre všetky osoby, na ktoré sa tieto stanovené povinnosti vzťahujú, je vhodné začleniť všetky vykonávacie technické predpisy vyžadované v článku 325bf ods. 9 treťom pododseku a článku 325bg ods. 4 treťom pododseku nariadenia (EÚ) č. 575/2013 do jedného nariadenia.

(14)

Toto nariadenie vychádza z návrhu regulačných technických predpisov, ktorý Komisii predložil orgán EBA.

(15)

Orgán EBA uskutočnil otvorené verejné konzultácie o návrhu regulačných technických predpisov, z ktorých toto nariadenie vychádza, analyzoval možné súvisiace náklady a prínosy a požiadal o poradenstvo Skupinu zainteresovaných strán v bankovníctve zriadenú v súlade s článkom 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 (2),

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA 1

TECHNICKÉ PRVKY, KTORÉ MAJÚ BYŤ OBSIAHNUTÉ V SKUTOČNÝCH A HYPOTETICKÝCH ZMENÁCH V HODNOTE PORTFÓLIA NA ÚČELY POŽIADAVIEK NA SPÄTNÉ TESTOVANIE

Oddiel 1

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v skutočných zmenách v hodnote portfólia

Článok 1

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v skutočných zmenách v hodnote portfólia trading desku, pokiaľ ide o požiadavky na spätné testovanie vykonávané na úrovni trading desku

1.   Na účely spätného testovania trading desku uvedeného v článku 325bf ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú skutočné zmeny v hodnote portfólia trading desku použitím rovnakých techník vrátane rovnakých metód oceňovania, modelových parametrizácií a trhových údajov, ako sa používajú v procese používanom na výpočet hodnôt na konci dňa (ďalej len „proces oceňovania na konci dňa“), a to vrátane výsledkov nezávislého overovania cien uvedeného v článku 105 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

2.   Pri výpočte skutočných zmien v hodnote portfólia trading desku inštitúcie zohľadňujú zmeny v hodnote daného portfólia, ktoré sú spôsobené plynutím času.

3.   Pri výpočte skutočných zmien v hodnote portfólia trading desku inštitúcie zahrnú do tejto hodnoty všetky úpravy, ktoré sa zohľadnili v procese oceňovania na konci dňa uvedenom v odseku 1 a ktoré súvisia s trhovým rizikom, s výnimkou všetkých týchto úprav:

a)

úprav ocenenia pohľadávok, ktoré odrážajú súčasnú trhovú hodnotu kreditného rizika protistrán inštitúcie;

b)

úprav priradených k vlastnému kreditnému riziku inštitúcie, ktoré boli vylúčené z vlastných zdrojov v súlade s článkom 33 ods. 1 písm. b) alebo c) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

c)

dodatočných úprav ocenenia odpočítaných od vlastného kapitálu Tier 1 v súlade s článkom 34 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

4.   Inštitúcie vypočítavajú hodnotu úpravy uvedenej v odseku 3 na základe všetkých pozícií, ktoré sú priradené k tomu istému trading desku. Inštitúcie zahrňujú zmeny v hodnote úpravy len k dátumu výpočtu úpravy.

5.   Okrem vylúčení stanovených v odseku 3 písm. a), b) a c) môžu inštitúcie vylúčiť z výpočtu skutočných zmien v hodnote portfólia trading desku úpravu, ktorá sa vypočítava v procese oceňovania na konci dňa naprieč súbormi pozícií priradených k viac ako jednému trading desku na čistom základe, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

táto úprava sa vzhľadom na svoju povahu vypočítava na čistom základe naprieč súbormi pozícií, ktoré sú priradené k viac ako jednému trading desku;

b)

interné riadenie rizika tejto úpravy je v súlade s úrovňou, na ktorej sa vypočítava úprava;

c)

dotknutá inštitúcia dokumentuje všetky tieto faktory:

i)

súbory pozícií, naprieč ktorými sa vypočítava úprava;

ii)

odôvodnenie výpočtu úpravy naprieč súbormi pozícií uvedenými v bode i);

iii)

odôvodnenie nevypočítania úpravy na základe pozícií priradených len k uvedenému trading desku.

