Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0009

    2010/9/EÚ: Rozhodnutie Komisie zo 6. januára 2010 o požiadavkách na bezpečnosť, ktoré majú spĺňať európske normy týkajúce sa kúpacích kruhov, kúpacích pomôcok a kúpacích vaničiek a stojanov pre dojčatá a malé deti podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES [oznámené pod číslom K(2009) 10290] Text s významom pre EHP

    Ú. v. EÚ L 3, 7.1.2010, p. 23–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/9(1)/oj

    7.1.2010   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 3/23


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    zo 6. januára 2010

    o požiadavkách na bezpečnosť, ktoré majú spĺňať európske normy týkajúce sa kúpacích kruhov, kúpacích pomôcok a kúpacích vaničiek a stojanov pre dojčatá a malé deti podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES

    [oznámené pod číslom K(2009) 10290]

    (Text s významom pre EHP)

    (2010/9/EÚ)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (1), a najmä na jej článok 4 ods. 1 písm. a),

    keďže:

    (1)

    V smernici 2001/95/ES sa uvádza, že európske normalizačné orgány majú stanoviť európske normy. Týmito normami by sa malo zabezpečiť, aby výrobky spĺňali požiadavku všeobecnej bezpečnosti uvedenú v smernici.

    (2)

    Podľa smernice 2001/95/ES sa výrobok považuje za bezpečný, pokiaľ ide o riziká a kategórie rizík, na ktoré sa vzťahujú vnútroštátne normy, ak je v súlade s nezáväznými vnútroštátnymi normami transponujúcimi európske normy.

    (3)

    Komisia dala v roku 2006 vypracovať štúdiu (2) na posúdenie bezpečnosti viacerých výrobkov starostlivosti o deti, ktoré sa bežne používajú pri starostlivosti o dojčatá a malé deti vo veku od 0 do 5 rokov, v spolupráci s vnútroštátnymi úradmi, vnútroštátnymi normalizačnými orgánmi, so spotrebiteľskými združeniami, s organizáciami zaoberajúcimi sa bezpečnosťou výrobkov, hospodárskymi subjektmi a so skúšobnými laboratóriami.

    (4)

    V rámci štúdie sa o týchto výrobkoch zozbierali príslušné štatistiky úrazov a zranení v EÚ a vo svete a prebehlo úplné hodnotenie rizika na základe určenia hlavných nebezpečenstiev a posúdenia expozičných scenárov.

    (5)

    K výrobkom, ktoré sa v rámci štúdie posudzovali, patria kúpacie kruhy, kúpacie pomôcky a kúpacie vaničky, či už spolu so stojanmi alebo bez nich. Tieto výrobky sa používajú pri kúpaní dojčiat i malých detí a boli určené ako výrobky, ktoré predstavujú závažné riziká, najmä riziko nehôd vyúsťujúcich do topenia, ktoré často viedli k úmrtiam, vzhľadom na nízky vek používateľov.

    (6)

    Dôkazy a štatistiky získané pri nehodách zhodne preukazujú, že príčinou rizika vedúceho k utopeniu sú nedostatočné, nepresvedčivé a nevýrazné upozornenia a návody týkajúce sa bezpečného používania výrobkov a ich slabá štrukturálna integrita a odolnosť. Nehodami a štatistikami sa takisto odhalili riziká spadnutia, poranenia a požitia malých častí súvisiace s používaním týchto výrobkov a nedostatočným dohľadom zo strany poskytovateľa starostlivosti.

