Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (EÚ) 2023/956, ktorým sa zriaďuje mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
Nariadenie:
- stanovuje mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (CBAM) s cieľom zabrániť riziku úniku uhlíka* pri určitom tovare obsahujúcom viazané emisie skleníkových plynov, ktorý sa dováža do Európskej únie (EÚ),
- dopĺňa systém EÚ na obchodovanie s emisiami (EU ETS, pozri súhrn) uplatňovaním podobných pravidiel na dovoz, na ktorý sa nariadenie vzťahuje,
- nahrádza prvky existujúceho systému s cieľom zohľadniť rozsah, v akom sú kvóty EU ETS prideľované bezplatne.
HLAVNÉ BODY
Nariadenie:
- sa počas počiatočnej prechodnej fázy uplatňuje na tento uhlíkovo náročný dovoz:
- cement, elektrická energia, hnojivá, železo a oceľ, hliník a chemické látky (vodík) (ďalšie podrobnosti obsahuje príloha I),
- sa neuplatňuje na dovoz:
- tovaru s nízkou hodnotou alebo na vojenské použitie,
- z krajín a území, na ktoré sa vzťahuje systém EU ETS, alebo ktoré s EÚ uzatvorili zmluvu, ktorá plne prepája EU ETS so systémom obchodovania s emisiami danej krajiny alebo územia, pričom aktuálne ide o tieto krajiny: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko a územia Büsingen, Ceuta, Helgoland, Livigno a Melilla (príloha III),
- elektriny z krajín mimo EÚ, ktorých domáci trh s elektrinou je integrovaný s EÚ.
Deklaranti CBAM
- Iba schválený deklarant CBAM – buď dovozca alebo nepriamy colný zástupca, ktorý úspešne žiadal svoj vnútroštátny orgán o tento štatút – môže dovážať tovar, na ktorý sa vzťahuje toto nariadenie, v konečnom období so začiatkom v roku 2026.
- Žiadatelia o štatút deklaranta CBAM musia poskytnúť základné informácie, ako sú kontaktné údaje, hlavná hospodárska činnosť a dôkaz o dodržiavaní colných a daňových pravidiel počas predchádzajúcich piatich rokov.
- Vnútroštátne orgány členských štátov EÚ vedú register schválených deklarantov CBAM.
- Od roku 2027 predkladajú deklaranti CBAM do 31. mája výročné vyhlásenie o činnostiach za predchádzajúci rok, ktoré obsahuje tieto informácie:
- celkové množstvo každého druhu tovaru,
- celkové viazané emisie* tovaru,
- počet odovzdaných certifikátov CBAM,
- kópie rozličných správ o overení.
Emisie.
- V prílohe IV sa uvádza spôsob výpočtu emisií viazaných v tovare.
- V prílohe II je uvedený zoznam tovaru, pri ktorom sa zohľadňujú len priame emisie: železo a oceľ, hliník, chemické látky (vodík).
Deklaranti CBAM:
- po dobu štyroch rokov uchovávajú podrobné záznamy informácií, ktoré sa použili na výpočet emisií viazaných v tovare (požiadavky sú uvedené v prílohe V),
- zabezpečujú, aby celkové emisie viazané v tovare predložené vo vyhlásení boli schválené akreditovaným overovateľom,
- môžu požiadať o zníženie počtu certifikátov CBAM, ktoré sa majú odovzdať za emisie viazané v tovare, aby sa zohľadnila cena uhlíka* zaplatená v krajine pôvodu.
Európska komisia zaznamenáva na žiadosť prevádzkovateľa zariadenia v krajine mimo EÚ príslušné informácie o tomto prevádzkovateľovi a jeho zariadeniach v registri CBAM.
Vnútroštátne orgány
- Členské štáty určujú vnútroštátne orgány na vykonávanie nariadenia. Tieto orgány si medzi sebou vymieňajú nevyhnutné alebo relevantné informácie.
- Akreditovaní overovatelia musia buď spĺňať požiadavky stanovené vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2018/2067) (pozri súhrn), alebo ich musí schváliť vnútroštátny akreditačný orgán.