Článok 2

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v skutočných zmenách v hodnote portfólia, pokiaľ ide o požiadavky na spätné testovanie vykonávané na úrovni inštitúcie

1.   Na účely spätného testovania uvedeného v článku 325bf ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú skutočné zmeny v hodnote portfólia použitím rovnakých techník vrátane rovnakých metód oceňovania, modelových parametrizácií a trhových údajov, ako sa používajú v procese oceňovania na konci dňa, a to vrátane výsledkov nezávislého overovania cien uvedeného v článku 105 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

2.   Pri výpočte skutočných zmien v hodnote portfólia inštitúcie zohľadňujú zmenu v hodnote daného portfólia, ktorá je spôsobená plynutím času.

3.   Pri výpočte skutočných zmien v hodnote portfólia inštitúcie zahrnú do tejto hodnoty všetky úpravy, ktoré sa zohľadnili v procese oceňovania na konci dňa uvedenom v odseku 1 a ktoré súvisia s trhovým rizikom, s výnimkou všetkých týchto úprav:

a)

úprav ocenenia pohľadávok, ktoré odrážajú súčasnú trhovú hodnotu kreditného rizika protistrán inštitúcie;

b)

úprav priradených k vlastnému kreditnému riziku inštitúcie, ktoré boli vylúčené z vlastných zdrojov v súlade s článkom 33 ods. 1 písm. b) alebo c) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

c)

dodatočných úprav ocenenia odpočítaných od vlastného kapitálu Tier 1 v súlade s článkom 34 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

4.   Inštitúcie vypočítavajú zmenu v hodnote úprav uvedených v odseku 3 na základe jedného z týchto faktorov:

a)

všetky pozície, ktoré sú priradené k trading deskom, pre ktoré inštitúcie vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

b)

všetky pozície, na ktoré sa vzťahujú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko.

5.   Inštitúcie zahrňujú zmeny v hodnote úpravy len k dátumu výpočtu úpravy.

Oddiel 2

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v hypotetických zmenách požiadaviek na hodnotu portfólia

Článok 3

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v hypotetických zmenách v hodnote portfólia trading desku, pokiaľ ide o požiadavky na spätné testovanie vykonávané na úrovni trading desku

1.   Na účely spätného testovania trading desku uvedeného v článku 325bf ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku použitím rovnakých techník vrátane rovnakých metód oceňovania, modelových parametrizácií a trhových údajov, ako sa používajú v procese oceňovania na konci dňa, a to bez toho, aby zohľadňovali akékoľvek poplatky a provízie.

2.   Pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku inštitúcie zohľadňujú zmeny v hodnote portfólia trading desku, ktoré sú spôsobené plynutím času, takým istým spôsobom, ako zohľadňujú takéto zmeny pri výpočte:

a)

miery rizika predpokladaného schodku uvedenej v článku 325ba ods. 1 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

b)

miery rizika v rámci stresového scenára uvedenej v článku 325bk nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

3.   Pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku inštitúcie zahrňujú do tejto hodnoty všetky úpravy, ktoré sa zohľadnili v procese oceňovania na konci dňa uvedenom v odseku 1, súvisia s trhovým rizikom, vypočítavajú sa denne a sú obsiahnuté v internom modeli merania rizika, s výnimkou všetkých týchto úprav:

a)

úprav ocenenia pohľadávok, ktoré odrážajú súčasnú trhovú hodnotu kreditného rizika protistrán inštitúcie;

b)

úprav priradených k vlastnému kreditnému riziku inštitúcie, ktoré boli vylúčené z vlastných zdrojov v súlade s článkom 33 ods. 1 písm. b) alebo c) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

c)

dodatočných úprav ocenenia odpočítaných od vlastného kapitálu Tier 1 v súlade s článkom 34 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

4.   Inštitúcie vypočítavajú hodnotu úpravy uvedenej v odseku 3 na základe všetkých pozícií, ktoré sú priradené k tomu istému trading desku. Inštitúcie zahrňujú zmeny v hodnote úpravy založené na porovnaní hodnoty úpravy na konci dňa a, za predpokladu nezmenených pozícií v portfóliu trading desku, hodnoty úpravy na konci nasledujúceho dňa.