    (7)

    Aj keď je vo svete k dispozícii rozsiahle množstvo informácii o nehodách, pri ktorých došlo k utopeniu a poraneniam pri kúpaní v útlom detstve, priama súvislosť medzi používaním pomocného vybavenia na kúpanie a úmrtiami alebo nehodami pri kúpaní nebola potvrdená. Výskumní pracovníci a vedecká literatúra vo svete sa zhodujú v tom, že presvedčivé dôkazy preukazujúce spojitosť medzi zvýšeným počtom nehôd a používaním pomocného vybavenia na kúpanie neexistujú (3). Niektorí výskumní pracovníci, ktorí skúmali najnovšie trendy zvyšovania predaja kúpacích kruhov a znižovania počtu nehôd pri kúpaní a prípadov, pri ktorých dochádza k utopeniu, dokonca tvrdia, že používanie kúpacích kruhov viedlo k „malému ochrannému efektu“ (4).

    (8)

    Neexistujú žiadne európske normy týkajúce sa týchto troch druhov výrobkov. Preto je nevyhnutné určiť špecifické požiadavky podľa článku 4 ods. 1 písm. a) smernice 2001/95/ES s cieľom požiadať normalizačné orgány o vypracovanie noriem na zníženie rizík spojených s používaním kúpacích kruhov, kúpacích pomôcok a kúpacích vaničiek (či už spolu so stojanmi alebo bez nich) pri kúpaní dojčiat alebo malých detí. Tieto normy by sa mali vypracovať podľa postupu stanoveného v smernici Európskeho parlamentu a Rady 98/34/ES z 22. júna 1998, ktorou sa stanovuje postup pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov, ako aj pravidiel vzťahujúcich sa na služby informačnej spoločnosti (5). Odkaz na prijatú normu by sa mal uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie v súlade s článkom 4 ods. 2 smernice 2001/95/ES.

    (9)

    Keď budú príslušné normy k dispozícii a ak Komisia rozhodne o uverejnení odkazu na ne v úradnom vestníku podľa postupu ustanoveného v článku 4 ods. 2 smernice 2001/95/ES, kúpacie kruhy, kúpacie pomôcky a kúpacie vaničky (či už spolu so stojanmi alebo bez nich) vyrobené v súlade s takýmito normami by sa mali považovať za spĺňajúce požiadavku všeobecnej bezpečnosti uvedenú v smernici 2001/95/ES, pokiaľ ide o bezpečnostné požiadavky, na ktoré sa normy vzťahujú.

    (10)

    Na zlepšenie terajšej úrovne bezpečnosti pri používaní týchto výrobkov je nevyhnutné vyvinúť činnosť v oblasti noriem a zároveň poskytnúť rodičom a dospelým poskytovateľom starostlivosti informácie o účele a bezpečnom používaní týchto výrobkov.

    (11)

    Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného podľa článku 15 smernice 2001/95/ES,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto rozhodnutia:

    „kúpacie kruhy pre dojčatá“ („kúpacie sedadlo“) znamenajú výrobky umožňujúce udržať dieťa počas kúpania v sede. Tieto výrobky sú určené na používanie iba u dieťaťa, ktoré dokáže bez pomoci vzpriamene sedieť a nemali by sa používať, keď sa dieťa začína stavať,

    „kúpacie pomôcky pre dojčatá“ znamenajú výrobky umožňujúce udržať dieťa počas kúpania v šikmej polohe alebo v ľahu. Tieto výrobky sú určené na používanie od narodenia až do veku, keď dieťa dokáže bez pomoci vzpriamene sedieť,

    „kúpacie vaničky pre dojčatá a malé deti“ znamenajú výrobky určené na kúpanie detí od narodenia do veku 12 mesiacov. Tieto výrobky sa môžu používať spolu so stojanmi alebo ako samostatne stojace výrobky, ktoré sa umiestnia do bežnej vane na kúpanie alebo na jej okraj alebo na podlahu.

    Článok 2

    Požiadavky

    Osobitné požiadavky na bezpečnosť výrobkov uvedených v článku 1, ktoré majú európske normy spĺňať podľa článku 4 smernice 2001/95/ES, sú stanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    Článok 3

    Uverejnenie

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    V Bruseli 6. januára 2010

    Za Komisiu

    predseda

    José Manuel BARROSO


    (1)  Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4.