- Komisia:
- pomáha vnútroštátnym orgánom a koordinuje ich prácu,
- zriadi register CBAM schválených deklarantov CBAM, a to vo forme štandardizovanej elektronickej databázy, ktorá obsahuje údaje o certifikátoch CBAM týchto deklarantov CBAM a iné relevantné podrobnosti,
- vykonáva kontroly na základe rizika týkajúce sa údajov a transakcií zaznamenaných v registri,
- preskúma vyhlásenia CBAM s cieľom skontrolovať poskytnuté údaje a svoje zistenia posiela príslušnému vnútroštátnemu orgánu, ktorý môže na základe predbežného výpočtu Komisie vykonať svoje vlastné preskúmanie a určiť, či sa musia odovzdávať ďalšie osvedčenia CBAM,
- monitoruje modely obchodovania s cieľom odhaliť všetky pokusy vyhnúť sa dodržiavaniu nariadenia, napríklad miernou úpravou tovaru tak, aby nespadal do rozsahu pôsobnosti nariadenia,
- uľahčuje výmenu informácií o podvodných činnostiach a uložených sankciách.
- Vnútroštátne colné orgány zabezpečujú, aby tovar mohol dovážať len schválený deklarant CBAM, a posielajú Komisii relevantné informácie.
Certifikáty CBAM
Schváleným deklarantom CBAM v danej krajine predávajú členské štáty certifikáty CBAM na spoločnej centrálnej platforme, ktorú zriadi a riadi Komisia.
Informácie o predaji, spätnom odkúpení a zrušení certifikátov CBAM na spoločnej centrálnej platforme sa na konci každého pracovného dňa prevedú do registra CBAM.
Komisia:
- zabezpečuje pridelenie jedinečného identifikačného čísla každému certifikátu,
- vypočíta týždennú cenu certifikátov CBAM ako priemer záverečných cien kvót EU ETS na aukčnej platforme,
- 1. júla každého roku bez kompenzácie zruší všetky nadbytočné certifikáty CBAM, ktoré má deklarant CBAM v držbe a boli zakúpené počas roka pred predchádzajúcim kalendárnym rokom.
Schválení deklaranti CBAM:
- do 31. mája každého roku a po prvýkrát v roku 2027 odovzdajú taký počet certifikátov CBAM, ktorý zodpovedá viazaným emisiám deklarovaným v predchádzajúcom roku,
- sú povinní zaplatiť pokutu, ak sa neodovzdali požadovaný počet certifikátov,
- zabezpečia, aby počet certifikátov CBAM, ktoré majú v registri CBAM na konci každého štvrťroku, zodpovedal minimálne 80 % viazaných emisií pri tovare, ktorý doviezli od začiatku kalendárneho roku,
- môžu do 30. júna každého kalendárneho roka požiadať o odpredaj maximálne tretiny certifikátov zakúpených za predchádzajúci rok Komisii, a to prostredníctvom členských štátov a za pôvodnú cenu certifikátov.
Komisia:
- prijíma vykonávacie a delegované akty,
- predkladá Európskemu parlamentu a Rade Európskej únie nasledujúce správy:
- najmenej rok pred ukončením prechodného obdobia (31. decembra 2025) správu, ktorá určuje výrobky v ďalšej časti hodnotového reťazca tovaru uvedeného v prílohe I, ktoré by sa mohli zahrnúť do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia,
- do konca prechodného obdobia správu o možnom rozšírení rozsahu pôsobnosti nariadenia na iný tovar, kde hrozí riziko úniku uhlíka, najmä organické chemické látky a polyméry, na iné vstupné materiály (prekurzory), na viazané nepriame emisie v tovare v prílohe II, a na viazané emisie v preprave tovaru,
- do 1. januára 2028, a potom každé dva roky správu o uplatňovaní nariadenia a fungovaní CBAM,
- poskytuje,
- vykonávacie nariadenie, v ktorom sa uvádzajú požiadavky na podávanie správ počas prechodného obdobia a metodiky výpočtu emisií pre tovar CBAM,
- usmernenia pre dovozcov z EÚ a pre zariadenia mimo EÚ týkajúce sa vykonávania nových pravidiel v praxi,
- online učebné materiály, semináre prostredníctvom internetu, návody a informačné listy venované konkrétnym odvetviam na podporu podnikania.