5.   Okrem vylúčení stanovených v odseku 3 písm. a), b) a c) môžu inštitúcie takisto vylúčiť z výpočtu hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku úpravu, ktorá sa vypočítava na čistom základe v procese oceňovania na konci dňa naprieč súbormi pozícií priradených k viac ako jednému trading desku, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

táto úprava sa vzhľadom na svoju povahu vypočítava na čistom základe naprieč súbormi pozícií, ktoré sú priradené k viac ako jednému trading desku;

b)

interné riadenie rizika tejto úpravy je v súlade s úrovňou, na ktorej sa vypočítava úprava;

c)

inštitúcia dokumentuje všetky tieto faktory:

i)

súbory pozícií, naprieč ktorými sa vypočítava úprava;

ii)

odôvodnenie výpočtu úpravy naprieč súbormi pozícií uvedenými v bode i);

iii)

odôvodnenie nevypočítania úpravy na základe pozícií priradených len k uvedenému trading desku.

Článok 4

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v hypotetických zmenách v hodnote portfólia, pokiaľ ide o požiadavky na spätné testovanie vykonávané na úrovni inštitúcie

1.   Na účely spätného testovania uvedeného v článku 325bf ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú hypotetické zmeny v hodnote portfólia použitím rovnakých techník vrátane rovnakých metód oceňovania, modelových parametrizácií a trhových údajov, ako sa používajú v procese oceňovania na konci dňa, a to bez toho, aby zohľadňovala akékoľvek poplatky a provízie.

2.   Pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia inštitúcie zohľadňujú zmeny v hodnote portfólia, ktoré sú spôsobené plynutím času, takým istým spôsobom, ako zohľadňujú takéto zmeny pri výpočte:

a)

miery rizika predpokladaného schodku uvedenej v článku 325ba ods. 1 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

b)

miery rizika v rámci stresového scenára uvedenej v článku 325bk nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

3.   Pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia inštitúcie zahrňujú do tejto hodnoty všetky úpravy, ktoré sa zohľadnili v procese oceňovania na konci dňa uvedenom v odseku 1, súvisia s trhovým rizikom, vypočítavajú sa denne a sú obsiahnuté v internom modeli merania rizika, s výnimkou všetkých týchto úprav:

a)

úprav ocenenia pohľadávok, ktoré odrážajú súčasnú trhovú hodnotu kreditného rizika protistrán inštitúcie;

b)

úprav priradených k vlastnému kreditnému riziku inštitúcie, ktoré boli vylúčené z vlastných zdrojov v súlade s článkom 33 ods. 1 písm. b) alebo c) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

c)

dodatočných úprav ocenenia odpočítaných od vlastného kapitálu Tier 1 v súlade s článkom 34 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

4.   Inštitúcie vypočítavajú zmeny v hodnote úprav uvedených v odseku 3 na základe jedného z týchto faktorov:

a)

všetky pozície, ktoré sú priradené k trading deskom, pre ktoré inštitúcie vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

b)

všetky pozície, na ktoré sa vzťahujú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziko.

Článok 5

Požiadavky na dokumentáciu

Inštitúcie musia mať zavedené politiky a postupy, v ktorých sa stanovuje, ako vypočítavajú skutočné a hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku alebo v hodnote portfólia v súlade s článkami 1 až 4 tohto nariadenia. Tieto politiky a postupy zahŕňajú všetky tieto prvky:

a)

pri opise spôsobu výpočtu skutočných zmien v hodnote dotknutého portfólia: prehľad rozdielov medzi zmenami v hodnotách portfólia na konci dňa, ktoré vznikli procesom oceňovania na konci dňa, a skutočnými zmenami v hodnote dotknutého portfólia;

b)

poplatky a provízie, ako aj ich neuplatňovanie, ako sa uvádza v článku 325bf ods. 4 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

c)

zoznam všetkých úprav s upresnením všetkých týchto faktorov pre každú úpravu:

i)

opis a účel úpravy;

ii)

metodika a postup použitý na výpočet úpravy;

iii)

frekvencia výpočtu úpravy a v prípade, že frekvencia je nižšia než denná frekvencia, odôvodnenie takejto frekvencie;

iv)

či je úprava citlivá na trhové riziko;

v)

súbory pozícií, naprieč ktorými sa vypočítava úprava, a dôvody na vykonanie výpočtu naprieč takýmito súbormi;

vi)