    (2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

    (3)  „Drowning of babies in bath seats: do they provide false reassurance?“ in Royal Society for the Prevention of Accidents (Kráľovská spoločnosť pre prevenciu nehôd) (Spojené kráľovstvo). Február 2005.

    http://www.rospa.com/productsafety/info/bathseats_drowning.pdf

    (4)  Pripomienky oddelenia zdravotníckej politiky a riadenia Harvardskej univerzity – školy verejného zdravotníctva (Harvard School of Public Health — Department of Health Policy and Management) určené Komisii pre bezpečnosť spotrebných výrobkov (CPSC) k Predbežnému oznámeniu o navrhovanej tvorbe predpisov týkajúcich sa kúpacích sedadiel a kruhov (Proposed Rulemaking on baths seats and rings). Máj 2001. http://www.cpsc.gov/LIBRARY/FOIA/foia01/pubcom/commenta.pdf

    (5)  Ú. v. ES L 204, 21.7.1998, s. 37.


    PRÍLOHA

    Osobitné požiadavky na bezpečnosť kúpacích kruhov

    RIZIKÁ: Hlavným rizikom spojeným s výrobkom je utopenie.

    1.   POŽIADAVKY NA BEZPEČNOSŤ:

    1.   Požiadavky všeobecnej bezpečnosti

    Výrobky nesmú ohrozovať bezpečnosť ani zdravie detí a poskytovateľov starostlivosti, ak sa používajú určeným alebo predpokladaným spôsobom, pričom sa zohľadňuje správanie detí. Do úvahy sa berú schopnosti dieťaťa a jeho poskytovateľov starostlivosti, najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené na používanie deťmi vo veku menej ako 10 mesiacov. Na označeniach na výrobkoch alebo na ich obale a v návodoch na použitie, ktoré sú k nim priložené, musia byť používatelia alebo poskytovatelia starostlivosti upozornení na nebezpečenstvá a riziká poškodenia, ktoré súvisia s používaním výrobkov, a na spôsob, ako im možno predísť.

    2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

    Chemické požiadavky

    Kúpacie kruhy musia byť v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ.

    Požiarne a tepelné vlastnosti

    Aby sa predišlo riziku obarenia horúcou vodou tečúcou z vodovodného kohútika, poskytovateľom starostlivosti sa musia dať k dispozícii návody, aby venovali pozornosť teplote vody a zamedzili dieťaťu prístup k vodovodnému kohútiku.

    Fyzikálne a mechanické vlastnosti

    Nebezpečenstvo uviaznutia, ktoré predstavujú medzery a otvory

    Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa predišlo:

    uviaznutiu prstov, pokiaľ je to možné,

    uviaznutiu nôh v otvore, cez ktorý by sa dieťa mohlo prešmyknúť a zostať ponorené.

    Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pohyblivé časti

    Výrobky navrhnuté tak, aby sa dali skladať, musia mať mechanizmus skladania, ktorý nemôže byť aktivovaný dieťaťom ani neúmyselným úkonom poskytovateľov starostlivosti. Výrobok nie je možné postaviť bez aktivovania blokovacieho mechanizmu. Zmenám v priestorovom usporiadaní vyplývajúcim z pohybu dieťaťa, najmä keď presunie svoju váhu (medzi spodnou časťou sedadla a vaničkou), sa musí predísť a nesmú spôsobiť silné pridlávenie. Otáčavé sedadlá musia byť, pokiaľ je to možné, navrhnuté tak, aby pri používaní nedošlo k tržným ranám ani pridláveniu dieťaťa.

    Nebezpečenstvo spadnutia

    Aby sa znížilo riziko spadnutia, ktoré by mohlo viesť k utopeniu, výrobok a jeho pripevnenie k vani musia odolať vnútorným a vonkajším silám vyvíjaným dieťaťom, ktoré by mohli spôsobiť jeho prevrhnutie. Výrobok sa nesmie prevrhnúť najmä vtedy, keď sa dieťa nakláňa v akomkoľvek smere, pokúša vstať alebo keď prevracia sedadlo.