Prechodné obdobie
- Trvá od 1. októbra 2023 do 31. decembra 2025.
- Dovozcovia alebo nepriami colní zástupcovi predkladajú Komisii správu CBAM od 31. januára 2024 štvrťročne bez toho, aby museli nakupovať alebo odovzdať akékoľvek certifikáty.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 1. októbra 2023, niektoré články sa však uplatňujú od 31. decembra 2024 a niektoré ďalšie od 1. januára 2026.
KONTEXT
- CBAM je významné opatrenie EÚ na riešenie problematiky úniku uhlíka a je ústredným pilierom programu fit for 55. Vyrovnáva sa ním cena uhlíka medzi domácimi výrobkami a dovozom a jeho cieľom je podporovať čistejšiu priemyselnú výrobu v krajinách mimo EÚ.
- Prechodná fáza sa využíva ako obdobie vzdelávania pre všetky zainteresované strany (dovozcovia, výrobcovia a orgány). Komisia preskúma údaje o emisiách viazaných v tovare s cieľom skvalitniť metodiku na nasledujúce obdobie, ktoré sa začne v roku 2026.
- Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Únik uhlíka. Keď spoločnosti presúvajú výrobu do krajín s voľnejšími pravidlami pre emisie skleníkových plynov v porovnaní s pravidlami v ich krajine.
Viazané emisie. Priame emisie uvoľnené počas výroby tovaru a nepriame emisie z výroby elektriny, ktorá sa spotrebúva počas výrobného procesu.
Cena uhlíka. Suma zaplatená v krajine mimo EÚ v rámci systému znižovania emisií uhlíka vo forme dane, odvodu alebo poplatku.
HLAVNÝ DOKUMENT
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/956 z 10. mája 2023, ktorým sa zriaďuje mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (Ú. v. EÚ L 130,16.5.2023, s. 52 – 104).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2023/1773 zo 17. augusta 2023, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/956, pokiaľ ide o oznamovacie povinnosti na účely mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach počas prechodného obdobia (Ú. v. EÚ L 228, 15.9.2023, s. 94 – 195).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1119 z 30. júna 2021, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a menia nariadenia (ES) č. 401/2009 a (EÚ) 2018/1999 („európsky právny predpis v oblasti klímy“) (Ú. v. EÚ L 243, 9.7.2021, s. 1 – 17).
Delegované rozhodnutie Komisie (EÚ) 2019/708 z 15. februára 2019, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES, pokiaľ ide o určenie zoznamu odvetví a pododvetví, ktoré sa v období rokov 2021 až 2030 považujú za odvetvia a pododvetvia s rizikom úniku uhlíka (Ú. v. EÚ L 120, 8.5.2019, s. 20 – 26).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/841 z 30. mája 2018 o začlenení emisií a odstraňovania skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva do rámca politík v oblasti klímy a energetiky na rok 2030, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 525/2013 a rozhodnutie č. 529/2013/EÚ (Ú. v. EÚ L 156, 19.6.2018, s. 1 – 25).
Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2018/841 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/842 z 30. mája 2018 o záväznom ročnom znižovaní emisií skleníkových plynov členskými štátmi v rokoch 2021 až 2030, ktorým sa prispieva k opatreniam v oblasti klímy zameraným na splnenie záväzkov podľa Parížskej dohody, a o zmene nariadenia (EÚ) č. 525/2013 (Ú. v. EÚ L 156, 19.6.2018, s. 26 – 42).
Pozri konsolidované znenie.
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 2018/2067 z 19. decembra 2018 o overovaní údajov a o akreditácii overovateľov podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES (Ú. v. EÚ L 334, 31.12.2018, s. 94 – 134).
Pozri konsolidované znenie.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1 – 101).
Pozri konsolidované znenie.
Smernica 2003/87/ES Európskeho parlamentu a Rady z 13. októbra 2003 o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v spoločenstve, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 96/61/ES (Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2003, s. 32 – 46).
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 06.02.2024