či a ako je riziko plynúce zo zmien v úprave aktívne hedžované a ktorý trading desk alebo trading desky sú zodpovedné za takýto hedžing;

vii)

či a ako sa úprava zohľadňuje v skutočných zmenách v hodnote dotknutého portfólia na účely spätného testovania, ako sa uvádza v článku 325bf ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, a spätného testovania, ako sa uvádza v článku 325bf ods. 6 uvedeného nariadenia;

viii)

či a ako sa úprava zohľadňuje v hypotetických zmenách v hodnote dotknutého portfólia na účely článkov 325bf a 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013, ako aj prehľad spôsobu výpočtu zmeny v úprave, ak sa predpokladajú nezmenené pozície v portfóliu.

KAPITOLA 2

TECHNICKÁ ŠPECIFIKÁCIA POŽIADAVKY NA PRIDELENIE ZISKOV A STRÁT

Oddiel 1

Kritériá potrebné na zabezpečenie toho, aby teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku boli dostatočne blízko, ako aj dôsledky pre trading desky, ktorý nespĺňajú uvedenú podmienku

Článok 6

Všeobecné požiadavky

1.   Na účely článku 325bg ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú pre portfólio daného trading desku Spearmanov korelačný koeficient stanovený v článku 7 tohto nariadenia a metriku Kolmogorovovho-Smirnovovho testu stanovenú v článku 8 tohto nariadenia, pričom na základe výsledkov týchto výpočtov uplatňujú kritériá uvedené v článku 9 tohto nariadenia. Ak podľa týchto kritérií teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku nie sú dostatočne blízko, inštitúcie podliehajú dôsledkom stanoveným v článku 10 tohto nariadenia.

2.   Na účely odseku 1 môžu inštitúcie zosúladiť časový úsek (moment), pre ktorý vypočítavajú teoretické zmeny v hodnote portfólia trading desku, s časovým úsekom (momentom), pre ktorý vypočítavajú hypotetické zmeny tejto hodnoty.

Článok 7

Výpočet Spearmanovho korelačného koeficientu

1.   Inštitúcie vypočítavajú Spearmanov korelačný koeficient uvedený v článku 6 ods. 1 tohto nariadenia tak, že vykonajú nasledujúce kroky v tomto poradí:

a)

určia časové rady pozorovaní hypotetických a teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku za posledných 250 pracovných dní;

b)

z časových radov hypotetických a teoretických zmien uvedených v písmene a) inštitúcie zostavia zodpovedajúce časové rady poradí v súlade s odsekom 2, pričom časové rady hypotetických a teoretických zmien sa považujú za pôvodné časové rady;

c)

inštitúcie vypočítajú Spearmanov korelačný koeficient v súlade s týmto vzorcom:

Formula

kde:

R HPL

=

časové rady poradí zostavené z časových radov hypotetických zmien uvedených v písmene b);

R RTPL

=

časové rady poradí zostavené z časových radov teoretických zmien uvedených v písmene b);

Formula

=

štandardná odchýlka časových radov poradí RHPL vypočítaná v súlade s odsekom 3 písm. a);

Formula

=

štandardná odchýlka časových radov poradí RRTPL vypočítaná v súlade s odsekom 3 písm. b);

cov (RHPL , RRTPL )

=

kovariancia vypočítaná v súlade s odsekom 3 písm. c) medzi časovými radmi poradí RHPL RRTPL .

2.   Inštitúcie zostavujú časové rady poradí uvedené v odseku 1 písm. b) z pôvodných časových radov tak, že vykonajú nasledujúce kroky v tomto poradí:

a)

pre každé pozorovanie v rámci pôvodného časového radu inštitúcie počítajú počet pozorovaní s nižšou hodnotou, akú malo uvedené pozorovanie v rámci daných časových radov;

b)

inštitúcie označujú každé pozorovanie číslom, ktoré je výsledkom výpočtu stanoveného v písmene a) zvýšeného o 1;

c)

ak sú v dôsledku označenia v súlade s písmenom b) dve alebo viaceré pozorovania označené rovnakým číslom, inštitúcie okrem toho zvýšia číslo týchto označení týmto zlomkom:

Formula

kde N sa rovná množstvu označení s rovnakým číslom;

d)

inštitúcie považujú za časové rady poradí časové rady označení získaných v súlade s písmenami b) a c).