    Nebezpečenstvo zadrhnutia

    Aby sa znížilo riziko zadrhnutia, výrobok nesmie obsahovať malé časti, ktoré sa úplne zmestia do úst dieťaťa a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť. Aby sa znížilo riziko zadrhnutia, nesmú byť výplňové materiály, ktoré predstavujú nebezpečenstvo zadrhnutia, sprístupniteľné vystavením sile, ktorú dieťa dokáže vyvinúť, najmä hryzením.

    Nebezpečenstvo udusenia

    Výrobok nesmie obsahovať plastové nálepky odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť, ani žiaden nepriepustný povrch kúpacieho kruhu, ktorý môže zakryť ústa aj nos a predstavovať riziko udusenia. Obal obsahujúci výrobky nesmie predstavovať riziko udusenia blokovaním ústnych a nosných dýchacích ciest.

    Nebezpečenstvo požitia

    Aby sa znížilo riziko požitia, výrobok nesmie obsahovať oddelené ani malé časti, ktoré sa môžu dostať do pažeráka a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť.

    Nebezpečné hrany

    Prístupné hrany musia byť navrhnuté tak, aby sa predišlo tržným poraneniam a ranám; platí to najmä pre hrany, ktoré sú v priamom styku s kožou dieťaťa.

    Štrukturálna integrita

    Výkonnosť zabezpečovacích zariadení (prísavky alebo iné prostriedky), ktoré sú nevyhnutné na pripevnenie výrobku, sa počas životnosti výrobku musí zachovať na rovnakej úrovni.

    Výrobky musia odolať mechanickému tlaku, ktorému sú vystavené počas používania, aby sa zabránilo zlomeniu komponentov, ktoré by mohli spôsobiť telesné poranenie.

    Ochranná funkcia

    S cieľom predísť nebezpečenstvu utopenia musia byť výrobky navrhnuté tak, aby sa dieťa do nich vošlo iba posediačky. Pri návrhu sa musia zohľadniť príslušné antropometrické údaje relevantné v danom vekovom rozpätí. Ochranná funkcia musí umožňovať, aby sa v núdzovej situácii dalo dieťa ľahko vybrať.

    Nebezpečenstvo vyplývajúce z pôsobenia dieťaťa na zabezpečovacie zariadenie výrobkov

    Aby sa predišlo nebezpečenstvu utopenia, nesmie byť zabezpečovacie zariadenie aktivovateľné dieťaťom ani neúmyselným úkonom poskytovateľov starostlivosti.

    Osobitné upozornenia na výrobku

    V upozorneniach a návodoch na použitie sa musí jasne uvádzať, že:

    poskytovateľ starostlivosti musí byť po celý čas v styku s dieťaťom,

    k utopeniu môže dôjsť veľmi rýchlo a vo veľmi plytkej vode (± 2cm),

    pokiaľ ide o nebezpečenstvá vyplývajúce z vodného prostredia, výrobok neposkytuje žiadnu dodatočnú bezpečnosť a pri používaní kúpacích kruhov už došlo k utopeniu.

    Upozornenia a informácie by mali byť nápadne zobrazené na obale, na výrobku a na mieste predaja a mali by byť doplnené o piktogramy.

    Označenie s upozornením musí byť trvanlivé a zostať viditeľné, keď je dieťa v kúpacom kruhu.

    Poskytovatelia starostlivosti musia byť informovaní o vekovom rozpätí (5 až 10 mesiacov), v ktorom sú deti zraniteľné.

    Hygiena

    Kúpacie kruhy musia byť navrhnuté tak, aby sa dali umývať a sušiť.

    Osobitné požiadavky na bezpečnosť kúpacích pomôcok

    RIZIKÁ: Hlavným rizikom spojeným s výrobkom je utopenie.

    2.   POŽIADAVKY NA BEZPEČNOSŤ

    1.   Požiadavky všeobecnej bezpečnosti

    Výrobky nesmú ohrozovať bezpečnosť ani zdravie detí a poskytovateľov starostlivosti, ak sa používajú určeným alebo predpokladaným spôsobom, pričom sa zohľadňuje správanie detí. Do úvahy sa berú schopnosti dieťaťa a jeho poskytovateľov starostlivosti, najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené na používanie deťmi vo veku menej ako 9 mesiacov. Na označeniach na výrobkoch alebo na ich obale a v návodoch na použitie, ktoré sú k nim priložené, musia byť používatelia alebo poskytovatelia starostlivosti upozornení na nebezpečenstvá a riziká poškodenia, ktoré súvisia s používaním výrobkov, a na spôsob, ako im možno predísť.

    2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

    Chemické požiadavky

    Kúpacie pomôcky pre dojčatá musia byť v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ.

    Požiarne a tepelné vlastnosti

    Aby sa predišlo riziku obarenia horúcou vodou tečúcou z vodovodného kohútika, poskytovateľom starostlivosti sa musia dať k dispozícii pokyny, aby venovali pozornosť teplote vody a zamedzili dieťaťu prístup k vodovodnému kohútiku.

    Fyzikálne a mechanické vlastnosti

    Nebezpečenstvo uviaznutia, ktoré predstavujú medzery a otvory

    Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa predišlo uviaznutiu prstov.

    Uškrtenie

    Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa predišlo uškrteniu.

    Nebezpečenstvo spadnutia

    Aby sa znížilo riziko spadnutia, ktoré by mohlo viesť k utopeniu, výrobok a jeho pripevnenie k vani musia odolať vnútorným a vonkajším silám vyvíjaným dieťaťom, ktoré by mohli spôsobiť jeho prevrhnutie. Výrobok sa nesmie prevrhnúť najmä vtedy, keď sa dieťa nakláňa v akomkoľvek smere, pokúša vstať alebo keď prevracia sedadlo.

    Nebezpečenstvo zadrhnutia

    Aby sa znížilo riziko zadrhnutia, výrobok nesmie obsahovať malé časti, ktoré sa úplne zmestia do úst dieťaťa a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť. Aby sa znížilo riziko zadrhnutia, nesmú byť výplňové materiály, ktoré predstavujú nebezpečenstvo zadrhnutia, sprístupniteľné vystavením sile, ktorú dokáže dieťa vyvinúť, najmä hryzením.

    Nebezpečenstvo udusenia

    Výrobok nesmie obsahovať plastové nálepky odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť, ani žiaden nepriepustný povrch kúpacej pomôcky, ktorý môže zakryť ústa aj nos a predstavovať riziko udusenia. Obal obsahujúci výrobky nesmie predstavovať riziko udusenia blokovaním ústnych a nosných dýchacích ciest.

    Nebezpečenstvo požitia

    Aby sa znížilo riziko požitia, výrobok nesmie obsahovať oddelené ani malé časti, ktoré sa môžu dostať do pažeráka a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť.

    Nebezpečné hrany

    Prístupné hrany musia byť navrhnuté tak, aby sa predišlo tržným poraneniam a ranám; platí to najmä pre hrany, ktoré sú v priamom styku s kožou dieťaťa.

    Štrukturálna integrita

    Výrobky musia odolať mechanickému tlaku, ktorému sú vystavené počas používania, aby sa zabránilo zlomeniu komponentov, ktoré by mohli spôsobiť telesné poranenie.

    Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

    V upozorneniach a návodoch na použitie sa musia jasne uvádzať tieto údaje:

    poskytovateľ starostlivosti musí byť po celý čas v styku s dieťaťom,

    k utopeniu môže dôjsť veľmi rýchlo a vo veľmi plytkej vode (± 2cm),

    najvyššia prípustná hladina vody, aby sa predišlo vniknutiu vody do úst dieťaťa,

    pokiaľ ide o nebezpečenstvá vyplývajúce z vodného prostredia, výrobok neposkytuje žiadnu dodatočnú bezpečnosť a pri používaní kúpacích pomôcok už došlo k utopeniu.

    Upozornenia a informácie by mali byť nápadne zobrazené na obale, na výrobku a na mieste predaja a mali by byť doplnené o piktogramy.

    Označenie s upozornením musí byť trvanlivé a zostať viditeľné, keď je dieťa v kúpacej pomôcke.

    Poskytovatelia starostlivosti musia byť informovaní o vekovom rozpätí (od narodenia do veku 9 mesiacov), v ktorom sú deti zraniteľné.

    Hygiena

    Výrobky musia byť navrhnuté tak, aby sa dali ľahko čistiť a sušiť.

    Osobitné požiadavky na bezpečnosť kúpacích vaničiek pre dojčatá a kúpacích stojanov

    RIZIKÁ: Hlavnými rizikami spojenými s výrobkom sú utopenie a spadnutie, keď kúpacia vanička pre dojčatá spadne zo svojho stojana alebo podpory.

    3.   POŽIADAVKY NA BEZPEČNOSŤ:

    1.   Požiadavky všeobecnej bezpečnosti

    Výrobky nesmú ohrozovať bezpečnosť ani zdravie detí a poskytovateľov starostlivosti, ak sa používajú určeným alebo predpokladaným spôsobom, pričom sa zohľadňuje správanie detí. Do úvahy sa berú schopnosti dieťaťa a jeho poskytovateľov starostlivosti, najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené na používanie deťmi vo veku menej ako 12 mesiacov. Na označeniach na výrobkoch alebo na ich obale a v návodoch na použitie, ktoré sú k nim priložené, musia byť používatelia alebo poskytovatelia starostlivosti upozornení na nebezpečenstvá a riziká poškodenia, ktoré súvisia s používaním výrobkov, a na spôsob, ako im možno predísť.

    2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

    Chemické požiadavky

    Kúpacie vaničky a stojany na vaničky pre dojčatá musia byť v súlade s príslušnými právnymi predpismi EÚ.

    Požiarne a tepelné vlastnosti

    Aby sa predišlo riziku obarenia horúcou vodou tečúcou z vodovodného kohútika, poskytovateľom starostlivosti sa musia dať k dispozícii návody, aby venovali pozornosť teplote vody a zamedzili dieťaťu prístup k vodovodnému kohútiku.

    Fyzikálne a mechanické vlastnosti

    Nebezpečenstvo uviaznutia, ktoré predstavujú medzery a otvory

    Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa predišlo uviaznutiu prstov, pokiaľ je to možné.

    Uškrtenie

    Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa predišlo uškrteniu.

    Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pohyblivé časti

    Výrobky navrhnuté tak, aby sa dali skladať, musia mať mechanizmus skladania, ktorý nemôže byť aktivovaný dieťaťom ani neúmyselným úkonom poskytovateľa starostlivosti. Výrobok nie je možné postaviť bez aktivovania blokovacieho mechanizmu. Aby sa predišlo pridláveniu, zakazujú sa zmeny v priestorovom usporiadaní vyplývajúce z pohybu dieťaťa, najmä keď presunie svoju váhu.

    Nebezpečenstvo spadnutia

    Aby sa predišlo nedostatočnej stabilite, kúpacia vanička a jej stojan musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby odolali hmotnosti dieťaťa aj vody kúpeľa. Kúpacia vanička ani jej stojan sa pod tlakom pohybu dieťaťa alebo neúmyselného pohybu poskytovateľa starostlivosti nesmú prevrhnúť. Výrobok sa nesmie prevrhnúť najmä vtedy, keď sa dieťa nakláňa v akomkoľvek smere alebo sa pokúša vstať.