3.   Inštitúcie vypočítavajú štandardnú odchýlku časových radov poradí RHPL podľa vzorca stanoveného v písmene a), štandardnú odchýlku časových radov poradí RRTPL podľa vzorca stanoveného v písmene b) a kovarianciu medzi týmito časovými radmi podľa vzorca stanoveného v písmene c) takto:

a)

Formula

;

b)

Formula

;

c)

Formula

;

kde:

i

=

index, ktorý označuje pozorovanie v časovom rade poradí;

Formula

=

„i-té“ pozorovanie časových radov poradí R HPL ;

Formula

=

stredná hodnota časových radov poradí RHPL ;

Formula

=

„i-té“ pozorovanie časových radov poradí RRTPL ;

Formula

=

stredná hodnota časových radov poradí RRTPL .

Článok 8

Výpočet metriky Kolmogorovovho-Smirnovovho testu

1.   Inštitúcie vypočítavajú metriku Kolmogorovovho-Smirnovovho testu uvedenú v článku 6 ods. 1 tohto nariadenia tak, že vykonajú nasledujúce kroky v tomto poradí:

a)

určia časový rad posledných 250 pracovných dní pozorovaní hypotetických a teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku;

b)

vypočítajú empirickú kumulatívnu distribučnú funkciu hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku z časového radu hypotetických zmien uvedených v písmene a);

c)

vypočítajú empirickú kumulatívnu distribučnú funkciu teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku z časového radu teoretických zmien uvedených v písmene a);

d)

získajú metriku Kolmogorovovho-Smirnovovho testu pomocou výpočtu maximálneho rozdielu medzi dvoma empirickými kumulatívnymi rozdeleniami vypočítanými v súlade s písmenami b) a c) pri akejkoľvek možnej hodnote zisku a straty.

2.   Na účely odseku 1 sa empirická distribučná funkcia získaná z časových radov chápe ako funkcia, ktorá – vzhľadom na akékoľvek číslo ako vstupný údaj – vedie k pomeru počtu pozorovaní v rámci časových radov s nižšou alebo rovnakou hodnotou než je hodnota vstupného údaju k celkovému počtu pozorovaní v rámci časových radov.

Článok 9

Špecifikácia kritérií potrebných na zabezpečenie toho, aby teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku boli dostatočne blízko

1.   Na účely článku 325bg ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie klasifikujú každý trading desk ako trading desk v zelenej, oranžovej, žltej alebo červenej zóne v súlade s odsekmi 2 až 5.

Ak je trading desk klasifikovaný ako trading desk v zelenej zóne, teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia tohto trading desku sa považujú za dostatočne blízko.

Ak je trading desk klasifikovaný ako trading desk v oranžovej, žltej alebo červenej zóne, teoretické zmeny a hypotetické zmeny v hodnote portfólia tohto trading desku sa nepovažujú za dostatočne blízko.

2.   Trading desk sa klasifikuje ako „trading desk v zelenej zóne“, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

Spearmanov korelačný koeficient pre trading desk vypočítaný v súlade s článkom 7 tohto nariadenia je vyšší ako 0,8;

b)

metrika Kolmogorovovho-Smirnovovho testu pre trading desk vypočítaná v súlade s článkom 8 tohto nariadenia je nižšia ako 0,09.

3.   Trading desk sa klasifikuje ako „trading desk v červenej zóne“, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

Spearmanov korelačný koeficient pre trading desk vypočítaný v súlade s článkom 7 tohto nariadenia je nižší ako 0,7;

b)

metrika Kolmogorovovho-Smirnovovho testu pre trading desk vypočítaná v súlade s článkom 8 tohto nariadenia je vyššia ako 0,12.

4.   Trading desk sa klasifikuje ako „trading desk v oranžovej zóne“, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

trading desk nie je klasifikovaný ako trading desk v zelenej alebo v červenej zóne;

b)

požiadavky na vlastné zdroje pre všetky pozície priradené k uvedenému trading desku boli v predchádzajúcom štvrťroku vypočítané na základe alternatívneho štandardizovaného prístupu stanoveného v tretej časti hlave IV kapitole 1a nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

5.   Trading desk, ktorý nie je klasifikovaný ako trading desk v zelenej, oranžovej alebo červenej zóne, sa klasifikuje ako „trading desk v žltej zóne“.

Článok 10

Dôsledky pre trading desky, ktoré sú klasifikované ako trading desky v žltej, oranžovej alebo červenej zóne

1.   Inštitúcie, ktoré vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre pozície priradené k trading deskom, ktoré boli klasifikované ako trading desky v červenej, oranžovej alebo žltej zóne v súlade s článkom 9 tohto nariadenia, vypočítavajú vo vzťahu k týmto pozíciám kapitálovú požiadavku podľa tohto vzorca:

Formula

kde:

k

=

ako sa uvádza v odseku 2;

SAima

=

požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká vypočítané v súlade s alternatívnym štandardizovaným prístupom stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1a nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre portfólio všetkých pozícií priradených k trading deskom, pre ktoré inštitúcia vypočítava požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

IMAima

=

požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká vypočítané v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre portfólio všetkých pozícií priradených k trading deskom, pre ktoré inštitúcia vypočítava požiadavky na vlastné zdroje v súlade s treťou časťou hlavou IV kapitolou 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

2.   Na účely odseku 1 sa koeficient k vypočítava podľa tohto vzorca:

Formula

kde:

SA i

=

požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká vypočítané v súlade s alternatívnym štandardizovaným prístupom stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1a nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre všetky pozície pridelené trading desku „i“;

Formula

=

indexy všetkých trading deskov, ktoré boli klasifikované ako trading desky v červenej, oranžovej alebo žltej zóne v súlade s článkom 9 tohto nariadenia spomedzi tých trading deskov, pre ktoré sa požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká vypočítavajú v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

Formula

=

indexy všetkých trading deskov, pre ktoré sa požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká vypočítavajú v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

3.   Inštitúcie, ktoré vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre pozície priradené k trading deskom, ktoré boli klasifikované ako trading desky v červenej alebo oranžovej zóne v súlade s článkom 9 tohto nariadenia, informujú o tom príslušný orgán pri vykazovaní požiadavky na pridelenie ziskov a strát v súlade s článkom 325az ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 575/2013

Článok 11

Frekvencia posúdenia dodržiavania požiadavky na pridelenie ziskov a strát

Inštitúcie posudzujú dodržiavanie požiadavky na pridelenie ziskov a strát štvrťročne v prípade všetkých trading deskov, pre ktoré majú uvedené inštitúcie povolenie uvedené v článku 325az ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje použitím interných modelov.

Oddiel 2

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v teoretických a hypotetických zmenách v hodnote portfólia trading desku na účely požiadavky na pridelenie ziskov a strát

Článok 12

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v teoretických zmenách v hodnote portfólia trading desku

1.   Na účely článku 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú teoretické zmeny v hodnote portfólia trading desku založené na porovnaní hodnoty portfólia na konci dňa a, za predpokladu nezmenených pozícií v portfóliu trading desku, hodnoty uvedeného portfólia na konci nasledujúceho dňa.

2.   Inštitúcie vypočítavajú teoretické zmeny v portfóliu trading desku použitím rovnakých techník vrátane rovnakých metód oceňovania, modelových parametrizácií a trhových údajov, ako sa používajú v modeli merania rizika.

3.   Teoretické zmeny v hodnote portfólia trading desku zahŕňajú len zmeny v hodnote všetkých faktorov rizika obsiahnutých v modeli merania rizika, na ktorý inštitúcie uplatňujú scenáre budúcich otrasov.

Článok 13

Technické prvky, ktoré majú byť obsiahnuté v teoretických zmenách v hodnote portfólia trading desku na účely požiadavky na pridelenie ziskov a strát

Na účely článku 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie vypočítavajú hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku v súlade s článkom 3 tohto nariadenia.

Článok 14

Zosúladenie údajov pre požiadavky na pridelenie ziskov a strát

1.   Na účely článku 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie môžu nahradiť hodnotu vstupných údajov pre daný faktor rizika použitú pri výpočte teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku hodnotou vstupných údajov rovnakej povahy pre ten istý faktor rizika použitý pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku, a to za predpokladu, že je splnená jedna z týchto podmienok:

a)

rozdiely vo vstupných údajoch sú spôsobené skutočnosťou, že údaje pochádzajú od rôznych poskytovateľov údajov;

b)

rozdiely vo vstupných údajoch sú spôsobené skutočnosťou, že vstupné údaje sa získavajú zo zdroja trhových údajov v rôznych časoch počas toho istého obchodného dňa.