    Nebezpečenstvo zadrhnutia

    Aby sa znížilo riziko zadrhnutia, výrobok nesmie obsahovať malé časti, ktoré sa úplne zmestia do úst dieťaťa a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť. Aby sa znížilo rizika zadrhnutia, nesmú byť výplňové materiály, ktoré predstavujú nebezpečenstvo zadrhnutia, sprístupniteľné vystavením sile, ktorú dieťa dokáže vyvinúť, najmä hryzením.

    Nebezpečenstvo udusenia

    Výrobok nesmie obsahovať plastové nálepky odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť, ani žiaden nepriepustný povrch kúpacej vaničky, ktorý môže zakryť ústa aj nos a predstavovať riziko udusenia. Obal obsahujúci výrobky nesmie predstavovať riziko udusenia blokovaním ústnych a nosných dýchacích ciest.

    Nebezpečenstvo požitia

    Aby sa znížilo riziko požitia, výrobok nesmie obsahovať oddelené ani malé časti, ktoré sa môžu dostať do pažeráka a sú odpojiteľné silou, ktorú dieťa dokáže vyvinúť.

    Nebezpečné hrany

    Prístupné hrany musia byť navrhnuté tak, aby sa predišlo tržným poraneniam a ranám; platí to najmä pre hrany, ktoré sú v priamom styku s kožou dieťaťa.

    Štrukturálna integrita

    Výrobok musí odolať mechanickému tlaku, ktorému je vystavený počas používania, aby sa zabránilo rozpadnutiu alebo zlomeniu komponentov, ktoré by mohli spôsobiť telesné poranenie. Aby sa predišlo degradácii komponentov, ktoré by mohli spôsobiť poranenie, materiál používaný na výrobu kúpacích vaničiek a stojanov musí mať vlastnosti, ktorými sa počas životnosti výrobku zachováva výkonnosť na rovnakej úrovni, najmä keď sa berú do úvahy tepelné zmeny.

    Nebezpečenstvo vyplývajúce zo spojenia dvoch oddelených predmetov

    Zariadenie, ktorým sa vanička pripevňuje k stojanu, musí byť schopné odolať mechanickému tlaku, ktorému je počas používania vystavené. Pri stojanoch a kúpacích vaničkách predávaných oddelene sa v upozorneniach a návodoch na použitie musia uvádzať odkazy na výrobky, ktoré sa môžu spolu bezpečne používať.

    Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

    V upozorneniach a návodoch na použitie sa musí jasne uvádzať, že:

    poskytovateľ starostlivosti musí byť po celý čas v styku s dieťaťom,

    k utopeniu môže dôjsť veľmi rýchlo a vo veľmi plytkej vode (± 2cm),

    pokiaľ ide o nebezpečenstvá vyplývajúce z vodného prostredia, výrobok neposkytuje žiadnu dodatočnú bezpečnosť a pri používaní kúpacích vaničiek už došlo k utopeniu.

    Upozornenia a informácie by mali byť nápadne zobrazené na obale, na výrobku a na mieste predaja a mali by byť doplnené o piktogramy.

    Označenie s upozornením musí byť trvanlivé a zostať viditeľné, keď je dieťa v kúpacej vaničke.

    Poskytovatelia starostlivosti musia byť informovaní o vekovom rozpätí (menej ako 12 mesiacov), v ktorom sú deti zraniteľné.

    Kúpacie vaničky musia obsahovať upozornenie, ktorým sa predíde, aby poskytovatelia starostlivosti umiestňovali vaničky do vyššej polohy spolu s výrobkami, akými sú napríklad stoly.

    Hygiena

    Výrobky musia byť navrhnuté tak, aby sa dali ľahko umývať a sušiť.


    Top