2.   Na účely článku 325bg nariadenia (EÚ) č. 575/2013 inštitúcie môžu nahradiť hodnotu faktora rizika použitú pri výpočte teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku hodnotou toho istého faktora rizika použitého pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku, ak sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

faktor rizika použitý pri výpočte hypotetických zmien v hodnote portfólia trading desku priamo nezodpovedá vstupným údajom;

b)

faktor rizika bol odvodený zo vstupných údajov s použitím techník systémov oceňovania použitých na hypotetické zmeny v hodnote portfólia trading desku;

c)

žiadna z techník systémov oceňovania uvedených v písmene b) nebola rekonštruovaná v systémoch oceňovania používaných v modeli merania rizika s cieľom odvodiť hodnotu faktora rizika, ktorý sa používa pri výpočte teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku.

Článok 15

Požiadavky na dokumentáciu

1.   Inštitúcie musia mať zavedené politiky a postupy, v ktorých sa stanovuje, ako vypočítavajú teoretické zmeny v súlade s článkami 12 a 14 tohto nariadenia, ktoré obsahujú vysvetlenie spôsobu výpočtu teoretických zmien v hodnote portfólia trading desku pre modelovateľné a nemodelovateľné faktory rizika.

2.   Pri navrhovaní postupov na zosúladenie údajov, ako sa uvádza v článku 14 tohto nariadenia, uplatňujú inštitúcie oba tieto postupy:

a)

porovnávajú teoretické zmeny v hodnote portfólia trading desku bez zosúladení uvedených v článku 14 tohto nariadenia s teoretickými zmenami v hodnote portfólia trading desku so zosúladeniami uvedenými v článku 14 tohto nariadenia, pričom toto porovnanie zdokumentujú;

b)

posudzujú vplyv zosúladení na metriku testov použitých na posúdenie súladu s požiadavkou na pridelenie ziskov a strát uvedenou v článkoch 7 a 8 tohto nariadenia, pričom toto posúdenie zdokumentujú.

3.   Inštitúcie zdokumentujú všetky úpravy vstupných údajov o faktory rizika v rámci výpočtu teoretických zmien v portfóliu trading desku, ako aj odôvodnia takéto úpravy, ktoré vykonali v súlade s článkom 14 tohto nariadenia.

Oddiel 3

Požiadavky na vlastné zdroje vypočítané v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu

Článok 16

Výpočet požiadaviek na vlastné zdroje pre trhové riziko podľa alternatívneho prístupu interného modelu pre inštitúcie, ktoré majú trading desky

Inštitúcie, ktoré vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre pozície priradené k niektorým z ich trading deskov, vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre všetky svoje pozície v obchodnej knihe a všetky svoje pozície v neobchodnej knihe vytvárajúce devízové riziko alebo komoditné riziko ako súčet výsledkov vzorcov stanovených v písmenách a) a b) takto:

a

Formula

b)

Formula

kde:

IMAima

=

IMAima ako sa uvádza v článku 10 tohto nariadenia;

SAima

=

SAima ako sa uvádza v článku 10 tohto nariadenia;

kapitálová požiadavka

=

kapitálová požiadavka vypočítaná v súlade s článkom 10 tohto nariadenia;

C U

=

požiadavky na vlastné zdroje vypočítané v súlade s treťou časťou hlavou IV kapitolou 1a nariadenia (EÚ) č. 575/2013 pre portfólio pozícií nepriradených k trading deskom, pre ktoré inštitúcia vypočítava požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1b nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

SAall desks

=

požiadavky na vlastné zdroje pre trhové riziká všetkých pozícií v obchodnej knihe a všetkých pozícií v neobchodnej knihe vytvárajúcich devízové riziko alebo komoditné riziko v súlade s alternatívnym prístupom interného modelu stanoveným v tretej časti hlave IV kapitole 1a nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

Článok 17

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 14. júna 2022

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 z 24. novembra 2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/78/ES (Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 12),


Top